Een ziek politiek systeem Winkel centra j Uw juwelier is geschenken-1 i specialist bij uitstek! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 24 19 NOVEMBER 1971 ook aan huis fe ontbieden REDACTEUK ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het heeft nogal wat deinig veroor zaakt toen Z.K.H. Prins Bemhard in een interview als zijn mening verkondigde dat ons huidige demokratisch systeem er de oorzaak van is dat er te weinig daden uit de bus komen en we wellicht beter deden een regering een tweejari ge volmacht tot handelen te geven, om daarna het gevoerde beleid te bediskus- siëren. Zoiets mag de prins, als lid van het koninklijk huis, niet in het openbaar zeggen. In onze om inspraak en steeds meer demokratisering roepende poli tieke samenleving zijn de leden van het koninklijk huis de enigen die dit demo kratisch principe wordt onthouden. Wat zij zeggen valt onder de ministeriële verantwoordelijkheid en hun mening moet dus door de regering gedekt kun nen worden. En de regering was over deze uitspraak van de prins niet ge raadpleegd Neen, helemaal demokratisch is ons politieke systeem bepaald niet. Iedere andere Nederlander mag zeggen en schrijven wat hij wil, maar die enkelen daar in Soestdijk en Lage Vuursche mo gen dat niet. Alleen omdat zij het sym bool van onze nationale eenheid, hoe be trekkelijk ook, vertegenlwoordigen. Hoe veel goeds zij ook voor het land doen, politiek gesproken zijn zij monddood. Echt demokratisch zijn is moeilijk. Maar goed, het is dan toch gezegd, door een gezaghebbend iemand, dat er z.i. met ons politiek systeem iets mis is. En al wie geen, kamerlid of partijbe stuurder is, zal dat in stilte wel met de prins eens zijn. Het parlement en ook de provinciale staten en de gemeente raden zijn praatcolleges welker leden over het algemeen -en begrijpelijk over te weinig deskundigheid in de be stuurlijke zaken beschikken om veel tot verbetering ervan te kunnen bijdragen. De huidige snelle ontwikkeling van de maatschappij brengt zovele problemen met zich, dat alleen zeer deskundigen de gang van zaken kunnen overzien en aangeven wat en hoe het best te hande len. Wat het rijk moet doen omvat het grootste bedrijf in den lande, met het grootste aantal werknemers en het grootste aantal afnemers. Om in en met zo'n gigantisch bedrijf efficiënt te kunnen werken is een top van beslissingnemers nodig, beschikkend over ter zake kundige adviseurs, die in staat moet zijn het uitgebalanceerde be sluit zo spoedig mogelijk tot uitvoering te brengen. Wanneer nu parlement, sta ten of gemeenteraden daar in hun niet of althans mindere deskundigheid doch hoofdzakelijk uit politieke geëngageerd heid nogeens dagenlang over gaan de batteren veranderingen voorstellen waarvan zij meestenijds al weten dat ze door de meerderheid niet aanvaard zul len worden, dan veroorzaken zij alleen maar een duur oponthoud. De vérande- ringen die worden voorgesteld zijn meestal meer ingegeven uit politieke motieven, bedoelen een bepaalde aan hang te bevoordelen, dan op het alge meen belang gericht. En daarnaast zijn er dan de honder den vragen die kamerleden aan minis ters stellen, over dingen die in het land gebeurden of niet gebeurden, over din gen die in andere landen plaatsvinden, over dingen die men ook te weten kan komen door even bij een betreffende mi nister of hoofdambtenaar persoonlijk te informeren doch wat men in het open baar dóet om er politieke munt uit te slaan. Parlement noch staten of gemeentera den werken efficiënt. De leden ervan verliezen de grote lijnen uit het oog, omdat