Nu in Paul Krugerstraat KERKDIENSTEN G. F. Karstanje, 25 jaar bij Ned. Middenstands Bank UNIEK VOOR NEDERLAND WELKE DOKTER IS THUIS Grieks Omkijken Jubileumboeken Scheerprijs VAN BEDIENDE TOT DIRECTEUR Donderdag 2 september 1971 DE SCHELDEBODE HET KAPPERSMUSEUM IN VLISSINGEN IS WEER OPEN VLISSINGEN. Wist u dat in VUssingen een uniek museum in Nederland gevestigd is? In de oude opslagplaats van de firma Van Belle (daarvoor het Leger des Heils) is op het ogenblik het Kappers- bedrijfsmuseum gevestigd. Dit museum bestaat al enige jaren en is eerst gevestigd geweest in het Oude Burgerweeshuis aan de Badhuis straat. Deze ruimte had de heer F. ter Poorten ter beschikking ge kregen van oud-burgemeester Kolff. Zoals u allen 'weet is het Burger Weeshuis allang tegen de vlakte en wordt er op het ogenblik druk gebouwd. Vanaf het einde van het Burger Weeshuis tot een paar weken geleden is het museum ergens opgeslagen geweest, maar aan gezien niemand hier iets aan hadjverd uitgekeken naar een ander onderkomen en die is nu gevonden in het pand Paul Krugierstraat 70. Hoe komt men er toe een kpa- persmuseum ln te richten? Wel de heer Ter Poorten, een welbekende kapper in Vlissingen, heeft veel liefde voor rijn vak en heeft altijd erg veel gevoeld voor de historie die achter dit vak schuilgaat. Op jeugdi ge léeftijd was hij al herig met het verzamelen van al wat oud was en wat op het kappersvak betrekking had. Al met al vond hij het weer erg jammer om deze historische din gen alleen voor zichzelf te houden en hij vroeg de medewerking van de Nederlandse Kappersbond om tot een echt museumpje te okmen. Die voelde daar alles voor en zo heeft Vlissingen het voorrecht om dit museum te mogen herbergen. Waarschijnlijk heeft ook u zich bij de kapper wel eens afgevraagd hoe men nou toch op 't idee is gekomen om haren te permanenten en te knippen. Het kappersvak is al zeer oud; toen men in Egypte pyramiden bouwde bestonden er al herenkap pers en pruikenmakers. Zodra de mens in stedelijk verband ging sa menwonen bestond de behoefte aan een kapper, let wel een herenkap per, de dames ih die tijd leefden zo afgezonderd en zij waren meestal uitgerust met een sluier zodat het haar toch niet zichtbaar was. Dit was in Egypte het geval, bij de Grieken bestond wel al behoefte aan dameshaarverzorging. Men kan dit ook terugvinden in oude Griekse beelden, die meestal met smaakvolle kapsels getooid zijn. Het kapsel van de Griekse dames werd meestal door speciale slavinnen of horigen verzorgd. Een goede voedingsbodem voor het kappersvak was altijd de welvaart en voorspoed van de mens heid. Zo ook in de glorietijd van het oude Rome, toen de ene keizer na de andere het Pax Romanum hand haafde in al de landen rond de Middellandse Zee en de drang naar een goed verzorgd uiterlijk toenam. Griekse slavinnen-kapsters werden even gretig gekocht als het blonde haar van onze Germaanse voorou ders. Ook in pruiken en parfumerie ën bestond een levendige handel. Doch onze voorouders wilden niet ten eeuwige dage hun haar al dan niet vrijwillig aan Rome overleve ren en de Germaanse volksverhui zing maakte ruw een einde aan het luxueuze bestaan van de Romeinen. In West-Europa duurde het nog vele eeuwen eer de welvaart kappers noodzakelijk maakte. Toen de Mid deleeuwen aanbraken en de grote kathedralen gebouwd werden waren de kappers er ook weer. Er waren verschillende soorten, de vroeg Mid deleeuwse kapper exploiteerde vaak een badhuis, de meer intelligente soort werd tevens chirurgijn, d.w.z. een