UNIE VAN VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS OOK IN VLISSINGEN ZEER ACTIEF Vlissingen krijgt nieuw lichaam voor welzijnszorg de scheldebode zeeuwse Van bejaardenwerk tot babysitcentrale de zuidwester combinatie Cursussen Prov. Centrum voor sportopleidingen weer van start Welsijnssupermarkt HOORZITTING OOST-SOUBURG HOOGWATER TE VLISSINGEN 50 LEDEN ACTIEF IN AFDELING VLISSINGEN Babysitcentrale Remington Schrijfmachine nu 144, •H RUITER Koopavond Bazar RADIO NORDSEE DRIVE IN DISCOTHEEK Disco Dancing Long John huis aan huis-blad Rijdend winkeltje de scheldebode 22e JAARGANG No. 40 UITGAVE N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 Vergadering bestuur U.V.V. Vlis singen. Op donderdag 14 oktober in de zaal van het verenigingsgebouw Re- hoboth in de Rehobothstraat 2 te Oost-Souburg krijgen de bewoners van Souburg de gelegenheid zich in een hoorzitting te laten horen over de verkeerszaken. Wethouder F.G. Smit zal een in leiding houden over het instellen van verkeersmaatregelen (eenrich tingsverkeer) te Oost-Souburg. Tij dens deze hearing worden belang stellenden in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. De hoorzitting be gint om 20.00 uur. VLISSINGEN Gedeputeerde A.L. van Geesbergen heeft als voor zitter van de Zeeuwse Sportraad in de kantine van het Vlissingse stad huis het officiële startschot gelost voor de eerste, in het kader van het provinciaal centrum voor sportoplei dingen i.o. georganiseerde cursus Algemene Basis Opleiding. Ruim een jaar geleden is door de Zeeuwse Sportraad een werkgroep ingesteld, die tot opdracht kreeg na te gaan, op welke wijze de opleiding van vrijwillig kader voor de sport zou kunnen worden bevorderd. Deze werkgroep is tot de conclu sie gekomen, dat voor de opleiding van vrijwillig kader een vorm van samenwerking tussen de provinciale Op 15 oktober aanstaande wordt in Vlissingen een „stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn" geïnstal leerd. Deze raad is een geheel nieuw lichaam voor de welzijnszorg dat be oogt op een zo breed mogelijk vlak te werken. In deze raad hebben dan ook vertegenwoordigers van de kerken, het humanistisch verbond, diverse vrouwenorganisaties, sport- en jeugd organisaties, culturele verenigingen en instellingen, instellingen voor maat schappelijk werk en gezinszorg, de kruisverenigingen, bejaardenvereni ging, vakverenigingen, wijkverenigin- gen, werkgevers en ook het gemeen tebestuur van Vlissingen zitting. Een „welzijnssupermarkt" noemt men in Vlissingen het geheel wel eens en die typering is eigenlijk wel raak. De nieuwe raad is voortgekomen uit een werkgroep die in 1968 is opge richt en in 1969 al een uitbreiding onderging. Full-time functionaris van de spiksplinternieuwe raad is de heer H. J. van der Linde, opbouwwerker. Zijn kantoor is op het Vlissingse stad huis. Toch ziet men bij de raad het liefst dat het geheel van onderaf gestructu reerd zal worden. Men wil voorko men dat een aantal „erkend deskun digen" alles van bovenaf decreteren. In de nieuwe raad is dan ook plaats open gelaten voor vertegenwoordi gers van groeperingen die nog moe ten ontstaan. De installatie van de raad zal plaatsvinden in het stadhuis van Vlissingen door dr. G. Hendriks, directeur-generaal voor maatschappe lijke ontwikkeling bij het ministerie van CRM. Tijdens de eerste bijeenkomst van de raad zal de heer G. Smallegange oud-directeur van de stichting Zee land een inleiding houden. Oi'I.Al il!. .(Z.