Kerk diensten DE SCHELDEBODE" een Zeeuws verhaal door Mientje uut de Poel Heeft u al eens in „DE PUT" GEGETEN CULTURELE AGENDA WELKE DOKTER IS THUIS de scheldebode donderdag 30 december 1971 Direktie en medewerkers wensen U voor 1972 veel heil en zegen Strandhotel Vlissingen Begrafenis en crematie- verzorging J.M. GROEN S.M. OVERTOOM De ouwejaarsavond van Moeder Janne Ja, ja. 't is weer op en tekort, en 't is nog pas alf de weeke, waer mot dat mee joe nae toe Zo jie zeit, op en tekort, gaf Janne weerom, en as ik noe maer centen krieg, kan jie wat mien angaet de maas lekke. Da's varre wig Janne, en wat de centen anbelangt, mien beu- ze is zo plat as een cent, zoge- zeid, bovendien, je kreeg zae- terdagaevond je geld en daer za jie mee rond motte komme. Kan jie mee zo'n oengerloori- tje rondkomme, neem 't dan maer es over voe een weeke. Voe een weeke is nie de moeite, Janne, je staet in 't kriet bie Mientje van Bram, bie de bakker en weet ik waer nog meer, da kan ik in een weeke tieds nie anzuuvere, 'k zou 't anders best wille, dan kon ik de mensen wee es vrie in d'ogen kieke, dat liekt mien ok wat waerd. Wou jie mien verwiete, riep Janne woest, jie mot...jie mot...- ze hapte naar adem. Bezuunige, bedoel je goed Jan ne, maer dan glieke op. Krieg ik noe nog centen, of nie, 't is ouwejaer en ik mot oliebollen bakke vie die arme guus. Laet die erme guus der maer buiten, Janne, en wat die oliebollen angaet, je aelt de blom en gist maer op de pof, ik wil ok waer es ouwejaer ouwe. Toen was de boot pas goed aan, als Jan ouwejaer wou vieren,. Joost mag weten waar, dan had hij geld, dat was glad genoeg. Ze schold Jan uit voor al wat mooi en lelijkwas, ik wou, besloot ze, da 'k je nooit meer zag. Je kan je zin kriege, Janne, zei Jan, en trok de deur met een slag achter zich dicht. Wat later krabbelde ze wat op een stukje krant, gaf dat aan Keetje met de boodschap: briengt dat naer moei Trui en d'rek vrom- komme, anders krieg je gin oliebollen vanaevend.. Keetje was allang blij dat ze- wegkon, als een schuw vogeltje had ze in vaders stoel de ruzie aangehoord. Ruzie kon 't kind helemaal niet tegen, reden waarom ze er zo teer uitzag, eten kreeg ze genoeg, maar ze tierde niet. Nu ook weer, met grote vragende ogen keek ze haar moeder aan, 't leek of ze haar zwijgend beschuldigde. Die blik verdroeg Janne niet, was ze eigenlijk niet schuldig. 't Schaap was dol op haar vader, dat stak Janne soms en dan liep het uit op woorden of hooglopende ruzie, zoals nu, en 't was nog wel oudejaarsdag, een mens mocht blij zijn dat te mogen beleven, maar hier was de dag bedorven, dat stond als een paal boven water. Jan was de' kwaadste niet, maar kon zij het helpen dat een dubbeltje geen kwartje waard was, hoe een ander dat klaarspeelde was Janne een raadsel. Bezuunige, zei Jan, mooi ge zegd, maar zij kreeg het niet voor elkaar, met zoveel in de boek zeker niet, achtennegentig gulden bij Mientje van Bram, veertig bij de bakker en dan nog het ellegoed op krediet. Neem nu vanmorgen, ze stuurt Keetje om bloem en gist maar kreeg de boodschap: je moeder mot eerst maert es centen mee geven. Afijn, moei Trui zou wel de hand over 't hart strijken en dan waren ze weer uit de brand. De komplementen van moei Trui, en ier is de blom en de gist, en of moei Trui oek een paar bollen kriegt, eit ze evra- ge- Zo, dan mot Wullen ze vanae vend maer