Uniek sociaal centrum werkloze hoofdarbeiders Tissink banden service nu ook in Vlissingen Voor peuters van Oost-Souburg de scheldebode Scheldebode-kringetje de zuidwester combinatie gezinnen wedstrijd sport Dauwendaele Middelburg- Zuid huis aan huis-blad 23e jaargang no.4 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 27 januari 1972 EIIack; tafeltennis üêl VULPENNEN BALPOINTS BOEKHANDEL DE RUITER de scheldebode Peuterspeelzaal „De Kabouter" voorziet in grote behoefte SOUBURG - Op de hoek van de Rithemsestraat en de Irenestraat in Oost- Souburg staat een klein huisje dat de naam Kabou ter draagt. De gehele week van 's maandags tot en met vrijdags brengen moeders hun kaboutertjes om 9 uur naar dit huisje, waar ze dan de gehele morgen on der leiding van gediplo meerde kleuterleidsters met assistentes mogen spelen. Om ongeveer kwart voor twaalf komen de moeders hun kroost weer ophalen. Dan zijn zo'n twintig kin deren heerlijk moe ge speeld en hebben moeders een fijne vrije ochtend ge had of hebben iets gedaan waar ze hun kleintjes niet bij kunnen gebruiken. Dat kan heel verschillend zijn. Voor de ene moeder zal het heerlijk zijn zo'n morgen eens helemaal voor zichzelf te besteden en een andere moeder zal zich misschien weer in het arbeidsproces willen begeven. Voorwaar de is dat de kinderen gere geld komen. Dus niet bijv. de ene week 's maandags en de andere week hele maal niet, want dan is het onmogelijk het bedrag dat nu betaald wordt van f 2,50 per ochtend te handha ven. De Kabouter is ontstaan uit de crèche die men nog niet zo lang geleden had georganiseers in het jonge rencentrum De Zwaan. De ze kon helaas niet blijven bestaan omdat men de ene morgen met een zaal vol kinderen zat en de volgen de morgen was er niemand. Dit bleek te onrendabel te zijn zodat men toen overge stapt is op de vaste tij den. De leeftijd van de kinde ren kan variëren van 2 tot 4 jaar. Zodra de kinderen de leeftijd hebben bereikt, gaan ze naar de kleuter school en dan is er weer een plaats voor één van de vele kinderen die op de wachtlijst staan. Zo'n speel zaal khn voor veel kinderen een vooruitgang betekenen. Het valt veel moeders op dat ze thuis opeens veel meer fantasie ten toon spreiden en ook veel beter spelen. Ook komt het dik wijls voor dat kinderen die nog niet zindelijk zijn binnen de kortst mogelijke tijd dit wel zijn omdat zij ook net als de andere kin deren in de rij willen staan en het niet kunnen verdra gen dat zij een schone broek moeten hebben tus sendoor, want dat kan ook. Verder wordt er aan le der kind een volkoren bis cuit verstrekt en een be kertje magere chocolade melk. Dit in overleg met een arts. Al met al is de prijs van f 2,50 dan abso luut niet teveel. Toch schijnt het voor veel ouders nog een groot punt te zijn, maar hier kan in de toe komst verandering in ko men omdat van gemeente wege een subsidie in het vooruitzicht is gesteld. Dan zal de prijs waarschijnlijk gesteld kunnen worden naar de draagkracht van de ouders. Er zullen in de toekomst nog meer veranderingen plaatsvinden want het zit in de pen dat men wil gaan samenwerken met de speel zalen in Vlissingen en zo tot een stichting te komen. Dan zal men waarschijnlijk ook overgaan tot een mid dagspeelzaal voor oudere kleuters om die voor te be reiden op het kleuteronder wijs. Veel ouders vergeten nog teveel dat de eerste kleuterschooldag voor kin deren van 4 jaar een grote betekenis heeft. Als zo'n kind dan al zo'n beetje ge wend is aan de regels die