arts voor het gewone volk. Zij organiseerden zich in gilden. Daar waren de barbiers-chirurgijns, daar na de pruikenmakers en nog later de dameskappers. Toen de Franse revolutie uitgeroepen werd, werden de gilden opgeheven. De pruikenmo de verdween en daarmee natuurlijk ook de pruikenmakers, althans een groot deel daarvan. De barbiers-chi rurgijns konden ook hun biezen pakken, want er kwam een uitge breide opleiding voor artsen en zglfs het kleinste plaatsje kon een dokter krijgen. Zo bleef alleen de barbier- kapper over. Dit alles speelde zich af in de vorige eeuwen. In onze eeuw is het kappersbedrijf -tot grote bloei gekomen en wel door de korte dames haarmode, de permanent, de spoelingen, het haarverven en niet te vergeten de föhngolf voor heren. Dit alles stimuleerde bijzonder, wat niet alleen de beter gesitueerden ten goede kwam, ook het gewone volk profiteerde ervan. De moderne kapper in zijn meest al luxueuze salons kijkt thans om naar de geschiedenis van zijn vak. „Uit dit omkijken is het kappersmu seum geboren", aldus de heer F. ter Poorten in een voorwoord in de goed begeleidende catalogus die bij dit kappersmuseum behoort Als men het museum binnenstapt kijkt men allereerst tegen collages aan, die zo op het eerste gezicht weinig met het kappersvak te maken heb ben. Maar dat te denken zou toch 'n vergissing zijn, want bekijkt u toch eens goed al die verschillende kleu ren en denk eens goed na; het zijn de verschillende tinten haar die de mensen dragen. De collages zijn ge maakt van echt origineel mensen haar. Deze grote stukken waren meestal een produkt van vrijetijds besteding, een liefhebberij dus van de kapper-haarwerker. De meeste van deze produkten zijn gemaakt in of vlak na de eerste wereldoorlog. Sommige produkten zijn van de hand van de heer A. E. Goormach- tig, jarenlang kapper te Vlissingen. De collages stellen enkele bekende dingen voor, o.a. het stoomschip Lu- sitania. Deze naam zal voor ouderen een bekende klank hebben, want dit schip was voor Amerika aanleiding zich in de eerste wereldoorlog tegen de Duitsers op te stellen. De Duit sers hadden dit schip de lucht in laten vliegen. Ook is er een portret van H.M. Koningin Wilhelmina en het Vredespaleis te Den Haag. En kele bekende plekjes uit eigen om geving zijn het stadhuis te Middel burg en een stukje Domburg. Ook werd er van deze haarkunst gebruik gemaakt om een herinnering te heb ben aan een dierbaar persoon. Het haar van iemand die bijvoorbeeld op sterven lag of iemand die niet lang te leven meer had werd verwerkt in een schilderijtje of, en dan komen wij direct bij het volgende gedeelte, de sieraden. Ook hiervan zijn ver schillende gedachtenstukjes, maar ook werd het gebruik van met de hand gevlochten sieraden in de mo de gebracht. Zo zijn er behalve oor bellen ook horlogekettingen en arm banden, versierd met goud of goud kleurig materiaal, sommige zelfs met granaten. Aan uw rechterhand staat zo op het eerste gezicht een kastje, maar bij navraag zal men u vertellen dat het een pruikendroog- kast uit vroegere tijden is, welke u op een van de prenten terug kunt vinden. Op de twee boorden werden de pruiken neergelegd en in de onderste schuif was een gas vuur, heel vroeger heeft men waarschijn lijk houtskopl of iets dergelijks ge bruikt en tegenwoordig doen wij ze even onder de droogkap. Een oud Frans boek in de vitrine vertelt hoe men vroeger haarstukjes maakte. De vader van de heer Ter Poor ten, de heer J. ter Poorten, kon veel over de geschiedenis van