H.K. van Duyvenvoorde school begon met projectonderwijs Eerste project was voeding Reizende beiaard komt naar Vlissingen Boomplantfeest in Middelburg Meulbroek- kleding opent 5e filiaal Eenrichtings verkeer in de Noordstraat Concert Amsterdams Philharmonisch Orkest 400 jaar Vlissingen de scheldebode ANTIEKBEURS Sport programma Scheldebode-kringetje Zeeuws Boekenfeest weer zeer geslaagd de zuidwester combinatie PAAS- in Café-Rest. Mulders Bergen op Zoom J huis aan huis-blad 22e jaargang no. 13 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem breda donderdag 30 maart 1972 (meer dan 40 antiquairs TAXI De Pree Zeeuwse Boekenweek I de scheldebode OOST SOUBURG De af- Ook de dia's moeten ze zelf gelopen maand heeft men aan pakken ze bekijken ze zelf de openbare school voor basl- met een vieuwer. sonderwijs H. K. van Duiven- Het documentatiecentrum voordeschool te Oost Souburg kan een heel groot deel van projectonderwijs gegeven. Het de lessen begeleiden. Een van was in de eerste plaats de de mogelijkheden waarbij men bedoeling te komen tot de be- dat dokumentatiecentrum in schikking over een dokumen- kan passen is het project on- tatiecentrum waar de kinderen derwijs. Als onderwerp had de zelf in kunnen snuffelen. Een van Duijvenvoordeschool Voe- bibliotheek dus om zelf te ge- ding. Iets wat de kinderen da- bruiken. Opde school z(jn boe- gelijks meemaken en wat te ken, dia's en knipsels aanwe- genwoordig in een grote be- opdracht die ze met behulp men bezig. Het is de bedoeling van de bibliotheek uit moesten dat men na afloop gegevens en voeren. Zo was er bijvoor- projecten uitsisselt. Dit is te beeld een groep die alles op- vens gebeurd omdat het niet zocht wat met conserverings- mogelijk is bijvoorbeeld iede- middelen te maken had. en re maand zo'n project op te een groep die alles opzocht zetten want hier is zovel extra wat maar over margarine ge- werk voor nodig dat het on- schreven was. Dit gebeurde derwijzend personeel binnen aan de hand van vragen die het onderwijzend oersoneel had zamengesteld omdat df een paar maanden helemaal van de kaart zou zijn. Men heeft enkele avonden besteed kinderen anders door de bo- aan het met elkaar doorpraten men het bos niet meer zien.Al: van het gehele project zodat tie. door de kinderen zelf dus re toekomst zal nog meer wor- gewerkt want vaders en moe den gewerkt met de vragen ders en andere belangstellen- van kinderen over bepaalde den waren in grote getale ge- onderwerpen. Door de midden- komen om de tentoonstelling stand is erg goed mee ge- te bezoeken, werkt. Zo heeft men van de bakker deeg en andere brood grondstoffen gekregen en de melkman stelde volle flessen melk ter beschikking. De ten toonstelling die door de gehele school was opgesteld, klas voor klas, bestond uit informa- rvti iuia 3 til nuiuvi.iv aaiint- cvunwiuic ui vvu wv r. tt zlg over verschillende projec- langstellingstaat. Niet alleen ze alles opgezocht hadden g^n doublures ontstaan. Het ten, systematisch geordend wat er verbouwd wordt, maar moesten ze in hun eigen woor- vo'8en9® cursusjaar zal waar naar het voorbeeld van de bl- ook hoe er in Nederland ver- den vertellen wat ze gevonden schijnlijk begonnen worden bliotheken in Nederland. Dit heeft het voordeel dat als ze later In een bibliotheek komen ze er meteen de weg weten. De kinderen hoeven nu niet