Jubileumconcert en receptie van „Accordeola,, Houd uw snelheid in toom! Kerk diensten Vlissingen 6 april 1572 - 1972 „Groene school" voor Zeeland Hobby Vazen door: J.L. van Leeuwen WELKE DOKTER IS THUIS CULTURELE AGENDA Geheel Zeeland Waarom deze nieuwe opzet? Groter aantal Open dagen de scheldebode donderdag 24 februari 1972 vervolg van pag. 1 Sport programma TAXI De Pree DOE HET ZELF Maak dit gerecht naar Uw eigen smaak. een nieuw gerecht in „De Put" Hoe het zich ontwikkelde in Vlissingen De Vlissingse accordeonver eniging „Accordeola" mag zich altijd verheugen in een grote belangstelling voor zijn con certen. Dit is weer gebleken op het jl. zaterdagavond ge houden concert, waarvoor de grote zaal van Het Schelde- kwartier bijna te klein was. Het was dan ook voor de ver- enieine een zeer bijzondere dag. want het 12'/2-jarig be staan moest worden gevierd. Na het welkomstwoord van voorzitter H. Talmon, kwam de heer L. P. vanOorschot naar voren om namens de sup porters een waardevol cadeau aan te bieden, n.l. een vaan del, waarop een fon van blauw fluweel in gouden letters de naam der vereniging op fraaie wijze is aangebracht. Het concert begon met de kleinsten. Verrassend om deze bezig te zien. Alhoewel de vingeromvang nog niet toerei kend is om een akkoord te grijpen, hebben zij zich er kranig doorheen gewerkt, waarbij dirigent Gijzel alle eer heeft. Het B-orkest, o.l.v. J. Eek- hardt, speelde nummers waar bij de uitvoering was te loven. Het was bij deze groep goed waar te nemen, dat dit orkest in een hogere afdeling is ge komen. Dit kan ook gezegd worden van het A-orkest. Di rigent Gijsel weet het „eruit" te halen. Tempo's, nuancering en zeker de precisie is de grote vruchtbaarheid van deze groep. Na al deze goede accordeon- muziek bracht het bekende Cocktail-trio de vrolijke noot. Dit drietal had direct contact met de zaal. in een minimum aan tijd deed men in de zaal precies zoals op het toneel. Het A-orkest sloot zich hierop wonderwel aan. Een aantal nummers werd gekostumeerd gepresenteerd, wat de nodige hilariteit verwekte. Veel ap plaus met een publiek, dat te vreden huiswaarts keerde. Het bestuur kreeg onlangs de me dedeling, dat het A-orkest van Accordeola met de pinksterda gen naar Dela zal gaan om enige concerten te geven. In hun eigen repetitielokaal hield het bestuur van Accor deola des middags een recep tie, waar het woord werd ge voerd door de heer Van Beve- ren namens de adviesraad. Hij zei: „Onze accordeonvereni ging is in Vlissingen niet weg te denken. Zij houdt op waar devolle wijze het muziekleven in onze stad gaande. Dat heeft zij bewezen met het organise ren van concoursen waar zij, na een eerlijke strijd, met twee orkesten uitmuntend voor de dag is gekomen. Daar heeft onze adviesraad respect voor en we hopen, dat dit werk voortgang mag vin den". De heer Pel sprak als voor zitter van de Algemene Be- jaardenbond. Hij dankte voor datgene, wat de vereniging voor de bejaarden gedaan heeft en bood een geschenk aan. Dirigent Gijsel kreeg van hem een extra pluim. Voorts waren er afgevaardigden van de Brassband Caecilia. De Volksstem, Tovido, Con Amo- re. Soli Deo Gloria, Zuider- stemmen. Jeugdkoor Souburg en The Variations, welke bloe men en geschenken aanboden. De heer Van Hoften, ambte naar voor culuur- en sportbe- langen. was eveneens aanwe zig. gemiddeld zo'n vier jaar. Dus kun je af en toe een steuntje in de rug wel gebruiken. Nog andere hobbij's heeft de heer Brasser. Bijvoorbeeld schilderen, beeldhouwen, mu