Jubileum zeeuwse afdeling KNNV de scheldebode Vergadering Combinatie Christelijke Partijen Accordeon-concours te Vlissingen Scheldebode-kringetje Een salarisrekening bij de ABN, dat ispas gemakkelijk! de zuidwester combinatie Kennis van de natuur verspreiden Algemene Bank Nederland huis aan huis-blad 22e jaargang no: 47 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda donderdag 25 november 1971 Weet u wat u geven wilt of weet u het niet BOEKHANDEL QH RUITER de scheldebode 40 Jaar natuurvorser! in provincie Zeeland MIDDELBURG De KNNV wat is dat, zult u zich afvragen. Wel nog nooit gehoord van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vere niging Als u geen interesse hebt voor wat in de natuur groeit en bloeit misschien niet, maar deze vereniging bestaat in Zeeland toch al weer 40 Jaar en dit zal niet ongemerkt voorbijgegaan worden. Vorige week vrHdag heeft men dit Jubileum gevierd in de aula van de Christelijke HBS aan de Elzen laan in Middelburg. Op deze avond verscheen als spreker het hoofdbe stuurslid de heer J. L. Odekerken uit Hilversum die aan de hand van dia's een causerie hield over het onderwerp: „Het hele Jaar rond met de KNNV". Dit was evenwel nog niet alles want verschillende leden hadden voor deze avond een gedeel te van hun verzameling uitgestald en aan de hand hiervan en met behulp van dia's en foto's kon men kennis nemen van hetgeen de KNNV zoal doet. Er zijn zeer veel verschillende activiteiten in deze vereniging want de een bestudeert de vogels en een Dit alles van de landelijke vereni ging maar nu iets over de Zeeuwse afdeling. Die werd opgericht in 1931 door o. a. de heren Nieuwenhuijsen en Vahlenkamp. Hoogstwaarschijn lijk betreft het hier een heroprich ting maar hiervan bestaan geen dui delijke bewijzen. Het doel van deze afdeling is zuiver natuurstudie op verschillende manieren, door vak mensen, amateurs en door „gewone" natuurliefhebbers. Het karalrter van de afdeling Zeeland is sterk gericht op deze laatste. Daarom zijn de excursies en avonden vooral gericht op deze personen. Daarnaast enige vakmensen. Ook werd er gewerkt in groepen maar er was zeer weinig animo voor zodat deze werkgroepen opgeheven zijn. Toch wil men weer proberen een werkgroep op te rich ten maar deze zal dan gericht zijn op de natuurstudie in het alge méén. Onlangs heeft men in samenwer king met andere verenigingen cur sussen gehouden voor natuurgidsen waar veel belangstelling voor be stond. Waarschijnlijk gaat men hier mee in de toekomst weer beginnen. Rest ons nog u enige informatie te geven over de verlopen toestanden op de feestavond zelf. De avond werd geopend door de secretaresse van de afdeling Zeeland mejuffrouw M. D. Huge, die reeds 30 jaar lid is van de KNNV waarvan 25 jaar als secretaresse. Zij vertelde in haar inleiding iets over het ontstaan en het doel van de vereniging. Na me juffrouw Huge kreeg de neer Nieu- wenhuijze het woord. De heer Nieu- wenhuijze is een van de medeop richters van de KNNV afdeling Zee land en hoofd bestuurslid van het Wereld Natuurfonds. Hij gaf in en kele woorden het tot standkomen van de afdeling weer en uitte zijn grote bewondering voor het feit dat men er 'in geslaad was de afd. tot zo grote bloei te brengen. Verder kwamen nog aan het woord de heer Slob die sprak namens Het Staatsbos beheer, de heer Haandrikmali die qelukwensen aanbood namens het onlangs opgerichte Cordinatieor- gaan, mevrouw Sandberg sprak als KNNVlidnamens de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland aan wier wieg de KNNV heeft gestaan. Na mens de Christelijke Jeugdbond ander zoekt het bij de planten die dan nog weer onder-verdeeld kun nen worden in bijv. mossen en bo men. Wat is nu het eigenlijke doel van de KNNV. Wel dit is de be langstelling voor en de kennis van de natuur te verspreiden onder haar leden en daarbuiten. Zij bevordert de contacten tussen de beoefenaars van de verschillende takken van de natuurstudie. Zij ver leent steun aan pogingen, die kun nen leiden tot behoud en bescher ming van terreinen, die landschap pelijk of In vele plaatsen van ons land zijn biologisch belangrijk zijn. afdelingen gevestigd, en deze zijn streeksgewijs tot gewesten verenigd. De gewesten samen vormen de lande lijkeverenigingen. Dit over het doel van de KNNV maar wat biedt de KNNV. Wel dat is een heleboel. Leerzame en boeiende en aantrekke lijke excursies