iet weent ah 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND CÉ) Meester Veswijk zet door MET RAAD EN DAAD I WATERSTANDEN 38STE JAARGANG No. 10 13 AUGUSTUS 1971 ook aan huis te ontbieden LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. POPULAIR ECONOMISCH COMMENTAAR DOOR DRS. A. VAN MIERLO Nog altijd leeft een deel van ons volk met de gedachte dat het bedrijfsleven een onuitputtelijke bron is voor meer welvaart. Dit beeld kon ontstaan omdat in het verleden de Nederlandse onder nemers een konservatief en degelijk fi nancieel beleid hebben gevoerd. Zij fi nancierden hun expansie en experimen ten voor een goed deel uit ingehouden winst. Terecht, want daarmee werd de werkgelegenheid en het voortbestaan van de onderneming niet in gevaar ge bracht. Nog tot ongeveer 19-60 werd meer dan 40% van de netto-investerin gen uit de winst betaald. Naarmate kostenstijging en inflatie, is dit percentage gedaald. Van 1960 tot 1965 werd 35% van de investering uit ingehouden winst gefinancierd. Na de grote loonexplosies werd nog een per centage van 28% zelffinanciering ge meten en nu is dit nog veel lager. Dit onthulde dr. A. Batenburg, lid van de Raad van Bestuur van de Algemene Bank Nederland in een bijeenkomst. Hij waarschuwde ervoor dat door deze ont wikkeling het weerstandsvermogen van het Nederlandse bedrijfsleven enorm is ingeboet. Mochten er dus tegenvallende jaren komen, dan zijn de bedrijven veel eerder uitgeput en verdwijnen ze des te spoediger van het economisch toneel. De sanering van handel en industrie vol trekt zich aldus in een steeds sneller tempo. Wij moeten het bovenstaande in ge dachten houden wanneer wij lezen dat de omscholing van werknemers zich steeds veelvuldiger voordoet met alle schade voor hun inkomens daaraan ver bonden. Men kan dus voortgaan met het stellen van hoge eisen van z.g. wel vaartsachterstand. Zijn wij ermee ge baat wanneer straks het grootste deel van onze werknemers a.h.w. voortdu rend met een ontslagbrief in de zak loopt Als er klappen vallen en er is onvol doende basis voor bankkrediet laat het bankwezen uit zelfbehoud ook de meest geernomeerde bedrijven vallen. Onge acht of de vakbonden zijn ingelicht of niet. VERMOGENSEXPORT In het regeerakkoord van de vijf par tijen, die, het nieuwe kabinet vormen, wordt aangekondigd dat de mogelijkhe den zullen worden bezien van verhoging van de vermogensbelasting en van ge heel of gedeeltelijk vervanging van de vermogensbelasting door een belasting op gerealiseerde vermogenswinsten. De inkomstenbelasting zal daarbij worden aangepast. Hoewel uit bovenstaande bijna letter lijke formulering niet is op te maken wat er nu feitelijk bedoeld wordt, geeft deze passage toch wel aanleiding tot enige overdenkingen. Daarbij moet voor op staan dat men bepaald de duidelijk heid in het regeerakkoord niet heeft voorop gesteld. Dit is wel begrijpelijk als we beseffen dat er een compromis moet worden gevonden tussen gedach ten die de ene groep van ons volg wel en de andere bepaald niet liggen. Dan komt men tot een verwrongen redene ring. Echter niet alleen de redenering is moeilijk maar ook hetgeen men wil be reiken. Men kan in Nederland vermo gens verder gaan aantasten en de ver groting daarvan goeddeels naar de staatskas overhevelen. Dit heeft dan tot gevolg dat vermogensbezitters zich tot het uiterste zullen inspannen dit ver mogen naar veiliger oorden te transpor teren. Daarnaast worden anderen afge schrikt om vermogen te vormen en een derde groep zal het vermogen liever konsumeren dan in gedeelten afstaan. Het resultaat van