Milieu-economie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Desiree Derloumgsringen gaan 'n liefde lang mee. Met RAAD en DAAD Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 21 29 OKTOBER 1971 ook aan huis te ontbieden de scheldebode REDACTEUH ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Er komen steeds meer mensen die de milieu-economie beoefenen. Daar zijn ook al hoogleraren in de economische wetenschap bij. We treffen er voorts politici onder en vele gewone stervelin gen, die zich bedreigd voelen door de toenemende vervuiling. Met de milieu vraagstukken heeft de maatschappij een nieuwe dimensie gekregenl. Jammer, dat deze zo in de emotionele sfeer ligt en te weinig op zijn ware verschijning wordt beoordeeld. Tot de milieu-vraagstukken behoren de luchtvervuiling, de toenemende straatvervuiling, ^e waterverontreini ging maar ook dè verkeerscongesties en het tekort aan rekreatiegebied. Velen zijn van mening dat produktie en milieu bescherming tegenover elkaar staan. De produktie, het bedrijfsleven en de on derneming, zij behoren evenzeer tot het milieu als het gezin, de kerk en de plantsoenendienst. Welzijn en welvaart horen als een! Siamese tweeling bij el kaar. Evenzo zijn milieu en industrie nauw met elkaar verbonden. PROBLEEM BESTAAT AL LANGER Het probleem van de milieu-aan tasting houdt ons meer bezig dan tien of twintig jaar geleden. Dat is een ge volg van de tastbare, ruikbare en zicht bare milieu-vervuiling om ons heen. Naarmate wij ons meer ergeren moeten wij er ons ernstiger mee bezig houden. Het probleem heeft echter al tijd bestaan. Het was voorheen een lo kaal verschijnsel, daarna is het een na tionaal probleem geworden, maar er wordt al lang op internationaal niveau aan gewerkt. Om een voorbeeld te noe men, wij konden reeds voor de tweede wereldoorlog zien hoe talloze bewoners van het Ruhrgebied dreigden te verstik ken door de gassen en schoorstenen van de hoogovens en chemische fabrieken die in deze industriestreek de lucht ver pestten. Niemand heeft er toen artike len aan gewijd. Nu beginnen wij in bepaalde streken van Nederland de luchtverontreiniging te ondergaan. Nu zien wij de kwaliteit van het Rijnwater met sprongen terug lopen. Nu spreekt plotseling de opposi tie in de Tweede Kamer verwijtende woorden tot de regering, die geen voor zieningen zou hebben getroffen. De pro duktie, dus de industrie krijgt de schuld. Er wordt een opvattting gekweekt als of de ondernemers, die de z.g. winstma kers zijn, de lucht in Nederland ver pesten. Daar moeten enkele kantteke ningen bij worden gemaakt. Wel lucht, geen werk In de eerste plaats treffen we in niet- kapitalistische landen, zoals Polen en de Sow jet-unie eveneens streken aan met luchtvervuiling, smerige straten en vervuilde rivieren. Die zijn dan bedoeld om de werkers van die landen een be ter huis, een dikker beilegde boterham en een autootje te bezorgen. Het laatste is er meestal niet bij maar zij houden de stank eveneens. Die landen zijn min der dicht bevolkt en de milieuvervuiling is daar nog in een embryonaal stadium, zoals wellicht hier een kwarteeuw gele den. Voor de rest dient hier do milieuver vuiling eveneens de materiële en geeste lijke welvaart van de werknemers. Want als we honger hebben en geen werk ne men we de stank op de koop toe. Hon ger en geen werk kunnen wij ons niet meer voorstellen. Al zijn zij ver weg, zij zijn niettemin aanwezig als wij onze economische groei als doelstelling ver waarlozen,. We kunnen de milieuvervuiling gaan oplossen door verboden. Als in Zeeland de eilanden worden gesloten voor de industrie walmen de schoorstenen in Vlaanderen. Welvarende Belgen gaan dan frisse lucht halen aan de Noorse of Spaanse kust en de Zeeuwen blijven klei verzetten zonder rekreatie. Afvalverwerking Daarnaast is gebleken dat de milieu vervuiling deels zo niet grotendeels wordt veroorzaakt door konsumenten met gasproducerende auto's, door afval wegwerpende toeristen, door olie-lozende schepen en door s,nel opgetrokken woon wijken, die geen