Kerstzang voor iedereen de scheldebode Overweging Kerstmis 1971 de zuidwester combinatie Oorsprong in Oost-Londen daklozen bejaardensoos plaatselijke activiteiten zieken Vlissingen in Kerstsfeer prettige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar H3 RUITER De volgende Scheldebode zal verschijnen op woensdag 29 december 1971 Advertenties inzenden tot dinsdag 28 december 1971, uiterlijk vm. 11 uur. Aan onze adverteerders huis aan huis-blad donderdag 23 december 1971 22e jaargang no: 51 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem_- bred a Wij wensen onzecliëntele, vrienden en bekenden KANTOORBOEKHANDEL mul MtuounnuiaM-TU_>m-vus»H«>cn Kerstmis, de dag voor de doodgewone man Een van de merkwaardigste woorden is in het kerstverhaal: .Vrede op aarde aan de mensen van welbehagen!". Wie zijn die mensen, in wie God welbehagen heeft Nog meer priemt de vraag: wie zijn de mensen Ik weet niet of u graag op zaterdagmiddag of op koopavon den door de Wolstraat wandelt, Zelleke, over het Marktje in de schaduw van de Jacobskerk, de Jacobsstraat door, je wringend tussen de massa, waarop onze middenstand zo loert, die ze op allerlei wijze naar binnen lonkt. Dat is haar goed recht. Je ziet allerlei types, modellen, kledij, hetgeen nu gelukkig kan. We gunnen elkaar veel soorten uit- dosserij om je te verbergen of uit te drukken, je verlegenheid een masker voor te doen. Wie zijn al die mensen Jong en oud, knap en lelijk glijden langs je heen. Ik denk steeds: hoe zullen die voor de dag ko men in Gods rijk, want of ze het weten of willen, of niet: dat geldt voor ieder. Kijkt u ook wel eens die cafeetjes binnen, zo vaak propvol, roodachtig of gedempt licht, de eeuwig zelfde muziek in beperkte variatie. Wat gaat in al die jongeren en ouderen om 7 Wat voor invloe den hebben op hen ingewerkt bij opvoeding en omgeving en hoe zoeken ze houding", want ieder zoekt het. Vaak is het aandoenlijk stillekens af te kij ken, hoe ze zich een houding aanmeten, zo vaak opgesmukt met hier een daar opgedane en gelezen meningen, gevoelens, modes. Kortom, als je uit de Schrift de grote lijn pluist, die de openbarende God erin legt, als uiting van zijn „politiek", als uiting waarheen hij met heel de wereld op pad is ook al „nemen" wij dat niet allemaal, ook al hebben velen zo hun kijk op leven en aarde dan mogen we weten: elk mens is een brok geheim, is nog maar in aanbouw, blijft een heel le ven in aanbouw. Maar ieder voelt zich zo'n doodgewoon nietszeggend mens! Wat ben je eigenlijk in de grote wereld Dat juist voel je zo goed, als je tussen de massa winkelende mensen loopt. AI loopt er een „hoge piet" tussen het winkel volk, hij is een onopvallende, gewoon als allemaal. En wat is nu het geweldige van Kerstmis, dat God op kraamvisite roept uitgerekend de minstgetelden van Bethle hem, niet de gemeenteraad, niet de eerwaarde geestelijkheid, neen, herders, die niet eens stemrecht hadden bij een recht bank als getuige in een zaak. Hier trekt God dezelfde lijn door als hij al deed vanaf het verhaal van Kain en Abel. De talentvolle, de bouwer Kain valt buiten zijn welbehagen bij het offer, de „broze, tweederangs mens" Abel geniet liefde. Later zal Christus die lijn doortrek ken in zijn omgang met de mensen tot zenuwschrik van de joodse kopstukken. Wat zegt dat Wellicht pie kert u wel eens: wat ben ik nou Komt er nu echt zoveel van mijn leven terecht Als je oud bent en gerijpt loop je niet meer zo weg met jezelf. U vindt zichzelf misschien slap, al leen met Kerstmis even in de kerk, restant gevoel, of geloof Misschien gaat u helemaal niet meer, u weet het niet meer, u bent „er over heen", althans dat maakt u uzelf wijs, want!... ver beeldt u, dat wat de kerk ge tuigt toch waar is!!! Ook de ongelovige heeft zijn twijfels, is nooit zeker... Hoe ook, weet n ding: bij de herders getuigde God: u, mens, doodgewone mens, brok geheim voor elkaar en uzelf, dat pas na uw dood tot helderheid komt, weet, dat God een oogje heeft op u, juist u, omdat u voelt, dat geen leven „af is, perfect. God vraagt al leen doe één ding durf voor God te staan met twee open handen: Heer, u moet me vol maken! Heer, let niet op mijn grote mond op het werk, tussen anderen, mijn grootdoenerij, u weet, dat ik in mijn hart klein ben, bang... In die houding bent u een mens van Gods welbehagen. Aan zulke mensen brachten de engelen die blijde tijding: God is voor de armen, de doodgewo- nen, de bedelaars naar echt le ven. Gezegend kerstfeest! DS. M. DE JONG KOUDEKERKE Met ingang van 6 januari 1972 zullen de redactionele pagina's in onze krant bestaan uit 8 i.p.v. 7 kolommen zoals nu het geval is. Als gevolg hiervan zullen de breedtes van ingezonden mededelingen (advertenties welke tussen de tekst staan) als volgt worden aangepast: 1 kolom 47,3 mm 2 kolom 98,3 mm 3 kolom 149,3 mm 4 kolom 200.8 mm 5 kolom 251,8 mm 6 kolom 302.8 mm 7 kolom 353,8 mm 8 kolom 404.8 mm Wij verzoeken u hiermee rekening te houden indien in een opdracht een matrijs of cliché dient te worden verwerkt. Advertentie-afdeling De Scheldebode de scheldebode Het worden koude dagen als het mij vraagt. Daarom lijkt het me niet zo slim juist in deze tijd uw centrale verwar mingsradiator te verliezen. Zulks schijnt toch te gebeuren. De politie van Goes geeft ten minste zo'n voorwerp als gevon den op. Tja, tja koude dagen. Ook in mijn oesterhartje. Ik weet niet of ik nieuwjaar wel haal. De vraag naar oesters is zo groot in deze "smikkel", "vrede op aar de" en "kerstboom" dagen. Wat dat betreft ziet het er naar uit, dat alleen het eerste nog op zal gaan in de toekomst. Hoewel, je weet nooit met dalende econo mie en vervuilend Oosterschel- de water. Het wordt dan voor ons ook moeilijk om de soort in stand te houden en de magen te blijven strelen. Maar daar heb ben we het nog wel eens over. Wat het tweede betreft. Och van vrede weet u alles af, niet waar* Ik zou zeggen, zet u de tv nog eens aan tijdens die dagen...en kijk eens om u heen. Maar ja mensen, niet te pessi mistisch, we krijgen oud en nieuw nog voor de goede voor nemens. Wat het laatste aan gaat, die dennebomen. Wat denkt u ervanZouden we vol gend jaar nog een boompje te plqnten hebben met al die mi lieuverontreiniging- Of doet u ook mee aan de frisseluchtactie en plant u uw boom met kluit na de feestdagen in uw voor tuintje Overigens heeft GS-lid Kaland ons aanmerkelijk ge rustgesteld door op te merken dat het met de luchtverontreini ging in Zeeland nogal meevalt. Zoiets is fijn. Een mens wordt toch altijd het eerst geraakt door wat dicht bij huis gebeurt. En daar gebeurt nogal wat. Neem nou die twee koeien die op de rails wandelend een paar treinen in moeilijkheden brach ten. Kijk, zoiets ontroert alleen al door de eenvoud die erin zit. Onze wereld is nog niet zo rot als twee koeien kans zien met computers uitgekiende schema's van de ns in de war te sturen. Daaruit blijkt dat ook de koe een rol is toebedeeld. Evenals de os en de ezel in dees dage- n...en schaapjes,...die hebben we trouwens nog in Zeeland...even als dennebomen en fruitbomen en goede voornemens. Dus wie weet is er ook nog ruimte voor uw d'OESTER ZONDAG 26 DECEMBER TWEEDE KERSTDAG „Kerstzang voor en door ieder een", 's middags om half vier in de St.-Jacobskerk. De deuren van de kerk staan ai open om drie uur. De middag gaat uit van de Raad van Kerken te Vlissingen, met medewer king van het R.