evenemen - ten op W alcheren Bactereologisch onderzoek bij Vlissingen de scheldebode Grote opbrengst Rode Kruis in Arnemuiden ttCHHIWSi» li Scheldebode-kringetje de zuidwester combinatie Kleine maar veelzeggende collectie GROOT WALCHEREN 013 RUITER huis aan huis-blad 22e jaargang No. 26 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem breda donderdag 29 juni 1972 TE KOOP Sch ooivulpennen van 3,95 tot 16,50 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM de scheldebode Tentoonstelling „Het Schepen portret" sinds 1572 in Vlissingen geopend VLISSINGEN Vrijdag middag j.l. werd in het iVlis- singse Stedelijk Musfeunr de tentoonstelling ,.Het schepen portret sinds 1572" door bur gemeester drs. Th. J. Wester hout geopend. Dit gebeurde met een toespraak waarin hij zei het een prettige zaak te vinden om deze interessante tentoonstelling te mogen ope nen. Hij voelde nog steeds een zekere schroom zo vertelde hij, bij het openen van diverse dingen in de korte tijd dat hij eerste burger van Vlissingen is. In zijn toespraak wilde de heer Westerhout geen uitvoe rige beschouwingen geven over de geschiedenis want zo zei hij: „De meeste mensen kennen toch wel de oorsprong yyy DOMBURG: 30 juni kermis en gaaischieten. Gedurende de geheledag. De gehele maand rondleiding door het bos West-' hove bij kasteel behorend landgoed met belangwekkende plantengroei, duingebied. Iede re dinsdag aanvang 14.30 uur. Samenkomst op het recreatie terrein voor kasteel Westhove tussen Domburg en Oost-Ka- pelle. Nadere inlichtingen de heer C. H. J. van Erp, tel. 01640-5506. KOUDEKERKE: 29 juni: Strandfeest o.a. fortenbouw en zaklopen. Strand bij Kontiki, aanvang 14.30 u. MIDDELBURG: Iedere don derdag weekmarkt, gehele maand tentoonstelling van ou de gravures en aquarellen bij Benthem en Jutting, Lange Delft 64. Geopend maandag t.m. zaterdag 8.30-17.30 uur. Entree gratis. Gehele maand rondvaart over het Veerse Meer vanuit Middelburg met M.S. Noordzee van rederij De Schelde. Vertrek Loskade da gelijks om 14.00 uur. Prijs volwassenen f 5, kinderen 4 t.m. 11 jaar f 2,50. Kaartver koop o.a. VVV Middelburg. Hele maand miniatuur Wal cheren, Molenwater. Reuzen- maquette van het eiland Wal cheren op 1-20 van de ware Grootte. Geopend dag. 9-17 uur. Entree volw. f 1,75, kin deren f 0,70. Igezelschappen reductie! t.m. 30 juni Klank en Lichtspel in de Abdijge bouwen. led. wo., do. en vr.- avpnd. Aanvang 21 uur entree volw. f 2, kind. f 1,50. Gezel schappen reductie. Kaartver koop o.a. VVV Middelburg. Ie dere donderdag Kunst en An tiekmarkt gedurende gehele dag op de Vischmarkt. 30 Juni voorstelling door de Open luchtspelers, Shakespeare's Driekoningenavond. Open lucht-theater Toorenvliedt, aanv. 20.30 uur. Gedurende gehele maand zomertentoon- stelling 1001 jaar Walcheren, Rijksarchief. St. Pieterstraat 38. Geopend ma. t.m. vr. 9.30- 12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Za. 9.30-12.30 uur. Zon.- en feestdagen gesloten RITTHEM: Rondleiding door natuurreservaat Rammekens- hoek. Iedere do. aanvang 14.30 uur. Start Noodboerderij Staatsbosbeheer Rammekens- weg. Bewegwijzerd. Inl. VVV Vlissingen. OOSTKAPELLE: Folkloris tische optocht m.m.v. de mu ziekvereniging Crescendo. Start 19.30 uur achter de Ned. •Herv. kerk. VEERE: Gehele maand ex positie van olieverfschilderijen van Piet Bulthuis in restau rant 'dOude Werf, Bastion 2. Geopend dagelijks van 10-22 uur. Iedere ma.- en vrijdag middag Boets-inn voor boet- seerders, ied. ma.