het haar vertellen. Eigenlijk niet passend bij het museum en toch ook weer wel is de vitrine waar de jubileumboe ken van de jubileumjaren van de Nederlandse Kappersbond bij elkaar gebracht zijn. Deze bond heeft on langs reeds haar 75-jarig bestaan gevierd. Ook bijzonder is de vitrine met allerlei soorten scheerbekkens. Ze zijn er van emaille tot kunstig versierd aardewerk. Als de provin cie een servies liet maken met het provinciewapen daarin, was er soms een scheerbekken bij, dat gebruikt werd door de stadsbarbier om hoge gasten te scheren. Verder ontbreken natuurlijk niet de verzameling droogkappen van ong. 1920 tot he den, ook de permanenttoestellen er tegenover vertegenwoordigen die tijd. Bij de kappersbranche hoort ook de parfumerie. In een speciale glasvitrine liggen de verschillende flesjes van 1800-1900. Er is een Em- pireflesje te zien, dat afstamt uit de tijd van Napoleon. Zelfs de hele oude volkeren moeten al geuren ge bruikt hebben, want er is een Ro meins parfumflesje van 200 jaar na Christus. Of dit al dan niet opgegra ven is kon onze begeleider, de heer J. ter Poorten, niet vertellen, want hij had het op een veiling gekocht. Natuurlijk ontbreken de vele haar- stijlen niet Op prenten staan ver schillende beroemde dames met de modekapsels van him tijd. Achterop de foto's staat vermeld hoe dit in elkaar gedraaid werd, want het wa ren meestal hoge toestanden, die met velerlei hulpmiddelen in be dwang gehouden werden. Net als in een gewoon museum zijn hier ook alle mogelijke boeken uit de oud- - heid over het kappersvak in een bibliotheek bijeen gebracht Kappers die het museum bezoeken en een blik slaan in deze oude werken komen haast niet weg. Hoe zat men in vroegere tijden. Wel in het mu seum kunt u zien hoe. De stoelen hadden nog geen keerbare zitting, zodat de ene klant na de andere op een warme plaats terecht kwam. Hoe dit alles opgesteld stond kunt u zien in de complete herensalons die hier aanwezig zijn. Een uit 1890 en een uit 1920. In 1902 spraken enige barbiers in het Friese plaatsje Warga af de prijs van het scheren met een cent te verhogen tot 4 cent. Met een abon nement was men goedkoper uit. Niet alleen aan de ouderen werd gedacht; de kinderen werden ook niet vergeten. Zelfs in 1900 waren er kinderstoelen. Aan de wand tegen over de scheersalons hangen ver schillende prenten en spotprenten betreffende het kappersvak. Wie kan zich nog de scheerkappers her inneren? Weet u nog van de warme doeken? Die werden verwarmd in een stoomapparaat Ook deze is te vinden in het pand aan de Paul Krugerstraat De heren die vroeger een snor droegen, en dat was het grootste gedeelte van de mannen, wilden niet met koffiesouveniers op hun snor hun weg vervolgen. Daar om waren er speciale snorrekoppen in de handel, die ook al in het kappersmuseum vertegenwoordigd zijn. Zo ziet u maar dat iedere mode en iedere tijd zijn eigen speciale modetrekjes heeft meegekregen. Bij de snorrekoppen zijn ook nog een aantal oude scheepsmessen verzameld. (wijzigingen voorbehouden) VLISSINGEN Zaterdag 4 sep tember van 0.00 tot en met 4 uur dokter De Greef, Badhuisstraat 114, tel. 01184-2121, zondag 5 september van 0.00 tot en met 24 uur dokter Sluiter, Julianalaan 7 tel. 01184- 2225. Apotheek, vanaf vrijdag 3 septem ber n.m. 18 uur tot en met vrijdag 10 september v.m. 8.30 uur geopend D.H. v.d. Kleine Mulder, Singel 9, tel. 01184-2730. Tandarts, zaterdag 4 september van 9-10 uur en zondag 5 september van 11-12 uur dokter A. de Koning, Kanaalstraat 