VVV Zuid-Beveland: werken in een groeiend recreatiegebied.... Z(»(»invs(» hls Plasticzak-perikelen in Vlissingse straten Scheldebode-kringetje de scheldebode HERTENKAMP ONTSMET VRAAGBAAKKOMT OP 1 JANUARI UIT Goed contact met bestuur gemeenten de zuidwester combinatie NOOIT DOOR TARZAN a 4,90 huis aan huis-blad Overkoepelend Adressen Probleem Contacten RAADSVERGADERING BLIJFT IN VLISSINGEN OP VRIJDAGMIDDAG Belangrijk NOGMAALS: Scherpe voorwerpen BOEKHANDEL •H RUITER i de scheldebode 22e JAARGANG No. 33 UITGAVE: N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 5? WOLPHAARTSDIJK De VVV Zuid-Beveland heeft in de drie jaar van haar bestaan beslist niet stilgezeten. Op het ogenblik ligt klaar voor correctie het manuscript van een kleine honderd pagina's tellende „Vraagbaak voor Zuid-Beveland". In dit boekje, waaraan de elf afdelingen al die jaren hebben gewerkt, zal informatie staan over bijna alles wat er aan wetenswaardigs is in Zuid-Beveland. De vier Zuidbevelandse gemeentebesturen hebben op voortreffelijke wijze meegewerkt aan het verzamelen van die gegevens. Wellicht is dit laatste het gevolg van het uitstekende contact dat er tussen de VVV en de gemeentebe sturen bestaat. Om dat contact te verstevigen werd op 19 mei jl. een bijeenkomst gehouden tijdens welke besturen en VVV-ers elkaar beter leerden kennen en de vroede vade ren op hun beurt weer kennis konden maken met hetgeen hun buurge meenten aan recreatiemogelijkheden hebben. De VW Zuid-Beveland is op 1 januari 1968 opgericht na de ophef fing van de VVV Wolphaartsdijk en de VVV Goes. Bovendien bleek dat er gezieh de ontwikkeling behoefte was aan informatiecentra voor heel Zuid-Beveland waar verscheidene plaatsen zoals Baarland en Borsele bijvoorbeeld een groei van de recrea tie beleefden. Voor zelfstandige VW's hadden vooral de kleinere plaatsen geen mogelijkheid en het lo gische gevolg daarvan was dat men de krachten samenbundelde en een uit elf afdelingen bestaand overkoe pelend orgaan stichtte. Voorzitter van de VW Zuid-Be veland is ,de heer A. Schuit, daar voor voorzitter van de VVV Wol phaartsdijk. Het dagelijks bestuur bestaat verder uit secretaris J. M. Schipper, tweede secretaris J.P.J. Ruisaards, penningmeester A. Wit kamp en tweede voorzitter A. Ver hulst. Voor het overige bestaat het bestuur uit afgevaardigden van elk der afdelingen en vertegenwoordi gers van de vier gemeentebestu ren. De heer Schuit vertelt dat het streven is om de begeleiding van de toerist plaatselijk te houden en de reclame en werving centraal te re gelen. Daarom beschikt men over heel Zuid-Beveland over contact adressen waar de toerist terecht kan. Uit ieder gebied bundelt men cen traal weer de wensen, gegevens over belangstellingsterrein enz. aan de hand waarvan reclame wordt ge maakt in landelijke en buitenlandse kranten en folders worden gedrukt. Ook via de provinciale VVV waar mee de samenwerking perfect is wordt réclame gemaakt. Voorzitter Schuit: „We hopen ook te profiteren van de gegevens die voortkomen uit het dit jaar gestarte provinciaal onderzoek". De kleurige folder die dit jaar uitkwam is vier talig en wordt via ANVV en NBT in verscheidene landeh verspreid. Dat spreekt vanzelf als men weet dat ook Zuid-Beveland veel buitenlandse be zoekers krijgt, voornamelijk uit Bel gië en Duitsland. Voor het óverige is het vooral een geliefd vakantieoord voor Randstadders en Brabanders, die dan voornamelijk afkomen op het gebodene aan vissport en water sport. Belangrijkste centra zijn het Veerse Meer, de Oosterscheldekust vanaf Krabbendijke en Goes al$ op vangcentrum voor de dagrecreatie. derde plaats vormt het voor het „thuisfront" de inwonersvan Zuid-Beveland het bewijs dat hun VW niet stilzit. Per dorp bevat het uitgebreide gegevens over bezienswaardigheden, bevolkings structuur enz. voorts informatie over busverbindingen, kerkdiensten, zie kenhuizen, artsen, logiesmogelijkhe- niet gewend aan de mogelijkheden den en tal van andere wetenswaar digheden waaronder een opsomming van de vaste evenementen. -a* kt Gravenpolder Burg. Jansenstraat 11, tel. 01103-457. Hansweert, Sluispla- teau 13, tel. 01130-1351. 