groenvoorziening heb ben gekregen. De winstmakende indu strie staat buiten al deze faktoren. Wij moeten alleen leren de thans aan een dichte bevolking gebonden processen te beheersen. De techniek is bezig daar vindingen voor te doen. Zo maakt men auto-verslindende schrootmachines die autowrakken tot lucifersdoosjes voor de hoogovens omvormen en geweldige vuil verbranders ontwikkelen zich tot com- postproducenten Als wij naarstig blijven zoeken zullen wij uit afval weer nieuwe produkten kunnen vervaardigen. Wellicht kunnen deze nieuwe produkten de snelle ver mindering van de wereldvoorraden aan bepaalde grondstoffen weer tegenhou den. Daardoor wordt het duurder wor den van een aantal produkten voorko men, want schaarse grondstoffen, plegen in prijs omhoog te gaan. Dat veroorza ken industrie en handel. Dezelfde pro ducenten moeten echter ook voor de ver vangende produkten; zorgen. Research Wij zullen ervaren dat wij de milieu vraagstukken kxymen overwinnen. Er kunnen afzuigers, geluiddempers, afval- vemietigers, waterreinigers en zuurstof- zuiveringsinstallaties worden gebouwd. Al die voorzieningen vormen een onmis baar deel van een dicht bevolkte samen leving die een hoge levensstandaard wil behouden. Met veel researchwerk zullen technisch vernuft en denkkracht ons de gewenste milieu-zuivering leveren. Maar die voorzieningen moeten betaald worden door degenen die ze gebruiken en dat zijn wij zelf. Het is zelfs zo dat de in ventiviteit van de winstmakende indu strie vermoedelijk de drijvende kracht zal zijn waarmee het vraagstuk zal worden opgelost. Daartoe is echter nodig de medewer king van de werknemers om al die pro dukten te fabriceren en die van de kon sumenten om ervoor te betalen. De cir kel is daarmee rond: zakenleven en mi lieu horen bij elkaar en zijn eikaars vij anden niet. Als politici him brood er mee willen verdienen om te beweren dat industriëlen willens en wetens het milieu verpesten dan is er op zijn minst een luchtje aan die redenering. Drs. A. VAN JVHERLO MET RAAD EN DAAD In verband met sterk gestegen kosten voor beantwoording van vragen in onze rubriek „Met Raad en Daad" zullen we deze met ingang van 1 november moe ten beëindigen. Nu nog lopende vragen zullen we zoveel als mogelijk is, afwerken. Een gedeelte echter zal niet meer beant woord kunnen worden. Zie zelf de Uitgebreide Desiree kollektie by: HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. Kever. Bijgaand zend ik u een ke vertje, waarvan wij er al zo'n 12 heb ben gevangen in de woonkamer. Ze vreten nogal aan de bladeren van de huisplanten. Kunt u mij zeggen hoe ze heten en hoe te bestrijden? Deze kevers behoren tot de zgn. snuit- kevers en wel tot de familie der Lap- sunitkevers (Otiorrhynchus). De toege zonden kever behoort tot de O.-sulcatus, welke veel in fruit, groenten en bloemen voorkomt. Hij is kenbaar aan de don kere weinig gegroefde dekschilden ge vlekt met een zwarte ondergrond. De kevers vreten aan allerlei gewassen, bladeren, spruiten en bloemen. De lar ven vreten aan de wortels en wortelhals. Bestrijding: met Aldrin-stuif 2y2% en verder wegvangen en doden. Gegevens Kruiningen. Voor mijn school moet ik een werkstuk maken over Kruiningen. Kimt u mij helpen aan inlichtingen omtrent de ligging, werkge legenheid, industrie, pendel, recreatie, verenigingsleven, bevolking (import), kerkgenootschap, aantal huidige bewo ners etc.? Daar wij zelf niet over al de door u gewenste gegevens beschikken, en het ook niet de bedoeling van de leraar, die u de taak opgaf, was om anderen voor u het werk te laten doen, maar er zelf op uit te trekken, adviseren wij u bij de verschillende afdelingen van het Ge meentehuis persoonlijk uw informaties in te winnen. Ook zult u ongetwijfeld in de dichtstbijzijnde Openbare Leeszaal en Bibliotheek lektuur over verschillen de details van uw onderwerp ter inzage kunnen krijgen. Daarna kunt u voor de overgebleven vragen u richten tot de Provinciale Bibliotheek, Abdij 9-, Mid delburg, tel. 01180-5541 en/of het Cen traal Bureau voor de Statistiek, Pr. Bea- trixlaan 428, 's-Gravenhage, telef. 