-K. Jeugdkoor onder leiding van A. M. van den Dries, de Brassband Caecilia, leerkrachten der Viissingse basisscholen; algehele lei ding: kapelaan G. M. J. Rosenberg en ds. Y. v. d. Schoot. Met hartelijke medewerking van de hoofden der scholen wordt aan de kinderen het programma voor de kerstzang mee naar huis gegeven. Vriendelijk verzoek aan de ouders: wilt u samen met u kind(eren) de daarop vermelde liederen thuis nog even doornemen Let u vooral ook op de wisselzang: sommige verzen zingen wij allemaal samen, andere worden weer gezongen door de vrouwen en de meisjes of de man nen en de jongens, de vrouwen en alle kinderen, de mannen en alle kinderen. Er is ook een vers, dat de kinderen alleen zingen, samen met het groot Jeugdkoor: het lied „Er waren heel veel engelen", uit de serie liederen van Bennie Vreede, die op de scholen enthousiast wor den gezongen. Het aan de kinderen uitgereikte programma voor de kerstzang op 26 december meebren gen naar de St.-Jacobskerk. Bij de ingang van de kerk worden nog exemplaren uitgereikt aan de overi ge familieleden en belangstellenden. Vanaf drie uur staan de deuren van de kerk al open. De Brassband speelt kerstmuziek en de kerstzang wordt begonnen met een prachtige Christmas carrol door het bekende R.-K. Jeugdkoor, bestaande uit 110 jongens en meisjes. De Raad van Kerken is van oor deel. dat er naast de kerstdiensten der bij de Raad aangesloten kerken zeker een mogelijkheid moet zijn om gezamenlijk de kerstvreugde te beleven. Juist een oecumenische viering op de middag van de tweede kerstdag maakt het mogelijk om de kinderen hierbij te betrekken. Het programma is zeer afwisselend ge houden: tussen de acht liederen in samenzang en de vier liederen van het Jeugdkoor worden korte verbin dende teksten gesproken door leer krachten uit het basisonderwijs, voornamelijk bijbelgedeelten in de taal van onze tijd. Kapelaan Rosen berg spreekt het kerstwoord. ook met actief wordt door het Leger des Heils be zocht. Middelburg heeft zijn eigen afdeling en Zeeuws Vlaanderen valt bij VlissiBgen, dit laatste voor de eerste keer dit jaar. Op het ogenblik is in het gebouw aan de Dr. Staver- manstraat een peuterschool verbon den waar moeders hun kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar kwijt kunnen. Veel peutertjes komen hier en leven weer helemaal op want velen zijn door de woningnood ge dwongen hun jeugd op een boven- flat door te brengen en een kind kan zich daar nou eenmaal niet uitleven. Nu kan men ze de morgen uren heerlijk laten spelen in de peuterzaal van het Leger des Heils dat onder leiding staat van een ge diplomeerde kracht met medewer king van assistentes. Er bestaat voor dit zaaltje al een wachtlijst; zo is; men erop gebrand. Verder wordt er door het Leger des Heils veel aan muziek gedaan en ook clubhuis werk. Verder wordt op woensdag middag aandacht besteed aan de schoolgaande jeugd in de vorm van een filmmiddag en donderdagmid dag worden de films in Souburg vertoond in het Rode Kruisge- bouw. Het Leger des Heils heeft verder nog een zeer actieve bejaardensoos waar op maandagmiddag zo'n 80 be jaarden komen om zich te verma ken. Deze soos wordt geleid door een uitstekend team van voorname lijk oudere mensen. Ook de dames komen aan hun trekken in de vorm van een vrouwenvereniging van 40 dames voor onderricht en ontspan ning. Natuurlijk beschikt het korps afdeling Vlissingen over de nodige muziek en zang. In de afgelopen maanden heeft men met de groep een veldtocht gemaakt naar West- Zeeuws Vlaanderen met als titel Kom Over. Dit was een groot suc ces. Bij dit alles staat de pastorale arbeid natuurlijk primair. Er werden niet alleen evangelisa- tieposten opgericht maar daarnaast •ook vooral sociale centra's voor dak lozen die daar een onderkomen vonden. In de eerste jaren was het hoofdzakelijk Engeland waar men opereerde. Later werd heel de we reld bestreken. Bij het overlijden van William Booth waren 84 cen tra's aktief. In Londen zetelt ook vandaag de dag nog het hoofdkwar tier maar daarnaast bestaat in ieder land een landelijk hoofdkwartier. In deze weken voor de kerst organi seert het Leger des Heils de traditi onele kerstactiviteiten die bij