deze aktie is dus dat vermogensvormers ons land zullen mij den en dat de konsumptie wordt aange moedigd. Wij achten beide gedachten in strijd met de wens om 's lands economie te versterken. Men zal daarmee de pro- duktie en de investeringen schaden. Bei de hebben wij nodig om ons welvaarts peil te veihogen en de werkgelegenheid op peil te houden. Belastingdeskundigen hebben al een en ander maal verklaard dat de fiscale heffingen in Nederland de grens van het toelaatbare hebben overschreden. Als men met de vermog<vjisbezitters ook een deel van onze welvaart over de grens wil zetten moet men uitvoeren hetgeen in versluierde termen wordt aangekon digd. INKOMENSBEVRIEZING Een van de voorstellen om de inko mensongelijkheid te bestrijden was tij dens de informatie-opdracht gelegen in de gedachte om de hogere inkomens in Nederland te bevriezen. Topmensen in de industrie en hoge topfunktionarissen zouden met minder inkomen genoegen moeten nemen. We vinden er iets van terug in het regeerakkoord waar staat dat matiging van hoge inkomens zal worden nagestreefd door overleg met de organisaties van vrije beroepen en be zinning op een aantal topsalarissen van de overheid. Een vakbondfunktionaris heeft over het bovenstaande opgemerkt dat men sen met lage inkomens zich gekrenkt voelen door het grote verschil in inko mens. Hij noemde het een kwestie van maatschappij-hygiëne. Wij zouden het een kwestie van leven of dood van de welvaart willen noemen. Men kan de meer begaafden of meer verantwoordelijkheid dragenden in Ne derland een geringer inkomen toeken nen om aan hetz.g. „rechtsgevoel" te gemoet te komen. De gevolgen liggen echter nu reeds voor de hand. Als men de voortrekkers van het economisch en maatschappelijk leven in salaris tekort doet zullen zij uitwijken naar andere posten, hetzij in het binnenland, hetzij in het buitenland. Wij zulen in organi satorisch, economisch en maatschappe lijk opzicht als natie terugvallen. Reeds in de zich nu ontwikkelende verhoudin gen ontdekken wij dat vele grote geesten voor de eer bedanken als lei dinggevende figuren op te treden. Moeten wij de geweldige problemen die opgelost moeten worden met tweede rangs krachten aanpakken Want de beloning is en blijft de belangrijkste sti mulans voor de prestaties. Dat geldt voor de groten en kleinen der aarde. Met het bevriezen van de inkomens wordt tevens de belangrijkste motor voor de materiële en kulturele vooruit gang van ons volk stilgezet. Moge het niet zover komen. (Nadruk verboden) ELEGANCE nr 232 Gero Zilvium HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. HIJS- EN SLAGWERKERS „En van je hela-hola, geef mij maar een cola" zong het uitegelaten mannen- kwartet, toen het in feeststemming de nieuw ontdekte tapgelegenheid binnen- struikelde. Want eerlijk gezegd was er al een aantal glaasjes genuttigd, maar die bevatten beslist geen cola. Wel een ander koud drankje, maar dan uit een klein kelkje en met een warmer uit werking. Er bestond ook al verschil in het ge telde aantall personen. De gedagvaarde vierschaar voor de balie sprak bij ,,'net hijsen" van ,de laatste" en „de aller laatste" al van een dubbelmannenkwar- tet, terwijl enkele getuigen uit het stamlokaal meenden met een „super groot gemengd koor" te doen te hebben. „Wat heet super?" meesmuilde de langste nu, tijdens de berechting, „D'r zijn ook supermarkten met zelfbedie ning. Daar zie je geen mens achter een toonbank." ,,'t Gaat nu niet om een winkelier achter een toonbank, maar om vier her rieschoppers voor een tapkast," stelde de politierechter vast. „Ik