Korte wijde mantels zijn nu weer bon ton Accessoires veranderen nu ook weer Oudere huisvrouw wil degelijkheid Ook uw maat is erbij mi ra mod vormloos omslag chique Herenmode 1972 Zomermode 72 niet alleen voor de hipsters Leren schoenen zijn favoriet de scheldebode donderdag 16 maart 1972 mm walstraat 76 vlissingerVooo Gedistingeerd ziet niet meer ouderwets uit v- Het is echter moeilijk een mo de precies op een leeftijd vast te pinnen, maar vast staat wel dat vooral de oudere vrouw deze zomer op alle fronten de Een jasje dat het vermelden waard is is het heel korte, aandacht krijgt. Zo ook bij de blousende jasje met raglan- broekpakken. Eerst een vrij mouwen. Het wordt op een gedurfd artikel voor de jonge broek gedragen en heeft weer vrouw met lef. nu zo maar een dat s|ome voorkomen wat we uit de 40-er jaren zo goed Als we zeggen „mantels" dan moeten we, behalve aan zomermantels, toch ook al weer aan de collectie voor het najaar denken. Hoewel net de eerste lentedagen begonnen zijn. Fabrikant ztyn is vooruit zien (alleen op een bepaald gebied jammer genoeg) en de (asjes hangen dan ook ai gedistingeerde soort kledij. In klaar. Om maar bij de na- de confectie is daar terdege kènnem *È7n Normloos" jaje" jaarscollectie te beginnen: de rekening mee gehouden, j-. J korte wflde mantel -hjj lijkt broekpakken zijn in vrijwel een beetje op wat we vroeger alle maten te krijgen, een swagger noemden- is ook al weer terug. Het zoveelste wat terug komt. Alleen, er zitten wat modieuzere snufjes bij en het materiaal is beter, veel tweed en, VeifrSn°0,k flane1.. W°7d* helder. Men kan zich nu zelfs gemoet zien." gebruikt. De kleuren zijn hel- een pijp met omslag permjtte. 8 ren. Wat stijl betreft wordt een beetje de blazerlijn nage volgd, sportieve brede revers en een iets mannelijke stijl in waarin des te meer eisen ge steld worden aan de eigen mooie vormen. Maar dat is op jassengebied deze zomer dan ook het enige veeleisende kle dingstuk. Verder kunnen we allemaal met onbezorgd ge- De broeken zijn iets wijder, moed de veel verhuUende en de jasjes langer, de kleuren chique ogende zomermode te- der, er is veel wit. Dan zijn er de stijlvolle zo- - mermantels, nauw aansluitend ragen en zakken onder ande van boven en wijd van onde- re' "lazer relt zal ook veel ren. Lengte rond de knie. Als *orden gedragen. In heldere materiaal doet jersey, en wel euren e" J?aak gestreept' ot marineblauwe jerseij het nog ze, Zljn a,gebiesd- Er kan een wel goed, alsmede uni-kamga- ,r°k. onde.r word.en gedragen ren. Dit soort mantels v£lt (kniel,ei?«te) en dat 15 dan. zich helemaal thuis in de deze niefs een P ooi rok, hetzij zomer zo gepropageerde chi- ee'.1 Paar Plopien van vo- que collectie voor de vrouw s J geheel geplis- van pak weg boven de dertig. seer Ook in de schoenenmode ken- Chamois zal in het ko- wordt de natuurlijke stof mend voorjaar een belangrijke voorgetrokken boven de syn- ro' spelen. Vooral voor su de thetische en natuurlijk bete- kleding en voor schoenen is kent dat een enorme popular!