Vlissingen 6 april 1572 Vlissingen maakte zich op 6 april vrij van het Spaanse juk - 1972 Kerk diensten De eenvoudigste manier om een Airtour Nespanda of Fit vliegreis te boeken: bij de ABN Bakker M. Schuurbiers Algemene Bank Nederland Fijne baas Roombroodjes Service Sport programma Cd! ïlieuw gerecht „Brochette van de meester hoefsmid" in „De Put" WELKE DOKTER IS THUIS CULTURELE AGENDA door: J.L. van Leeuwen Gratis mini- encyclopedie de scheldebode donderdag 3 februari 1972 Begrafenis en crematie- J.M. GROEN S.M. OVERTOOM ER HANGT U HEEL WAT BOVEN 'T HOOFD met een Alleen al vanwege het gemak. Als u een keer bij ons binnenstapt, neemt u meteen de prachtige reisgidsen van Airtour Nespanda en Fit mee. Thuis kiest u op uw gemak üw vliegvakantie uit. En een volgende keer boekt u die reis. Met de kans een gratis vliegvakantie te winnen. Toch nog een vraag? Onze reisafdeling beantwoordt die graag. En vakkundig. Maar we zijn ook nog bank. En dat maakt de voorbereiding van uw vakantie een stuk simpeler. Als u uw reis boekt, kunt u ook uw buitenlandse geld bestellen. Een safe huren. Een pasklare reis- en bagage verzekering afsluiten. Enzovoort. U ziet: eenvoudiger kan JÊ [LI nauwelijks.Gauw doen.In het JJ dichtstbijzijnde ABN-kantoor. voor v-c kant ievl iegre I zen U bent welkom bij de 50 jaar trouwe dienst bij het zelfde concern Evenwel de heer Schuurbiers be gon op 1 februari 1922 met een mand op zyn rug waarmee hij over de sluizen trok om zijn brood aan de man, meestal de vrouw te bren gen. Toen was hij 13 en een half jaar oud. 's Winters als er sneeuw lag ging hij er met een slee op uit. Later werd de mand vervangen door een fietskar waarmee hy dagelijks Vlissingen, Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande afging. In de oorlog van 1940-45 ging hij er met een halflege wagen met brood opuit om met een wagen vol met zakjes bloem terug te keren. Toen werd er nog steeds op het Eiland brood gebakken wat in 1942 niet meer kon. Waarna de ha irwoi-i- zaamheden verplaatst werden nagr verschillende bakkerijen in Middel burg. Van daaruit vond het brood zijn weg naar Vlissingen, Koudeker ke en Biggekerke. Dit ging zo door tot de dijken braken. In plusminus 1947 werd in Vlissingen begonnen in de Badhuisstraat. Hoe bestaat het dat hij het zo lang bij een en dezelfde baas heeft uitge houden Wel zo zegt de heer Schuurbiers ik heb een goede baan en een fijne baas, wat wil ik nog meer. Hij is vol lof over zijn huidi ge baas, de heer T. Laport. Tot vorig jaar is de heer Schuurbiers broodbezorger geweest en daarbij 's morgens broodbakker. Dat was dus 49 jaar lang iedere dag de klanten huis aan huis bedienen En dat bedienen nam de heer Schuur biers heel letterlijk want als iemand een half pond koekjes nodig had ging hij dat rustig „eventjes" bren gen. Bij hem was de klant ten alle tijde koning. En deze rustige vitale man heeft zelf zo vreselijk weinig nodig. Hij wil geen receptie, maar hij wil zijn jubileum gezellig onder elkaar vieren. Ook bij zijn veertig jarig jubileum wilde hij van dit alles niets weten. Het enige waj- mocht was een advertentie. Zodoen de kregen de klanten de kans om hem teren wat ze dan ook deden in de vorm van heel wat rookartikelen. Bij zijn 25 jarig jubileum bood men hem een medaille aan. Dat