CÉ) OUDHEIDKUNDE ONDER WATER Afwentelingsprijs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Met RAAD en DAAD Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 18 8 OKTOBER 1971 ook aan huis te ontbieden LAND- EN TUINBOUW de scheldebode REDACTEUH I ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N V MIDDELLANDE ZEE VERBERGT NOG VELE GEHEIMEN Wie aan archelologie denkt, ziet meestal in zijn gedachten mannen in tro- penkleding aan het graven in een on herbergzame streek van de wereld. En terecht, want een groot deel van onze kennis over verdwenen volken en nun leefwijzen is afkomstig van opgegraven resten uit lang vervlogen tijden. Toch bestaan er ook andere vormen van oud heidkundig onderzoek, en een van de beste vindplaatsen is de Middellandse Zee, waar sinds een halve eeuw regel matig belangrijke kunstvoorwerpen wor den opgehaald. SPONZENVISSERS WILDEN VONDST GEHEIM HOUDEN In het begin van onze eeuw werd er in de Middellandse Zee nog veel naar sponzen gevist, waarbij men gebruik maakte van de ouderwetse zware duiker pakken, die men meestal tweedehands op de kop tikte. Dit bedrijf vond ook plaats in de Golf van Tunesië, in de na bijheid van het plaatsje Madhia. Nu lag deze plaats niet al te gunstig, want men moest meer dan veertig meter duiken voor men de tamelijk vlakke zeebodem bereikte. Toch werd er hier gevist om dat vele andere tot dan gekozen plaat sen bijna leeggevist waren. De eerste keer dat duikers afdaalden vonden zij in plaats van sponzen vreem de cilinders, dicht begroeid met algen en schelpdieren. Toen ze een gedeelte van zo'n cilinder schoonmakten, bleek die tot hun niet geringe verbazing uit marmer te bestaan. Later gingen meer duikers mee naar beneden, en zij vonden een talloze verzameling kunstvoorwer pen en bewerkte stenen. De mannen be sloten de vondsten geheim te houden en hun schatten zo voordelig mogelijk te verkopen. Griekse kunst In Tunis werd een paar dagen later alarm geslagen, en de direkteur van het Oudheidkundig museum trok er op uit, om in een bazar zogenaamde Griek se kunstvoorwerpen, die daar verkocht zouden worden, eens nader te gaan be zien. Tot zijn verwondering bleken de be richten Inderdaad juist te zijn, en zo kwam hij op het spoor van de sponzen- vissers, die de vondst deden. Men rustte een expeditie uit naar de plaats waar de vissers him ontdekking deden, en deze trof een wonderlijk mooie verzameling Griekse en Romeinse beel den aan die eenmaal schoongemaakt lie ten. zien hoe goed hun makers de beeld houwkunst beheersten. Toch werd er een fout gemaakt tij dens het onderzoek want in him enthou siasme trokken de archeologen het scheepswrak, waaruit de beelden en voorwerpen ofkomstig waren, bijna he lemaal uit elkaar. Gouden kom Toch was deze historisch zeer belang rijke vondst eigenlijk niet de eerste, want al veel eerder had men eens een gouden kom in de sleepnetten van vis sers opgehaald, en ook een bronzen kop, die voor een klein bedrag aan een ama teur-archeoloog verkocht werd. Ook weet men nog van een zak munten, die uiteraard bij toeval in de netten terecht kwam, maar men heeft achteraf nooit de juiste vindplaatsen vast kunnen stel len. Nu de archeologen echter eenmaal op het spoor van dit onderzees museum waren, werden er meer vondsten m de Middellandse Zee gedaan, en men haal de vaak onbeschadigde beelden op, waarvan er één beeld van Zeus, thans staat opgesteld in de hal van hei: ge bouw van de U.N.O. Inmiddels kreeg men meer ervaring met dit werk, en men kon de bodem beter en vooral ge makkelijker gaan onderzoeken. Hiertoe droeg ook het gebruik van de aqua-long veel bij, die de onhandige duikerpakken, waarmee men niet erg lang diep onder water kon werken, ging vervangen. De duikers kregen door het gebruik hier van veel meer bewegingsvrijheid. Toch is de toepassing van deze aqua-long niet geheel zonder gevaar, want net is nood zakelijk dat men de beschikking heeft over een drukhamer, waar de