onder deskundige leiding zowel voor hen die algemeen belangstellend zijn als voor hen die reeds kennis voor een bepaald on derdeel van de natuur hebben en hun kennis willen vergroten; in het winterseizoen, maar ook daar buiten lezingen, filmavonden en cursussen, gratis een geïllustreerd maandblad, landelijke en gewestelijke kampen, weekends en excursies; buitenlandse reizen en kampen, de wetenschappe lijke mededelingen en de boeken welke in de bibliotheek van de KNNV verschijnen tegen een speci ale prijs. in beide gevallen weten wij wel raad MUL Kmtamnujuss-TU-ma-vuMmafii Niet allen gaat men naar de natuur kijken maar dfeze wordt ook in be scherming genomen. De afdeling Zeeland heeft o. a. een poldertje tussen Veere en Vrouwenpolder in natuurbescherming en ook het land goed Ter Hooge waarvan vooral het bos. Verder heeft de afdeling Zee land van de KNNV een actieve .rol gespeeld bij het tot stand komen van een Prov. Cordinatie Commis sie voor Landschap en Natuurbe scherming en Millieuhygiëne. Deze is eind oktober na twee jaar tot stand gebracht. Leden van de KNVV hebben in 1969 een arifauna van Walcheren uitgegeven die was samengesteld door de heren Smul ders en Joosse. Niet alleen wordt in clubverband aan natuurstudie ge daan maar ook de leden onderling doen privé ontdekkingen van de na tuur die zij dan eventueel weer door kunnengeven aan de anderen. De voorzitter van de KNNV Zee land, de heer H. G. Mandemaker stelt zelf bijvoorbeeld ontzettend veel belang in mossen. De bladen die door de KNNV uitgegeven wor den worden door de leden bijzonder op prijs gesteld, vooral de Zeeuwse editie Composiet. Dit blad is niet wetenschappelijk opgesteld maar geeft de lezer in eenvoudige be woordingen weer wat men zoal ge zien en beleefd heeft. Het bestaat uit gezellige verhaaltjes die de le den toch het nodige leert. Men wil na 40 jaar werk van de KNNV toch wel eens meer uit gaan dragen. De naam, aldus de heer Mandemaker, schrikt de meeste mensen af. Ze vinden het zo geleerd, maar onder de leden van de KNNV bevinden zich allerlei mensen en men gaat heel gezellig met elkaar om. Het verschil van stand en beroep valt in de groep helemaal weg. Het is een vreemd iets dat er bijvoorbeeld op Walcheren twee jeugdverenigingen zijn waarvan de leden als zij op een bepaalde leeftijd komen, niet over gaan naar de KNNV. Daartegen krijgt de KNNV zelf wel eens aan meldingen van jongeren die zich graag aan zouden willen sluiten. Ei genlijk kan dit niet want de mini- I mum leeftijd is gesteld op 23 jaar. Toch laat men zulke jongeren niet graag in de kou staan en als zij er absoluut niets voor voelen om zich aan te sluiten bij een van de jeugd verenigingen dan wil men wel eens een oogje dicht knijpen. Maar men verwijst eerst naar een van de jeugdverenigingen. voor Natuurstudie kwam de heer Zeijlmaker felicitaties aanbieden. Ir. Naezer sprak namens de afdeling Zeeland van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde die vertelde dat vele leden van zijn vereniging zich sterk ver want voelen met de KNNV. Na al deze gelukwensen brengende spre kers kon de heer H. G. Mandemaker in zijn wederwoord dank uitbrengen namens zijn vereniging en zei in zijn dankwoord te hopen dat de reeds bestaande goede contacten in de toekomst zullen worden besten digd. De lezing van het hoofdbestuurs lid de heer J.L. Oderkerken oogstte by de aanwezigen veel waardering. De in de aula van de Christeiyke HBS opgestelde gedeeltes van ver zamelingen die door de leden waren afgestaan voor deze avond konden zich in een ruime belangstelling verheugen. Het zou in de toekomst prettig zyn te komen tot zelfstandige afde lingen want dit Is nu over heel Zeeland verdeeld. Wilt u zich aan. sluiten by de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging dan kunt u kontakt opnemen met mejuffrouw M. D. "Huge, Hemstraat 8 in Kloetinge, voor Vlissingen: C. P. Pieters, v. Dam-v. Isselstraat 5 te Vlissbigen-Fauwenburg- voor Sou burg: de heer B. J. Smulders, Krom- wegesingel Oost-Souburg en by de voorzitter van de KNNV de heer H. G. Mandemaker, Voorborch 22 te Middelburg eventueel telefonisch te bereiken onder nummer 01180- 6581. OPLAGE 32.500 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huls op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE:, N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda, Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro 1114111 Bank: Alg. Bank Ned. N.V. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL.: I. van der Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Platanenstraat 27 Oost-Souburg Tel. 01183 - 1997 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155 - 2320. VLISSINGEN De Combinatie Christelijke Partijen hield een dezer dagen een ledenvergadering die goed bezocht werd door de leden. Na opening door de heer B. Koole kregen de aanwezige fractieleden de gelegenheid een 5 minuten praatje te houden waarna de leden in de gelegenheid werden gesteld om vra gen te stellen. Hiervan werd ruim schoots gebruik gemaakt. Veel vra gen betroffen de zuiveringsinstalla tie waarbij de CCP-fractie opmerkte over deze zaken niet zo gerust te zijn daar men liever zag dat de uitmonding daarvan in de Wester scheid estr oom zou uitmonden dan in de Schone Waardin te Ritthem. Knelpunt bij de realisering zijn de financiën. Ook de belastingen kwa men nog aan bod. Wethouder Filius vertelde dat de gemeente Vlissingen een sluitende begroting heeft, maar dat de belastingen in onze gemeente volgend jaar met circa 10 procent zullen stijgen. Ook het zout strooien in de wintermaanden kwam aan bod en daarbij bleek dat men niet op de hoogte is van het feit dat er een gemeentelijke verordening bestaat die de bewoners verplicht hun stoe pen zelf sneeuwvrij te houden. Ook de winkelplanning kwam op het Het Nationaal Accordeonconcours, twee weken geleden in ,,het Schel- dekwartier" gehouden, is een groot succes geweest. Zestien verenigin gen van de hoogste tot de laagste afdeling, hebben elkaar bekampt en het gehalte der muziek was aange past voor de desbetreffende afde ling, waarin men uit kwam. Als men zo een zestal uren naar accordeonmuziek moet luisteren zou men ongetwijfeld denken, dat dit wel moet gaan vervelen. Het tegen deel is waar. want op zo'n muzie- kwedstrijd worden alle zeilen bijge zet om een behoorlijk aantal punten te behalen, die kunnen leiden tot promotie. De drie juryleden hadden geen gemakkelijke taak, want er werd bijzonder goed gemusiceerd. De heren hebben de deelnemende verenigingen weten te waarderen. Wat in de hoogste afdelingen ten gehore is gebracht was verbazing wekkend. Deze superieure korpsen met hun weergave van de verplichte muziek was kwalitatief van u .en aard, dat de klankkleur was te ver gelijken met een symfonie-orkest. Onze belangstelling ging uit naar de prestaties van het A- en B-orkest van de Vlissingse accordeonvereni ging „Accordeola"Het B-orkest on der leiding van dirigent J. Eckhardt behaalde 260 punten en promoveer de naar de le afdeling, het A-orkest onder leiding van Herman Gijsel behaalde 264 punten en promoveer de naar de ere-afdeling. Een prach tig resultaat. Dit is voor .Accordeo la" wel het mooiste geschenk voor hun 12Yi jarig bestaan. De organisa tie van het concours was piekfijn in orde, echter nog een opmerking. Het is enkele malen voorgekomen dat een vereniging gereed was om te beginnen, men wachtte op het seint je van de jury. Dit duurde vrij lang, zo, dat dit bij de wachtende club de nervositeit niet achterwege bleef, en misschien wel invloed heeft gehad op hun spel. programma voor en de fractieleden vroegen de leden te wachten op beantwoording daarvan als alle rap porten daarover binnen zijn. Er zal dan een aparte vergadering belegd worden om deze zaken te bespre ken. Verder leverde de binnenstads sanering de nodige vragen op. Deze zaak zou volgens de heer Ventevo- gel, die hier op antwoordde al veel verbeteren als er woningen werden gebouwd. Een afgerond idee kon hij ook niet geven. De avond werd door de voorzitter met een dankwoord besloten, de fractie voor hun aanwe zigheid en het beantwoorden van de vele vragen en de leden werden bedankt voor hun opkomst in grote getale. Ja, ja, bij ons in de provincie zijn ze wel slim. Elk dubbeltje wordt, net als in Groningen en Schotland drie keer omgedraaid, althans bij de Provincie met een Hoofdletter, het Hoofd-in- stituut van onze regionale be stuurbaarheid. Dat ze daar de dubbeltjes driemaal om draaien, is tegenwoordig alleen maar een deugd, daar gaat het niet om, maar dat ze voor datzelfde ver draaide dubbeltje ook nog eens dubbele waar willen krijgen, dat gaat toch wat al te ver. Voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. Kijk en dat kunnen we even aantonen met de