óOII EX. Verschijnt wekelijks gratis buis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 °ostgiro1114111 Bank Als Bank Ned, N.V> Bred8 Ned. Credietbank N.V Breda ADVEKTENTIE-EXFL. J. van der Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 6830 KEDAKT1E Mevr. B. E. Mulder-Kenter. Vlissingen. M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 -7778 Druk: Toezending techn. mat. a.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155-2320. sportorganisaties noodzakelijk is om een opleidingsplan tot ontwikkéling te brengen. Deze samenwerking is mogelijk geworden, nadat op lande lijk niveau een standaardisering heeft plaatsgevonden, op die manier, dat thans alle sporttechnische oplei dingen een algemeen theoretisch ge deelte moeten omvatten, dat voor alle takken van sport gelijk is. Die algemene theorie kan worden opge nomen in een afzonderlijke basis opleiding, waaraan dus cursisten van alle takken van sport kunnen deel nemen. Deze cursisten kunnen daar na verder gaan met een specifieke opleiding. Om deze algemene basis opleiding te kunnen realiseren deed de werkgroep de Aanbeveling, daar toe een provinciaal centrum voor sportopleidingen op te richten, een aanbeveling die de Zeeuwse Sport raad heeft opgevolgd. Dit centrum zal oorspronkelijk functioneren on der auspiciën van de Zeeuwse Sport raad, doch te zijner tijd zal worden gestreefd naar een onafhankelijk or gaan. Gezien het aantal gegadigden voor de thans georganiseerde cursussen algemene basisopleiding is het ver heugend, dat zovelen van de nood zaak van opgeleid kader doordron gen zijn. Niet minder dan ongeveer 150 cursisten hebben zich reeds aan gemeld en van dit aantal mag het overgrote deel tot de jeugd gere kend worden. Hieruit mag worden geconcludeerd dat de jeugd echt wel tot meer bereid is dat men in de tegenwoordige tijd wel eens geneigd is aan te nemen. De cursussen wor den behalve in Vlissingen, ook in Goes, Temeuzen en Sluis gehouden. Voorts is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat ook in Tholen en Zierik- zee nog een cursus zal kunnen wor den georganiseerd. In Zeeland is, evenals elders in het land, niet al leen behoefte aan sporttechnisch ka der, doch evenzeer aan bestuurska mer. Teneinde ook in dit opzicht niet een te grote achterstand te krijgen, zal het noodzakelijk zijn in de na bije toekomst ook aan de opleiding van bestuurskader de nodige aan dacht te gaan besteden. Het bestuur van het centrum is dan ook voorne mens, om zodra de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn de organi satie van cursussen bestuurskader ter hand te nemen. Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft zich be reid verklaard het nadelig exploita tiesaldo van het opleidingscentrum voor het eerste jaar geheel voor rekening van de provincie te zullen nemen. Zonder deze bijdrage zou het werk van het centrum in het experimentele stadium onmogelijk zijn. Donderdag 7 oktober 3.21 15.31, vrijdag 8 okt. 4.00 16.16, zaterdag 9 okt. 4.45 17.03, zondag 10 okt. 5.37 18.00, maandag 11 okt. L K 6.30 6.42 19.13. dinsdag 12 okt. 8.00 20.36. woensdag 13 okt. 9.22 22.00. VLISSINGEN De stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, wat heeft zij tot doel en wat doet ze? Zij heeft tot doel bij de vrouw in Nederland het besef van haar verantwoordelijkheid voor het wel zijn van de gemeenschap te versterken en dit welzijn te bevorderen door samenwerking van vrijwilligers, met naastenliefde en hulpvaar digheid als leidend beginsel. Wat doet de UW? Dit is niet in zo kort te beschrijven. Daar zijn bijv. de rijdende winkeltjes, hulp aan be jaarden, tafeltje dek je, rijden met invaliden en de babysticentrale. De presidente van de UVV Vlissingen, mevrouw J. Q. Lugt-van He ioma, wilde hier iets over vertellen. Zij is een der eerste leden van de UVV, want