Rijwielcentrale in Vlissingen verbouwd de scheldebode Ook particuliere bijdrage voor Kon. Wilhelminawoud Straks veel meer mogelijkheden vaste ruimte bestuur fotografie luxe restauratie Scheldebode-krin£eti de zuidwester combinatie Sportprogramma huis aan huis-blad 23e i jaargang no. 7 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 17 februari 1972 werken aan an ti-autoritaire maatsch appij Godfried Bomans RUITER de scheldebode Jongerencentrum De Piek krijgt een ander pand Vlissingen Jongerencentrum De Piek in Vlissingen, dat in de zomer van 1970 startte met een jeugdhotel als eerste activiteit en daardoor deityke bekendheid kreeg, gaat binnenkort verhuizen naar een nieuw pand. Momenteel is De Piek nog gevestigd in de oude huishoudschool aan het Groenewoud en gezien de aantal bezoekers dat er regelmatig komt, voorziet het centrum duidelijk in een behoefte. En dat terwijl de huidige Piek totaal niet de indruk geeft een „gestroomlijnd" cen trum te zijn waar men van alle markten thuis is en waar vqo£ elk wat mis is. Er is een caféruimte, een theekamer en een ping—pongzaaltje. Het cen trum voldoet echter aan zijn belangrijkste eis: het is een goed functionerend ontmoe tingscentrum. Binnenkort wanneer is nog niet precies bekend gaat De Piek over naar het voormalige Katholiek Militair Tehuis aan de Hellebaardier straat en deze ruimte biedt de mogelijkheid de aktiviteiten grondig uit te breiden. Zoals dat gewoonlijk gaat zocht een aantal jongeen een paar jaar geleden naar een vaste ruimte waar scholieren, werkende jongeren en wat meestal aangeduid wordt met „jong volwassenen" vrijblij vend konden binnenlopen en naar muziek luisteren die niet Het cafe kwam goed van de grond. De theekamer, zoals dat hoort met Oosterse tapijten zeg - imitatieperzen -- inge richt, kon zich al gauw ver heugen in een vaste kern stamgasten over het alge meen jonger dan de bezoekers van het cafe. De Piek kent overigens geen vaste leeftijds grenzen, maar de meeste be zoekers zijn 15 jaar en ou der. laatste wordt dan weer iets release-achtigs. Er zijn daar voor al kontakten met de kin derbescherming en met het ar beidsbureau. De werkgroep fotografie be gon vol ijver aan een doka maar met het oog op het nieu we gebouw is men even gestopt met inrichten. I Het café van De Piek is er een als vele andere- misschien een bee^ De tapkast is het enige pronkstuk dat dan ook goed zichtbaar en helder [verlicht de ruimte siert. De rest hult zich is sfeervol schemer waarin het frustig zitten is. voorgebracht werd door een voorgeprogrammeerde jukebox met een aantal snelvervelende tophits. Een ruimte om rustig te zitten praten zonder dat er iedere minuut een ober langs- draaft, kortom een ruimte om zichzelf te zijn en zich thuis te voelen. Er werden een paar werk groepen samengesteld die ver schillende projekten verwe zenlijkt wilden zien. Ook nu nog heeft ieder onder deel van de Piek gerund door een werkgroep. Er waren o.a. de werkgroep maatschappijkri tiek en de werkgroep micro theater. Dit resulteerde in de Stichting VUL: Vlissings ont spanningscentrum. Het contact met de gemeente was vrucht baar en zo startte men dus in de zomer van 1970 met een jeugdhotel* het oude huishoud- schoolpand aan Groenewoud. Vakantiegangers uit het hele land die anders clandestien hun heil zochten op het strand konden nu voor een rijksdaal der onder dak zijn. Men ging ervan uit dat ook een scholier of een ander niet zo rijke jongere recht heeft op een toffe vakantie, ook al heeft hii. ggen geld voor een hotel of pension. De politie constateerde met vreugde dat de standen rusti ge bleven en in een maand tijds kon De Piek al 3000 overnachtngen boeken. De oude huishoudschool hadl al tien jaar leeggestaan, wat niet bevordalijk is voor de conditie van een gebouw. Een klein groepje jongeren begon echter met goede moed aan een beperkte restauratie, men egde gasleidingen aan, maak- :e een goede waterafvoer en metselde schoorstenen. Met Hemelvaartsdag 1971 was