ziek beluisteren en natuurlijk geschiedenis. Ook fotografeert en filmt hij graag. De heer Brasser is geen oud-zeeman, zoals men geneigd zou zijn te denken. Hij heeft alleen altijd aan het water gewoond en in teresseert zich voor scheep vaart. Vroeger woonde hij aan het kanaal waar hij, net als alle andere jongens, begon met een bootje van een klomp. En dat heeft dikwijls een nat pak ge kost. In de collectie zit ook een onbekend schip dat even wel toch een gebeeldhouwde spiegel zou moeten hebben. Dit heeft de heer Brasser op gelost door er de Fles van Vlissingen in te verwerken. De mooie eikenhouten tint wordt bereikt door het proces van donker worden te versnel len. Dit gebeurt met ammoni- akdamp waarna alles gevernist' wordt. Zo ontstaat hout dat wel 300 jaar oud lijkt. Het tuig wordt door de heer Bras ser ook terdege bestudeerd zo dat alles op precies de goede plaats zit want hier en daar een touwtje spannen kan ieder kind. Niet alleen de kanonne tjes worden gegoten ook het anker ondergaat dat procédé De schepen in totaal staan op stevige teakhouten standaards dat prima past bij het ge heel. Een hobbij die de heer Bras ser gemeenschappelijk heeft met zijn moeder is het verza melen van antieke vazen. Bij voorbeeld de Delftsblauwe, die in de huiskamer in grote geta le aanwezig zijn en waar anti quairs al grote bedragen voor hebben geboden maar die ab soluut de deur niet uit gaan. Ook staan er prachtige Chine se vazen van respectabele oudheid en een servies waar we hetzelfde van kunnen zeg gen. Een luilekkerland voor heel veel mensen maar hier geldt het gedeelte van een liedje: je mag er alleen maar naar kijken maar aankomen niet. Voor zaterdag 26 februari a.s zijn de volgende voetbal wedstrijden vastgesteld: Wal- iheren Al-Noormannen Al, Walcheren A2-Zeelandia A3, Middelburg BI-Walcheren BI, Walcheren B3-Vlissingen B5- GPC BI-Middelburg B2, RCS B 6-GPC B2, Vlissingen 7- Serooskerke 2. Goes AI-Vlis- singen Al, Vlissingen A2-Oost- kapelle Al, Vlissingen B2- Veere BI. Voor zondag staat op het programma: RBC 1- Vlissingen 1-Vlissingen 2-Desk 2, Vlissingen 3-Goes 2, Jiwaardt 2-Waïcheren 2, Hoofd plaat 2-Walcheren 3. In de sporthal te Vlissingen wordt zondag 27 februari a.s: ook nog handbal gespeeld en wel als volgt om 9.37 meisj. asp. Walcheren 3-E.M.M. 2, 10.24 uur meisj. asp. Walcheren 1- Ohjmpus 1, 13.32 uur meisj. asp. Walcheren 3-Fortuna 2, 16.30 uur meisjes pup. Wal cheren 2-G.S.C.l, 18.14 uur Dames Olijmpus 2-Walcheren 3. Het eerste team van Wal cheren gaat in Roermond pro beren de degradatie te voorko men tegen Swift 1. IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183-1248 Poulet a la Reserveren 01184-2297 elke avond vanaf 18 uur. Vlissingen. Zaterdag 26 fe-- bruari. Zevende Dags-Adven- tisten. Doopsgezinde kerk, 9.15 dienst, 10.15 bijbelstudie. Mid delburg Doopsgezinde kerk bange Noordstraat, 10 Bijbel studie. 11 dienst. Zondag 27 februari. Hervormd Vlissingen. St. Jacobskerk 10 Ds. J. P. Broeder, Ritthem, 17 geen dienst. Johanneskerk lODs. F.S. Kloosterman, 19 Ds. M. J. de Jong, Koudekerke, Emma- nuelkerk 9 Ds. F. S. Klooster man, Walk-Inn 19 Jeugd- kerk. Ver. van Vrijz. Hervormden- Remonstranten: 10.45 Ds. Van Santen. Doopsgezinde gemeente Vrij- domweg: 9.30 Da. A. H. A. Bakker. Evang. Luth. Gemeente Wal- straat: 11 uur Ds. A. Nierop Geref. Petruskerk Paul Kru- gerstraat: 9.30 Ds. W. J. Ge- nuit, 17 Ds. H. Groeneveld, Huishoudschool Paauwenburg 10. Ds. H. Groeneveld, 17 Ds. J. W. Genuit. Chr Geref. Kerk Kasteelstraat: 9.30 en 17 Ds. J. W. Mans. Geref. Gemeente Vlissingen: 9.30 en 16.30 Ds. Snoep. Geref. Gemeente Meliskerke: 9.30 en 14.30 Ds. Weststrate Geref. Gemeente Aagtekerke: 9.30 en 19 Ds. Van Vliet. Geref. Gemeente Middelburg: Centrum 9.30 en 18.30 Ds. Zij- derveld Zuid 19 Ds. Snoep. Interkerkel. dienst: elke zon dag in de gang van de Polikli niek Bethesda. Leger des Heils Vlissingen: 10 heilsbijeenkomst. 