Nog steeds problemen bij ophalen huisvuil r Eerste festival d'Elegance in Hotel Brittannia de zuidwester combinatie Geen tekort aan mensen wel aan financiën de scheldebode Gevonden voorwerpen /.ppuxvsp U Scheldebode-kringetje Aktie H 'o--BACK1 ""ut kon flikten Samen bindende functie Grote nood Waar moet ik wezen? GROOT WALCHEREN huis aan huis-blad }2e jaargang No. 35 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappii de stem breda WQENSQAG 12 juli 1972 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM BOEKEN- OPRUIMING H3 RUITER de scheldebode Bankroet bedreigt Molukse Evangelische kerk Vlissingen VLISSINGEN De Moluk- alle mogelijke en onmogelijke se Evangelische Kerk (Gered- zaken, ja Indjili Maluku, kortweg t G.I.M. genoemd) is in nood. Jongeren Niet in geestelijke, doch mate- riële. Geestelijk bloeit deze kerk. De Molukkers willen hun kerk, geldelijk wel schra gen, maar ze kunnen het een voudig niet, beter ze geven al veel aan hun kerk. Bij het opbouwen van hun kerkelijk leven kregen zij subsidie van de Nederlandse overheid, maar eind dit jaar wordt deze ingetrokken. De redenering leek logisch: de kerk moest in materieel opzicht naar een zelfstandig functioneren toe. Maar de praktijk..Om te beginnen is het aantal Zuid-Molukkers sinds hun komst in Nederland in 1951 bijna verdrievoudigd. Verder zijn de kosten van 1951 die van 1973 niet. Ver volgens behoort 85 van de Bij de jongeren ligt de zaak nog ingewikkelder. Ze worden in twee werelden opgevoed, en komen met weer geheel van elkaar verschillende nor menstelsels in aanraking: de eigen Zuid-Molukse normen en waarden, die van een com plex karakter zijn, en de door gaans rationele, logische nor men, met andere graden van tolerantie van de Nederlandse, westerse wereld. Enerzijds voelen zij zich solidair met en beschermd door de gemeen schap waar ze uit voortkomen. Anderzijds voelen zij zich er door gefrustreerd als het bij voorbeeld gaat om gezagsver houdingen, die thuis, in het eigen milieu, zo heel anders liggen dan op school en in het werk. te houden op de jongeren. Een kerk, die daarvoor onder meer over een groter gekwalificeerd kader, over voldoende midde len moet kunnen beschik ken. Een aantal dominees en an dere leden van de Molukse Evangelische Kerk hebben de hoofden bij elkaar gestoken om een actie te gaan voeren. Een actie van erop of eronder. Om te beginnen onder de ei gen gemeenteleden met een extra geldoffer uit de toch al zo overbelaste gezinsporte- monnaie, en verder door mid del van een huis-aan-huis-col- lecte. Ook wil men via de raden van kerken een klem mend beroep doen op zuster kerken. In plaatsen waar een Molukse Evangelische Kerk bestaat, zijn nu comité's opge richt die de nodige activiteiten hebben ontplooid, in de hoop op giften van andere kerken en flinke opbrengsten van col lectes langs alle deuren. Men hoopt daarbij ook, dat door de- 5 £3 gf ;,:?|gggj- A-2li "fe-gF Het gevolg is dat er proble- activiteiten er' inniger ban- matische generatieconflicten den zuIlen ontstaan tussen de Molukse Evangelische Kerk en Zuid-Molukkers in Nederland tot de arbeidersstand, waarvan weer 70% tot de categorie Molukkers bestaan gewoon niet. Ook de hechte banden met ontstaan: de jongeren vooral familieleden in de Indische ziJn het, die hun ouders verwij- de Nederlandse Kerken en Archipel hebben voor hen fi- ten het niet meer te willen hierdoor tussen de Zuid-Mo- nanciële gevolgen: met geld en begrijpen. Ze manifesteren i^ers en de bevolking ter goederen ondersteunen zij de zich krachtig, ja, dreigen te plaatse, achterban die het aan veel derailleren als ze niet goed ontbreekt. Dat de gemeenten opgevangen worden. En welk zich in verschillende bochten instituut kan dit beter doen moeten wringen om de zaak dan de kerk, wier functie nog nog zoveel mogelijk gaande te onverkort geldt en die geluk den, terwijl het actie-comité Walcheren van de molukse Evangelische Kerk doende is om