hij zeer plichtsgetrouw is kwam in ons gesprek wel naar voren want tussendoor moest hij toch eventjes naar zijn ovens kijken of er niets verbranden zou. Dat het bakkersvak niet een van de makkelijkste beroepen is, begrijpt u als u bedenkt dat vroeger begonnen werd om 5uur 's morgens en zaterdags smorgens om 3 uur Dit laatste is nu ook nog het geval maar het eerste gebeurt tegenwoordig een uurtje later, dus om 6 uur. Volgens de heer Schuurbiers een gevolg van hettegenwoordigkneden met de machine waar men het vroe ger met de hand deed. Vroeger kwam het ook vaak voor dat de klanten op zaterdag twee keer wer den bezocht. Na 49 jaar bezorging is hij nu zo'n beetje verantwoordelijk voor het brood wat gebakken wordt in de warme bakkerij van Laport. Zo kunnen alle ULO-scholieren van de vroegere orde, die nog meege maakt hebben dat er lessen werden gegeven in het burger weeshuis ein delijk te weten komen door wie die heerlijke roombroodjes destijds wer den gebakken waarvoor velen een run namen omdat je anders wel eens achter het net zou kunnen vis sen. Het is niet zo eenvoudig meer met het broodbakken als vroeger. Natuurlijk de procedure is nog al tijd hetzelfde, maar er komen zo verschrikkelijkk veel soorten. Erg veel wil de heer Schuurbiers verder niet vertellen maar als hij terug gegaan is naar zijn ovens wil de heer Laport nog wel het een en ander kwijt over deze veel te be scheiden man. Hijzelf ziet een beet je angstig de toekomst tegemoet als de heer Schuurbiers volgend jaar depensioengerechtigde leeftijd zal bereiken. Er zitten op het ogenblik wel veel jongelui op de bakkers- school in Middelburg maar deze gaan bijnaallemaalkok worden. Er wordt in die branche misschien iets meer verdiend maar men vergeet dat de diensten erg onregelmatig zijn. Vorig jaar werd een van de leerlingen bakker erbij toeval heeft de heer Laport hem in de zaak kunnen krijgen. want de klant was koning. Ook brieven die op de post moes ten nam hij mee voor zijn klanten en het is zelfs eens voorgekomen dat iemand met een kapot kunstge bit zat dat hij voor reparatie meegaf aan de bakker. Dit kon bij dehegr Schierbiers allemaal. Hij had alles voor zijnklantenover. Bakkerij La port heeft de broodbezorging van de hand gedaan omdat het ten eerste onrendabel is maar ook omdat men er haast niemand meer voor kan vinden. Al met al een vakman zo als men ze tegenwoordig niet veel meer tegenkomt. Wat de heer Schuurbiers niet ver telde was dat de service die hij zijn klanten altijd bood zich niet be perkte tot alleen maar het bezorgen van brood. Vroeger schilden de vrouwen zoete appeltjes die dan ge droogd moesten worden. Dat was helemaal geen probleem men gaf ze aan de bakker me die ze boven de oven hing. Hieraan heeft de heer Schuurbiers erg veel werk gehad, maar hij deed het met veel liefde Voor het weekend 5-6 februari zijn bij de sport vereniging Walcheren de volgende wedstrijden vastgesteld: zaterdag geen. Zondag: afdeling voetbal: Walcheren 1 Biervliet 1, Walcheren 2 - Noormannen -2, Walche ren 3 - Zeelandia 4. Afde ling handbal: 14.10 uur dames Atilia 1 - Walche ren 1 wordt gespeeld in Utrecht. Heren: 14.00 uur GSC 1 - Walcheren 1 in Goes, Sporthal Vlissingen 9.47 uur dames Walcheren 3-E.M.M. 2.11.51 uur da mes Walcheren 2 - Honte- nisse 1, 15.39 