de scheldebode Feestelijke verjaardag koopcentrum Groenendijk VERKOPING VAN DOUANE GOEDEREN Scheldebode - kr inge t j e de zuidwester combinatie Demonstraties en receptie as. saterdag Braderie te Vlissingen HULPVERLENING gS® STEEDS f j UITGEBREIDER Dien st ver lenin g HOOGWATER TE VLISSINGEN huis aan huis-blad LET OP DE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD KINDERBOEKEN bij de vleet van kleine pocket tot reuzen- vertelboek Kom eens kijken OH RUITER I de scheldebode 22e JAARGANG No. 36 UITGAVE: N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 MIDDELBURGSE BRANDWEER VIERT 40-JARIG JUBILEUM MIDDELBURG Na de grote brand van 7 december 1929 in de Middelburgse Lange Delft werd er veel over de brandweer en het reorganiseren van dat instituut gesproken. Het was dan ook wel noodzakelijk, aangezien iedere burger bepaalde brandweerdien sten moest doen in het kader van de burgerschapszin. En niet ieder een was even geschikt voor dit werk. Bovendien kon het mate riaal in die dagen niet overal in gezet worden en door die grote brand is het destijds misgegaan. In februari 1931 kwam het eerste teken van de reorganisatie met de benoeming van de heer H. Bierman als commandant der nieuw te organiseren brandweer met ingang van 1 april 1931. Als eerste medewerkers werden toendertijd ook de heren E. Visscher en A. J. W. Mathijssen benoemd, van wie de laatstgenoemde het tot 38 dienstjaren heeft gebracht. Bij de Middelburgse brandweer heeft men dat op prijs gesteld, want de nieuwe kazerne aan de Looiersgracht, welke op 31 maart 1967 door de burge meester Sverd geopend, is naar deze trouwe brandweerman genoemd. In de maanden juni en juli 1931 wer den een achttal brandmeesters be noemd. Deze brandmeesters vervul den die functie ook al bij de oude brandweer. In juli werden de vrij willigers tot brandweerman be noemd. Op 23 september 1931 trad de oude brandweer af en op het stadhuis werd door b. en w. de nieuwe geïnstalleerd. A.s. zaterdag gaat de brandweer dat historische moment, nu veertig jaar geleden, herdenken. Een commissie onder voorzitter schap van de ondercommandant, de heer C. A. de Kam heeft voor die dag een aantrekkelijk programma opgesteld, waarin iedereen kan ken nis maken met wat de brandweer „doet" en „kan". Om 10 en 11 uur zal door hen een tweetal demonstra ties voor het stadhuis op de Markt worden gegeven. Tussen beide de monstraties door zal de jeugdbrand weer, die ook al weer een aantal jaren oud is, wat oefeningen houden. Maar dat zijn niet de enige activi teiten van die dag. 's Middags zal door het gemeentebestuur een re ceptie aan de veertigjarige brand weer worden aangeboden. Op deze receptie zal onder meer het woord worden gevoerd door de heer F. M. Hoek, de stadsarchivaris, die herin neringen op zal halen uit het verle den. Aan de brandweermensen wordt zelf ook gedacht en daartoe heeft de commissie een feestavond gepland in de schouwburg. Deze avond zal worden opgeluisterd met een cabaret en dans. Tijdens een persbijeenkomst in de A. J. W. Mathijssenkazerne is de hudige commandant, de heer J. M. de Jong wat dieper op de dienstver lening van de brandweer ingegaan. Deze dienstverlening noemt de heer De Jong hulpverlening in de uitge breidste zin. De nabuurplicht wordt met de dag minder, maar steeds meer komt men met moeilijkheden bij hen terecht. Na de oorlog heeft dan ook een hele taakwijziging plaatsgevonden. De hulpverlening strekt zich niet alleen tot het blussen van branden, maar ook aan mensen in nood wordt zoveel mogelijk hulp verschaft. De commandant denkt hier onder meer aan mensen bij nood bij auto-ongevallen en ongevallen op bouwwerken. Maar ook hulpverle ning aan dieren en tijdens storm schade, wateroverlast e. d. zijn te genwoordig het terrein van de brandweer. De heer De Jong is niet gelukkig met ontreden van de brandweer als verlengstuk van de politie, zoals elders in ons land wel OPLAGE 32.3111) EX. Verschijnt wekelijks gratis hals aan hols op Walcheren eu In Breskens. ADVEKTENT1E-EXPL. J. van der Hoeven, Vllssingen, Spulplein 94 TelefooD 01184 0830 REDAKTIE Mevr. B F Mulder-Kenter. Vlissingen. M. Hobbemalaarj 38 Telefoon 01184 7778 Druk: Toezending techn. mat n.v. Rotadruk Axel, Naasaustraat 3, telefoon 01155 2320. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda Reigerstraat 16 TelefooD 01600 22341 °ostglro1114111 Bank Alg Bank Ned N.V. Breda Ned Credietbank N.V. Brefla gebeurd is. Ook geeft de brandweer advies over bepaalde zaken. Ook voor de brandweer gaat het verkeer een steeds grotere rol spe len. Alhoewel men ontheffing heeft voor bepaalde verkeersmaatregelen maakt men daar zo weinig mogelijk gebruik van. Het korps vindt het ingestelde eenrichtingsverkeer in de Middelburgse binnenstad verre van onpraktisch, omdat daardoor de ver keersstroom zoveel mogelijk in be weging blijft en de brandweer tij dens acties niet voor verkeersopstop pingen komt te staan. Niemand, al dus de Middelburgse brandweerman, accepteert dat de wegen voor meer dan een half uur gestremd zijn. Daarom wordt een tankautospuit met lier en voorwielaandrijving aan geschaft, waarvoor de gemeenteraad in haar laatste raadsvergadering een krediet van ruim f 148.000,- be schikbaar stelde. De Middelburgse brandweer volgt de ontwikkelingen in deze maat schappij nauwlettend. Over de Mid delburgse wegen rijden auto's met brandbare stoffen, die bij een onge val betrokken kunnen raken, maar ook komen in de Zeeuwse hoofdstad steeds meer chemische bedrijven. De heer De Jong blijkt van de problemen welke zich in deze sector kunnen voordoen goed op de hoogte. Zowel de petro-chemische industrie als het plastic-fabriekje zijn zeer brandgevaarlijk. Het is daarom ook zeer prettig te vernemen, dat met een industrie, zoals Hercules zeer goede contacten bestaan De Middel burgse commandant vindt het onver antwoordelijk als men als comman dant bij een vuurzee in zo'n bedrijf geen samenwerking met functiona rissen van dat bedrijf accepteert, want juist deze functionarissen weten terdege wat er eventueel kan gebeu ren. In ieder geval is gebleken, dat de veertigjarige brandweer op ieder moment van de dag paraat is met de modernste apparatuur. Proficiat, ju bilaris. VLISSINGEN Het koopcentrum Groenendijk bestond op 28 augustus j.l. precies één jaar. Dit was aanlei ding om de maand september tot feestmaand uit te roepen. Het hele festijn begon met het weggeven van 1000 bloemetjes, terwijl ook een fo towedstrijd op het programma stond. De winnaars en-of winnaressen ont vingen een prijs in de vorm van een fruitmandje. A.s. vrijdag en zaterdag wordt in het koopcentrum een groots opgezet te braderie gehouden. Bij deze ora- derie wordt het accent gelegd cp gezellig en sfeervol verkopen. Iede re deelnemer zal zijn of haar waren aanbieden op marktkraampjes, die in de wandelpaden staan opgesteld Ook de braderie-koopjes zullen op beide dagen niet ontbreken. Dat het accent tijdens deze braderie gelegd wordt op gezellig en sfeervol verkopen, is niet zo verwonderlijk. De hele opzet van het koopcentrum spreekt het publiek aan. Meerdere bedrijven bi] elkaar geeft naar verhouding wel minder winkels, maar de consument ziet het winkelen steeds meer als een recreatieve bezigheid. Volgens seur, moet men bij de winkelopzet de heer M. Verbeek, bedrijfsadvi- met deze ontwikkeling rekening houden. Ook de toename van auto's draagt ertoe bij, dat de behoefte aan koopcentra steeds groter wordt. De heer Verbeek gaf daarbij enige cij fers. Zo waren er in 1950 ongeveer 55.000 kruidenierszaken, hetgeen een gemiddelde consumentengemiddelde van 390 per winkel te zien gaf. Eind 1970 bedroegen deze cijfers respec tievelijk 1800 met ee ngemiddelde van 730. Na de spectaculaire start vorig jaar heeft het koopcentrum Groe nendijk reeds een en ander gedaan voor de jeugd en de bejaarden. Maar ook de consument wordt niet vergeten. Na de braderie volgt er een week met speciale aanbiedin gen. In de zeer naije toeomst zullen op vrijdag en zaterdagen nog een