HANSWEERT INGEZONDEN STUKKEN Nieuwe bankgebouw in gebruik. Onder grote belangstelling heeft bur gemeester Mr. C. Pijl Hogeweg donder dagmiddag te 15 uur officieel het bank gebouw van de coöperatieve Raiffeisen- bank Kruinmgen-Hansweert aan de Schoolstraat geopend. Hem werd een spaarbankbusjes waarin zich de sleutel van het gebouw bevond bij de ingang overhandigd. Zodra hij de deur opende gingen meteen alle lampen in de hall branden. iVoor deze officiële opening door de eerste burger van Reimerswaal had de voorzitter van de Coöperatieve Raiffeisenbank Kruiningen-Hansweert, de heer J. Nieuwenhuijse uit Hansweert, de genodigden in de zaal „Thalia" reeds officieel verwelkomd. Na bezichtiging van het modem ingerichte gebouw, be veiligd met kogelvrij glas, zeer veilige loketten een prachtige hall etc. bega ven allen zich opnieuw naar de zaal Thalia" alwaar vele sprekrs, onder wie de burgemeester Mr. C. Pijl Hogeweg, de heer J. Oudkerk, vertegenwoordiger van de Centrale Bank uit Utrecht het bestuur van de bank hun gelukwensen in officiële bewoordingen uitspraken. Tevens werd een dronk uitgebracht op het gereedkomen van de lang gekoester de wens van bestuur en leden. In de avonduren was er voor belangstellenden eveneens volop gelegenheid om het ge bouw te bezichtigen. Geslaagde Kerstviering. Donderdag hield de afdeling Hans- weert van de Hervormde Vrouwenver eniging haar Kerstviering. In 'n smaak vol versierde consistorie heette de pre sidente mevr. E. v. d. Lelie-van Esterik allen van harte welkom. Een speciaal woord van blijdschap sprak zij uit in verband met het feit dat het 60ste lid was toegetreden. Zij hield een Kerstme ditatie over Lucas 1 vers 38: ,,Mij ge schiede uw woord". In zeer duidelijke bewoordingen schilderde de presidente de persoon van Maria in haar groot ge loof en ootmoed. Zij trok een parallel tussen de natuurlijke geboorte in Betle- hem vroeger en de geestelijke geboorte in het hart van de christenen nu. Na deze indringende woorden zong een koortje o.l.v. Ds. B. v. d. Lelie Kerst liederen. Hierna volgde een liturgie waarbij de dames v. d. -Borgt-Mol en Bosma-Leijs declameerden en mevr. Schijf en v. Poelje teksten uitsprak. Ten slotte zorgde mevr. Westdorp-Kaijser voor een Kerstverhaal van de bekende schrijver P. J. Risseeuw. De dames kre gen allen artistieke kerstkaars aange boden. De zang werd begeleid door me vrouw Koole-Zuidhof. Geslaagde postdnivententoonstelling. De P.V. „De Blauwe Doffer" hield zaterdag in de Harmonie haar jaarlijk se duivententoonstelling waaraan circa 200 duiven deelnamen. Keurmeester was de heer L. Peeman uit Middelhamis. De belangstelling voor de tentoonstelling was bijzonder groot terwijl men via het rad van avontuur de kosten verbonden aan de tentoonstelling heeft trachten te compenseren. Uitslag. Oude doffers: 1 en tevens mooiste doffer E. Mollet; 2 D. Ocke. Oude duivinnen: 1 en tevens mooi ste duivin W. Krijnsen; 2 D. Ocke. Ja rige doffers: 1 L. de Leeuw; 2 H. van Stel. Jarige duivinnen: 1 en 2 C. Cle ment. Jonge doffers: 1 W. van Stel; 2 F. Dommanchet. Jonge duivinnen: 1 J. Poleij; 2 C. Clement. Late doffers: 1 J. Klaasse; 2 D. Ocke. Late duivinnen: 1 en 2 J. Klaasse. 12 fi - jarig feestviering „Polyhymnia". Vrijdagavond vierde de accordeonver eniging Polyhymnia in de zaal Zeelan- dia, die geheel met belangstellenden was gevuld haar 12% -jarig bestaan. De avond werd geopend door de voorzitter J. Giljam. Daarna werd het woord tot de jubilerende vereniging gericht door 'de heer P. W. A. Kranendonk, sekreta- ris van de Ned. Accordeonbond. Deze overhandigde de voorzitter een bon voor een nieuw aan te schaffen muziekstuk. Met „Op Mars" opende de vereniging het muzikaal gedeelte van deze avond (onder leiding van de heer J. Jansen). Na de pauze met zaalverloting werd ten tonele gebracht het blijspel in drie be drijven „Bruintjes