91, Souburg, teL 01183- 1347. Huisartsen Souburg, Arnemuiden en Nieuwland, 4 en 5 september dokter J.J. Jansen, Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340. Verloskundige, 4 en 5 september mej. Stolk, Bloemenlaan 45, tel. 01184-3838. Dierenarts, 4 en 5 september dok ter R.M. Barkema, Middelburg, tel. 01180-3118, consult alleen na telefo nische afspraak. Wijkverpleegster Oranje Groene en Wit Gele Kruis, 4 en 5 septem ber, zuster J. Geldof, Groen van Prinksterenlaan 116, tel. 01184- 3120. Wijkverpleegster Het Oranje Groene Kruis te Souburg en Rit- them, 4 en 5 september mevr. N. Filius-Westerbeke, Middenhofsingel 29, Souburg, tel. 01183-1541. MIDDELBURG Zaterdag 4 sep tember van 0.00 tot en met 24 uur dokter mevr. Pel, Rouaanse Kaai 11, tel. 01180-2585, zondag 5 september van 0.00 tot en met 24 uur dokter Pel, Rouaanse Kaai 11, tel. 01180- 2585. Apotheek, Van vrijdag 3 septem ber n.m. 18 uur tot en met vrijdag 10 september v.m. 8.30 uur geopend apotheek W.K. Hummelen, Markt 69. Stichting Zieken- en Ongevallen- vervoer op Walcheren. Voor zieken op Walcheren brandweer Vlissingen, tel. 01184-3515 en 2323, voor onge vallen op Walcheren brandweer Vlissingen. Voor ongevallen binnen de gemeentegrenzen van Middelburg tel. 01180-5800. VLISSINGEN. Zaterdag 4 septem ber 1971. Zevende Dags-Adventis ten. Doopsgezinde kerk, 9.15 uur Dienst, 10.15 uur Bijbelstudie. Zon dag 5 september 1971. Hervormd Vlissingen. St. Jacobskerk 10 uur ds L.J. Altena, Zoutelande, 17 uur Geen Dienst, Johanneskerk 9.30 uur ds. J. J. Hietkamp, Rotterdam, 19 uur. Emmanuelkerk 9 uur ds. L. J. Alténa, Ter Reede 19 uur ds. J.W. Maris. Chr. Geref. Kerk Kasteelstraat. 9.30 en 17 uur ds. J. W. Maris. Ver. van Vrijz. Hervonnden-Re- monstranten. Buitendag te Kruinin- gen bij „Den Inkel". Evang. Luth. Gemeente. 10.30 uur ds. P. Klooster man, Goes. Pinksterkapel Bellamyparic, Dienst te 14.30 uur. Geref. Petruskerk Paul Kruger straat 9.30 uur ds. Genuït, 19 uur ds. Groeneveld, Huishoudschool Paauwenburg 10 uur ds. Groeneveld, 17 uur ds. Genuït. Geref. Kerk te Souburg. 9.30 uur ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens, 19 uur ds. P. C. Meijer. Geref. Kerk te Schoondijke. 9.30 en 14.30 uur ds. A. Brouwer, Am sterdam. Geref. Kerk te Oostburg. 10 en 13 uur ds. J. Paksy. Geref. Kerk te Aardenburg. 10 en 15 uur ds. G. Th. C. Goslinga, Am sterdam. Hervormd Koudekerke. 9 en 10.30 uur ds. M. J. de Jong. Kristen Zuid Molukse Kerk. Oost- Souburg 15 uur ds. P. Fader, Koude kerke 11.30 uur ds P. Fader. Middelburg. Zaterdag 4 september 1971. Zevende Dags-Adventisten. Doopsgezinde Kerk Lange Noord- straat 10-11 uur Bijbelstudie, 11-12 uur Dienst. R. K. Kerkdiensten. Parochiekerk H. Petrus en Paulus. Zaterdagavond 19 uur, zöndag 10.30 en 19.00 uur. Ontmoetingskerk 8.30 uur, Zuider baken 10.30 uur. Domburg 10. uur. Vlissingen en Souburg. 4 en 5 september Parochiekerk Singel. Za terdagavond 19 uur, zondag 10.30 12 en 19 uur. Militair tehuis Hellebar- dierstraat Zondag 9.30 uur, Kapel St Joseph-Ziekenhuis zondag 9 uur, Emmanuelkerk Paauwenburg Zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 11 uur. St Martinuskerk Souburg, Zater dagavond 19 uur, zondag 10.15 uur. Zo, we hebben ongeveer de hele tentoonstelling met u doorlopen. Mocht u nieuwsgierig geworden zijn en dit alles zelf eens bekijken, dan bent u hartelijk welkom op maan dag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 10-12 en van 14-16 uur. De toegangsprijs bedraagt f 0,50. In de ruimte, die men ter