duiker weer kan wennen aan de druk boven water, omdat een te snel stijgen, door het grote drukverschil, nadt'ig voor de duikers kan zijn. Havens gevonden De moderne duikmethoden waren ook van veel belang toen men ging trachten de oude afmetingen van havensteden, die ooit aan de kust van de Middellandse Zee in de grijze oudheid hadden gelegen vast te stellen. Met behulp van luchtfoto's, die duide lijk aangaven, waar de dammen en an dere havenwerken geweest moesten zijn, ging men weer zoeken, en al spoedig kon men verrassende mededelingen doen. Het bleek dat er 'n heel ingenieus systeem was aangelegd, om verzandin gen te voorkomen. Het laatste woord over deze vorm van archeologie is nog lang niet gesproken, en het laatste stuk is nog lang niet op gehaald, maar toch is het verheugend, dat een zo jonge methode voor oudheid kundig onderzoek al zoveel resultaat heeft gehad. (Nadruk verboden) POPULAIR ECONOMISCH COMMEN TAAR DOOR DRS. A. VAN M3ERLO Nu de regering een uitgebreid pakket van verzwaarde lasten presenteert als antwoord op de overbestedingsdrang staat iedereen al te duwen om de extra lasten op anderen te schuiven. Bij het onderwijs krijsen de universi teiten en studenten. De vertegenwoor digers van deze groepen hebben leren spreken en schrijven. Het regent der halve nota's, ingezonden stukken en pro clamaties op de werktafel van minister De Brauw. Ook de wegenbouwers heb ben al van zich laten horen. Zij wijzen erop dat een vertraagde bouw van we gen tot verkeersverstopping zal leiden. De afwentelingsprijs 1971 zal echter beslist toevallen aan voorzitter ter Hei de van het N.V.V. Hij wil nog wel ie dereen kompensatie geven voor de prijs stijging maar als werkelijke inkomens verbetering moet er volgens hem een vast bedrag komen. Het lijkt er dan op alsof iedereen evenveel krijgt, maar de heer Ter Heide heeft niet het monopolie van de rekenkunst. Anderen zullen hem voorrekenen dat van de vaste toeslag het grootste deel in de staatskas ver dwijnt voor hen die een hoger inkomen genieten. Bovendien heeft het vaste be drag ook een inflatie-effekt. Beter be taalde groepen gaan er dus in wezen op achteruit, terwijl het merendeel van Ter Heide's ledenbestand op de inkomens rozen gaat zitten. Bovendien speelt het N.V.V. nog voor regering want als deze vakcentrale zijn zin niet krijgt, zal zij via loondruk 's lands economie wel ver der in de puree duwen. Een fraaie geste waaruit veel medewerking blijkt om dit land uit de financiële nood te helpen. Jammer voor het plan ter Heide dat hij de categorale bonden niet aan een touwtje heeft. Die zullen hem wel van repliek dienen. Daarnaast zouden met name de overheid, de gemeenten en an dere lichamen met vaste inkomenscha len wel zeer in het nadeel komen met de voorziening van beter personeel. In de hogere inkomenslasten bestaan veel vrije sektoren, die noch door de heer Ter Heide noch door de overheid in de hand gehouden kunnen worden. Men wil de toch van vakbondszijde vrije loons- vorming DURE SCHOOLGEBOUWEN In het bezuinigingsplan van de rege ring wordt er nog al diep ingegrepen in de onderwijssektor. Zo is men voor nemens het aantal wekelijkse lesuren bij het voortgezet onderwijs terug ie draaien van 32 naar 30 uur per week. Als men erover nadenkt hoeveel zorg en kosten er sinds 1968 besteed zijn aan de bouw van evenwichtige onderwijsbe- sluiten, dan moet men zich afvragen of er niet een eenvoudiger bezuinigingsweg had moeten worden gekozen. Met deze oplossing worden de leerlingen het meest getroffen. Aangezien die voor het groot ste deel nog niet naar de stembus gaan, leek deze keuze voor de regering het minst kostbaar in stemmen. Over de oplossing zelf kan gezegd worden dat hiermee eaanzienlijke ruimte in de scholen vrij komt. Vele scholen zullen in de toekomst hun lessen wel in vier dagen kunnen geven. Dan staan er honderden schoolgebouwen niet alleen meer in het lange weekeinde Teeg, maar ook nog een extra, dus 