Zr. Wil de Ruyter wil sport. vereniging voor gehandicapten zeeuwse klènbanï VVV evenementen op Walcheren de scheldebode Feestmarkt in Vlissingen begon in stromende regen roira nod Scheldebode-kringetje de zuidwester combinatie Veel mogelijkheden in Vlissingen GROOT WALCHEREN huis aan huis-blad 22e jaargang No. 25 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem breda donderdag 22 juni 1972 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM Wekelijks wisselende betaalbare mode walstraat 76 vlissingen o oo TIP VAN DE RUITER 133 RUITER de scheldebode VLISSINGEN Zuster WH de Ruiter heeft zich het lot aangetrokken van de Vlls- singse gehandicapten die geen mogelijkheden hebben om sport te bedrijven. Dit idee ontstond na een programma op de Belgische televisie waarin men zeer duideltyk kon zien wat voor sporten er te bedrij ven zijn door gehandicapten en hoe dit zou moeten gebeu ren. Na hier en daar navraag te hebben gedaan bleek dat dit in Vlissingen nog niet ge beurde. Wil de Ruiter schreef naar allerlei instanties en ging met verschillende mensen praten om te komen tot een concentratie van lichamelijk gehandicapten die graag aan sport zouden willen doen maar er tot nog toe gewoon -geen gelegenheid voor hadden. Overigens is de sport niet op de eerste plaats voor de inspanning maar meer ont spanning en vooral het met elkaar samen zijn en daaruit voortvloeiende gesprekken met elkaar zodat onderling proble men kunnen worden bespro ken, is uitermate belangrijk. Toch Is zuster de Ruiter er absoluut tegen om de gehandi capten in een bepaalde groep te drukken, als Ideaal staat haar voor ogen dat bijvoor beeld met buitensport op het ene veid een groep valide mensen bezig is en op het andere veld invalide mensen die na de training samen in het clubgebouw van de sport vereniging een drankje nemen en praten over de wereld van nu. Omdat het onmogelijk is om valide mensen en invalide mensen samen een sport te laten beoefenen moeten ze wel in een aparte groep, de presta ties van valide mensen en in valide mensen kan men niet vergelijken terwijl men dit bij de groepen apart wel kan. Om contact te krijgen met de in valide mens is zr. de Ruiter gaan praten met de sociale werkplaats, de wijkverpleeg sters, de revalidatieafdeling van de ziekenhuizen, de gezins verzorging en de Zonnebloem en natuurlijk met de stichting Sportbelangen die alle mede werking heeft gegeven door direct subsidie toe te zeggen en een zaal beschikbaar te stellen. De zaal is gelegen in de Frans Naereboutschool aan de Grote Markt. Dit is de gemakkelijkste zaal waar men kan binnenkomen met invali dewagens. Deze school heeft alleen een stoepje waar een vlonder op komt en waar men zo bij op kan rijden. Als het zaaltje in de Frans Naerebout- scholen problemen op levert wat betreft het vervoer ernaar toe en weer naar huis dan kan dit waarschijnlijk opgelost worden. Wat dat betreft is zuster de Ruiter zo optimis tisch. Geen wonder overigens want bijna alle officiële rompslomp is rond en de Stichting Sportbelangen staat helemaal achter haar idee. Ze heeft na gesprekjes ook al de toezegging dat men bij voorbeeld kan zwemmen. De heer Schalkwijk van het Sportfondsenbad staat nu al garant voor een zwemlesuur in het zwembad Hie zal als instructrice optreden mevrouw de Vries -uit Middelburg die hü al regelmatig les geeft aan een groep blinde zwemmers)- stersl en zij is gaarne bereid om een speciale cursus te vol gen voor het lesgeven aan ge handicapten. Wat vooral voor vele gehan dicapten zwaar zal wegen is de contributie die nodig is voor zo'n les aangezien de meeste leven van een Invalid! - teitsgeld. Ook hieraan zal waarschijnlijk een mouw ge past kunnen worden. Nu de officiële kant voor elkaar ls zoekt zuster de Ruiter contact met de invaliden. Ze heeft reeds vele contacten maar volgens haar moeten er in Vlissingen veel meer invalide mensen zijn die graag willen sporten. Vooral invaliden die weinig contacten hebben, wat wil zeggen dat er geen verpleeg ster of verzorgster komt of dat niet in contact staat met wel ke hulpgevende instantie dan