briengen, voe joe wordt het te laete, Keetje. Wat mot Wullem brienge en naer wien, en waer is vaoder Nie zovee glieke vraege, jon gen, moei Trui vraegt of ze een paer oliebollen kriegt, die mag je vanaevend briengen Mag ik dan 't ouwejaer uut- blieve, bie moer Trui is 't aal tiet en lollige boel, nouBram en Ko mee ulder meiden kom me, en Wullem komt ok over, mag ik Dat wordt ochend eer jie thuuskomt, zei Janne. Dan vraeg ik of ik mag bluuve slae- pe, ee! as moei Trui dan merge- nochend roept: Wullem, 't is tied oor dan wete me lekker nie wie ze bedoelt en bluuve me ligge. Julder meuge dan nie uitge- slaepe weze, moei Trui zovee te beter, daer zou ik mae vast op rekene, dan vaolt het niet te- gen. Bie moei Trui vaolt het nooit tegen, moeder, dat weet jie best, en zei noe maer ja! Toe dan maer, gaf Janne toe. Eigenlijk gunde ze 't moei Trui niet, maer ze was allang content dat Wullem nie mee naer vader vroeg. Die nam Keetje onder haar armen en zwaaide haar de kamer door, een veertje was 't kind en bijna elf jaar. Bel, bel, daer is Wullem moe van, oor! Hij trok aan haar oren. aan haar vlecht, lei 't kind over de knie en haalde de dol ste streken met haar uit, ze schaterde. Dat was wat het meisje nodig had, liefde, en nog eens liefde. Moeder ook altijd met haar grote mond, dat deed zo zeer van binnen. De jongen genoot er van het gezichtje te zien opfleuren. Als vader van 't werk kwam had hij altijd een vriendelijk woord voor haar. Keetje, geef je vader zijn pantoffels es aan. Keetje, krieg ik van joe een bakje kof fie, jie doet er zo lekker vee suuker in...Dat waren de medi cijnen die 't kind nodig had, maar hiermee moest je bij Jan ne niet aankomen, die was ja loers, op vader wel te ver staan. Kwa, me gae de schaepen nog wat geve. Keetje! In 't verbij- gaan pikte Wullem twee bollen van de schaal, moeder zag het lekker niet, de jongen knipoog de naar het zusje die haar jas aantrok en stak de stallantaarn aan, die zou tepas komen in het schapehok. De beestjes knipperden tegen 't licht, Keetje aaide ze over de kop, als elke avond aten ze uit haar hand en haar mond stond niet stil. Wullem gaf de beestjes water en stak nog wat voer in de ruif, ,,as in 't voorjaer de lammers komme, zoue d'er een paer kunne bluuve." Keetje was opgetogen toen Wullem zijn ge dachten zei, „mag ik dan een naem bedienke Wullem en d'r voe zurge Das goed Keetje, vaeder mot 't vanselft goed vinde ee, maer as 't er geld nodig is, weet ik nie of 't gaet, ik most er zelfst eentje kunne kope, maer as ik het geld bie mekaare eb, dan kom moeder het wee lospeutere. Wullem keek triest en Keetje keek triest, ze keek haar broer met grote ogen aan: weet je da vader en moeder wee ruzie ge- maekt ebbe Erg Keetje ja, en toen zei moeder: ik wou da 'k je nooit maer zag, en vader zei: jie kan je zin kriege, toen gooide vader de deure ard toe en liep er vandeur. Ze gingen naar Job, de ram, die in een appart hok nog al onrustig leek, Keetje moest maar bij hem weg blijven, opeens viel een bos stro voor haar voeten, in de hoek bewoog wat, kiek is Wullem, dee Keetje verschrikt, wat is dat! t Za de wind weze Keetje, of een ratte... Waer zou vaeder noe weze, Wullem 'k weet het ok nie Keetje, maek je maer nie ongerust oor, aeder komt we boven waeter. Zou je dienke, vaeder was zo kwaed en moeder...Zet dat nie maer uut je'nood, ik kenne vaeder langer as vandaege, gae