Laat uw hond niet meedoen aan de „miljeuverbruining" Een avond relaxen Leuke limmericks bij prijsvraag Nutsspaarbank de scheldebode Scheldebode-kringetje de zuidwester combinatie klok conditie kippen en hanen gescheiden koste status diploma's Verplaatsing raads vergadering huis aan huis-blad 23e jaargang no.6 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 10 februari 1972 de scheldebode Saunabad: een samenspel van water,lucht en vuur heid van je af, het is of de poriën van .de huid opengaan zodat de huid helemaal ver verst lijkt. Als men zich zo vernieuwd voelt, is het een natuurlijk gevolg dat de geest zich ook helemaal gaat ontspannen. In een sauna wordt dan ook niet op een klok gekeken, want dan zou u zich niet ten volle ontspannen en dat is juist wel de bedoeling. U zult ook ner gens een klok aantreffen, er hangen zandlopers om u enigs zins een idee te geven hoelang u in de cabine zit. VLISSINGEN Bijna an derhalf jaar geleden richtte de heer P.M. Hardenberg in het oude clubgebouw van de V.C. Vllssingen zijn sauna in. Hy dacht, heel natuurlijk, dat vooral voor sportlui na hun training een saunabad iets heerlijks moest zyn. Helaas, als de heer Hardenberg het van deze sportlui moest heb ben kon hy zijn zaak wel opdoeken. Gelukkig is het niet nodig dit heerlijk oord te ver geten want vele anderen ma ken wel gebruik van de sauna om eens u«erUjk te relaxen. Natuurlijk kan men niet met kleren of een badpak aan in de sauna want dan zou het resultaat nihil zyn. Maar zoals de heer Hardenberg vertelt, de kippen en de hanen zijn zeer streng gescheiden. Een ver keerde voorstelling van het saunabad heeft tot gevolg dat maar een half procent van de Nederlandse bevolking gere geld iedere week naar de sau na komt. Wat is nou eigenlijk een sauna ^Volgens de heer Har denberg is het moeilijk hier van een definitie te geven. Het is een samenspel van wa ter, lucht en vuur, de oerele- menten dus. Een sauna bestaat uit een soort cabine waarvan de wanden meestal geheel met hout zijn bekleed en waar op verschillende hoogtes langs de wand houten banken aange bracht zijn. In deze cabine staat een sauna-oven, die voor de toevoer van hete lucht moet zorgen. In deze oven be vindt zich een open stenen ruimte waarop water gegoten wordt zodat de lucht vochtig wordt. Door deze hete, vochti ge lucht gaat men transpire ren. Dit mag ongeveer 8 tot 12 minuten totaal in beslag ne men en de procedure moet lig gend of zittend worden onder gaan. Na dit opwarmertje moet de huid weer gaan af koelen tot de normale tempe ratuur van 37 graden. Het ge beurt meestal door middel van een koud bad en duurt ook weer zo'n 12 minuten. Verder zijn er nog stortbaden, voetba den, douches enz., die allemaal meehelpen dat de saunagast zich geestelijk en lichamelijk helemaal opgeruimd voelt. In de sauna gaat alle vermoeid- In het begin hebben we reeds gesteld dat het voor sportlieden uitermate ges^'vt zou zijn geregeld een sauna bad te nemen, maar dat ze er weinig gebruik van maken. De heer Hardenberg heeft zelfs een vereniging eens aangebo den tegen sterk gereduceerde prijs, kennis te maken met de sauna maar de trainer in kwestie zag alleen maar bles sures als gevolg. Veel mensen die erg weinig tijd hebben om aan sport te doen komen naar de sauna om hun conditie te verbeteren of om deze op peil te houden, en om eens lekker te relaxen. Onder zijn klanten telt de heer Hardenberg zelfs een arts die zijn patiënten aanraadt om het ook eens te proberen. Trouwens, niet deze ene arts doet dit, vele artsen in Vlissingen geven hetzelfde advies. De arts hecht vooral veel waarde aan de geestelijke conditie na het saunabad. Een los bad komt op f 8,-, en er is een mogelijkheid voor een 10-badenkaart, die f 62.50 kost. Dit lijkt in eerste instan tie een beetje