beschikking heeft, kan men nog experimenteren en er worden nog regelmatig dingen aangekocht en uit schenkingen ver kregen. Hoelang het museum in dit pand gevestigd blijft ligt er aan hoelang het pand er nog zal staan, want het is al behoorlijk wat jaar tjes oud. DINI MULDER Vandaag, donderdag 2 september, is het op de dag af precies 25 jaar geleden dat de heer G.F. Karstanje, directeur van de Nederlandse Mid- denstandsbank te Vlissingen, rijn loopbaan begon. Hij deed dit als eerste bediende vlak na de oorlog m 1946 in het toenmalige kantoor van de NMB aan de Stationsstraat te MlddelBurg. Het kantoor stond on der leiding van directeur B.J. van den Berg en had het bijzonder druk met de administratie. Er ont stond ook bijzonder veel werk door de geldsanering. Alles moest opnieuw geadmini- strateerd worden. De administratie ve rompslomp was verschrikkelijk. Op het kantoortje werkten toen in dertijd 10 a 11 mensen. Voorheen was de heer Karstanje werkzaam geweest bij het Bureau Wederop bouw en onteigening wat onder lei ding stond van jonkheer mr. G.C.D. Rutgers van Rozenburg die nu voor zitter is van het waterschap Walche ren. Pakken we de draad weer op bij het kantoor Middelburg dat be last werd met de uitkering van Oor- log- en huisraadschade. De mensen kregen spaarboekjes waardoor zU hun huisraad weer op konden bou wen. Dit gaf ook weer een vreselijk administratieve drukte. Toen dit alles een beetje achter de rug was, was die heer Karstanje opgeklommen tot interne controleur wat inhoud de controle op de boe ken en de,verwerking ervan. Onder tussen had de bank een nieuw on derkomen gevonden aan de Markt te Middelburg, waar het overigens nu nog gevestigd is. Dit was in 1951. Ook de leiding ging over in andere handen. De heer van den Berg ging met pensioen en in zijn plaats kwam die heer G. Keim. De heer G.F. Karstanje was intussen bij de kas werkzaam. Vlissingen kreeg be hoefte aan een eigen Middenstands bankje en de Middenstandsbank Middelburg besloot een zitdag in Vlissingen te houden die onderge bracht werd in een gedeelte van het pand waar nu boekhandel Geijsen is gevestigd. Het personeel dat hier de scepter zwaaide werd o.a. vertegen woordigd door de heer Karstanje. Toen men in 1953 op een morgen kwam kijken was er geen sprake van zitdag want de gehele Walstraat stond blank vanwege de overstro ming. Al met al kon men het met een zitdag alleen in Vlissingen niet af en men kreeg behoefte aan een goed geoutilleerd kantoor. Hiervoor werd een pand aangekocht in de Badhuisstraat (no. 25) waar men be gon met 5 personeelsleden. Qua groot te was het pand al vlug te klein en men kreeg de kans het pand 23 er bij te kopen. Alles werd grondig verbouwd en zo ontstond het pand van de NMB zoals het nu is. Alleen het pand werd niet te klein ook de personeelsvoorzieningen moesten worden en nu biedt het kantoor Vlissingen aan 25 mensen werk. De Middenstandsbank is er voor alle mensen maar speci fiek voor de Middenstand. Men werkt veel met credieten en -lenin gen om de winkeliers en andere bedrijven een betere outillage en expansie van hun zaak te geven. Op het gebied van het ambachtelijke vaak grotere en betere machines. Doch bij de Middenstandsbank, al thans bij de heer Karstanje, wordt de mens achter het bedrijf niet verge ten en veel zakenlui weten dat en zij komen dan ook niet alleen met hun zakelijke problemen maar ook met vragen die met hun zaak niets te maken heeft. Dit komt omdat men een bankdirecteur over het al gemeen als een vertrouwensman