zie, dat er zelfs bloed gevloeid heeft." „Hadden wij niet besteld!" antwoord de een kortere klant uit het klaverblad van vier, dat die bewuste avond geen geluk bleek te hebben gebracht, maar ongeluk op ongeluk veroorzaakte. „Nee, natuurlijk komt u niet binnen om bloed te slurpen. Maar ik heb dui delijk begrepen, dat u na zo'n half uur tje eikaars bloed wel kon drinken." „Allenig dat van die kieper," legde de derde uit. „O, ging het om een voetbalwedstrijd, of zat er een keeper in die bar?" Het viertal schuddebuikte van pret en de lange sloeg zich op de dijen. Num mer vier kon maar hikkend en stotend uitbrengen, dat z'n collega-hijs er geen keeper maar de „baar-kieper" bedoelde. Het woord hijser wekte daarbij een nieuw misverstand, want in de stukken stonden andere beroepen: sorteerder, schroothandelaar, monteur en chauffeur. „Wie is dan de man van de hijskraan onder u" wilde de politierechter weten. Ze bleken zich alle vier „hijser" te noemen, „maar dan als vrije-tijdsbeste- ding, ziet u," legde de lange uit. „Wij hijsen allenig breekbare waar," voegde no. 3 er aan toe. „Ja, glaswerk!" proestte het kortste manneke „Glaswerk met een gat er in. 't Loopt altijd weer leegwist de vierde zich te herin neren. De hamer moest de aanwezigen weer tot de rechtsorde roepen. „U hebt met z'n vieren de kelner af getuigd, zodat deze zich met bloedende wonden onder doktersbehandeling moest stellen. En hier staat u nog te ginne gappen van dapperheid. Hoe durft u!" „Een bar-tender moet tenderen. Maar deze tenderde niet. Die wilde ons de zaak uit-dènderen," verklaarde nummer twee, kort en krachtig. „En assie daar staat om te tappen, dan mottie tappen," zei de derde. „Tja, want de klant is koning," vond de langste van het stel. „Koning, keizer of admiraal, drinken doen ze allemaal!" debiteerde no. 4. „En hoe precies sloeg u hem?" „O, dat willen we met liefde even de monstreren," boden ze samen aan. Maar de magistraat las het liever in de stuk ken, bij nader inzien. De getuigen uit het etablissement werden ook nog stuk voor stuk binnen gehaald. De eigenaar sprak van een stel gajes", dat hij eerst met een zacht lijntje had geprobeerd te lozen. ,,'kHeb geen lijntje gezien," interrumpeerde nummer 2. De bediende achter de tap liet de lit tekens zien op z'n gezicht en sprak van ernstiger letsel op andere lichaamsdelen. „Éérst zien," vonden de drinkebroers, „hij kan wel beweren, datie helemaal rood of bont en blauw ziet." Maar er lag een doktersverklaring in het dos sier en daarin stonden de wonden en de hechtingen technisch genoeg omschre ven. De striptease ging daarom niet door. Twee andere getuigen legden ten slotte uit, hoe ze met z'n vieren ep de tap waren geklommen en de jongeman achter de tap hadden afgetuigd, toen hij na een aantal rondjes werd beledigd en bedreigd en weigerde verder te tappen. Nu nam de officier het woord. Hij sprak van onduldbare café-terreur, die met wortel en tak moest worden uitge roeid. Hij wees op het strafblad van en kele der verdachten, dat al meer mis handelingen vermeldde en eiste wegens deze opzettelijke mishandeling en ge weldpleging in vereniging zes maanden onvoorwaardelijk. „Wat hebt u daaf nog op te zeggen?" informeerde de politierechter. Want elke verdachte krijgt het laatste woord, ook al heeft hij daarvoor teveel woorden of verkeerde woorden gebezigd. „Ik heb een ander voorstel," waagde de lange, „als we d'r nou 'ns een geld boete van maakten? Die lappen we met een kaartavondje zó bij elkaar „Jawel, en dan met een paar kratten 1 bier ernaast en opnieuw gaan slaan!" 