de scheldebode Katholiek welzijnsoverleg te Walcheren opgericht de zuidwester combinatie Scheldende vrouwen Strafrecht Tot 19 feb. tentoonstelling Reimerswaal Gilden Ondergang Handel Vissersplaatsje Reimerswaal verlaten Nieuwe plannen Middelburgse raadscommissies nu openbaar Zeeuwse ban Scheldebode-kringetje «rö Hwaar: E Grafeli jke stad sinds 1380 ALGEMENE WINKELER PRINS waaf^ijk "en^r SS huis aan huis-blad 23e jaargang no. 1 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 6 januari 1972 De intekening staat open op de RUITER DE descheldebode De geschiedenis van een verdronken stad Naar aanleiding van de ten toonstelling „Een verdronken stad, Reimerswaal", tot 19 fe bruari in Middelburg, werd in de vorige uitgave van de Scheldebode de opkomst van de nu te loor gegane stad Rei merswaal beschreven. In 1239 was het al een vry belangrij ke plaats. In 1375 kreeg Rei merswaal stadsrechten. De graaf van Holland was geïnte resseerd in Reimerswaal. Hij kocht gedeeltes van de grond waarop het gebouwd was. De graaf verloor zijn be langstelling niet en kocht in 1380 het Ambacht in de stad. Sindsdien is Reimerswaal een grafelijke stad, wat tot uiting komt in het stadswapen, dat behalve het oorspronkelijke zwaard, als schildhoofd het wapen van graaf Albrecht van Beieren draagt,, net als Goes, dat ook het wapen van Beie ren als schildhoofd heeft AI in 1368 mocht Reimerswaal voorgeboden maken. Dat is een soort politieverordening. In 1402 blijken er inderdaad voorgebodfinJtfijijn. Deze voorgeboden beginnen met de bepaling dat elke scheldende vrouw beboet wordt met 1 pond of veroor deeld tot het dragen van steen. In 1470 scheldt een vrouw een andere vrouw uit en wordt zij inderdaad veroor deelt tot het dragen van steen door de stad. Op elke hoek moet zij roepen: „Beste men sen. ik heb haar uitgescholden, maar ik heb gelogen, ik weet niet beter, of zij is een goede vrouw". Bovendien moest zij voor straf een bedevaart doen naar Aken en ook nog 2 roe den muur metselen. Een zware straf. Het volbrengen van de bedevaart als straf kwam in die tijd veel voor in Reimers waal. Soms zelfs wordt ie mand veroordeeld om twee bedevaarten na elkaar te doen. Erg geliefde plaatsen waren in die tijd. Wilseaken in Oost- Duitsland-j- Santiago de Com- postella in Noord-Spanje en natuurlijk Rome. Keulen spant echter de kroon met 20 bede vaarten tussen 1438 en 1540, waarvan 10 in 1446. Betreffende de stratrech- terspraktijk in Reimerswaal is nog veel materiaal voorhan den. De blajuwrekeningen van 143 I-TOT 1570 zijn bijna com pleet bewaard gebleven. De blajuw van een stad was een ambtenaar, benoemd door de graaf, die belast was met het opsporen van misdaden, het berechten van misdadigers en het ten uitvoer brengen van de straffen. Dit laatste ver meldt hij in zijn rekeningen. Merkwaardige straffen kwa men toen voor. De man. die in 1523 een stadszegel van den zoute van een zoutcertificaat trok en dat bevestigde aan een door zijn knecht geschreven nieuw certificaat, werd ver oordeeld op een schavot te staan en met dat zegel van den zoute op zijn wang te worden gebrandmerkt. En de man die in 1481 zelfmoord pleegde door in een put te springen werd veroordeeld om gehangen te worden aan een mik tot afschrikwekkend voorbeeld. delsstad. Een soort voorhaven van Antwerpen. Alle schpen die destijds naar Antwerpen voeren kwamen langs Rimers- waal en even verder voorbij de tol van Iersikerskoord. Het was ook een stemhebbende stad. Het had in de Staten van Zeeland een stem. Het was de hoofdstad van Zuid-Beveland en de derde stad van Zeeland. De vijf