- deze kleur belangrijk; voor telt van leer. Aan de andere 'eer is chamois echter ook van kant krijg je ook een grote belang, belangstelling voor lak en dan wel die variëteit die als het ware uit twee kleurtijpen be staat. De kleuren van schoe- r>p L»e smaaK van het publiek nen en laarzen passen zich zal uit naa[. P overigens helemaal aan b.j de voorzien van Hch* utdZ >an dC Z°mer' Hjke motieve" het oorspron- Ue®na* N kelijke karakter terug zal v krijgen. Antieke elementen van een enorme ontwikke- zullen eveneens een rol spe ling van leer kan vooral ge- len. sproken worden als het gaat om kleding, tassen, handschoe nen en schoeisel. Op de Lea- ther-Expo onlangs in Londen gehouden kwam bovendien vast te staan, dat leer het natuurlijke karakter weer te rug krijgt. Met andere woor den: leer wordt weer leer! Zowel voor wat betreft kle ding als schoeisel speelt vooral het onbewerkte leer een voor name rol. Natuurlijke motie ven worden aangegrepen om tweekleuren-effecten te berei- Vooral voor suede kleding en voor schoenen is deze kleur belangrijk; voor leer is cha mois echter ook van belang. Nu al staat vast dat het ruige, harige leer in het voor jaar van 1972 weieens favoriet zal zijn en aan kleding, laar zen, schoenen en tassen -zo wel voor vrouwen als man nen- een geheel eigen karak ter zal geven. In de zomermode van 1972 komt de vrouw die zich graag wat stijlvol kleedt en het hele hippe, het hele korte en het hele bizarre niet zo weet te waarderen, weer volop aan haar trekken. Haar mode is weer „IN". Natuurlijk zal het zomerse straatbeeld heus wel blijven wemelen van de hot pants en de mini - maar je bent niet meer ouderwets als je er niet aan meedoet. Zo mermode 1972 is ook voor de vrouw die graag kleren koopt van goede kwaliteit. Kleren die meer dan een zomer mee gaan, en die een duurzame elegantie hebben. Het zijn veelal soepele licht gewicht materialen die ervoor gebruikt worden. En ondanks dat „beschaafde" van de zo merkleren 1972, wordt er toch weer volop gewerkt met kleu ren en kleurrijke dessins. Bloemdessins in harde en pas telkleuren, grote dessins en fijnere.Veel motieven zijn ont leend aan de jaren dertig. Ook strepen waren toen nogal populair en deze zomer kom je ze dus weer tegen. Verder is er een opleving van de zogenaamde „primitieve" dessins, landschappen, huizen, bomen, boerderijen, uitgevoerd in vier kleuren: grapefruit- geel, oranje, roodbruin en scharlaken. Een zonnig geheel dus. En tenslotte de ruitmotie- ven, die al afgelopen winter hun come-back beleefden in de deken-achtige mantels Ook zij zijn deze zomer pre sent, niet alleen in de „.elegan te" mode, maar ook in de tiener en twen-mode. In de laatste categorie zie je ze vaak bij de maxi-jurken, uitgevoerd in tafzij. Ook die stof komt regelrecht uit de jaren derfig. Het teruggrijpen op vroeger dagen vind je overal, ook bij de Londense hipmode. En dan gaat het niet alleeen om de kleren, maar om de hele uiter lijke verschijning. Bloedloze wangen, kersenrode pruil mondjes en bleekwitte krul len, aan beide kanten van het hoofd met een vooroorlogse haarspeld vastgestoken. Maar om dat na te volgen, moet je echt wel je type meehebben. Het is trouwens maar de vraag of die kwijnende stijl, door een paar ludieke ontwer pers de markt opgegooid, het in de praktijk ook doet. De Parijse modehuizen heb ben met de introduktie van de minimode en de hotpants ei genlijk een beetje terrein ver loren. Nu, met hun stug volge houden Chanel-lengte en ande re stijlvolle tradities krijgen ze weer de aandacht die ze verdienen. □ok de jonge vrouw -twen kan weer in Parijs terecht. In Parijs is men trouwens toch wel wat zakelijker geworden, wat moderner. Verschillende thema's worden konsekwent