Mini-Mik show in het Scheldekwartier Een kwart miljoen oude kranten herdrukt Nederlandse heeft tekort kampeer gelegenheid kust aan GRANDIOZE INRUILACTIE ZWART-WIT-T.V. 549,- 449,- 1 l FONDU 12,50 Vlissinger Roelse Ontmoetings weekeinde gehandicapten Zeeland Nieuwe uitgaven met fietstochten Telefooncel Ritthem naar Postmuseum In de put? Uit de put in de PUT!! de scheldebode donderdag 21 oktober 1971 Rentabiliteit Dat is een voordeel van ruim dertig procent Dat is een voordeel van 41 procent Strandhotel tel 01184—2297 vervolg van pagina 1 De voorzitter van de personeels vereniging van de Kon. mij De Schelde kon weer heel wat mensen verwelkomen in het Scheldekwar tier die allemaal gekomen waren om te genieten van een gezellige avond. Nou dat hebben ze dan ook wel gedaan, want toen Gait Jan Kruut- moes —Kees Schilperoort«- opkwam met zyn „Goeenaovond saom" toen zat de stemming er meteen in. Als orkest was deze avond het Mini Mikorkest aanwezig onder leiding van Kees de Nys. Na de inleiding van het orkest met vrolijke wijsjes kwam er een mofoonplaatjes te winnen wat voor de liefhebbers toch altijd fijn is, en mevrouw Schot kreeg er de eerste keer 7.0'n aardigheid in dat ze na de pauze nog eens het toneel op ging maar nu in gezelschap van haar man. Deze quiz bestond hieruit: zij moest zeggen wat haar man in be paalde gevallen zou doen. Ondertus sen was de heer Schot natuurlijk de zaal uit. Na de antwoorden te heb ben gegeven kwam de heer Schot terug om op dezelfde vragen een antwoord te geven wat voor ieder goed antwoord dat overeenstemde met hetgene wat zijn vrouw gezegd geheel ander soort amusement in de had een plaat opleverde. Vijf platen vorm van Appie Blommert die zich waren er te verdienen. Natuurlijk was op deze avond ook Drika aan- Appie ontpopte als een parodist van klasse. Hij deed dit met behulp van zijn bandrecorder—anders zou het onmo gelijk zijn—en zijn koetje dat door de gehelde parodie allerlei malle en gekke fratsen uithaalde. Hij nam een heel stuck van de tijd in, maar niemand vond dat erg want het was amusement van de bovenste plank. Tussen de optredende artiesten door sprak Kees Schilperoort het pro gramma aan elkaar met een leuke mop en voor en na de pauze een quiz. Met deze quizes waren gram- wezig in haar Volendams kostuum met liedjes die zo bekend waren dat de meeste mensen hun stembanden nog maar eens smeerden. De clowns van de avond waren de twee Tobo's, een komisch duo. Na de pauze kwa men alle artiestennog een keer be halve Appie Blom die alles voor de pauze had afgewerkt. De personeels vereniging kon weer op een geslaag de avond terug kijken. Veel jongelui bleven nog tot half twee om een gezellig dansje te maken. Eind vorig jaar werd door Knip- penbergV Uitgeverij te Utrecht de eerste serie herdrukken van oude kranten uitgebracht. De serie omvatte vier historische kranten, die, kompleet herdrukt, een uitstekend beeld geven van de tijd waarin ze oorspronkelijk verschenen en van de gebeurtenissen die toen de wereld schokten. Niet alleen de redaktionele kolom men, maar evenzeer de advertentie pagina's wekken gevoelens van wee moed, vertedering, ofwel veront waardiging bij de lezer van nu. De eerste serie werd snel gevolgd door een tweede, die grote rampen uit de menselijke geschiedenis tot onderwerp had: de ondergang van de Titanic, de vernietiging van het luchtschip Hindenburg, de storm ramp van Borculo en de uitbarsting van Krakatau. Een serie van drie „Indische kran ten" bleek