ïMmn M Zwemmende kleuters NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 15 17 SEPTEMBER 1971 i u.. de scheldebode REDACTEUh ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. dan vooruitzien op lange termijn, wil men liever op die verzekeringspremie bezuinigen dan op iets waar men nu of volgend jaar van zou kunnen genieten. We kunnen voorlopig niet alles meer wat we graag gedaan zouden zien. We zullen moeten kiezen of delen tussen de vele zaken die onze welvaart en ons wel zijn beheersen. We zijn 'n beetje te roy aal geweest, hebben ie lang gedacht dat we dit en ook dat nog wel konden be talen en dus konden eisen. We hebben met fikse loonsverhogingen de boel duur der gemaakt en er een feest mee ge vierd op korte termijn. We hebben van alles en nog wat flink gesubsidieerd om alles en iedereen maar in onze welvaart te laten delen en het feest mee te kun nen vieren. Maar het eindje draagt de lasten. Ons royale denken van de laat ste zes jaren noopt ons nu om toch wat in te binden met onze uitgaven en wat meer te betalen om althans het meest noodzakelijke te kunnen volvoeren. In ons aller belang is het te hopen, dat deze regering nu eens minder op haar politiek gezicht let en meer durf zal tonen om het economisch belang van het land in het oog te houden. Is het wel zo belangrijk om de eigen partij met mooie praatjes en fluwelen handschoe nen groot te houden. Zouden er nu niet eens politici durven te zijn die het lands belang stellen boven dat van de partij? Die moed zullen we in de komende jaren eigenlijk hard nodig hebben. H. v. WERMESKERKEN (Nadruk verboden) UIT DE HOGESCHOOL VAN DE WETENSCHAP Ex-rokers. Waarom worden ex-rokers zo dik Omdat, naar een recent onderzoek, de ze meer caloriëen tot zich kunnen ne men in verband met het herstel van het metabolisch of stofwisselingsevenwicht. Proeven, die vijf artsen uit Philadelphia onlangs hebben verricht met vrijwilli gers, die dagelijks gemiddeld 28 siga retten rookten en zich bereid hebben verklaard gedurende de proefnemingen niet te roken hebben uitgewezen dat de proefpersonen prompt gemiddeld met 6 pond aankwamen. Slechts één van de zeven die in deze ontweningstijd bijzon der veel aan lichaamsoefeningen deed, behield zijn oude gewicht. Allereerst konden onderzoekers een verlangzaming vaststellen van het ritme van het hele organisme gedurende de rookpauze. De mensen verbruikten minder zuurstof en dienovereenkomstig vertraagde zich de vertering resp. stofwisseling. Dit zou tenminste voor een deel de gewichtsver meerdering verklaren. Vóór de proef hadden de rokers 283 milliliter zuurstof per minuut nodig, gedurende derook- pauze 260 milliliter (d.i. een daling van 23 ml. of van ongeveer 9%). De hart slag nam met 3 slagen per minuut af. Ook het colciumgehalte in het bloed on derging wijzigingen en het eiwitgebon den jodium (te weinig jodium geeft krop) werd in kleinere hoeveelheden als vóór de test "aangetroffen. Koolmonoxide. Een laatste woord over koolmonoxide of kolendamp als onderdeel van uitlaat gassen. Uit een onderzoek van het Insti- tut für Meteorologie und Geophysik van de universiteit van Frankfurt is geble ken, dat in hetstadsgebied van Frank- furt/Main dagelijks ongeveer 800 ton(!) van dit extreem giftige gas over de om geving wordt verspreid. Het koolmon- oxidegehalte hangt sterk af van het deel van de dag. 's Nachts ligt dit om en nabij 3-4 p.p.m. (3-4 deeltjes kool monoxide per miljoen luchtdeeltjes) om in de morgen bij het op gang komen van het verkeer te stijgen tot 17 p.p.m. (zeer hoog gehalte). Tegen de avond bereikt het een maximum van 20 p.p.m. Het jaargemiddelde ligt bij 16 p.p.m., het hóógstee maandgemiddelde bij 22 p.p.m. en het hoogste uurgemiddelde bij 49 p.p.m.! Dit alles wil zeggen, dat de luchtverontreiniging in Frankfort ver gelijkbaar is geworden met die van de hierom beruchte steden Chicago en Los Angeles. Ionen. De maan bezit zoals bekend geen dampkring, maar het is niet mogelijk, dat de maanbodem wel gassen herbergt