jie mee oliebollen ete, ze smaeke best, vin je nie2 Keetje lachte wee, as vaoder vromkwam. was aeles goed. Ze slote de staldeure en achter Wullem liep het zusje op huis aan, als ze haar ogen wat dichtkneep, waren het al sterretjes rond de lantaarn, krek als bij d kerstboom. Toen Wullem in het achterhuis de lantaarn uitblies, leek het of bij Keetje ook het licht doofde. Op tafel stond een schaal oliebollen, dik me# witte suiker bestrooid. Janne was klaar m#et bakken en ruimde de rommel op, ze keer op de klok, op slag van zessen, nog even wachten. Waer bleef Jan nu «vijf over, tien over, kwart over...Jaap meende toch niet wat hij zei! Wullem en Keetje zaten te wachten: gae me noe nog nie ete moeder, jie lopt rond as een 'oen da z'n ei nie kwiet kan. Daeken, Wullem, Moeder, da zei jie noe voe de derde keer, 't is zeker om vao der, ee Jongen, zwieg toch, maar de kleur op haar gezicht bewees dat Wullem in de roos schoot. Voor de zoveeelste keer repe teerde Janne de ruzie en tel kens bleef ze steken bij de woorden: ik wou da 'k je nooit meer zag, en het antwoord: jie kan jir zin krieg. M'n eigen schuld, m'n eigen schuld. Als Jan nu kwam...ze zlbhte, die tong van haar en op de keper beschouwd was Jan niet kwaad. Daar stonden nu de oliebol len. Oud noe maer op mee zuch ten, moeder, en laete me gaen ete. Janne at mee lange tanden, met Keetje ging het niet veel beter, maar aan Wullem was de moeite dubbel en dwars be steed, hij kneep het zusje in haar wang, hield een bol dik onder de suiker onder haar neus en toen ze hapte, stak hij die vliegensvlug in z'n eigen mond. Keetje had de grootste pret, maar de eetlust werd er niet beter op. Na het maal bleef Wullem nog wat hangen, maar toen Keetje de zoldertrap beklom, zocht hij jas en klompen op om naar moei Trui te gaan. Even nog glipte de jongen naar bo ven, stopte 't zusje onder en fluisterde: slaep maer lekker, pilter, ik gae vaoder aele, maer niks an moeder zegge, oor! Weet jie dan, waer vaoder is, Wullem Ik gae vaoder aele pieter, bedienk jie noe maer een naem voe 't eerste lam, welterusten oor! Welterusten, Wullem. Met de bollen in zijn zak stapte Wullem de deur uit. As ik bleuve moeder, kom ik het nog even zegge. Zijn klompen sopten in de modder van het pad dat achter het huis liep naar het vroontje waar moei Trui woonde. Groetenisse van tuus voe moei Trui en oom Geert en zalig uuteinde, met legde Wullem de bollen op tae- fel, voe julder! Van 't zelfde Wullem, be dankt vor de bollen, kwam je vaoder nie mee Die komt nog wel, moei Trui. ad joe vaoder 't dan nog zo druk, informeerde oom Geert, Nee, dat nie, maer moeder zit ok maer alleene, mot julder dienke, en Man op ouwejaer e Da's waer, en 't is goed da je vaoder daer rekeninge mee oud, zei moei Trui. ik zou ok nie gaeren alleene zitte vanaevend. Oor, daer komme de jongens. Bram en Ko kM'amen binnen met hun meisje n'aevend saem, en zalig uuteinde. Ook goeie- naevend en van 't zelfde, ei je Wullem nog nie 'ezie Ja....nee....oom Geert keek eens naar zijn vrouw, kun jie daer wies uut. Moei Trui dacht er het hare van, even later kwam Wullem goeieaevend moeder, vaoder, zalig uuteinde. Insgelieks Wullem, moei Trui keek haar jongen eens aan en zei langs haar neus weg: Neelt- je van Janna van Adam ad best mee meuge komme oorWullem schoot bloedrood, de jongelui la gen krom van het lachen, dat was nu moeder op haar best. Me