11.30 Zon dagsschool. 19.30 getuigen-sa- menkomst. elke woensdag 13.30 film. Pinksterkapel EmmastraatlO: Elke zondag dienst te 14.30 Anglican Church: Services everij Sunday: morning praijer 10.30, aa.m., evening praijer 7.30 p.m., in te Missions to Seaman Chapal, Scheldepoort, Vlissingen, oost, Reader A. Driver. Hervormd Souburg: West 9 de heer Sinke, Oost 9.30 Ds. Dor- gel o, 17 de heer Hondius. Hervormd Ritthem: 10 Ds. Y van der Schoot. Geref Kerk Souburg: 9. Ds. J. J. A. de Boer, Middelburg. 17 de heer Hondius, evangelisa- tiedienst. Kristen Zuid Molukse Kerk: Oost-Souburg 11.30 Ds. P. Fa- der, Koudekerke 14 Ds. P. Fa- der. Middelburg. Koorkerk: 10 Ds. Van den Berg, Vlissingen Evang. Luth. Gemeente: 9.30 uur Ds. A. Nierop. Gastdiensten aangewezen door de Raad van Kerken. 10.30 Doops. Kerk The Bethel Pentecostal Tem ple. Elke zondag 14.30 en elke woensdag 19.30 in Zuiderba ken, Evangelist J. Davidse. Hervormd Koudekerke: 10 Ds. M. J. de Jong, 19 Ds. V. d. Berg, Vlissingen R.K. Kerkberichten Vlissingen en Souburg: 26 en 27 februari, parochiekerk Singel, zaterda gavond 19, zondag 10 (dames koor!, 12 (Jeugdkoor o.l.v. de heer V. d. Dries!, 19 St. Josef- kapel van Dishoeckstraat zon dag 9, latijnse liturgie (heren koor) Emmanuelkerk Paau wenburg zaterdagavond 19, zondag 11. St. Martinuskerk Souburg: Za terdagavond 19, zondag 10.30. Parochiekerk H. Petrus en Paulus Middelburg: Zaterda gavond 19 uur, zondag 10.30 en 19. Ontmoetingskerk 8.30, Zuiderbaken 10.30. Parochie kerk Domburg zondag 10. De windrichting was ech ter niet gunstig om op het eiland Texel te zeilen. Zij moesten op de Maasvlakte aanstevenen en kwamen zodoende op stroom en wind de eerste april 's ach termiddags te ongeveer twee uur voor 't Brielse Hoofd, met twee schepen onder Marinus Brand en kapitein Daem. De overige 22 schepen kwamen achte rop, samen met de beide Spaanse vaartuigen, zodat er 26 schepen plotseling voor Den Briel verschenen. In Den Briel had men aan vankelijk niet in de gaten, dat het Watergeuzen wa ren; men dacht van koop vaarders. De veerman Cop- pelstok echter, die op de Maaslandse Sluis met enige kooplieden stond te kijken, om deze naar Den Briel te brengen met zijn veerboot- je, veronderstelde onmid dellijk dat het Geuzensche- pen moesten wezen. Cop- pelstok roeide naar de Geu- zenschepen, kwam aan boord bij admiraal Van der Mark en begroette hem. Coppelstok gaf inlichtingen over de toestand in Den Briel, en hij kreeg opdracht terug te keren als bood schapper van de Geuzen. Ten bewijze van zijn contact met de echte water geuzen kreeg hij de zegel ring van één der bevelheb bers Blois van Treslong mee. dat wel bekend was in Den Briel omdat zijn vader daar baljuw was ge weest. Coppelstok werd on middellijk toegelaten bij de magistraat, die in vergade ring bijeen was op het stadhuis. De burgerij hoon de Coppelstok, die men als een verrader zag, doch an deren moedigden hem aan. Hij deed zijn boodschap om te onderhandelen, waar voor twee leiders van de Geuzen te land zouden ko men. Men vroeg hem hoe sterk de Geuzen waren, en Coppelstok antwoordde