die eventueel vrij gemaakt kunnen wor den door de inslag van een meteoriet (z.g. zwerfsteen, samengesteld uit ijzer en nikkel of uit silicaten) of door een maanbeving. Een verband hiertussen zou van groot belang zijn voor de maan- kunde. Misschien kunnen wij er wel achter komen, sinds met de landingen van de Apollo's 13 en 14, gasopsporings- apparaten achterr zijn gelaten. Hoewel deze instrumenten reeds ettelijke keren gassen hebben geregistreerd, was er toch maar één geval bij dat samenviel met een maanschok. Dat was in april j.l. Daarenboven hebben de apparaten vreemde" ionen (elektrisch geladen atomen of atoomgroepen) met atoom gewichten variërend van 16-23 gere- streerd. Hieronder zouden best water moleculen met een atoomgewicht van 18 kunnen zijn, maar omdat de maan helemaal geen water kent moeten de opgetekende ionen wel afkomstig zijn van de LM of maanlandinggestel. Olifanten. Buss en Estes van de New York Zoo logical Society zijn onlangs er achter gekomen dat olifanten niet uit boosheid of opgewondenheid met hun enorme flaporen klapperen, maar omdat ze het erg warm hebben. In hun oorschelpen zetelt namelijk een capillair stelsel (een enorm netwerk van slagadertjes en ul trafijne bloedvaten, capillairen geheten) dat dank zij zijn poreuze" en vliesach tig dunne struktuur de lichaamswarmte door de ontelbare poriën (microscopisch kleine openingen) naar buiten pleegt te lozen om zo de juiste afgepastee reaktie te geven op de ïitte van zijn tropische omgeving. Bij regenachtig of winderig weer houden ze de oren stevig tegen het lichaam gedrukt en wordt er niet of nagenoeg niet met de flaporen geklap perd. Ziehier het antwoord op de vraag waarom olifanten met hun oren waaie ren en hoe ze hun warmtehuishouding regelen. (Nadruk verboden) 'v« bi Ik ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UIT SLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bgsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief YVy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogeljjk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. „Meerderjarig is men als de volle leef tijd van 21 jaren is bereikt, als men vóór het bereiken- van die leeftijd in het huwelijk is getreden of meerderjarig is verklaard." En er is niet van bekend, wanneer ook de meerderjarigheidsleef tijd zou worden verlaagd. Benny Goodman. Kunt u mij in lichtingen verstrekken over het werk van Benny Goodman, hetgeen hij op de plaat heeft vastgelegd? En graag ook de uitgever met adres. Op het ogenblik worden vele platen van Benny Goodman door verschillende maatschappijen uitgebracht. Wij willen echter volstaan met het adres van de bekendsten: 1 C.B.S./Artona, Kruisstr. 8, Haarlem en Philips/Phonogram, Dren- testr. 11, Amsterdam Buitenveldert, tel. 020-440888. Bij deze maatschappijen kimt u tevens alle gewenste informatie verkrijgen. Beroepen. Kunt u mij een lijst ver strekken van alle in Nederland bestaan de beroepen en de daarbij gesteld mini male eisen? Wellicht is er een brochure of boek waarin dit staat vermeld? Inderdaad zijn er brochures en boe ken die over dit onderwerp worden uit gegeven. Dit zijn dan n.l. uitgaven van het ministerie van onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag, tel. 070-185090 toest. 500. Wij kunnen u niet beter raden, dan u met dit Ministerie in verbinding te stel len. U wordt dan zo uitvoerig mogelijk geïnformeerd. Gebroeders Brouwer. Ik heb een langspeelplaat van de trompettisten gebroeders Brouwer die erg goed is. Kunt u mij hun adres geven of een adres waar ik terecht kan? Wij adviseren u zich te wenden tot Dureco, Sloterdijk, Amsterdam, tel. 020- 160324. Open Het Dorp. Wij zouden graag weten hoeveel geld de aktie „Open Het Dorp" heeft opgebracht. Van de „Stichting Het Dorp", Heye- noordseweg 150, Arnhem, 085-452820, kregen wij de mededeling dat deze aktie 2 miljoen gulden^ heeft opgebracht. Vitamine K. - zit vitamine K? In welke produktèn Het vitamine K komt voor in groen ten en lever en K2 