3 van de 7 week dagen plus 12 weken in de schoolvakan ties. Vanzelfsprekend zou men die gebou wen in ruime mate kunnen benutten voor kursussen op allerlei niveau en ook voor het vormingswerk aan de leerplichtvrije jeugd. Als het maar zo vanzelfsprekend was. De schoolgebouwen worden beheerd door de schoolbesturen. Deze vinden het bij monde van hun direkteuren en zelfs him concierges maar lastig dat er an deren dan het eigen schoolvolkje de ge bouwen gebruiken. Daar kunnen kompli- katies aan vast zitten. En daarom „durft men de verantwoordelijkheid" voor een ruimer gebruik niet te aanvaarden. Als nu de Tweede Kamer eens de moed had bij de wet te regelen dat de door het rijk gesubsidieerde gebouwen voor het gehele onderwijs ten dienste staan dan zouden wij miljarden aan bouwkosten kunnen sparen en eindelijk eens tot een doeltreffend gebruik van dit deel van 's rijks financiën geraken. ZACHTE HEELMEESTERS Om ruimte te krijgen voor inkomens verbetering ten behoeve van bejaarden en gehandicapten is de regering voorne mens met ingang van januari a.s. de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind niet verder te verhogen. De rege ring vraagt eerst advies hierover aan de Sociaal-Economische Raad. Het is reeds lang geen geheim meer dat men wil trachten het sociaal beleidt te herzien door afschaffing van kinder bijslag voor het eerste kind. Dat moet eGhter zonder politieke pijn gaan en men begint dus met verhoging achterwege te laten. Met het oog op de inflatie is dat al een verlaging. Ziende naar het toekomstig beleid zou men als tweede stap mogen verwachten dat de kinderbijslag voor het eerste kind zou worden verminderd totdat men ten slotte op het nulpunt belandt. Inplaats daarvan gaat deregering nu ook de kinderbijslag voor het tweede kind aan tasten. Evenmin als de vorige regering kent dit kabinet een vaste beleidslijn. Men heeft maar één gedachte, n.l. zodanige verschuiving in lasten tot stand te bren gen dat iedereen rustig blijft en zich niemand wezenlijk zal ergeren. Het ge volg is o.i. eerder dat iedereen zich er gert over dit financieel gedraai om de hete brei. Wij hopen dat regeringspar tijen en oppositie dit kabinet met een duidelijk plan ïaten komen over de te verwachten sociale voorzieningen van de toekomst. Deze voorzieningen hebben nieveau bereikt waarbij vergroting van het verzekeringspakket andere vitale onderdelen van een welvaartsbeleid moe ten schaden. Dat moet ons volk duide lijk worden gemaakt en het is doelma tiger dit met harde maatregelen te doen dan te proberen als zachte heelmeesters op te treden. Want die maken stinkende wonden. Niet alleen sociaal en econo misch maar vooral ook politiek. (Nadruk verboden) Prisma GT edelstaal herenhorloge, chronograaf, waterdicht, sportief model ook In chroom en doublé v.a. 159,- HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. REGEREN IS VOORUITZIEN „Regeren is vooruitzien", leert ons 'n bekend gezegde. Dit geldt ook voor de bemesting van grasland. Het volgend voorjaar moet men weer kunnen beschikken over voldoende gras van goede kwaliteit. De bemesting heeft een sterke invloed op de hoeveelheid en kwaliteit. Vooral de basisbemesting met Thomasmeel en kalizout speelt hierbij een grote rol. De botanische samenstelling van het grasland wordt bij een juiste basisbe- ^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA* MET RAAD EN DAAD In verband met sterk gestegen kosten voor beantwoording van vragen in onze rubriek „Met Raad en Daad" zullen we deze met ingang van 1 november moe ten beëindigen. Nu nog lopende vragen zullen we zoveel als mogelijk is, afwerken. Een gedeelte echter zal niet meer beant woord kunnen worden. ^AAAAAAA^AA^V^^^^VWAVW» mesting gunstig beïnvloed. Hierdoor worit niet alleen de kwaliteit van het grasland sterk verbeterd, maar tevens de smakelijkheid verhoogd. In de praktijk blijkt vaak dat in het voorjaar alle werkzaamheden „op el kaar" komen. Daarom is