Discussieavonden over de toekomst van Zeeland PETRA Export naar o.a. Canada en Australië betalen genieten mutsen hobby de scheldebode de zuidwester combinatie zeeuwse lila rectificatie JAKOBSEN Herenmodes SCHOUWBURG MIDDELBURG stukje levende folklore DE KANS VAN UW LEVEN huis aan huis-blad 23e jaargang no.3 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 20 januari 1972 Passerdozen 6,95 33 RUITER Sluiting stadhuis ingang Alle winteijassen met ƒ40,- korting Pantalons groen, bruin, grijs 25^- Overhemden maat 36 van 35,- 29,- en ƒ25,- Nu voor/ 9.90 Stropdassen van 8.50 -ƒ 7.50 nu 1,99 DE VREEMDSTE STAD TER WERELD DE RODE STAD, WAAR EENS MENSENOFFERS WERDEN GEBRACHT. Zaterdag 22 januari 14.30 uur en 1630 uur. de scheldebode Zeeuwse poppenmaakster al veertig jaar actief OOST-SOUBURG Mevrouw J. Louwerse-Smit is nog een van de weinigen die zich be zig houden met het aankleden van poppen in de Zeeuwse klederdracht. Deze geboren Heinkenszandse is bijna 71 jaar, wat je haar absoluut niet zou geven, zoals iedereen op de foto kan controleren. Pop pen aankleden is bij deze Zeeuwse, die zelf het traditio nele kostuum trouw gebleven is, niet van de laatste jaren. De eerste poppen kwamen zo ruim 40 jaar geleden gereed toen zij ze maakte voor haar eigen kinderen. later ging ze ze maken voor de fa. Joziasse op de Burgh in Middelburg. Die verkocht ze dan weer voor f 7,50 waar mevrouw Louwerse dan f 2,- van kreeg. In die tijd een behoorlijk bedrag als men be denkt dat veel huisvaders f 14,— thuis brachten waar een, meestal, groot gezin dan een hele week van moest leven. De laatste jaren maakte ze de poppen veel op bestelling en verder als hobbij. Op het ogenblik kost zo'n pop in Zeeuws kostuum bijna f 100, Dit is geen wonder als je nagaat wat voor werk het allemaal met zich meebrengt. De stof voor de kappen en de rokken is in de winkel vrijwel nergens meer te koop. Daarom reist ze bijna heel Zeeland af om hier of daar een muts te kopen die voor de gewone dracht niet meer geschikt is. Hier alleen al wordt door de mensen soms een bedrag van f 45, gevraagd. Mevr. Louwerse vertelt dat volgens haar veel mutsen niet meer waarde hebben dan f 10 f 15 gulden maar zij heeft ze nodig en dan moet ze er dik voor betalen. De stekjes )die mooie versierselen! aan de Bevelandse mutsen worden speciaal voor haar gemaakt en daarbij in echt goud gedoopt zodat ze altijd mooi blijven. De Arnemuidense poppen heb ben krullen aan de kapjes. Van deze laatste heeft ze nog maar twee exemplaren ge maakt. De poppen worden meestal gestoken in zondagse kleding wat inhoudt dat ze een zwarte bovenrok dragen. Ook deze stof is haast niet meer te koop. Soms kan mevr. Louwerse er tweedehands een overnemen. Maar die kost dan dijkwijls nog f 100, En er zitten maar 4 rokjes in. U begrijpt wel al dat f 100, per pop echt niet teveel is. Doek en beuk zijn natuurlijk aan het geheel aangepast. mevr. Louwerse het wel zou wensen. U zult zich misschien afvragen wie zo'n pop koopt. Je kan ze immers moeilijk aan de kinderen geven om te spe len. Wel, hebt u er wel eens over nagedacht dat uw ge trouwde zoon of dochter, die in Zeeland is opgegroeid en nu bijv. in Groningen woont, wel eens verlangt naar iets van vroeger wat wij gelukkig nog dagelijks kunnen zien. Wat het meeste geduld vergt, zijn de mutsen. Deze moeten helemaal uit elkaar gehaald worden, daarna weer opgemaakt op maat van de poppen, dat wil zeggen op de centimeter nauwekruig. Daarna gewassen en geste ven, in de plooi gebracht en vastgezet. Dit laatste is wel eens het moeilijkste want de kuif van de pop wil soms niet altijd precies zo zitten als Met zo'n pop in de kamer