070- 694341. Passiebloem. Aan mijn passiebloem (buiten) hangen zaadbollen. Ik wou daar graag zaad van vergaren en zaaien om a.s. voorjaar de jonge plantjes bui ten te planten. Hoe krijg ik dat zaad goed uit de bollen? Moet ik ze buiten aan de plant laten hangen tot ze oranje zijn of kan ik ze groen afplukken en binnen laten rijpen Moet het zaad eerst drogen en dan gezaaid worden of moet het vochtig in de aarde? Het is af te raden de passiebloem door zaad te vermenigvuldigen. Deze planten zullen zeer waarschijnlijk niet bloeien. Wij heben zelfs ondervonden dat een scheut van een rijkbloeiende passieflora op zaailing geënt, geen bloemen gaf. De vermeerdering kan beter plaatsvinden door een zijscheut met een stukje bast van de hoofdnerf er aan (hieltje) te stekken in een pot met bladaarde met scherp zand, uit de zon en op een war me plaats. Ze wortelen gemakkelijk. Wilt u toch zaaien dan met rijp, droog zaad. Het rijpen van de zaadbol kan bij slecht weer in een gevorderd seizoen ook binnen gebeuren. Gevaarlijke hamsters. Ik zou graag een (goud)hamster willen aanschaffen, maar een kennis van mij had in een tijdschrift gelezen, dat men er hersen vliesontsteking van kan krijgen. Is dat waar De mogelijkheid is aanwezig. Toeval lig heben wij het door u bedoelde artikel ook gelezen (red. Scheldebode, dit was Panorama no. 36). Wij maken er u in de eerste plaats op attent dat er in het betreffende artikel melding werd ge maakt van het feit, dat dergelijke geval len zich voornamelijk voordeden in Duitsland, met name in Keulen' en Frankfurt. Het betreft hier n.l. een vi rus waarvoor de hamsters zelf onge voelig zijn; via onvoldoende hygiëne (handen wassen e.d. nadat men met de dieren in kontakt is geweest) kan dit op de mens overkomen, welke er dus niet ongevoelig voor is. In de tweede plaats wil dit niet zeggen dat alle Duit se hamsters uit deze streek met dit vi rus zijn besmet, laat staan onze Neder landse dieren. Van het T.N.O.-Proefdie- rencentrum in Zeist, waar toch duizen den hamsters e.d. worden gefokt, verna men wij, dat er zich hiervan nog geen enkel geval had voorgedaan. Derhalve zien wij hierin voor u geen reden om niet tot de aanschaf van een (Neder landse) hamster over te gaan. Overi gens doen dergelijke problemen zich wel meer voor. Een zeer bekend feit is de Papagaaien-ziekte, waarbij de mens kan worden besmet door een papagaai. Via uitgebreide quaranteine maatregelen wordt dit tegengegaan. Als ander voor beeld wilden wij u noemen de terrara- riumdieren, (Er zijn in Nederland ca. 2.500 geregistreerde terrariumhouders) met name slangen en hagedissen hebben vrijwel altijd een bepaalde dosis para- tyhus-verwekkerse bij zich. Hierbij is dus ook een goede hygiëne vereist. Als liefhebber moet men dus een dergelijk risico op de koop toe nemen, maar toch wel trachten het zo gering mogelijk te houden. Mavo 1 Gaarne vernam ik hoeveel lesuren een Mavo-leerling 3e klas per week moet maken. Zijn dit door het min. van Onderwijs vastgestelde tijden of wordt dit besproken door de direk- teur evt. met leraren en bestuur? 2 Mag er op een christelijke school weh beknot worden op o.a. handelskennis en andere belangrijke vakken, maar dat er van kerkgeschiedenis geen minuut afgaat? Wij hebben uw vragen voorgelegd aan het ministerie van Onderwijs en weten schappen en ontvingen heden het vol gende antwoord: Met betrekking tot de in uw brief gestelde vragen deel ik u mede, dat de vakken waarin aan een school voor mavo, ingevolge het bepaal de in de artikelen 9 en 11 van de Wet op het voortgezet onderwijs, onderwijs wordt gegevens en ingevolge artikel 12 van die wet onderwijs kan worden ge geven, behoren te zijn vastgesteld in het leerplan en de daarbij behorende lessen- tabel van die school. Bij de vaststelling van het leerplan en de lessentabel van de school moeten de bepalingen inzake de inrichting van het onderwijs en met name die van de vakken en het aantal wekelijkse lessen in die vakken in acht worden genomen. Deze bepalingen zijn, voor zover het scholen voor mavo be treft, vervat in de artikelen 17, 31 en 32 van het Besluit V.W.O.