Dag welvaartsstaat CÉ) NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Bedrijfsdielstallen en arbeidsmoraal Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 17 1 OKTOBER 1971 ook aan huis te ontbieden de scheldebode REDACTEUH I ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De miljoenennota toont een uiterst somber beeld, van Nederlands financiële positie. De vorige regering heeft blijk baar niet zo'n goed oog gehad op de stijging van salaris- en andere kosten. Ze is bezweken voor druk, lieeft jan en alleman te vriend willen houden, de ge volgen te optimistisch berekend, eigen lijk ook weer uit politieke overwegingen kortom is in vooruitzien te kortgescho- ten. Het gevolg: een tekort van 3,7 mil jard op de begroting voor 1971! Waar voor dus in die begroting geen dekking is voorzien en waarvoor nu het nieuwe kabinet de dekking mag zoeken. Maar de ontwikkeling moet voortgaan en ondanks bezuinigingen en belasting verhogingen zal het becijferde tekort op de begroting voor het komend jaar toch nog flink wat hoger uitvallen dan in voorgaande jaren het geval was, in- plaats van circa 2,5 nu 3,7 miljard. Dat tekort moet dan door verschillende maat regelen worden weggewerkt. Ieder huis houdelijk denkend mens zegt dan: „dan moet je de tering naar de nering zetten en dus bezuinigen". Dat is in een staatshuishouding gemakkelijker gezegd dan gedaan, want er zijn intussen zo veel verplichtingen aangegaan, vaak wettelijk vastgelegd, dat de direkt mo gelijke bezuinigingen niet zo erg veel soulaas kunnen brengen. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de regering zo'n 2,5 miljard in totaal wil gaan lenen. Rente en aflossing van die leningen zijn dus voor wie na ons komen. Hetgeen niet zo onredelijk is, want ook die profiteren, misschien, nog van hetgeen thans tot stand wordt gebracht. En verder dan belastingverhogingen. Verhoging van de wiebeltax bedoeld om de door de inflatie ontstane oneer lijke verdeling in de loon- en inkomsten belasting wat te verbeteren van 3 tot 5 procent. Verhoging van b.t.w.-tarief van 4 procent naar dat van 14 procent voor een aantal voor het levensonder houd noodzakelijke goederen. Hogere accijns op benzine en op frisdranken, verhoging elektriciteitstarieven en gaan of meer betalen voor diensten van de overheid. En nu kunnen we treuren en boos zijn en nog wat andere maatregelen voor stellen, maar de tekorten zijn er, ze moe ten worden weggewerkt en er moeten dus veren worden gelaten. De kwestie is, we wilden en willen teveel ineens. We willen alles perfekt hebben en dat alles wordt bovendien steeds omvang rijker. We menen dat we door meer per- fektie de mensen gelukkiger maken. Maar inmiddels schelden de linkse jon geren onze maatschappij voor rot uit en inplaats van dat tegen te spreken en te gen te gaan, willen we nog perfektio- nistischer optreden, nog meer doen, me nend dat het aan ons ligt als er ontevre denen kunnen zijn, die we dan met nog meer kostbare voorzieningen maar zoet moeten houden. Hetgeen nimmer zal ge lukken. En zoals de regering steeds sterker gekonfronteerd wordt met het probleem van de stijgende lonen, zo is dat ook in het bedrijfsleven. Het gaat slecht met onze economie, zoals ook de betalings balans laat zien, die de slechtste is in de E.E.G. De winstbelastingen zullen dan ook minder gaan opbrengen dan vorig jaar. Bijna dagelijks horen we van afvloeiiing van personeel door minder werkgelegenheid, door fusies en door sluitingen van bedrijven. Het werkloos heidscijfer klimt langzaam omhoog. Maar intussen willen we wel weer gauw betere woon- en sociale voorzieningen gaan treffen voor de gastarbeidershet zij te betalen door het rijk, hetzij door de bedrijven. We zijn maar geïndoctrineerd met de gedachte te leven in een welvaartsstaat waarom we menen dat alles wat maar enigszins wenselijk lijkt ook betaald kan worden. En al wie daarop hamert kijkt gevolgen, neen, nu moet het verwezen lijkt worden. En