meer aan mijnheer of juf frouw te vragen of ze dit of dat boek even mogen pakken, ze doen het zelf. Zoeken zelf in de kaartenbak wat ze nodig hebben over het onderwerp dat behandeld wordt en zoe ken dan dat op in het doku mentatiecentrum hadden. Omdat het weinig zin met een nieuw project. Bij dit leersijsteem is niet bouwd wordt en elders. Het was een onderwerp dat de heeft dat een groep alles weet kinderen zeer aangesproken over margarine en de ander - heeft. Zoals men kon constate- over rijst, werden de gegevens belangrijk dat ze alles we ren op, de tentoonstelling die op stencils gezet zodat ook de ten over voedlng- het 1S wel ze over dit onderwerp gehou- andere leerlingen het konden den hebben zaterdag j.l. Niet leren. Daarnaast werden ook in alle klassen is de informa- klassikaal lessen gegeven over ingeschakeld, het gehele project „voeding". opgezocht, allerlei verpak- kinsmateriaal van voedings- produkten (wat vin huis meegenomen en soms ook de grondstotten waarover het ging. Zo stond er op een ta felt» Itje een erg smakelijk uit ziend bordje capucijners met belangrijk dat ze door projec- aardappelen, tonderwijs leren zelfstandig te De kmderen van dé laag ste klassen hebben natuurlijk tonderwijs werken daarnaast is het na tiebibliotheek Dit vond plaats vanaf de 4e Men is ongeveer begonnen na- klasse dat vier weken geleden de school officieel is geopend. De klassen werden verdeeld Niet alleen de van Duijven- in groepjes van vier kinderen, voordeschool is bezig met zo'n Ieder groepje kteeg zijn eigen project, ookin Vlissingen is tuurlijk wel erg prettig als er wel meegedaan maar dan on- iets van de stof bliijft hangen, jnder leiding van de onderwijs- Doordat de kinderen het haast kracht. Zo stond in de eerste al lemaal zelf moeten doen is klas een complete eetzaal door het eigenlijk geen gedwongen de kinderen geheel zelf ver leerplan waardoor ze het pret- zorgd. Ge.lukkig hebben de tig werken vinden. In de ver- kinderen zelf niet voor niks VLISSINGEN Ter gele- Deze bespeling vindt plaats ding van majoor-directeur J. genheid van het 400 jarig be- op de feestdag zelf, 6 april op P. Laro. Dit concet vangt aan staan van de stad Vlissingen Is de volgende plaatsen:" van om 20.00 uur en kaarten hier- een festiviteitenprogramma 10.00-10.45 uur in Paauwen- voor zijn gratis verkrijgbaar opgesteld. Dit ziet er bijzonder burg )Paauwenhof(, 10.45- op de volgende adressen: VVV magertjes uit omdat de ge- 11.00 uur bejaardencentrum Vlissingen, Paul Kruger- meente Vlissingen een bedrag Ter Reede, 11.30-11.45 uur straat, Sigarenmagazijn Ter ter beschikking stelt om een speeltuin Bloemendaal, 14.30- Meulen, Walstraat en Kleding- reizend beiaard (mobiel carril- 14.45 uur Oranjeplein Sou- magazijn W. Jansen, Badhuis ion) door de stad te laten bur8- 15.30-15.45 uur Ritthem. straat 14. Ter gelegenheid van trekken dat bespeeld zal wor- Dan is er 's avonds een con- deze herdenking is op 1 mei den door eb-'heer P. C. Brak- cert in de St. Jacobskerk van nog een taptoe gepland op het man uit Axel. de Mariniers Kapel onder lei- Stadhuisplein die begint om MIDDELBURG Ook dit uitgereikt aan terwijl alle kin- de prijsuitreiking plaats van jaar is in Middelburg weer deren een liniaaltje en een de knutselwedbtrjjd die be- een boomplantfeest georgani- plantje werd aangeboden om trekking had op de