zonder enige grond: wel ^000 man! Dit bracht ver warring. Niemand wilde er heen gaan, maar tenslotte verklaarden twee bestuur ders zich bereid. Later bleek dat het maar 600 wa tergeuzen waren, op zich zelf nog een flinke macht, vooral voor vechtersbazen die niets meer te verliezen hadden. Er waren ook veel vreemden onder, die hele maal geen binding hadden met de Nederlanden. De twee afgevaardigde watergeuzen eisten overga ve van de stad binnen twee uur. De Geuzen kwamen alvast te land voor een groot deel. De burgers gin gen vluchten uit Den Briel. Men vreesde moord en doodslag. De rijjee burgerij verliet de stad. De minder gegoeden waren bereid tot praten. De poorten werden gesloten. Door de Zuid poort echter vluchtten de bur gers. zodat die geopend bleef. De Geuzen verdeel den zich in twee groepen, en omtrokken de stad. Aan de geopende Zuidpoort kwam Treslong binnen; aan de Noord poort, die gesloten was, rammeiden de Geuzen met een stuk mast de poort open. 's Avonds tussen 8 en 9 uur was de inneming vol tooid. De inneming van Den Briel maakte grote indruk in het land. Niet enkel om de vrijheid van de Span jaarden, doch voor een groot deel ook uit vrees voor de ruwe Watergeuzen. Het duurde in die dagen vrij lang voordat het be kend werd onder het volk. Het heeft zeker dagen ge duurd. Die van Vlissingen wisten er op 6 april 1572 nauwelijks iets van. Het was nog maar een gerucht. Het verjagen van de Span jaarden uit het oude Vlis singen kwam op een geheel andere manier tot stand. Men groeide als 't ware naar de vrijheid toe door de min of meer toevallige gebeurtenissen in de stad. De Vlissingers waren er echter rijp voor, in afwij king van die van Den Briel. Daar was het binnen lopen van de Watergeuzen een verrassing, een over rompeling door een 'n ha ven zoekende geuzenvloot, die eigenlijk Enkhuizen had willen binnenlopen. In Vlissingen was men de Spanjaarden beu. Alva liet de aanleg van het „kasteelu doorzetten, doch er moest zoveel tegelijk in de Ne derlanden versterkt worden en gebouwd, dat het werk slechts langzaam vooruit kwam. Vlissingen zat wel in de Spaanse administra tie, hetgeen blijkt uit de brieven die Alva liet uit gaan aan de Spaanse ko ning, Philips II. Op 3 april 1572, dus slechts enkele da geen vóór de vrijmaking, schrijft Alva bijvoorbeeld nog dat hij Vlissingen en het eiland Walcheren laat versterken. Toen deze brief werd op gesteld was van Den Briel's verovering nog niets be kend. Het schrijven van brieven was in die dagen geen kleinigheid. Alles moest met de hand worden uitgeschreven, ook de ont werpen en afschriften. Bo den te paard brachten de brieven en rapporten naar Spanje. onderweg elkaar met verse paarden afwisse lend. Er waren zelfs niet eens veel mensen die brie ven konden schrijven. Bo vendien gebruikten de Spanjaarden veel geheim schrift, en het samenstellen van de code was nog tijdro vender. Alva's inzichten over de gevaren die Vlis singen en Walcheren be dreigden bedrogen hem niet. Alva was beslist geen domme man, en evenmin een beul. Ook zijn ambte naren en militaire bevel hebbers waren doorgaans bekwame lieden uit de ho gere standen. Het Spaanse bestuur mag niet onder schat worden. Het was or ganisatorisch voor die tijd modern. De Nederlanden hadden nog een verouderde be stuursvorm. Er was geen sprake van een democratie, zoals wij die nu kennen. De plaatselijke bestuurders hadden alle macht. Zij wa ren de bezitters van de grond of althans namens de stadhouder, van het geld, de gebouwen