toestemming te verkrijgen voor een collecte in de ge houden, lijdt geen twijfel. Predikanten verdienen vaak minder dan de ongeschoolde landgenoten-arbeiders. Zij lijden in stilte armoede, maar realiseren zich daarbij wel, dat de inkomens van de Zuid- Molukkers geen zwaardere of fers toelaten. De ouderen bevinden zich als minderheidsgroep in een merkwaardige positie: ze moe ten mee in een westerse sa menleving, maar verkeren met hun denken, voelen en willen volledig in hun vaderland. Me dé door hun adat, cultuur en traditie voelen ze meer dan ooit de behoefte zich aan hun kerk vast te klampen om zich staande te houden. Niet al leen geestelijk, maar ook con tactueel; vooral in de kerk en in de (vele) kerkelijke activi teiten, ervaren zij hun saamho righeid, uit. De predikant treedt daarbij in veel meer hoedanigheden op dan zijn Nederlandse collega. Hij is be halve pastoraal verzorger ook nog zoveel als reclasserings- ambtenaar, maatschappelijk werker, pedagoog, relatie-op bouwer, kortom raadsman in Tot en met 15 juli a.s. wordt in de gemeente Vlissingen een kig nog tijd een greep blijkt huis-aan-huis-collecte gehou- Kerk Walcheren t.v.n. E. Me- S. Pattinama, de heren S. Us- tary, Margrietenstraat 12, many, A.H.L. Lilipaly en E. Oost-Souburg. In het actleco- Metiary. Correspondentie mit Walcheren van de Mo- adressen: Mackaystraat 173 te lukse Evangelische Kerk Vlissingen en Wljdaustraat 34 meente Middelburg ^van 14 tot (GIM) hebben o.a. zitting ds. te Middelburg, en met 19 augustus. Als men In die weken bij u aanklopt om een bedrage weet u hoe nodig het Is dat u helpt. Mede-christenen, stad- en dorpsgenoten in Zeeland, doe iets om de grote nood van de Molukse Evangelische Kerk in uw land te helpen lenigen; stort een bijdrage op rekening 484316656 bij de Amro Bank van de Molukse Evangelische BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 VLISSINGEN Ruim een jaar geleden werd in Vlissin gen de vuilnisemmer vervan gen door de plastic zak. Na een jaar praktijk worden door de Reinigingsdienst nog steeds tekortkomingen geconstateerd in de wijze waarop het vuil wordt aangeboden. In verband daarmede wordt nog eens on der de aandacht gebracht, wel ke aanbevelingen men by het aanbieden van vuil in acht dient te nemen. Plastic zak: Gebleken is dat het gebruik stip waarop het vuil wordt opgehaald, op de stoeprand te worden geplaatst. Op deze wijze wordt het straatbeeld zo kort mogelijk ontsierd door het gereedstaande vuil. Bij de normale ophaaldienst van het huisvuil mogen geen dozen en dergelijke naast de plastic zakken worden geplaatst. Het verdient aanbeveling scherpe voorwerpen eerst te verpakr ken voordat men ze in de plastic zak doet. Ophalen van grof vuil: Eenmaal per maand wordt van zakken van inferieure grof vuil opgehaald. Onder kwaliteit nogal eens voorkomt, grof vuil wordt verstaan vuil, De zakken dienen aan de vol- dat niet in een plastic zak kan gende eisen te voldoen: ze worden meegegeven en afge- moeten ondoorzichtig zijn, af- dankte voorwerpen, behalve metingen hebben van puin en steenachtige materia- 80x60x60 cm en een dikte van len. Dit vuil dient goed ver minimaal 0,05 en maximaal pakt te worden aangeboden in 0,06 mm. Aan te bevelen is eenheden, die ten hoogste 25 het gebruik van zakken, die voorzien zijn van het zoge- naande KOMO-keur. De zak ken kunnen met de bijgele verde draadsluiters worden dichtgebonden. De plastic zak ken dienen kort voor het tijd- kilogram mogen wegen en niet groter van omvang mogen zijn dan 120x60x60 cm. Bij het op halen van grof vuil mogen geen plastic zakken worden aangeboden. Kleine dozen en kranten kunnen in een plastic zak met de normale ophaal dienst worden meegegeven. Ophalen van extra vuil: Op verzoek is het buiten de normale ophaaldienst mogelijk extra vuil te doen ophalen. Daartoe dient voor 9 uur 's morgens contact te worden opgenomen met het kantoor van de Gemeentereiniging. Commandoweg 2 X)1184-2715(. Voor deze diensten is men een bedrag verschuldigd van f5 per nij en of f2 per losse eenheid )matras, meubelstuk, fiets, e.d.