uur dames jun. Walcheren 1 - Fortu- na 1, 16.26 uur dames ju nioren Walcheren 2 - For- tuna 2. VLISSINGEN Rochussestraat 3 Tel. 3417 b.g.g. 2772 77 Reserveren 01184-2297 ELKE AVOND VANAF 18 uur VLISSINGEN. Dokters- dienst. Zaterdag 5 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter Wartena, Vredehoflaan 8. tel. 01184- 3933. Zondag 6 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter De Greef, Bad huisstraat 114, tel. 01184 2121. Apotheek. Van vrijdag 4 februari nm 18 uur tot en met vrijdag 11 februari vm 8.30 uur. Geopend apotheek J.M.H. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, tel. 01184 -2026. Ver loskundige. 5 en 6 februari mej. van Gin kei. Pres. Roose- veltlaan 232, tel. 01184 -2775. Tandarts. Zaterdag 5 februari van 0-10 uur en zondag 6 februari van 11—12 uur dok ter M.D. Smallegange, J.M. Kemperstraat 32, Vlissingen, tel. 01184-7094. Huisartsen Souburg, Arnemuiden en Nieuwland. 5 en 6 februari dokter M.L. v.d. Moer, Sta- tionsplein 1, Arnemuiden, tel. 1308. Dierenarts. Dokter R.M» Barkema, tel. 01180-3118, al leen consult na tel. afspraak. Wijkverpleegster "Het Groene Kruis" te Vlissingen. 5 en 6 februari zuster Van Sabben, Sottegemstraat 22, tel. 01184- 2914. Wijkverpleegster Oran je-Wit Gele Kruis. 5 en 6 februari zuster Van der Ende, Schaepmanstraat 51, tel. 01184-4221. MIDDELBURG. Doktrs- dienst. Zaterdag 5 februari van 0.00 tot en met 24 uur dokter Dominicus, Dam 55, tel. 01180 - 2830, zondag 6 febr. van 0.00 tot en met 24 uur dokter Delfos, Rouaanse Kaai 47. tel. 01180-2637. Apotheek. Van vrijdag 4 februari nm 18 uur tot en met vrijdag 11 fe bruari vm 8.30 uur apotheek geopend van W.K. Hummelen, Markt 69. Maatschappelijk Werk te Vlissingen. Katholiek Maatschappelijk Centrum Wal cheren. Kantoor Lelielaan 3, tel. 01184-4717, West-Souburg •Vrijburgstraat 17, tel. 01183- 1608. Paauwenburg Troelstra- weg 18. Humanitas. Kantoor Wagen aarstraat 12, Middelburg, tel. 01180 - 5880. Vlissingen, Schuitvaartgracht. tel. 01184- 3613. Gemeentelijke Sociale Deinst. Afd. Maatsch. Werk en Bijstandverlening. Stadhuisplein 2 tel. 01184 -5100. Stichting voor het Platteland op Wal cheren. Molenwater 33, Mid delburg, tel. 01180- 3684.Za- terdag 5 februari, 20 uur Vest- zak-Theater Bellamy park 3, Vliss. Toneelavond met "De Zeeuwse Komedie". Kon. Vlaamse Opera te Ant werpen. Vrijdag 4 februari, 20 uur Manon Lescaut, zaterdag 5 februari, 20 uur Maroef, zon dag 6 februari 14.30 uur Ma- non Lescaut 20 uur Gravin Maritza. Kon. Opera te Gent. Vrijdag 4 februari 20 uur De Parelvis sers, zondag 6 februari 14.30 uur Cavalleria Rusticana en Paljas, 20 uur idem. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 3 februari 4.18 en 16.38, vrijdag 4 fbr. 4.49 en 17.09, zaterdag 5 febr. 5.21 en 17.43. zondag 6 febr. 5.59 en De Middelburgse zwem- sportvereniging Luctor et Emergo heeft in het afgelopen weekend de eerste Zeeuwse winterkampioenschappen zwemmen georganiseerd. Er werd aan de wedstrijden deel genomen door alle verenigin gen die aangesloten zijn bij de Kring Zeeland der KNZB. Za terdags om 18.00 uur begon men met het serie zwemmen en zondagmidag om 14.30 wa ren de finales. Al deze wed strijden werden gehouden in het overdekte bad Poelendae- le. Vorige week is in het res taurant Scaldis een