gae Neeltje aele, hielp Bram zijn jongste broer, de jon gelui waren graag van de partij als het om een lolletje ging, maar Wullem van Janne die zijn vader geen moment uit de gedachten was, zei: dan gae ik meedeen maer op uus an. Daer kom niks van in - 't is nog gin tien ure - me gae mee - riepen ze door elkaar. Dat zou ik noe nie doe, zei moei Trui, jie kan bie onze Wullem slaepe. Da's goed, moei Trui, maer dan gae ik het tuus even zeg- Samen, uit, samen tuus, me gae mee, Wullem. Maar dat moest de jongen zoeken te voorkomen. Stel je voor dat Va der nog niet thuis was, daarom zei hij: dat zou iuller nie elad zitte, modder toe je knieën en dat mee je goeie goed, nee, gae julder Neeltje maer aele, oe meer zielen, oe meer vreugd, mee een kwartiertje bin ik ier wee vrom. 'Naevend moeder! 'n aevend Wullem, je vaoder is nog niet huis, ik bin der niks gerust op. Dat was te zien, zelf was hij niet gerust, daarom kwam hij terug, als alles goed was, zou het niet nodig zijn te komen zeggen dat hij bleef slapen, dat zou men thuis wel begrijpen. En Janne - toen Wullem de deur uit was en Keetje naar boven, nam ze de breikens en ging aan tafel zitten, even nog luisterde ze aan de trap of Keetje sliep, daar kon ze gerust op zijn, je begreep anders zo'n schaap niet, dat zat al de tijd te kijken of de wereld verging en ze rook het kussen niet of ze sliep. Wat wist Janne ook van de belofte van Wullem en hoe het kind daarop vertrouwde. Keetje sliep, Wullem was vort en Jan.... Dat Wullem z'n vertier zocht, wat tot daaraan toe, in haar jonge tijd...Toen haar ouders nog leefden kwa men ze allemaal thuis, dan was het een vrolijke boel, nou! Zo dra de handenbindertjes kwa men, was het klaar, maar het was een mooie tijd, als dan de klok twaalf had geslagen, werd gelukkig nieuwjaar gewenst en dan de hort op. Vanuit de stad loeiden de sirenes, gierden de stoomfluiten, vuurwerk vloog de lucht in en hun vrijers werkten met voetzoekers waar de meiden op hun dood voor waren. Negentien jaar was ze nu met Jan getrouwd en ze had een goeie man aan hem. Thuis mochten ze Jan graag, vooral vader. Jan had zijn gebreken, dat spreekt, Jan...waar was hij! .Je kan je zin kriege" Janne schrok op, 't leek of iemand die woorden hardop zei, maar ze was moederziel alleen en de tijd kroop. Ze wou niet meer op de klok kijken, dat maakte al les maar erger, ze zou maar es naar buiten gaan, ze liep om het huis, om de stal, de wei op, riep Jan z'n naam, maar kreeg taal of teken. Op 't dorp was er veel lawaai, maar hier zag je geen sterveling, naar het dorp durfde ze niet gaan, je kon toch niet vragen: weten jullie waar Jan zit! Brrr, ze kreeg het koud, kroop weer achter de tafel en breide, om een poos later weer het huis rond te lopen en te roepen. Toen kwam de jongen en daarmee werd de onrust nog groter. Je vaoder za toch z'n eige nie te kort edean ebbe, Wullem vao, dan is 't mien schuld, mien schuld. Haar hoofd bonkte op tafel en Janne snikte, snikte...Zo had de jongen moe der nog nooit meegemaakt, ze gaf toch meer om vader dan hij dacht, het moest er maar eens op aan komen, dat zag je nu maar weer. Wees maer stille, moeder, 't komt best goed mee vaoder en toen Janne niet bedaarde moe der ou noe op mee grienen, daoken wor Keetje nog wakker en wat dan! Ik docht, me moste vaoder maer gae zoeke, wat dienk jie daervanJanne veer de op, dat most je zeker