stemhebbende steden waren Middelburg, Zierikzee, Reimerswaal, Tholen en Goes. Niet alleen de provisor van Zuid-Beveland moest in Rei merswaal zitting houden, ook de onderdijkgraaf van Zuid- Beveland beoosten Yerseke moest in Reimerswaal wonen. De kerk van Reimerswaal deelde in deze bloei want in 1431 werd het een kapittel kerk voor 10 kanunniken en een deken. Vlak bij de kerk was een klooster van de Zwarte of Cellezusters. Buiten de stad was nog een klooster van Onzer Vrouwen Pardijs voor reguliere kanunniken, een Windesheimer klooster. Er waren 17 gilden, waarvan drie schuttersgilden. Het oud ste gilde was dat der drape- niers, opgericht in 1363. De wolnijverheid bestond er trou wens al in 1285, toen de dra- peniers van Middelburg van Floris 5 dezelfde voorrechten verkregen als die van Rei merswaal al hadden. Behalve de ups waren er in Reimers waal ook downs. In 1450 was er een grote brand waarbij alle zoutketen en een groot deel van de stad in de as werd gelegd. Nadien werd een uitgebreid stel voorzorgsmaat regelen tegen herhaling van deze brand getroffen, zoals blijkt uit de voorgeboden van 1494. Nog in 1477klaagt de stad er over erg arm te zijn, maar spoedig daarna maakt Reimerswaal financieel weer een goede indruk. Ook krijgt de stad in begin van de 16e eeuw nog veel voorrechten. De kroniekschrijvers vermelden op het jaar 1545 een volkso proer, waarbij de magistraat de stad uitgedreven wordt. Toen Karei de Stoute, die toen regent was voor zijn vader, dit oproer kwam onderdrukken zouden de stedelingen hem blootshoofds en barrevoets te gemoet zijn gegaan om om ge nade te smeken. De gebeurtenis die definitief een eind maakte aan de moge lijkheid voor Reimerswaal om ooit weer tot bloei te komen, was de St. Felisvloed op 5 november 1530. In deze ramp ging het oostelijk deel van Zuid-Beveland verloren. On danks indrukwekkende pogin gen tot herdijking bleef het overstroomd gebied. Het hoog gelegen Reimerswaal bleet ais een eilandje achter. Tot over maat vanTamp brak de pest uit. Niet alleen had Reimers waal door deze ramp het eco nomisch noodzakelijke achter land verloren, maar ook werd de stad van alle zijden door water bedreigd. In 1552, 1555, 1557, 1561, 1563 en nog vaker braken de dijken van de stad. Vanaf 1548 tot 1626 hebben de verschillende besturen van Zeeland jaarlijks bijgedragen in het onderhoud van de dij kwerken. Echter alles tever geefs. Toch was het leven niet geheel zonder genoegen. Voor lopig bleef de provisor in Rei merswaal zetelen. Eens per twee weken hield hij nu ook zitting in Goes. Hoogtepunt in vreugde van het vissen duurde deze periode is de feestelijke voor de Reimerswalers niet huldiging van Philips 2 als 'ang want nog hetzelfde jaar graaf van Zeeland binnen Rei- werd in de satisfactie van merswaal in 1549. Kosten nog Bergen op Zoom hun exclusie moeite werden gespaard om verecht ongeldig verklaard, dit uitbundig te vieren. In Dit betekende voor de vissers 1566 zijn ook in Reimerswaal 'n dit gebied tot in 1828 ruzie de beeldenstormers echter te en processen, voornamelijk uitbundig, maar de magistraat tussen de Bergse en Thoolse der stad onderdrukt hun ge- vissers. De 80-jarige oorlog is weid en blijft trouw aan de voor Reimerswaal fataal ge- In de bloei-tijd was Rei merswaal een levendige han- katholieke kerk. In januari 1574 wordt voor Reimerswaal een zeeslag geleverd tussen de watergeuzen er de Spar. jokt. De watergeuzen winnen en steken Reimerswaal in Brand. De bevolking wijkt uit en vooral de gegoede burgers ko men niet terug. Ook het lan drecht over Zuid-Beveland, de