Steun aan geweldloze politieke gevangenen Nu wisselbeker beschikbaar de zuidwester combinatie Cr63tlVlteit contr,but'e. bijv. 15 per jaar, deelnemen antwoord de scheldebode Sport programma y.cc11\\%sc IJafibank/ Scheldebode-kringetje Klokkenspel gereviseerd I huis aan huis-blad 22e jaargangno. 10 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda .donderdag 9 maart 1972 internationaal inschrijving TAXI De Pree een vulpen ballpoint 133RUITER de scheldebode Amnesty International informatieve avond in Goes naar de gevangenen, en hun familiele den, het op de voet volgen van de situatie in het betreffende land en het benaderen van de pucliciteitsmedia en organisa ties om zodoende de toekomst van de politieke gevangenen in de openbaarheid te brengen GOES Vrijdag 10 maart a.s. vindt in Goes een infor matieve avond plaats van Am- nestij International. De Am- nestij International is een or ganisatie die steun probeert te geven aan mensen die wegens hun politieke of religieuze op vattingen van hun vtyheid be roofd zijn. Amnesty Internati onal werkt in intematioaanl verband. De organisatie werd opgericht in 1961. Zij vormt adoptiegroepen van minimaal 6 personen die zich het lot aantrekken van drie gevange nen. Alleen gevangenen die geen geweld gebruikt hebben en dit ook niet gepropageerd hebben kunnen door Amnesty International geadopteerd wor den. Om het onpartijdige karak ter van Amnesty te benadruk ken worden de gevangenen gekozen uit een communistisch land, een westers land en een land uit de derde wereld. De taak van zo'n adoptiegroep is: te werken voor de violating van de geadopteerde gevange nen, een tweede keer betere behan deling voor de gevangenen te bewerkstelligen en ten derde: de gezinnen van de gevange nen eventueel financieel en moreel te steunen. Wanneer een aantal mensen tot oprichting van een adoptie- groep heeft besloten, krijgt zo'n groep van het hoofdkan toor van Amnestij in Londen lijsten met gegevens over de gevangenen toegestuurd en met de beschikbare informa ties moet de groep aan het werk gaan. Vooral handelin gen zoals het schrijven van brieven en briefkaarten naar de autoriteiten van het betref fende land, het schrijven van brieven enz. naar organisaties en individuen die eventueel nadere informatie over de ge vangenen kunnen geven of hulp kunnen verlenen bij het doorsturen van brieven of geld door middel van kranten enz. aan de gevangenen of hun fa- Dit zijn de voornaamste acti- milie, het schrijven van brie- viteiten die een adoptiegroep ven en het sturen van pakjes moet verzorgen. fiebeuren. door individuele (studenten TÖ) kaartenactie f 25, donaties van ondersteu nende leden en opbrengsten uit acties. Ook de post en het onderhoud (eventueel) moet door de adoptiegroep zelf wor den bekostigd. Mochten er moeilijkheden met de finan- Aan de creativiteit van de groep wordt verder overgela-. ten of ze nog meer zullen doen en dit is meestal ook zo omdat de groep altijd erg op de bres staat voor de geadop- teerden. Het onderzoekbureau Hoe kan men deelnemen aan een kaartenactie van Amnesty International? Door zich op te geven bij Amnestij Internatio nal, Postbus 6262 te Amster dam. Men krijgt dan een sten cil thuis van het hoofdkantoor International, resultaten van de acties in de voorgaande maanden, namen en korte le vensbeschrijving van drie ge vangenen aan wie in de be treffende maand kaarten moe ten worden gezonden en na tuurlijk de adressen waar de kaarten naar toe gezonden moeten worden. Ook ontvangt men gestencilde richtlijnen met nadere informatie betref fende het doel van Amnesty International en de kaartenac tie. enige adviezen en voor beelden van brieven. in Loyden vraagt voor de ser- ciën ontstaan dan kan men vice f 30,- per groep per jaar een beroep doen op de lande- die door de groep zelf moet lijke penningmeester, worden opgebracht. Dit kan in Londen met gegevens in het Nederlands. Dit is de nieuwsbrief. Hierin staat het algemeen nieuws van Amnestij Wanneer de gevangene te horen krijgt van de actie kan dit hem en zijn medegevange nen een sterke morele steun zijn. Meestal krijgt men geen antwoord maar mocht dit wel zo zijn dan moet dit terstond aan de secretaris worden door gegeven die het weer door geeft aan het hoofdkantoor in Londen. Dit móet wel omdat het antwoord kan betekenen dat de regering van het be treffende land gevoelig is voor druk van buitenaf. Deelname aan de kaartenactie kost per jaar 