(. Aan bedrijven wordt een bedrag van f10 per Vi m3 in rekening gebracht. OPLAGE 16.600 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Vlissingen, Valkenisse en Westkapelle. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX., Huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600-22341 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Oost-Souburg, Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 b.g g. 01600-22341 toestel 229. ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoeven, Vlissingen Spuiplein 94 Telefoon 01184-6830 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Telefoon 01155-2320 VLISSINGEN Aan het bureau van de gemeentepolitie te Vlissingen werd in het tijd vak van 27-6-1972 t.m. 4-7- 1972 kennisgegeven van het vinden van de navolgende vooorwerpen: 1 kinderporte monnee, 1 halsketting )na- maak(, 1 zwarte beurs met inhoud, 1 renault-hanger en een sleutel, 3 portemonnees, 1 lakjasje, 1 bril met zilveren montuur, 1 ketting met parels, 1 zwembroek en badbroek en handdoek, 1 manchetknoop, 1 lipssleutel en hanger )van Alg. Zeeuwse( 2 autosleutels aan hanger met naam )Waal- huizen(, 1 beige kinderjack, 1 zwembroek, 1 herenportemo- nee. 1 gouden halsketting, 1 suede kinderjasje, 1 brf. sleu tel en slot en sleutels aan hanger, 1 verz. plaatje brmf. nr. gsd - 709 en 1 verz. plaatje nr. bmf-139, 1 wieldop VW. 1 stropdas, 1 paspoort en spaar bankboekje, 1 Ned. vlag en stok. De afdeling gevonden voorwerpen is geopend van maandag t.m. vrijdag van 11.00-12.30 uur en van 15.30- 16.30 uur. Zaterdags van 11.00-12.00 uur. VELE SPECIALE AANBIEDINGEN in onze L MUMMmum-TfL.ma-VUMMO<N VLISSINGEN Dat het 's middags op de eerste avond van het Festival d'Elegance in Grand Hotel Britannia erg druk was zal waarschijnlijk laatste sloeg dan op de moder ne slankafkledende suède pak jes en broekpakken. De fa. Hollaers-Verberkt zorgde voor de mannelijke leden van het niet in het minst hebben gele- gezelschap en dat men heus niet naar een grote stad hoeft om voor de man van vandaag aparte moderne kleding te ko pen bewees men op deze gen aan de gure wind die vanaf zee de Boulevard nou niet bepaald tot een paradijs maakte. ruque en Hollaers onder het genot Verberkt. van een Het Festival d'Elegance avond. De prachtige bontman- werd verzorgd door boutique «e's van kort tot lang van Flair en Mira Mod. Hardy Óp- bruin tot beige in allerlei uit- tiek, Roovers Lederwaren en eenlopende bontsoorten wer- Bont. Dameskapsalon La Per- den geshowd door Roovers Le derwaren en Bont. L. Delft 17 te Middelburg en L. Vorst- drankje en de fijne beschaafde straat 77 te Goes. Deze zaak achtergrondmuziek van het verzorgde ook de bijpassende Trio Angelo Tonoli zag men «assen zowel voor de dames daar de eerste mannequins ko- a's de heren, tassen veel van men. Zoals de namen reeds bet fabrikaat Blok van Heijst. zeggen werden door boutique O™ het geheel wat sprekender Flair (St. Jacobsstraat 18) en «e maken showde men bij d Mira Mod (Walstraat 76) bei den te Vlissingen erg leuke diverse kleding verschillende brilmonturen van Hardy Op- dingen geshowd voor jeugdige «'ek. Bellamy park 38. Hierbij de waren erg exotische maar ook mooi dagelijks draagbare. De in kapsels van de mannequins meisjes en vrouwen die lijn van 'n tiener hebben. Verder leuke broekpakken velerlei exotische kleuren die, werden zoals ieder jaar weer zo verzekerde de spaeker ons, verzorgd door Dameskapsalon absoluut diet verschoten. Dit La Perruque, Vlasmarkt 35 Ondanks de pogingen die vele middenstanders onder nemen om het de toerist in Zeeland zo goed mogelijk naar de zin te maken, gooit de overheid vaak roet in het eten. Zien we bijvoor beeld in Walcheren, dat ve len bordjes ophangen met teksten als „Zimmer frei" of ..Freie Tankstelle", de PTT met name beperkt zich uitsluitend