„Een is visser op een stoer een boot gezicht" VOOR VADER, MOEDER ZOON OF DOCHTER TILROE TILROE de scheldebode Geslaagden huishoudschool Oranjezon in Oostkapelle Invaliden bond kreeg afdeling in Zeeland IKruisverenigingen gaan-. I nog meer samen werken /.pptiwsp klapbanh/ Scheldebode-kringetje ^IttTbackI de zuidwester combinatie Interesse wekken voor de visserij Verdwijnen Goede opleiding Expositie B. Royaards Grijpskerke Orgelconcert in Jacobskerk huis aan huis-blad 22e jaargang No. 27 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem breda donderdag 6 juli 1972 wordt een kennismaking met brilienspecialist zeer beiangr^k 20%Korting GROOT WALCHEREN SCHOOL- VULPENNEN •H RUITER J. M. GROEN S. M. OVERTOOM de scheldebode Zeeuwse visserijschool trakteerde jongens op een scheldetochtje VLISSINGEN Een groot aantal jongens van ongeveer 12 jaar oud heeft afgelopen vrijdag aan boord van een aantal vissersschepen uit Vlls- singen en Amemuiden een tocht over de Westerschelde gemaakt. Het doel van deze tocht was om de kinderen wat meer bekend te maken met het beroep van visser. De Zeeuwse Visserijschool te Vlissingen heeft hiertoe be sloten, omdat het huidige leer lingenbestand zorgwekkend is. Onvoldoende aanmelding voor de brugklas en het tweede leerjaar zijn hier de oorzaken van. Op de scholen in onder andere de plaatsen Vlissingen, Amemuiden en Breskens heeft de school een drukwerk je verspreid om de kinderen te animeren het beroepvisser te kiezen. Een avontuurlijk beroep, zoals de Vlissingse wethouder I. Filius het noemt, met een goed belegde boter ham. De heer Filius was ook van mening, dat de gemiddelde burger niet op de hoogte is van de perspectieven die in de visserij liggen, want van werknemer op een der sche pen, kan men later ook als schipper-eigenaar op het dek of beter gezegd aan het roer staan. En een visser op een boot is een stoer gezicht, aldus de wethouder. De Zeeuwse visserijschool is gedoemd te gaan verdwijnen als het leerlingenpotentieel die voor het eerst een bril moeten gaan dragen, TILROE heeft niet alleen de grootste en DE BESTE SORTERING BRILLEN maar U kunt bij ons DE MEEST BETROUWBARE VOORLICHTING ver wachten. Bovendien ontvangen ziekenfondsleden OP ALLE MONTUREN tmet recept) Kinderen tot 16 jaar ontvangen bovendien een EXTRA HOGE JEUGDKORTING BRILLENSPECIALIST en MODE-ADVISEUR VLISSINGEN Walstraat 81 MIDDELBURG Lange Delft 8a OOSTBURG, Raadhuisplein 6 Ook Uw adres voor contactlenzen OPLAGE 16.600 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Vlissingen, Valkenisse en Westkapelle. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX., Huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600-22341 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Oost-Souburg, Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 U-g-g. 01600-22341 (toestel 229.) ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoeven, Vlissingen Spuiplein 94 Telefoon 01184-6830 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Telefoon 01155-2320 nog verder terugloopt. Het mi nisterie heeft als richtlijn ge steld dat per klas er minimaal 12 leerlingen zijn. Als men in de nabije toekomst dat aantal niet meer haalt, dan zal de enige visserijschool in Zeeland moeten verdwijnen en zullen die leerlingen, die toch het vissersberoep kiezen, naar Brabant moeten reizen voor hun scholing. De verminderde animo voor de opleiding is echter niet alleen in Vlissin gen. want ook de visserijscho- len in Scheveningen en Kat wijk zijn slecht bezet. De school in Goedereede is beter bezet dan de Zeeuwse en de school op het voormalige ei land Urk (een vissersgemeen schap bij uitstek) is zelfs uit stekend bezet. De visserijschool geeft een goede opleiding. Enkele vak ken zijn onder meer koeltech niek, viskunde, visbehande- ling, dekwerkzaamheden, boe