ze is reeds bijna 25 jaar lid. Daarvan heeft zij in Zierikzee 10 jaar de voorzitstershamer gehan teerd en zij is nu al weer 3 jaar presidente van de afdeling Vlissin gen. Toen zij in 1961 in Vlissingen kwam wonen was haar man direc teur van de AMRO-bank. Nu twee jaar geleden werd hij gepensioneerd, maar heeft het sinds die tijd niet veel rustiger gekregen. Hij zit in het bestuur van zeer veel verenigingen en is daarbij ook nog vice-consul van Denemarken. Maar dit alles komt bijzonder goed uit aldus mevrouw Lugt, want het komt zeer dikwijls voor dat ik zelf weg moet en dan heb je niet zoveel gewetenswroeging als je man eens een keertje alleen thuis is en het actief zijn houdt de geest bijzonder helder en dat moet men bij het ouder worden absoluut niet ver waarlozen. In Zeeland zijn vier afdelingen van de UVV te weten, Middelburg, Goes, Zierikzee en Vlissingen. De UVV Vlissingen, waar wij ons ver der mee bezig gaan houden werd opgericht in 1945 door mevrouw Ditmar en mej. Beije, met behulp van de presidente van de afdeling Middelburg mevrouw Batten. Zij heeft in 1970 haar 25-jarig jubileum gevierd in het Anker met een recep tie en alle andere feestelijkheden die daarbij horen. De afdeling telt 50 medewerksters en 70 begunsti gers. Dit zijn allemaal vrijwilligers die het werk geheel pro deo verzor gen, en dit werk is niet altijd even gemakkelijk. Misschien is dit de re den dat zo weinig jonge vrouwen zich aansluiten bij de UVV. Het meeste werk wordt gedaan door de vrouwen van wie de kinderen groot zijn en die hun gezin wel voor een uurtje alleen kunnen laten. Maar heeft u er wel eens aan gedacht hoeveel voldoening het geeft om een bejaarde met een boodschap te hel pen of eens een bezoek te brengen aan een zieke in Der Boede of Ter Poorte? Dit hoeft niet altijd uren te duren". De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers beschikt ook over een baby sitcentrale van 25 jonge mensen waaronder 3 jongens en 22 meisjes. Bij deze babysitcentrale zijn reeds 103 leden aangesloten voor r 7,50 per jaar, waarvan f 1, voor de centrale en f 6,50 als lidmaatschap aan de UVV. Gedurende een maand stelt een lid haar telefoonnummer beschikbaar als contactadres voor de oppascentrale die u kunt bellen van 8-9, 13-14 en van 18-19 uur. Het ls ondoenlijk hier een adres te vermel den aangezien dit steeds wisselt. Het rijdende winkeltje met alles erop en eraan wat een patiënt in het ziekenhuis nodig kan hebben, dus van tandpasta tot chips, rijdt een keer per week langs alle bedden van het Bethesda ziekenhuis om de patiënten gelegenheid te geven zelf VERLENGD TOT 15 OKTOBER wegens enorm succes van179, BOEKHANDEL PAUL HmjGERSTBAAI68 !EL.Tm VLOVWQW kleine dingen te kopen. Het werk wat hiervoor verzet moet worden is zeer vermoeiend maar uiterst, dank baar. Ook gaan UVV-sters rijden met langdurige zieken van Der Boe- de en Ter Poorte. Op deze inrichtin gen wordt eens per jaar een St.- Nicolaasfeest gevierd, met Pasen is er voor iedere patient een aardige verrassing en eens per jaar gaat men er per bus met een groep patiënten op uit. Deze onvermoeide dames doen verder in federatief verband met de andere vrouwenverenigingen mee aan de aktie tafeltje dek je. Dit houdt in dat men drie maal per week zorgt voor warme maaltijden voor een alleenstaande bejaarde. De ze kunnen de maaltijden, die bestaan uit 4 etage schaaltjes met daarin soep, vlees, groente en aardappelen en een dessert (de ene keer uit fruit en de andere keer een puddinkje of vla). Dit alles tegen een bedrag van f 2,56 per maaltijd. Ongeveer 4U mensen profiteren van dit systeem voor sommigen de enigste keren in de week