ziet In de 25 jaar die de heer Karstanje er nu op heeft zitten heeft hij het werk altijd met veel plezier en genoegen gedaan. Sinds 4 december 1968 is de heer Karstanje zelfstandig directeur van het kan toor in Vlissingen, daarvoor was hij mededirecteur. Hij werd geboren in 't dorp Wissenkerke waar hij 6p 11 mei 1920 het levenslicht zat. Van Wissenkerke kwam hij naar Middel burg en van Middelburg naar Vlis singen waar hij zich Vlissinger met de Vlissingers voelt. Het gezin Kar stanje dat vandaag natuurlijk hele maal in het teken van de belangstel ling staat, bestaat verder uit mevr. Karstanje, zijn twee dochters en een zoon. Zoon van 23 is getrouwd en studeert pedagogie, dochter van 19 is ook gehuwd en de jongste van 13 is nog thuis. De heer en mevrouw Kar stanje wonen met hun dochter bo ven de bankTuinieren is een grote hobby van het gezin. Vermeldenswaardig vindt de heer Karstanje dat een bankdirecteur ei genlijk twee huwelijken heeft. Een met de bank. het andere met zijn vrouw en dit valt voor de vrouw des huizes niet altijd mee. Zij leeft veel in de schaduw van haar man en is toch de onontbeerlijke figuur op de achtergrond. Wanneer een an der 's avonds in zijn luie stoel wegzakt heeft de bankdirecteur al tijd nog wel werk wat speciaal af moet. Maar is er één uur vrij dan is dit voor vrouw en kinderen. De heer Karstanje houdt van zijn beroep. Vooral omdat hij niet alleen de za ken ziet maar ook de mens in ogen schouw neemt die voor hem staat. Hij wil niet pochen maar voelt zich een beetje dokter omdat de mens in kwestie toch altijd om hulp komt en hij proberen moet dit met de cliënt op zo goed mogelijke wijze op te lossen. Dit hoeft helemaal niet te betekenen dat de mens in kwestie in nood zit, maar bijvoorbeeld dat het bedrijf dat hij uitoefent te klein geworden is. Om op de feestelijke dag terug te komen die de heer GJF. Karstanje aangeboden krijgt is daar allereerst de receptie die van vier tot half zeven in Hotel Maldegem wordt ge houden. Daarna vertrekt men naar het Strandhotel .waar een diner gege ven wordt waaraan ook het perso neel met dames en heren aan zal ritten. De heer Karstanje vindt zich zelf niet zo'n man die erg aan de weg timmert maar hij zou zich zelf een leugenaar moeten noemen als hij zegt het niet leuk te vinden dat men aandacht besteed aan dit 25 jarig jubileum. Meestal zo zegt hij staat men toch wel in de belangstel ling maar dan wordt het de zaak die vertegenwoordigd moet worden. En wat hij vooral erg fijn vindt is dat zijn vrouw nu eens aan rijn zijde zal staan en dat zij eveneens in de geluk wensen zal delen. Als de heer Kar stanje er de tijd voor kan vinden oefent hij graag zijn hobby's uit, die bestaan uit fotograferen en tuinie ren. De eerste kan dikwijls alleen in de vakantie beoefend worden, maar dan wordt het ook wel bijzonder veel. Het tuinieren is waarschijnlijk de oorzaak van het denkwerk dat overdag gedaan moet worden en dat in het weekend de handen wel eens wat willen doen. Ook al heeft hij in het weekend maar een uurtje tijd voor deze hobby dan begint hij de maandag toch met bijzonder goede moed. De volgende docenten zijn, bij de aanvang van het nieuwe cursus jaar, benoemd aan de Chr. Scholen gemeenschap voor Economisch Be roepsonderwijs in Zeeland te MID DELBURG, drs J. D. A. de Fre- mery uit Rotterdam, mr. A. J. Peeck afkomstig uit Middelburg, ds. C. J. Kraai uit Nieuw- en St. Joosland, pastoor M. Opgenoordt te Souburg, mejuffrouw A. Streut- loer uit Hollandscheveld, mevrouw G. W. Geelhoed