ten, breien en verdere onder houdswerkzaamheden. Maar ook aan de algemene ontwik keling wordt aandacht ge schonken en er wordt een aan vullende radarcursus gegeven. Verder geeft men opleidingen voor het diploma kleine han delsvaart en een opleiding mo tordrijver. De visserijschool is gevestigd in de voormalige lo kalen van de ulo-scholen aan de Coosje Buskenstraat te Vlissingen. De school ligt in het centrum van de stad, maar is toch gemakkelijk te berei ken. Aan de school is geen internaat verbonden, maar als blijkt dat er toch leerlingen ondergebracht moeten worden, dan zal zowel het bestuur van de school, alsook de gemeente Vlissingen al het mogelijke doen om deze leerlingen een dak boven hun hoofd te bezor gen. Om het vereiste leerlin genaantal te bereiken zullen er nog elf aanmeldingen moe ten komen. MUL KRUOCRfTRAAT M'TCL2733-VLIMINQCN oostkapelle Van de meis jes die dit jaar aan de Chr. Huishoudschool te Oostkapelle eindexamen deden hoefde nie mand afgewezen te worden. Geslaagd zijn de meisjes: Elizabeth Boone uit Oostkapel le, Maria Brouwer uit Oostka pelle. Leontine Corre uit Dom burg, Wilhelmina van Dis uit Vrouwenpolder, Wilhelmina den Herder uit Serooskerke, Maria Jacobse uit Oostkapelle, Jacomina Jongepier uit Dom burg, Maatje Joziasse uit Oost kapelle, Cornelia Katjzer uit Middelburg, Neeltje Labruijere uit Domburg, Marja Lenselink uit Serooskerke, Cornelia Lou- werse uit Serooskerke, Leintje Minderhoud uit Serooskerke, Jacoba de Pagter uit Dom burg, Pieternella Peper uit Aagtekerke, Magda Verdoorn uit Grijpskerke, Johanna Verhulst uit Westkapelle, Ja coba de Visser uit Aagtekerke, Johanna de Visser uit Dom burg, Johanna de Visser uit Oostkapelle, Johanna de Vis ser uit Oostkapelle, Marleen Wattel uit Serooskerke en Pie ternella de Witte uit Westka-" pelle. Al deze meisjes zijn ge slaagd voor de 3-jarige I.h.n.o.- opleiding. Sommige slaagden voor P-diploma voor de over- wegens praktisch opgeleide leerlingen, T-diploma voor de overwegend theoretisch opge leide leerlingen, P-T-P-diplo- ma en enkele vakken op T- niveau, P en T-diploma voor beide behaald. De meeste meisjes hebben naast deze di ploma's ook nog een tijpe-di- ploma behaald. GRUPSKERKE In de schuur naast de kapel b(j de Hogelanden bij Grijpskerke is vanaf 1 juli een tentoonstel ling van schilderden, pastels, grafiek en aquarellen en enige tegeltableaus van de Edamse kunstenaars B.L. Royaards. De heer Royaards Is 32 jaar en werd in 1939 geboren te SchoorI in Noord-Holland. Zijn tentoonstelling is t.m. 21 juli dagelijks te bezichtigen van 11 tot 7 uur. De toegang is gra tis. MIDDELBURG De Alge mene Nederlandse Invalide Bond heeft sinds kort ook een afdeling Zeeland. Voorzitster van deze nieuwe afdeling is mej. A. J. Oom, Seisweg 21 te Middelburg, tel. 01180-5501, en secretaresse is mej. M. A. Wil- lemsen, Nassaulaan 210 te Middelburg, tel. 01180—5184. De A.N.I.B. is een organisatie die opkomt voor de belangen van invalide personen, geeft adviezen en tracht waar nodig contacten te leggen. Ook in individuele gevallen, waar het bijv. gaat om het gebruik maken van bepaalde uitkeringsregelingen, wordt hulp verleend. Het ligt in het voornemen om vanuit de Zeeuwse afdeling te komen tot meerdere regionale en-of plaatselijke afdelingen in deze provincie. In verband hierme de zal het bestuur van de Zeeuwse afdeling graag in contact komen met personen die belangstelling hebben voor deze organisatie. De drie landelijke kruisor ganisaties Het Groene Kruis, het Oranje-Groene en het Wit-Gele Kruis, die al sinds enige jaren samenwer ken in de Stichting Samen werkende Landelijke Kruis verenigingen, hebben zich thans verenigd op een ge meenschappelijke verklaring van beleidsvoornemens. Ook gaan ze_ een gemeenschappelij ke stuurgroep