net plezierig dat de basisbemesting met fosfoszuur en kali reeds in het najaar kan worden gestrooid, waardoor tevens het grasbe stand sterker de winter ingaat. In het voorjaar kan de stikstof dan eerder worden gegeven met alle voordelen hier van. Een prettige bijkomstigheid is ver der dat de meststoffen in 't najaar goed koper zijn dan in het voorjaar. Geeft men op grasland de basisbe mesting van Thomasmeel en kalizout dan ook in het najaar, dan heeft niet alleen een landbouwkundig, maar ook een economisch voordeel. Men kan ook gebruik maken van het thans sterk in de belangstelling staande produkt ge korreld Thomasmeelkali. Dit produkt is samengesteld uit het gewone Thomas meel en kalizout. Een najaarsbemesting op grasland is dus zeker de overweging waard, want zij levert direkt voordeel op. Stekken. Kunt u mij zeggen hoe ik een Geranium en een Kaaps viooltje moet stekken? Het stekken van een Geranium (Pe largonium zonale). De beste tijd is juli-augustus of vroeg in het voorjaar. U neemt daarvoor goed ontwikkelde scheuten van ca. 10 cm, waarvan u de onderste bladeren ver wijdert. De stek moet precies onder een bladoog gesneden worden en moet eerst even drogen voor ze in een zanderig mengsel gestoken wordt (ca. 2 cm diep) waar ze vrij gemakkelijk wortels vormt. Het stekken van een Kaaps viooltje (aintpaulia iontha). Dit gebeurt d.m.v. bladstekken. Hiervoor neemt u een vol groeid blad met een kort steeltje van de moederplant af en zet het tot aan de bladvoet in een potje met zanderige aar de. Groeistof bevordert de wortelvor- ming. Het stekje moet u met een hoesje afdekken. De meeste kans van slagen hebben we tussen half juni en septem ber bij een temperatuur van 20-22 gra den C. Hertshoorn. Ik heb een hertshoorn met 2 jonge scheuten onderaan. Kan ik die er afhalen ja of nee? Het is goed mogelijk de jonge scheu ten van een hertshoornvaren er af te halen. Dit kan gebeuren zodra de plan ten een redelijk formaat hebben en dan voldoende wortels. Het oppotten dient te geschieden in speciaal voor Platyceriums in de handel verkrijgbare grondmengsels Of wanneer u dit mengsel zelf wilt klaarmaken, het volgende door elkaar mengen: oude beukenbosgrond, varen wortel en gehakt veenmos, waardoor u nog wat oude koemest mengt. Onder in de pot moet een laag potscherven ge daan worden. door GERRIT FRANSEN 43) Het is bijna tien uur, als de defini tieve uitslag bekend is. Behalve Coops en Wellebaard zijn Pelsma en Topper gekozen. Voorts de postdirecteur Van den Brom en twee minder bekende boe ren. Maar allemaal betrekkelijk jonge mensen. De nieuwe bstuursleden worden uit genodigd aan de bestuurstafel te komen zitten. Bosseveld heet ze hartelijk wel kom en dankt namens hen de ouders voor het vertrouwen, dat ze in deze mensen hebben gesteld. Dan eindigt hij met gebed en ieder verlaat de zaal. Al leen de kersverse bestuurders blijven nog even om de funkties te verdelen. De volgende morgen weten de zeven leerkrachten, dat Coops voorzitter is en Topper sekretaris. Terwijl Wellebaard de penningen zal beheren. Dat het nieuwe bestuur aktief is, be wijst wel het feit, dat hij meteen na de dag zijner verkiezing een bijeenkomst uitschrijft, waarbij alle leerkrachten worden uitgenodigd aanwezig te zijn. Lydia Tommessen leest het briefje en knikt. „Die weten van opschieten, dat mag ik wel. Nou, jongens, schrijf je verlanglijstje alvast maar, gaan we het samen indienen. Hebben ze hun hele zit tingsperiode wel werk." De kennismakingsbijeenkomst met het nieuwe bestuur verloopt in uitstekende verstandhouding. Coops blijkt in zijn vo rige woonplaats ook in het schoolbe stuur gezeten te hebben, dus hij beschikt over de nodige vervaring. Alle zeven genodigden hebben een aantal wensen. De sekretaris neemt ze welwillend in ontvangst en de voorzitter verzekert met nadruk, dat er serieuze aandacht aan zal worden besteed. „En als ik dit ook namens mijn medebestuur ders zeg, dan betekent dit, dat we