omdat we daar al ja ren mee bezig zijn, komen we langza merhand dan toch in de knoop, verwek ken we financiële tekoren en worden dan nu gekonfronteerd met maatrege len die we helemaal niet leuk en haast onbegrijpelijk vinden. Het ging toch zo lekker? Steeds meer produktie, steeds nog daarboven uigaande hogere lonen, steeds groter nationaal inkomen. En he lemaal niet beseffend dat dit een ge- inflationeerd „inkomen'.' is en er dus feitelijk minder mee gedaan kan wor den dan het cijfer wel suggereert. De waarde van de gulden is momenteel niet zo best. Met onze economie is het ook niet zo best gesteld. We zullen ons, maatschappelijk en persoonlijk moeten bekrimpen. Wat zal dat politiek moei lijk te verteren zijn! (Nadruk verboden) OPZIENBARENDE THEORIE VAN AMERIKAANS GELEERDE De Amerikaanse hoogleraar voor de industrie-psychologie, aan de City-uni versiteit in New York, prof. dr. Lawren ce R. Zeitlin heeft, na een reeks van onderzoekingen, een opzienbarende en een geheel nieuwe theorie gelanceerd, ten opzichte van de aanpak van het strafbare feit: bedrijfsdiefstal. De hoog geleerde psycholoog meent de oorzaak te moeten funderen op de navolgende punten. Ten eerste het onbreken van de nodige aantrekkelijkheid aan de funktie verbonden. Ten tweede de eentonigheid van de te verrichten werkzaamheden. Ten derde het ontbreken van promotie kansen. Ten vierde de slechte en of te lagesalariëring.V olgensdr. Zeitlin zijn voornoemde punten de aanleiding voor de medewerker om het bedrijf waarin hij werkzaam is, ongeacht in welke funktie, te bestellen. De opvatting van dr. Zeitlin, die door meer bedrijfs-psychologen in de Verenig de Staten wordt gedeeld, heeft in de States vooral in leidinggevende kringen van handel en industrie, doch ook bij politie en justitie, opzien en veront waardiging gewekt. STILZWIJGEND TOEZIEN Zeer terecht overigens, vraagt men zich in die kringen af of, als men de theorie van een professor Zeitlin tot de zijne maakt, waar het in de praktijk van het leven dan wel naar toe gaat en of men dan in dergelijke gevallen, even zo goed het wetboek van strafrecht niet rechtvaardig kan gaan beschouwen. Professor Zeitlin wijst de direkties van de bedrijven een nieuwe weg en wel deze, hoe men binnen zekere gren zen bedrijfsdiefstallen door medewer kers gepleegd, stilzwijgend toelaat en dus deze strafbare feiten laat voor wat ze zijn. Dr. Zeitlin gaf hiervan een voorbeeld: „Een bedrijfsakkountant ontdekte bij de kontröle van de boekhouding, een te kort van rond 2000 dollar. Hij sprak daarover met de boekhouder die, na veel heen en weer gepraat, toegaf dat hij dat geld ten eigen bate had aangewend. Nadat de man deze bekentenis had afgelegd, besprak de akkountant de zaak met de direkteur van het bedrijf, die op zijn beurt aan de akkountant vroeg wat de oneerlijke boekhouder ver diende, hegteen 10.000 dollar te zijn. Volgens professor Zeitlin zou de di rekteur daarop aan de akkountant heb ben geantwoord: dan zwijgen we de zaak dood, want de man is 15.000 dol lar waard", met andere woorden, de on eerlijke, onbetrouwbare medewerker had minder gestolen dan hem in feite was toegestaan en zo kwam de bedrijfspsy choloog en tevens hoogleraar tot zijn verbluffende en sprakeloos makende stellingname van: „een kleine diefstal is goed voor de arbeidsmoraal". Het is nu maar vanuit welke gezichtshoek men het wenst te bezien, doch de mening van de hooggeleerde bedrijfspsycholoag ver oorzaakte in de States de nodige op schudding. Verscherpte bewaking Sekretaressen en werksters, kantoor bedienden en afdelingschefs, elektri- ciëns en onderhoudsmonteurs,, om er slechts enkele te noemen, brengen jaar lijks de diverse Amerikaanse bedrijven en concerns door het plegen van be drijfsdiefstallen, een schade toe van rond tien miljard dollar. Deze diefstallen worden gepleegd in bureau's, magazij nen en fabrieken, in garderobes en toi letten en zij betreffen de meest uiteen lopende zaken, zoals