zij zich concentreren op politiek aanzien en winst. Het is hun goed recht om over het te voeren beleid te praten, het te kritiseren. Maar dat kan, zoals de prins dacht, ook eens per twee jaar, desnoods eens per jaar. Zelfs beter, want dan zijn de volksvertegenwoordigers wel genoodzaakt alleen de grote lijnen onder de loupe te nemen en al dat gehakketak over uitgewezen buitenlanders, over wat hier en daar is gezegd of geschreven en de tientallen andere kleine zaken buiten de openbare parlementaire uren te be spreken. Maar dan is er voor vele afge vaardigden minder persoonlijke eer te behalen. Dat is een faktor die ook mee spreekt. Men belooft of zweert bij de intrede wel dat men de belangen van het land, de provincie, de gemeente, naar beste kunnen zal helpen behartigen, maar helaas gaan partij- en persoonlijke belangen daarbij zo'n hartig woordje meespreken, dat het algemeen belang er vaak iets door in de verdrukking komt. Dat is de grote ziekte van ons politiek systeem. Een zieke demokratie, omdat men te perfektionistisch wil zijn, teveel kleine belangen openbaar wil bespreken uit welbewust partij of persoonlijk be lang. Wanneer we deze toestand handhaven, wordt ons systeem steeds zieker. Er is de laatste jaren een steeds toenemen van het praten, praten en nogeens praten te konstateren. Met het gevolg dat er te weinig konkreets gebeurt, in een maat schappij die om daden en snel handelen schreeuwt. Het is of men al wie bestuurt met steeds groter argwaan beziet en kritiseert, alleen om de kritiek, om zich zelf te laten horen, om deskundigheid, gewichtigheid voor te wenden. Als men eens besefte hoe armzalig de debatten vaak aandoen. Maar aan politiek doen is óók een bedrijf. Helaas. H. v. WERMESKERKEN (Nadruk verboden). POPULAIR ECONOMISCH COMMENTAAR DOOR DRS. A. VAN M3ERLO Er is de laatste jaren bijzonder veel nadruk gelegd op de bouw van winkél- centra. Zowel de buurtcentra als de wijk centra komen overal als paddestoelen uit de grond. Daar zijn goede doelma tige centra bij maar er zijn er ook te vinden die veel te duur zijn om rendabel te worden. Het kriterium voor de bouw van die centra was de laatste jaren veel al niet meer te vinden in de behoefte van de konsument maar meer in de be hoeften van projektbureaus en gemeen tebesturen om hun. status-gedachten uit te leven. Elke burgervader en veel kol leges van B. en W., die zich zelf respek- teerden, hadden de bouw van een win kelcentrum in gedachten of uitvoering. In de praktijk blijkt nu dat een aantal van die winkelcentra niet voldoen. De staatssekretaris van Econ. Zaken noem de in een redevoering het getal van 12. Hij voegde er aan toe dat de konsumen- ten er blijkbaar de voorkeur aan geven om in een fabriekshal in een weiland hun inkopen te doen wanneer zij daar prijsvoordeel kunnen behalen. Hij vond dat er aan de struktuur van het detail handelsapparaat veel mankeerde. Het zal er nu wel op uit draaien dat in de naaste toekomst winkelcentra met gro te voorzichtigheid worden gebouwd. Het komt ons voor dat een detailhan delapparaat zo efficient mogelijk moet funktioneren. Als we voornemens zijn de opkomst van verbruiksmarkten zoveel mogelijk te dwarsbomen dan maken we twee fouten. In de eerste plaats maken we dan de belangen van een doelmatige distributie ondergeschikt aan die van bouwers en stedebouwkundigen. Dat is al teveel gebeurd. Vervolgens werken we de inflatie in de hand omdat de prij zen hoger komen te liggen dan noodza kelijk is. Door verkeerde ingrepen kun nen we de ontwikkeling van het econo misch leven toch niet