vormen. Aan deze stuurgroep is de opdracht verleend om plannen te ont wikkelen die er toe kunnen bijdragen voor een zo doelma tig mogelijke reorganisatie van de maatschappelijke ge zondheidszorg en die de moge lijkheden voor een goede zorg en dienstverlening moeten vergroten. Daartoe behoort ook de voorbereiding van een hero riëntatie binnen de landelijke kruisverenigingen. De bestu ren verplichten zich jegens el kaar een nieuwe organisatie vorm die zo goed mogelijk aan de genoemde voorwaarden voldoet, te aanvaarden en er naar te streven dit uiterlijk per 1 januari 1975 te realise ren. De drie landelijke kruis verenigingen zijn zich ervan bewust dat vele belangrijke problemen zullen moeten wor den opgelost voordat er een plan is ontwikkeld waar ie dereen tevreden mee is. De besturen van de drie landelijke kruisverenigingen menen dat daarom het geza menlijk optreden erg nodig is. Zij zijn dan ook vast besloten om alles in het werk te stellen om de plannen zo vlug moge lijk te realiseren. Zij vertrou wen er daarbij op dat de nu ingestelde stuurgroep ook de steun zal ondervinden van de medewerkers van het kruis werk op alle niveaus. De be langen van alle personeelsle den zullen bij een en ander nauwgezet in acht worden ge- nomen. VLISSINGEN A.s. vrijda gavond, 7 juli, vindt in de St. Jacobskerk te Vlissingen een orgelconcert plaats van Joseph Ruscon. Dit concert begint om acht uur en programma's te vens bewijs van toegang kunnen worden verkregen bij het VVV, Paul Krugerstraat 19 en 's avonds in de kerk. Prijs f 2,50, scholieren f 1,25. Joseph Ruscon werd in 1921 geboren en studeerde bij Jean Giroud aan het conservatorium van Chambemj waar hij in 1952 het diploma en een eerste prijs voor orgelspel behaalde. In 1953 werd hij zelf leraar aan het conservatorium van zijn geboorteplaats Annecij. Behalve het onderwijs aan een groot aantal leerlingen, bouw de hij aan een concertpraktijk met een orgelrepertoire dat ondanks zijn voorliefde voor de Franse orgelmuziek ook zeer veel werken bevat van de uit Sweelinck voortgekomen Noordduitse orgelschool. Hij concerteer de o.a. in de Notre Dame en St. Severin te Parijs, de St. Francois te Lyon; in Grenoble; in Bretagne; Genè- ve; Frankfurt: Valencia enz. In de Franse pers worden zijn concerten uitstekend beoor deeld. Hij is sinds 1941 als organist verbonden aan de kerk St. Etienne te Annecij. Het volgende orgelconcert in de St. Jacobskerk zal vrijdag 28 juli plaatsvinden door de organist Bram Beekman uit Oostkapelle. Een der voordelen aan het beroep van visser ligt in het. feit. dat men elk weekend binnen is, iets wat op de grote vaart niet altijd tot de moge lijkheden behoort en men vaart toch. Ook de grote inko mens liggen binnen het bereik van de vissers. Elk beman ningslid op de schepen krijgt een deel van de opbrengst van de vangst, zodat in dit harde, maar stoere en avontuurlijke beroep de werknemer direct belang heeft bij het bedrijfs resultaat. Met de vaartocht over de Westerschelde en de verdere voorlichting die de jongens hebben gekregen hoopt het bestuur van de Zeeuwse visse rijschool de interesse gewekt te hebben bij deze jongens. En wie de vaartocht met begelei dende voorlichting heeft ge mist, de school zal graag ver dere voorlichting geven. Ongelukken zijn meestal droe vige zaken beste Zeeuwen, waar we- allemaal gespaard voor wensen te blijven. Toch gebeurt er dagelijks wel iets wat veel mensen droevig stemt en waar naast lichamelijk letsel ook vaak het moreel een flinke knak krijgt. Een voorbeeld hiervan zagen we één dezer dagen in Goes waar op de rijksweg richting Middelburg een aanrijding plaats vond. Naast een behoorlijke blikschade deden zich hierbij helaas ook persoonlijke ongelukken voor hetgeen de komst van een ziekenauto noodzakelijk maakte. Hoe verbaasd