kunnen ze ieder uur van de dag even genieten van het stukje Zeeland dat gedoemd is, in het dagelijks leven, te verdwijnen. Poppen van me vrouw Louwerse hebben hun weg al gevonden naar Den Haag, Utrecht, Amsterdam, ei genlijk overal. Veel toeristen die uit Canada of Australië' naar huis komen voor een paar maanden nemen graag een omweg om in Oost-Sou burg een souvenir in de vorm van een pop mee naar het verre land terug te nemen. Mevrouw Louwerse heeft er op het ogenblik vier in voor raad maar de afgelopen zomer was ze week in week uit be zig om aan de bestellingen te kunnen voldoen. Het is vrese lijk pfetepeuterig werk en het vraagt ontzettend veel van de- ogen. Als het dan ook aan mijn heer Louwerse lag, hield zijn vrouw er mee op. Maar deze niet erg uithuizige vrouw ziet het als haar hobbij en ze zegt zelf: wat moet ik een hele dag doen als dit niet meer mag. Wat de tijd betreft, in een week heeft ze een pop klaar, als de muts verder gereed is. De rok e.d. is niet zo erg maar de mutsen vragen veel, vrese lijk veel tijd. Vindt u het nou nog zo duur Moet u eens bedenken wat voor tijd deze vrouw er aan besteed en hoe duur soms de materialen zijn die ze er voor nodig heeft. Wie gaat er vandaag de dag nog voor f 100, een hele week aan het wérk,, het zullen er verdraaid weinig zijn. Mocht u een pop gekocht hebben, dan zal deze net als alle andere dingen in de loop der tijd smoezelig worden van het stof. Ook hiervoor kan men bij mevrouw Louwerse terecht. Zelfs als de muts zo veel is dat deze niet meer schoon gemaakt kan worden, kan deze vervangen worden door een nieuwe. Hoeveel dit allemaal kost kan ze niet zeg gen want het ligt er maar aan wat er gebeuren moet. U hoeft niet bang te z^jn om eens een kijl^je te nemen In de Paspoortstr. 11 te Oost- Souburg, want deze vriendelij ke gezellige mensen steken vol anecdotes waardoor een bezoekje uitloopt op een ge zellige bijeenkomst waar de lach niet van de lucht is. OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoeven. Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platancnstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183-1997 Druk: I oezending techti. mat. n.v. Rotadruk Axel. Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. Nog tot eind januari van 85.00 Nl55.50 23 stiftenhouders 0,5 mm. in 3 verschillende hardtegraden samen voor BOEKHANDEL MUI MUGtMTWUm-TtLÏTM-VUSSWaEM VLISSINGEN Vanaf 1 februari 1972 zal de stadhuis- ingang aan de Paul Kruger- straat te Vlissingen permanent gesloten zijn. Als gevolg hier van zullen bezoekers het Stad huis slechts via de hoofdin gang aan de zijde van het Stadhuisplein kunnen betre- isiL In de Scheldebode van vori ge week stond een artikel on der de kop „Rapport over winkelplan Waardenburg". Dit moet zijn Lammerenburg, zo als ook uit de tekst blijkt. Wij bieden hiervoor onze veront- schuldiging aan. Kanaalstraat 55 - Souburg - Tel (01183) 2158 Hoe ziet Zeeland er over tien, twintig jaar uit. Moeten er nieuwe havens komen Meer industrieën. Wat voor industrieën dan. Komen er meer mensen van buiten de provincie hier wonen en waar dan. Moeten dorpen en steden daarvoor uitgebreid worden In eengezins-huizen of in hoge flatgebouwen Of moeten er hele nieuwe dorven en steden venijzen. Het verkeer, hoe zal het daarmee gaan. Nieuwe vier baansautosnelwegen aan- leggen of bestaande routes' verbeterenNieuwe kanalen voor de scheepvaart en wat met de bochten van de Schel de Hoe zal de werkgelegenheid zijnBlijft er plaats voor land- en tuinbouw. En voor de fruitteelt Moet er door de agrarische bevolking nog meer op industrie-arbeid overge schakeld worden Als er voor die nieuw te vestigen