doorgevoerd en tegelijkertijd let men op de verkoop; dus een nieuwe maar draagbare mode. Twee groepen staan op de voorgrond: college-countrij of clubstijl en daarnaast een makkelijke vrijetijds-stijl voor jongeren. Bij die clubstijl horen de clubkleuren: blauw-wit-rood; groen-geel-wit. In dit geheel past ook de matrozenstijl, rood-blauw-wit. De kleuren zijn fel, en haast altijd met wit gecombineerd. Dan zijn er de zuurtjeskleuren: van ab- sint-groen via citroengeel tot zonnig oranje. De jurken hebben nog steeds alle mogelijke verschil lende lengtes, hoewel de ge distingeerde mode de rok net even boven de knie houdt. Maar heel jonge of jong-uit- ziende vrouwen en tieners willen dan ook nog wel eens wat anders. Jeugdig staan de heel korte „gijm" jurkjes, met plissé's, plooién swingende rokje over shorts en bloomers -dit zijn pofbroeken tot over de knie-, bloesende bovende len en korte, wijde babydoll- jurkjes met brede passen, bie zen en kruiseffecten, vaak iets klokkend en altijd over shorts. En dan nieuwe schort- en overgooier jurkjes. Verder zijn er nog de hemdjurkjes met wijdere mouwen en afhangen de schouders,- plooien en door- stikeffecten. Lengte: om en nabij de knie. Er zijn nieuwe safari- en sportm'odellen, er zijn swingende jurken met draperieen, smock, vleugel mouwen, plissees en diepe uitsnijdingen. Kortom, men is weer van heel wat markten thuis en daarnaast doet ook de rommelmarkt met kleuren uit de 40ger jaren het bij sommi ge vrouwen erg goed. Wat de rokken betreft: er zijn plooi, klok-baan-broek- wikkel en schortrokjes, rok ken met zadelbelijning, rok ken met smalle banden, het lijfje gedeeltelijk afgeschei den. De ruit doet het erg goed bij de rokken. De maxirok voor overdag, een tijdjelang met een knipoog naar de hip pies hier en daar gedragen, is mantiek: kersjes, fruittrosjes, boeketjes bloemen, voiles en linten. Accessoires zijn in de mode Petten en mutsen in on- tingeerde vrouw, is nog steeds altijd het onderdeel by uitstek eindig veel variaties verkrijg- onderhevig aan de nodige ro om de fantasie op uit te leven, baar zijn typisch grapjes Het zijn ook de artikelen voor de jonge vrouw die wel waarmee men met weinig geld van iets ludieks houdt. Ze val- enorm veel variatie kan creë- len nogal groot, met brede ren in zijn kleding. Een popu- kleppen en de hoeden met laire accessoire is de sjaal, royaal schaduwgevende ran- Door sommige mensen ver- den. foeid tot in het uiterste -ver- Natuurlijk is er het een en wijfd respectievelijk tuttig- ander ontworpen dat helemaal anderen zweren erbij. aansluit bij de eveneens Vooral de sjaals die overdag kunstmatig gepropageerde gedragen worden. Was de ver- matrozenmode. De kleuren houding lang-kort vorig jaar zijn ook rood, wit, blauw, nog 60-40 nu komt het neer groen en geel. De hoeden, het op half om half. De vierkante courante artikel voor de gedis- sjaal wint ook weer aanhan- weer in ongenade. Midilengte bij zomerrokken is ook alles behalve populair. Wat iemand er natuurlijk nooit van moet weerhouden om het aan te trekken!. Dan de pantalons. Dit zijn langere shorts met een omslag, bermuda's of bloomers, lange heel smalle of juist heel wijde pantalons met brede band en figuurnaden of plooien in de taille; lange, heel wijde panta lons met rokeffect. De broe ken tot halverwege de kuit, waar zo lekker tutterig schoe nen met witte sokjes onder