o. a. op de Pasar Malam in Den Haag een succes te zijn. Dezer dagen komt, in samenwer king met enkele grote dagbladen, de vierde reeks uit, waarmee het totaal aantal herdrukte kranten dat Knip penberg heeft geproduceerd op niet minder dan een kwart miljoen wordt gebracht! De herdrukken hebben intussen ook hun waarde bewezen als hulp middel bij het geschiedenisonder wijs. Een honderdtal middelbare scholen gebrukt ze om de leerlingen geschiedenis als actuele berichtge ving te presenteren. Voor Knippen- Op basis van een enquete bij alle 890 Nederlandse gemeenten is de afdeling Recreatie van de ANWB tot de conclusie gekomen, dat het in principe mogelijk moet zijn de be schikbare kampeerruimte in ons land te verdubbelen. De grootste knelpunten, ook deze zomer is dat weer gebleken, zijn in de kuststrook te vinden; hier dienen de mogelijk heden op zo kort mogelijke termijn te worden vergroot. Steeds meer caravan-fabrikanten gaan ertoe over zelf kampeerterrei nen in te richten. De Duitse fabri kant Knaus opende deze zomer een camping in Viechtach in het Beierse Woud. terwijl een nieuw terrein in Lockenhausen, 10 km van de nieuwe caravanfabriek in Jandelsbrunn bij de Oostenrijk-Tsjechische grens in voorbereiding is. De modelcamping van Knaus op nog geen kilometer van Ocksenfurt a. d. Main is al eerder in gebruik genoemen. maken door de aangegeven gebie den: ontdekkingstochten op de fiets, die er zijn mogen. Tot nu toe ver schenen een negental uitgaven, te weten: Fietstochten in Noordelijk Nederland; Fietstochten in de Gel derse en Overijsselse Achterhoek; Fietstochten in Midden Nederland; Fietstochten op de Veluwe; Fiet stochten in Noord-Holland; Fiet stochten in Zuid-Holland; Fietstoch ten in Zeeland en Hollandse Delta; Fietstochten in West en Midden Brabant en Fietstochten in Zuidelijk Nederland. Deze uitgaven kunnen besteld worden bij „stichting fietst', Amsterdam, door overma king van f 2,40 per titel -~s. v. p. atvenste titel vermelden -» op postgi ronummer 234567. berg's Uitgeverij aanleiding een boekje met didactische aanwijzingen voor het gebruik van de kranten voor dit doel uit te brengen. De nieuwe serie is opgehangen aan het thema "Grote gebeurtenissen in Europese vorstenhuizen". Door storting van f 3,90 op girore kening 698090 t. n. v. Knippenberg Utrecht verschaft men zich een exemplaar aan van: het Rotter- damsch Nieuwsblad van 23 juli 1918, met berichten over de dood van de Russische tsarenfamilie; de Gazet van Antwerpen van 29 augus tus 1935, met hartbrekende artikelen over het dodelijk ongeval dat Ko- j ten. ningin Astrid van België over- kwamjde Haagsche Courant van 9 september 1936, waarin de verloving van prinses Juliana en prins Bern- hard wordt aangekondigd; het Nieuwsblad van het Noorden van 10 december 1936, met het schandaal in de Britse koninklijke familie bij het huwelijk van de koning met mrs. Simpson. Knippenberg's Uitgeverij heeft in middels nieuwe series in voorberei ding, omdat is vastgesteld dat zeer vele lezers van de reeds verschenen reeksen om méér blijven vragen. Zoals met de Vorstenhuizenserie en de Indische serie is ingehaakt op de actualiteit, zal ook in de toe komst steeds gezocht worden naar een relatie tussen de actualiteit en de historie, zoals die tientallen jaren geleden door journalisten werd inge schreven. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf gaat begin nen met een onderzoek naar de rentabiliteit van de exploitatie van kampeerterreinen en bungalowkam- pen. De organisatie van recreatie- ondernemers in Nederland Recron heeft de leden opgeroepen aan dit onderzoek mee te werken. De resul taten van dit onderzoek kunnen o. a. een antwoord geven op de vraag in hoeverre de terreinhouders voor een sluitende exploitatie zijn aangewe zen op het verhuren van vaste sei zoenplaatsen voor caravans en ten- Wie recreatieve fietstochten in Nederland wil maken, vindt hier voor goede informatie in een nieuwe serie uitgaven van de stichting fiets!" Gegroepeerd per gebied zijn acht tot tien fietsroutebeschrijvingen bijeen gebracht, waarbij van iedere route een uitvoerige beschrijving wordt gegeven met duidelijke route kaart en toeristische informatie. Aan de hand hiervan kan men tochtjes De zeldzaam mooie oude tele fooncel van het postkantoor te Ritthem, dat met ingang van 1 november ophoudt te bestaan, zal een plaats krijgen in het Postmuseum in Den Haag. Deze telefooncel behoorde tot een van de eerste telefooncellen in ons land en is een van de drie die nog in Nederland zijn. De Rit- themse is evenwel de oudste zodat deze zyn plaats in het Postmuseum krygt, hoewel het postkantoor van Middelburg veel moeite heeft gedaan om deze cel in de wachtruimte van dit kantoor te plaatsen. De cel is plus-minus 100 jaar oud en nog uitgerust imet klapdeurt jes. ALS U TUSSEN NU EN 30 OKTOBER A.S. UW OUDE ZWART-WIT TV INRUILT OP ONDERSTAANDE AANBIEDINGEN, HEEFT U NOG NOOIT ZO VEEL VOOR UW INRUIL TV TERUGGEKREGEN. PHILIPS zwart-wit TV in Aristona uitvoe ring, geschikt voor de ontvangst van alle zwart-wit programma's van de zenders Nederland 1, 2 en België via kanaal 2. Het toestel heeft een 61 cm. 110 graden „direct vision" beeldbuis met gradatie filter en zes drukknoppen voor voorkeur afstemming. De normale prijs is 819,— U BETAALT NA AFTREK VAN DE INRUILWAARDE VAN UW TOESTEL (Hoe oud doet er niet toe) Zwart-wit TV met 61 cm. doorgestoken beeldbuis. Dus optimale beeldweergave. Eigentijdse, asymmetrische vormgeving. Geschikt voor de ontvangst van Neder land 1, 2 en België U.H.F. Zeven snel^ druktoetsen zorgen voor een simpele zenderkeus. De normale prijs is 765,— U BETAALT NA AFTREK VAN DE INRUILWAARDE VAN UW TOESTEL (Hoe oud doet er niet toe) Bij FABRO vindt U een enorme sortering kleuren- en zwart-wit TV in de merken PHILIPS BLAD PUNKT - GRUNDIG - LOEWE OPTA - TELEPUNKEN ENZ. EI ED MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN Domburg» Schuitvlot 3 Badhuisstraat 34 Dijkstraat 77 tel. 80 45 tel. 72 44 tel. 48 33 (kinderen V2 geld) menu met kip in roomsaus voor 12,75 op zondag dezelfde prijzen en altijd dezelfde intieme sfeer. Ai een aantal jaren worden in „Het Zilveren Schor" in Arnemui- den zomerweken sn, die men in Zeeland nog mist. medewerkers van de Stichting lichamelijk gehandicapte en niet-ge- handicapte jongeren, uit Brabant en Zeeland. De deelnemrs daaraan zin gen en spelen, feesten en dansen en doen nog veel meer dingen, die zowel leuk als interressant zyn. Daardoor leert men zyn eigen en eikaars mogeiykheden kennen. Er wordt ook gepraat en er ontstaan contacten, die na de zomerweek nog blijven bestaan en onderhouden worden door brieven en bijeenkom sten.. Naar aanleiding van deze ervarin gen hebben de Zeeuwse stichting voor Revalidatie en „Het Zilveren Schor" samen het plan opgevat om ook voor de lichamelijke gehandi capten tussen de 20- en de 40 jaar ontmoetingsweekends te organise ren. Wat daar precies gedaan wordt zal in de eerste plaats door de