kladblokken en potloden, asbakjes en vloeibladen, radio- en televisietoestellen, dames- en heren kleding en autobanden, kofferschrijf machines en sigaretten. Vastgesteld is tevens, dat door de on geveer tien miljoen medewerksters en medewerkers die in de Amerikaanse be drijven werkzaam zijn, met een gemid delde van driehonderd dollar per jaar, goederen worden ontvreemd. Vele bedrijven in de V.S. proberen nu, ondermeer door het opvoeren en ver scherpen van de bewaking, door het aanstellen van speciale bedrijfsrecher- cheurs, doch ook door het inschakelen van elektronische en van televisie-appa- ratuur, de bedrijfsdiefstallen tot een mi nimum te beperken, doch het blijkt vooralsnog een slag in de lucht te zijn. Ondanks verscherpte bewaking, kontrö le en visitatie neemt het aantal oneer lijke medewerkers toe en de door hen te baat genomen hulpmiddelen en te ver richten handelingen om het gestolene ongezien weg te voeren, worden voort durend geraffineerder en ondoorzichti ger. Professor Zeitlin is daarom van oor deel, dat het plegen van bedrijfsdiefstal len voor de oneerlijke medewerker, een goed betaalde bijverdienste blijkt te zijn en volgens Zeitlin kan de bedrijfsleiding het plegen van diefstallen en van soort gelijke feiten, slechts tegengaan door een ingrijpende verbetering van de lo nen, het treffen van maatregelen ten gevolge waarvan de eentonigheid van de funktie verbonden handelingen, wor den doorbroken en door het kreëren van nieuwe mogelijkheden, ten gevolge waarvan de desbetreffende funktie in aanzien en betekenis wint en de mede verantwoordelijkheid wordt vergroot. Tolerantie Indien, aldus professor Zeitlin, dit niet mogelijk blijkt te zijn, dan zullen toch in ieder geval de beloning en de sociale voorzieningen verbeterd dienen te wor den, om aldus het plegen van bedrijfs diefstallen in aantal zo laag mogelijk te houden en mede om te voorkomen, dat door een oneerlijke medewerker later niet gezegd zou kunnen worden, dat de bedrijfsleiding hem tot het plegen van bedrijfsdiefstallen zou hebben gedwon gen, daar het salaris te laag was. Professor Zeitlin was tot deze stel lingname gekomen, daar het hem was gebleken, dat verschillende medewer kers, die en gevolge van het plegen van bedrijfsdiefsallen uit hun funkties wa ren ontslagen, na het plegen ervan een gevoel van bevrediging over het wélsla gen van hun oneerlijk handelen, niet on der stoelen of banken hadden gestoken. Opvallend was ook, aldus dr. Zeitlin, dat de ontslagenen bij de bedrijfsleiding veelal als betrouwbare en hardwerkende medewerkers te boek stonden. Professor Zeitlin meent daarom, op grond van de door hem gehouden enquêtes, de diverse Amerikaanse bedrijven te moeten advi seren, dat bedrijfsdiefstallen binnen be paalde financiële grenzen gepleegd, te tolereren zijn en dat in dit licht gezien, de bewaking en de desbetreffende veilig heidsvoorschriften, zoals kontröle en vi sitatie van de werknemers, daarop ge richt dienen te zijn. (Nadruk verboden) ELEGANCE nr 232 GERO Gero Zilvium HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. HERDENKING PATTIST POSTVLUCHT PTT met ééndags-stempel op Schiphol Op 2 en 3 oktober wordt op Schiphol herdacht hoe 40 jaar geleden een Ne derlands vliegtuig de eerste Nederlandse luchtpost naar Australië bracht. De vlucht van de Fokker „Abel Tasman" met als bemanning Pattist, Moll en El- leman werd een groot sukses. Het bijzondere van de Tasman-vlucht was, dat deze geheel op postvervoer was gericht. Er werd zelfs een speciale post zegel voor uitgegeven en deze Pattist- luchtpostzegel is nu een zeer gezocht objekt, vooral op brieven uit de lan dingsplaatsen Semarang en Koepang. De Nederlandse Vereniging van Aero- Philatelisten „De Vliegende Hollander" organiseert een herdenkings-tentoonstel- ling, welke gehouden wordt in het sta tionsgebouw op Schiphol. Deze tentoon stelling op 2 en 3 oktober, geopend van 11-17 uur is de enige manifestatie die op