oriënteren de vergadering gehouden van de onlangs gevormde initia tiefgroep in Breskens. Men had voor deze vergadering alle besturen van verenigingen uit genodigd. Behandeld werd een zeer nijpend probleem, name lijk de toekomstige leefbaar heid van Breskens. De initia tiefgroep Breskens stelt zich ten doel initiatief te ontwikke len om het woon- en leefkli maat in Breskens te verbete ren. Een van de redenen dat de leefbaarheid in het gedrang komt is het feit van winkel sluiting op zeer grote schaal. Ook de neiging van centralisa tie van allerlei activiteiten in de kern Oostburg is een dreig- beeld. De initatiefgroep Bres kens is van mening dat als hier niets tegen gedaan wordt de aftakeling van Breskens zal voortgaan. Gisteren vond in Hotel de Brasserie in de Lange Delft te Middelburg de jaarlijkse ont wikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt plaats. Men begon 's-morgens om half tien met de huishoudelijke verga- dëring waarna enkele excur sies plaatsvonden naar ver schillende Walcherse groente teelt bed rijven. 's Middags sprak drs. P. Bukman, secreta ris van de NCTB over „Het landbouwstructuurbeleid in de EEG in het algemeen en met betrekking tot de groenteteelt. Na deze spreker kreeg ir. A.J. Vijverberg van het consulent schap voor de tuinbouw in Naaldwijk het woord, wiens causerie als onderwerp had „Welke mogelijkheden zijn er voor andere gewassen dan de grote drie". In het programma Van Ge west Tot Gewest werd vorige week veel aandacht besteed aan de problematiek van Vlis singen met zijn uitstervende binnenstad, een probleem waar erig veel Nederlandse Steden mee worstelen. Tussen de beelden door discussieerde een forum waarin nu eens geen hoge personen alleen het woord hadden maar waar ook zitting hadden: een huisvrouw, een winkelier en een dansle- raar. Dit o.a. natuurlijk want er was een uitgebreid panel aanwezig. Om tot een grotere service te komen voor hun cliënten zijn vijftien van de twintig Zeeuwse makelaars overge gaan tot de oprichting van een Makelaarsbeurs Zeeland. Dit in navolging van andere beur zen in de verschillende regioz's De vijftien makelaars zijn al lemaal lid van de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroe rende Goederen. Heeft een cliënt bijvoorbeeld een huis te koop of wil hij er een kopen dan wordt dit verzoek over gebracht naar een centraal adres. Daar zorgt jemand er voor dat binnen 24 uur alle makelaars van dit verzoek op de hoogte worden gesteld zo dat alle projecten die zij in hun portefeuillelhebben mee kunnen dingen naar de gunst van de client die een verzoek heeft ingediend. Zo zorgt men ervoor dat .te cli Jnt zeer snel geholpen wordt en dat hij door het grote aanbod, immers keuze bij 15 verschillende ma kelaars, veel meer keuze krijgt. Het centraal adres be hoort niet toe aan een make laar maar uiteraard wel aan een zeer vertrouwd iemand. De beurs functioneert vanaf 1 februari j.l. en als voorzitter is aangesteld de heer J.A. Letzer uit Vlissingen. In november en december j.l. werden weer de acties van de Unicef gehouden, het we reldkinderfonds. Deze acties bestonden uit verkoop. van kaarten en agenda's. De leer lingen van verschillende Mid delburgse scholen hebben zich uitstekend geweerd. Zo brach ten de leerlingen van de chris telijke