deelnemers zelf bepaald moeten worden. Wellicht kunnen eigen er varingen uitgewisseld worden en nieuwe opgedaan. Misschien ook kunnen plannen gemaakt worden om ^^comei^to^^epaald^^oorzienir^ voor voor Revalidatie in Zeeland en van „Het Zilveren Schor" willen hiero ver graag gaan meedenken. Op 20 en 21 november a.s. wordt als eerste verkenning een weekend georgani seerd, waar lichamelijk gehandicap ten uit Zeeland tussen 20 en 40 jaar )eventueel met begeleiders( welkom zijn. Wel zal aan bepaalde medische en verpleegkundige voorwaarden moeten worden voldaan. Voorlopig wordt gedacht aan een maximum aantal deelnemers van 20 personen. De kosten bedragen 20,- .Wanneer men niet over eigen vervoer be schikt, zal worden gezocht naar een oplossing hiervoor. Voor nadere in lichtingen of opgave voor deelne ming kan men zich wenden tot de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie, Bogardstraat 7, Middelburg, tele foon: 01180-3096. Eventueel ook tot „Het Zilveren Schor", Arnemuiden, telefoon 01182-1285. Ook wensen en suggesties zijn op beide adressen van harte welkom. Gezien het be perkte aantal deelnemers en de te treffen voorbereidingen is spoedige aanmelding zeer gewenst. Ds. W. Musch van de gerefor meerde kerk te Breskens neemt 19 december afscheid van zijn ge meente aangezien hij per 2 januari zijn intrede zal doen in Zwager veen waar hij zijn ontvangen be roep heeft aangenomen. De Breskens-55 heeft onlangs een zeer goede vangst gehad. Zij bood aan de vismijn te Breskens een kabeljouw aan met een ge wicht van 5 kilo. Het dier dat 78 cm. mat, werd gevangen in de monding van de Schelde. Op 22 januari zal Jeugd en Mu ziek een toernee beginnen langs verschillende Zeeuwse steden en enkele Brabantse. Deze toernee be gint in Middelburg en in het kader van deze concerten zal een jeug dorkest een compositie van Daan Manneke ten gehore brengen waarvoor deze geboren Zeeuwse componist, sinds enige tijd in Bre da wonend, opdracht heeft gekre- gn van het college van G.S. van eland. Na Middelburg volgen nog o.a. concerten in Goes, Breda, Hulst en Zierikzee. Dinsdag 19 oktober j.l. heeft in de Stads-Schouwburg te Middel burg onder auspiciën van de in Middelburg samenwerkende cultu rele instellingen, de negeropera Porgij and Bess plaatsgevonden. Deze opera werd opgevoerd door een Amerikaans neger-ensemble van 75 personen en behoort'tot een van de grootste toneelevenementen van het net begonnen speelseizoen in Zeeland. In verband met de zeer hoge kosten welke aan de opvoering verbonden waren, moest men in Middelburg verhoogde prij zen gaan heffen. Voorzitter H. Goedegebuur van de bond van ambtenaren, afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen kon een dezer dagen in een zaal van restaurant De Eenhoorn te Oost burg heel wat jubilarissen verwel komen die 40 en 25 jaar lid waren van de bond. De heer A. van Aalst uit Middelburg, districtsbestuurder van de Algemene Bond van Amb tenaren reikte hen de insignes en geschenken uit en sprak de jubila rissen en hun dames toe. Voor 40 jaar lidmaatschap ontvingen de he ren J. van Grol, I. Quaars, B. Schrier, allen uit Oostburg, J. Wol- fert uit Groede en J. van der Wege uit Breskens het gouden NVV-insigne terwijl voor 25 jaar cm gouc 25 jj lidmaatschap het zilveren insigne werd uitgereikt aan de heren N. Bode uit Oostburg, J. Boeije en I. Clarissen uit Groede, I. Datthijn uit Sluis, J. Deuninck uit Oost burg, J. Jongepier en N. PRovo uit Cadzand, J. Tas uit Aardenburg