ook. Zij kunnen contact opne men via een brieQe of een briefkaart met zuster Wil de Ruiter, Groen van Prinsteren- laan 120 in Vlissingen. Na uw reactie komt ze u persoonlijk bezoeken om te vragen voor welke sport u belangstelling heeft. Dit kan o.a. zijn: tafel tennis, diverse balspelen, zwemmen, boogschieten of speerwerpen. Deze sporten had de initiatiefneemster zelf in gedachten maar ze houdt zich natuurlijk aanbevolen voor suggesties. Op de vraag hoe het bestuur in elkaar zit zegt ze dat er nog helemaal geen bestuur is, ze doet alles zelf. Het moet eerst maar eens van de grond komen, als het boven mijn hoofd groeit kan het altijd nog een stichting of zoiets worden. Behalve voor het zwemmen heeft zuster de Ruiter ook reeds iemand die voor de an- dere sporten zal zorgdragen in de vorm van mevrouw Miljoen uit Souburg die van beroep lerares lichamelijke opvoeding is en ook zij wil een speciale cursus volgen voor les geven aan gehandicapten. Naast dit plan om voor sport voor gehandicapten te zorgen zodat ze bijvoorbeeld ook mee kunnen doen aan de sportuit- wisseling met Neunkirchen waar ook sport voor gehandi capten wordt bedreven, is de heer van Herpen, tweede se cretaris van de Vlissingse in- validebond bezig met het idee een soos te vormen voor ge handicapten in de vorm zoals Domburg: 30 juni: Kermis en gaaischieten gedurende de gehele dag. De hele maand: Rondleiding door het bos West- hove, bij kasteel behorend landgoed met belangwekkende plantengroei, duingebied. Iede re dinsdag aanvang 14.30 uur. Samenkomst op het recreatie terrein voor kasteel Westhove tussen Domburg en Oostkapel- le. Nadere inl. de heer C. H. J. van Erp, tel. 01640-5506. Kou- dekerke: 27 juni: Lampionop tocht m.m.v. muziekvereniging Voorwaarts. Start 20.30 uur bij camping Dishoek. 29 Juni: Strandfeest o.a. fortenbouw en zaklopen. Strand bij Kontiki, aanvang 14.30 uur. Middel burg: Donderdags weekmarkt. Gehele maand: Tentoonstelling van oude gravures en aquarel len. Benthem en Jutting, Lan ge Delft 64. Geopend ma. t.m. za. 8.30-17.30 uur. Toegang gratis. Gehele maand rond vaart over het Veerse Meer vanuit Middelburg met m.s. Noordzee van Rederij De Schelde. Vertrek vanaf de Loskadedag. om 14 uur. Prijs volw. f 5,-. Kind. 4 t.m. 11 jaar f 2,50. Kaartverkoop o.a. VVV. Gehele maand Miniatuur Walcheren, Molenwater. Reu- zenmaquette van het eiland Walcheren op een-twintigste van de ware grootte. Geopend dag. 9-17 uur. Entree volw. f 1,75. Kind. f 0,70. Gezelschap pen reductie. 27 Juni: Zomera vond-bridge in wedstrijdver band. Schouwburg, Molenwa ter, aanvang 19.30 uur. In schrijfgeld f 2,50 p.p. t.m. 30 juni: Klank- en lichtspel in de Abdijgebouwen: ied. wo.-, do en vrijdagavond. Aanvang 21 uur. Entree volw. f 2,-. Kind. f 1,50. Gezelschappen reductie. 27 Juni: Orgelconcert door Jan van den Berg, Nieuwe Kerk, aanvang 20 uur. Iedere don- OPLAGE 16.600 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Vlissingen, Valkenisse en Westkapelle. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX., Huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600-22341 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Oost-Souburg, Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 b-g.g. 01600-22341 toestel 229. ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoeven, Vlissingen] Spuiplein 94 Telefoon 01184-6830 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Telefoon 01155-2320 derd. Kunst- en Antiekmarkt gedurende de gehele dag op de Vischmarkt. 30 Juni: Voor stelling door de openluchtspe lers, Shakespeare's Driekonin genavond, Openluchttheater Toorenvliedt, aanvang 20 uur. Gedurende gehele maand Zo- mertentoonstelling 1001 jaar Walcheren, Rijksarchief, St.- Pieterstraat 38. Geopend ma. t.m. vrijd. 