Tot 19 februari 1972 Nieuwjaar 1972 de scheldebode Stichting Sociaal-cultureel werk Vlissingen van start Scheldebode-kringetje nieuwe gemeente problemen studenten drijfszand vaatwerk opkomst, tot 1375 V oorbereidingsbesluit gedeelte saneringsplan door Raad aangenomen de zuidwester combinatie huis aan huis-blad 22e jaargang no:52 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 30 december 1971 Wij wensen U allen een voorspoedig 1972 DE RUITER de scheldebode Tentoonstelling "Een verdronken stad Reimerswaal in Middelburg MIDDELBURG - 20 December j.l. is in het Rijksarchief in Zeeland, St. Pietersstraat 38 te Middelburg de tentoonstelling: „Een verdronken stad- Reimerswaal" geopend. „Ick hebbe groote reden om te twijfelen, ofte ick my behoorde te onderwinden de beschrijvinge van een stadt, die niet meer en is." Zijnde voorwaer een afgrijselick exempel van het alles door breeckende ghewelt der wateren, ende ons leerende, dat oock steden konden sterven. Nochthans is by ray, als voorghenomen hebbende te sijner plaetse en tijde op te halen het ghene eertijdts gheschiet, ende nu ghelijck als verstorven is, goet ghevonden de overleden Stadt van Rommelswale, gheleghen hebbende in Zuydt-Bevelandt, ende zijnde wel eertijdts gheweest de derde Stadt van den lande, dese beschrijvinge te geven tot een eeuwich Graf-schrift, op dat met haar niet en vegaee hare ghedactenis." Zo begint Marcus Zuerius van Boxhorn de beschrijving van Rei merswaal in zijn kroniek van Zee land in 1644. Dank zij Boxhorn, Smallegange en zo vele anderen is de gedachtenis aan Reimerswaal niet vergaan. Sinds 1970 is er zelfs weer een gemeente Reimerswaal, toonstelling zal zich echter bezig houden met de verdronken stad Rei merswaal, welks gebied thans ligt in de gemeente Tholen. De tentoonstel ling is het resultaat van goede sa menwerking tussen de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis en het Rijksarchief in Zeeland. Van 26 juli tot 14 augustus hebben enkele leden van de werk groep Submarine Archelogisch On derzoek van de Nederlandse Jeugd bond ter bestudering van de Ge schiedenis een onderzoek verricht op de Speelmansplaten, een gebied dat even ten zuiden van Tholen in de Oosterschelde ligt. Hier zou, vol gens berichten van inwoners van Tholen en omgeving en volgens di verse oude kaarten, waarvan die van Jacob van Deventer - midden 16e eeuw-- het belangrijkste is, Rei merswaal gelegen hebben. Doel van het onderzoek van dit jaar was na te gaan in hoeverre een archeolo gisch onderzoek onder zulke moeilij ke omstandigheden mogelijk is; te vens wilde men een voorlopig over zicht van wat er nog van de stad over is verkrijgen. De groep had te kampen met een enorm aantal technische problemen. Per dag is de zandplaat maar ca. 3 uur zover watervrij dat erop ge werkt kan worden, en dan nog zijn in het natte zand conventionele ar cheologische methoden volkomen onbruikbaar: de wanden van gegra ven putten zakken terstond in el kaar, zodat de archeoloog uit de bodemstructuur niets kan opmaken; ook leggen van meetlijnen en het vastmaken yan punten, toch wel een van de eerste taken van een graver die later uit de tekeningen die hij op de opgraving heeft gemaakt zijn conclusies wil trekken, werd ernstig belemmerd door het feit dat alles a.h.w. „onder je handen wegspoel de" en er geen enkel oriëntatiepunt op de kilometers wijde zandplaat aanwezig was.Tenslotte werden de vondsten met behulp van driehoeks metingen ingemeten; om de grote afstanden te overbruggen moest men veelvuldig gebruik maken van wal kie-talkies! Het was moeilijk een keuze te maken uit de grote hoeveel heid mogelijke objecten, die een stad met een diameter van bijna 800 m. te bieden heeft. Het bleek dat, tegen verwachting, vrijwel niets meer boven het zand uitstak, op een enkel brok muurwerk na. van een tot de