en de sche pen. Zij dreven uitsluitend de grote handel. De arbei ders waren genoodzaakt te gen elk loon werk aan te nemen. Er waren in Vlis singen veel kaaiwerkers bij de goede havens voor die tijd. De visserij bloeide, maar het was een ruw be drijf. De zoutnering was door de visserij een belan grijke zaak. De Lange Zel- ke was één der plaatsen in de stad, waar het zout werd opgeslagen. Uit een beschrijving van de economische toestand uit de eerste helft van de 16e eeuw in de Nederlanden blijkt, dat in Zeeland Mid delburg zijn haven had moeten verbreden vanwege de toenemende scheepvaart en een drukke handel in allerlei wijnen. Zierikzee was de voornaamste markt plaats voor de toen bloeien de meekrapwortels, welke werden gestampt om er de violette kleurstof uit te persen die in de lakenin dustrie in Vlaanderen en Engeland werd gebruikt. Er werd ook een grote zout- handel gedreven. Men won het zelf door het darinkdel- ven, waarvan nog een mooi schilderij aanwezig is in de burgemeesterskamer op het stadhuis van Zierikzee. Het was door de vele bewerkin gen echter een duur pro duct. Men wist, dat in war me streken door verdamping van zeewater in de zon gemakkelijker zout gewonnen werd, en daarom werd er uit het ondernemende Zierikzee met zijn grote zouthandel het eerste schip uit de Nederlanden uitgerust voor een lange zeereis naar de Kaap Verdische eilanden. Deze onderzoekings- reis duurde l'/j jaar, maar de schipper, Anthonie Mulhoek, wist toen ook mee te brengen de eerste kalkoenen voor Zeeland en bijzonder goedkoop zout. Hij had een scheepslading gekocht voor één tiende van de prijs in Bretagne, waar ook veel zout gewon nen werd. Een goede en winstmakende reis dus. Veere had weer een an dere primeur. Een reder uit deze stad had twee schepen voor 't eerst uit Zeeland naar de Kanarische eilan den gestuurd, en deze keer den na een lange reis van meer dan een jaar in 1508 erug met suiker. Veere .vas toen een stapelplaats van Schotse handelsgoede ren. voornamelijk wol. en men onderhield een drukke handel met Engeland en Noorwegen. En dan Arnemuiden. Iets van de vroegere grootheid kan men zien in de oude schilderijen, die op het ge meentehuis nog hangen, en in het stedelijke wapen schild. Arnemuiden was als havenplaats in heel Europa bekend. Er lagen soms wel c-0 schepen uit Engeland, Frankrijk, Spanje en Portu gal. Meermalen lagen de schepen drie rijen dik voor de wal. Er waren goede scheepswerven. Zelfs Westkapelle was bekend als een handels plaats van betekenis. Waarom ook niet. Het was immers aan zee gelegen en alle handel ging in die da gen over de zee en binnen wateren. Westkapelle was toen een woonplaats voor haringvissers. Het bracht een 40-tal haringbuizen op zee, en daarom waren er ook gevestigd garenwevev- rijen, een touwslagerij, ter wijl er natuurlijk ook veel netten werden gebreid. (wordt vervolgd! VLISSINGEN Dokterdienst. Zaterdag 26 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter Bom, Badhuisstraat 45, tel. 01184- 2233, Zondag 27 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter Cramer. Singel 210, tel. 01184- 3619. Apotheek. Van vrijdag 2o februari nm 18 uur tot en met vrijdag 3 maart vm 8.30 uur geopend apotheek J. H. Tan- Meijer. Scheldestraat 26, tel. 01184-2025. Verloskundige. 