dat ze een warme maaltijd krijgen, want vooral erg veel alleen staande mannen doen hieraan mee. Half november rijden vrijwilligers met hun auto's door Vlissingen en Middelburg om gehandicapten die gewoonlijk nooit hun huis verlaten naar het warenhuis Vroom en Dreesmann te Middelburg te bren gen en ze daar af te leveren aan Rode Kruismensen. Die geven ze weer over aan vrijwilligsters die met de gehandicapten, waarvan sommigen op een brandcard. door het warenhuis rijden om hen zo doende in de gelegenheid te stellen zelf him inkopen voor St. Nicolaas te doen. Natuurlijk zou dit allemaal niet kunnen zonder winkelpersoneel dat zich hier een hele avond pro deo voor inzet. De gehandicapte mensen die hiervoor in aanmerking komen leven ook helemaal naar zo'n koopa vond toe, maar het is niet altijd even gemakkelijk", aldus mevrouw Lugt, „om hiervoor vrijwilligers te krijgen die hun auto of busje voor zo'n avond beschikbaar willen stel len is moeilijk maar in de loop der jaren hebben we een aantal fijne mensen gekregen waar we ons op kunnen verlaten. De busjes van de Kon. Mij. de Schelde staan meestal ook voor ons klaar. Er is al eens over gedacht ook zo'n avond in Vlissin gen te organiseren maar er is eigen lijk geen warenhuis wat zoveel ver schillende goederen onder een dak brengt dat men de gehandicapten eigenlijk wil brengen. Het V en D warenhuis te Vlissingen heeft te nauwe paden en men heeft niet de beschikking over een lift en ook de trappen zijn eigenlijk niet breed genoeg. Want dat mag toch wel even gezegd, in Middelburg draaien zo'n avond de liften op topdrukte maar een paar erg sterke mannen schrikt er niet voor terug om de mensen met stoel en al een etage hoger te brengen. Maar misschien komt er in de loop der tijd nog wel iets in Vlissingen dat eigenlijk alles wat men maar kopen kan in een pand onderbrengt. De UVV werkt behalve hieraan ook nog mee aan de kinder- zegelactie, zij het dan ook in fede ratief verband. In het embleem van de Stichting Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers staan drie pijlen die be tekenen, hoofd, hart en handen. Voor deze woorden staat als uitleg: Het hart dat iets bedenkt, het hoofd dat het organiseerd en de handen die dit alles moeten verwerken. De dames die lid zijn van de UVV dragen dit embleem bij wijze van speld op hun japon. Men kan de UVV daadwerkelijk helpen door de bazar te bezoeken die de UVV a.s. zaterdag 15 oktober en vrijdag 14 oktober organiseert in het Maarten Lutherhuis in het Groe- newoud te Vlissingen. Op deze ba zar worden allerlei handwerken ver kocht die door vrijwilligsters ge maakt zijn en er zijn vele attracties waaronder een verloting. De baten van deze bazar zijn voor het bejaar denwerk en men kan op deze bazar terecht van 2 tot 10 uur n.m. op vrijdag 14 oktober en zaterdag 15 oktober is de bazar geopend" van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. een bezoek aan deze bazar zal een stimulans voor het voortzetten van de werk zaamheden van de UVV beteke nen. Mensen, mensen, ik zou toch niet graag een dijk in de schoot gewor pen krijgen. Ik ken mensen die dat „omgekeerd" heel wat beter zouden vinden: maar zó? nee hoor. Deze week lazen wij in de krant dat het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" een dijk als „bui tenkansje" in de schoot geworpen kreeg. Je zou er gewoon gekke din gen bij gaan denken zeg! Die men sen tegenwoordig toch met hun sjansjes en kansjes die ze buiten proberen te benutten...?! Want wat gebeurde? Voor slechts een fraktie van de normale kosten kan het wa terschap een tweede waterkering bii Schoore laten aanleggen. Kost dat normaal twee