moet de gewonde dan ook niet geweest zijn toen hij of zij ontdekte, dat men in de ganzestad eerst de auto's wegsleept om zich daarna pas om de slachtoffers te bekommeren. Tenminste zo leek het, want de spoedig ter plekke zijnde takelwagen was al enige tijd met opruimingswerk zaamheden bezig, toen de ziekenauto pas arriveerde. Een vreemde zaak maar misschien kan dit toebrengen van morele opdoffers in 't vervolg voorkomen worden als wij allemaal nog eens goed het nummer van de alarmcentrale in ons opnemen. Voor een ieder die het nog niet weet 01100 4444 Met m 'n collega de forel is er ogenschijnlijk ook het één en ander aan het „vinnetje Van Van de tweehonderdduizend exemplaren die de laatste vier jaar in het Veerse meer zijn uitgezet schijnt niet veel te zijn overgebleven. Geen bijters" althans. want de huidige forellenvangst is aller- belabberst. Een groot vraagteken die verschillende mogelijkheden openlaat. Eén van de mogelijkheden zou bijvoorbeeld kunnen zijn dat de Rijkswaterstaat ze door middel van grote netten in de nachtelijke uurtjes heeft gevangen om ze vervolgens uit te zetten in het Grevelingen- bekken. Men zou dan op die manier de mensen willen overtuigen dat er méér in plaats van minder leven in het Grevelingenmeer is ontstaan sinds de afsluiting van het Brouwershavense Gat. Want zulke berichten bereikten ons verleden week ook, namelijk dat het Grevelingenmeer zich sinds vorig jaar heeft ont wikkeld tot één van de visrijkste binnenwateren van ons land. En dat terwijl dit meer al door diverse deskundigen als dood werd verklaard. Door deze vermeende handeling zouden de mannen van Drees de publieke opinie wat de af sluiting van de Oosterschelde betreft, willen beinvloeden door te kunnen zeggen' zien jullie wel. een afsluiting bevordert het dierlijke leven en dus ook de plantengroei. Een tweede, laten we zeggen ook vermeende verklaring kan zijn. dat de deskundigen gewoon mis hebben en een afsluiting wél positief werkt ten opzichte van het biologische leven in onze wateren. Het is maar hoe je het bekijkt d'oester. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 De heer B. de Nooijer, Pr. Bemhardstraat 6 te Amemui den was deze week de geluk kige winnaar van ons „Krin getje". Degene die vandaag de gelukkige is mag dan meteen bij de Wijnkelder aangaan om deze week voor het eerst een heerlijke fles roomzachte Wenneker advokaat mee naar huis te nemen. U weet het, voor het zover is moet u eerst even langs ons kantoor op het Spuiplein gaan om het bewijs materiaal in ontvangst te ne men. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28. de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46. een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11. een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertjc, Walstraat. waardebon van f 5. Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3, waardebon f5. Brilienspeci alist Tilroe, Walstraat 81, ka merthermometer. Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50. Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilfisk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Dui mei, Hermesweg 23, Vlissin gen. fles sherry t.w.v. f 3,95 Annikes Cafetaria, Betje Wolf- splein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12. Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver, radio en t.v., Kanaalstraat 12. Oost-Souburg, 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 grammo foonplaat. Filiaal Pottenmarkt 22 Middelburg, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. v. Woelderenlaan, Vlissingen. gratis speelronde en 2 con sumpties. Slijterij Wijnkelder, Walstraat. Vlissingen. fles roomzachte Wenneker advo kaat. Bloemenhuis Mies, Scheldestraat 52 Vlissingen 1 bos bloemen t.w.v. f 5.—

Scheldebode | 1972 | | pagina 1