doe. Bie oom Geert goeng een hoe raatje op, maer toen de jongen geen aesem gaf, begrepen ze dat er iets niet in orde was. Wullem vertelde en oom Geert die nooit erg spraakzaam was, zei: jongens, zoekeen Wullem, jie naer de veldwachter. Ergens sliep een man vijf kwartier in een uur. Bij Joosse, de veldwachter, zat de kamer vol volk. Joosse woonde midden op het dorp, maakte zo nu en dan zijn rond je en kroop weer achter de kachel, 't was bar vervelend dienst te hebben bij de jaarwis seling, maar dat hoorde er nu eenmaal bij, 't bleef tamelijk rustig maar op slag van twaal ven zou je 't lieve leven aan de gang hebben, dat was ieder jaar hetzelfde, maar nu mocht Joosse genieten van de gezelligheid. Midden in die gezelligheid ging de bel over. Joosse, volk voor jou, meldde zijn vrouw. Daar had je 't gegooi in de glazen. Met een zucht stond Joosse op, als dat maar geen gat in het oudejaar brandt, vrouw! 't Was zo. Wullem vroeg of ze vaoder zoue zoeke, zus en zo was 't gelege. Joose stak z'n hoofd om de deur: 'k zou voor het nieuwe jaar maar niet op me rekenen, vrouw, hij trok de buitendeur toe en zei: eerst naar je moeder, vriend. Intussen zocht oom Geert met de jongens de omtrek af, twee aan twee, bij moei Jansse von den ze elkaar dan weer. Daer gaet m'n ouwejaer naer de knoppen, mopperde Wullem. Dat 's 't ergste niet trooste oom Geert, as 't God belieft, ligge d'r nog een ele rei voor je, 't voomaemste is datte me oom Jan vinde, gelokkig is 't volle maene. Moei Janne zit er wee es achter, schamperde Wullem. k Vrees het ok iongen, maer as 't goed aflopt, kan 't een lesje voe eur weze. Geloof je dan dat oom Jan in staet is z'n eige tekort te doen, vaoder. Dat noe net nie, maer je weet nooit waer een mens in nood toe komt, jongen. Janne schrok geweldig toen ze Joosse bij Wullem zag, zou Jan Of Janne soms rusie gemaakt had, viel Joose met de deur in huis. Oooo! als het daarom ging, zou Joosse niet veel wijzer wor den, daar zou Janne voor zorgen. Ze pookte de kachel op, vulde die schep voor schep bij uit de kolenbak en toen Joosse vroeg: zou je me nu eens antwoord geven, zei ze met een onnozel gezicht: ruzie, wulder maeke nooit ruzie, Jan is een beste vent, Wullem kan 't getuuge. Je hebt dus een beste man, heeft je man ook een beste vrouw Die zat, maar Janne die niet voor één gat gevangen was, pochte: ik bin de kwaisten nie, a zeg ik het zelf. Me stappen op, jongen, zei Joosse, op zoek door de omge ving kwamen ze oudejaarszan- gers tegen maar Jan was in geen velden of wegen te zien. 'k Zal mijn collega's er bij moe ten halen, jongen! Zulle me niet liever eerst naer uus gae, je kan nooit wete e'. 't Eerste wat Wullem zag, was vaders lege plaats, goed dat Keetje sliep, maar hoe moest dat morgenochtend, de jongen zag weer het gezichtje oplichten toen ze de schapen voerde en hij stellig verzekerde: vaoder komt vrom, daer zurg ik voe, Keetje! daar vertrouwde ze op, het arme kind. Janne zat als een zoutzak aan tafel, Oom Geert wist niets te zeggen, Joosse zweeg. Wullem stond achteraf in de propvolle kamer, hij wenste al leen te zijn, alleen met moeder, Joosse bleek er ook zo over te denken: we hebben onze plicht gedaan, morgen zien we verder, er is nog werk aan de winkel, mensen! Voor alle zekerheid maakte de veldwachter nog een rond gang over het erf, richtte de zaklamp in hoeken en gaten tot hij bij Job kwam die een