aantal wedstrijden binnen de muren van het koopcentrum gehouden wor den. Maar daar hopen wij t.z.t. meer over te berichten. Donderdag 9 september 4.22 16.36. Vrijdag 10 5.03 17.18. Zaterdag 11 L K 19.24 5.52 18.15. Zondag 12 6.56 19.25. Maandag 13 8.15 20.55. Dinsdag 14 9.45 22.17. Woensdag 15 11.06 23.43. Moet u horen. Een Zeeuwse had er genoeg van. Woedend verliet zij haar man, maar niet zonder op het nog niet zo oude fornuis een pan met inhoud plus een briefje achter te laten. Verbouwereerde en diepbe droefde echtgenoot opent bij thuiskomst de pan en wat vindt hij? In een laagje zout water ligt keurig een baksteen. Het briefje vermeldt toelichtend: „Als deze steen gaar is, kom ik weer terug!". Misschien kende u hem al, maar ik wilde hem toch even vertellen. Een van onze lezers maakte namelijk de gang naar ons bureel louter en alleen om ons dit historische verhaal ten behoeve van deze klapbank mee te delen. Over bouwmaterialen gesproken, er is ijverig ge bouwd aan de Middelburgse molen Ons Genoegen. Het ge volg van die vlijt is dat na zeven jaar dit fraaie monument weer een kap heeft. Een Mid delburgse kap. Een kap van de molen, zogezegd. We blijven nog even in de bouw. In Zeeland zijn dit jaar al meer woningen gebouwd dan vorig jaar in een heel jaar. Nu is de vraag maar of het vorig jaar zo slecht was, of dit jaar zo goed. Tja. Zul je in de trein zitten, geen Nederlands spreken en denken dat elk treinretourtje drie maanden geldig is. Dat over kwam twee Duitse studenten, die met hun retourtje Roosen daal - Amemuiden wat langer dan een dag dachten te doen. De conducteur pikte het niet. De trein werd stilgezet in Krui- ningen en de rijkspolitie van Reimerswaal heeft de taalbar rière doorbroken en de zaken uiteengezet. De Duitse Zeeland- vaarders hebben wel de laatste trein gemist- Die dingen gaan tegenwoordig zo hard. Dat is wat anders net de stoomtreinen van vroeger. In Goes hebben ze dat nog eens duidelijk kunnen zien. Daar stoomde vorige week de in 1921 gebouwde stoomlocomotief Wit- touck binnen. Het is de bedoe ling dat het ding volgend jaar met een maximum snelheid van 35 km van Borssele naar Goes zal razen. Over het zogenaamde bietenlijntje. Voor die tijd moet het nog wel even opgeknapt worden. Vijftien jaar gaan niet in je koude kleren zitten, ban wil je wel eens stoom afblazen. Wat dat laatste betreft: daar weten ze in Borssele wel raad mee. Daar blazen ze zich half dood om. de industriestoom uit de buurt te houden... Tja... en dat met fluorlongen... d'OESTER Vorige week was mevrouw Schüz, Callenfellstraat 2 uit Vlissingen de gelukkige die gratis kon winkelen in Vlissingen en omgeving. We zijn benieuwd wie deze week langs de prijzenschenkers mag gaan? Het be wijsmateriaal kan afgehaald worden op het kantoor van De Scheldebode, Spuiplein in Vlissingen. De gulle gevers zijn van deze week: Banketbakkerij Faber. Bad huistraat 28, de bekende kawliteit- taart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muij nek, Oude Markt 11, een kOo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luitwieler. Lange Zelke 50, luxe flacon bad- schuim. Foto De Grave, Walstraat 74, waardebon van f 2,50 voor foto artikelen. Kledingbokser, Lange Zel ke 20, stropdas. Optiek Tilroe, Fal- straat 81 kamerthermom. Boutique La Perruque, Walstraat 80, een prui- kenborstel. De Wijnkelder, Wal straat 104, een fles rode Mistella. Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze. Fabro n.v., Domburgs Schuitvlot Middelburg, p La ten bon ter waarde van f 5,-. De Drie Ton netjes, St-Jacobsstraat 4, koffie met gebak voor twee personen. Slagerij D. Oostrom, Walstraat 100. 300 gram vleeswaren. Snackbar Remijco, win kelcentrum Pauwenhof, een Okay ijstaart tw.v. f 4,-. 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon f 5,-. Potterie Jaap, St.-Jacobsstraat 33, Vlissingen, Waardebon f 5,-. Midgetgolf baan Delta, Burgemeester Woelderlaan Vlissingen, met gratis ronde plus koffie. BOEKHANDEL

Scheldebode | 1971 | | pagina 1