in rottend vismeel. Behalve deze in de natuur voorkomende zijn er nog een aantal synthetisch be reide K3, K4 en K5, die dezelfde wer king hebben. Het vitamine is o.a. nodig om het blcedstollen te bewerkstelligen. Onder normale omstandigheden zorgt de darmflora (darmbakteriën) voor vol doende produktie van deze stoffen. Meerderjarigheid. Wanneer wordt meerderjarigheidsleeftijd op 18 jaar ge steld? De verlaging van de leeftijd voor stemgerechtigden van 21 tot 18 jaar houdt niet in, dat de geldende bepalin gen t.a.v. de meerderjarigheid zijn of worden gewijzigd, die als volgt luiden: KUNNEN ZICHZELF REDDEN Op welke leeftijd kan een kind al le ren zwemmen Dat kan eigenlijk op veel jongere leeftijd dan menigeen wel denkt. Natuurlijk, de kleintjes zijn speels, ze zien het belang van de zwemkunst niet erg in en daarom kan het weieens wat langer duren. Op 6-jarige leeftijd gaat het zeker, dat is onlangs bewezen in een belangrijk experiment bij jonge kinderen De meeste kinderen kunnen ongetwij feld al op de kleuterleeftijd leren zwem men, als er maar iemand is die tijd en geduld genoeg heeft om het hen bij te brengen. Om te beginnen zal er daar voor een zwembad in de buurt moeten zijn en dat is iets waaraan het helaas in veel plaatsen op het platteland nog steeds ontbreekt. Vervolgens zal er een zweminstrukteur moeten zijn, die bereid is om ook aan zeer jonge kinderen les te geven, daaraan kan het ook nog ont breken. MET MOEDER NAAR HET ZWEMBAD Ouders die het belang hiervan inzien, kunnen dit onderricht oök zelf ter hand nemen en daar is zelfs iets voor te zeg gen, omdat het dan spelenderwijs kan plaatshebben. Moeder kan er heel best een gewoonte van maken geregeld met haar kleuter naar het zwembad te gaan. In het aller- ondiepste gedeelte wordt er dan de eer ste tijd eens lekker gestapt en gespat. De meeste kinderen blijken dol op water te zijn, vooral als er iets te spe len valt met een bal, met een opblaas- MOED TOT BEZUINIGEN We staan nu dicht bij de derde dins dag in september, opening van het par lementaire jaar, aanbieding van de rijksbegroting aan de staten-generaal. Het moment dus waarop wij officieel zullen vernemen welk begrotingstekort gedekt moet worden, door enerzijds be zuinigingen, anderzijds toch ook enige verzwaring van belasting, nog. afgezien van dienstverleningen door de overheid die duurder zullen worden. Een tekort bovendien, niet alleen voor 1972 maar ook nog over 19.71, dat veel groter zal blijken te zijn dan bij de kabinetsforma tie deze zomer werd gedacht, ja zelfs nog ver zal uitstijgen boven het laatst genoemde bedrag van drie miljard en de vier miljard zal naderen. De vorige regering heeft het niet aan gedurfd om drastisch het mes te zetten in de uitgaven. Het had er kennelijk al les op gezet, dat kabinet De Jong, om zijn vierjarige ambtsperiode te kunnen uitdienen en heeft daarom politiek zo voorzichtig gemanouvreerd, zo de kool en de geit trachten te sparen, zo de ver wachte uitgaven ook doen uitgeven, dat de nieuwe regering nu ook nog gecon fronteerd werd met een sterk vergroot tekort over het lopende jaar, waarvoor dit kabinet niet de verantwoording heeft gedragen. door GERRIT FRANSEN 40) Mevrouw Broeks heeft hem een keer op heterdaad betrapt en het gevolg was, dat Ohris mevrouw Broeks heeft uitge maakt voor iets, dat ik niet kan herha len. Laten we vaststellen, dat het een der meest onterende scheldenwoorden is. Mevrouw Broeks heeft dit natuurlijk niet genomen en de jongen naar huis gestuurd. Öm een lang verhaal kort te maken: mevrouw Broeks wenst de jon gen niet meer terug te nemen in haar klas en heeft de ouders geadviseerd hun zoon naar een andere school te zenden. Bijvoorbeeld in de stad. Dat heeft de heer Bijvank geweigerd. Hij heeft ons mede in zijn kwaliteit als bestuurslid, min of meer gedwongen de jongen te rug te nemen. Om geen schandaal te baar beest of een plankje: daar kunnen ze tijden zoet mee zijn. Met vader Na een poosje komt de wil om ook te kunnen zwemmen