natuur. De seerd. Dit gebeurde gisteren, zelf op te kweken. kinderen hadden alle keus. woensdag 29 maart, toen hon- Men moch, opstellen schrjj- derdvijf leerlingen van de Dit was evenwel nog niet ven, affiches maken of teke- hoogste klassen van de Ame- alles want tijdens deze bijeen- nen enz. alles mocht, burch, de Casembroodtschool komst in de kantine vond ook en de Admiraalschool aan de Industrieweg en de Grena- diersweg plan tactivi tel ten gin gen ontwikkelen. Daarmede werd een al meer dere jaren geleden begonnen traditie voortgezet. Vorig jaar werden bomen geplant in de buurt van het viaduct De Ar- nepotrt enhet jaar daarvoor werd door schoolkinderen de speelweide van het zwembad van een groene haag voorzien. Het is inderdaad een feest ge worden hetgeen blijkt uit het programma dat er als volgt uitzag: om 9 uur verzamfilen bij de Vitrite op het groot in dustrieterrein, 5 over 9 uitreiken van een appel, 9.15 uur planten van de bomen aan de Industrieweg en de Grenadiersweg. Half elf verzamelen in de kantine van de Vitrite waar limonade geschonken werd en waar een van de leden van b. en w. een toespraak hield. Ook werd er een film ver toond. Als herinnering werden aan de vertegenwoordigers van de scholen een vaantje OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huls op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techh. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. MIDDELBURG Afgelo- Vlak voordat de tweede we- pen week is in de Segeerstraat reldoorlog uitbrak opende de te Midelburg de vijfde zaak heer Meulbroek zijn eerste van Meulbroek geopend. Het winkel in het dorp waar zijn bedrijf,dat ook nog winkels victorie begon. Behalve deze heeft in Goes, Vlissingen en winkel in de Bevelanden is de *s Heer Arendskerke is gespe- heer Meulbroek ook te vinden cialiseerd in vrije tijdskleding, op de markten te Oostburg, dames- en herenmode. De heer Hulst, Axel, Goes en Middel- Meulbroek is reeds sinds 1930 burg. Sedert 1960 kwam de in de modehandel. In *s Heer tweede vestiging erbij en wel Arendskerke ging hij de hui- in het Centrum van Zeeland, zen langs met een mand od de Goes. Vijf jaar later werd in fiets.Dat dit hem uistekend Goes ook de derde zaak geo- afging werd bewezen op 18 pend. De expansie van het be- oktober 1939. drijf duurde voort. In 1968 trok de heer Meulbroek ook in het pand van modehuis Filius in de Scheldestraat te Vlissin gen en vestigde daar een tex tielsupermarkt. De expansie bleef echter voortduren en sinds vorige week is de vijfde zaak geopend. Een zaak met een oppervlakte van 130 m2 en 60 meter hangwerk. Maar, aldus de heer Meulbroek,deze zaak is in feite alweer te klein, zodat naar een groter pand in 21.00 uur. Aan deze Tapto? 1572-1972 werken o. a. mee Het Antwerps Thebaans Kwartet, Het St. Martinusgilde en het St. Catharinagilde uit Tongeren en Woensel. De kon. Harmonie Ons Genoegen, Brassband St. Ceacilia, en Vlijt en Volharding. Zo moge lijk zal de folkloregroep Medi- umburgum ook haar medewer king verlenen. Deze taptoe wordt gezamenlijk georgani seerd door de Stichting Vlis- sings Actiefonds, Comité Or ganisatie Feestelijkheden en de Stichting Culturele Ge meenschap. Antwerpsestraatweg 211 (volop parkeergelegenheid) za. 1 april - zo. 2 april - ma. 3 april telkens van 11 -18 uur IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183-1248 