Bier Bruist Beter". Een vlot gespeeld nummer. Het sluit stuk van de avond was bal met muziek van „The Music Mixers". Ongetwijfeld kan Polyhymnia terugzien op een ge slaagde feestavond. Kerstviering. De koorleiding van het r.k. jongeren koor Hansweert-Yerseke heeft zaterdag avond in het dorpshuis Kaj Munk een Kerstavond gehouden voor leden en medewerkers. Tot aan de pauze stond alles in het teken van het kerstgebeu ren. Te 20 uur begon men met een kof fietafel, kerstverhaal, zang, voordracht en muziek. Na de pauze werden de aan wezigen in 9 groepen verdeeld en werd er gedongen naar een toneelprijs. De groepen moesten afzonderlijk een taak volbrengen in de geest van de Fabel tjeskrant. De heer C. Kalle dankte na- inens de aanwezigen allen die aan deze avond hadden meegewerkt. Rilland-Bath Ned. Herv. kerk le Kerstdag 10 uur: Ds. W. L. Dekker. 2e Kerstdag Herv.-Geref. 10 uur: Ds. H. J. v. d. Graaf, Utrecht. 17 uur: Zondagsschool. Yerseke Ned. Herv. Kerk Vrijdag 24 december 21.00 uur: Interk. Kerstzangdienst. le Kerstdag 10.30 uur: Ds. de Bue. 16.30 uur: Kerstfeest Zondagschool. 2e Kerstdag 10 en 5 uur: Ds. de Bue. Met medewerking „Mozart". Vrije Evang. Gemeente le Kerstdag 10 uur: Ds. Servaas. 3 uur: Kerstnachtd. v. d. Zondagsschool 2e Kerstdag 10 en 2.30 uur: Ds. Servaas. GerefGem. in Nederland Langeville 31 le Kerstdag 10 en 2 uur: Leesdienst. 2e Kerstdag 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Kerk le en 2e Kerstdag 10 en 2.30 uur: Ds. G. J. Terlaak. Geref. Gemeente le Kerstdag 10 en 5 uur: Ds. van der Poel. 2e Kerstdag 9.30, 6.30: Ds. v. d. Poel. 2.30 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Zaterdagavond 19.15 uur. Zondagmorgen 9.45 uur. Leger des Heils le Kerstdag 7 uur v.m. Kerstbidstond met opvoering van Kerstspel. Zang en muziek van gro ten en kleuters. 6 uur n.m.: Familie Kerstfeest. Leken spel „Het offer". 2e Kerstdag 10 uur v.m.: Kerst-Heiligingsdienst. 6 uur n.m.: Kerst-Verlossingsdienst. Leiders van de beide Kerstdagen: Bri gadier en mevr. K. Offenberg. W emeldinge Ned. Herv. Kerk le Kerstdag 10 uur: Ds. K. Venema. 2e Kerstdag 10 uur: Ds. K. Venema. 5 uur: Interkerkelijke dienst. Ds. J. Noordhof, Geref. predikant. Vrije Evang. Gemeente le Kerstdag 10 uur: Ds. G. van Bruggen, m.m.v. Zangkoor. 5 uur: Kerstfeestviering Zondagsschool. 2e Kerstdag 10 uur: Ds. G. van Bruggen. 5 uur: Interk. dienst (zie Ned. Herv. kerk) Geref. Kerk le Kerstdag 9 uur: Ds. J. Noordhof, m.m.v. kinderk. 2.30 uur: Kerstfeestv. Zondagsschool. 2 e Kerstdag 9 uur: Ds. J. Noordhof. 5 uur: Interk dienst (zie Ned. Herv. kerk). Geref. Gemeente le Kerstdag 10 en 2 uur: Leesdienst. 2e Kerstdag 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Krulningen Ned. Herv. Kerk Vrijdag 24 dec. 22 uur: Kerstnachtdienst le Kerstdag 10 uur: Ds. Bossenbroek, crèche. 2e Kerstdag 10 uur: Ds. Bossenbroek, crèche. 16 uur: Kerstviering Zondagsschool. Geref. Kerk Vrijdag 24 december 22 uur: Kerstnachtdienst ifn de Ned. Herv. kerk. le Kerstdag 10 uur: Ds. J. v. d. Molen. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Maandag 27 december 2 uur n.m. Kerstfeest van de Zondags school. Dinsdag 28 december 2 uur n.m.: Kerstfeest van de Handen- arbeidclub. Krabbendpe Ned. Herv. Kerk le Kerstdag 10 uur: Ds. G. van Noordennen. 2e Kerstdag 9.30 uur: Ds. G. van Noordennen. 5 uur: Gez. dienst. Ds. W. J. van de Kerk en Ds. G. van Noordennen. Geref. kerk le Kerstdag 9.30 uur: Ds. W. J. van de Kerk. 2e Kerstdag 9.30 uur: Ds. W. J. van de Kerk. 5 uur: zie Ned. Herv. kerk. Geref. Gemeente le Kerstdag 9.30 en 4 uur: Ds. W. Hage. 