het dan eindelijk zover dat b jeugdcafe open kon en ook de wereldwinkel, die ook nu nog bij De Piek ingekwartierd zit, kon starten. Na veertien dagen ging ook het hotel weer open, maar het liep minder goed dan het jaar daarvoor. Dit confronteerde de organisatoren met het wisse lend succes van de toeristische industrie, mar het enthousias me bleef bewaard. Het was tot nu toe nooit goed mogelijk om in De Piek een concert te geven, want er was geen ruimte, die afgeslo ten kon worden. Het nieuwe gebouw kent wel zo'n zaal en er is daar ook al een avond gepland om groepen te laten spelen. Er ligt zelfs een parket vloer een ongekende luxe die men echt wel weet te waarde ren. Het gebouw is in vrij goede staat verder en omdat het huidige complex vroeger uit twee gebouwen heeft be staan ziet het er van binnen ook leuk uit; met veel onver wachte hoekjes en ruimtes. Er is zelfs een geheel geoutilleerd toneeltje. De werkgroep Mi- crotejater, die toneel, films, 'en muziekavonden gaat verzor gen, ontfermt zich hier over. 1 wee andere werkgroepen die in het gebouw wachten, zijn de werkgroep yoga en bewegingsleer en de werk groep dienstencentrum Dit Sinds november heeft men een projectleider, André v.d. Horst, die samenwerkt met het bestuur. Van Iedere werk groep zit er een mannetje In het Piekbestuur. Over het al gemeen vindt men een offi cieel bestuurslichaam dus een groep mensen die de lakens uitdeelt nu niet zo direct zo nodig. „Maar", zegt men, „een bestuur moet je hebben als veiligheidsklep, anders ben je zo rechteloos en je kunt beter binnen de wet blijven". Bovendien moet het bestuur contakten onderhouden met de politie, de gemeente en derge lijke. In de statuten van De Piek staatdat men bezig is aani het vormen van een anti-auto ritaire maatschappij, en voor dat dit beladen woord verwar ring zou wekken: bedoeld wordt hiermee een maatschap pij waar de ene mens zich niet tenkoste van de andere naar boven werkt; een wereld zonder agressie en zonder de mythe van het absolute leider schap. „De mensen zo veel mogelijk vrij maken" is het maar een van de belangrijkste voorwaarden om een wereld van vrije mensen goed te la ten draaien is, zoals in De Piek dan ook duidelijk wordt gezegd: De mensen wijzen op hun verantwoordelijkheid' Een omvangrijk doel dus, en eentje met een niet geringe allure. Maar misschien dat een klein stukje te verwezenlijken is. VLISSINGEN— In 1938 richtte de heer H. van Wezel de rijwielcentrale op de Kou- dekerkseweg in Vlissingen in. Deze is in de oude staat blij ven bestaan tot veertien dagen geleden, toen de tegenwoordi ge eigenaar de heer H. van Wezel, zoon van de oprichter, dacht dat het nodig was het interieur aan te passen aan de moderne tegenwoordige tijd. De heer Van Wezel jr. had de zaak in 1955 van zftn vader overgenomen en woonde ach ter de zaak. Dat was natuur- lijk niet zo'n gelukkige toe stand omdat je op die manier ook in je vrije tijd tussen de fietsen blijft zitten. Hier kwam onlangs veran dering in. De familie Van We zel sr. woonde boven de zaak tot nu toe maar keek uit naar een kleinere behuizing waar ze ook in geslaagd zijn. Zoon en schoondochter pakten deze kans met beide handen aan om de woonkamer bij de zaak te betrekken zodat een fijne rotjale overzichtelijke ruimte is ontstaan waar een grote sor tering fietsen staat en hang1*. Tegen de wand, die betim merd is met hout, zijn vijftig haken aangebracht waar even zoveel fietsen kunnen hangen terwijl op de vloer ruim vijf tig fietsen een plaatsje vinden. Deze grote collectie was altijd wel aanwezig maar veel stond opgeslagen in het magazijn en de klant van tegenwoordig moet zo kunnen kiezen. Na tuurlijk heeft er in al die jaren weieens een kleine in greep plaatsgevonden maar nu is de zaak grondig herbouwd door de fa. Goedbloed. Iedereen heeft in de krant kunnen lezen dat de fiets he lemaal herontdekt is en dat er ins ons kleine landje toch wel veel gebruik van wordt gemaakt. Ook het feit dat de heer Van Wezel voor zijn zaak bijna heel Walcheren als ach terland heeft, was wel een re den om het plan dofrgang te laten vinden. Immers Pauwen burg wordt steeds groter en er is daar tot nog toe geen fiet senhandelaar te vinden, en de Koudekerkseweg is voor deze mensen de weg naar het cen trum. Het gebeurt daarbij dik- wijls dat men in het voorbij gaan even de etalage een blik OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven. Vlissingen. Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter. Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techh. mat. n.v. Rotadruk Axel. Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. Eigenaar van Wezel hangt nog een pronkkarretje in de rij.'w gunt en dan opeens zegt: Daar staat de fiets van mijn dro men, waarom zou ik dan ver der lopen. Het is immers be langrijk dat je de service di rect binnen je bereik hebt mocht dit nodig zijn. En de heer Van Wezel neemt er ex presse geen brommers bij om die service, zo goed mogelijk aan de fiets te schenken. Na tuurlijk bestaan er naast de gewone fietsen in rood tot zwart en alle mogelijke ande re kleuren ook showfietsen. Hiervoor kan men ook bij de Kijwielcentrale terecht evenals voor een speciale kinderkol- lectie, steps, driewielertjes en alle assecoires zoals bijv. fiets tassen, mandjes en kinderzit jes. Als men het goed bekijkt treft men in de zaak van de heer H. van Wezel alles aan voor fietsers van 1 tot 80. In de zaak komt men bekende merken tegen zoals Gazelle. Juncker, Magneet en Rally. De gezellige zaak wordt hoofdza kelijk gerund door mevrouw Van Wezel terwijl haar man zich veel in de werkplaats op houdt. MIDDELBURG Zoals eerder vermeld heeft de kroon alsnog goedkeuring verleend aan het besluit van de Middel burgse gemeenteraad om een bijdrage van f 225,- te verle nen voor de aankoop van 30 bomen, die deel zullen gaan uitmaken van het Koningin Wilhelminawoud in Israel. Dit woud zal een levend monu ment worden ter nagedachte nis van de tijdens de tweede wereldoorlog omgekomen jo den, die in Nederland woon achtig waren. Een oud-Middelburger heeft in de berichten, die hij over deze zaak in de kranten las. aanleiding gevonden via de gemeente voor hetzelfde doel ook een bedrag van f 225,- beschikbaar te stellen. Betrok kene, die onbekend wenst te blijven, schrijft als toelichting „Mijn gift is bedoeld als een symbolische handeling tegeno ver onze vrienden - oud stad genoten - die onder een on menselijk systeem zijn uitge roeid. De bijdrage wordt ver leend mede namens, hen, die in de tijd van de Jodenvervol ging leefden en die door hun verscheiden nu niet in de ge legenheid zijn het sympathie ke voorbeeld van de gemeente te volgen. Ik roep dan ook alle oud-Middelburgers op hun gift te storten ter nagedachtenis en waardering van onze oud-stad genoten VLISSINGEN Sport afdeling handbal. In de sporthal te Vlissingen worden zondag 20 februa ri a.s. de volgende hand balwedstrijden gespeeld: om 9.37 uur meisj. Asp. Walcheren 2 - Walcheren 3, 10.24 uur: meisj. asp. Walcheren 4 - Sluiskil 1, 13.05 uur: Dames jun. Walcheren 3 - Hontenisse 1, 14.00 uur: Hoofdklasse dames: Walcheren 1 Hellas 1. Om 14.45 uur vindt in Tilburg de wed strijd Volt 1 - Walcheren 1 plaats. Dit wordt ge speeld in de hoofdklasse heren. Sinds lang is er ook weer een voetbalpro gramma van de VC Vlis singen. Door het slechte weer was er in de afgelo pen weken geen voetbal. Vastgesteld zijn voor za terdag 19-2 Nieuwland B-l tegen Vlissingen B-2. Zondag 20.