tegenhouden. LAGER EN LAGER Grote Duitse Concerns als Bayer, Volskwagen en Siemens hebben in de laatste tijd hun ongerustheid geuit over de toekomst van het economisch leven. Twee Nederlandse gezanten hebben zich daar nu bij aangesloten, de Kon. Shell en Hoogovens. Over Philips hoeven wij voorlopig niet te praten. Het gaat er zo slecht dat uiterst kieskeurige financiers als het beleggingsfonds Robeco er hun geld niet meer aan durven toevertrou wen. Als het zo wankel is bij de grote concerns, hoeven we ons niet af te vra gen hoe het bij de midden- en klein be drijven is. De concerns staan immers bekend om hun efficiente bedrijfsvoering en op de doelmatige bedrijfsvoering zijn de looneisen afgestemd. De voorzitter van een van de middenstandscentrales liet zich in een redevoering ontvallen dat tienduizend bedrijven zich op de rand van een faillissement bevinden. De ont slagaanvragen, die met tientallen tege lijk zijn begonnen, worden nu al in veel vouden van honderd geteld. Het is in derdaad als een sneeuwbaleffekt, waar bij wij moeten bedenken dat deze pas is beginnen te rollen. Wij moeten er rekening mee houden dat in Nederland het economisch kli maat sneller zal afkoelen dan in de ons omringende landen. Niet alleen ligt ons percentage van dienstverlening in het centrum van Europa hoog maar daar naast dienën wij met onze jonge indu strie in veel gevallen als toeleverings bedrijf voor het buitenland, met name voor west-Duitsland. Het zakenleven in de Bondsrepubliek zal er heus voor zor gen dat de landgenoten het langst aan het werk blijven. Wij verwachten der halve dat die bedrijven het langste ge zond zullen blijven die zich in hun or derportefeuille hebben laten leiden door een eigen beleid en niet op de gunst der tijden zijn gaan drijven. Wij hopen dat de ijverige werknemers en werkgevers, die zich niet door hoogkonjunktuur heb ben laten misleiden in een gestage kon- tinuïteit door het dieptepunt van de re cessie zullen laveren. De overigen zullen snel uit de markt raken, want de lijn der konjunktuur komt op steeds lager niveau. Men volge de beurs maar. NUCHTER BLIJVEN Er werd de laatste jaren fel geklaagd over onvoldoende bouw vooral in de goedkopere woningsektor. De klachten HELICON PRISMA CERTINA Klassiek dameshorloge In moderne lijnen. In chroom In doublé HORLOGER JUWELIER OPTICIEN Herenhorloge met datum. Dameshorloge met 14 karaat Exclusief model. Chroom met gouder, kast 262,- stalen bodem 115,— 129,- ,o en stalen bodem Jjg In doublé TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. jr zijn steeds geweest dat de aannemers veel te veel geld konden verdienen met het bouwen voor industrie en handel, terwijl er daarnaast een hoogkonjunk tuur bestond in het bouwen van bunga lows en andere luxe woningen voor de hogere inkomensklassen. Daarnaast zijn er duizenden bouwvakarbeiders naar west-Duitsland getrokken omdat daar de lonen hoger zijn en er bijzonder veel verdiend kon worden met het maken van overuren. Even waait er een koude wind over onze economie of de gehele bouwwereld staat al aan de klaagmuren van het Binnenhof in Den Haag. Men verwacht 20.000 werklozen in het bouwbedrijf voor 1972. Daarbij moet duidelijk ge steld worden dat een deel van die ar beidsreserve wordt veroorzaakt door te rugkomst van arbeidskrachten uit het buitenland. Vervolgens loopt de bouw van industriële opdrachten nu snel te rug. Bij teruglopende konjunktuur zal ook de bouw van luxe woningen wel in de knel komen. Dat betekent dat er dus straks mensen beschikbaar zullen zijn voor de echte volkswoningbouw. Men