het allemaal ernstig menen. De bedoeling is, dat we samen zo vruchtbaar mogelijk zullen samenwerken in het belang onzer school en kinderen." Er wordt nog wat gebabbeld en nadat het nieuwe bestuur nogmaals de verze kering heeft gegeven, dat alle wensen de volle aandacht zullen hebben, is de bijeenkomst afgelopen. Evert heeft goede moed. Nieuwe be zems vegen schoon. Misschien heeft het nog zijn nut, dat Van Bragen na de ou deravond de portefeuillekwestie heeft gesteld. HOOFDSTUK 19 De oude boerin is halstarrig December gaat voorbij. Er zijn ad vertenties geplaatst en er zijn twee nieu we leerkrachten benoemd. De nieuwe juf komt uit de omtrek en heeft een autoo tje, zodat ze dagelijks op en neer kan reizen. De nieuwe onderwijzer is jong en pas getrouwd. Hij krijgt een nieuw bouw huis. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voor het zover was, maar Coops, de voorzitter is niet iemand- die zich met een kluitje in het riet laat sturen. Hij heeft bij de burgemeester net zo lang gepraat, tot deze toegaf. En Coops voegde er tevens aan toe, dat hij binnenkort met een reeks verlangens zal aankomen bij de raad. Met medewerking van de Inspekteur van het Lager Onderwijs weet Coops het voor elkaar te krijgen, dat de school wordt afgekeurd. De hoogste prioriteit zal verleend moeten worden voor de bouw van 'n nieuwe school. Coops heeft zijn blik laten vallen op een stuk grond aan de rand van het dorp, tegen het bos aan. Daar moet de nieuwe school komen; daar en nergens anders. Maar de burgemeester wil er niet van horen. Het gemeentebestuur heeft een heel an dere bestemming voor deze grond, na melijk klein-industrie. Allemaal goed en wel, maar dan er dok wel een school bij. Als het niet gaat, zoals hij wil, scha kelt- Coops, in overleg met Van Bragen de pers in. Hij nodigt de redakties van een aantal kranten in de omgeving uit voor een persconferentie en neemt ze op de diverse gebreken, de ouderwetse we's zonder waterspoeling, de slechte verlich ting, de kolenkachels, de kleine ramen, de ouderwetse banken en de slechte ac- comodatie. Er worden foto's gemaakt en de pers mensen schrijven ijverig. Het resultaat is verrassend. De kran ten wijden grote artikelen aan de ouder wetse school in Dalewoud. Eén blad noemt het dorp „een achtergebleven ge bied". Een andere krant laakt de laks heid van het gemeentebestuur. Een der de schrijft: „Het gebouw zou voor een dierenasyl nog afgekeurd worden, maar dagelijks krijgen er een kleine driehon derd kinderen les." Burgemeester Scholvers is woest, als hij de kranten op zijn bureau krijgt en de bloemlezing heeft doorgenomen. Zelf oud-journalist zijnde weet hij, hoe iets nog zwarter gemaakt kan worden als het al is. Hij ontbiedt het dagelijks be stuur van de school en de heren Coops, Topper en Wellebaard gaan met Van Bragen naar het gemeentehuis, waar 3 verbolgen mannen, in casu de burger vader met zijn beide wethouders, met niets goed voorspellende blikken de be zoekers aankijken. Er vallen harde woorden. De burge meester betoogt: het is, als er sprake is van schuld, niet de onze, maar die van het vorige schoolbestuur. Waarom is uie in de afgelopen jaren niet wat meer voortvarend geweest? Dan zou er mis schien nu een nieuwe school hebben gestaan. Maar Coops heeft in de notulen geneusd en ze meegenomen. Hij citeert enkele aantekeningen, welke m de loop der jaren zijn gemaakt. En die liegen er beslist niet om. Uit alles blijkt, dat moge het vorige bestuur al fouten gemaakt hebben de gemeente er zich ook vaak met een jantje-van-leiden van- gemaakt heeft. Als iedereen stoom afgeblazen heeft, komt men wat tot elkaar. Een aantal noodvoorzieningen zal worden getroffen, want je gaat natuurlijk zo weinig mo gelijk goed geld naar kwaad geld gooien En verder zal de burgemeester in Den Haag op aandringen, dat zo spoedig mo gelijk de vergunning voor de nieuwbouw zal worden gegeven.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1