gedragen konden worden, zijn een beetje uit de running, zo ze er ooit op grote schaal in geweest zijn, natuurlijk. Misschien weet nog niet ie dereen wat een separate is terwijl het toch zo'n courant artikel is in de kledingzaken. Een separate is iets wat je ergens overheen draagt en dat is alles wat er van gezegd kan worden, want er zijn enorm veel verschillende soorten. Er zijn wijde blazers, 3.4 en 7.8 jacks -die laatste mogen niet bij een broek ot een |urk pas sen- er zijn hemd- en boeren pakken, overbloeses, meestal met ceintuur, marinieres, ju- dopakken, en onze ouwe trou we tuniek. Bij de separates wordt ook gerekend de man- cheronpulli een truitje met heel korte mouwen om over alles heen te dragen. De kostuums komen terug. Daarbij doen naast de klassiek geworden battle-dress de lan ge jasjes hun intrede. Ze wor den gedragen op rokken die gedeeltelijk of rondom ge plooid zijn. Een belangrijke wijziging ondergaan dit jaar de schouders en mouwen. De schouders zijn rond, de mou winzetten diep waarbij men zowel raglan, dolman als ki monomouwen zal zien en bij japonnen pofmouwtjes. Tenslotte iets over de stof fen. We vermeldden al dat taf zijde zij het op nog geringe schaal weer afneemsters vindt. Het is een soepelvallen- de stof, die, mits goed ver werkt, enorm goed afkleedt en daarom uitermate geschikt is voor jurken. Daarbij moet men dan denken aan een schuin geknipt ruitmotief. Actueel is de come-back van kleurige flanel en popeline, soms zeer licht, nieuwe satijn- effecten en piqu Bij de wollen stoffen ook flanel -in pasteltinten-, fijne gabardine, zacht laken, Shetland, tncoti- ne. satijn, en enkele droge mannelijke stoffen, wollen etamine en voile, ook bedrukt. Verder nog enkele tweed stof fen. Bij de katoenen stoffen ook satijn,maar weinig transparant,, meer batist, veel crepe, bonte jeans. Weinig geruwde jeans, rustieke linnen en hennepef fecten en keper. gers. Deze kan 70 bij 70 cm. zijn, maar er zijn er ook van 80 bij 80 en van 90 bij 90. Veel sjaals zijn op het ogen blik 120 tot 160 lang en 25 tot 40 cm. breed. Nieuw is het geplisseerde mini-sjaaltje. De Nijmeegse universi teit heeft zich aan een soci ologisch onderzoek ge waagd op modegebied. Een aantal van 306 vrouwen uit drie Nijmeegse woonwijken werd genqueteerd. Van de ze dames was 30 procent zeer geïnteresseerd in mo de, 20 procent kan het niet zoveel schelen en 50 pro cent zat er zo'n beetje tus senin. Tweederde van de ondervraagden wist echter wel hoe de nieuwe mode eruit zag en de helft kende alle verschillende looks" wel uit elkaar. Dat een vrouw er altijd jonger uit wil zien is niet waar; 80 procent toonde de eigen leeftijd. Maar het figuur verdoezelt men wel graag, slechts 30 procent van de vrouwen was zo tevreden over haar figuur dat ze het qraag uit liet komen. De rest verdoezelde het hier of daar. of had geen mening. De gehele dag in dezelfde kleren lopen deed maar een kwart van de ondervraagde dames. De rest trekt 's morgens, 's avonds of 's middags toch wel iets an ders aan. Ruim 60 procent van de dames vertelde dat ze ook iedere dag iets an ders aanhadden en 35 pro cent nam veel kleren mee op reis. Het bleek ook dat vrouwen tussen de 18 en 24 jaar modebewuster zijn dan meisjes tussen 15 en 17 jaar en dat ze zich avanl- gardistischer kleden. Het zou natuurlijk kunnen zijn dat ma lief daar ook een rol in speelt, want