25. Het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor het onderzoekcentrum in Londen. Hierbij is ook de con tributie voor de vereniging in Nederland inbegrepen zodat iemand die al lia is alleen het verschil tussen de 25 gulden en het reeds gestorte bedrag hoeft te betalen. Voor storting kunt u terecht bij de penningmeester van Amnesty International, Berkel, postgiro 489237. Wilt u nog meer weten over de Amnesty verzuimt u dan niet de infor matieavond op 10 maart in Goes. Tweede Roode Kruismars op 11 maart in Middelburg MIDDELBURG Op 11 maart a.s. zal om 10 uur door de heer drs. P.A. Wol- ters, burgemeester van Middelburg, het startsein worden gegeven voor de wandelaars die de 40 kilo meter gaan lopen van de tweede Rode Kruismars 1972 te Middelburg. Het is niet alleen een mars van 40 km die wordt gelopen, maar ook een van 20 km die om 12.30 uur van start gaat. Om 13.00 uur vertrekt de 15 km, om 14.00 uur de 10 km en om 14.30 uur de 5 km. Bij het ter perse gaan van dit stukje waren er reeds 1100 wandelaars ingeschreven voor de mars. Het is een internationaal getint groepje dat o.a. aan de 40 km mee gaat doen. Zo hebben zich reeds 175 personen gemeld waaronder 41 militairen van de NA TO. hoofdzakelijk Engelsen waaronder 11 dames. Ver der zijn er groepen uit Bel gië, en uit eigen land uit Limburg, Noord- en Zuid- Holland, Noord-Brabant en Zeeuwsch Vlaanderen, en enkele individuelen uit Amsterdam, Den Helder, Rotterdam enz. De route die de 40 km gaan lopen gaat vanaf de Sporthal in de Nassaulaan richting St.- Laurens, Serooskerke, Ga- pinge naar de boswegen van Oostkapelle. Vrouwen polder waar de rust wordt- gehouden in café Duvekot) daarvandaan richting Veere terug naar Middelburg^ De andere marsen gaan over een gedeelte van deze route. De rust van de 20 km wordt gehouden in Veere. Het startbureau is vanaf 9 uur geopend en er kan zaterdags nog inge schreven worden aan dit bureau. Het inschrijfgeld bedraagt op de marsdag zelf 40 km f 6,50, 20 km en 15 km f2,25, en 10 en 5 km f 1,75. Voor bondsleden geld een reductie van f 0.25. Er is voor iedereen die de mars met goed gevolg aflegt een herinnering maar nieuw is dat er voor alle afstanden een wisselbeker beschikbaar is, plus le, 2e en 3e prijzen. De jury zal bestaan uit de heren M. Bakker, J. Doornbos en L. de Engelsman van de Wan- ïgen geldt 11 deelne- delbond. Voor veremgin) een limiet van mers en de mars over 20 en 40 km staat alleen open voor personen ouder dan 15 jaar. 22 Verenigingen hebben reeds voor de 2e Rode Kruismars ingeschreven maar er kunnen natuurlijk nog veel meer by want het batig saldo komt ten goede aan het Rode Kruis en be ter doel kunnen we ons toch haast niet voorstel len. OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven. Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter. Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: 1 oezending techti. mat. n.v. Rotadruk Axel. Nassaustraat 3, telefoon 01155 - 2320. IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183- 1248 Zaterdag 11 maart 1972: voetbal: Vlissingen 6 - Sluis 1, Nieuwdorp 4 - Vlissingen 7, Zierikzee A 1 - Vlissingen A 1, VCK A 1 - Vlissingen A 2, RCS A 2 - Vlissingen A 3, Zeelandia B 1 - Vlissingen B 1Vlissingen B 2 - Oostkapel le B 1, Vlissingen B 4 - Arne- muiden B 2, Vlissingen B 5 - Oostkapelle B 2, Vlissingen C l^RC^M^^lissmgenJ}^^ GPC D 1, RCS B 2 - GPC B 1, GPC B 2 - RCS B 7, Zeeland Sport C 1 - GPC C 1, GPC C 2 - Amemuiden C 2, Vlissin gen Dl- GPC D 1. Zondag 12 maart gaat de bal als volgt: Axel 1 - Vlissingen 1, Vlissin gen 2 Temeuzen 2, Vlissin gen 3 - Middelburg 3, Axel 3 - Vlissingen 4, Zeelandia 5 Vlissingen 5. VLISSINGEN Het carillon van de St.-Jacobstoren te Vlis singen zal de komende tijd buiten werking zijn. Het mechanisch speelwerk van dit carillon wordt momen teel namelijk gereviseerd door de firma Eijsbouts uit Asten (Noord-Brabant). Naar men verwacht zullen de werkzaam heden een drietal weken du- Er is, brave Bevelanders, in Kruiningen iets heel ei genaardigs aan het handje. U hebt het verleden week allemaal in de Zeeuwse dagbladen kunnen volgen; ik bedoel de plotselinge vo gelsterfte. Tenminste dat zeiden de niet nader aange duide ..jagers" van dit ge bied. Honderden water hoentjes, eenden en meer koeten zouden rond de aan looproute naar de pont ten oosten van de Veenveg en nabij ..Den Inkel" dood door deze jagers zijn aan getroffen. Deze natuurbe- wuste dierenverschalkers hebben onverwijld een vo gelexpert