1 „'Is allenig één keertje geweest voor mij," snotterde de tweede, dat bleek om de paarse neus zag. „Ik weet 'tveel beter," zei nummer drie, „u legt 't hamertje er 's effe bij neer en we gaan het samen uitpraten in 't café om de hoek." „Ja," juichte het vierde klaverblaadje, „met al dat of f es j el gedoe hier ken je mekaar niet zo goed begrijpen. U weet door GERRIT FRANSEN 35) Het is buurvrouw Scheuveler die, gezien haar toestand, terstond maatregelen neemt, de dokter alarameert en de ga ragehouder die gelukkig sinds kort een ambulancewagen bezit. De dokter komt en constateert, dat een vroegtijdige be valling elk ogenblik kan gebeuren. Het is te laat om nog naar het ziekenhuis in de stad te rijden. Hij laat ook zijn vrouw komen, die voor haar huwelijk verpleegster was, zodat deze kan assi steren. De ambulanceauto kan onver richt terzake terugkeren naar de garage. Er gaat een halve nacht van angstige spanning voorbij en dan is voor Dinie het ergste achter de rug. Maar ze heeft een levenloos kindje ter wereld gebracht twee maanden te vroeg geboren. In deze uren doet buurvrouw Scheu veler alles, wat menselijkerwijs maar mogelijk is. Ze probeert de vrouw te troosten, maar Dinie is ontroostbaar. Tenslotte geeft de arts haar een spuitje, waarna de uitgeputte vrouw in een on rustige slaap valt. De buurvrouw is ten einde raad, in het tasje van de kraamvrouw gaan snuf felen en heeft enkéle adressen gevon den. Van Dinie's slaap maakt ze even gebruik om Vlug naar haar eigen huis te lopen, haar man te wekken en hem de namen en adressen in de hand te duwen. „Bel die mensen op," beval ze, „en vertel hun de situatie. Alsjeblieft 'n beetje voorzichtig, want je ziet hier, wat de gevolgen zijn, als zo'n jobstijding a bout portant wordt doorgegeven." Van dit alles weet Evert niets. De he le nacht ijsbeert hij door de cel, waarin de adjudant van de rijkspolitie hem per soonlijk heeft opgesloten. Nog overbluft door de brutaJliteit van Hanekam, die in één moment de rollen omdraaide. Maar hij heeft toch niets gedaan? Ondanks zijn verweer heeft men hem meegenomen naar het politiebureau. Er zijn immers twee getuigen? De automo bilist,, die Bart Pinneger blijkt te zijn, de voogd van Greet je, heeft zelf gezien dat Evert over de vrouw gebogen stond, terwijl deze nog half op de grond lag met verfomfaaide kleren. En Hanekam heeft immers ook bevestigd, dat hij ge probeerd had de vrouw te ontzetten, maar dat Evert hem in zijn gezicht had geslagen Het gezwollen oog en de wonde aan zijn hoofd waren toch vol doende bewijzen? En wat moest hij op die donkere avond op de boerderij In huis was hij niet geweest. Evert vertelt precies, wat er is ge beurd. Dat hij een bezoek gebracht had aan Coops, de nieuwe brugwachter en dat hij op de terugweg naar huis langs de boerderij fietsend een kreet had ge hoord. Dat hfj door het lichtschijnsel van de naderende auto twee worstelende mensen zag en dat hij er dadelijk heen reed. Dat hij zag, hoe iemad een vrouw probeerde aan te randendat hij de man van haar aftrok en een vuistslag gaf en dat daarna de auto het erf kwam oprijden. Het wordt allemaal netjes opgeschre ven. „Dus u ontkent de vrouw, genaamd Margaretha Alfers te willen aanran den?" Ja. Evert ontkent het op heftige toon. Waarvoor men hem eigenlijk aanziet? De adjudant wordt evenwel met zijn neus op de feiten gedrukt. En die fei ten zijn: twee getuigen, die beweren ge zien te hebben, dat Evert Veswijk pro beerde een vrouw aan te randen. En 2 getuigen is voor de wet voldoende. Dus Evert ging achter slot en grendel. De volgende morgen wordt