een ieder wel zo ongeveer bekend zijn. Denkt u alleen maar aan de kerst- potten overal en Leger des Heils mensen die u het kerstnummer van de Strijdkreet komen verkopen. Men denkt in deze weken niet aan kerkelijke richtingen men probeert alle gezindten te bereiken en het maakt voor het Leger des Heils niets uit of u katholiek of hervormd bent. De plaatselijke activiteiten en kerstpotten zijn zeer belangrijk OPLAGE 32.500 EX Verschynt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE:, N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda, Reiger straat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg- Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155 - 2320. ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 want uit deze verzamelingen worden de plaatselijke activiteiten bekos tigd. In Vlissingen wordt bijvoor beeld voor 600 mensen een groots kerstfeest bereid. Het feest is hoofd zakelijk voor bejaarden, voor lang durige zieken en eenzamen die het kerstfeest anders alleen zouden moeten vieren. Maandag en dinsdag j. 1. zijn in hotel restaurant Britan nia kerstvieringen gehouden voor 2 x 200 bejaarden. In de kerstnacht worden mensen die moeten werken bezocht en met een klein kerstge schenk verblijd. Politieposten, brandweer, elektriciteitscentrale, ziekenhuizen moeten altijd bemand zijn. AI deze mensen worden door het Leger des Heils niet vergeten. Niet alleen worden er kerstvierin gen georganiseerd voor bejaarden e. d. maar ook binnen de muren van het Leger des Heilsgebouw zijn ver schillende kerstvieringen gepland, gericht op de interne gemeenschap U zult zich afvragen hoe men een langdurige zieke, die het bed niet mag verlaten een kerstfeest kan be zorgen. Wel men gaat met verschil lende delegaties deze zieken bezoe ken en bij allemaal laat men een fruitmand achter, terwijl bij sommi ge zieken liederen ten gehore wor- 1 den gebracht. Niet alleen Vlissingen VLISSINGEN Net als in ande re jaren heeft het Viissingse Actie fonds ook dit jaar de gehele stad versierd in gepaste kerstsfeer, door overal waar dit maar enigszins mo gelijk was een knots van een kerst boom te plaatsen. Zelfs de ziekenhuizen en bijna alle kerken zijn in het bezit van een „eigen boom". Niet één Vlissinger hoeft zich overigens zorgen te ma ken over het milieu wat deze bomen betreft want al deze bomen zijn afkomstig van Luxemburgse bodem, daar is men tenslotte altijd nog be ter voorzien van bebossing dan wij. De heer Janse van het Viissingse Actiefonds verzekerde ons dat de meeste bomen van buitenlandse ma kelij zijm Leger des Heils is Kerstmis weer erg VLISSINGEN Deze week in de dagen voor kerstmis waarin we allemaal nadenken of we in het afgelopen jaar voldoende hebben ge daan voor onze medemens willen wy eens de schynwerpers richten op het Leger des Heils dat in al de jaren dat het bestaat nooit gevraagd heeft of het goed was wat het deed maar gewoon gedaan heeft dat het dacht dat nodig was. En dat het nodig was bewyst wel het feit dat het Leger des Heils, dat meer dan 100 jaar geleden door William Booth werd gesticht, nog aityd in een gro te behoefte voorziet. De oorsprong van het leger ligt in Oost-Londen. Kerken hadden zo'n eeuw geleden geen vat meer op het algemene publiek. Door zyn per- sooniyke relatie met God, rüpte in William Booth het roepingsproces let§ te gaan doen voor de eenvoudige mens; dus de armste onder de ar men en de slechtste onder de men sen. In eerste instantie was de ver kondiging van het evangelie de hoofdzaak maar daarnaast kwam vooral zyn sociale bewogenheid met de allerarmste medemens. In Oost-Londen lag de bakermat van zyn evangelsatiearbeid waaruit later de' Stichting Leger des Hells is geboren Men meende dat de militaire' bestuursvorm de juiste was, en het was een bekende vorm va het plubliek.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1