af en toe naar voren Dan is de tijd gekomen om het kind, drijvend op een rubber bandje, de eerste zwembewegingen te laten maken. Even tueel is hier ook een taak weggelegd voor de vaders. Wij denken daarbij aan de vrije zaterdag, waarop veel mannen toch niet goed weten hoe ze die met goed fatsoen door moeten komen. Verder heben wij in ons land heel veel bijzonder jonge oma's, die dol op hun kleinkind zijn, maar die niet goed weten hoe ze ze bezig moeten houden. Mis schien ligt hier voor hen een zeer nut tige bezigheid. Vanzelfsprekend is het begeleidende familielid bij deze uitstap jes zelf ook in badpak en in het water om in geval van nood dadelijk te kunnen 'ingrijpen. Deze volwassene dient zelf natuurlijk te kunnen zwemmen! Is het nodig om apart te vermelden dat de kleuter in kwestie geen ogenblik uit het oog mag worden verloren? Er zijn er die plotseling een duik in het diepe willen nemen De volwassene die met zo'n kleintje naar het „kikkerbad" gaat, kan zich niet veroorloven om met andéren praatjes over het weer te maken, want hij of zij moet voortdurend goed blijven opletten. Zelf niet ziek Wie zo een kind de zwemkunst leert en het daarmee de mogelijkheid geeft aan de voortdurend loerende verdrinks- dood in ons waterrijk land te ontsnap pen, moet er goed op toezien zelf geen reumatiek op te lopen. Zoiets kan licht gebeuren als we lang en vaak in een badpak langs de kant zitten of staan. Een flinke handdoek en een droog twee de badpak kunnen goede diensten be wijzen. (Nadruk verboden) Van welke kant men het nu ook bekijkt, er zal bezuinigd moeten worden. Enkelei ministers hebben ireeds laten doorschemeren waar er op hun terrein klappen zullen vallen, hetgeen natuur lijk reeds tot ach en wee geroep en pro testerende stemmen aanleiding heeft ge geven. traks zullen we nog meer en gespecificeerder vernemen tot welk fi nanciële ingrepen de regering meent te moeten overgaan. Dat zal voor vele be trokkenen een slag betekenen, er zullen mensen werkeloos door worden, uitge stippelde plannen zullen langer op ver wezenlijking moeten wachten. De oppositie zal de regering met hoon overladen. Maar ook die oppositie zou, ware zij tot regeren geroepen, tegen dezelfde tekorten aankijken en moeten trachten die te dekken. Maar, die oppo sitie heeft van het volk geen mandaat gekregen om te kunnen regeren, zij kan in de huidige omstandigheden geen al ternatieve regering bieden die op een meerderheid kan bouwen. Haar kritiek, haar andere zienswijze op de plannen tot dekking van het tekort, bieden wei nig kans om door de meerderheid van de door ons volk gekozen vertegenwoor digers als beter aanvaard te worden. Bezuinigingsmaatregelen zijn altijd impopulair. Men doet er niemand een genoegen mee. En als men al overtuigd is van de noodzaak, dan meent de een dat we het beste op dit en de ander dat we beter op dat kunnen bezuinigen. Dan zijn, om eens wat te noemen, velen ge neigd om te zeggen: bezuinig maar op de defensie, want dat is iets waar we niet direkt resultaat van zien, waarvan men hoopt dat het nooit tot daden be hoeft te komen. Een aangezien kort zichtigheid velen meer aangeboren is verwekken, heb ik hem zolang in mijn klas genomen, omdat mevrouw Broeks mijns inziens terecht, want dit is nu een prestigekwestie geworden gewei gerd heeft hem in haar klas op te ne men. Met de ouderavond in het zicht was het een kwestie van enkele dagen. Doch nu stel ik mede namens mijn men sen de portefeuillekwestie: Genoemde jongen verdwijnt terstond van deze school. Onder geen enkele voorwaarde wens noch ik, noch mevrouw Broeks hem weer te zien. En zo neen, dan bie den mevrouw Broeks en ik ons ontslag aan en vragen met onmiddellijke in gang buitengewoon verlof. Tevens zal ik dan morgenochtend de inspecteur van de bestaande situatie op de hoogte stel len." Het is even stil op het podium, waar de izeven bestuursleden zitten en de leerkrachten. Als het op stemmen uit loopt, kunnen die staken, want Bijvank zelf zal zeker niet meestemmen. Evert