Het ziekenfondsstelsel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Maatregelen tegen vervuiling Meester Veswijk zet door Met Raad en Daad 38STE JAARGANG No. 16 24 SEPTEMBER 1971 ook aan huis te ontbieden REDACTEUH ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. de scheldebode MEER VOOR DAN TEGEN Op het einde van dit jaar laaien on getwijfeld weer dezelfde diskussies op als de voorgaande jaren: moet de zie kenfondspremie omhoog, stijgen de ziek tekosten niet verontrustend, hoe hoog moet de loongrens gesteld worden? enz. Door deze diskussies heeft ons zieken fondswezen bij degenen, die er niet rechtstreeks bij betrokken zijn, geen beste reputatie. De buitenwereld wordt nu eenmaal altijd op het ziekenfonds attent gemaakt op momenten dat er problemen of konflikten zijn. Het merk waardige is echter dat degenen, die ver plicht of vrijwillig zijn verzekerd voor het ziekenfonds over het algemeen wei nig klachten hebben. ALLEENSTAANDEN BETALEN TE VEEL Zoals bekend is een groot deel van onze bevolking verplicht of vrijwillig verzekerd voor geneeskundige hulp en verzorging (ongeveer 68,5%). Het gaat hier om degenen die een inkomen heb ben beneden de z.g. loongrens die mo menteel 17.050 per jaar bedraagt en per 1 januari 1972 vermoedelijk wordt opgetrokken tot ongeveer 18.500, per jaar. De premie voor de verplicht verzekerden (veruit de grootste kate- gorie) bedraagt 7,7% van het brutoloon. De werkgever betaalt de helft van de premie. -Het gehele gezin is dan verze kerd. Dat impliceert, dat een vrijgezel of een gehuwde zonder kinderen naar verhouding vrij veel betaalt en een ge huwde met veel kinderen er goedkoop afkomt. Dit is een van de grootste bezwaren die tegen de huidige regeling kunnen worden ingebracht. De solidariteitsge- dachte gaat hier wel erg ver of zal de huidige regering, die op andere terrei nen het profijtbeginsel zo vurig aan hangt, hierin verandering brengen? Maar ondertussen kan men zijn ogen niet sluiten voor het feit dat het Neder landse ziekenfondswezen de verzekerden een perfekt curatieve verzorging biedt, die voldoet aan de eisen die de moderne geneeskunde stelt. Bovendien biedt het systeem aan de artsen, apothekers, tand artsen e.d. een grote mate van bestaans zekerheid. Met name is het aan de abon nementshonoreringen te danken, dat de Nederlandse huisarts zo'n belangrijke plaats als gezinsarts inneemt. Gegarandeerde hulp Ons ziekenfondswezen is gebaseerd op een stelsel van gegarandeerde hulp. Aan de verzekerden wordt een bijna volledige curatieve verzorging gegarandeerd zon der dat een extra financiële bijdrage wordt gevraagd. Overigens kan daarin verandering komen, want de regering overweegt de invoering van een beperkt eigen risiko. Maar dat zal nog een heet hangijzer in het parlement worden. De Nederlandse huisartsen zijn er in elk geval al tegen, wanneer altham; die beperkte bijdrage gevraagd zou wwden ingeval van een huisartsenkonsult. Een bezwaar dat tegen het bestaande sy steem kan worden ingebracht in het bestaan van verplichte en vrijwillige verzekering naast elkaar. Maar het is nu eenmaal niet mogelijk om werkne mers en zelfstandigen als één geheel te behandelen. Tenslotte ligt er in het ziekenfonds wezen naar de mening van zeer velen een groot financieel probleem. Er be staat al jaren ernstige verontrusting over de aanhoudende stijging van de totale uitgaven. In de afgelopen jaren is de premie voor het ziekenfonds voort durend verhoogd. In 1961 bedroeg de permie voor de verplichte verzekering 4,9%, nu 7,7%! Het liegt er inderdaad niet om. Betere hulp Maar ook al kan men van een aan zienlijke premieverhoging spreken, dat op zich geeft nog weinig reden tot ver ontrusting. Integendeel zouden we bijna zeggen. Want in het tijdvak dat de pre mieverhogingen plaatsvonden is het me disch dienstenpakket ontegenzeggelijk in kwaliteit toegenomen. De kans op een goede, deskundige be handeling is gestegen en het is toch niet onredelijk dat dit ook in de premie