protestantse opvolger van de provisor zetelt nu in Goes en de stad houdt ook op stemheb bende te zijn. In 1578 wordt echter weer een magistraat aangesteld. Reimerswaal was nu een vis sersplaatsje. In 1579 verkrij gen de vissers het recht om met uitsluiting van anderen te vissen op het verdronken land van Zuid-Beveland. Toen was al belangrijk de weervisserij, zoals blijkt uit de voorgeboden van 1564. De weervisserij op ansjovis geschiedt met behulp van V-vormige houten staket sels. De punt van de V staat in dieper water dan de benen, zodat bij eb de vis naar de punt gedreven wordt en dan weest. De Staten van Zeeland voelden er in deze dure oor logstijd weinig voor om nog langer geld in de dijken te steken. Bij elke storm werden de dijken beschadigd en bleek de eerder gedane moeite te vergeefs. In 1625 besloot men voor het laatst 1200 gulden te besteden aan het herstel van de dijken. In 1629 vertrekt de dominee naar Schakerlo op Tholen en spoedig verlaat de gehele be volking Reimerswaal. Een ge deelte gaat naar Bergen op Zoom en Yerseke, maar de meesten gaan naar Tholen. Op 20 maart 1631 blijkt Reimers waal verlaten. Men besluit dan een aantal krijgsgevangen Spanjaarden in de leegstaande huizen onder te brengen. In 1632 worden de straatstenen in 1732 worden de overgeble ven straten en gorzen van Rei merswaal verpacht door de stadhouder van Wolphaarts- dijk die ook baljuw van Rei merswaal is en tot 1825 zijn er ambachtsheren van Reimers waal die opkomen voor hun visrechten. De laatste tijd zijn er vaak de Reimerswaalsplannen in het nieuws. Het is de bedoe ling dat in het Oosterschelder bekken een haven en indus triegebied gaat komen. Hoe dat er uit moet zien staat nog niet vast. De provincie Zee land. de gemeente Bergen op Zoom en de gemeente Rei merswaal hebben daar elk zo hun eigen gedachten over. Er werden voor de tentoonstelling in Middelburg niet alleen stukken uit het eigen archief gebruikt maar ook werd ge bruik gemaakt van materiaal van de Nederlandse Jeugd bond ter bestudering van de Geschiedenis, mevr. mr. W. E. S. L. Keijser-Schuurman, Mid delburg, de heer G. J. Noome, arts te Krabbendijke, To grafische dienst Delft. Rij bureau voor Kunsthistorische Documentatie te 's Gravenha- ge, Zeeuws Museum te Mid delburg, Gemeentemuseum Bergen op Zoom, Stadsarchief jèn de opstal publiek verkocht, te Antwerpen, Gemeentear en in 1634 worden de schul- chief Bergen op Zoom, Ge- deisers van de stad van de meente Reimerswaal. Alge opbrengst van deze verkoping meen Rijksarchief Brussel, Al- schadeloos gesteld. Hiermee is gemeen Rijksarchief 's Gra- Rijksarchief in r het bestaan van Reimerswaal venhage, gemakkelijk te vangen is. De njet helemaal geëindigd. Nog Utrecht. OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven. Vlissingen. Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter. Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: I oezending techh. mat. n.v. Rotadruk Axel. Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. in 14 delen modelband ligt ter inzage KANTOORBOEKHANDEL MUL MUUCRJTRAMM TELÏTMVUSSINOEN MIDDELBURG Vanaf 1 uur. De commissies gemeente- januari 1972 vergaderen de werken, financiën, bedrijven raadscommissies der gemeente en onderwijs komen dus re- Middelburg in het openbaar, gelmatig voorafgaande aan de Voor diegenen die deze verga- raadsvergaderingen bijeen, deringen willen bijwonen Ia- Besproken worden dan de ten wij hieronder het verga- raadsvoorstellen, die de desbe- derschema volgen. treffende commissies regarde- De commissie gemeentewer- ren- De overige commissies