veel, maar u moet niet vergeten dat u voor dit bedrag een hele avond zeer aangenaam wordt bezig gehou den. Hebt u wel eens bedacht wat u een avondje uit kost. En dit is over het algemeen niet zo goed voor de conditie. Het is jammer dat de meeste mensen enigszins drempel vrees hebben maar als men een keer geweest is, gaat men regelmatig terug. Saunabaden stammen oor spronkelijk uit Finland. Er zijn nu evenwel verschillende soorten sauna's. Zo heb je dro- ge-natte-westerse en inbouw- sauna's. Het zijn er teveel om ze allemaal op te noemen. Veel mensen zien de sauna ook als statussymbool. Meer iets voor de „grotere lui". Dit is helemaal niet waar. Boven dien, veel status verschuilt zich VLISSINGEN In oktober 1971 werd door de Zeeuwse Nutsspaarbank een prijsvraag uitgeschreven in verband met het bereiken van 150 miljoen spaartegeod. Dit vond plaats op 31 december 1971. Door het zeer grote aantal inzendingen, waaronder zeer vele goede op lossingen en uiterst originele, limmericks, zyn de namen van de prijswinnaars eerst nu be kend. Van de ingezonden lim- goede voorbeelden. De Nutsspaarbank verkoopt geen knollen voor citroenen, Dat bewilst het spaartegoed van 150 miljoenen. En deze is ook een goede: Een Zeeuwse Bank om te sparen wil gaarne uw guldens bewaren. Want heus zo iets flauws al/ een mottige kous, die vult men toch zeker niet als men de voordelen van de Nutsspaarbank ziet. En zo wa ren er nog vele. Hier volgen OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huls op Walcheren en In Breskens. ADMINISTRATIE: ADVERTENTIE-EXPL.: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 I. van der Hoeven. Vlissingen Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 Postgiro 1114111 Bank: REDAKTIE: Alg. Bank Ned. N.V. Mevr. B. Mulder-Kenter, Breda Platanenstraat 27 Ned. Credietbank N.V. Breda Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techti. mat. n.v. Rotadruk Axel. Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. enige prijswinaars, om alle maal te noemen zou teveel ruimte innemen. In Vlissigen vielen de prijzen alsvolgt: le prijs: De heer P. C. Kuijper, Singel 328, 2e prijs: De heer M. Louwerse, Tooroplaan 9, 3e prijs: De heer L. J. Elich, Verkuijl Quakkelaarstraat 63. In Middelburg ging het als volgt: le prijs: Mevr. J. P. van 't Westende, Pottenmarkt 6, 2e prijs: de heer J. M. Geljon, Stadhuisstraat 11, 3e prijs: mej. H. Pagter, Nieuwe Haven 25. Ook in Souburg vielen prijzen. De eerste prijs werd hier in ontvangst genomen door de heer A. P. van Os, Prins Hendrikstraat 21, 2e prijs: de heer F. B. Heijers, Haaksbergenstraat 21, 3e prijs: mevr. H. Pasman, Zeewijksin gel 44. In Zeeuwsch Vlaande ren en op de Bevelanden vie len natuurlijk ook prijzen maar aangezien we daar niet verschijnen heeft het weinig nut die hier te vermelden. Nog wel belangrijk is het te vermelden dat in Bresekens de eerste prijs is gevallen bij de heer J. van Dierendonck, Ëvertsenlaan 18. Alle prijswin naars neooen ondertussen be richt ontvangen en de Nuts spaarbank verzoekt ons te vermelden dat over de uitslag niet gecorrespondeerd kan worden. in de kleding en naakt zijn we immers allemaal gelijk. Daar om heeft de sauna eigenlijk ook nog een erg sociale taak want het brengt de mensen dichter bij elkaar. De heer Hardenberg haalde een prach tig voorbeeld aan van de zoge naamde status. Hij zegt: als er vroeger een huis werd ge bouwd vroeg men of daar een bad of douche ingemaakt moest worden: dat was toen een statussymbool. Tegen woordig 'kan niemand nog zon der en de vraag naar een sau na thuis is tegenwoordig hele maal niet vreemd meer. Hij heeft dan ook een rotsvast vertrouwen in de ontwikke ling van de sauna. Sommige mensen leven van weekend tot weekend omdat ze dan vrije tijd hebben. Een saunaklant doet dit niet; hij