nijverheidsschool voor meisjes, Dc Waaijenburg een bedrag bijeen van f 1218,-. De leerlingen van de brugklassen van de stedelijke scholenge meenschap hebben zich overi gens ook goed geweert want zij brachten een bedrag van 370.80 op tafel. Hier tussen in ligt het bedrag dat de drde en vierde klassers van de afde ling St. Pieterstraat in het laatje brachten n.l. f 642,-. De Pronvinciale Stoomboot Diensten voor Zeeland heeft het" afgelopen jaar een record aantal passagiers en voertui gen over de Westerschelde ge zet. In de boten die de dienst Vlissingen-Breskens v.v. on derhouden gingen 4.109.869 de Westerschelde over en Kruiningen gen-Perkpolder v.v. vervoerde er 2.640.949. Dit wat de passa giers betreft. Er werden ook nog respectabele aantallen auto's vervoert. Ongeveer als volgt: op de dient Vlissingen Breskens 190.000 en Kruinin- gen-Perkpolder 175.000. Vorig jaar maart werd een besluit van de gemeente Mid delburg, om voor f 225,- bo men te planten in Israël ver nietigd door GS van Zeeland. De gemeente Middelburg nam daar geen genoegen mee en ging in beroep bij de Kroon die nu wel toestemming heeft gegeven zodat alsnog de bo men geplant zullen worden. GS had geweigerd omdat de beslissing volgens hen niet in het gemeentelijk belang van Middelburg lag maar Middel burg zag het als een erezaak omdat de Joodse Gemeenschap in Middelburg in de tweede wereldoorlog een zware slag werd toegebracht. Dit beaamt de Kroon en voegt er aan toe dat de financiële positie van deze gemeente het echt wel toelaat dat de uitgave voor 225,- aan bomen wordt ge daan. Vrijdag 4 februari a.s. vindt er in het sportpaviljoen van de V.C. Vlissingen een bingoa vond plaats van de supporters- en belangenvereniging Rood- Wit. Aanvang van de avond is gesteld op 20.00 uur en alle leden en hun dames en na tuurlijk de leden van de V.C. Vlissingen zijn van harte wel kom. Onnodig te vermelden dat er weer vele prijzen te winnen zijn. In de raadsvergadering der gemeente Vlissingen is de heer G.J.A.M. Adan beëdigd-en geïnstalleerd als opvolger van de heer P.S.L. Pijckevet CCP. Loco-burgemeester Ch. J. Gillissen-Verschage richtte zich na de beëdiging met een persoonlijk woord tot het nieuwe raadslid. Telkens als de vlag van de St. Jacobstoren wordt uitgestoken op 6 april vra gen vele inwoners zich af: waarom waait de vlag van de toren De rijmpjes lui den dan: „De eerste april verloor ALVA z*n bril, en op 6 april verloor ALVA zijn fles", d.l. de Vlissingse fles uit het stadswapen. De lste april van het jaar 1572 werd de kleine stad DEN BRIEL door de Watergeu zen ingenomen, en reeds 5 dagen later bevrijdden de Vlissingers zichzelf van het Spaanse garnizoen. Op 6 april 1972 zal het dus 400 jaar geleden zijn, dat Vlis singen als eerste stad in de Nederlandden zich op eigen kracht bevrijdde. Den Briel hadden dé Watergeuzen, toen deze vanuit de Engelse Kanaalhavens gedwongen werden te vertrekken on der tegenstand vanuit Den Briel veroverd. Er was al jaren onrust in de Nederlanden. Het land werd geblokkeerd in zijn handel overzee, grote socia le onrust groeide als gevolg van de sterk teruglopende handel en de daarmee ver bonden bedrijvigheid, de belastingen werden door ALVA, besturende vanuit Brussel, hoog opgevoerd, waarbij de invoering van de tiende penning de