tot het voe ren van de Nederlandse taal. U zult zeggen, brave burgers, dat is toch niet meer dan normaal, want deze instantie is toch voor de NEDERLANDERS. Mis, oftewel fout, beste mensen. In een toeristenstreek of stad liever gezegd zoals Middelburg, maken de toe risten praktisch /evenveel gebruik van de brievenbus als de plaatselijke bevol king. Misschien zelfs nog wel meer, zodat een derge lijk dienstverlenend appa raat evenzeer toeristisch aangepast dient te zijn en geen verwarring mag wek ken bij zijn buitenlandse gebruikers. Dat is nu nog wel het geval want verle den week stonden er er gens in Middelburg twee eerbiedwaardige Waalse da mes voor een twee-gleuvig monster om te trachten sa men wijs te worden uit de woorden „Walcheren" en overige bestemmingen". Aangezien ze niet handel den zoals vele Zeeuwen van: ,,goi d'r maar in" zagen ze zich werkelijk voor een geweldig prbleem geplaatst. Een vriendelijke heer die beide landstalen machtig was loste dit vraagstuk ele gant op, maar hielp daar mee niet alle andere toeris ten die even nauwkeurig wensen te handelen als de beide dames. Daarom zou het misschien geen kwaad kunnen als het voor de toe rist niets-zeggende woord Walcheren" werd vervan gen en de staatsbrievenbus zoals eertijds slechts van één gleuf werd voorzien met daarboven in drie talen „alle bestemmingen". Wie weett Een andere vorm van naar mijn smaak „raadsel achtige" communicatie vond een dezer dagen plaats tussen een dame uil Waarde en een „ambtena res" van de afdeling pas poorten van de Provincie Zeeland te Middelburg. De Waardse dame had name lijk op een eerder tijdstip bij de gemeente Reimers- waal een aanvraag inge diend voor twee bewyzen van Nederlanderschap voor haar beide dochtertjes. Ook de bijbehorende pasfoto's werden overlegd, zodat de ambtelijke molen op de haar zo bekende wijze kon gaan draaien. Dit beteken de, dat mevrouw Waarde' na drie weken geduld, be sloot om eens te informeren hoe het ermee stond. Maai owee! Het bleek namelijk dat er op de bijgevoegde pasfoto's twee oren ston den. Foei.' Hoe is het moge lijk.' Twee oren.' Bijna niet te -elven. Toch was het zo, want bij de controle die bedoelde huismoeder bi, haar dochters hield, bleek inderdaad dat beide kinde ren twee oren hadden. En dat is nu net de clou: je mag géén twee oren heb ben! „Eén oor", zeggen de voorschriften van de afde ling paspoorten, ,en niet uwer". Vandaar dat ook het telefoongesprek waarin de mevrouw vroeg naar hel hoe en waarom van die oren. door de ambtenares plotseling werd afgebroken. Ze wisselde waarschijnlijk met de hoorn van oor. En aangezien er maar één oor is toegestaan. hoorde ze niets meer en trok de con clusie dat mevrouw „Waar de" zelf had neergelegd. Zo zie je maar weer: beter één oor aan het hoofd, dan twee op de foto! DOESTER Er heeft zich nog geen winnaar ge meld van het vorige kringetje. Deze week beter, hopen we. Als u uzelf herkent op de foto, komt u dan even langs op ons redaktiekantoor, aan het Spuiplein te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5,- Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3. waardebon f 5.-. Brillenspe- cialist Tilroe, Walstraat 81. ka- merthermonïeter. Bloenisier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5,-. Eethuis De Snuiver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilflsk, Coosje Buskenstraat. spaarpot in de vorm van een stofzuiger. Drankimport Jan Duimel, Her- mesweg 23, Vlissingen, fles sherrij t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolfsplein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen. gratis schoonmaak beurt ramen. Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan. Vlissin gen, gratis speelronde en 2 con sumpties. Slijterij Wijnkelder, Walstraat. Vlissingen. fles roomzachte Wenneker advo- knat. Bloemenhuis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen, 1 boji bloemen t.w.v. f 5i-.

Scheldebode | 1972 | | pagina 1