dit gebied dit jaar in Nederland wordt gehouden. Er zullen brieven te zien zijn uit particulier bezit, vervoerd met de pioniers vlucht van Pattist. Maar ook zal men er dokumenten van bijzon dere KLM-vluchten kunnen bewonderen, postvervoer door Smirnoff, Viruly, Lind bergh en brieven met de Zeppelin naar de Noordpool. Vele verzamelaars van postzegels en bijzondere brieven zullen zaterdag 2 en zondag 3 oktober naar Schiphol gaan, want de PTT heeft, op verzoek van de Vliegende Hollander, tijdens de tentoon stelling een speciaal stempel in gebruik, in dezelfde vorm als het Pattist-stempel van 1931. Bovendien zijn alléén op 2 en 3 oktober tijdens de tentoonstelling in de Wijde Wereld op Schiphol speciale enveloppen met afbeelding van het po pulaire Fokkervliegtuig verkrijgbaar. De brieven zullen worden voorzien van een bijzondere postzegel en het één dags-stempel. Verzamelaars die verhin derd zijn Schiphol zelf te bezoeken, kun nen deze poststukken voorzien van post zegel en poststempel bestellen door stor ting van ƒ1,75 op postgiro no. 402628 ten name van de „Stichting Tentoonstel ling Vliegende Hollander", Den Haag. Voor dit bedrag worden twee verschil lende enveloppen, kompleet verzorgd, toegezonden. RHEUMA EN NERVEU SITEIT Een aantal rheumatische aandoenin gen wordt niet veroorzaakt door orga nische afwijkingen. Zij zijn het gevolg van overspanning en ontstaan door een overmaat aan nerveuze gebaren (ver keerd gebruik van de spieren) of door een aangewende verkeerde loop- of zit- houding. In dat laatste geval wordt de wervelkolom overbelast. Bij het onder zoek naar deze vorm van rheumatiek heeft dr. A. Cramèr in Hamburg baan brekend werk verricht. Hij kwam tot een doeltreffende en snelle geneeswijze, namelijk door de patiënten op de ge maakte fouten te wijzen. Door hun hou ding te verbeteren en een overmaat aan gebaren achterwege te laten, werden een groot aantal rheumatici van hun pijn lijke kwaal verlost. De grondoorzaak, al dus dr. Cramer, ligt bij deze vorm van rheuma in de spanning, waaronder de moderne mens dagelijks leeft. Daardoor went de mens snel aan verkeerde ge woonten bij het algemeen gebruik van zijn spierenselsel. Rheumatische aandoe ningen zijn dan het gevolg. (DIA) door GERRIT FRANSEN 42) „Misschien zal het voor hem volko men vreemde mil jeu erbij toedragen, dat hij zijn leven verandert." Binnen een week zijn de konvokaties voor de buitengewone ledenvergadering verzonden met al enig agendapunt: ver kiezing voor een nieuw bestuur. Het is weldra in het dorp het onderwerp van gesprek. Men maakt gissingen. Er zijn optimisten, die zeggen: maar goed, dat dit stelletje ouden van dagen foetsie is. Maar zulks is overdreven, want Welle- baard is vijf en dertig en Bosseveld zelf is ook nog geen vijftig. Nee, dat loopt wel los. Anderen beweren: Ze hebben zich op hun kop laten zitten door Van Bragen en dat is zelf een heiden. Zie je hem ooit in de kerk? Zondags is hij nooit in het dorp. Ze hadden beter, die Van Bragen eruit kunnen schoppen. Het ging toch uitstekend met ons bestuur? Het schóolpersoneel te geen partij in deze pro's en contr's. Maar ieder heeft zo z'n eigen gedachten over de komende verkiezingen. En de eventuele kandida ten. Het is een vrije stemming, dus ie dereen kan gekozen worden, die één of meer kinderen op school heeft. En dat zijn dik tweehonderd ouderparen. Op de avond zelf zijn ook alle leer krachten aanwezig. Maar aan de be stuurstafel zitten enkel de voorzitter en de sekretaris. De andere vijf zitten mis schien in de zaal. Of zijn thuisgebleven. Evert weet het niet en het interesseert hem maar weinig. Wel hoopt hij, dat er bekwame mensen gekozen zullen wor den, want het wordt onderhand toch wel eens tijd, dat er werk gemaakt wordt van een nieuwe school. Zoals de toe stand op het ogenblik is, wordt ze on derhand onhoudbaar. Van de week alle w.c.'s weer verstopt. De riolering in het dorp deugt evenmin. Twee loodgieters weer een hele