ndus- triën werknemers bij komen - misschien buitenlandse gast-' arbeiders vinden die kan ontspanning en recreatie. In theaters, zwembaden, parken en bossen Wordt het natuur lijke landschap behouden of gaan ruilverkavelingen een rol spelen Het antwoord op al die vra gen maakt dat het nodig is vooraf een plan te maken. De Rijksplanologische commissie heeft dat gedaan en heeft haar ideeën over die toekomstige ontwikkeling neergelegd in een publicatie: „De ontwikke ling van Zuidwest Neder land". De in het NVN-verband sa menwerkende volksontwik ke- lings- en vormingsorganisaties in Zeeland Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Nivon en Zeeuwsche Volksuniversi- tiet - menen dat iedere inwo ner van Zeeland meer over deze plannen behoort te weten en de kans moet hebben daar over zijn of haar mening ken baar te maken. Om dat mogelijk te maken organiseert de NVN-Zeeland een reeks van vijf discussiea vonden in zeven verschillende plaatsen: Oostburg, Terneuzen, Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee en Tholen te begin nen op maandag 211 februari 1972. Na een algemene inleiding op de eerste avond volgen drie bijeenkomsten waarop deskun digen toelichting geven opde- respectieve modellen. Na die toelichting is er ruime gele genheid om onder de leiding van een gespreksleider met die inleider en ook onderling van gedachte te wisselen over het besproken model. De vijfde en slotavond is bestemd voor het trekken van conclusies uit het besprokene op de voorgaande bijeenkom sten en kijken wat in de ogen van de deelnemers de beste weg is. U kunt zich aanmelden bij het secretariaatadres van de NVN Zeeland Nieuwe Haven 43 te Middelburg, door het in zenden van een briefkaart met daarop uw naam en adres en de naam van de plaats waar u wilt meedoen. De kosten voor deze vijf discussieavonden bedragen 10,- per deelnemer. Ook kan men zich aanmel den bij de contactadressen: Goes: A.P.H. Goossen, Vijver- weg 3, Kloetinge, Zierkzee: P. de Moor, Donkereweg 70, Schuddebeurs, Middelburg Nieuwe Haven 43, Middelburg, Vlissingen: Hr. Stroo, Verdi- laan 45, Terneuzen: K. Del cour, Julianastraat 18, Hoek, Axel Mevr. R.M. Sanderse-Ja- "cobs. Van Middelhovenstraat 12, Oostburg: Hr. de Lauzan- ne, Brouwerijstraat 23, Tho len: H. Venekamp, Botermarkt 8. .Mensen, allereerst-het is nu officieel de vijftiende geweest, maar wie wil, mag toch nog wel schrijven hoort!! -hartelijk' dank voor de vele' goede wen sen die ik mocht ontvangen. Dat sterkt mij weer in mijn eenzame oesterstrijd. Hartver warmend in een tijd dat het Oosterscheldewater niet be paald op kamertemperatuur is, laat staan op slaapkamertem- peratuur. En desondanks be weert men altijd dat de Oos- terschelde de slaap- of was het kraam-kamer van de Noord- en andere zeevis is. Vis is. Gek he Vis is, vis was, vas was, afwas, wie af is is af. af fijn, afijn, afuit, af uit, af es aan, af es uit, uit is in, uit is fijn, festijn, visfes- tijn, vistijn, vistuin: Ooster- schelde. Oosterschelder. Oos- terschelderder. Oosters-helder. Het daget in het Ooster, het lichtet overal. Behalve bij mi nister dokter Drees, dr. Ees, dr-ee-hee-hees. Gekke naam eigenlijk. Oosterschelde. Wie schelde Oosters. Oesters Zzzzzz - slaapkamergezegde zzzou ik zooo aan mijn naam gekomen zijn De vorige keer hielden we het nog op „W'Oester", maar daar ben ik toch maar van af gestapt. Ik wil mijn blaam zuiveren, weer net zo zuiver maken als het water waarin ik lig—al zal mijn gekabbel daar niet altijd van getuiger*. Maar toch had ik nog wat woeste- nijdjes voor u bewaard. Te gek gewoon zeg. wat vorige week weer allemaal in Zee land gebeurde! Ik las dat be