- en donder dagavond Draai-in voor Pot tenbakkers in Potterij De Spreeuwenpot, Oomstraat 1. Deelname gratis. Inl. tel. 01181-485. Gehele maand de monstratie Spinnen en Weven in atelier De Schapekop, Markt 23. inl. tel. 01181-416. Gedurende gehele maand vaartocht tussen Veere en Zie- rikzee over Oosterschelde en Veerse Meer. Afvaart steiger achter de Campveerse Toren met M.S. Stad Zierikzee van rederij N.V. RTM. Ma. t.m. za. 15.15 uur terugtocht per bus. Inl. VVV en RTM, tel. 01110- 3751. Gedurende gehele maand rondvaart over Veerse Meer met M.S. Stad Zierikzee van rederij N.V. RTM. Afvaart OPLAGE 16.600 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Vlissingen, Valkenlsse en Westkapelle. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX., Huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij De «Stem Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600-22341 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter. Oost-Sou burg, Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 b-g.g. 01600-22341 (toestel 229.) ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoeven, Vlissingen Spuiplein 94 Telefoon 01184-6830 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Telefoon 01155-2320 van Vlissingen, die gelegen moet hebben ongeveer bij het Strand hotel als vissersplaats. Toen reeds was Vlissingen de beste plaats voor de aanvoer van vis". Zo zei hij ook nog even dat men hoopt dat dit zo' zal blijven in de toekomst. Verder vond de heer Wester hout dat er geen betere plaats denkbaar was voor deze ten toonstelling. Immers 1572 was ook het jaar dat Vlissingen van de Spanjaarden bevrijd werd. Een bevrijding waar op allerlei manieren schepen aan te pas zijn gekomen. In het kort schetste de burgemeester de geschiedenis. In 1630 gaf Prins Maurits toestemming voor de aanleg van een mari nehaven, in 1809 was er de landing van de Engelsen, waarbij Vlissingen zijn mooie stadhuis kwijt raakte. In 1873 gaf Willem de "Derde toe stemming tot de bouw van een particuliere scheepswerf zodat in 1875 de Schelde ontstond.' In dit korte relaas werd dui delijk hoe onverbeterlijk Vlis singen en het schip verbonden zijn. De tentoonstelling was toch van een erg bescheiden omvang. De toespraak van de burgemeester vond plaats na dat Weth. dhr. Smit een ope ningswoord en een welkom uitgesproken had waarin hij zoveel scheepstermen verza meld had dat de burgemeester hem erop attent maakte niet veel meer scheepstaal voor hem overgelaten te hebben. Voor afgaande aan dit alles had mej. M. Geense, dochter van de concierge, een boeket bloe men, bestaande uit witte en rode anjers aan mevrouw Westerhout aangeboden. Na alle toespraken ging het gezelschap naar de eerste etage om iets van de* deze ten- steiger achter Campveerse To ren, ma. t.m. za. 13.30 uur. Duur l'/j uur. Prijs volw. 5, kind. 4 t.m. 9 jaar f 2. Inl. N.V. RTM. tel. 01110-3751. VLISSINGEN: Iedere vrij dag weekmarkt. Gehele maand tentoonstelling De Zeehaven van Vlissingen sinds 1572, in het Stedelijk Museum Bella- mijpark. Geopend ma. t.m. za. 10-12 uur en 14-17 uur, zo. 14- 17 uur, gedurende gehele maand iedere vrijdag toeris- tenmarkt, Lange Zelke Zee manserve. 