tot uitdrukking wordt gebracht (tot een stukje profijtbeginsel De moderne geneeskunde heeft ons veel te bieden en welke op de hoge pre mies knorrende verzekerden zouden de ze nieuwe medische mogelijkheden weer willen afstaan voor een premieverlaging van enkele tiende-procenten Het is overigens wel opvallend dat de genen die de premie moeten betalen daaronder tamelijk onverschillig blijven. Een belastingverhoging wekt meer kri tiek dan een verhoging van de zieken fondspremie. Feitelijk word ons zieken fondssysteem he scherpst gekritiseerd door lieden, die er zelf niet inzitten. REÜNIE BEZIGHEIDSTHERAPEUTEN RODE KRUIS Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de bezigheidstherapie van het Nederlandse Rode Kruis (het vroegere betaalde welfare-werk zal op 23 okto ber te Amsterdam een reünie worden gehouden van bezigheidstherapeuten die tussen 1946 en 19.71 dit werk hebben verricht in dienst van het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis beschikt echter niet over alle adressen van deze grote groep mensen. De (ex-) bezig heidstherapeuten-welfarewerksters en leidsters van het Nederlandse Rode Kruis, die voornemens zijn deze reünie bij te wonen, wordt daarom op deze wij ze verzocht zich vóór 15 september a.s., bij voorkeur schriftelijk met vermelding van volledig adres alsmede van het jaar dat men het diploma behaalde en het tijdvak dat men bij het Nederlandse Ro de Kruis werkzaam was, op te geven bij het Bureau Bezigheidsterapie van Jiet Nederlandse Rode Kruis, Prinsesse- gracht 27 te 's-Gravenhage (tel. 070- 184200 toestel 343). Langzaam maar zeker zullen we tot de ontdekking komen dat de welvaart in de maatschappij zich niet steeds blijft veimeerderen. Het drijven naar meer welvaart voor steeds meerderen, hoe menselijk dit op zichzelf ook is, schept tegelijk zoveel problemen die kostbare oplossingen noodzakelijk maliën, dat dit wel weer moet gaan ten koste van dat streven naar meer welvaart. Anders gaan we aan ons eigen welvaartsverlan gen ten onder. Geestelijk zijn we mis schien al bezig er aan ten onder te gaan. Zie de ontevredenheid bij talloze jonge ren, het druggebruik, de sexuele losban digheid, de toenemende agressiviteit en misdadigheid. Ook dit zijn stuk voor stuk welvaartsverschijnselen. En, pessi mistisch gedacht, voorboden van een ondergaande beschaving. Ook de toenemende vervuiling van water, lucht en boe. m komt voort uit dat streven naar meer welvaart. De waarschuwingen tegen de gevolgen hier van nemen gestaag toe. Enerzijds ver rijkt de wetenschappelijke en technische ontwikkeling ons, met steeds meer goe de en althans aantrekkelijke zaken. Maar die materiële verrijking brengt anderzijds zovele problemen mee ten aanzien van het behoud van leven en gezondheid, dat we ons steeds meer gaan afvragen, is het een wel het an der waard. Verdient langzamerhand de zorg voor het welzijn niet veel meer de aandacht, juist ook van de politici, dan de zorg voor meer welvaart. Het moet steeds meer duidelijk wor den, dat welvaart niet hetzelfde is als welzijn. We kunnen toch ook onmoge lijk vaststellen, dat de grotere welvaart de mensen meer tevredenheid heeft ge bracht. Wellicht zelfs integendeel. De verlangens zijh er evenredig mee ge groeid en vergen steeds meer en steeds kostbaarder voorzieningen, steeds meer luxe en meer vermaak. En we blijven maar vragen om meer loon, om meer vakantie, om meer vrije uren ,om meer sociale- en rekreatievoorzieningen, want allemaal willen we snoepen van de steeds uitgebreider mogelijkheden die geboden worden door de techniek en industriële ontwikkeling. Maar die ontwikkeling brengt ook zijn bezwaren mee. En door het razende tempo* van de technische ontwikkeling ervaren we vergeten te hebben, dat er ook afdoende maatregelen getroffen moeten worden tegen de ermee gepaard gaan de vervuiling. In de meeste geval len hebben we dat nagelaten omdat dit zoveel geld zou vergen, waardoor dit ten koste zou gaan van een deel van de zo aanbeden