ken komt de eerste maandag van de maand bijeen. Aanvang 19.30 uur. De commissie finan ciën vergadert op de maandag voorafgaande aan de raadsver gadering om 16 uur. De e.v. commissievergadering wordt op 16 januari a.s. gehouden. De commissie bedrijven ver gadert op de dinsdag vooraf gaande aan de raadsvergade ring te 19 uur. De e.v. verga dering is gepland voor 18 ja nuari 1972. Eveneens op de dinsdag voorafgaande aan de raadsvergadering vergadert de commissie onderwijs. Ook op 18 januari komen de leden van deze commissie bij elkaar. De aanvang is gesteld op 17 uur. Indien er punten zijn die behandeling behoeven komt de commissie van culturele zaken bijeen op de woensdag vooraf gaande aan de raadvergade ring. Aanvang 17 uur. De com missie voor de strafverordenin gen eij de commissie voor de openbare orde en veiligheid komt op 13 januari a.s om 20 hebben geen vaste vergaderda tum. Zoveel mogelijk zullen wij u op de hoogte houden van de vergaderdata. In de meeste ge vallen zullen de openbare commissie-vergaderingen in de zogenaamde B en W-kamer worden gehouden (zfyingang Noordstraat). uur bijeen, terwijl, op woens dag 19 januari om 17 uur de commissie sociale zaken en volksgezondheid haar agenda zal afwerken. De commissie ruimtelijke ordening vergadert op 17 februari a.s. om 19.30 U kent toch zeker de gemeente die grond er ge- fraaie uitdrukking wel: woon bij aan het bejaar- „Het kan mij geen biet dentehuis. Een grondige schelen!" Nou de Suikeru- kwestie, die grondig wordt nie kan het wel wat sche- afgewerkt, len. Het blad van deze unie Nou we het toch over adviseert namelijk de bie- eerlijk en zo hebben. Een tenteelt in 1972 niet verder zekere modebewust heer- in te krimpen. Mij 'n biet. schap heeft zich in St. We hebben altijd de riet- Maartensdijk meester ge- suiker nog...fijn zoethouder- maakt van zeshonderd her tje van de ontwikkelings- enpakken. Die hingen in de landen... nv Maijfair herenkleding Nou, over zoet houden fabriek daar. Nu niet meer gesproken mensen. In Ove- dus. Wat zo iemand nou zande ging het er laatst met zoveel pakken moet is niet zo zoet aan toe. Daar me een raadsel. Best gekle- speelde het eerste elftal de heer van het jaar wor- van Volharding een vriend- den misschien Als hij ze schappelijke wedstrijd te- allemaal tegelijk aantrekt gen het tweede elftal. Een is hij i n ieder geval wel de en ander straalde nu niet meest geklede heer. Het zal bepaald aleen maar vriend- hem wel heel wat studie schap uit, waardoor een ze- kosten voor hij dat klaar kere Geus een kaakfractuur speelt! Over studie gespro- opliep. Vrede op aarde, ken: wist u dat de Beve- weet u nog wel. landse burgers, wethouders In Lewedorp hebben ze en topfunctionarissen weer wat moeite gedaan met me- naar school gaan In Goes ten, de zogenaamde meet- wordt te hunner gerieve moeilijkheden. Lijdend een cursus gegeven, voorwerp daarvan is het eerste burger, n je denk je bejaardenhuis in Lewedorp „weet ik veel", en dan valt Noord. De afrastering was dat ook weer tegen. Moet het wat roijaal opgezet, je toch weer de banken in. waardoor er zo maar 349 Om nog meer te gaan we- vierkante meter teveel was ten. Worden de Bevelandse omheind. Maar schrikt u vroede vaderen zogenaamde maar niet, het gaat er alle- „bestweters" van Beste maal heel eerlijk aan toe. Weterige BestWeters ofte- AIs het gemeentebestuur wel B en W Weetuwel het goed vindt, verkoopt de d'OESTER Dat zat wel snor, nietwaar kelen: Kledingbokser, Lange mevrouw Roelse, te VHssin- Zelke 200. stropdas; Boutique gen. Tjonge, «jonge, ga je een La Perruqou. Walstraat