drei gende houding aannam, daar had Joosse het niet op begre pen. Onmiddellijk werd het dier in bedwang gehouden, een stem zei stille maor oor, kalm an jong Stro in zijn haren, stro op zijn kleren, stro aan de sokken, een visitekaartje van Job ben gelend aan z'n kuif, stond daar het verloren schaap. Slaapdron ken, knipperend tegen het licht keek het de man van de wet aan, die vroeg: wat voert jij hier uit Dat zou ik an joe motte vraege Joosse, wat doe jie ier Jouw zoeken natuurlijk, zei Joosse, die een flinke uitbran der gereed had. Achter hem klonk een bulderende lach. Op dat geluid kwam Wullem aan gehold met moeder in z'n kiel zog, en Joosse die moeite had zich in de plooi te houden, zei: reken er op, als je me nog een keer zoiets levert, geef ik je levenslang, onthoud dat, en tot Janne: zalig uiteinde Janne en doet het in 't nieuwe jaar beter he! Stikt, mompelde Janne! maar dat was misschien van opluch ting. In onze editie van vorige week in deze rubriek zijn enkele fouten ge slopen. Bij het afscheid van hoofdin specteur G.J. Schutten van het VLISSINGSE politiekorps was er geen deputatie van het gemeentebe stuur van Vlissingen aanwezig, o.l.v. de wethouder I. Filius en commissa ris D. van Ooijen, doch het voltalli ge college, vanwie de heer Ch.J. Gillissen Verschage het woord voer de. De heer D. van Ooijen was aanwezig in zijn functie als commis saris van het Middelburgse politie korps en uiteraard niet van de de putatie van het Vlissingse gemeente bestuur. Het verbeteren van de waterke ring van de veerhaven in Terneu- zen, het verplaatsen van een aanle- ginrichting en het maken van stei gers met bijkomende werken is door Rijkswaterstaat in MIDDELBURG aanbesteed. Aannemingsmaatschap pij Jac.G. van Oord N.V. in Utrecnt was met 3.859.000 de laagste in schrijver van de zeventien. N.V. Aannemersbedrijf T.A. Swets Bzn. te Hardinxveld-Giezendam was met 5.156.000 de hoogste. In verband met de huidige perso- neelssituatie in de Middelburgse Schouwburg zal het Inclusief Con cert dat op 1 januari zou plaatsvin den geen doorgang krijgen. Dit is in gezamenlijke overleg tussen de werkgroep Middelburg van de Zeeuwse Volksuniversiteit, de afde ling MIDDELBURG-VLISSINGEN van Jeugd en Muziek en de Stich ting De Middelburgse Schouwburg besloten. Het Inclusief Concert dat op Nieuwjaarsdag zou worden gege ven en als zodanig is opgenomen in de decemberagenda van de SCZ zal waarschijnlijk op een andere datum plaatsvinden. De gemeente BRESKENS heeft besloten om tijdens de zomermaan den een strandpost in te stellen. Hierover sprak voorzitter J. Keijmel van de EHBO Breskens zijn voldoe ning uit tijdens de jaarvergadering de een dezer dagen plaats vond. De afdeling Breskens van de EHBO is in het afgelopen jaar zo sterk toege nomen dat werd besloten het be stuur met 7 personen uit te breiden. In verband hiermee werden gekozen de dames Bruinooge, v.d. Meulen en Kokken. De heer De Back en me vrouw Moolag werden herkozen. De verschillende jaarverslagen konden aller goedkeuring wegdragen. In de Goedertijt te BRESKENS werd een dezer dagen door de plat telandsvrouwen een kerstavond ge houden. Voor deze avond was zeer veel belangstelling. Het betrof hier de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. In opdracht van de Koninklijke Marine is een dezer dagen de kiel gelegd voor het tweede geleidewa- ïnfregat. lij. De Schelde