deur dicht deed. Een omzetbelas ting van 10% was dan ook zeer hoog voor die tijd, en ook door andere heffingen op het vermogen van 1 riep zij bij de rijken tegen stand op. Vlissingen werd in zijn handel bijzonder sterk benadeeld, waardoor de kaaiwerkers, ambachts lieden en ook de belangrij ke groep vissers zonder werk kwamen. En zonder inkomen want steun was er in die tijd'' nauwelijks. In hun aloude vrijheid van handelen zagen de Vlissin gers zich bovendien voor de toekomst sterk beknot, omdat ALVA besloten had ter verdediging van de Scheldemond en tot behoud van Vlissingen met het ei land Walcheren voor Phi lips II in de oude binnen stad een fort aan te leggen, met de weidse naam „het kasteel" aangeduid. De Vlissingers moesten niet al leen een flink deel van de aanlegkosten betalen, maar zij moesten bovendien in kwartieren de vreemde ar beiders en soldaten bij het fort. zolang dit niet gereed was. En om die last van 'het inkwartieren en het bijdra gen in de bouwkosten uit de stadskas te moeten on dergaan met het vooruit zicht. dat met dit kasteel een slot op de plaatselijke grote vrijheid van handel en wandel werd gelegd, dat ging de inwoners te ver. Het is bekend, dat keizer Karei V, in de stad GENT geboren in 1500, op 25 ok tober 1555 zijn troon had overgedragen aan zijn zoon Philips II, die in Spanje geboren en getogen was. Prins Willem van Oranje was toen bij die troonsaf stand aanwezig als één der vertrouwelingen van Karei V, en hij behoorde nog tot de regeringsgetrouwe ede len. Heel spoedig ontstond tussen hem en Philips II verwijdering, ofschoon het nog jaren duurde, vóór dat dit openlijk tot uiting kwam. Na verscheidene af scheidsbezoeken aan edelen en grote steden kwam Phi lips II tenslotte in Middel burg. Op 24 augustus 1559, dus binnen 4 jaren na het overnemen van het ko ningsschap. vertrok hij vanuit Vlissingen naar zijn geliefde Spanje, om daar zijn verdere leven te blij ven, en om nooit meer te rug te keren naar de Ne derlanden. Men stelle zich het ver trek van koning Philips II voor uit de voor die tijd ruime havens van Vlissin gen, gemakkelijk gelegen aan de mond van de rivier de Schelde. Een vertrek per schip uit Antwerpen zou over de grillige Wes terschelde, toen vaker Hon- te genoemd, nog meer on gerief hebben gegeven, dan een zeereis met betrekke lijk kleine houten schepen op de zeilen al bood. Bij hoog water was men met afgaand getij belangrijk vlugger in het Engelse Ka naal. Men had een goede vertrekdatum gekozen in augustus, want in die tiid zijn er weinig stormen. In 1558 waren er nog maar de tegenwoordige Voorhaven, waar nu de loodsboten dik wijls gemeerd liggen, met de tamelijk smalle havens, welke waren aangelegd in het midden van het tegen woordige Bellamypark, en de Spuistraat tot aan de Dam. Er was tenslotte de Engelse Kade of de Vis sershaven. De eerste ha vens werden gegraven rond 1308. De vissershaven in 1443. De Bierhaven en de Kaaskaai, zo werden, de ha vens in het Bellamypark en de Spuistraat genoemd, zijn gedempt omstreeks 1910. Ze waren totaal verzand, en ook ongeschikt geworden voor de grotere schepen. De volgende havenuitbreiding, waaraan Vlissingen toen veel behoefte had, ontstond pas in 1581, 9 jaren na het verklaren van „Vlissingen voor de Prins" in 1572. Vlissingen