VLISSINGEN In de Noordstraat te Vlissingen geldt thans een volledig één richtingsverkeer. Ook fietsers en brom fietsers (die tot voor kort nog vanuit de Coosje Buskenstraat linksaf de Noordstraat mochten inslaan) dienen voor de rlchtine bin nenstad thans van de Spui straat gebruik te maken. Het toenemende aantal au to's dat komende vanaf de parkeerplaatsen aan de Spui straat, van de Noordstraat ge bruik maakt is aanleiding ge weest tot het nemen van deze verkeersmaatregelen. Het sportprogramma voor het ko- Tweede paasdag gaat het eerste da- mende weekend ziet er als volgt uit: mes handbal team deelnemen aan zaterdag 1 april Vlissingen Al - het GSC toernooi. Verder wordt er Zeeland Sport A 1Vlissingen A 2 - niet gehandbald. Nog meer sport- Nieuwland A 1, Serooskerke B 1 - nieuws maar nu tafeltennis. Van 17 Vlissingen B 2, Vlissingen B 5 - april tot en met 1 mei organiseerd Vee re B 2, Vlissingen B 6 - Noor- de tafeltennisvereniging Middel mannen B2. Zondag 2 april is het burg Zuid het Middelburgse kam- eerste paasdag en dan wordt er niet pioenschap. Er kan worden gevoetbald zodat maandag 3 april de geschreven In de klassen: enkelspel; bal weer verder rolt. Vlissingen 1 - overgangsklasse ie,2e.3e,4e klasse. Bavel 1, Rood Wit 2 - Vlissingen 2, Damesklasse: een klas. Heren- Axel 2 -Vlissingen 3, Vlissingen 4 - dubbelspel: overgangsklasse le en Com. Boijs 2, Noormannen 3 -Vlis- 2e klas samen en 3e en 4e klas singen 5. Nog meer voetbal op za- samen. Mixed dubbel een klas. Men terdag 1 april door s. v. Walcheren: kan onbeperkt inschrijven en voor RSC Al - Walcheren Al, Walche- iedere klasse zijn drie prfjzen ter ren B 1 - Amemuiden B 1, Ame- beschikking. Het inschrijfgeld be- muiden C 1 - Walcheren C 1, Wal- draagt voor enkelspelen f 2,50 en cheren C2 - Cpc c2, Amemuiden voor dubbelspelen f2,-. Inschryvin- C 2 - Walcheren C 3, GPC D 1 - gen kunnen geschieden bij de heer Walcheren D 3, Zeelandia Dl- C. Rem, Prinsenlaan 60 te Mlddel- Walcheren D 2, Zeeland Sport D 2 - burg. De wedstrijden worden ge- Walcheren D 3. Ook hier geldt geen speeld in de gymzaal aan de Rotter- voetbal op zondag le paasdag, damse Kaai en houdt u er rekening Maandag 3 april) Walcheren 2 - mee dat het verplicht is op gym- Steen 2, Zeelandia 5 - Walcheren 3. schoenen te spelen. ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 Middelburg wordt.Ovengens is dit bedrijf ook in de verdere toekomst nog voor uitbreiding vatbaar- waarbij vooral wordt gedacht aan vestigingen ih andere Zeeuwse plaatsen. Het is altijd kenmerkend, dat over het algemeen, de in richting van een programma wordt bepaald door de diri gent, die de muziek kiest, die deels door de toehoorders, deels door de leden van een i orkest, wordt geaprecieerd. Op het vrijdagavond gege ven concet door het Amster dams Philhamonisch Orkest, o.Lv. Anton Kersjes in de St. Jacobskerk gegeven, hebben we dit kunnen ervaren. Voor de pauze Schubert en Mozart, na de pauze. Strauss en Suppé. Twee uitersten, maar toch voor veel waarde ring vatbaar. Van Franz Schu bert speelde het orkest "Rosa- munde", met een weergave van dichterlijke schoonheid en mét vreugdevolle klanken. Hoewel genoemde koponist veel aandacht heeft geschon ken aan het compeneren van liederen, zijn zijn toonwerken muzikale bouwwerken. De Sijmfbnie „Cencertante in Es" van