heeft in de komende jaren de kans om het woningprobleem dan met man en macht te bestrijden. Het is een kwestie van goed organiseren en van het vra gen van redelijke prijzen. Het zou best nog eens kunnen zijn dat het bouwen van een woning in de ko mende jaren nog eens weer een betaal bare zaak wordt voor de gewone man. Doo:r de eindelijk optredende konkur- rentie en een behoorlijk werktempo zal dan blijken of cje bouwprijzen een rede lijk niveau hadden. Wordt er nu al zo vers chr ikk el ij k alarm geslagen omdat er geen werk is of komen de overmatige winsten en al te dwaze lonen in gevaar Als dat laatste het geval is groeien wij naar normale verhoudingen. Laten wij voorlopig nuchter blijven. (Nadruk verboden) NIEUW KANTOOR EN MAGAZIJN FIRMA J. A. WESTSTRATE ZONEN MIDDELBURG Maandagmorgen heeft de architect A. van Loo te Middel burg, voor rekening van de fa. J. A. Weststrate Zonen aanbesteed het bouwen van kantoren en magazijn aan de Dampoortweg (klein Industrieterrein) te Middelburg. Het betreft hier de bouw van Zeelands grootste magazijn van pa pier en verpakkingsmaterialen, waarvan de grootste afmeting ca. 22 x 25 x 3% meter bedraagt; de terreingrootte is on geveer 1120 m2. Ingeschreven werd als volgt: aanne mingsbedrijf Fraanje N.V. te Lewedorp 128.735; fa. L de Jong, Vüssingen 137.500; fa. J. Jobse en Zn., Veere 141.800, fa. J. Adriaanse en Zn., Mid delburg 148.175, A. Poelman en Zonen N.V. te Ritthem 148.250, alles excl. B.T.W. VOOR BOEKEN OP ELK GEBIED: BOEKHANDEL VAN DER PEYL! door GERRIT FRANSEN 49) „En bij alles, wat we doen," voegt hij er aan toe, „moeten we in de eerste plaats aan de ons toevertrouwde kinde ren denken. En die moeten nu nodig naar binnen." Als de bestuursleden buiten lopen en nog even omkijken, terwijl de laatste kinderen de school betreden, zegt de se- kretaris: „Dat zit wel goed met Veswijk. We hadden het slechter kunnen treffen." Evert Veswijk heeft nu de zesde klas. Eigenlijk had hij de situatie willen laten zoals hij was. Uiteindelijk kom ik toch een keer in de hoogste klas. Maar in dit opzicht was Steenbeek onverbiddellijk ,jJij bent nu hoofd, en op deze school heeft het hoofd altijd de hoogste klas gehad. Daar wordt niet over gerede neerd." Dinie is erg trots op haar man. Een en dertig jaar en nu al hoofd van zo'n grote school. Ze heeft het thuis, bij haar ouders, in geuren en kleuren verteld. Want Evert heeft een paar dagen na zijn officiële installatie als hoofd, de leerkrachten uitgenodigd en dat werd een bizonder leuke avond. Dinie heeft zich kostelijk vermaakt, want de drie onderwijzeressen konden meedoen .Toen 'heeft ze gezien en ervaren, hoe popu lair haar man ook onder het personeel van de school is. Hartverwarmend vond ze het. De ouders van Dinie verheugen zich mede over de promotie. Sellema verze kert voor de zoveelste keer: „Altijd ge weten, dat Evert de maarschalkstaf in zijn ransel had. Een schoonzoon om trots op te zijn." Evert zelf blijft de eenvoudige onder wijzer, die er weliswaar in zijn klas goed de wind er onder heeft, maar op zijn tijd een gepast grapje kan hebben. En zelf ook wel eens een stuntje uit haalt. Niet wetende, dat zodoende zijn populariteit ook onder de kinderen stijgt. Aan de andere kant beseft hij terde ge, welk een grote verantwoording er nu op zijn schouders rust. En hij weet ook, dat hij het niet alleen zal kunnen. Daarvoor heeft hij Gods hulp nodig en daarom vraagt hij dan ook bij het begin van elke dag. De inspecteur, die wegens ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn bij Everts installatie, heeft