daar ongeveer gelden zal het allemaal veel gemakke lijker gaan. Zelfs nu is het al waarneembaar dat „enig ste" kinderen of nakomer tjes zich thuis beter aanpas sen als ze een paar keer met andere kinderen heb ben gespeeld zodat ze leren met andere kinderen te de len. Dit is erg belangrijk voor de vorming van een kinderkarakter, want veel moeders zeggen wel dat ze hun kind in lang niet alles toegeven, maar in de prak tijk valt het nog weieens tegen. Wilt u uw kind ook in de gelegenheid stellen te spe len met kinderen van zjjn eigen leeftijd en onder des kundige leiding dan kunt u zich opgeven bij de secre taresse van de speelzaal, mevrouw J. H. Bokhorst- Brugmans, J.D.P. de Smit straat 31 te Oost-Souburg, tel. 01183-1808 of bjj de peuterspeelzaal. U moet er evenwel rekening mee hou den dat er een wachtlijst is, die even wel zeer regel matig opschuift omdat een kind de leeftjjd van 4 jaar bereikt heeft. Tafeltennis: voor de hele familie n recreatiesport Hier is gebleken dat als er mogelijkheden geboden wor den er in een behoefte wordt voorzien. Ook in Middelburg wordt het bewijs geleverd. In de Zeeuwse hoofdstad is deze sport nog steeds groeiende. Qua het beoefeningsaantal heeft de tafeltennissport tot werkelijke, na gymnastiek en voetbal reeds de derde plaats bereikt. „Middelburg-Zuid" verwacht dit seizoen reeds het 250e lid. Van de 242 leden die de vereniging momenteel telt is meer dan de helft recrea tiespeler en ook door dit aan tal wordt bewezen, dat indien de mogelijkheden geboden worden er in een behoefte wordt voorzien. In Middelburg wordt dan ook gewerkt aan de realisering van specifieke ta- feltennisaccomodatie, waar naast de wedstrijdsport de re creatiesport tot werkelijke ontplooiing Jcan komen. MIDDELBURG In deze jachtige tyd wordt door de geleerden en andere deskundi gen er steeds maar weer op gewezen dat de mens steeds minder aan beweging doet. Langs enkele Nederlandse snelwegen ztyn trimstations aangelegd; en ook in Vlissin gen kennen wij een trimpar- cours. Maar als het woord trimmen valt, denkt iedereen aan hardlopen en conditieoefe ningen, maar dat is volstrekt onjuist. Wij zijn daarom eens gaan praten met de heer W.C. Moerman, voorzitter van de tafeltennisvereniging „Middel burg-Zuid". Deze vereniging, die niet alleen openstaat voor de mensen uit het gelijknami ge Middelburgse stadsdeel, ook de inwoners uit andere plaatsen ztyn van harte wel kom - kent verschillende afde lingen en op een daarvan rich ten wij de schijnwerper. Deze tak is de recreatie snort. Moerman, de bewegingsar moede. Bovendien bevordert het de mogelijkheden tot soci aal contact. Er is praktisch geen zaalsport denkbaar, die op alle mogelijke niveaus van geoefendheid door een zo groot aantal leeftijdscatego- riën .zowel jongens als meis jes, als dames en heren bedre ven kan worden", zegt de heer Moerman. Aan de 274cm lange groene tafels ziet men de be oefenaars van 5 tot en met 50 jaar en ouder intensief bezig met deze tak van trimmen. Maar het is niet alleen trim men, dus beweging, maar ook het gezelligheidsleven viert OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en In Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven. Vlissingen. Spuiplein 04 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel. Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. hierdoor hoogtij. De heer Moerman, zelf een enthousiast „ping-ponger", haalde daarbij een voorbeeld aan, dat in de vereniging gezinnen zijn die in zijn geheel deze sport beoe fenen. Maar niet alleen zelf spelen, maar ook er naar kij ken is al een hele ontspan ning. Om de wedstrijdspelers niet voor de voet te lopen, heeft men een speciale avond in het leven geroepen voor de recreatiespelers en wel de donderdagavond vanaf 20 uur in de gymnastiekzaal aan de La Palmastraat, naast het wijkcentrum. Het wil echter niet zeggen.dat de recreatie- ispelers alleen op die avond een balletje kunnen slaan, want als de ruimte het toelaat kan het ook op andere dagen ge beuren. De vereniging schept deze mogelijkheden graag. Veel spelers- en speelsters zijn juist door deze wijze van actief bezig zijn zo enthousiast geworden, dat zij de recrea tiesport vaarwel hebben ge zegd en overgingen naar de wedstrijdsport en ook daar hun ontspanning vonden. De recreatiesport- een der doelstellingen der t.v.Middel burg-zuid eist echter een pas sende ruimte. Landelijk zijn er op dit vlak helaas geen of onvoldoende mogelijkheden, maar in de afgelopen twee jaar is er enige beweging in gekomen. Specifieke tafelten- nisaccomodatie zijn reeds in plaatsen als Tiel, Gouda, Roe- lofarendsveen en Veenendaal. Naar verwachting zal het éénen ander in de komende jaren tot werkelijkheid gera ken. Momenteel zijn er aldus de heer Moerman drie moge lijkheden. Ten eerste een per manente ruimte in het ont moetingscentrum Dauwendae le; ten tweede een eigen acco- modatie al of niet met andere kleine zaalsporten, zoals bok sen, judo e.d.; en tot slot een gemeentelijke voorziening voor kleine zaalsporten. De gedachte dat tafeltennis een dure sport is, wordt door de heer Moerman met besliste hand naar het rijk der fabel- .tjes verwezen, want de contri butie is voor senioren f 3,- en junioren f 2,25 per maand. En voor de recreatiesport heeft men niet meer nodig dan een bat en gymnastiekschoe- Maar vooral het eerste Is ook aanwezig in de zaal, dus een ieder die aan deze tak van trimmen wil gaan deelnemen kan terecht bij deze bloeiende vereniging en u hoeft beslist niet in Middelburg-Zuid te wonen. Een frappant voor beeld is dat bij de vier halve finalisten van het clubkampi oenschap in de recreatieklasse er drie uit Oost-Souburg ko- VLISSINGEN Een dezer dagen heeft de heer A. H. C. Mercy, het eerste bouwele ment geplaatst voor het nieu we bouwwerk van het Sociaal Administratief Centrum voor werkeloze hoofdarbeiders aan de Mercuriusweg te Vlissin gen. Bij deze gebeurtenis kon de voorzitter, de heer J. A. van Bennekom, verheugd mee delen dat dit project uniek is, omdat dit centrum het eerste is dat zodanig in Nederland is opgezet. Hij kon de aanwezigen, o.w. de burgemeesters van Dom burg, Arnemuiden, Valkenisse en Veere zeggen dat de Minis ter van Sociale Zaken bereid is gevonden om het centrum in mei in gebruik te stellen. Ook de Vlissingse loco-burge- meester.de heer Ch. J. Chillis- sen-Verschage, toonde zich verheugd. De gemeente Vlis singen heeft graag haar mede werking verleend om dit pro ject zo snel mogelijk van de grond te doen komen. Bij de verkoop van de grond werd een snelle beslissing ge nomen. De heer Gillissen Ver- schage hield een pleidooi voor het voormalige gemeentehuis van Souburg waar het SAC momenteel gehuisvest is. Bij het verlaten van dit gebouw, aldus de heer Gillissen Ver- schage, bestaat misschien de mogelijkheid om deze huisves ting te bestemmen voor cultu rele doeleinden, temeer daar er momenteel in Souburg geen voorzieningen hiervoor aanwe zig zijn. Het SAC is een zelf standig orgaan waar een aan tal gemeenten aan