welvaart. En misschien ja, komt dit ook wel voort uit het kapita listisch systeem, waarin de konkurren- tie het tijdig treffen van de nodige maatregelen niet toestond. Hoewel het euvel zich in de ocmmunistische maat schappij evenzo voordoet. Doch van zui ver communisme is ook feitelijk nergens sprake. Hoogstens in de kibboetsim van Israël, maar niet meer daarbuiten. In ieder geval komen we voor het steeds groeiende probleem van de ver vuiling te staan. Het wordt steeds dui delijker, dat daartegen afdoende maat regelen getroffen dienen te. worden, wil de mensheid zichzelf niet uitroeien. Dat wil ze persé niet. Het lijfsbehoud is de mens altijd nog meer waard dan zijn materiële bezit. Maar het voorkomen van een verder gaande vervuiling van land, water en lucht zal een niet onbe- lanrijk deel van het bezit van de op wel vaart ingestelde mens gaan vergen. Speciaal van het bezit van de mens in de geïndustrialiseerde staten. Er zijn voorzieningen tegen de voortgaande vervuiling mogelijk, maar ze zullen wel enorm veel geld vergen. Ze zullen ook beperking vergen in de industriële ont wikkeling zelf, hejtgeen eveneens (tot vermindering van welvaartspeil kan leiden. uilen dus, uit lijfsbehoud, tot het inzicht moeten komen, dat instandhou ding van de zuiverheid van wat de na tuur ons biedt, belangrijker is dan het verkrijgen van nog meer geeld, bezit en gemak. Dat we ons in de eisen voor dit laatste zullen moeten gaan beperken en eerder moeten gaan stellen aan over heid en bedrijfsleven tot het schoonhou den van al wat de natuur ons biedt, om dat dit de beste waarborg voor onze ge zondheid en ons leven is. En de drang naar leven en gezondheid is in de mens heid altijd nog iets sterker verankerd dan die naar bezit. Een en ander vergt uiteraard wel een enigszins andere instelling van de mens. Bedenk eens hoe de vakbonden meer moeten gaan ijveren voor gezondhouden of maken van de natuur, voor gezondere levensomstandigheden voor de mens dan tegelijk voor meer materieel bezit. Hoe men er akkoord mee zal moeten gaan, dat de welvaart wat vermindert ten ba te van het welzijn. En we zijn er aan toe om die andere instelling gemeengoed t doen worden, anders zijn er over twin tig of dertig jaar geen vakbonden, geen politieke partijen, geen auto's en televi sies meer nodig, want dan hebben de mensen in de ontwikkelde landen zich zelf uitgeroeid. H. v. WERMESKERKEN (Nadruk verboden) «°be™s?°dafon^"0 Progressies vn^T HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. IN BROUWERSHAVENSE GAT 240 MOSSELPERCELEN VERLOREN Deels tijdelijke compensatie elders, deels schadevergoeding Als voorlopige en tijdelijke compen satie voor de ongeveer 240 mosselper celen, die door afsluiting van het Brou- wershavense Gat verloren zijn gegaan, zijn reeds in april j.l. 98 nieuwe perce len in Oosterschelde en Volkerak in ge bruik gegeven, aldus blijkt uit het ant woord van de minister van landbouw en visserij, ir. P J. Lardinos, op schriftelij ke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Te Pas. De bestaande mogelijkheden in de Waddenzee zijn na afsluiting van de Oosterschelde ontoereikend om alle hui dige mosselkwekers voldoende percelen te verschaffen om op economisch ver door GERRIT FRANSEN 41) Bom. Een tik met de hamer, en ieder een komt overeind. Er worden handen geschud, maar ditmaal bij enkelen niet van harte. En dan gaat ieder zijns weegs. Lydia Tommessen heeft nog even gelegenheid om haar hoofd in het oor te fluisteren: „Gefeliciteerd, dit heb ben jullie gewonnen. Laten ze maar ophoepelen. Het is te hopen, dat we nu eens wat jongere mensen in het bestuur krijgen met modernere ideeën." Evert is uit zijn humeur, ais hij naar huis loopt. Hij heeft zich niet. gemengd in dit konflikt, waarvan hij overigens niets wist. Vandaar, dat de mededeling van Van Bragen voor hem als een don derslag bij heldere hemel kwam. Na tuurlijk wist hij, dat Chris Bijvank een vervelende jongen was; hij had hem immers zelf enkele maanden in