grond toe afgebroken huis. Behalve baksteen kwam ook veel natuursteen en enig houtwerk te voorschijn. Met behulp van de kaart van Van Deventer )nr. 1( die tevens een stuk van de kust van Tholen afbeeldt, was de plaats bere kend waar de stad op de Speelman splaten moest liggen. Inmiddels heeft de aard van de vondsten die geen van allen liggen op een plek die Van Deventer aan geeft, ernstig aan de juistheid van de situering doen twijfelen: de stad moet waarschijnlijk westelijker ge zocht worden. Eveneens met behulp van Van Deventer worden een aan tal objecten uitgekozen die zeker van steen zullen zijn geweest en die waarschijnlijk niet geheel gesloopt zijn. Dit waren: de westpoort, de kerk, en het stadhuis-gasthuis. Ook een kijkje in het gebied van de haven leek wel aanbevelenswaardig. Op de vermoedelijke plaats van de westpoort en van de kerk werd een denkbeeldig vierkant uitgezet, waar binnen om de meter met een lange betonijzeren pen sonderingen wer den uitgevoerd, in de hoop op steen te stuiten. Bij de westpoort leverde dit niets op; bij de kerk stuitte men op grote hoeveelheden baksteen. gesteld zijn zijn voor het grootste gedeelte uit de getijdegeul in het zand afkomstig. Helaas is er geen enkel compleet exemplaar gevonden een geluk dat de vele losse bezoe kers aan de plaat nog wel herhaal delijk gegund schijnt te worden maar al met al geeft het materiaal een aardige doorsnede van het 15e- 16e eeuwse gebruiksaardewerk. Op dagen dat de groep, door een ver keerd vallen van het tij, of gebrek aan vervoer niet op ie Speelman splaat kon werken, erd met drie zg. „snorkelaars" e< onderzoek in gesteld naar de Y'nusdam, de aan legsteiger van het veer van Scha- kerloo naar Reimerswaal, die vlak voor de zuidkust van Tholen in de Oosterschelde zou liggen. Op een diepte van ca. 5 meter werd een halfronde bakstenen pier gevonden, die waarschijnlijk tot de aanlegstei ger behoord zal hebben. Alleen waar eb- en vloedstroom een geul in het zand uitgesleten had, was een menigte vondsten, meren deels stukken van gebroken vaat werk, blootgespoeld. Een zo'n vonds- concentratie werd nauwkeurig on derzocht. Gezien de grote hoeveel heid baksteen die er gevonden werd, waren het kennelijk de resten Dit is zeker een van de punten die bij een uitgebreid onderzoek in 1972 het eerst bekeken zal moeten worden. Ook zal dan een stuk muur, dat, in brokken, over een afstand van ruim 80 m in zee loopt, en dat door de aanwezigheid van drijfzand onbereikbaar was, onderzocht moe ten worden. Misschien hebben wij hier te maken met een stuk van de stadsmuur. De vondsten die tentoon- Nlet alleen de Jeugdbond heeft belangstelling getoond voor Rei merswaal. Ook eerder hebben groe pen onderzoekers de Speelmanspia- ten bezocht, b.v. in de zomer van 1925, toen een groep biologiestu denten uit Utrecht opgravingen deed op het Kerkhof van Reimerswaal. Zelfs is in 1891 iemand gepromo veerd op een onderzoek over 35 schedels, gevonden ophet kerkhof van Reimerswaal. Waarom al deze belangstelling Voor het eerst in 1203 wordt Rei merswaal vermeld. Er is dan sprake van de getuige Witte de Reimers waal. In 1239 is Reimerswaal zo belangrijk, dat de verkozen bisschop Otto III van Utrecht er een oorkon de uitvaardigt. In 1292 ziet Floris V iets in de handelsnederzetting aan de -Ooster-schelde en koopt daarom landerijen bij Reimerswaal. In 1299 al wordt een koopman uit Reimers waal in Engeland gesignaleerd. Het oudste privilege voor Reimerswaal dateerd van 1315 toen graaf Willem III de plaats het voorrecht schonk dat alle goederen die in- of uitge voerd werden naar Brabant, eerst op de donderdagmarkt te Reimerswaal gebracht moesten worden. Dit is het begin van een lange reeks voorrech ten als tolvrijheid, twee jaarmark ten, het privilege dat de provisor -geestelijk rechter- van Zuid-Beve land in