leeft van saunabad tot saunabad en dit is niet aan een bepaalde tijd gebonden, men zou het bij wijze van spreken iedere dag kunnen doen. De heer Hardenberg is gedi plomeerd en dat kunnen niet alle saunaexploitanten zeggen. En hij is aangesloten bij de Eerste Nederlandse Sauna Vereniging waarbij hij ook zijn diploma heeft gehaald: Practische Vaardigheid Sauna Exploitant. Verder bezit hij het N.S.F. sport- en massage- diploma^ wat dus wil zeggen dat men eventueel gemasseerd kan worden door vaardige handen die weten wat ze doen. Ook is hij nog aangeslo ten bij het Nederlandse Ge nootschap van Sportmas seurs. VLISSINGEN De klach ten over de overal aan te tref fen „hondehopen" nemen alom In den lande toe. Zo ook In Vlissingen, waar men-met cir ca 1600 geregistreerde honden- eveneens met steeds „hondse- re" toestanden wordt gecon fronteerd. Een verschynsel, dat tegenwoordig als onder deel van de totale milieuver ontreiniging al wordt aange duid met de term „milieuver- bruining". Het gemeentebe stuur van Vllssingen is één- van die lankmoedige besturen, die het gemeentelijk groen hebben vrijgegeven als speel- gelegenheid voor kinderen. Een lofwaardig besluit dat dan ook door velen enthousiast werd ontvangen. Helaas is dat enthousiasme thans wat aan het luwen. Men kan in Vlis singen geen plantsoen- en In vele gevallen ook geen straat- meer doorlopen zonder de schoenen op waariyk ergeiyke wijze te bevuilen. Dagelijks moeten nijvere huismoeders schoenen en kleren van hun kinderen van viezigheid ont doen. Een uiterst onaantrekke lijke bezigheid, dat zal nie mand ontkennen. Rest de schuldvraag: de hond, zijn baas of bazin, of de toleratie vanals we dat met een groot woord mogen aan duiden - de maatschappij? Een moeilijke zaak. De hond is als diersoort ongetwijfeld een aardig, deugzaam en in som mige gevallen ook beslist in telligent, beest. Is hij met de ze laatste eigenschap bedeeld, dan zal hij zodanig af te rich ten zijn, dat hij zijn behoefte doet waar dat moet gebeuren: in de goot langs de straat. Dat africhten is vanzelfsprekend een taak voor de baas of ba zin. Het is een bepaald verma kelijk, maar toch ook wel enigzins stupide situatie - die men overigens dagelijks kan aanschouwen - als men de baas of de bazin in de goot ziet staan, terwijl hondlief zelf midden op de stoep in alle rust en eenvoud die dat dier op zo'n moment eigen is, uit gebreid datgene gaat zitten doen, wat-ie op die plaats nu uitgerekend niet had moeten doen. Een samenspel tussen hond en hondenbezitter is dus wel een elementaire vereiste. Een samenspel, dat het een voudigste wordt bereikt door middel van een lijn. Verplicht is dat niet in Vlissingen, want, zoals men wellicht weet, is een in 1955 uitgevaardigd aan- lijngebod in 1956 weer inge trokken. Niettegenstaande dat, lijkt het toch aanbevelens waardig de hond bij het uitla ten wèl aan te lijnen, in ieder geval tot na het ogenblik waarop „de grote nood gele nigd" is. Dat de hond daarna wordt losgelaten, is een be- grijpelijkezaak lalthans op plaatsen, waar dat de ver keersveiligheid niet in gevaar brengt(. Vliegen en rennen hebben ze nodig die honden! Er zijn echter nog meer die dat nodig hebben: onze kinde ren! Verondersteld mag wor den, dat de hondenbezitters de beeldspraak „kinderen zijn net jonge honden" sterk aan spreekt! Ook de kinderen moeten kunnen vliegen, ren nen en ravotten. Plantsoenen bieden daartoe een uitmunten de gelegenheid, zowel voor honden als aan kinderen. Zo als men begrijpt, is de toe stand op dit ogenblik verre van ideaal, maar dat kan ver anderen. Mits de hondebezitter daarbij wat helpt!. Het zou prettig zijn, als Vlissingen de naam zou krij gen van de stad met de ver standige hondebezitters, die er alles aangelegen is, hun stad tgras, stoepen en straten) vrij