dag aan het werk ge weest en zoiets is ook niet bevorderlijk voor de rust in de school. Bovendien zitten ze nog altijd met onmogelijk gro te kolenkachels in de lokalen. Het wordt de hoogste tijd, dat er gasverwarming komt. Nog liever centrale, maar dat zal wel niet bekostigd kunnen worden op grond van artikel 72. In dit opzicht heben ze ook al weinig medewerking in de raad. De gymnastiezaal kan ternauwernood alle ouders bergen. Volgens het sterk verouderde reglement kunnen enkel de vaders stemmen. Een maatregel uit het jaar nul. Statutenwijziging moet een der eerste punten van behandeling wor den op de agenda van het nieuwe be stuur. Bossevelt opent de vergadering naar christelijke ordening. In zijn openings woord spreekt hij niet van een konflikt, maar van een meningsverschil. „Als we bij alles, wat we vanavond gaan doen, ons maar door één ding zullen laten leiden: het belang van onze kinderen, dan kan deze vergadering ondanks alles vruchtbaar zijn," zegt hij tenslotte. Daarna leest de sekretaris de notulen van de vorige vergadering en zegt na goedkeuring, dat de verkiezingen ge heel vrij zijn. Men kan op iedereen stem men. Steenbeek en Veswijk zullen het stem bureau vormen. Zij zijn immers geen partij. Geduldig delen ze de stembrief jes uit en halen ze na invullen weer op. De voorzitter heeft iedereen duidelijk gemaakt, dat er zeven namen op elk briefje moeten komen; zeven namen en niet meer, anders is de stem ongeldig. De onderwijzeressen zijn met de presen tielijsten rondgeweest en Steenbeek telt de namen. Er zijn er 192, dus dat gaat tellen worden. Het duurt geruime tijd, voor er een kleine veertienhonderd namen geturfd zijn. En dan blijkt: men heeft een aan tal uitschieters. Om te beginnen brug wachter Coops. Nauwelijks enkele maan den in Dalewoud. Hij heeft een kleine tachtig stemmen. Vervolgens Topper, de slager. En Pelsma, een boertje aan de buitenkant van het dorp. Verder een aantal minder bekende ingezetenen, ter wijl tot ieders verbazing ook heel wat stemmen uitgebracht zijn op Wellebaard een der afgetreden bestuursleden. En druppelsgewijs een aantal op alle ande re demissionaire bestuursleden. Steenbeek verheft zich van zijn stoel en dan wordt iedereen als bij toverslag stil. Hij noemt de namen en him stem- menaantal. De twee bestuursleden zit ten ijverig te schrijven. Het is een hele opsomming, want meer dan zestig man nen hebben één of meer stemmen ge kregen. En zelfs is er gestemd op een vrouw; het is een weduwe, die als cou peuse haar brood verdient en voor haar beide schoolgaande kinderen. Er zijn zelfs zeven en twintig stemmen op haar uitgebracht. Zelf zit ze verbaasd en met een rood hoofd in de zaal. Alles wat ze verwacht heeft, maar ditEen flinke vrouw, denkt Evert, die haar wel kent. Zóeen in het bestuur zou niet eens gek zijn. Maar die voorzitter zegt, dat deze stemmen ongeldig zijn, aangezien de statuten niet toelaten, dat vrouwen in het bestuur gekozen worden. „Dan moeten die statuten maar eens gauw aangepast worden aan deze tijd", klinkt een krachtige stem uit de zaal." „Dat stelt u te zijner tijd het nieuwe bestuur dan maar voor", repliceert Bos seveld. „Momenteel is het niet moge lijk." Geen der stemmenbezitters heeft een volstrekte meerderheid verkregen. De sekretaris duikt in het huishoudelijk re glement om na te kijken, wat er nu moet gebeuren. Een tweede vrije stem ming moet volgen. Opnieuw delen de 2 onderwijzers de stembriefjes uit en ha len ze na een poosje op. Nogmaals zit ten ze een half uurtje te turven en voor de tweede maal dreunt Steenbeek na men en cijfers op. Ditmaal is het aan tal stemmenbehalers geslonken tot vijf en twintig. Twee hebben een volstrekte meerderheid behaald, dat zijn Coops en Wellebaard. Er zal nu nog een derde stemming moeten plaatsvinden voor de overige vijf kandidaten. Op degenen, die na Coops en Wellebaard het hoogste aantal behaald hebben.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1