Reimerswaal rechtszitting moest houden. Het hoogtepunt van deze ontwikkelingen is de stads rechtverlening op 1 april 1375. Zoals gezegd was de Hollandse graaf al in 1292 geinteresseerd in Reimerswaal. Toen kocht hij 64 gemeten land In 1331 blijkt het eigendom van de graaf al twee keer zo groot te zijn. Hij bezit in die tijd ook de water molen. de zuid-windmolen en de west-wind molen te Reimerswaal. Een jaarwisseling geeft telkens weer te denken. Veel is er ook dit jaar weer gebeurd: mogelijk is veel geluk, mogelijk ook veel menselijk leed ons toegevallen. Wat elke mens meemaakt en hoe hij daar tegenover staat tekent hem. Als gelovige christenen aanvaarden wij geen blind noodlot. Wij leven >uit Gods hand en daarom weten we dat ons leven altijd, hoe dan ook, kan en moet bijdragen tot uiteindelijk geluk. Dankbaar denken we aan het vele goede, dat we afgelopen jaar van elkaar ondervonden hebben. Elkaar weten te verstaan: weten te geven en weten te nemen om samen te bouwen aan idealen die ons dierbaar zijn. Daar willen wij op dagen als vandaag aan denken. Want wij kunnen samen bouwen aan een betere wereld, waar hoop en toekomst is voor alle mensen. Achter ons laten wat Jout liep en elkaar toewensen dat dit jaar het goede veel kwaads kan voorkomen of overwinnen: dèt moge ons vooroge staan en moed geven. W. van Riet, pastoor, Vlissingen. OPLAGE 32.500 EX Verschynt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE:. N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg- Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155 - 2320. VLISSINGEN Op 1 januari zal de Stichting Sociaal Kultureel Werk Vlissingen, in de wandeling kortweg SKW Vlissingen geheten, van start gaan. De SKW is een voortzetting van de Stichting Katholiek Gezins- en Jeugdwerk Don Bosco. Op 7 januari zal om acht uur 's avonds in 't Anker het bestuur4van de nieuwe stichting worden geTnstaleerd door dr GJ. van der Top, directie-voor zitter Salco. Op de een dezer dagen gehouden persconferentie maakte de voorzitter van de SKW, de heer J. Simons, wat nadere gegevens over de stichting bekend. Hoewel er in het verleden reeds nauwe samen werking was tussen het katholiek en hervormd jeugdwerk gaat men in de nieuwe stichting geheel samen. Bo vendien heeft ook de Gereformeerde Kerk haar intrede in de stichting gedaan. Aanvankeiyk lag het in de bedoeling om het werk alleen op de stad Vlissingen te richten, maar la ter is ook Souburg daarby geko men. Het bestuur bestaat uit 12 leden, t.w. 9 uit Vlissingen en 3 uit Oost en West-Souburg. Uit dit bestuur is een dagelijks bestuur samengesteld, waarin behalve de heer Simons ook zitting hebben, de heer T. Brooij- mans, vice-voorzitter, de heer H.P.F. Stijnen, secretaris, mevr A. Schil ders-Linkels, 2e secr. de heer M. Dekker, penningmeester en de heer J.W. Genuit. Hoewel de stichting op christelij ke leest is geschoeid, wil dat beslist niet zeggen, dat andere groeperingen niet in de stichting vertegenwoor digd kunnen worden. De neer Si mons beklemtoond evenwel, dat de ze groeperingen wel de doelstellin gen dienen te onderschrijven. De stichting beschikt over een vijftal clubhuizen, waarin 6 beroepskrach ten en een groot aantal vrijwilligers hun werk verrichten. Deze clubhui zen zijn: jongerencentrum Paling straat, Het Buut in de Min, Lelij- straat, de Sloep in de Beatrix- laan. De Globe op het Belamy- park en de Zwaan in \Spuburg. Ver der heeft men de beschikking over een ruimte in het speeltuingebouw van de VCB in Paauwenburg, maar er loopt al een aanvraag voor een ruimte in het wijkcentrum Paau wenburg. De heer P. Jaqumijns en zijn medewerkers hebben voor de week volgende op de instalatie een feestweek georganiseerd, waar de jeugd van Vlissingen en Souburg aan tal van activiteiten kan deelne men. VLISSINGEN Met 17 stemmen voor en 4 tegen