miljoen, nu kan men met vijfenzeventig „miel" volstaan Dit komt door de combinatie van nieuwe rijksweg in aanleg en de tunnelbouw onder het kanaa'. door Zuid-Bevel and. De „waterkering" komt tussen de „Smokkelhoek" niet doordrenken hoor!) en het kanaal en volgt in hoofdzaak het tra cé van de rijksweg. Voortaan spreken we niet meer van „dijkje-vrij en" maar van .waterkering-verkering". Of niet soms? U zegt het maar hoor! Net zo goed als de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland het heeft gezegd. Deze raad zei vo rige week dat opheffing van het casino-verbod in Nederland gewenst is en een onderzoek naar de vraag of er in Zeeland een casino moet komen, ook al gewenst is. Zowel ae omstreden verbodsopheffing als een „Zeeuws Casino" worden door CNV- vakbondsbestuurder Pinxteren meer „verwenst". Of de toeristische gok lustigen en de Zeeuwen die van de toeristen leven spoedig „verwend" zullen worden, is dus nog zeer de vraag, althans als het aan de CNV- man ligt. Hij is namelijk bang dat men teveel „gewend" ofwel ver slaafd zal raken aan „het spel". Afwachten dus maar. Je weet nooit hoe een balletje rollen kan. In de roulette dan. Men heeft nu dus al vast een balletje opgegooid Het gemeentebestuur van Borsele weet trouwens nog niet hoe het Totalletje rollen kan „Totaaaal niet!!!" burgemeester en wethouders van deze gemeente antwoordden vo rige week op vragen van het WD- raadslid A. de Jager uit Nieuwdorp. „B. en' w. zijn niet op de hoogte van de milieuhygiënische consequenties van de vestiging van de Totalraffi- naderij in haar gebied" heette het. En de bouw is al zo goed als begon nen. Het wordt dus wel tijd, zou je zo zeggen. Anders wordt het wéér een gok. Hoewel men „GEWEND raakt aan het spel". Van de indus trie. Dat wel. Hij wel. Ik wel, wel. wel. d'OESTER. De herfst is weer begonnen en mevrouw de Leeuw-de Looff, Leeghwaterstraat 52 te Vlissingen hoeft deze week niet bang te zijn dat ze haar familieleden 's avonds niet gezellig kan trakteren, want wat denkt u van koffie met een lekker stukje taart en daarna een glaasje met een borrelhapje in de vorm van kaas? Ja dit alles, en nog veel meer krijgt degene die het geluk te beurt valt zijn portret in dit kringetje tegen te komen. Wie zal het deze week weer zijn, het adres waar de gelukkige zijn-haar bewijsmateriaal kan halen is ons kantoor op het Spuiplein te Vlissin- gen. De gulle gevers zijn deze week Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Sla gerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagrecla me. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badsehuim. Foto De Grave, Walstraat 74, waar debon van f 2,50 voor foto-artikelen. Kledingbokser, Lange Zelke 20, stropdas. Optiek Tilroe, Falstraat 81, Kamerthermometer. Boutique La Perruque, Walstraat 80, een pmi- kenborstel. De Wijnkelder Walstraat 104, een fles rode mistella. Sïnilh Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze. Fabro n.v., Domburgs Schuit- vlot 2. Middelburg, platenbon ter waarde van f 5. De Drie Tonnetjes St.-Jacobsstraat 4, koffie met gebe.fc voor twee personen. Slagerij D. Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vlees waren. Snackbar Remijo, winkelcen trum Paauwenhof, een Okay ijstaart t.w.v. f 4. 't Goudoppertje, Walstraa' waardebon f 5. Potterie waarde bon f 5,-. Midgetgolfbaan Deiia. Burgemeester Woelderlaan Vlissin- gen, met gratis ronde plus koffie iroenteshop Hercules, Hercules Segherslaan 80a, een fruitschaal. «WUWIAAAAAAMVWWWWWIAAAAAAAAAAAI voorheen Amstelhoek Bellamypark 32 - Vlissingen Vrijdag 8 oktober - Aanvang 8 uur UMMUUUUUMUUWWIAIMIIlAaaiU

Scheldebode | 1971 | | pagina 1