's Heeren- hoek Deken fomaslaan 34, el. 01105- 440. Hoedekenskerke, Havenstraat 20, tel. 01193-214. Kapelle-Biezelinge, Kerkplein 1, tel. 01102-1230. Kruiningen, Burg. Lien- baasstraat 27, tel. 01130-1489. Nisse, Dorpsplein 2, tel. 01194-230. Oude- lande, Everingseweg 4, tel. 01104- 219. Wemeldinge, Westelijke Ka- - naalweg 47, tel. 01192-253. Wol phaartsdijk, Veerweg 71, teL 01198- 423. Yerseke, Wijngaardstraat 2, tel. 01131-1408. VLISSINGEN De voorzitter van de gemeenteraad, burgemeester Roemers, heeft na overleg met seni orenconvent besloten dat de raads vergaderingen ook in de toekomst op vrijdagmiddag worden gehour den. Belangrijkste bezigheden van de VVV is het informeren en contacten leggen. Werving gebeurt, zoals ge zegd, door middel van folders onder meer, waarvan er dit jaar 50.000 werden verspreid. Het informatie boekje zal een bescheidener oplage hebben. „We beginnen met 5000 exemplaren", aldus de heer Schuit, die vertelt dat het boekje op 1 januari uitkomt. „Het tweede jaar kunnen we dan met een aanvullend vademecum werken en het jaar daarop zullen we het wel moeten herzien omdat dit gebied erg in opkomst is". Dat boekje zal een belangrijk punt vormen in het VW-werk. Op de eerste plaats ontlast het de con tactadressen door de veelheid aan in formatie die het geeft en op de tweede plaats zorgt het voor een uitbreiding van het aantal informa tieadressen omdat het ook in de boekhandel verkrijgbaar is. Op de •Wat het verzamelen van evene menten betreft: dat vormt nog wel eens een probleem, aldus de heer Schuit. „Het gebeurt vaak dat eve nementen niet op tijd doorgegeven worden en daarom ook niet in de evenementenlij st van de provinciale VW staan. Dingen die voor ons gewoon zijn, kunnen voor de toerist een aantrekkelijk schouwspel ople veren: schietingen bijvoorbeeld. Ik zou daarom willen zeggen: geef in het begin van het jaar de geplande activiteiten door aan ons secretari aat. We kunnen dat dan. later nache- quen". Veel verenigingen vergeten dat nog wel eens, zijn eenvoudig nog die de VW met name op het gebied van publiciteit kan bie den. De communicatie met de kernen loopt echter, dank zij het bestuur, toch soepel, vindt de heer Schuit. Wat de toekomst betreft zegt hij: „Ik weet niet of we zo door kunnen gaan. Wellicht moeten we met be roepsmensen gaan werken". Wat dat laatste betreft heeft de VW al vast voor een deel de beschikking over beroepskrachten op het AMZ-kantoor in Goes waar het personeel ook de VW-informatie verzorgd. Plaatselij ke contactadressen van de WV Zuid-Beveland zijn: Goes, Westsin gel 1, tel. 01100-7600. Op sluitingsu ren: p.a. v. d. Spiegelstr. 104, tel. 01100-6303, 7227. Baarland, Slot- straat 6, tel. 01193-365. Borssele, Everingestraat 18, tel. 01105-574. 's Meermalen werd in dit blad uw aandacht reeds gevestigd op diverse punten betreffende het ophalen van huisvuil in de plastic zak. Graag vragen wij in dit artikeltje uw aan dacht nogmaals voor een tweetal facetten daarvan. Onlangs is weer gebleken, dat nog steeds niet iedereen de betrekkelijk kleine moeite wil nemen om glas scherven of andere scherpe voor werpen in een krant te wikkelen voordat men ze in de plastic zak werpt. Een van de werkstudenten die gedurende de vakantie de Reini gingsdienst behulpzaam was, moest dit tot zijn grote schrik ervaren. Bij het in de wagen tillen van een vuilniszak verwondde hij zich door in deze zak aanwezige scherven zo danig, dat hechting van de diepe snijwond in het ziekenhuis noodza kelijk bleek. Wat deze werkstudent overkwam kan echter ieder perso neelslid van de Reinigingsdienst overkomen. Het is begrijpelijk dat een dergelijk vooruitzicht bij het uitvoeren van de toch al niet lichte dagtaak beslist niet aantrekkelijk is. Er wordt nog eens met nadruk op gewezen, dat