en A. Risseeuw uit Breskens. Na af loop kon men onder het genot van koffie met gebak nog na discusi£ ren. De „muur van Breskens" bij naam van de Deltadijk die dwars door Breskens aangelegd wordt- krijgt een wandelpad, dat ten ge rieve van de uitkijk van de bewo ners van de Scheldekade een halve meter lager komt dan door Rijks waterstaat was gepland. In begin sel was een wandelpad geprojec teerd boven op de dijk waarvoor, ter beveiliging van wandelaars, een metalen hek nodig was, en als men schuin langs de spijlen van dit hek keek, werd het uitzicht van dit bovenste gedeelte ook nog weggenomen. Dit nu is door Rijks waterstaat voorkomen terwijl aan de kerende functie van de dijk geen enkel deel is afgenomen. Ir. J. Trimpe Burger, archeoloog van het rijksinstituut voor oud heidkundig bodemonderzoek, die in Zeeland was gestationeerd zal binnenkort zijn taak niet alleen voor het rijk verrichten maar op fifty fifty-basis ook voor dc pro vincie. In dit verband wordt voor de Nehalennia Tentoonstelling in Middelburg genoemd waar zeer veel bodemschatten tentoongesteld waren. Ir. J. Trimpe Burger is specifiek deskundig op het gebied van de Zeeuwse archeologie. Om dat men tot de conclusie kwam dat verschillende taken van de heer Trimpe Burger specifiek op het gebied van de provincie liggen zo dat Zeeland binnenkort een „hal ve" archeoloog zal hebben. De gemeente Vlissingen heeft aan de provinciale raad voor de luchtverontreiniging een verzoek gedaan om over te gaan tot de metijng van koolmonoxyde )koIen- dampt in de buitenlucht van het Sloegebied. Deskundigen zijn van mening dat de fabrieken in het Sloegebied bijna geen koolmo noxyde verspreiden maar de raad voor luchtverontreiniging meent dat het toch raadzaam is dit met behulp van mobiele apparatuur, dat door mensen van Rijkswater staat zal worden bediend, te con troleren. Men hoopt hiermee vast te stellen of het meetapparatuur voor koolmonoxyde in het Sloege bied moet worden uitgebreid. Op de gecombineerde ledenver gadering van de KABO )Katholie- ke Bond voor OverheidspersoneeK van de afdelingen Middelburg en Vlissingen zijn op 19 oktober j.l. twee leden gehuldigd in verband ^e^iur^^eertigja^ van de NKV terwijl afscheid werd genomen van de heer F. Schets die lange tijd voorzitter is geweest van de afdeling Vlissingen van de KABO. Ook is op deze vergade ring de mogelijkheid besproken om met de afdeling Middelburg een fusie aan te gaan en te komen tot een KABO Walcheren. Voor deze nieuwe afdeling is een nieuw bestuur gekozen bestaande uit vijf personen. Wed strijd program ma voor zater dag 23 oktober a.s. Zeeland Sport A 1 - Vlissingen A 1 om 15.00 uur op de Irislaan. Om 14.00 uur speelt Vlissingen A 2 tegen VCK A 1 ook op de Irislaan. Vlissingen A 3 ont vangt Arnemuiden A 2 op de Keersluis om 14.30 u. Vlissingen B 1 treed aan tegen stadgenoot Wal cheren B 1 om 15.40 u. op de Keerslus. Vlissingen B 2 zal de gen B 5 om 14.10 u. de Meeuwen B 2 op dc Baskenburg ontmoet. Vlissingen B 6 ontvangt Middel burg B 7 om 14.30 u. op de Keers luis. Op het programma staan ver der nog een paar vriendschappelij ke wedstrijden. Vlissingen C 1 vertrekt naar Koudekerke om daar ^n^^ffOO^^um^^en^^edstrij^^e^ spelen tegen VCK C 1. Een uur later, om 11.00 uur speelt Vlissin gen D 1 ook in Koudekerke tegen VCK D 1 Gisteren hebben de leden van het r.