wist toen zijn verlangens door te zetten, na grote tegenstand van Middelburg, omdat het door zijn vrijmaken van het Spaanse bewind als eerste Nederlandse stad een wit voetje had gekregen bij Willem van Oranje. Vlissingen telde in die jaren een 700 woningen, met ongeveer 9000 inwo ners. De mensen moeten toen wel dicht op elkaar hebben gewoond, in kleine huizen met grote gezinnen. Het grondgebied der stad was heel klein; zelfs de huidige Stenenbeer, waar het postkantoor staat, was nog grond van de heerlijk heid West-Souburg. Het kostte bijzonder veel moei te deze gronden voor de havenuitbreiding in handen te krijgen. Grafelijke hulp was daarvoor noodzakelijk. De stad, waarbij men moet denken aan de huidige bin nenstad, werd aanvankelijk ongeveer begrensd door de Nieuwstraat en de Nieu- wendijk. De Bellamykade bestond, met aan de achter zijde thansSarazijstraat. Provooststraat, Schuitvlot- straat. Achter de Kerk* eerst een watergang, die een sloot werd en tenslotte vervangen door de genoem de straten. Van de Schuit- vlotstraat liep langs de be graafplaats rond de St. Ja- cobskerk een brandpad achter de huizen. Verschil lende woningen aan de Nieuwstraat-noordzijde de huizenkant met oneven huisnummers momenteel- zijn in het begin van 1600 febouwd. Zie het pand van e NV Schiefelbusch, Nieuwstraat 29, uit 1614. Van de tegenwoordige Le pelstraat tot aan de tegen woordige Kleine Markt, toen Ritthemse Markt ge noemd. liep de afwatering door een sloot langs de aangrenzende huizen. Deze werd als riool gebruikt, tenslotte gedempt en toen Rioolstraat genoemd thans Weteringstraat Het Vier- windenplein bestond wel, en daarbij lag het Groene- woud, toen nog onbebouwd en zo genaamd omdat er boomgaarden waren aange legd. Er was In die dagen vrij grote bedrijvigheid In Vlis singen door de scheepvaart, de handel, de vissery en de ambachten. De scheepvaart en de vissery maakten van het centrum rond de ha vens een levendig kwartier, met veel café S, in het bij zonder ten westen van de Engelse kade. Daar was een lichte buurt ontstaan, die aan het stadsbestuur veel problemen gaf. Als p der argumenten voor de haven uitbreiding werd dan ook aangevoerd, dat het nodig was deze buurt met de grond gelijk te maken. wordt, vervolgd 19.23, maandag 7 febr. LK 6.43 en 19.11, dinsdag 8 febr. 7.36 en 20.11woensdag 9 febr. 8.42 en 21.20. VLISSINGEN Zaterdag 5 februari. Zevende Dags-Ad- ventisten. Doopsgezinde kerk, 9-15 uur dienst, 10.15 bijbel studie. Zondag 6 februari. Geref. Petruskerk Paul Krugerstraat. 9.30 uur cand. M. van Krim pen, 17 uur ds. H. Groenveld, huishoudschool Paauwenburg 10 uur ds. H. Groenveld, 17 uur cand. M. van Krimpen. Ver. van Vrijz. Hervormden- Remonstranten. 10.45 uur ds. v. d. Berg. Doopsgezinde Ge meente Vrijdomweg. 10 uur zelfverzorgde dienst. Evang. Luth. Gemeente Walstraat. 9.30 uur ds. A. Nierop. Leger des Heils Vlissingen. 10 uur heilsbijeenkomst, 11.30 zon dagschool, 19.30 uur getuige nis-samenkomst, elke woens dagmiddag 13.10 uur filmvoor stelling. Pinkstergemeente Emmastraat 10. Dienst te 13.30 uur. Anglican Church. Servi ces every Sunday: morning prayer 10.30 a. m. evening prayer 7.30 p. m., in the missi- onsto Seamen Chapel, Schelde- poort Vlissingen, Oost. reader A. Driver. Geref. Gemeente Vlissingen. 