Mozart voor hobo, klari- Vnet, fagot en hoorn en orkest, pmgeken j js een werk van diepdoorvoel- ,t de concentratie. Echter ner gens voortgezwiept door de stormen des levens of passie volle driften, maar vloeiende melodiën met een lieflijke ronding, melodiln, die getui gen van groot meesterschap, die tevens de geest prikkelen en boeien. Het leidmotief wordt van het ene instrument prachtig overgedragen naar het andere, telkens omringd door geestig tegenspel, ver sierd met allerlei loopjes, voorslagen en trillers. Dirigent Kersjens wist het orkest prachtig aan te passen bij het 4-tal solisten. Na de pauze muziek van een ander gehalte. Walsen van Straus in een kerk? zal men zich hebben afgevraagd. Het komt tegenwoordig meermalen voor, dat bij een kerkdienst een combo meewerkt. Hoe het ook zij, men speelde deze mu ziek met enthousiasme, zo, dat men haast op deze onsterfelij ke melodiën zou meedeinen, maar dat is in een bedehuis uit de boze. Als sluitstuk de bekende ouverture „Dichter und Bauer" van Sppé.Met een prachtige inzet door klein en groot koper geblazen, kre gen de strijkers gelegenheid hun virtuositeit naar voren te' brengen, waarbij in het Viva ce men niet struikelde over de vele zestiende loopjes. Een gulle dankbetuiging van het publiek ging uit naar de dirigent, solisten en orkest. Cela. Het wordt tijd dat ook de het ontstaan van eerder ge- échte Zeeuwen zich met de noemde plannen. En als men vereniging voor milieuhygiëne dan nu in het laatste nummer Zeeland gaan bemoeien. Moes- va" het contactorgaan van de ten we enkele weken geleden VMZ ziet, hoe een verslagge- helaas constateren dat „buiten- V('r" z'ch de vreemdste landers" zich met onze vogel- bochten wringt om een water problemen elders in den lande staatingenieur gewoonweg in trachten waar te maken, het ecn bepaalde richting te dwin- gaat nu ook aardig die kant om heel deze waterstaat uit bij deze vereniging! De aa" het eind van zijn betoog VMZ - zo noemen ze zich "°8 een klappie na te kunnen graag - wringt zich in alle geven, dan zeg ik: „Zeeuwen, bochten om maar aan te tonen kom op en bemoei je er mee!" dat het hier zo vuil is, dat het Gelukkig had de ingenieur hier zo stinkt en dat de Oos- 2'J" ''M op de T. H. in Delft terschelde open moet blijven! sluimerend doorgebracht, Dat laatste vooral, échte zodat de verslaggever in één Zeeuwse lezers, is een doom over ZÜ" Oosterschelde ge in m'n eksteroog. Inderdaad, woon hot ving! de mossel en ook mijn eigen Gok de mooie zaken vroegen cultuur gaan waarschijnlijk deze week weer onze aan- naar de bliksem. Maar het is dacht. Diverse soorten zeldza- bekend, dat er voor een goede n,e vogels en een bloeiende zaak nu eenmaal offers ge- pruimenboom in Kapelle kon- bracht moeten worden. Heb- digden de echte lente aan. ben bijvoorbeeld al diegenen Voor minder fraaie zaken van het VMZ én van de aktie- stapte een inwoner uit Middel- groep Oosterschelde Open de hurg enige tijd geleden een bakkerswinkel binnen. Het winkelmeisje werd door het watersnood in 1953 aan den lijve ondervonden Want dat, echte Zeeuwse lezers, was de sympathieke oude mannetje basis voor het Deltaplan. Toen gevraagd om maar even een riep ieder - en terecht - ach kilo chocoladebeestjes in te en wee over de enorme verlie- pakken. Het meisje had hier zen aan mensenlevens die de- even de tijd voor