9.30-12.30, 13.30- 17.30 uur en za. 9.30-12.30 uur, zon- en feestdagen gesloten. OostkapeUe: 28 Juni: Concert in de Gereformeerde kerk m.m.v. de muziekvereniging Crescendo en de zangers Sur- sum Corda. Aanvang 20 uur. 29 Juni: Folkloristische op tocht m.m.v. de muziekvereni ging Crescendo. Start 19.30 uur achter de Nederlands herv. kerk. Ritthem: Rondlei ding door natuurreservaat Rammekenshoek. Iedere do. aanvang 14.30 uur. Start Nood- boerderij Staatsbosbeheer Rammekensweg. Bewegwij- zerd. Inl. VVV Vlissingen. Veere: Geh. maand expositie van olieverfschilderijen van Piet Bulthuis in rest. d'Oude Werf, Bastion 2. Geopend dag. 10-22 uur. Iedere maandag- en vrijdagmiddag boets-in voor boetseerders, ied. ma.- en don- deze nu wel voor bejaarden fie of thee. De problemen van een succes te maken en zich georganiseerd worden. Dat wil alledag bespreken en vooral op willen geven kunnen zich dus zeggen wat spelletjes uit de eenzaamheid komen. Er melden bij de heer van Her- )kaarten, biljart enz( maar zÜn reeds plannen voor een pen, Glacisstraat 46 Vlis- ook gewoon gezellig met el zaaltje aanwezig. Mensen die singen, tel. 011847573. kaar kletsen bij een kop kof- willen meehelpen om hiervan VLISSINGEN Vrijdag j.l. vond in Vlissingen voor de eerste keer de markt op vrijdag plaats. Een dag welke voor velen eerst nog problemen had maar welke door de Ambulan te Handel was aangeprezen als de beste marktdag in Neder land. Omdat men eigenlijk van de zaterdagmarkt afwilde en de markt naar dinsdag wil de verleggen rezen hier pro blemen want op die dag is er ook markt in Zoutelande en binnen een straal van een be paald aantal -kilometers mag dan geen andere markt plaats vinden. Omdat op vrijdag ver der in heel Zeeland geen markt wordt gehouden kon men deze ook nog zeer ver uitbreiden zodat nu zo'n 70 80 kramen in de Lange Zelke, Marktstraat en Oude Markt staan. Vooral de opzet in de Lange Zelke welke een lang recht stuk is werd door het publiek erg gewaardeerd want ondanks de nogal slechte weersomstandigheden was het behoorlijk druk. Toen 's a- vonds het weer opklaarde kwamen velen nog eens kijken waardoor zo'n drukte ontstond dat er haast geen doorkomen aan was. derdagavond draai-in voor pottebakkers in Potterij De Spreeuwenpot, Oomstraat 1, deeln. gratis. Inl. tel. 01181- 485. Gehele maand demonstra ties spinnen en weven in ate lier De Schapekop, Markt 23, inl. tel. 01181-416. Vaarttocht tussen Veere en Zierikzee over Oosterschelde eri Veerse Meer. Afvaart steiger achter Campveerse Toren met m.s. Stad Zierikzee van rederij N.V.R.T.M. ma. t.m. za. 15.15 uur. terugtocht per bus, inl. VVV en RTM, tel. 01110-3751. Gedurende gehele maand. Ook gedurende gehele maand: Rondvaart over Veerse Meer mt m.s. Stad Zierikzee van rederij N.V. RTM afvaart stei ger achter Campveerse Toren ma. t.m. za. 13.30 uur. Duur anderhalf uur. Prijs volw. f 4,- Kind. 4 t.m. 9 jaar f 2,-. Inl. N.V. RTM. tel. 01110-3751. Vlissingen. Iedere vrijdag weekmarkt. Gedurende gehele maand tentoonstelling De Zee haven van Vlissingen sinds 1572. In het Stedelijk Mu seum, Bellamijpark. Geopend ma. t.m. za. 10-12 en 14-17 uur, zo. 14-17 uur. Iedere vrij dag toeristenmarkt Lange Zel- ke-Zeemanserve. 30 Juni: Ju bileum Showbootvaart in de monding van de Westerschel- de, Rederij Flandria. Afvaart bij de Piet Heinkade om 13.30 uur met twee voorstellingen van poppentheater De Krie- kenputte aan boord. De twee de vaart om 19.30 uur m.m.v. Vele marktkooplieden die anders geen plaats op de Vlis singse markt konden krijgen om de eenvoudige reden dat deze vol was namen nu hun kans waar. Zo kwam het dat men opeens 5 groente en fruit- zaken aantrof tegen anders maar twee. Voor de klant bij zonder prettig want nu kon men ook vergelijken. Verder waren er veel kleding en tex- tielkramen. Nieuw was ook de schuimplastic koning en de antiek kraam welke vooral een gezellig aanzien aan de markt gaf. Dat de markt tot 21.00 uur duurde was een prettige bijkomstigheid. Voor de klant die op de markt alles wel gezien had en verder wil de kijken waren ook de win kels tot 21.00 uur open, al thans de meeste. Al met al een gezellig begin. een, disc-jockeij. Prijs volw. f 7.