14-21 uur. 30 Juni: Jubileum Showboatvaart in de monding van de Westerschel- de. Rederij Flandria. Afvaart bij Piet Heinkade om 13.30 uur met 2 voorstellingen van poppentheater de Kriekenput- te aan boord. De 2e vaart om 19.30 uur m.m.v. een disc-joc- keij. Prijs volw. f 7, kind. t.m. 12 jaar f 3,50. Kaartverkoop VVV. ZOUTELANDE: Iedeye «di. toeristenmarkt, Langstraat 14- 21 uur. 20 juni: Concert en rondwandeling Muziekvereni ging Luctor et Emergo. Aan vang 19.30 uur. De opbrengst jaarlijkse in zamelingscampagne 1972 van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Arnemuiden bedraagt 280% van het streefbedrag. Het totaalbedrag is dit jaar f 2.100 )vorig jaar f 1.556L En dit betekent een meerop brengst van f 5.44 in procen ten uitgedrukt 34,7% meer dan vorig jaar. Afgeleid hier van mag worden welk een warm hart ook de bevolking van Arnemuiden het Rode Kruis-werk toedraagt. toonstelling in ogenschouw te nemen. Op deze 1ste etage zijn vele gra vures te zien met scheepsvoor- stellingen en de drie boten welke in bruikleen afgestaan waren door de heer A. Bras ser, die ze in zijn vrije tijd als hobbij maakt. Deze drie boten, voorstellende een pinas schip uit 1670, het admiraalschip De Zeven Provinciën - vlaggesc' jn van Michiel de Ruijter - en een statenjacht De Dolfijn ook uit 1670, hadden veel belang stelling. Op de 2e etage treft men veel schilderijen en foto's aan betrekking hebbende op de scheepvaart en vooral de marine. Hier stonden ook wat modellen van marineschepen. Niet onvermeld mag overigens blijven dat zonder de hulp van Atlas van Stolk A gravures ,-r het Zeeuws Museum en Ge meentearchief van Veere, Het Marine Museum uit Den Hel der en eigen museum deze tentoonstelling niet gereali seerd had kunnen worden. De tentoonstelling „Het Schepenportret 1972 is geo- _pend tot en met 31 augustus 1972. Naast deze tentoonstel ling vindt men nog verschil lende zalen die betrekking hebben op de visserij. Hier treft men modellen aan van vissersschepen en foto en gra vures uit lang vervlogen tij den. Dit behoort niet bij de tentoonstelling maar die toch in het Stedelijk Museum is kan evengoed de rest van het museum een bezoek brengen waar men o.a. oude meubels aantreft en "interessante schil derijen. Kent U overigens de geschiedenis van de Vlissingse scheepvaart. Wist U bijv. dat de 16e eeuw voor Vlissingen bijzonder slecht was. Dit kwam door ontevredenheid, overstromingen, armoede en de Spaanse onderdrukking. Op 6 april 1572) we vierden dit 400 jarig bevrijden dit jaar) hernam Vlsiingen zelf de vrijheid want de havens moes ten open en de schepen moes ten het zeegat uit. De Vlis singse reders en het scheeps volk eisten weer de zee op. Eerst het Spaanse geweld en de zeekapers te lijf, dan her stel van de visserij en de gro te vaart. Na het begin van de 14e eeuw breekt een nieuwe periode aan. De visserij krijgt een nieuwe haven )thans Spui straat! en de koopvaardijsche pen, tevens uitgerust als oor logsschepen vinden hun nieu we haven dichter bij de grote rivier De Schelde, op de plaats waar nu de voorhaven en het Bellamijpark zijn. De Vlissingse vloot ging er op uit en meestal niet zonder resul taat want meer dan eens werd een rijkbeladen Spaanse koop vaardijvloot de haven binnen gebracht. Schepen die nog bruikbaar bleken varen weer uit onder Vlissingse vlag. De Zeeuwse admiraliteit is voor lopig in Vlissingen gevestigd. In de eerste helft van de 16e eeuw kent Vlissingen een be langrijke haringhandel. Voor de uitgevoerde haring werden uit Frankrijk wijnen en ande re waren teruggebracht. Er ontstaat een levendig verkeer tussen Engelse, Franse en Oostzeelandse vissers, Vlis singse vissers waaronder Bou- Wen Ewoutszn, Jan de Moor en Ewout Hendrisz onderne men aan het einde van de 16e eeuw grote verre tochten. Dan worden ook de verschillende compagniën opgericht en be kwame zeelieden presenteren zich. Omdat dit alles zo uitbreidt worden er scheepswerven no dig geacht voor het onderhoud loicBACKl en nieuw bouw. Hieraan kon den de Nederlandse gewesten voldoen. Niet alleen werven maar ook verschillende onder delen werden