wist wel, dat er moeilijkheden waren met dat jong van Bijvank, maar dat het zo erg was, hoort hij eerst nu. En dat is ook het geval bij de andere leerkrach ten. Ze zitten allemaal min of meer ver bluft te kijken. Voor zes van de zeven bestuursleden is de situatie ineens erg moeilijk. Bij vank is een van de meest vooraanstaan de ingezetenen van Dalewoud. Boven dien is hij behalve schoolbestuurslid ook kerkvoogd en heeft in vrijwel iedere standsorganisatie een Vinger in de pap. Hij is voorzittter van de Boerenleenbank van de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging, van de K.I.-vereniging, van het Stamboek en nog enkele andere ver enigingen. Hij is raadslid en staat zelfs op de kandidatenlijst voor de Provincia le Staten. Terwijl Van Bragen zijn uitgegane pijp in brand £uigt, zitten de anderen na te denken. Want het schoolhoofd heeft min of meer het mes gezet op de kelen der schoolbestuurders. Dit is niet enkel een prestigekwestie geworden, het is gewoon een ultimatum. En wat moet er van de school worden, als morgen Van Bragen en mevrouw Broeks weg blijven? Dan zitten we met twee vaka- tures en bovendien zonder hoofd. Voorzitter Bosseveld verbreekt de langzamerhand pijnlijk wordende stilte. „Ik verzoek de dames en heren leer krachten tijdelijk deze zaal te verlaten, zodat wij over deze kwestie overleg kun nen plegen." Dat kunnen de juffrouwen en mee sters begrijpen, dus zonder meer gaan ze weg en komen bij elkaar in het lo kaal van Van Bragen. „Sorry, jongens, dat niet iedereen met de finesses op de hoogte was, maar me vrouw Broeks en ik vonden het beter zo min mogelijk ruchtbaarheid aan deze nare aangelegenheid te geven. Uiteinde lijk kwamen jullie het immers vanavond toch te weten?" Juffrouw Tommessen, de felle onder wijzeres van de tweede klas zei: „Nou, ik ben solidair met m'n baas, hoor, Als hij weggaat, ga ik ook." „Dat is heel aardig van je, Lidie, maar doe dat nu juist niet. Dit is uiteindelijk kwestie van mevrouw Broeks en ik dek haar als hoofd. Dat ligt natuurlijk voor de hand. Ik sta geheel achter haar." Ze roken een sigaret, terwijl Van Bra gen z'n onafscheidelijke pijp aansteekt. Het duurt een half uur en nog een half uur en dan beginnen ze ongeduldig te worden. „Zal ik koffie laten halen van huis?" vraagt Van Bragen. Lidia Tommessen knikt. „Goed idee. Kom op, Wil, wat fiksen wij wel, dat is vrouwenwerk." Gewillig gaat juffrouw Vinker met haar mee. Enkele minuten later genieten ze allemaal van de geu rige koffie en de koek, die mevrouw Van Bragen erbij gedaan heeft. De koffie is nauwelijks op of Welle- baard, het jongste bestuurslid, staat in de deuropening. „Willen de dames en heren zo goed zijn?" Ze zijn zo goed en zitten even later weer op hun stoelen in de gymnastiek zaal. Bosseveld, de voorzitter, staat op en neemt het woord. De spanning is te lezen op de gezichten der leerkrachten. „Dames en heren, op de kwestie, die ons hoofd na de ouderavond heeft aan geroerd, gaan we niet meer in. Ik deel u mede, dat we samen niet tot een op lossing zijn gekomen. Het bestuur heeft daarom besloten gezamelijk af te treden. Onze sekretaris heeft opdracht een le denvergadering op korte termijn uit te schrijven. Het demissioniare bestuur zal de noodzakelijke taken blijven vervullen tot er nieuw bestuur is gekozen. En voor wat het ultimatum van ons school hoofd betreft we betreuren het, dat het in deze vorm werd gegoten, maar dat doet nu verder niet terzake hij kan naar eigen goeddunken handelen. Wij verzoeken hem en de andere leer krachten op hun posten te blijven zolang er in feite geen schoolbestuur is. De heer Van Bragen bezit vanaf dit ogen blik de bizondere bevoegdheden, welke in de statuten en het huishoudelijk re glement zijn omschreven. Met dien ver stande, dat hij te zijner tijd verantwoor ding zal dienen af te leggen aan het nieuw gekozen bestuur. Hiermee ver klaar ik deze buitengewone bestuursver gadering gesloten." (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1