hla ban BEZORGERS ILFISK NILFISK BOEKENWEEK Scheldebode-kringetje Coosje Buskenstraat 146-148 Vlissingen Profiel Nieuwe Burgemeester Vlissingen de scheldebode de zuidwester combinatie Bouwen naar foto's en schilderijen zoeuw.sc» bedrijf- stofzuigers -vloerwrijvers -schrobmachines -waterzuigers RUITER huis aan huis-blad uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 24 februari 1972 GEVRAAGD voor morgenblad de TELEGRAAF zie vervolg pag.3 23 februari tot 4 maart Het originele geschenk een poëziealbum met oude en nieuwe rijmpjes bij aankoop van ƒ10.- aan boeken BOEKHANDEL de scheldebode Evenals vele genodigden, beste mensen, ben ik verle den week te gast geweest in het verenigingsgebouw te Lewedorp, om daar m'n waardering uit te kleppen leen oester praat niet maar kleptf aan het adres van de vierenvijftig geslaagde deelnemers van een onlangs beeindigde EHBO-cursus. Ik was zeker niet gegaan als ik me er van te voren niet van had kunnen over tuigen dat de geslaagden" ook op de hoogte waren van het redden van drenke lingen middels de mond-op- mond-beademing. Dat kon den vierenvijftig van de tweeenzeventig examen kandidaten wel en nadat de niet-kunners van de lijst waren geschrapt, kreeg ik inzage in het voorstel van de voorzitter van deze af deling te Lewedorp, om de wel-kunners een brevet voor deze schone zaak te verlenen. Hij diende deze lijst in te zenden naar Den Haag. waar op het hoofd kantoor van het Oranje Kruis de diploma's worden ingevuld om daarna op de avond waarvoor ik was ge komen aan de betrokkenen te kunnen worden uitge reikt. Ik zei te kunnen, want de voorzitter was één punt uit het oog verloren. Een belangrijk punt, want anders waren de diploma's wel op tijd teruggeweest. Hij was namelijk vergeten, dat er best nog wel eens meer mensen in den lande konde zijn. die ook exa men hadden gedaan en die ook een diploma wilden hebben. Als we nu eens veronderstellen dat hetgeen deze voorzitter vertelde be waarheid is en dat het aan tal geslaagden werkelijk boven het normale gemid delde lag en wc gaan dit landelijk vergelijken, dan zien we het volgende. Ne derland heeft op het ogen blik afgerond naar bene den. dertien miljoen inwo ners. Lewedorp daarente gen telt. ook weer naar be neden afgerond, twaalfhon derd zielen. Als we dan horen dat ruim vijftig van deze brave mensen voor de EHBO-cursus is geslaagd, betekent dit. dat er lande lijk gezien vijfhonderd en- enveertigduizend en zes honderdvijftig mensen voor ditzelfde diploma zijn ge slaagd. Omdat het gemid delde in ons eigen Lewe dorp nogal hoog lag, zullen we de landelijke wel-kun ners afronden op vijfhon derdduizend. Al deze men sen. m'n waarde voorzitter, dienen in het bezit te wor den gesteld van hun zo fel begeerde getuigschrift. En dat allemaal liefst zo vlug mogelijk. Ook elders zaten deze enthousiaste mond-op- mond-beademers er gewoon om te springen. Ik gelooj dan ook niet dat uw boos heid erg gerechtvaardigd was. want kunt u iemand uit uw eigen woonplaats aanwijzen die in staat is om met een zelfde aantal medewerkers dan die op het hoofdkantoor van het Oranje Kruis in Den Haag. in veertien dagen vijfhon derdduizend diploma's uit te schrijven en in te hoe ken Laat staan in het half uurtje wat u de huidige ar me zielen er voor geeft: DOESTER In de Sottegemstraat eeuwse scheepsbouw herleeft de 17de Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platancnstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183-1997 Druk: 1 oezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven. Vlissingen. Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 Helaas heeft zich tot op he den nog niemand gemeld om de prijzen voor het kringetje in ontvangst te nemen. Heeft niemand zich herkend in de persoon in de telefooncel? Denkt u eens goed na of u niet op die manier heeft gete lefoneerd. Hopelijke hebben icc deze week meer geluk. Degene die zichzelf in het kringetje herkent kan het be wijsmateriaal halen in ons kantoor op het Spuiplein. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber. Badhuisstraat 28. de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De Vries. Wa/straal 46. een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muijnck. Oude Markt II. een kilo gebakken vis uit de zater dag-reclame. Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke 50. luxe Bacon badschuim. Kledingbok- ser, Lange Zelke 200, stropdas. De Wijnkelder, Walst raat 104. een fles rode Mistella. Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze, Fabro n.v. Dom- burgs Schuit vlot 2. Middel burg. platenbond t.w.v. F. 5.-. Slagerij D van Oosterom. Walstraat 10. 