-havo - mavo en indien aan een mavo-school een drie jarige afdeling is verbonden ook nog in de artikelen 33 en 34 van dat besluit. Aangezien het echter te ver zou voeren uw vragen in deze brief en detail te be antwoorden moge ik u in dit verband kortheidshalve naar die artikelen verwij zen. Het genoemde besluit is in de se rie „Wetten en bestuursmaatregelen Onderwijs en Wetenschappen", publika- tie no. 57, bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage en in de boekhandel ver krijgbaar. Voorts vestig ik er hierbij uw aandacht op, dat het toezicht op de naleving van de bovenbedoelde bepalin gen door de mavo-scholen wordt uitge oefend door de inspektie van het alge meen voortgezet onderwijs. Op grond hiervan kan worden gesteld, dat het on derwijs aan de door het Rijk bekostigde mavo-scholen behoudens met toepas sing van artikel 25 van de Wet op het voortgezet onderwijs, in het geval van goedgekeurde afwijkingen in verband met een bijzondere inrichting van het onderwijs (bijv. ivo-scholen), dan wel in het geval van een noodsituatie (bijv. bij bestaande vakatures) is ingericht overeenkomstig de geldende bepalingen. Indien er echter ten aanzien van een bepaalde school en in het bijzonder voor wat betreft de inrichting van het on derwijs aan die school concrete vragen zijn gerezen, kan men zich voor het ver krijgen van inlichtingen wenden tot de met het toezicht op die school belaste inspekteur. Schilderij. Ik heb een stilleven van Tilly Mors. Hoe oud kan het zijn? Is u hiervan iets bekend? De door u genoemde schilderes komt in onze archieven helaas niet voor. Wel licht zou aan de hand van een foto meer omtrent de tijd waarin het werk is ont staan te zeggen zijn. Om tijd te sparen zouden wij u dan ook willen adviseren zo'n foto te laten maken op een formaat van 18 x 24 cm (in duidelijk zwart-wit) en deze, vergezeld van uw vraag op te sturen naar het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie, Korte Vijver berg 7, Den Haag. (N.B. de foto wordt door het instituut voor haar archief be houden). Dit instituut beschikt over het meest uitgebreide documentatiemateri aal in ons land, waardoor verdere tijd rovende informatie elders overbodig is. Roy Black. In verband met een weddenschap zou ik graag willen weten of de Duitse zanger Roy Black ge trouwd is en zo ja, wanneer? Helaas hebben wij het door u gevraag de niet kunnen achterhalen. Wij raden u derhalve aan om uw vraag voor te leggen aan: Deutsche Grammophon Ge- sellschaft, Rothenbaum Chausée 5, Ham- burg-13, Deutschland. ^AAAAAAAAAAAAA^WAAAAAAAAAAA ADVERTEREN IN DIT BLAD HEEFT ALTIJD NOG SUCCES GEHAD door GERRIT FRANSEN 46) Goed, beschouw het als zodanig. Zeg maar, dat je uit mijn naam komt." Nog dezelfde dag belt Evert de voog dijraad in de stad op. Met een paar woorden zette hij uiteen, wat de kwestie was. De vrouw, die hem te woord stond, antwoordde: „Ik zal een paar aanteke ningen maken en stuur dan iemand. U bent onderwijzer? Mag ik uw naam en adres? Dan ziet u hem wel verschijnen. Ja, na schooltijd. Er moet natuurlijk er gens een briefe zijn, waarin die meneer Pinneger in Disselberg benoemd is als toeziend voogd. Goed, u hoort nog van ons. En vriendelijk dank voor uw me dedeling. Heel verstandig, dat u ons belt." Greet je Alfers bleef weg van school en een der agenten van de rijkspolitie fietste naar de boerderij en maakte pro ces-verbaal op tegen de moeder. Terwijl de oude boerin een waarschuwing kreeg, „want zo vertelde de man later op de dag aan zijn superieur ze ging me een beetje al te erg tekeer. Pas toen ik dreigde haar mee te zullen nemen naar het bureau, bond ze in. Dat is me een Kenau, die oude!" HOOFDSTUK 20 Evert wordt ergens voor aangezocht In september kreeg het bestuur een brief van Van Bragen, waarin hij zijn ontslag vroeg. Zijn gezondheidstoestand was van die aard, dat hij waarschijnlijk niet meer in staat zou zijn