in Vlissingen zelf vervaardigd denkt u maar eens aan touwslagerij van Mi- chieltje. De expositie (Stede lijk Museum, Bellamijpark 19 te Vlissingen! werd ingericht door de gemeentearchivaris de heer N. Veldhuis. Openingstijden tot en met 31 augustus 1972: van maan dag tot en met zaterdag van 10-12 uur en van 14-17 uur. Zondags van 14-17 uur. - VLISSINGEN Ten behoe ve van de gemeente Vlissin gen wordt wekelijks door de N.V. Watermaatschappij „Zee land" het water van de Wes- terschelde voor het badstrand en het Nollestrand onderzocht op de aanwezigheid van onder andere coli-achtige bakteriën. Een soortgelijk onderzoek vond in 1971 plaats door het Rijks Instituut voor Zuivering van Afvalwater )RIZA(. De uitkomsten hiervan zijn hier navolgend te vermelden. Door het T.N.O. is om streeks 1950 als norm voor Nederland gesteld dat maxi maal 1 colibribakterie per milimeter toelaatbaar kan worden geacht. In het licht van deze norm dienen de tot heden bekende meetresultaten van 1972 te worden be schouwd. Op 9 mei met zw. wind was het resultaat op het badstrand 2 uur na hoog water 1,72, op het badstrand 6 uur na hoog water was er 0.49 en op het Nollestrand 6 uur na hoog water 2,21. 17 Mei, no. wind. badstrand 2 uur na hoog water 0,79, badstrand 6 uur na hoog water 1,72. Nollestrand 6 uur na hoog water 2,40. 22 Mei. z.o. wind, badstrand 2 uur na hoog water 0,00, bad strand 6 uur na hoog water 0,14, Nollestrand 6 uur na hoog water 0,22. 29 Mei, z.w. wind, badstrand 2 uur na hoog water 0,04, badstrand 6 uur na hoog water 1,30, Nollestrand 6 uur na hoog water 0,49. 5 Juni zw/wzw wind, badstrand 2 uur na hoog water 0.17, bad strand 6 uur na hoog water 2,40, Nollestrand 6 uur na hoog water 5,42. De Bakterio- - logische kwaliteit van het wa ter wordt nadelig beïnvloed door de lozingen van afvalwa ter. Deze beïnvloeding vari eert sterk door getijdebewegin gen en weersgesteldheid. Met name de windrichting en windsterkte zijn factoren, die een duidelijke invloed op de kwaliteit van het badwater uit oefenen. In de periode rond hoogwater treden, zoals uit bo venstaande meetresultaten kan worden afgeleid, doorgaans gunstige omstandigheden op. In verband hiermede, en ge zien de wisselvalligheid in de meetresultaten, is door het college van burgemeester en wethouders van Vlissingen be sloten het van de Geneeskun dige Inspekteur van de Volks gezondheid voor Zeeland en de Inspekteur van de Volksge zondheid. belast met het toe zicht op de hygiëne van het milieu, ontvangen advies om door middel van borden het zwemmen met afgaand tij te ontraden, op te volgen. met inktpatronen Bij Boek-en Kantoorboekhandel MUI IWUOtMTMiUM-TÏLZTM VlIMfHQEN BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Een schoolvoorbeeld van ..hoe goede supporters zich gedragen" kwam verleden week naar voren brave mensen, toen één van on ze Zeeuwse talentvolle ama teurwielrenners, Toine van de Bunder, z'n sleutelbeen brak. De één z'n ongeluk is de ander z'n geluk, want in plaats van thuis te blijven omdat hun vedette toch niet mee kon doen. gingen de supporters van Toine za terdag wél naar de Cauberg om tijdens de Nederlandse kampioenschappen voor amateurs, dan maar een an dere Zeeuw aan te moedi gen. Prijzenswaardig en zeer sportief. Het is dan ook jammer dat dit zo wei nig voorkomt, want meestal is het juist omgekeerd. Is de favoriet van velen on verwachts uitgeschakeld, dan verliezen zij hun be langstelling en wordt de zaak waarvoor ze eerder door het vuur zouden gaan. met een schouderophaaltje afgedaan. Zo voel ik me ook altijd ..oesterig" als er mensen zijn. die