uit Middelburg, mevrouw C. J. L. van Zwieten ook uit Middelburg, mevrouw W. J- G. Mouton uit Middelburg en de heer J. A. Bakker afkomstig uit Den Helder. Als er voldoende deelname Is zal op vrijdag 10 september een vor- mingsweek beginnen die tot zater dag ll september duurt. Dit vor mingsweekend staat onder leiding van ds. C. J. Kraai en is bestemd voor catechisanten van de jeugd vap de Nederlands Hervormde Kerk te NIEUW- en ST. JOOST- LAND. Dit weekend wordt gehou den in het Oecumenisch Vormings centrum te H edenesse. De veertarieven die volgens mi nister Drees jr. volgend jaar de hoogte in zouden moeten en die al veel tegenstand gekregen hebben, zijn een dezer dagen aanleiding geweest voor de PVDA afdeling VLISSINGEN om een standpunt in te nemen tegen de verhoging. Het zou volgens de fractie beter zijn dat de veerver binding gelijk kwam te staan met de andere verkeers verbindingen in ons land. Dus met andere woorden, dat de kosten ge dragen moeten worden door het Ruk. Een dezer dagen hebben de heer en mevrouw J. Weug en A. L. Weug-Witte hun 55-jarig huwelijks feest gevierd met hun kinderen en kleinkinderen in het Maarten Lu- therhuis te VLISSINGEN. Ook in KOUDEKERKE gaan ve le huwelijksjaren niet zonder feest voorbij. De heer en mevrouw D. Wielemaker-Kesteloo vierden in Jeugdhonk het feest met kinderen en kleinkinderen. De dames van de NCVB afdeling AAGTEKERKE hebben de eerste maandelijkse bijeenkomst al weer achter de zongebruinde rug. Om te beginnen wilden zij de ergste zo- merpondjes wel eens laten ver dwijnen en ze hadden dan ook mejuffrouw Schilperoort, diëtiste van het Prov. Zeeuwse Rode Kruis, uitgenodigd, die een lezing hield over het onderwerp wat in deze tijd in het brandpunt der belangstelling staat: Met gezonde voeding het leven door". Zij be trok hierin de aanwezige dames en er werd gediscussieerd over het onderwerp. Toen de kop er een maal af was heeft men ook maar direct het volgende avondje be sproken. Dit zal een bijzondere avond zijn die in het teken staat van de Suriname zen ding. 21 september aanstaande is er in gebouw Amicitia een bazar waarvan de baten ten goede ko men aan de Suriname zending. Op deze avond zal de heer Sulman, propagandist van de zending, een causerie houden met dia's. De avond begint om zeven uur en is voor iedereen toegankelijk. Hoe meer mensen des te groter de op brengst. Op de bazaar staan ver schillende natjes klaar om u te kun nen laven dus het kopje koffie hoeft u niet te missen. Een bazaar als deze hebben de NCVB dames van Aag- tekerke nog niet eerder georgani seerd, maar als het geslaagd is komen pr waarschijnlijk nog meer- Op 14 september gaan de dames met afdeling Domburg naar de Landdag in Axel om er gezellig met de andere afdelingen van ge dachten te wisselen. VLISSINGEN hoeft niet onge rust te zijn wat betreft de eerste hulp, want een dezer dagen kreeg de EHBO Vlissingen er 52 geslaag de deelnemers bij. De namen van deze personen zijn: bij de dames, H.E. van Beveren-Kuyl A. Corbijn, N. Delzenne-V. d. Velde, M. Konijn- IJsebaert, E. Krombeen-Mees- ters, S. Louwerse, A. v. Moorse- laar-V. Dam, M- D. Overduin-V. Venetie, E. C. Pol-Fleurbaaij, J.W. Pol-Pol, J. Schenkenberg-V. Mie- rop, J. J. Schreeevers, W. P. Sohier en bij de heren: A. Agterdenbos, K. J. Boogaard, A. M. Braam, J- Brunke, H. C. Dehimg, J. Deij, C. A. M. M. v. d. Elshout, H. P. Francooi j, A- J. W. de Groot, P. W. Hirdes, C. G. A. Hoenders, N. Jan- se, J. M. Kik, A. O. Kooijman, C. A. Lammers, C. M. Leendertse, Th. MÏachielse, C. Meesen, J. Meesen, J- Meesen, A. Meijer, F. W. Naakt