300 gram vleeswaren, 't Gou- i De Raad van de gemeente Vlissingen, gezien de burgemeester vacature in zijn gemeente, is van oordeel dat de nieuw te benoemen burgemeester o.m. zou dienen te voldoen aan het volgende profiel: -dient maximaal een zodanige leeftijd te hebben dat minimaal twee volle ambtstermijnen (van 6 jaar) kunnen worden volbracht. - dient te beschikken over een goed economisch, juridisch of sociaal- geografisch inzicht. dient over leidinggevende capaciteiten te beschikken en in staat te zijn goede relaties op te bouwen en te onderhouden. - dient bestuurlijk en of politieke ervaring te hebben. - dient aangesloten te zijn bij een politieke partij en over zodanige instelling en eigenschappen te beschikken, dat een goede democratischesamenwerking met de raad en in het college van burgemeester en wethouders gewaarborgd is. - dient voorstander te zijn van zo'n groot mogelijke openbaarheid en het zoveel mogelijk betrekken van de bevolking bij het gemeentelijk bestuur. - dient in de eerste plaats het burgemeesters-ambt te bekleden en zich te onthouden van tijdrovende - niet uit het ambt voortvloeiende - nevenfuncties. - dient de waarde van de religieuze en humanitaire levens-en wereld - beschouwingen te erkennen. OPLAGE 32.500 EX doppertje, Walstraat, waarde bon van 5. p. Potterie Jaap St. Jacobsstraat 33, Vlissingen, Waardebon 75,-. Brillenspecia- list Ti!roe. Walstraat 81. ka merthermometer, Bloemsier- kunst Dekker. Kanaalstraat 50. Souburg, bloemen en planten naar keuze 5.-. Eethuis de Sn nijver. Walstraat 20. Vlissing en. 2 broodjes naar keuze of 2 koffie met gebak. voor verschillende wijken in Vlissingen. Adres: G. v.d. Heijden. Schuitvaertstraat 8, Vlissingen. Tel. 011844809 VLISSINGEN In de Sot tegemstraat in Vlissingen pra ten we in een gezellige huis kamer met de heer A. Brasser die zich al vele jaren bezig houdt met scheepsbouw uit de 17e eeuw. Hij doet dit niet alleen lezend, maar is vooral actief om de schepen op schaal zo goed mogelijk te copiëren. Dit is niet erg eenvoudig om dat uit de 17e eeuw haast geen tekeningen zijn overge bleven van schepen die in die tijd echt gebouwd werden. Hij begon in de jaren 50 met het bouwen van het admiraalschip De Zeven Provinci-n. Dit heeft hij bijna helemaal nagemaakt aan de hand van foto's van schilderijen van Willem van de Velde. De schepen worden helemaal op spanten gebouwd' en verder helemaal opgetrokken uit ei kenhout. Dit brengt nog wel eens probleempjes met zich mee '■want aan eikenhout is haast niet meer te komen. Soms ontdekt hij hier of daar nog een oude eiken tafel die voor andere mensen geen waarde meer heeft. Dan moet die in zeer fijne dunne latjes gezaagd worden en zo komt weer een schip tot stand. De boten zelf zijn compleet met touwwerk en zeilen en beeld houwwerk op de spiegels en met natuurlijk de miniatuur kanonnetjes. In zijn huis heeft de heer Brasser 'gelukkig de beschik king over een kamer die hele maal is ingericht als „werf'. Hier staat alles wat hij bij het boten bouwen nodig heeft. Ook maakt hij hier de zeiltjes helemaal zelf. De kanonnetjes worden gegoten uit tin waarna ze bijgewerkt moeten worden sn daarna gebronsd in de goe de kleur. De zeilen worden gemaakt van linnen. Alle deurtjes en geschutspoorten De heer A. Brasser aan het werk in z^jn als „werf" ingerichte werkkamer. die op het schip voorkomen kunnen opengedraaid worden door' middel van piepkleine scharniertjes. In een van de boten is zelfs een wenteltrapje verwerkt. De lengte is eigen lijk nog wel zo dat je gerust over „boten" mag spreken. De Zeven provinciën bijvoorbeeld is toch zeker één meter lang. In de spiegel van de Zeven Provinciën zijn inderdaad de wapens der zeven provinciën gebeeldhouwd. De twee Pinasschepen en het Statenjacht zijn gebouwd naar tekeningen uit 1670. Voor zover bekend reconstrueert de heer Brasser de tekeningen en als ze niet compleet zijn zoekt hij in de vele boeken die hij zich de laatste jaren heeft aangeschaft zoveel mogelijk de gegevens bij elkaar. Als er werkelijk niets meer te vin den en te zoeken is begint hij met bouwen en probeert hij problemen zelf zo goed moge lijk een oplossing te zoeken. Als hij later toch nog de gege vens kreeg dan bleek de op lossing door juist inzicht te kloppen. In 1958 bestond er in Middelburg een tentoonstel ling: De bezige handen, waar de heer Brasser voor ingezon den had. Hierop kreeg hij de Prins Bernhard medaille uit gereikt. Een leuke stimulans om door te gaan met bouwen want over een schip doet hij Dit doet de heer Brasser zelf, want hij heeft voor beeldhouwwerk veel interesse en als hij niet met zijn sche pen bezig is kan men hem wel beeldhouwend vinden. Naast de Zeven Provinciën heeft de heer Brasser nog een Staten jacht en twee Pinasschepen gebouwd. Op het ogenblik is hij bezig met „De Gouden Leeuw", het schip waar Tromp nog op gevaren heeft.

Scheldebode | 1972 | | pagina 1