te VLISSINGEN, pentregat. Dit gebeurde bij de Kon. Mij. De waar ir. K. de Munter, hoofd van het bureau Scheepsnieuwbouw van de Kon. Marine, de twee eerste bloksecties van dit tweede wapen fregat aan elkaar laste. Voor de Kerst-Inn die van vrijda gavond voor kerst tot en met de tweede kerstdag duurde, gold het motto: Kerstfeest voor iedereen. In de bovenruimten van het Koninklijk Militair Tehuis aan de Hellebardier- straat te Vlissingen kon men zingen, dansen, naar films kijken of zomaar gezellig een praatje maken met ie dereen bij een gezellig kopje koffie. Deze Kerst-Inn werd georganiseerd op initiatief van het jeugdcentrum De Zwaan te SOUBURG, het V.O.C. en het jongerencentrum Palingstraat en was bedoeld voor jong en oud maar vooral voor mensen die tijdens de kerstdagen alleen waren. Zij konden hier een partner vinden om zo maar eens mee te praten.. De vestiging van de olieraffinade rij van Total in het Sloegebied van VLISSINGEN brengt enige verande ring met zich mee van het wegenpa troon rond de Sloehaven. Zo zal er o.a. een aftakking van de spoorbaan naar het chemisch bedrijf Hoechst gaan leiden en is het noodzakelijk dat de zogenaamde Stam-spoorlijn omgelegd wordt. Niet alleen deze veranderingen zijn noodzakelijk, ook moeten er pijpleidingen enkabels omgelegd worden. Verder zullen er wegen omgelegd moeten worden om het terrein van bebouwing van de olieraffinaderij vrij te maken van obstakels, en om de verlengde van de Cittershaven toegankelijk te ma ken voor railverkeer. Een en ander gaat 6 ton kosten. Iedere avond diner van 6-10 nar VLISSINGEN Rochussestraat 3 Tel. 3417 b.g.g.2772 Kon. Vlaamse Opera te Antwer pen. Vrijdag 31 december, 20 uur baletten. Zondag 2 januari Balletten, ten. Kon. Opera te Gent. Vrijdag 31 december, 20 uur In het Witte Paard, Zondag 2 januari Driemeis jeshuis >14.30 uuH, 20 uur In het Witte Paard. VLISSINGEN Vrijdag 31 de cember. Hervormd Vlissingen St. Ja- cobskerk 19.30 uur: ds. F.S. Kloos terman, Johanneskerk 19.30 uur: ds. Y. van der Schoot, Ter Reede 19 uur de heer Dronkers. Zaterdag 1 januari, Johanneskerk 10 uur Ds. Y van der Schoot, 10.45 uur Nieuwjaar wensen in het Anker. Zondag 2 januari St. Jacobskerk 10 uur Ds. Y. van der Schoot 17 uur geen dienst, Johanneskerk 10 uur Ds. J.P.Broeder 19 uur Ds. Y van der Schoot, Emmanuelkerk Paauwenburg 9 uur Ds. J.P.Broeder. Ver. van Vrflz. Hervormden-Re- monstranten 19.30 uur vrijdag 31 dec. ds. J.C. van den Berg, zondag 2 januari nieuwjaarsviering met de le den van de Doopsgezinde Gemeen te. Evang. Luth. Gemeente Geen dienst. Geref. Petruskerk Paul Kruger- straat Vrijdag 31 december 19.30 uur: ds. J.W. Genuit, Huishoud school geen dienst. Zaterdag 1 janu ari geen dienst. Chr. Geref. kerk Kasteelstraat, zondag 2 januari 9.30 uur: ds. J.W. Maris, 17 uur: ds. A. Boersma, Goes. Hervormd Koudekerke Vrijdag 31 december 7 uur: ds. De Jong. Zondag 2 januari 10 uur: ds. M.J. de Jong. Hervormd Souburg Vrijdag 31 december Oost 19.30 uur: ds. Dorge- lo. Zondag 2 januari West 9 uur: ds. V.d. Heide, Oost 9.30 uur: ds. Dorge- lo. 19 uur: ds. V.d. Heide. Hervormd Ritthem Vrijdag 31 december 17.30 uur: ds. J. Broeder, zondag 2 januari 10 uur: ds. J. Broeder. Geref. kerk te Breskens Vrij dag 31 december 17.30 uur: ds. Zondag 2 januari geen dienst, 2 januari 9.30 en 17 uur. Geref. kerk te Schoondijke Vrijdag 31 december 19.30 uur: ds. J.R. Sijbrandi, Epe, 1 januari 10 uur: ds. J. Sijbrandi, 2 jan. 10 en 14.30 uur: dienst. Geref. kerk te Oostburg 31 december, 19 uur: ds. Paksy, 2 jan. 10 uur: ds. Paksy, 15 uur: ds. Paksy, voorb. H.A. Geref. kerk Aardenburg Vrij dag 31 december 18 uur: ds. Sijbran di, 2 januari 10 en 15 uur: ds. G.F.Ch. Goslinge, Amsterdam. 