geboren, K. de Nooijer, H. v. Oo- teghem, J. L. Osterman, A. J. Pol, A. Poppe, Th. Post, J. v. Sabben, J. Schreevers, H. v. d. Sluijs, A- J. de Smit, C. Stolk,' G. Sturm, C. M. van Uden, A. Weeda, C. J. van der Weele, W. R. de Wit, P. A. J- v. Wollenburg, en de heer P. M. de Zwarte. De echtgenote van de do cent van de afdeling Vlissingen dokter J. Vader, mevrouw Vader- Meerman reikte de diploma's uit. In het gereformeerde bejaarden tehuis Swerf-rust te MIDDEL BURG vond een dezer dagen een geweldig tuinfeest plaats. Het per soneel, dat anders altijd ter afslui ting van de zomer een soort to neelstukje opvoerde en schetsjes wou het dit jaar eens geheel an ders aanpakken. Gevraagd was het pijperkorps Juliana met majoret- tenpeleton om aan dit tuinfeest een vrolijke noot te geven. Welnu deze waren daar wel voor te vin den en zij brachten de bejaarden een grandioze show van drie kwartier. Na een drankje wilde men het hier niet bij laten er er volgde nog een rondgang. Het pu bliek was gezeten op veaflingkistjes en in de tuin waren twee kraam pjes opgesteld voor consumpties en spelletjes. Sommige van deze spel letjes werden gedaan door het per soneel maar met bijvoorbeeld touwtrekken lieten de bejaarden zien nog heel wat in hun mars te hebben- Het tehuis had vopr deze avond heel diep in de beurs getast maa»r de directrice verzekerde ons dat het zeer zeker de moeite waard was geweest. Aan het con sumptiekraampje was niet alleen koffie met koek te verkrijgen maar men kon zich ook te goed doen aan een glaasje wijn of bijv. advokaat. Na afloop van de tweede rondgang van Juliana ging alles wat maar kon achter de muziek aan in een polonaise. Later op de avond installeerde men het electro- nisch orgiel in de tuin. Ook het personeel liet zich deze avond niét onbetuigd men had een lied ge maakt en bracht dit in stijl van het tuinfeest op de bühne met alle mogelijke tuingereedschap in de hand. De bewoners van huize Swerf-Rust hadden het zo naar hun zin gehad dat na afloop gesteld kon worden dat zo'n tuinfeest naar meer smaakte. Nou was het deze avond ook wel bijzonder goed weer geweest maar wat te zeggen als dit niet zo was? Zaterdag j. 1. zijn in BRESKENS de traditionele havenzwemwed strijden gehouden. De aanvang was gesteld op 4 uur en de organisatie berustte bij de Breskense zwem vereniging Scheldegouwen. De wedstrijd is tevens ret startsein voor de feestelijkheden die ron dom het 40-jarig bestaan van de vereniging zweven. In MIDDELBURG heeft burge meester P. A. Wolters de eerste paal geheid voor een serie van 200 woningen waarvan de eerste in het voorjaar van 1972 opgeleverd zul len worden. De opdrachtgever voor deze bouw is de Algmene Mijn- werkersfonds te Heerlen en de verhuur is in handen van het ma kelaarskantoor de firma J- Don. Het complex zal verschillende ex perimentele trekjes krijgen. De vier woningtypen zullen in een zaagtandvorm worden geplaatst zo dat men de indruk krijgt van een ruimere opzet. Ook wordt op die manier een wat speelsere, variatie en open vorm bereikt. Het com plex wordt gebouwd volgens een stedebouwkundig plan. Niet alleen de buitenkant heeft verschillende fijne dingen, een van de hulpmid delen die men in de woningen aanbrengt is o. a. het elektrische afzuigsysteem. De heer Omer Gielliet, kapelaan te Breskens en schrijver van een speelse sprookjesbundel is be noemd tot pastoor van de H. Bar- baraparochie te BRESKENS.

Scheldebode | 1971 | | pagina 3