deelnemen. Aan deze gemeenschappelijke regeling Iwordt o.m. deelgeno men door de gemeenten Vlis singen, Middelburg, Domburg,. Goes en Valkenisse, terwijl de toetredingsbesluiten van Arne muiden en Veere binnenkort aan de respectievelijke ge meenteraden zal worden voor gelegd. Nadat er nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, sprak de heer Mercy zijn dank uit. dat hij namens het personeel dit bouwelement Vlissingen Sinds zater dagmiddag 3 uur heeft Tis- sink*s bandenservice naast haar vestigingen aan de Mid delburgse Kinderdijk en de Zuidvlietstraat te Goes nu ook een vestiging in Vlissingen. Direct na de opening kwamen veel relaties, o.w. directies van grote transportbedryven, de heer en mevrouw Tissink en bedrijfsleider P. Walraven gelukwensen met de opening van het bouwwerk, welke door aannemer Schout is neer gezet. Het pand, dat geheel eigen ontwerp was. is uitgerust met de modernste apparatuur. On der de* apparatuur bevindt zich een schokbrekersbank welke, pas vrijdagavond uit Engeland arriveerde. Deze testbak is de eerste van dit type die in Nederland in gebruik wordt genomen en mag dus wel uniek worden genoemd. Veel apparatuur werd ook geleverd door het Westduitse bedrijf Hofmann. Wij zagen o.a. twee electronische balanceermachi- nes, uitlijnapparatuur voor personen- en vrachtwagens, bandenmonteerapparatuur, bandeninloopmachines, ban denpers. tubelessvuller, ban denspreider, dompelbak, hoog teslagmeter en de eerder ge noemde schokbrekerstestbank Bij Tissink bandenservice kan men terecht voor alle merken binnen- en buitenbanden en ook over de garantie hoeft men niet te klagen. De spreuk klaar terwijl u wacht gaat hier in ieder geval op, want voor 4 banden monteren en uitbalanceren heeft men onge veer een half uur nodig. Tis sink bandenservice is zeven jaar geleden in de Breestraat in Middelburg begonnen, maar alras verhuisde men naar de voormalige Wemco-Iimonade- Met de tegenwoordige waterverontreiniging valt het voor mij, trouwe lezers, niet ,mee om tijdens m'n wekelijkse Oosterschelde- tochtjes veel nieuws te ver garen. Toch stuitte ik de afgelopen week op een bij zonderheid, die ik u niet wil onthouden. Ter hoogte van de haven van Yerseke ontmoette ik namelijk een „kwikvis", die zowaar een temperatuur van rond het vriespunt aangaf. Een zelf de exemplaar schijnt overi gens in het onlangs hero pende Delta-Instituut voor Hijdrobiologisch Onderzoek in Yerseke te hangen, waar men het weer heeft afgeke ken van de pre-historische indianen. Vreemd volk trouwens die indianen, want uit de resten die men van deze mensen aantroj bleek, dat zij vis aten waar evenveel kwik in voor kwam, dan dat er in de huidige „zwemmers" schijnt te zitten. En wie eet er nu 'savonds als het kampvuur brandt, zijn thermometer op Verder kwam deze week aan het licht dat de snuf- felpalen van minister Stuyt, in het Rijnmondt-gebied door de bewindsman met gulle hand op vele plaatsen neergezet, niet in het Zeeuwse Oester- en Mos seldorp voorkomen. Verge ten dus, want de regelka- mer van de Rijnmondt bel de afgelopen week een functionaris van het eerder genoemde instituut op om te vragen, of het in Yerse ke ook naar vis stonk. De functionaris, afkomstig uit de Peel, was op dat ogen blik „van reuk af' en er werd een speciale „snuffe- lantbtenaar" van de Delta dienst ingezet om het reuk- raadsel op te lossen.de 'oorzaak bleef echter on vindbaar. Onvindbaar was ook een grote hoeveelheid water van de Provinciale Zeeuwse Waterleidings