van uitwerpselen van hun huisdieren te houden, onderstaand vet. Een stad, waar enerzyds de „hondloze" bewoners de vier voeters van hun medebewo ners tolereren dus zonder noodzaak by de gemeentelijke overheid aan te dringen op het invoeren van een aanl(jnver- bod, politioneel toezicht, ver baliseren en dergeiykten waar anderzijds de hondebe zitters hun best doen anderen met hun hond geen overlast te veroorzaken. Gehoopt mag worden dat - zonder dat de hondebezitter zich „de gebeten hond gaat voelen" - die toe stand spoedig zal worden be reikt. Want ieder mens (en 'dier) is zyn vryheid waard. Echter onder de uitdrukkeiy- ke beperkende! bepaling, dat ieder mens en dier zich die vrijheid ook waard toon- t....Helpt u mee hondenbezit ter VLISSINGEN Loco-bur gemeester Ch. J. Gillisen-Ver- schage heeft bekend gemaakt lat de raadsvergadering vani vrijdag 31 maart 1972 waar schijnlijk verschoven zal wor den naar donderdag 30 maart omdat 31 maart op Goede Vrijdag valt. Kwart eeuw personeels-vereniging De personeelsvereniging van de Kon. Mij ,De Schelde', be staat 25 jaar en is herdacht met een zeer druk bezochte receptie in „Het Scheldekwar- tier". In 1947 opgericht door een aantal personen, die zich ervan bewust waren, dat er onder het personeel van de K.M.S. een vereniging moest komen, die, naast het nuttige ook het aangename kon ver zorgen. De heer L. v. d. Heu vel,een der oprichters wist te vertellen, dat In december van het oprichtingsjaar de vereni ging reeds 700 leden telde. Zo is het aantal tot op heden uitgegroeid tot 1820 leden. Op geregelde tijden wordt in het winterseizoen toneel- en cabaretavonden gegeven, waarvoor altijd een grote be langstelling bestaat. Op deze receptie werd het woord ge voerd door ir. Hermsen, lid van de K.M.S.-directie. Deze kwam getuigen, dat de perso neelsvereniging uitmuntend werk doet, waarbij het gehele gezin wordt betrokken. Ook de gepensioneerden worden niet vergeten, waarvoor onze directie veel respect heeft, al dus de heer Hermsen. In het verdere verloop van zijn toe spraak bracht hij de heer L. v. d. Heuvel hulde, omdat deze vanaf de oprichting als sekre- taris met grote ijver voor de vereniging werkt. Namens de gehele direktie van de Schelde sprak hij een gelukwens uit, gepaard gaan de mét een ca deau )schrijfmachine(. Nog een aantal sprekers brachten hun beste wensen voor de ver eniging, de een met bloemen, de ander met geschenken. De Kon. Harmonie „Ons Genoe gen" bracht het bestuur een aubade, terwijl het geheel werd opgeluisterd met muziek van het kwartet Jacques Ou- termans. Aan het slot dankte voorzitter A. Kerkhof voor de vele goede wensen, bloemen en geschenken. Het dagelijks bestuur dezer personeelsvere niging bestaat momenteel uit de volgende heren, A. Kerk hof. voorzitter, L. v. d. Heu vel, sekretaris en B. D. Blom, penningmeester. Toen ik. beste lezer, .verle den week in het glas van de eerste burger van Borsele tij dens een raadsvergadering in leven trachtte te blijven, maakte ik iets heel eigenaar digs mee. Het was namelijk een stille vergadering. Nie mand zei wat. Behalve enkele stouterds die niet wilden luis teren en toch hun mond open deden. FoeiAls de voorzitter zegt: stil, dan bedoelt hij stil en dan moet je niet praten! Trouwens het werd hoog tijd dat de voorzitter tot stilzijn maande want er schijnen daar fractieleden te zitten die me nen dat ze niet over gemeen telijke zaken kunnen oorde len., En ook de nodige tijd die doorgaans gemoeid is met de voorbereiding van een ge meenteraadsvergadering zien sommigen als iets dat je niet van een raadslid mag eisen. Vreemd. Ik vraag me af waar om zulke mensen zich be schikbaar stellen Of zouden zij van te voren tegen hun kiezers gezegd hebben: brave lieden, wij hebben er eigenlijk geen tijd voor, dus moeten