de school bezocht en hem gelukgewenst. En hem van zijn medewerking verzekerd. „Deze school heeft nu een goede naam, meneer Ves wijk. Houdt het zo, dan zijn we allemaal tevreden." Met Dinie is hij op bezoek geweest bij Van Bragen. En daar is hij geschrokken. Het vroegere hoofd heeft hem gefelici teerd. „Machtig, Evert, dat jij m'n op volger werd. Dat is voor mij een hele geruststelling. Doe iedereen de groeten; ik wip wel eens een keertje aan." Met gemengde gevoelens keren Evert en Dinie huiswaarts. „Je ziet de man achteruitgaan," zegt Evert somber. Bei den weten ze, welke kwaal hardnekkig woekert in het langzaam uitterende lichaam van het vroegere schoolhoofd, maar ze vermijden de naam te noemen. Op school brengt Evert verslag uit. „Gaan jullie hem ook eens opzoeken, lui," vraagt hij. „De man was zo blij, dat hij me zag. Iedereen zijn hartelijke groeten." „Woensdagmiddag ga ik naar hem toe," besluit Lydia Tommessen. „Dat is toch wel het minste, wat ik nog doen kan." Mevrouw Van Bragen is verhuisd. Ze heeft nabij het rusthuis een woning kun nen huren. Weliswaar veel kleiner dan het „meestershuis", maar wat heeft zij, als vrouw alleen, nog nodig? En ze be spaart zodoende ook iedere keer de reis kosten. Wat niemand weet is, dat Wel- lebaard verscheidene malen een enve lop met inhoud in de brievenbus van het meestershuis heeft gestopt. Hoe zou mevrouw Van Bragen al die extra on kosten hebben kunnen bekostigen?" Het meestershuis staat nu leeg. En op een avond is het weer Coops, die Evert een bezoek brengt. Hij kan haast wel met zekerheid veronderstellen, dat zijn reis ditmaal te vergeefs zal zijp. Want Evert en Dinie hebben een modem huis, van alle gemakken van deze tijd voor zien. En wie zou aan willen ruilen voor het oude meestershuis? Evert krijgt de schrik van z'n leven, als Coops zo langs zijn neus weg ter sprake brengt, dat de hoofdonderwijzer in het meestershuis naast de school be hoort te wonen. Evert kent immers de woning? Hoe vaak is hij er niet binnen geweest? Zeker, het was er gezellig, want mevrouw Van Bragen wist sfeer te scheppen. Doch als je zo'n mooi huis hebt als dit, ga je toch niet verhuizen naar een woning, die even oud is als de school Het schoolbestuur zit er eigenlijk een beetje mee. Enerzijds weten ze het: 'tls oud. Goed, er zijn in de loop der jaren heel wat voorzieningen getroffen. Er zijn grotere ramen in gekomen, er is een badkamer aangelegd en zelfs cen trale verwarming. De tuin is gemoder niseerd en wordt op kosten van het schoolbestuur onderhouden, omdat Van Bragen niet van tuinieren hield. De keu ken werd helemaal opnieuw ingericht en de hoge kamers kregen allemaal een lager plafond. Ziet er binnen redelijk uit, van buiten is duidelijk te zien, dat het huis een halve eeuw oud is. Vooral dat antieke rieten dak bederft alles. Evert is blij, dat Dinie net niet thuis is. Die is een uurtje naar haar vroegere collega, mevrouw Tollebrink. Hoewel Tollebrink nergens aan doet en voor een tikkeltje rood wordt versleten, heeft Di nie de vriendschap met de vroegere kan tinejuf van haar bedrijf aangehouden. Evert heeft één keer heel voorzichtige bedenkingen geopperd, hetgeen Dinie verstoord deed opmerken: „We hebben jarenlang goed met elkaar overweg ge kund. Zelf heb je nota bene gezegd, dat er op Tollebrink eigenlijk niets is aan te merken en nu Alie met hem getrouwd is, zou je willen, dat ik er wegbleef? De mensen moeten dan maar denken, wat ze willen, maar af en toe ga ik er eens heen en af en toe nodig ik haar uit. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1