heeft deViissingse gemeenteraad in haar laatste verga dering van 1971 een voorbereidings- besluit voor een gedeelte van het saneringsplan le fase vastgesteld. Tegen het voorstel van B en W stemden de fractie van D'66 en de heren Joustra en Kempe van de PvdA-PPR. Als eerste spreker merkte de heer C. C. Verheul )PvdA-PPR( op. dat hij een afschuwelijke hekel heeft aan vaststelling van deelplan- nen. Hij \was van mening dat het thans tijd wordt, dat de binnenstad een waardige afsluiting krijgt. Het raadslid vroeg zich evenwel af, of het plan binnen een jaar is te reali seren. Ook vroeg hij of het parkeer probleem niet op te lossen viel met het binnenplein. De fractievoorzitter van D'66, de heer J. M. Bannink wilde alvorens de raad belangrijke afwijkingen goedkeurt eerst het nieuwe structuurplan behandeld zien. Bij de inwoners van de bin- Uud en Nieuw, 't Is oud en 't is nieuw. Ra ra wat is dat Juist: Zeeland. Een oude pro vincie die in alle opzichten nieuw begint te worden. Zo in de dagen dat het oude jaar wisselt met het nieuwe, moeten wij. Oesters-van-export kwaliteit, ons eens gaan bezin nen, we weder gaan begin nen. Moeten we eigenlijk well aan iets nieuws, of dat nou eenjaar is of wat anders, begin nen Nou, wat mij betreft hoeft het met zo nodig hoor. Wat u betreft wel Laten we die nieuwjaarskaarten nou eens even vergeten, dat is natuurlijk wel leuk. O ja, u moest nog de groeten van Nehalennia hebben en een gelukkig nieuwjaar en zo en of ze dit jaar nu eens aan haar winterslaap mocht begin nen, want ze heeft het niet op dat gewroet met sleepnetten. Het is maar dat u het weet... Ook al ziet het er naar uit dat het een slepende kwestie zal worden, dat met Nehallenia. Dat heb je altijd met archeolo gen. Waarmee maar weer bewe zen is dat Zeeland een oude provincie is zoals hierboven reeds gezegd, want anders kwa men die figuren hier niet. En zo sjokken we dan maar weer naar het nieuwe jaar in. Mensen, mensen, zouden er nog echte Zeeuwen zijn volgend jaar mensi j Zeeuv Echte Zeeuwen die van het wa ter houden Je weet het maar nooit tegenwoordig. Overigens zijn we wel een veel beschreven volk geworden in al die voor bije jaren. In de afgelopen we ken heeft Rinus Ferdinandusse een boekwerk over ons het licht doen zien. Het heeft de fraaie titel: De bloedkoralen van de Bastaard en het heet een harde triller te zijn. Nou kan Rinus wel het een en ander over ons te schrijven hebben, want hij is een echte Zeeuw en als hij zegt: ..Geleerden kunnen alles verklaren, maar Zeeuwen weten beter", dan zal hij wel gelijk hebben en daarom snap ik maar niet dat ze ons in Den Haag niet zelf over van alles en nog wat laten beslissen. Of we nou met bloedkoralen rondlopen of niet, we kunnen ook nog wel zelf nadenken. We hebben er pas een heel jaar denkwerk op zitten. Laten we ons maar voor nemen dat we het volgend jaar onze provincie niet te veel ver basteren en een klein beetje het oude nog handhaven. Ook al weet Rinus alles van onze bas taarden af. Misschien maak ik dan toch nog een kansje op schoon water. Ik pak er, nu het nog kan, maar een glaasje van.... Proost op 1972. DOESTER De grootste ambachtsheren ter plaatse waren echter de heren van Reimerswaal, die woonden op het ka&teel van Lodyke dat sinds 1365 injeen werd gehouden van de Hol landse graaf. Omdat de provisor van Zuid-Beveland in Reimerswaal zit ting moest houden, was de post van pastoor in de hoofdstad van Zuid- Beveland eeen belangrijke zaak. wordt vervolgd. Met een vrije variatie op het be kende gezegde, kun je gerust stel len: met een kerstboom in de hand kom je door heel Vlissingen, hé> mevrouw Van Sluis, Beilamypark in Vlissingen. Zij was het die een prachtige kersttafel in kon richten met alle extra lekkere dingen die ze kreeg. Natuurlijk had mevrouw ai lang aan kerst gedacht en daarbij aan de nodige boodschappen, maar zo'n extra meevallertje kan iedereen gebruiken in de dure december maand. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart; Sla gerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck. Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagrecla me; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto De Grave, Walstraat 74, waar debon van f 2,50 voor foto-artikelen: Kledingbokser, Lange Zelke 200, stropdas; Boutique La Perruquo, Walstraat 80. een pruikenborstel; De Wijnkelder, Walstraat 104. een fles rode Mistella; Smith Kaas, Markt kraam. pond kaas naar keuze; Fabro n.v. Domburgs Schuitvlot 2, Middel burg. platenbon t.w.v. f 5,-; De Drie Tonnetjes. St.-Jacobsstraat 4, koffie met gebak voor twee personen; Sla gerij D. van Oostrom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Goudop- pertje, Walstraat, waardebon van f 5,-; Potterie Jaap, St.-Jacobsstraat 33, Vlissingen, waardebon 75. Groenteshop Hercules, Hercules Segherslaan 80a, een fruitschaal; Brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer; Kwekerij Dekkers, Langeviesingel 38, Middel burg, bloemen of planten t.w.v. f 5,- Bloemsierkunst Dekker, Kanaal straat 59, Souburg, bloemen en plan ten naar keuze f 5,-. nenstad wordt de indruk gewekt dat er te gemakkelijk wijzigingen wor den aangelegd.Hij vroeg wat er defi nitief met het saneringsplan gaat ge beuren. De heer S. Joustra )PvdA- PPR( kon moeilijk aan de hand van de verstrekte gegevens een oordeel vormen. In het voorstel werd over de hoogte van de woningbouw niets vermeld. In gedachten had de socia list de hoogbouw uit de Vredehoflaan en de torenflats van Paauwenburg naar de binnenstad overgebracht. De schrik sloeg hem toen om het hart. Hij betreurde het dermate dat er maar weinig informatie beschikbaar was. Het ging volgens de heer Joustra niet om de woningbouw en de par keerplaatsen, maar om een steden bouwkundig plan wat gaat heersen. Ook vroeg h(j nog of de bebouwing invloed zal hebben op de tv-ont- vangst in de binnenstad. De WD-er J. Verkerk was voor het voorstel, aangezien de bevolking een impuls voor de binnenstad is .Wel wilde het raadslid kontakt met de verkeers- commissie omdat er al een parkeer probleem is. „Is het niet wenseiyk te praten over mogelijke parkeerga rages onder de flats", aldus de heer Verkerk. De heer A. Lorier )CCP( deelde mee, dat zijn fractie het voorstel met plezier heeft bekeken. Het posi tieve is dat er iets in de binnenstad gebeurt. Wel was hij ook van me ning dat de parkeertechnische pro blemen onder de aandacht gebracht moeten worden. In zijn antwoord vroeg de wethouder F. G. Smit of de gevolgde procedure wel de juiste was. De heer Smit deelde de mening dat de woningbouw een belangrijke zaak is(In het jaar 1971 zijn ruim 520 woningen gereedgekomen.-red(. De verwachting is dat de studie over de binnenstad binnen een jaar gereed is. Naast het stedebouwkun- dige dient ook GS het plan nog goed te keuren. Het betreft echter geen grote wijziging van het bestaande Wij hopen u dan weer naar genoegen te kunnen helpen KANTOORBOEKHANDEL mui MUOERSTfUATM IEL Zm-VUWNOEN bestemmingsplan, volgens de wet houder Het geheel is in overeen stemming met de grondstructuur. De afwijking met het bestaande be stemmingsplan is de hoogte, maar door de kleine oppervlakte is dat de enige mogelijkheid. De heer Smit zegde de raad toe. dat de Commissie van Ruimtelijke Ordening opnieuw wordt ingeschakeld. indien dat noodzakelijk blijkt. Ook toonde hij zich bereid de toeneming van het verkeersprobleem in de verkeers- commissie aan de orde te stellen. Hij zag echter wel mogelijkheden om de parkeeraccommodatie te ver groten. Op verzoek van de heer Joustra volgde de stemming, waar van de uitslag liet zien hoe de kaarten Idgen.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1