bijvoor beeld over Ajax praten als je van hét als ze nota bene de Amsterdamse formatie eens in de vier jaar aan het werk zien en dan nog in de periode dat Feijenoord landskampioen werd. en ook nog even de Neder landse voetbalbeker, de Eu ropacup en de wereldcup pakte. Ondeskundige lieden die men niet meer op een sportveld zou moeten toela ten en die alleen bepaalde zaken verkondigen. om zichzelf te horen praten. Van dat laatste kreeg men ook in de Vlissingse gemeenteraad de indruk. want ondanks het feit dat de inspecteur voor milieu hygiëne in Zeeland middels een schrijven aan de ge meente Vlissingen bekend had gemaakt dat zwemmen bij afgaand water moest worden ontraden. verkon digde één der wethouders het omgekeerde. ..De stran den zijn niet vuil", zei hij. ..en het water is niet min der dan jaren geleden". De wethouder baseerde zijn verkondiging op de resulta ten van de metingen die wekelijks door de Waterlei ding Maatschappij Zeeland worden gedaan en die weer worden vergeleken met metingen van andere in stanties van vorig jaar. Mijns inziens een veront rustende zaak. want deze waterleidingmaatschappij zegt dat het water bij Vlis singen niet vuiler wordt, ondanks het toenemende ongezuiverde lozen van af valwater van deze gemeen te. waarbij ook het afval water van de ziekenhuis complexen ongezuiverd wordt geloosd. Als dit wa ter door de maatschappij wordt goedgekeurd. wat krijgen wij dan in de toe komst te drinken Neem onze Schouwse Zeeuwen. Die krijgen over enkele ja ren drinkwater in hun dui nen uit het Haringvliet om dc watervoorziening op dit voormalig eiland veilig te stellen, waarvan de leiding van de watermaatschappij verwacht" dat het wel re delijk van kwaliteit blijft! Het betreffende water, bes te drinkers, komt. het is maar dat u het weet, uit de Rijn en de Maas. d' Oester. Deze week woonde de win nares van het kringetje wel erg ver weg. Mevrouw J. Kerk, Manderbrink 33, uit En schede kwam speciaal over om alle geschenken in ontvangst te nemen. Toen de foto geno men werd logeerde ze net bij haar zusje in Vlissingen. Zou ze er nu maar meteen een gezellig weekeinde aan vast geknoopt hebben? U weet het, staat u als winnaar-winnares in ons kringetje, dan kunt u even naar het Spuiplein in Vlissingen lopen en op ons kantoor daar krijgt u het be wijsmateriaal mee om alle ge schenken op te halen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, eert kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieier, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith kaas, Marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon van f 5,- Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3, waardebon f 5,-. Brillenspe- ciaiist Tllroe, Walstraat 81, ka merthermometer. Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5,-. Eethuis De Snuiver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Niifisk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui- gr. Drankenimport Jan Dui- mei, Hermesweg 23, Vlissin gen fles sherrij t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetarie, Betje Wolf- splein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver, Radio en T.V., Kanaalstr. 12, Oost-Souburg, 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 grammo foonplaat. Filiaal Pottenmarkt 22 Middelburgl 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Filiaal Arnemuiden, gratis 1 cassette C 60. Midgetgoifbaan Delta, Burg. v. Woelderenlaan Vlissingen. gratis speelronde en 2 consumpties. kom kijken en vragen bij foto harry verschuren oosterhout middelburg

Scheldebode | 1972 | | pagina 1