volgende heldenfeiten uit de gebouwen van de Middelburgse Abdij. Onlangs schafte men een „halve provinciaal are heioog aan". Iets heel merkwaardigs natuurlijk. Zoiets als een half haantje dat je zo uit de suprr- markt haalt. Zo voor het op scheppen. Nou is een archeloog er ook om op te scheppe, oud heden wel te verstaan, maar het zal een hele toet zijn voor niet in het opscheppen deskundigen, zoals provinciebestuurders, om een halve archeloog op te del ven. Laat staan dat zo'n half- produkt zelf kan gaan scheppen. Een luchtje hooguit. Ik moest dan ook even naar adem hap pen, toen ik het hoorde. Ir. J. Trimpe Burger uit Aardenburg wordt die halve archeloog, oloog dus. Het rijk zal ook een halve, de arche, voor zijn rekening nemen. De ene instantie neemt dus meneer Trimpe, de andere: ir. Burger. Het tweede dubbelt- je-op-zijn-kant betreft de ver strekking van paspoorten in Zeeland. Je weet nooit hoe een dubbeljte kan rollen, maar ik kan u verzekeren dat de plotse linge regeringsmaatregel om met ingang van deze week maandag de paspoorttatieven drastisch te verhogen, heel wat aan het rollen heeft gebracht. Men stond rijen dik voor de gemeentelijke loketten vorige week om nog juist van het oude tarief te kunnen profiteren. Mis evenwel, want ook de provinci ale wilde profiteren en zei, in tegenstelling tot andere provin cies tegen de teleurgestelde paspoortaanvragers, dat de be handeling van hun paspoor- taanvrage gedeeltelijk na het moment van ingang van de prijsverhoging zou geschieden en dat zij dus het volle nieuwe pond konden betalen. En dan te bedenken dat het pond tegen woordig ook al in waarde is gedaald. Wat een vreemde tijd is dit toch, mensen! Straks moe ten we ook de lucht die we ademen nog betalen. Water ko pen we tegenwoordig al in fles sen uit Noorwegen. De gulden is ook niet meer wat ie geweest is want hij is vernikkeld. Ik ook trouwens. Ik ben ook ver- nukkeld Tot op het bot. Daarme bedoel ik niet mijn schulp )het wordt tijd dat ik daar weer in kruipf maar mijn vriendje de bot, die lekker dicht tegep me aankruipt, ken gemengd huwe lijk zogezeidf vanwege het Sin- terklaasweer. Ik zie Sinterklaas weer. Boven me vaart hij, maar hij is niet zo heilig dit jaar. Zeggen b en w van Goes ten minste en hebben dan ook de eerste reserve laten aanrukken om voor Jan Sint te spelen. Zou die zijn paspoort nu al verlengd hebben. Anders kan hij nooit meer terug naar her (goedkope) Spanje, want zijn geld is weer opgeraakt met al die ~kadootjes. Of zouden we minder krijgen dit jaar Bah, die inflatie toch!! cEOESTER Deze week heeft er zich nog geen foto. Misschien bent u deze keer de winnaar of winnaars voor ons krin- hoofdpersoon van onze candid opna- getje gemeld. Deze week weer een me. Komt u dan even langs by ons redactiekantoor aan het Spuiplein te Vlissingen! En vergeet niet de foto Waarom zou u uw salaris niet direkt op een ABN-salarisrekening laten storten? Het staat er veilig, brengt rente op en verlost u van een hoop kopzorgen. Uw betalingen lopen voortaan via de bank en u kunt gebruik maken van alle diensten van ons moderne bankapparaat, want de bank knapt van alles voor u op, die service biedt een moderne echte bank nu eenmaal! U bent welkom bij de voor een salarisrekening Vlissingen, Coosje Buskenstraat 141, tel. (01184) 5151 Troelstraweg 10, TEL. >01184) 5151 Middelburg, Markt 81, tel. (01180) 5258 Oost-Souburg, Kanaalstr. 36-38, tel. (01183)1992 mee te nemen. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Sla gerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagrecla me. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50. luxe flacon badschuim. Foto De Grave, Walstraat 74, waar debon van f 2,50 voor foto-artikelen, Kledingbokser, Lange Zelke 200, stropdas. Boutique La Perruque, Walstraat 80, een pruikenborstel. De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella, Smith Kaas, Markt kraam pond kaas naar keuze. Fabro n.v. Domburgs Schui'tvolf 2. Middel burg platenbon t.w.v. f 5,- De drie Tonnetjes. St.-Jacobsstraat 4, koffie met gebak voor twee personen. Sla gerij D. vanOostrom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Goudoppert- je. Walstraat, waardebon van f 5,- Potterie Jaap. St-Jacobsstraat 33. Vlissingen, waardebon 75, Groente shop Hercules. Hercules Segherslaan 80a, een fruitschaal.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1