hiatuurlijkl van buiten de provincie inge schakeld om de menigte bij monde van deze man ervan in kennis te stellen, hoe zorgeloos en slordig er door een rattenbestrijder met gif is omgesprongen. Want, beste vrienden, het ratten- vergif werd zonder slag of istoot als de oorzaak van de vogelsterfte aangewezen, zonder dat er een deskun dig onderzoek was inge steld om op die manier de ware identiteit van de vo- geldoder te achterhalen. En aangezien het bedoelde gif als speciale ..middagmaal tijd" voor de ratten door het waterschap in opdracht van de gemeente was neer gelegd. kwamen de klach ten bij beide instanties ter tafel. Vreemd in deze zaak is echter al, dat de jagers niet direct naar de gemeen telijke overheid zijn gelo pen om daar de vogelsterf te te melden, maar wel naar iemand die hier in fei te reinig mee te maken heeft. Tenslotte bevinden er zich in onïe eigen Zeeuwse contereien ook bi ologen en biologisch des kundige lieden. De buiten- de-provincie-wonende J vo gelexpert constateerde bij zijn komst zonder slag of stoot dat het hier om cuma rine ging, wat juist in het rattenvergif voorkomt. Een wandelend ..lab" dus. Maar dan wel een heel eigenaar dig laboratorium, want een terzake kundige expert dient toch te weten, dat vogels over het algemeen weinig gevoelig zijn voor cumarine. Verder is het vrijwel algemeen bekend, dat er in het voor- en na jaar over het gehele land een grotere vogelsterfte is dan normaal en dat zoiets - alhoewel niet leuk - ook hier mogelijk kon zijn. Toch bleek deze „normale" vogelsterfte op dit gebied helemaal niet van toepas sing, want zodra de alarme rende berichten gemeente en waterschap bereikten, hebben deze een uitgebreid onderzoek ingesteld, om achter de ware aard van de beestjes te komen. Maar, mijne heren jagers, vogel-- experts en biologen sslechts één van de gemeen-' teraadsleden van Keimers- waal vond een enkele ver spreide dode vogel, terwijl de overige „zoekers" niets zagen.'.' Niet één.'.'. Dus ook niet genoeg om op hun beurt een slachtoffer ter controle in te zenden naar een of ander gespeciali seerd instituut. Wel lagen:, er erg veel dode ratten die het juist voor hen neerge legde vergif zich blijkbaar erg goed hadden laten sma ken. Smakelijk!. Na het bo venstaande goed te hebben overdacht, rest ons nu nog twee vragen. Ten eerste: Hoe zijn de door de jagers geconstateerde dode vogels overleden en ten tweede: waar zijn ze geble ven Een echt jagerspro bleem waar je naar het schijnt moeilijk uit zou kunnen komen. Toch heeft een oester daar geen „bui tenlander" voor nodig om een suggestie te doen, die wel eens bewaarheid zou kunnen zijn. De ware doods oorzaak van deze wagge- laars zouden wel eens kor reltjes hagel kunnen zijn. En verdwenen zijn ze tens lotte waarschijnlijk in de /Kin. Smakelijk. DOESTER. Deze week hebben de ver schillende Scheldebodekringe- ijewinkeliers mevrouw J. t SÏn- ke uit de Winkelmanstraat 5 te Vlissingen verwelkomd om al hun fijne gezellige, lekkere dingen die ze voor het kringe tje beschikbaar stellen, te ge ven. Verder hebben we nog een fijne mededeling want de onlangs geopende Nilfi^k zaak aan ee Coosje Buskenstraat )in de voormalige Palte-win- kel( stelt vanaf heden iedere week een spaarpotje ter be schikking in de vorm van een stofzuiger. Wie zal deze week voor het eerst van deze origi nele geste gebruik gaan ma ken U weet het even het bewijsmateriaal halen op ons kantoor aan het Spuiplein en u kunt op pad- De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46. een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muijnk, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dag-reclame. Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim. Kledingbok- ser. Lange Zalke 200, stropdas. De Wijnkelder. Walstraat 104, een fles rode Mistella, Smith Kaas Marktkraam, pond kaas naar keuze. Fabro n.v. Dom burgs Schuitvlot 2, Middel burg. platenbon t.w.v. f 5,- Slagerij D. van Oosterom Walstraat 10, 300 gram vlees waren, 't Goudoppertje, Wal straat, waardebon van 5. Pot terie Jaap St. Jacobsstraat 33 Vlissingen, waardebon 5,- Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 50, Souburg, bloe men en planten naar keuze 5,- Eethuis De Snuijver, Walstraat 20. Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of 2 koffie met eebak. Voor of kunt u bij ons terecht Parker Montblanc Pelikan Geha een uitgebreide collectie bij BOEKHANDEL NOU IU«O0€*fT»Ua»-Ttl_Z7ï»-l

Scheldebode | 1972 | | pagina 1