het bleek dat vrouwen tussen 40 en 55 jaar een groep vormen, waarbij expressi viteit in mode en kleding het laagst ligt. Ze kleedt zich weinig modieus en haar voorkeur gaat uit naar degelijkheid, continuiteit en nut. Bij vrouwen ouder dan 55 jaar wordt de be langstelling voor het ex pressieve element in de kleding weer groter. Het was geen representa tieve groep vrouwen en ook was het aantal getnqu- ,'teerden te klein. Maar met alle reserves vandien. le verde het onderzoek zo te zien wel leuke resultaten op. Het heeft maar kort ge- stiksels. Ook opgestikte zak- duurd, die vrijheid in de he - ken. De broeken wijd; pijp- renmode.Nu mogen ze eens wjjdte Van onderen 50 tot 60 zonder stropdas en colbert op cm. kantoor komen, en volgens de modevakbladen loopt deze gouden tijd alweer op zijn eind. Het costuum wordt weer gerehabiliteerd. De shirts. Meestal gestreept, grote boorden met wijd uit staande punten, waaronder Dat pak is wel veranderd, brede dassen gedragen wor- Een beetje nonchalanter, een den. Boorden met ronde pun- beetje de dracht van die 40- ten, een nieuwtje dit jaar. De ger jaren automobilisten. belijning van de shirts is Ruim, nonchalqnt-elegant, de slank maar niet meer nauws- strakke schouder- en taillelijn luitend. is verdwenen. De typische „smakeloze" ruit, die voor noemde autohobbijisten bij voorkeur droegen (een slap sjekkie in de mondhoek) hangt ook weer in de winkels, maar is minder populair dan vorig jaar. Wat later dan de dames, zijn nu ook de mode bewuste mannen in de oude klerenkist gedoken en ontle nen hun ide-en aan vooroor logse films. En kenden we vo rig jaar voor de meisjes de grannij-look, de omaatjes mo de, de grandpa-look voor de wederhelft komt nu in op komst. Het slobberende, grau we vest met superlelijk -nou ja, wat heet lelijk- breimotief vindt gretige afnemers. Het kan echter ook wat ver fijnder: het velvetpak, uit Frankrijk en Engeland naar deze contreien gekomen, heeft onder de jongeren genoeg lief hebbers. Het is gewoon een velours costuum lijkt een beetje op de hippe fluwelen pakken van vijf. zes jaar gele den maar de snit is veel eleganter en de stof is van veel betere kwaliteit. De stijl is breder -mannelijk- ker- van opzet. Heel brede revers, grote knopen en veel Ook in de herenmode zien we een duidelijke voorkeur voor glanzende satijnachtige stoffen. Jersey is daarnaast een paradepaardje, zo wel in de vrijetijds- als in de repre sentatieve kleding. Bij de le ren kleding gaat de voorkeur steeds meer uit naar nappa. En de sportieve stoffen: tweed, gabardines, kamgaren flanels. De natuurlijke stoffen, wol, zijde en dergelijke, heb ben, net als bij de dameskle ding de voorkeur. En de de- nimstoffen: corderoij, suedine, velours en canvas. De kleuren zijn veelal palis sander -diverse bruintinten- muranu- een mengsel van dqnkerblauw en grijsblauw, vaak nog met beige of bruin er doorheen-. Strepen en vis graat als dessin worden weer veel gebruikt, voor de shirts meestal in felle „zuurstok" kleuren. Ook hierin sluit de herenmode zich dus weer aan bij de damesmode. Brabantse ruitertjes mogen ook weer voor de shirts en tenslotte is het weer helemaal in om een gestreept, flanellen hemd te dragen. aantrekkelijke afwisselende kollektie fascinerende mode tot en met maat 48 voor u zorgvuldig geselecteerd op betaalbare prijs en kwaliteit door:

Scheldebode | 1972 | | pagina 6