-2 komt METO 2 tegn Vlissingen 3 in het veld. We hopen dat deze keer de velden bespeel baar zullen zijn. zodat voetbalenthousiasten hun hart weer op kunnen ha len. De boeren in het Sloe- gebied, brave burgers, kun nen in hun strijd tegen het rijk rekenen op de sympa thie van alle schaaldieren in de Ooster- en Wester- schelde. Tijdens een verga dering die we eergisteren voor de kust van Borssele over deze zaak hielden, zijn we eenstemmig tot de con- klusie gekomen: Drees moet verdwijnen en heel de rijkswaterstaat moet omgeturnd wordenDe de legatie afkomstig uit de Oosterschelde wilde oor spronkelijk alleen de wa terstaat gaan herindelen, maar ik heb er gelukkig hoogst persoonlijk voor kunnen zorgen dat de heer Drees ook op de bodem van de zee en echt modderfi guur sloeg. Het is dan ook een schande wat hij met de ontginners van het Sloege- bied aan het uithalen is. Ronduit een rotstreek! Hij zal wel gedacht hebben: „daar in dat aangespoelde land hebben ze indertijd niets van gezegd dat wij hier, de bazen in Den Haag er voor hebben gezorgd dat de grootste luchtverontrei- nigers in West-Europa in dit gebied gevestigd wer den. En nu zullen hun ge dachten en ideeën door al de stank en het sterk ver ontreinigde water die sa men dé trekpleister van het aloude Zeeland trachten te worden, wel zóver vertroe beld zijn, dat ze ook hier wel niets aan te merken zullen hebben". Mis heer Drees, mis Zeeland en met name de boeren van het Sloegebied zijn klaar wakker! Ze pik- •hting Beveland. Zulks heeft hij tenminste gewenst! En dat ken het gewoon niet meer! Probeer die geintjes maar in Groningen, want daar zitten speciale aktiegroepen om de luchtverontreiniging te propaganderen. Laat de vestigingen van ons Sloege bied maar vertrekken naar hethoge noorden. Dan blij ven onze gasleidingen misschien ook intact! Trouwens het industriali satieplan voor dit gewest staat op de wip en wel door de komst van de nieu we voorzitter van de op- bouwstichtine West-Zuid- heeft t! En is al heel wat. Alhoewel, we moeten eerlijk blijven, de stichting heft al eeens meer wat gezegd en ge wenst. Laten we daar ech ter nou niet naar kijken en dit opbouwwerk met een open blik gade slaan. Het is tenslotte niet het werk van zo'n opbouwstichting om het cultuurleven in onze streek te continueren. Al leen het opbouwen, dat is hun taak. Het wordt dan door een ander wel weer afgebroken, maar daar heeft dan deze stichting weer niets meer mee te maken! Tot slot wil ik speciaal voor de heren vissers in Amemuiden nog even ver klappen. dat er tijdens de vergadering tussen de schaaldieren in het Hont waar ik in het begin van dit betoog van vertelde, ook weer garnalen van de partij waren. Ik zou daar om tot hen willen zeggen: goede vangst en behouden vaart! oesnr> Vorige week mochten we eethuis de Snuyver in ons kringetje verwelkomen. He laas gaat er deze week een winkelier af. Foto De Grave hêeft besloten geen waardebon meer ter beschikking te stel len. Erg jammer! Voor me vrouw Klap, Beukenstraat was het nog niet te laat. Zij stond in ons kringetje van vorige week en heeft alle prezen nog meegenomen naar huis. Wie zal deze keer de gelukkige zijn U weet het recept, even naar het kantoor op het Spui plein en u krijgt het bewijs materiaal mee. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart, Slagerij De Vries, Walstraat 46. een pond biefstuk, Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dag-reclame, Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim, Kledingbok- ser. Lange Zelke 200, stropdas, De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella, Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze, deze week extra bij pond kaas naar keuze een doos margarine 10 kg., Fabro n.v. Domburgs Schuitvlot 2, Middelburg, platenbon t.w.v. f o,-. De Drie Tonnetjes, St. Ja- cobsstraat 4,- koffie met gebak voor 2 personen, Slagerij D. van Oosterom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren, t Goud- •oppertje, Walstraat, waarde bon van 5 ,p, Potterie Jaap, St. jacoosstraat 33, Vlissingen, Waardebon 75,- Brillenspecia- list Tilroe, Walstraat 81, ka merthermometer, Bloemsier- kunst Dekker. Kanaalstraat 50, Souburg, bloemen en planten naar keuze 5,-, Eethuis de Snuijver, Walstraat 20, Vlis singen, 2 broodjes naar keuze of 2 koffie met gebak. bij ons verkrijgbaar Alle leverbare titels van laatst verschenen: Een Hollander Vlaanderen 11,90 ontdekt BOEKHANDEL MUL KKuatOTT*A*T54-TÏL2TlJ-VUMmOfM I

Scheldebode | 1972 | | pagina 1