-. Kind. t.m. 12 jaar f 3,50. Kaartverkoop VVV. Zoutelan de. Iedere di. Toeristenmarkt Langstraat van 14-21 uur. 22 Juni: Muzikale rondwandeling m.m.v. drumband MTV met lampionoptocht, aanvang 20 uur. 28 Juni: Optreden kinder koor De Duinzangertjes in zaal Middendorp, aanv. 19.30 uur. 29 Juni: Concert- en rondwan deling muziekvereniging Luc- tor et Emergo, aanv. 19.30 uur. Een zeer positieve zaak, beste lieden, vind ik de brief die de vereniging landschapsreservaat Zuid-Beveland verleden week heeft geschreven aan de minis ter van Landbouw en visserij. Zij vroegen de minister in dit schrijven om de aanbesteding van de herverkaveling van het tweede bestek van de Poel van Heinkenszand op te schorten. Het gaat hier voornamelijk om het beroemde gebied tussen 's- Gravenpolder en Nisse en de vereniging verzoekt de be windsman om het gebied eerst op zijn landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde te toetsen alvorens ver dere stappen te ondernemen. Het gebied is uniek in Neder land en veel inwoners van onze streek, maar ook mensen van andere plaatsen brengen regel matig een bezoek aan de Poel om er eens heerlijk rustig in rond te dolen en te genieten van een serie doorlopende fraaie aanblikken en panorama's. Bepaald jammer is het dan ook dat verschillende kernen en grotere bedrijven de zak van Zuid-Beveland en dus ook de Poel nog steeds met hun afval water ontsieren. Zo trekt er onder andere vanuit 's-Heer Arendskerke een zwarte water stroom kilometers ons mooie landje in. die bovendien een doordringende stank ver spreidt. Doch ook op andere plaatsen treft men verschillende milieu-verontreinigers aan. die door de vereniging landschaps reservaat best wel eens met een protesterend schrijven ..ver eerd'' mogen worden. Dat is in feite wel de taak van de vereni ging milieu-hygiëne Zeeland, maar die hebben het te druk met veel grotere zaken, zodat ze zich over enkele dood-ordinaire slootjes niet druk kunnen maken. Iemand moet dus die taak overnemen en de voorge stelde landschapsreservators komen dan mijns inziens het eerst in aanmerking. Een trieste zaak was het ver leden week ook op de Ooster- schelde. waar de archeologen een duidelijk onduidelijk spel letje speelden. Ik noem ze voor het gemak maar bottenvissers. die in twee groepen verdeeld waren. Een Zeeuwse groep en een Hollands team. De Hollan ders vissen, zo vertelden zij, al tweeëntwintig jaar naar over blijfselen uit de oude tijd. Nu schijnen de Zeeuwen te denken dat de Hollanders de botten mee naar huis nemen. Dat vinden ze niet goed. omdat de botten hier moeten blijven. De Hollanders zelf zeggen dót ze hier blijven, maar de Zeeuwen zeggen weer van niet. En toen vertelden de Zeeuwen boven - dien nog. dat de Hollanders nu ook maar eens moesten weten dat de Oosterschelde vry was. voor iedereen! Ook voor hen! Daarom vonden zij dat niet eer lijk. o nee. Want zij zijn ten slotte zo groot en wij zo klein, o zo klein d'oester BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Met alle zonnige en zonda gen in het verschiet kon me vrouw Meulmeester, Irislaan 20 te Vlissingen vast wel alle cadeaus gebruiken die in ons kringetje beschikbaar worden gesteld. Wie o wie zal deze week weer de reis maken om het bewijsmateriaal aan ons kantoor aan de Spuiplein af te halen? De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij de Vries. Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Lult- wieler, Lange Zelke 50. een luxe flacon badschuim. Smith kaas, Marktkraam, en pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren, 't Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5,- Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3, waardebon f 5,-. Brillenspe- ciaiist Tilroe, Walstraat 81, ka-' merthermometer, Bioemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg. bloemen of planten naar keuze ter waarde vah f 5,-. Eethuis de Snufyver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak, Nilfisk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. drankenimport Jan Dul- mei, Hermesweg 23, Vlissin gen fles shemj t.w.v. f 3,95, Annikes cafetaria, Betje Wolf- splein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen. gratis schoonmaak beurt ramen. Bestel je studieboeken liever vandaag dan morgen. BOEK- KANTOORHANDEL 4

Scheldebode | 1972 | | pagina 1