het werk als hoofdonderwijzer goed te verrichten. De artsen, die hem behandelden, hadden hem geadviseerd vervroegd pensioen aan te vragen. „Dan kunt u misschien nog jaren mee, meneer Van Bragen. Als u weer voor de klas wilt gaan staan is dat voor uw eigen verantwoording." Een advies, dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Vandaar, dat Van Bragen de verstandigste ,weg koos en ontslag vroeg. Coops kwam dadelijk met de brief naar school en liet hem Steenbeek lezen. Deze was wel even geschrokken. „Al les wat ik verondersteld heb, maar dat toch zeker niet. Ik dacht: die is mis schien met een half jaartje of zo wel weer opgeknapt. Het is dus toch erger, dan we allemaal dachten." „We zullen cns als bestuur er over beraden. Natuurlijk krijgt hij eervol ont slag. Van Bragen heeft de beste jaren van zijn leven gegeven voor onze school, dat heb ik wel uit de notulen kunnen halen. Jammer, dat hij op deze wijze van ons heen gaat. Maar ja, als de man op deze wijze kans heeft nog wat jaar tjes te leven, moet" hij deze mogelijkheid natuurlijk benutten. Hoe oud is hij ei genlijk?" „In de vijftig," antwoordde Steenbeek. „In november zou hij achttien jaar hier aan de school verbonden zijn, waai van twaalf jaar als hoofd." Coops keek de onderwijzer, enige tijd nadenkend aan. „En hoe lang loopt jij al mee, Bertus?" „Ik?" De ander keek enigszins ge schrokken op. „Bedoelt u hier? Op deze school? Of in totaal?" „Beide," antwoordde de voorzittter lachend. „Wel, ik ben bijna dertig jaar bij het onderwijs, waarvan zeventien jaar hier. Ik kwam een klein jaar na Yan Bragen hier. Toen was het nog een viermans school. Er was één onderwijzeres voor de eerste klas. Ik had toen twee en drie; Van Manen hij is een jaar of wat geleden overleden was toen hoofd en had zes. En Van Bragen had vier en vijf. Zo ging dat in die dagen." „Dat was zeker wel eens behelpen?" Steenbeek haalde de schouders op. „Och, je wist niet beter, of het hoorde zo. We hadden toen klassen van een kleine twintig kinderen. Dus niet veel meer samen als nu in één klas. Maar wij hadden het nog heilig vergeleken bij de Openbare school. Dat was toen een tweemans schooltje met een zestig leer lingen. Een juffrouw voor één, twee en drie en een hoofd voor vier, vijf en zes. Ga er maar aan beginnen." Hij lachte bij de herinnering. Evert hoorde het in de middagpauze, toen Steenbeek het aan de andere leer krachten vertelde: „Van Bragen neemt ontslag. Met het oog op zijn gezond heidstoestand." „Dan zul jij wel hoofd worden," ver onderstelde Lydia Tommessen. Steenbeek keek haar verschrikt aan. „Weet je niets leukers voor me? Spaar me. Ik weet nu wat het is, om de hele verantwoording te moeten dragen. Ik weet nu wat het is, om de hele verant woording te moeten dragen. Ik heb aan jullie een hele steun, dat moet gezegd worden, maar om permanent hoofd te wordenNee, dank je wel. Een jaar of tien geleden had ik nog wel de am bitie, maar nuKind, ik ben ook al vijf en vijftig!" ,,'t Is, dat je het zelf zegt, Bertus, maar ik gaf je nauwelijks vijftig. En dat meen ik ook," antwoordde de onder wijzeres. Steenbeek boog even. „Dank je, jonkvrouw, voor het compliment. Maar dat neemt niet weg, dat ik vriendelijk voor de eer zal bedanken, als ze het me zouden vragen. Maar wat haal ik in m'n hoofdZe zullen wel sollicitanten oproepen." „Ik zou liever jou als m'n baas zien dan een vreemde," verzuchtte Lydia. „Je weet tenslote wel wat je hebt, maar een vreemdewe hebben net zo'n leuk ploegj e op dit moment, niet Evert Deze beaamde het. „Je moest het maar doen, Bertus, als ze het je vragen Je hebt er onbetwist de capaciteiten voor." „Nogmaals, bedankt voor het compli ment, maar ik voel me te oud, kinders. Nee, laat mij m'n laatste jaren voor het pensioen maar blijven, wat ik ben. Dat bevalt me wel zo goed." Zoals iedereen onder het personeel en ook de ingewijden in het dorp, die bij geruchte hadden vernomen, dat Van Bragen niet meer terugkwam, hadden verwacht, gebeurde. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1