kerstboom kopen en krijg je een pruikenborstel; De Wijn- daardoor zo maar onverwacht een heleboel lekkere hapjes met oud en nieuw in de schoot geworpen. Wie had dat niet gehad willen hebben. Trou wens al die leuke fijne ca deautjes die in ons kringetje voorkomen zyn ook niet te versmaden hoor. Wie zal de volgende weer zyn. De gulle gevers zijn deze qn kelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella; Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze; Fabro n.v. Domburgs Schuitvlot 2, Middelburg, pla- tenbon t.w.v. f 5.-; De Drie Tonnetjes, St.-Jacobsstraat 4, koffie met gebak voor 2 per sonen; Slagerij D. van Oos- trom. Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon van f 5,- Potterie Jaap. St.-Jacobs- kwaliteitstaart; Slagerij De ^UanP Ma tti Vries, Walstraat 46, een pond r D 7 biefstuk: Vishandel Frans de Jj.. tBn»fnsP«c,a,'st Muijnck. Oude Markt 11. een A"™*' i kilo gebakken vis uit de zater- 'herni0™e,er- Kwekerij Dek- dagredame; Drogisterij Luit- ^"Kfvtesmgel 38. M.d- vvieler, Lange Zelke 50. luxe ?'lbUrg'f blf me" ot Plante" flacon badtchuim. Foto De f Bloems.erkunst Grave, Walstraat 74, waarde- P Kanaalstraat ^9- Sou" bon van f 2.50 voor foto-arti- bl°<;men en Plan*n naar ties: de plaats zijn waar be- VLISSINGEN Op 17 mei 1971 werd door een twintigtal instellingen het besluit geno men het Katholieke Welzijnso- van een grotere groep van een verkort jaarverslag gezien vanuit de morele be reidheid daartoe. PARTICULIER Hoe nu de relatie van het Raad zijn officieel vertegen woordigd "De Gemeente Vlis singen" en het alle richtingen omvattende "particulier orga nisatieleven". Het Katholieke WelzijnsoverlegWalcheren daarentegen strekt zich uit over geheel Walcheren, maar beperkt zich tot Katholieke in- ten. In de loop van de vooraf- den in algemene instellingen werd geïnstalleerd. De Stede- stellingen en tot Katholieke gaande maanden was door de overleg plegen over belangrij- hjke raad voor Maatschappe- leden in algemene instellingen. staande kathol, ieke instellin- Katholiek Welzijnsoverleg gen de mening kunnen peilen Walcheren tot de Stedelijke de Raad voor Maatschappelijk verleg Walcheren op te rich- plaats zijn waar katholieke le- Welzijn die op 15 oktober 1971 ke beslissingen sekspartner Stichting Charitas Walcheren aan katholieke instellingen en aan katholieke afgevaardigden in algemene instellingen op maatschappelijk gebied een van katholieke leden bij vaca- gesprek katholie optreden als lijk Welzijn is een overleg- en namens het samenwerkingsorgaan voor het olieke achterland bij alge- voor het "particuliere organi- mene initiatieven - voorstellen satieleven" en de gemeente uitnodiging gericht om hun gedachten te laten gaan over de oprichting van een welzijn- soveriegorgaan. Uit de reacties bleek dat aan zo'n orgaan behoefte be stond. Bij de oprichting kreee het Katholieke Welzijnsoverleg Walcheren de volgende tunc- tures in algemene instellingen - aanwijzen van katholieke le den voor besturen van te vor- algemene instellingen. In de Vlissingse Stedelijke Raad voor Maatschappelijk Welzijn hebben enkele Vlis singse leden van de Katholie ke Welzijnszorg Walcheren zitting. men Vlissingen dat zal trachten zo veel mogelijk te doen om het welzijn van de inwoners van Vlissingen te bevorderen. Deze" raad draagt verantwoordelijk- ,)e Chantasmstel- He. Katholieke WelaijnsoveHeg ^""refari"' d™ verbetering te brengen. Sa- au K rugerstraat 95, waaraari een verantwoording y» ,h wordt afgelegd in de vorm menvattend: in de Stedelijke orgaan verantwoording

Scheldebode | 1972 | | pagina 1