jullie ons juist kiezen. Daar is de gemeenschap dan zeer mee gediend! O, zo! Ook in het politie-apparaat schijnt behoorlijk de klad te zitten. Het zijn niet meer de stoere heilige Hermandad's van weleer bij wie we onze zorgen kwijt kunnen. In Vlis singen bijvoorbeeld mag je niet eens na sluitingstijd in een café vertoeven. Doe je dat toch, dan komt er een pa trouille met gummiknuppels zwaaiende dienders binnen stormen die je - nota bene zonder dat je zelf ook maar één vinger uitsteekt - direct te lijf gaan en meenemen naar het politie-buro waar je nog maals gewoon wordt afgetuigd en men je vervolgens in een hok sluit. Een schande! Geluk kig zijn er enkele broodnuch tere getuigen die de officier van de rechtbank kunnen ver tellen dat de schuld hier hele maal bij de politie ligt. En de officier op zijn beurt vindt, dat de controle-ronde best door één agent gedaan kan worden. Mochten er dan wer kelijk moeilijkheden ontstaan, dan kunnen die veel beter door een, dan door twee ageji- ten worden opgelost. Trou wens zo wordt de politieagent 1972 ook opgeleid: om voor twee man te fungeren. Mer kwaardig. Nu weet ik ook, waarom een agent van een patrouillewagen op de Zeeuw se Rijksweg zich in mijn oes teroog) een oester heeft maar één oog) zo vreemd gedroeg. Genoemde patrouillewagen hield namelijk verleden week een argeloze weggebruiker aan, die een vermeende ver keersovertreding had gemaakt. De agent sprong, zoals een oud-marinier betaamd, vlug uit de wagen om de argeloze- eigenaar te vertellen dat hij zojuist een levensgevaarlijke handeling had verricht. De wetsdienaar wond zich zo op. dat hij toen zijn collega die iets bezadiger was uitgestapt ook bij het portierraam-ke van de overtreder" was gearriveerd, tegen hem zei: Werk jij het alsjeblieft maar verder alleen af, want ik maak me zó gwweldig kwaad!" De ware reden was volgens mij echter, dat zijn collega een agent anno 1972 was, die twee mannen aangezien diende te worden! d'Oester ar. Mevrouw Biese, Usselstraat 70, te Middelburg mocht als kringetjes-winnares voor de eerste maal gebruik maken van het aanbod van onze nieu we kringetjesdeelnemer het Eethuis De Snuijver, Walstraat 20 te Vlissingen om naar keu ze 2 broodjes of 2 koffie met gebak te komen gebruiken. Een leuke manier van eethuis De Snuijver om de aandacht op zich te vestigen. Immers wat goed is wordt doorverteld en betere reclame kan men zich niet wensen. Wie is deze week aan de beurt om alle prijzen van onze winkeliers in te nemen Deze personen kan het bewijsmateriaal gaan ha len aan ons kantoor op het Spuiplein te Vlissingen. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28. de bekende kwaliteftstaart, Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk, Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dag reclame. Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke 50. luxe flacon badschuim. Foto De Grave, Walstraat 74, waarde bon van 2,50 /'oor foto-artike len. KledingboKser Lange Zei ke 200, stropdas. De Wijnkel der. Walstraat /I04, een fles rode Mistella, Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze, déze week extra bij pond kaas naar keuze een doos margarine a 10 kg. FbtTbACKl Fabro n.v. Domburgs Schuitvlot 2. Middelburg, pla- tenbon t.w.v. 5,-, De Drie Ton netjes. St. Jacobsstraat 4, kof fie met gebak voor 2 perso nen. Slagerij D. van Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vlees waren. 't Goudoppertje, Wal straat waardebon van 5,-, Pot- terie Jaap, St. Jacobsstraat 33, Vlissingen, waardebon 75,-, Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermomete- ter. Bloemsierkunst Dekker, Kanaalstraat 50, Souburg, bloemen en planten naar keu ze 5.-, Eethuis de Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of 2 kof fie met

Scheldebode | 1972 | | pagina 1