-k. vrouwengilde uit Hulst een bezoek gebracht aan Middel- burg. Zij hebben, onder leiding van een gids een bezoek gebracht aan het Abdijcomplex en daarna zijn zij naar het informatiecentrum van de PZEM geweest, waar men een koffiemaaltijd gebruikte, om zich te laten voorlichten over, ko ken, bakken en grillen en een rondleiding door de toonzalen te maken waar men de dames inlicht te over het gebruik van de moder ne apparatuur. Hierna was nog ge legenheid om te winkelen. Dinsdag 26 oktober organiseert het Kath. Vrouwengilde te Vlis«in- gen in Hotel Maldegem een lezing met dia's door de heer R. Visser, directeur van het Zeeuwse Consu- latiebureau voor Alcoholisme en drugs te Middelburg. Uitgenodigd worden alle leden met hun echtge noten en eventueel oudere kinde ren, alsmede de leden van het NKV en het vrouwengilde te Sou burg. Na afloop zal er volop gele genheid zijn om vragen te stellen. Na dit programma zal nog de huis houdelijke agenda worden behan deld waarbij tevens afscheid zal worden genomen van mevrouw Hagen als presidente die deze functie om persoonlijke redenen heeft neergelegd. Aanvang van de ze avond 19.45 uur. Een dezer dagen vond in het Maarten Lutherhuis door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers een bazar plaats ten bate van het be- jaardenwerk. Op deze bazar kon den verschillende handwerken worden gekocht die door vrijwil ligsters gemaakt waren en verder was er een verloting en allerlei attracties. Deze bazar, die gehou den werd te Vlissingen was een geweldig succes en de uitslag van de verloting vind u op een van de pagina's in dit blad. Aan de voorkant van het huis staan ook nog verschillende scheepsbeno- digheden, vooral lampen die hij dan 's avonds wel eens laat branden. Maar aan deze voorkant staan ook wat oude munten met daarbij de mededeling dat hij wel wat dubbele munten wil verkopen maar alleen om er zijn eigen verzameling mee uit te breiden. Dit dus voor hande laars in oude munten. In deze kamer vindt men ook de grote schelpen ver zameling die hij samen heeft met de kok, de heer C.P. Telle. In de huis kamer is nog een grote mahoniehou ten tandartsenkast met ontzettend veel laatjes waarin de heer Roelse zijn oude munten bewaart en waarin verschillende porceleinen prulletjes staan van Frans porcelein wat alle maal handwerk is. Ook vindt men in een van de laatjes verschillende insignes en ligt er een stukje fijn borduurwerk uit 1837. Van zijn bak- kerstijd heeft hij nog verschillende speculaasplanken en een oude kope ren weegschaal die aan zijn vader toebehoord heeft. Deze verzameling is begonnen met het Keulse zoutpotje van de moeder van meneer Roelse. waarna hij al lerlei soorten Keulse potten is gaan sparen. Daarmee is hij nu gestopt want je kan niet alles bewaren. De gehele familie Roelse zit ei genlijk in de oudheid te puzzelen want er zijn ook vele pas-par-tout foto's van zeer oude familieleden waarbij andere familieleden weer proberen een soort stamboom uit op te bouwen, De verdere verzameling van de heer Roelse houdt nog ink mammoettanden, beschilderde schel pen. oude meetlatten, veeï oud bak kerijgereedschap van zijn vader, en een paar zeer oude bijbels die hij eigenlijk wel graag wil laten restau reren. maar dat zal waarschijnlijk wel nooit gebeuren omdat het zeker een paar honderd gulden moet kos ten, en aan de muur hangen nog een paar oude menukaarten van sche pen. Nou, u begrijpt zeker wel dat de heer Roelse zich nooit verveelt als hij na een drukke strandzomer zijn winterslaap gaat houden. Altijd is er wel iets te poetsen of in te plakken.

Scheldebode | 1971 | | pagina 15