9.30 en 16.30 uur ds. Snoep. Geref. Gemeente Meliskerke. 9.30 leesdienst, 14.30 ds. Weststrate. Geref. Gemeente Aagtekerke. 9.30 en 19 uur ds. Van Vliet. Geref. Gemeente Middelburg centrum 9.30 uur ds. Weststrate, 14 en 18.30 uur leesdienst. Zuid 19 uur ds. Weststrate. Hervormd Souburg. West 9 uur ds. Dor- gelo, Oost 9.30 uur ds. v. d. Heide, 19 uur ds. Dorgeloo. H. A. Hervormd Ritthem. 10 uur de heer Fr. Bergwerf. Her vormd Koudekerke. 10 uur ds. F. S. Kloosterman, 19 uur ds. R. Ytsma, Middelburg. Emma- nuelkerk 9 uur ds. M. J. de Jong. Geref. Kerk te Souburg. 10.15 uur ds. Dorgelo, 17 uur ds. L. J. G. van IJkel, Vrou wepolder. Chr. Geref. Kerk Kasteelstraat. 9 en 17 uur ds. J. W. Maris, 10 uur Bethesda- St. Jozef-ziekenhuis ds. J. W. Maris. R. K. Kerkberichten voor 5 en 6 februari te Vlis singen en Souburg. Parochie kerk Singel zaterdagavond 19 uur, zondag 10, 12 en 19 uur. St. Jozef-kapel van Dishoeck- straat zondag 9 uur, Emmanu- elkerk, Paauwenburg zaterdag avond 19 uur. zondag II uur? St. Marinuskerk Souburg Za terdagavond 19 uur, zondag 10.30 uur. R. K. Kerkberichten Middelburg. Parochiekerk H. Petrus en Paulus. Zaterdaga vond 19 uur, zondag 10.30 en 19 uur. Ontmoetingskerk 8.30 uur. Zuiderbaken 10.30 uur. Vlissingen, Coosje Buskenstraat 141, tel. (01184) 5151 Troelstraweg 10. TEL. XJ1184) 5151 Middelburg, Markt 81, tel. (01180) 5258 Oost-Souburg, Kanaalstr. 36-38, tel. (01183)1992 Domburg 10.30 uur. Koorkerk Middelburg. 10 uur ds. J. van Houte, Hilversum. Evang. Luth. Gemeente. 11 uur ds. A. Nierop. The Bethel Pentecos tal Tempel. Evangelist J. Da- vidse. elke zondag te 14.30 uur en elke woensdag 19.30 uur. Zuiderbaken, Middelburg. Ze vende Dags-Adventisten zater dag 6 februari te Middelburg in de Doopsgezinde kerk Lan ge Noordstraat, Bijbelstudie van 10-11 uur dienst te 11 uur. Hervormd Vlissingen. Zondag 6 februari. St. Jacobskerk 10 uur ds. J. Kwast 17 uur geen dienst, Johanneskerk 10 uur ds M. J. de Jong, Koudekerke, 19 uur Bijzondere jeugd dienst. Emmanuelkerk 9 uur ds. M. de Jong, Koudekerke. Ter Reede 19 uur ds. J. C. van den Berg. De belangstelling voor bloe men en planten is de laatste jaren sterk toegenomen. Mis schien heeft het iets te maken met milieuvervuiling, mis schien willen we Holland mooi houden door een bloeiende plant in de kamer, wie zal het zeggen. Planten zijn noodzakelijke onderdelen van het interieur. Ook al ben je helemaal geen tuinierster; je komt er eigen lijk niet onder uit, ee n kamer zonder wat levend groen doet bijzonder kaal aan. En mis schien heb je in het begin niet eens in de gaten wat er ont breekt. totdat iemand eens bloemen aanbrengt. Nou zijn bloemen en planten levende wezens met recht op een goede verzorging. Anders heb je er trouwens niet veel plezier van ook. En omdat niet iedereen van huis uit weet hoe een plant goed te onderhou den. zijn er nu bij de bloemis ten gratis folders te krijgen waar alles instaat. Een soort bloemen- en planten-abc. Het zijn heel nuttige folders, tesamen vormen zij een mini- encyclopedie met speciale aan- wijzi gingen voor de verzor ging van bepaalde planten en met een aantal algemene tips. De folders zijn samengesteld door de commissie voorlichting bloemen en planten. Koningin negracht 102 in Den Haag.

Scheldebode | 1972 | | pagina 3