voorkoming van derge lijke ongevallen in principe in han den ligt van U: plasticzakgebruik- (st)er! Weest u zich s.v.p. van deze verantwoordelijkheid ter dege be wust en wikkel glasscherven (en andere scherpe voorwerpen) in een krant voordat u ze in de plastic zak werpt. In dit geval geldt letterlijk: „voorkomen is beter dan gene zen...." Ook blijkt het nog steeds veelvul dig voor te komen, dat bij het éénmaal per maand ophalen van grof vuil, plastic zakken en-of vuil nisemmers worden gereedgezet. Voor grof vuil geldt een vrij een voudige omschrijving: „vuil (niet zijnde steen-of puinachtige materia len) voor zover dat niet in plastic zakken kan worden meegegeven", nl de overgangsfase zijn bij het opha- le van grof vuil de plastic zakken wel meegenomen door de Reini gingsdienst, doch dit zal thans niet meer gebeuren. Begrijpelijk, want plastic zakken met vuil kan men wekelijks in onbeperkt aantal mee geven Ook buitenstaande vuilnis emmers zullen niet (meer) worden geleegd, maar als gereedstaand grof vuil worden beschouwd en dus wor den meegenomen. Men zij gewaar schuwd!. Mensen, een nylonkous is geen filter en daarom moeten we er toch wat minder achte loos mee omspringen. Ik zou daarom willen zeggen: wacht u voor het slordig afdoen van die dingen. In Driewegen kunnen ze er van meepraten. Daar is brand ontstaan omdat iemand zon beenomhulsel als filter wil de gebruiken. En daar is zo'n ding niet op gemaakt. Laten we eerlijk wezen! In vind trouwens toch dat we de laatste tijd veel te achteloos met onze afgedankte spullen omspringen. Hebben ze weer een olievlek op de Westerschel- de ontdekt. Zat er weer iemand met die olie in zijn maag. Heeft hij gedacht: kom, beter uit de olie dan in de olie en zo zitten wij er op onze toch al niet zo schone Schelde maar weer mee. En aan geolied water heb je niets. Het stroomt er niks soe peler van en bovendien is het ongezond voor baders, die er maar van In de olie raken. Ach ja, zo is er altijd wat te mopperen. Het is ieder geval verheugend dat de zogenaamde „liefhebbers" of te wel ama teur-eters zich weer volop te goed kunnen doen aap mosse len. Kijk voor hen zijn het ook droeve tijden geweest toen die zaak stil lag. Daar mag men niet al te min over denken. De consument is toch gauw de du pe van zulke rampen. Trouwens, voor de mosselkwekers is het ook fijn, dat die zaak weer opgelost is en voor de mosselen zelf ook. Zo'n beest wil ook een doel in zijn leven nietwaar? Intussen zitten ze in Zierikee nog in de troebelen. Daar wer ken ze zich halfdood aan het uitbetalen aan woonwagenbewo ners, die bovendien Zierikzee nog „op stelten" zetten ook. Dat was toch al een stad op palen en stelten erbij om die woon wagens van „steun" te voorzien is te veel van het goede Vandaar dan ook dat de burge meester van deze fraaie Zeeuw se stad naar Den Haag is ge weest om „steun" te vragen. Daar waren ze niet zo onder de indruk van het probleem. En zo zit Zierikzee er maar mee, én de goedwillende woonwagen bewoners. Dik krijgen het ook niet gemakkelijker. Voor ze het weten worden ze allemaal voor de op „steltenzetterij" aanspra kelijk gesteld. Want zo gaat dat dan....steunen doet kreunen. d'OESTER OPI.AI.tl 32.5011 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda Reigerstraat 16 Telefoon 0160C 22341 °ostgiro 1114111 Bank Alg Bank Ned. N.V_ Breda Ned Credietbank N.V Breda ADV «•KTKNTIE-EXPL. J J. van der Hoeven. Vlissingen. Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 KEDAKTIE Mevr B F Mulder-Kenter, yiissmgen. M Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 7778 Druk: Toezending techn. mat n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 8, telefoon 01155-2320. GOES Totaal veertien herten zijn het slachtoffer geworden van een voor deze dieren ongewone epi demie: tuberculose. Drie exemplaren van de drie jaar geleden door de Antwerpse dierentuin aan het Goese hertenkamp (in Zuid) geschonken kudde waren de afgelopen jaren al gestorven zonder dat men vermoed de waaraan. Toen enkele weken ge leden weer een hert „ovor zijn tijd" het leven liet, werd de gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland, te Goes, ingeschakeld. Bij sectie bleek dat het hert gele den had aan open t.b.c. Een ander exemplaar dat er bijzonder ongezond uitzag, werd toen pijnloos afgemaakt en op de sectietafel gelegd, waarbij ook open tbc ontdekt werd. Dat was het teken voor een algemeen onder zoek met het bekende „krasje" (te genwoordig evenwel een „prikje" geworden) van Mantoux. Resultaat: alle overige dieren moesten worden afgemaakt. Intussen werd de herten kamp voor publiek hermetisch afge sloten. De wandelpaden in het prachtig aangelegde plantsoen dat als „groen- gordel' Goes aan de zuidzijde be grenst, werden met waarschuwings borden afgeschermd, evenals de houten omheining van het kamp. Een extra hek werd geplaatst, waar geen pad langs de omheining liep. Omdat tbc (zowel van mensen als van runderstam) even gemakke lijk van herten op mensen kan wor den overgebracht als van mens-op- mens, werden kranten en huisartsen ingeschakeld om ouders van vooral jonge kinderen te adviseren zich voor een afspraak tot het Goese consultatiebureau te richten kinde ren die regelmatig brood aan de herten zijn komen voeren, kunnen zijn „aangehoest" of gelikt (wat vooral een besmettingsoorzaak kan zijn als het kind darana vingers of duim in de mond gestoken heeft) door een ziek hert. Voor volwassenen is de kans op besmetting kleiner, doch niet geheel uitgesloten bij regelmatig contact, bijvoorbeeld ingeval een „eenzame" vriendschap heeft gesloten met een van de dieren. Op dezelfde manier echter kan de oorzaak van de ramp onder de herten ook gezocht worden bij een aan open tbc lijdende men selijke persoon. Dit wordt nog on derzocht. Inmiddels is .het kamp ont smet, zijn de paden weer open voor publiek en is een tbc-onderzoek van het consultatiebureau begonnen on der de tot nu toe aangemelde kinde ren en volwassenen. De directeur van de Antwerpse dierentuin, die met het drama erg verlegen is, heeft Goes een nieuwe herten- of reeën- kudde beloofd voor volgend jaar. Winkelen in Vlissingen en dan gefotografeerd worden door de Scheldebode-fotograaf heeft plezieri ge consequenties. Als de dame in het kringetje zich zaterdag meldt aan ons kantoor. Spuiplein 94 kan hij het bewijsmateriaal in ontvangst nemen en een tocht langs onder staande winkeliers maken om er de prijzen in ontvangst te nemen. Vorige week was de heer Meul- rfieester Schuitvaartstr. 357, Vlissin gen de gelukkige. De gulle gevens van deze week zijn: Banketbakkerij Faber, Bad huisstraat 28, de bekende kwaliteits taart, Slagerij De Vries Walstraatj 46, gen pond biefstuk. Vishandel' Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon bad- schuim. Foto De Grave, Walstraat 74, waardebon van f 2.50 voor foto artikelen. Kledingbokser, Lange Zel ke 20, stropdas. Optiek Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Sport- thuis Roovers, Walstraat 80, een knipkaart Fabeltjeskrant. Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruikenborstel. De Wijnkelder, Wal straat 104, een fles rode Mistella. Smith Kaas, Marktkraam, pond kaas naar keuze. Fabro n.v. Domburgs Schuitvlot 3, Middelburg, platenbon ter waarde van f 5,-. De Drie Ton netjes St.-Jacobsstraat 4, koffie met gebak voor twee personen. Slagerij D. Oostrom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, Snackbar Remijco, win kelcentrum Pauwenhof een Oaky ijstaart t.w.v. f. 4,- 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon f 5,-, Potterie Jaap, St.-Jacobssstraat 33, Vlissin gen, waardebon f 5,-, Midgetgolf- baan Delta, Burgemeester Woelder- laan, Vlissingen, met gratis ronde plus koffie en Viola. La, Lange Voorstraatr. 47 in Goes een Falke fantasiepanty t.w.v. f 10.95. Paperbacks per deel De eerste 4 zijn verschenen Verkrijgbaar bij MUL KRUG£RSTRAAF te TEL7733- VLISSINGEN

Scheldebode | 1971 | | pagina 1