1 ja nuari geen dienst. Kollumerzwaag Zondag 2 janu ari bevestiging ds. Musch door ds. G. Haaksma om 9.30 uur, intrede ds. Musch te 13.30 uur. Geref. gemeente Vlissingen 31 dec. 19.30 uur: ds. Snoep, 1 jan. 9.30 uur: ds. Snoep, 2 jan. 9.30 en 16.30 uur: ds. Snoep. Geref. gemeente Middelburg Cen trum 31 dec. 19.30 uur: ds. Zij der veld, 1 jan. 9.30 uur: ds. Zijder- veld, 2 Jan. 9.30 en 18.30 uur: ds. Snoep. Zuid, 19 uur: ds. Snoep. Geref. gemeente Meliskerke 31 dec. 19.30 uur: ds. Weststrate, 1 jan. 9.30 uur: ds. Weststrate, 2 jan. 9.30 en 14.30 uur: leesdienst. Geref. gemeente Aagtekerke 31 dec. 19.30 uur: ds. Van Vliet, 1 jan. 9.30 uur: ds. Van Vliet, 2 jan. 9.30 en 19 uur: ds. Van Vliet. Geref. gemeente Zoutelande 2 januari 9.30 en 14.30 uur: ds. West strate. Pinksterkapel Emmastraat 10, Vlissingen Dienst te 14.30 uur. Middelburg, Koorkerk 31 dec. 19.30 uur: ds. A. van Santen, 1 jan. geen dienst, zondag 2 jan. 10.15 uur: ds. A. van Santen. Ter Hooge Zondag 2 jan. 15.45 uur: ds. Van Santen. Evang. Luth. Gemeente Geen dienst. R.K. Kerkberlchten Vlissingen en Souburg 31 dec. 1 en 2 januari Parochiekerk Singel, Oudejaarsa- vond 19 uur. Nieuwjaarsdag 12 uur, zondag 2 januari. 10, 12 en 19 uur. Kapel St. Josef-ziekenhuis nieuw jaarsdag 10 uur, 2 jan. 9 uur, Emma nuelkerk Paauwenburg, oudejaarsa vond 19 uur, nieuwjaarsdag 11 uur, zondag 11 uur. St. Martinuskerk Souburg Ou dejaarsavond 21 uur, Nieuwjaarsdag 10.30 en 19 uur, zondag 2 jan. 10.30 uur. VLISSINGEN Doktersdienst. Geen opgaaf ontvangen. Apotheek. Van vrijdag 31 decem ber nm 18 uur tot en met vrijdag 7 januari vm 8.30 uur geopend apo theek J. H. Tan Meijer, Schelde- straat 26, tel. 01184-2025. Verloskundige. 1 en 2 januari mej. Stolk, Bloemenlaan 45, Vlissingen, Tel. 01184-3838. Tandarts. Zaterdag 1 januari van 11-12 uur dokter J. D. W. Rombouts, Langeviele Middelburg, tel. 01180- 2882. Zondag 2 januari van 11-12 uur. dokter A. de Koning, Kanaal straat 91, Souburg, tel. 01183-1347. Huisartsen Souburg, Arnemulden en Nieuwland, 1 en 2 januari en Ijoude jaar vanaf 13 uur dokter M.L. v. d. Moer, Stationsplein 1, Arne- muiden, tel. 01182-1308. Dierenarts. 1 en 2 januari, en 31 december dokter E. P. Oldekamp, Torenstraat 1, Meliskerke, tel. 01186-287. Wijkverpleegster Oranje-Groene en Wit Gele Kruis, 1 en 2 januari zuster Geldof, Groen van Prinkste- renlaan 116, Vlissingen, tel. 01184- 3120. Wijkverpleegster „Het Groene Kruis" te Vlissingen, 1 en 2 januari zuster Boersma, Wielingenlaan 2a, Vlissingen. tel. 01184-2735. Wijkverpleegster Het Oranje- Groene Kruis te Souburg en Rit them 1 en 2 januari mevr. N. Filius- Westerbeke, Middenhofsingel 29, Souburg, tel. 01183-1668. MIDDELBURG. Doktersdienst. I ja nuari van 0.00 tot en met 24 uur mevr. dokter Pal, Rouaanse kaai 11, tel. 01180-2585. zondag 2 januari van 0.00 tot en met 24 uur dokter Pel, Rouaanse Kaai 11 tel. 01180-2585. Apotheek. Van vrijdag 31 decem ber nm 18 uur tot en met vrijdag 6 januari vm 8.30 uur geopend apo theek L. v. d. Boogert, Korte Delft 12.

Scheldebode | 1971 | | pagina 3