maatschappij. Dorp na dorp werd afgesloten om het lek te vinden. Volgens mij zou men er beter aan doen om alle personeelsleden van deze maatschappij ter op sporing van dit euvel, voor hun huisaansluiting een an dere meter te geven, zodat ook hun verbruik in het vervolg voor honderd pro cent afgerekend kan wor den. Een zogenaamde weg-lekmeter. Wie weet Het is ook mogelijk, dat het tekort zijnde water gebruikt is door de ambte naren. Waarschijnlijk zijn er in onze provincie ook van zulke heren, die in na volging van hun gemeente lijke collega's in Dordrecht z$lf hun planten op kantoor water zijn gaan geven. En het is bekend, dat een ambtenaar niet zuinig is, ook niet met water. Zeer tot mijn genoegen overi gens, want u weet: een oes ter zonder water is geen prater! d' Oester De dame die zich bij slage rij Van Oostrom bevond in ons kringetje van vorige week was mevr. Zegwaard, Mackay- straat 185 te Vlissingen. Niet gek hé mevrouw,al die voor deeltjes, en u hebt er niet mocht plaatsen en niet een van de topfiguren van het SAC. Hierdoor wordt, aldus de heer Mercy, de democratise ring volledig op het paard ge holpen. Na de plechtigheid werd er nog een receptie ge houden in het restaurant van de sporthal. IN EEN BIJZONDERE GOEDE KOLLEKTIE NATUURLIJK BIJ MUL HmjaeRSnUAIW-TELJ731-VL>SSI»aEN fabriek aan de Kinderdijk waar men nu nog gehuisvest is. Sinds augustus 1971 is er ook een vestiging in Goes, be ter bekend als TD-banden. Nu is ook de grootste stad van Zeeland met een vestiging verrijkt, die wel ten opzichte van de verk eerverbindingen gunstig ligt. Aan de ene kant de achterzijde van de Miro, aan de andere zijde van de Gildeweg ligt naast het bedrijf van de heer Soolsma de vesti ging van Tissink Bandenservi ce. Een zaak met de modern ste apparatuur die men ner gens anders op Walchren aan treft. eens zo voor moeten strijden als onze schaatsers het afgelo pen weekend. Ja mensen, je moet maar geluk hebben. Wie zal deze week de gelukkige zijn De mijnheer die bij de fa. Tilroe in de zaak aanwezig was heeft van onze fotograaf niets gemerkt en zo komt het voor hem als een volledige verrassing dat hy deze week nog eens bij Tilroe kan bin nenstappen om een mooie ka merthermometer in ontvangst te nemen. U ziet dat het wel eens een goed idee kan zijn om uw inkopen te doen bij onze kringetjeswinkeliers. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28. de bekende kwaliteitstaart; Slagerij De Vries. Walstraat 46, een pond biefstuk: Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame; Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke i>0, luxe flacon badschuim; Foto De Grave. Walstraat 74, waarde bon van 2,50 voor foto-arti kelen: Kledingbokser. Lange Zelke 200, stropdas; Boutique La Perruquo, Walstraat 80. een pruikenborstel; De Wijn kelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella; Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze: Fabro n.v. Doniburgs Schuitvlot 2, Middelburg, pla- tenbon t.w.v. 5,-; De Drie Tonnetjes, St.-Jacobsstraat 4. koffie met gebak voor 2 per sonen; Slagerij D. van Ooste- rom. Walstraat 100, 300 gram vleeswaren: 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon van 5.-; Potterie Jaap, St.-Jacobs straat 33, Vlissingen, waarde bon 75; Groenteshop Hercules, Hercules Segherslaan 80a, een fruitschaal: Brillenspecialist filroe, Walstraat 81, kamer- thermometer; Bloemsierkunst Dekker, Kanaalstraat 59, Sou burg. bloemen en planten naar keuze 5,-.

Scheldebode | 1972 | | pagina 1