zijn klas gehad? Maar dat deze jongen de aanleidende oorzaak zou worden van 'n diepgaand meningsverschil tussen hoofd en bestuur,, betreurde hij. Toch kon hij Van Bragen geen ongelijk geven. Ergens houdt de tollerantie op en gaat het om het principe. Waar blijft anders je ge zag? Dinie moppert een beetje, als hij te gen middernacht thuiskomt. „Ik wou net naar bed gaan. Wat hebben jullie het laat gemaakt vanavond Was er zo veel belangrijks?" Zonder in details te treden vertelt Evert, dat het bestuur in bloc is afge treden. „Beleidskwestie, waarbij Van Bragen is betrokken. Jammer, maar een andere oplossing was er in dit geval niet." Dinie schudt haar hoofd. „Wat maken de mensen het elkaar toch moeilijk. Ben jij er soms ook bij betrokken?" Hij fronst zijn wenkbrauwen. Als hij dat op school doet, weten de kinderen, dat het nu oppassen is geblazen. Meester Veswijk kan op z'n tijd best een grapje waarderen, maar voor de rest hand haaft hij orde en gezag met vaste hand. Misschien mogen ze hem daarom wel allemaal. Maar hier is hij niet op school, doch bij Dinie en daarom antwoordt hij met beheerste stem: „Ik zei je al, dat het een beleidskwestie was, waarbij ons hoofd is betrokken. Ik wist er tot van avond niet eens wat van. Het overviel mij ook als een koude douche." „En nu? Wac gebeurt er, nu het be stuur is afgetreden?" „Niets. Binnenkort is een ledenverga dering en dan moeten de ouders zeven nieuwe bestuursleden kiezen. Daarna zien we wel weer. Tot zolang zullen de sekretaris en Van Bragep de honneurs wel waarnemen." Daarmee moet Dinie het doen. Hoe wel ze best begrijpt, dat Evert lang niet alles vertelid heeft. Doclï ze ,is niet nieuwsgierig. Hij is er weer, dat is voor haar de hoofdzaak. Ze strengelt haar armen om zijn hals en vraagt zacht: „Hoe is het? Krijg ik niet eens een zoen vanavond?" HOOFDSTUK XVIII Nieuwe bezems vegen schoon Hoe de mensen toch altijd alles weer te weten komen, is Evert een raadsel. Maar binnen vier en twintig uur weet heel Dalewoud, dat het bestuur van de christelijke school na de ouderavond is afgetreden, omdat het schoolhoofd een jongen niet meer op de school wil heb ben wegens wangedrag en die jongen is toevallig de zoon van een bestuurslid. Het hoofd heeft een ultimatum gesteld: hij eruit en anders ik. En met hem wil dan ook mevrouw Broeks, de invalster voor de vakature-Hanekam, heengaan. Het bestuur is in een buitengewone be stuursvergadering na de ouderavond niet tot overeenstemming gekomen en heeft toch de enig mogelijke weg geko zen: in bloc aftreden. Het staat trou wens de volgende dag ook in geuren en kleuren in de plaatselijke Nieuwsbode, die twee keer per week in Dalewoud en omgeving verschijnt. En nu zitten ze weer met een ander probleem. Het demissionaire bestuur is woest. Wat men onder ons had willen houden, is nu een publiek geheim ge worden. Ook Van Bragen is er slecht over te spreken, terwijl mevrouw Broeks de dag na het verschijnen van de krant verkondigt: „Ik ga met nieuwjaar weg; neem voor mij maar een ander. Ik heb er nu meer dan genoeg van." Zodat Van Bragen met het zoveelste probleem zit. Iedereen stelt de vraag: hoe is de krant aan al die bizonderheden geko men Steenbeek is de correspondent van de krant voor Dalewoud, maar deze verzekert bij hoog en laag, dat hij er geen letter over heeft doorgegeven. „Waar zien jullie me eigenlijk voor aan?" vraagt hij, als Van Bragen en de anderen hem om tekst en uitleg vragen. Bosseveld, de molenaar en voorzitter antwoorde wijze hun bedrijf uit te laten oefenen. Zoals eerder aan de Eerste Ka mer medegedeeld, kunnen de braaklig gende percelen op de Yersekebank en in het oostelijk deel van de Oosterschel de in verband met de belangen van de oesterkwekers niet voor de mosselcul tuur worden bestemd. Voorts stelt de minister Lardinos, dat uit het bij behan deling van d Deltaschadewet in de Eer ste Kamer toegezegde nadere onderzoek is gebleken, dat de oester- en mossel kwekers niet zijn geslaagd, overeen