nodig, omdat ze stormvloed teweeg had ge- deze beesten na de Sint Nico- bracht. Toen was een ieder htas vrijwel niet gevraagd het wél eens met de regering worden. Toch wist zij met én Rijkswaterstaat om de zaak veel P'.i'1 en moeite een zak af te sluiten! Van de bevol- vo' tl' versieren en toen ze de king uit ons vissersdorp Yer- bestelling aan de lieve oude seke is het een heel logische heer wilde overhandigen zei zaak dat zij negatief reageer- deze: „Nee, ik moet ze niet den op de afsluitingsplannen. hebben, maar ik wou alleen Dit dorp werd letterlijk een maar even kijken of u ze in groot deel van haar bestaans- voorraad had"!, waarna de nu mogelijkheden ontnomen. niet meer zo sympathieke Maar deze echte Zeeuwen pro- schurk de winkel verliet, testeerden dan ook al vanaf d'Oester. Door een misverstand is vo rige week door ons geschreven dat er niemand zich gemeld had voor de prijzen. Nou Jo- De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De landa Nijsen uit de Kerkstraat Vries, Walstraat 46, een pond 4 te Vlissingen heeft alles net- biefstuk. Vishandel Frans de jes binnengehaald. Het kringe tje van deze week werd ge wonnen door mevrouw Spa nier, Beriagestr. 63 Vlissingen. Muijnk Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag reclame. Drogisterij Luitwieler, Lange Ook zij heeft alle cadeautjes Zelke 50, een luxe .flacon bad- al binnen. Wie gaat er deze schuim. De Wijnkelder, Wal week met de prijzen strijken straat 104, een fles rode Mis- U weet het, even langs ons kantoor op het Spuiplein en de zaak komt rond. Vlissingen 24 maart j. 1. ren snacks en kleine maaltij- vond aan boord van het ms. den aanwezig zodat men de Koningin Wiihelmina, een avond, die begon om 8 uur en mailboot van de stoomvaart tot in de kleine uurtjes door mij. Zeeland, het jaarlijks te- ging, niet met een lege maag rugkerende Zeeuws Boeken- hoefde rond te lopen, feest plaats. Het schip was gelegen in de buitenhaven en er waren weer verschillende festiviteiten georganiseerd. Op het embarkationdeck was o. a. een bar ingericht in de cap tains cabin, er was een disc jockety, een steeiband en het cabaret Hessel van de Wal. Up het saloondeck kon men o. a. kijken naar oude films zoals slapsticks en comedy ca pers en een honky tonk orkest o. 1. v. Cees Hoogesteger. Rita Hoovink was ook op het saloon deck aanwezig met een show in de lounge. Verder waren er het dansorkest de Gold Stars en op het embarkationdeck niet te vergeten the Dutch rythm en steel orchestra. De opening werd verricht door drs. P. via de scheepsomroep vanuit de lounge op het saloon- deck. In de diverse bars wa- tella, Smith kaas Marktkraam pond kaas naar keuze. Fabro n. v. Domburgs Schuitvlot 2, Middelburg, platenbon t. w. v. 5,- Slagerij D. van öosterom Walstraat 10, 300 gram vlees waren. 't Goudoppertje. Wal straat, waardebon van 5. Pot- terie Jaap St. Jacobsstraat 33, Vlissingen, waardebon 5,-. Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 50, Souburg, bloe men en planten naar keuze f 5.-, Eethuis De Snuijver, Wal straat 20, Vlissingen, 2 brood jes naar keuze of 2 koffie met gebak. Nilfisk, Coosje Bouken- straat, spaarpotje in de vorm van stofzuiger. tot en met 1 april '72 geven wij bij aankoop van 10.aan boeken EEN SCHITTERENDE KAART VAN ZEELAND ten geschenke. BOEKHANDEL •H RUITER

Scheldebode | 1972 | | pagina 1