lastingambtenaren een bejaar de bestalen. Dat leek me niet zo vreemd eigenlijk, want be stelen doen ze ons toch al tijd!! Maar het bleken bij nadere lezing „valse" belas tingmensen te zijn, die op zeer geraffineerde wijze een Mid delburger f 350 „lichter" maakten. Zware jongens dus. En wat dacht u van de enorme ongezond grote en vette slag roomtaart een meter in het" vierkant—die een Goese hon derdjarige vorige week kreeg! Van verpleegtehuis Ter Valcke waarin ze logeert!! Goed voor de gezondheid Gelukkig heeft mevrouw Kok de enorme kluit niet alléén opgegeten. Ze heeft namelijk ook een lekker diner veror berd. Gelukkig maar, want an ders zou ze op haar honderd ste verjaardag nog „sterven van de honger". Dan wil ik u ter nadere toelichting tenslotte de toespraak van haar genees heer-directeur Vink niet ont houden: „Ouder worden kan in deze tijd niet altijd meer een zegen genoemd worden, gezien de enorme problemen die de bejaarden met zich meebrengen. De instelling van bejaardentehuizen en ver pleegtehuizen is geen ideale oplossing voor deze proble men. Nog vele prettige dagen in Ter Valcke, mevrouw Kok..!". Of woorden van gelij ke strekking. Bemoedigend!! Geef mijn portie slagroomtaart maar aan Vinkie.... De M'oedster Ha, fijn, deze week hebben we weer eens een Middelburg se winnares. Mevr. A. Post, Nw. Vlissingseweg 690 te Middelburg liep vorige week op de foto te winkelen met twee dames. De andere dames waren toch zeker wel een klein beetje jaloers nietwaar mevrouw? Maar ja een kan Onderga de adembenemende pracht van Petra, de vreemdste stad ter wereld, was gedurende 2000 jaar onvindbaar. Pas enige tijd geleden werd het herontdekt. De enige toegang tot de stad was een smalle „wadi" van ongeveer 5 km lengte en dikwijls nauwelijks een meter breed. Kom kijken naar beelden van het Heilige Altaar waarop mensenoffers aan de zonnegod werden gebracht. Welk vreemd geheim dreef deze rotsbewoners ertoe, de harten van meisjes levend uit te rukken? Hoor van een verbluffende voorspelling die Winston Churchill verbaasde door haar nauwkeurige vervulling in onze dagen. Bel voor gratis plaatsbespreking: 01180-3440 Presentator: B. Gabriel. maar de winnares zijn. Deze week is het een klant van slagerij Van Oostrom uit de Walstraat te Vlissingen die de ze week haar vleeswaren gra tis bij dezelfde slager mag ha len. Wie meldt zich als de gelukkige op ons kantoor aan het Spuiplein te Vlissingen. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28. de bekende kwaliteitstaart; Slagerij De Vries. Walstraat 46. een pond biefstuk: Vishandel Frand de Muijnck. Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de da greclame: Drogisterij Luitwie- ler. Lange Zelke 50, luxe fla con badschuim, Foto De Gra ve. Walstraat 74. waardebon van f 2,50 voor foto-artikelen; kledmgbokser. Lange Zelke 200, stropdas: Boutique La Perruqou. Walstraat 80, een pruikenborstel: De Wijnkel der, Walstraat 104. een fles rode Mistella; Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze: Fabro n.v. Domburgs Schuitvlot 2. Middelburg, pla- tenbon t.w.v. f 5,-: De Drie Tonnetjes, St.-Jacobsstraat 4, koffie met gebak voor 2 per- sonenSlagerij D. van Oostrom, Walstraat 100, 300 gram vlees waren; t Gouddoppertje, Wal straat, waardebon van f 5,-; Potterie Jaap, St.-Jacobsstraat 33, Vlissingen, waardebon 75; Groenteshop Hercules, Hercu les Segherslaan 80a. een fruit schaal: Brillenspecialist Til- roe. Walstraat 81, kamerther mometer, Kwekerij Dekker, Langeviesingel 38, Middel burg. bloemen of planten t.w.v. f 5,-. Bloemsierkunst Dekker. Kanaalstraat 59, Sou burg. bloemen of planten naar keuze f 5,-.

Scheldebode | 1972 | | pagina 1