26 en 27 fe bruari. Mejuffrouw Stolk, Bloemenlaan 45, tel. 01184- 3838. Tandarts. Zaterdag 26 en van 9-10 uur en zondag 27 Door Eendracht macht gaat men in Breskens weer invoe ren. Vrijdag j.l. werd in res taurant Scaldis een vergade ring gehouden waarin werd opgericht een overkoepelend orgaan tussen alle Breskense verenigingen. Deze (soort! dorpsraad zou op de bres moe ten staan voor alle belangen die in de kern Breskens voor komen. Dit is het plan van de initiatiefgroep Breskens die op de bres staat voor het verbete ren van het leefklimaat in Breskens. Op Walcheren zijn weer wedstrijden gespeeld in het dorpjSbiljarttournooi. Hieraan nemen zeven verenigingen deel die als volgt geklasseerd zijn: 1 BVB uit Biggekerke, 2 Biljartvereniging Oostkapelle, 3 Rode Leeuw 2 te Nieuwland, 4 Rode Leeuw 1 te Nieuwland, 5 KBV te Koudekerke, 6 Vuurtoren te Westkapelle en 7 Zuidwesters uit Zoutelande. Er zijn nu zeven wedstrijden gespeeld. Aan G.S. van Zeeland is door de ondernemingsraad van Hoechst-Vlissingen een resolu tie gericht waarin wordt aan gedrongen om al het mogelijke te doen om de „Hoge Brug" bij de PZEM .centrale alsnog te realiseren en wel zo spoe dig mogelijk. Het plan van rijkswaterstaat om een hoge kanaalbrug te bouwen in de buurt van de Abeele wordt door de ondernemingsraad re- verworpen omdat dit niet eer der tot stand kan komen dan in 1978 omdat men dan wacht op de voltooing van de dam- menweg die na 1978 zal wor den aangelegd. Al die tijd zal de bij tijd en weile onhoudba re toestand bij de brug in Souburg en de Keersluisbrug blijven bestaan. In Vlissingen is in verband met de stakingen een steunco mité opgericht die er voor zal moeten zorgen dat de stakers niet zonder geldelijke uitke ring zullen komen te staan. Dit in verband met het feit dat de bonden niet over mo gen gaan tot uitkeringen uit de stakingskas. Burgemeester P.A. Wolters van Middelburg heeft een de zer dagen de eerste paal gesla gen voor het winkelcentrum Dauwendaele dat in 1973 zijn poorten zal openen voor het publiek. Dit winkelcentrum is uniek voor Zeeland omdat hier niet alleen in de behoefte van winkelende mensen wordt voorzien maar ook omdat in dit centrum een sporthal is opgenomen. een ontmoetings centrum en een kerkelijk cen trum die overigens bijna klaar is. Als alles goed gaat komt er in de toekomst ook een me disch centrum waarin huisart sen een groepspraktijk zullen gaan houden. Ook bij nat weer hoeft men niet thuis te blijven want het winkelcentrum is ge heel overdekt. Ook mensen uit de omgeving hoeven niet bij de pakken neer te zitten als ze eens in dit centrum willen gaan kijken want er is ge zorgd voor ruime parkeergele genheid zodat men de auto gemakkelijk kwijt kan. Onlangs gaf het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes een concert in de Middelburgse concert- en gehoorzaal. Dit concert kwam tot stand onder auspiciën van de samenwer kende culturele organisaties die niet veel eer hadden van hun werk omdat de zaal heel slecht bezet was. Als alle be zoekers evenwel hebben door verteld wat deze avond hen gebracht heeft dan zullen de absenten veel spijt hebben ge had dat ze dit hebben laten lopen. Het programma bestond uit van alles wat. Dit wil zeg gen dat het zeer gevarieerd was en dus zowel zware als lichte muziek vertoonde. In De Uitkomst te Breskens is een dezer dagen een ge meentelijke hoorzitting gehou den over de vraag of men zou komen tot een dorpshuis in de kern Breskens, is overgegaan tot het oprichten van een werkgroep die tot eerste taak heeft onder het publiek te be kijken in hoeverre er behoefte is aan zo'n onderkomen. In de werkgroep hebben zitting de heren P. van de Heuvel, J, Risseeuw, J. Steenberegen, G. van Grieken. J. Loonen