stemming té bereiken over een onder linge schadevregoedingf. Zoals bekend kunnen op grond van de Deltaschade wet mosselkwekers, die door de afslui ting van het Brouwershavens e Gat of andere afsluitingswerken produktiemo- gelijkheden in de Zeeuwse en/of Zuid- Hollandse stromen hebben verloren hun schade bij het Rijk claimen. Wanneer voor betrokkenen onvoldoende produk- tiemogelijkheden zijn overgebleven en zij deswege hun bedrijf met goedkeuring van de minister van verkeer en water staat beëindigen, kan reeds thans een tegemoetkoming wegens bedrijfsbeëin diging worden verkregen. Champignon. Ik heb veel last van champignon boven de vloer, in kasten en hoeken. We hebben 2 jaar geleden een nieuwe houten wand in de kamer laten maken, die nu in de hoeken al verrot is. Wat te doen? De groeiomstandigheden van de z.g. huiszwam zijn het gunstigst in vochtige en bedompte lucht Veelal worden tegen de winter de z.g. muizenroosters, die zorgen dat er voldoende lucht onder de vloeren komt, dichtgemaakt en laat men dit gemakshalve zitten. Soin3 zijn die roosters in het geheel niet aanwezig. Neem eerst de oorzaak weg en dan ver dwijn de zwam vanzelf. Misschien is er wel een luikje in de vloer. Zie van daar uit de haard te vinden. Bestrijk deze plaats of plaatsen bijvoorbeeld met een sterke ijzervitriooloplossing of kopervi- triooloplossing. Ook kan men de zwam doden door ze veelvuldig te begieten met petroleum, waarin wat zout ^s opgelost. Slabonen. Als de slabonen in volle groei zijn wordt de stam boven de grond aangetast door een insekt, dat de stam aanvreet. De stam splitst zich en ziet er bruinachtig uit. Hoe komt dit en hoe is het te bestrijden? Deze ziekte wordt veroorzaakt door sclerotienrot, ook wel schuimziekte ge noemd, sclerotinia sclerotium. De zwar te sclerotiën worden ook wel rattenkeu- tels genoemd. De ziekte treedt vooral op bij vochtig weer, vochtige grond, bij een te dichte stand en bij rassen met veel blad. Bestrijding: zorgen voor een goede afwatering, ruime plaatsing of bonen leggen, geen te rijke bemesting met stikstof (stalmest) en bij rassen met veeel blad, bladplukken. Vrucht wisseling toepassen, niet na sla, andijvie, witlof, aardappel en komkommer. Zieke planten direkt verwijderen en zorgen dat geen aangetaste planten of de sclero tiën blijven liggen, want hiermee over wintert de schimmel. Naam. Kunt u mij ook zeggen of het mogelijk is om wanneer de ouders niet getrouwd zijn het kind, bij aangifte bij de Burgelijke Stand, de achternaam van de eigen vader te geven? Dit is inderdaad mogelijk. De vader dient het kind dan wel eerst officieel als het zijne te erkenen. Een huwelijk (daarna) is dan niet noodzakelijk. U kunt dit doen via een notaris, dan wel op het gemeentehuis zelf. van het demissionaire bestuur belt de krant op en vraagt naar de naam van de scribent. Maar de redakteur weigert die te noemen. „Zulks doen we nooit, meneer Bosseveld, anders zouden onze mensen op de duur niet meer kunnen werken. Maar om u gerust te stellen, kan ik u dit wel zeggen: het komt niet van onze correspondent in Dalewoud, de heer Steenbeek. Kijkt u er hem alstublieft niet lelijk op aan." Ook van Bragen weet in de loop van de dag, dat het artikel met commentaar niet van Steenbeek is. De anderen accep teren dit zonder meer en gaan over tot de orde van de dag. Maar niet alzo het publiek van Dalewoud. Die redeneert wat bepaald niet onlogisch is hij zat er die avond met zijn snoet bovenop, dus had de krant het uit de eerste hand. Het klopt toch zeker allemaal Nou dan? Chris Bijvank is na die gedenkwaar dige avond niet meer op de school ge komen. Bijvank heeft hem wijselijk een paar dagen thuisgehouden, waarna hij met hem naar de stad reed en voor el kaar kreeg, dat de jongen daar ge plaatst werd op een christelijke school, waar een tamelijk streng regiem heer ste. „We zullen proberen, of we wat van hem kunnen maken, meneer," had het schoolhoofd gezegd.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1