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. kerk le Kerstdag 9 uur: Ds. de Bue. 5 uur: viering Kerstfeest Zondagsschool 2e Kerstdag 10 uur: Ds. Geursen. Geref. Gemeente le en 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. (Buiten verantwoording der Redaktie) Reaktie op het artikel van prof. dr. J. v. d. Veen door mevr. J. W. Hagedoom, dierenarts. In zijn artikel geplaatst in verschil lende dagbladen van j.L 13 december, heeft prof. van der Veen een ware pa niek gezaaid onder de mensen die kat ten bezitten, evenals in de uitzending in AVRO' Televizier van 13 december. Als praktiserend dierenarts heb ik dit ondervonden, tientallen telefoontjes van mensen die zich van hun kat wilden ont doen en deze wilden laten afmaken. De eenzijdige belichting van deze on derzoeker, die zelf toegaf, dat zijn on derzoek zich alleen maar beperkt had tot de kat, werkt zeer misleidend op de leek. En passant wordt door hem wel aangehaald: u kunt besmetting krijgen door rauw vlees (dus geen vlees meer in huis halen en bereiden, voortdurende besmetting!), u moet oppassen voor aarde (besmetting van de grond, dus niet meer in uw tuin werken), uitwerp selen van vogels, ratten, muizen, kat ten (dus ook niet meer uw kamerplan ten verpotten, enz. enz.) Toxoplasmose is al sinds 1900 bekend en het eerst gekonstateerd bij Javaanse rijstvogels. Verder door de hele natuur verbreid bij veel zoogdieren (schapen, runderen, apen, honden, katten, eek hoorns, muizen, ratten, konijnen, mar motten, mollen enz.) en bij vogels (veel vuldig bij mus, zwaluw, verder bij ka naries, duiven, kippen). Bij mensen uit de tropen blijkt dat 60% van hen anti stoffen in het bloed heeft tegen deze ziekte. Deze mensen hebben ongemerkt een besmetting meegemaakt. Evengoed kunnen onder deze mensen toxoplasma-dragers zijn en voor verdere uitbreiding zorg dragen (tegenwoordig veel mensen uit de warme landen, gast arbeiders, toeristen). Veelvuldig over brenging van toxoplasmose wordt aan genomen door insekten (muggen, teken, luizen). Door steek overgebracht. Urine en faeces van ratten en muizen zouden besmetelijk zijn. Kortom, besmetting is overal in de natuur op te doen, men moet er alleen gevoelig voor zijn en zo is het met al les. In deze tijd, waar toch al veel men sen op de rand van een zenuwkrisis verkeren, vind ik dat deze publikatie over katten (als de boosdoener van de toxoplasmose, terwijl deze kan ik wel zeggen op alle diersoorten betrekking heeft), een onnodige paniekzaaierij te weeg gebracht heeft, die nergens voor nodig is. Op mij maakt deze prof. van der Veen de indruk van een „doorge draaide" wetenschapsonderzoeker met deze éénzijdige "belichting van één dier soort, en ik hoop, dat hij in een volgen de publikatie, als onderzoekpunt wil ne men: „de mens als bron van besmetting en verspreider van besmettelijke ziek ten." Aan direkt. Delta-Instituut te Yerseke. Wij hebben met zeer veel belangstel ling uw wondermooie instituut op 17 december bezocht. Hoewel de tijd wel erg krap was om voldoende van alles op de hoogte te worden gebracht, viel het ons op, dat uw instituut zo goed op de hoogte is van wat er zal gebeuren als inderdaad het onzalige plan tot uit voering zal worden gebracht n.l. het af sluiten van de Oosterschelde. U, met uiw zeer deskundige mensen, liet er geen twijfel over bestaan, dat er een stuk natuur „om zeep zal worden gebracht!" Dat niemand er meer aan twijfelt dat rijkswaterstaat instaat is om dezelfde veiligheid te verkrijgen met ophoging van dijken, moet u bekent zijn. De tech niek staat voor niets. Daarom: doe wat met uw gegevens, maak ze bekent, blijf er op hameren, leg u niet neer met het algemeen gehoorde „ze doen toch maar" maar laten we ze het laten weten en zeggen wat ze teweeg brengen. Wij dachten dat dit ook uw morele plicht is. Wij vertrouwen dan ook dat uw we tenschappelijk onderzoek daadwerkelijk zal bijdragen voor een leefbaar milieu en dat alle prachtige staatjes en rap porten niet alleen dienen als bewijs voor later hoe het vroeger was en nog had kunnen zijn. Hoogachtend, aktiegroep OOSTERSCHELDE OPEN

Scheldebode | 1971 | | pagina 6