en mevrouw Hamerink en R. Looken. Van 10 tot 19 maart wordt in de Amsterdamse Rai weer de Hiswa tentoonstelling ge houden. Ook het recreatie schap Het Veerse Meer is weer aanwezig en wel in stand 181. ledereen weet dat de Hiswa een expositie is waar alles op watersportge- bied wordt getoond en de er varing heeft geleerd dat het Veerse Meer veel bezoekers krijgt in haar stand. De stand bestaat uit een grote kaart van het Veerse Meer waarvanuit allerlei draden lopen naar gro te foto's met de meest aan trekkelijke plekjes vanhet Veerse Meer. Overigens kun nen kampeerders ook terecht op deze tentoonstelling want water en kamperen horen wel zo'n beetje bij elkaar. Het aantal bezoekers dat men op de Hiswa verwacht is 225.000. Mocht u in de buurt zijn het is de moetite waard er een kijkje te nemen. Personen die regelmatig van de veerdienst over de Wester- schelde gebruik maken en daartoe een tien of twintig vaartenkaart voor aangeschaft hebben, willen wij er op wij zen dat met ingang van 1 maart, als de nieuwe veerta- rieven van kracht worden, de ze kaarten niet meer geldig zijn. Dit hoeft evenwel niet te betekenen dat u uw geld kwijt bent want u kunt de kaarten inwisselen bij aan koop van een nieuwe kaart of boekje. Houdt u er wel reke ning mee dat dit kan gebeuren tot I september a.s. De kaar ten zijn geldig op de trajecten Vlissingen-Breskens en Krui- ningen-Perkpolder. Onder auspiciën van Jeugd en Muziek te Middelburg heeft een dezer dagen in het Mini Theater De Beuk een optreden plaats gevonden van de PIM PETERS PRODUKTIE met een tragi-ironisch spel dat geschreven werd door Stanley Eveling. Oorspronkelijke titel is Dear Janet Rosenberg, dear Mr. Kooning, dat in een verta ling van Pirn Oskam de naam kreeg Lieve Janet Rozenberg. Het stuk werd gespeeld onder regie van Leo' Beijers. met o.a. de vertaler Pim Oskam en Ho- na van Wijk. in de rollen van de lieve Janet. De voorstelling kwam in de plaats van het afgelaste optreden van Micke- nj-Circuit. In Nederland heeft Lieve Janet bij de première I erg goede kritieken gehad. februari van 11-12 dokter G. H. Miljoen, Eemstraat 5, Sou burg. tel. 01183-1530. Huisartsen Souburg, Arne muiden en Nieuwland, 26 en 27 februari dokter J. J. Jan sen, Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340. Dierenarts. 26 en 27 februa ri, dokter E. P. Oldekamp, To renstraat Meliskerke, tel. 01186-287. Wijkverpleegster Oranje- Groene en Wit Gele Kruis. 26 en 27 februari, zuster v. d. Ende. Schaepmanstraat 21, tel. 01184-4221. Wijkverpleegster „Het Groe ne Kruis" te Vlissingen, 26 en 27 februari, zuster Radstake, Sottegemstraat 28, tel. 01184- 2286. MIDDELBURG. Dokters- dienst. Zaterdag 26 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter mevrouw Pel, Rouaan- se Kaai 11. tel. 01180-2585. Zondag 27 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter Pel. Apotheek. Van vrijdag 25 februari nm 18 uur tot en met vrijdag 3 maart vm 8.30 uur geopend apotheek W. K: Hum- melen, Markt 69. Vrijdag 25 februari, 19 uur De Zwaan te Oost-Souburg, uitvoering Jeugdkoor „Zuider- stemmen". Vrijdag 25 februari, 20.30 uur De Beuk te Middelburg, concert Belgisch Klarinet- Kwartet. Vrijdag 25 februari, 20 uur Ledel Theater te Oostburg FiF .avond. Zondag 27 februari. 15 uur Slot Male bij Brugge Concert door het Amsterdams Strijk- KwaYtet. Kon. Opera te Antwerpen. Vrijdag 25 februari, 18.30 uur Goden-schemering, zater dag 26 feb. 20 uur, Manon L'escaut. zondag 27 februari Godenschemering te 15 uur. Kon. Opera te Gent. Vrijdag 25 februari 20 uur Mignon, zondag 27 februari Een Florentijnse Nacht. te 14.30 uur, 20 uur Mignon, maandag 28 februari 20 uur Theater National. Hoog water te Vlissingen. Donderdag 24 febr. 9.58 en 22.41. vrijdag 25 febr. 11.25 en 23.58, zaterdag 26 febr. 12.32 en --, zondag 27 febr. 0.53 en 13.19. maandag 28 febr. 1.36 en 13.57, dinsdag 29 febr. VM 2.1 o en 14.32, woensdag 1 rtiaart 2.48 cn 15.04. KLOOSTERZANDE/KAPELLE - De „Ir. A.W. van de Plasseheschool", land- en tuin bouwschool te Kapelle, heeft t nodig geacht om het onderwas dat op deze school tot nu toe werd egeven een andere vorm te geven. De „Groene*School" zoals zij zich nu noemt, heeft een tweeledig doel, namelijk: a. een zowel theoretische als praktische beroepsopleiding voor jongelui die werkzaam willen zijn op alle terreinen van de land- en tuinbouw in de meest uitgebreide zin. b. een algejneen kreatief gerichte natuurtechnische vorming bieden aan jongelui, die zonder reeds een beroepskeuze te hebben gedaan, belangstelling hebben voor alles wat met het gebeuren in de natuur te maken heeft. Ook zij, die over een grotendeels manuale begaafdheid beschikken en een praktische instelling hebben, zullen in dit onderwijs hun talenten moeten kunnen ont plooien. Het betreft hier jongelui, die geen puur technische opleiding ambiëren. Met deze nieuwe vorm van on derwijs geven wil men trachten de hele provincie Zeeland te bereiken. Hoewel we begrip hebben voor de moeilijkheden die het reizen in onze provincie met zich meebrengt", aldus de directeur van de school „kunnen we toch zeggen dat de school gunstig ligt ten aanzien van bus en trein. Ieder uur stopt in Kapelle een trein en de school ligt maar 5 minuten van het station". Op de „Ir. A.W. van de Plasseheschool" werd tot voor kort bijna uitsluitend land- en tuin- bouwonderwijs gegeven. De snelle veranderingen in de maat schappelijke omstandigheden zijn de aanzet geweest het onderwijs op deze school andere vorm en inhoud te geven. De huidige samenleving vraagt steeds meer mensen die nauw betrokken zijn bij land- en tuinbouw en geschoold zijn in het beinvloeden van milieufaktoren. Gedacht wordt hierbij aan con- servenindustrie, levensmid- delenbedrijven - afdeling groente en fruit - zaadtelende- en verwerkende bedrijven, bloemenwinkels, tuinaanleg en tuinonderhoud. In bepaalde gevallen denkt men zelfs aan de industrie. De zorg voor het leefmilieu, de rekreatie, landschap en tuininrichting vragen steeds meer mensen en die behoefte zal in de toekomst nog toenemen. Zowel jongens als meisjes zullen hier dót onderwijs vinden, dat bij hen past. Er wordt les gegeven in modern taalonderwijs, moderne wiskunde, natuurkunde en scheikunde praktica, muziek, handenarbeid, bloemsierkunst, lassen, techniek, tuinaanleg en machineschrijven. Het examen is eveneens aangepast en bestaat uit: a. een normaal examen; b. een A- examen voor de meer theoretisch begaafden. Leerlingen die zich na het afmaken van deze school verder willen bek wamen kunnen dit via vakscholen en middelbare land-, tuin- en bosbouwscholen. Op vrijdag 25 februari van 14-18 en van 19-22 uur en zaterdag 26 februari van 14-18 uur kunnen ouders, adspirant leerlingen, hoofden van scholen en ieder die belangstelling heeft kennismaken met deze school. Informatie zal worden gegeven over de doelstelling van dit soort onderwijs en demonstratie van het werk. Het onderwijzend personeel rekent op veel belangstellenden op deze „open dagen".

Scheldebode | 1972 | | pagina 3