hij uit de 'cel gehaald. Nogmaals worden zijn ver klaringen gecontroleerd en als de ad judant vraagt, of Evert bij zijn verweer blijft, knikt deze. Dan mag hij het pro ces-verbaal ondertekenen en brengt men hem weer naar de cel. Dit wordt een zaak voor de officier. Morgen maar wegbrengen naar het Huis van Bewa ring. Onderweg naar de cel draait Evert zich om en vraagt de politieman: „Hebt u die vrouw al gevraagd, hoe de vork in de steel zit?" De man schudt zijn hoofd. „Wat denkt u wel? Ze is nog geheel overstuur van het gebeurde en heeft een shock. De dokter heeft haar volledige rust voor geschreven en voorlopig mag niemand bij haar komen. Mij dunkt, dat moet u toch kunnen begrijpen." Evert begrijpt een heleboel. Bijvoor beeld, dat je binnen enkele ogenblikken gedegradeerd kunt worden van net mens tot boef. En hoe heeft Dinie het opge vat? Ze zullen haar toch wel ingelicht hebben? Die gelooft er natuurlijk niets van. Als dit haar toestand maar niet ongunstig beïnvloedt In de cel kan hij een afschrift van het proces-verbaal, dat inmiddels gereed is, op zijn gemak lezen. En dat is niet mis. Hij wordt in staat van beschuldi nog helemaal niet, wat die tender alle maal gezegd heeft. Die is tenslotte be gonnen met dreigen ons de zaak uit te mieteren." „Ik weet alles van de zaak af uit de dagvaarding, de getuigenverklaringen en de overige stukken. We hoeven er verder niet over te praten," zei de po litierechter en hij gaf de twee met straf blad de volle zes maanden en de nieu welingen in het hijs- en slagwerk drie maanden." „En worden we nou gelijk opgepakt?" wilde 't onnozelste lid van 't mannen- kwartet weten, toen de hamer viel. „Ben je belatafeld, we hebben nog weken de tijd om bij te komen van de schrik," sprak de msest ervaren stam- tafelgenoot. „Heren, als u ons komt ha len dan kunt u ons vinden aan de bar!" En met de naar bier bruisende zang: „Als er geen recht meer is... dan drin ken we..." zwaaiden ze nog even uitge laten als hij hun komst door de marme ren gang van het gerechtsgebouw. d' ARGENT Y (Nadruk verboden) Onderkin. Ik ben nog jong (18 j.) en beslist niet dik, maar nu heb ik al een onderkin. Wat kan ik eraan doen om hem weet te laten verdwijnen? Erg veel is hier niet aan te doen, maar in de eerste plaats willen wij u erop wijzen dat u beslist niet op een dik kussen moet slapen. Verder zijn er speciale geziohtsgymnastiekoefeningen, welke op den duur wel een verbetering kunnen geven. Derhalve raden wij u aan om eens kontakt op te nemen met een sehoonhidsspecialist(e), welke u kan zeggen wat voor oefeningen dit zijn. Wellicht weet zij nog meer mogelijk heden. Huwelijk. Kan een meisje van 20 jaar, omdat haar ouders geen toestem ming willen geven, trouwen via een ge rechtelijke procedure? Dit kan alleen in speciale gevallen waarin haar ouders uit hun ouderlijke macht zijn ontzegt. In uw geval zit er niet anders op dan te wachten tot u 21 jaar bent. Dan heeft u van niemand toestemming nodig, ook niet van de rechter o.i.d. Voor nadere informatie (en de huwelijksaanvrage zelf) kunt u zich wenden tot het gemeentehuis in uw woonplaats. Pianola. Waar kan ik een oude pianola laten opknappen? Of een werk tekening hiervoor krijgen? Het enig ons bekend adres waar u kans hebt op advies inzake het opknap pen van uw pianola is de pianohandel A. J. v. Medevoort, Oudegracht 66 Utrecht, tel. 030-18520. WEMELDINGE Van 15 t.m. 21 augustus 1971 Vrijdag 20 augustus: Nieuwe Maan v.m. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. Zondag 10.00 10.36 3.16 3.57 Maandag 11.31 4.42 5.27 Dinsdag 0.14 1.00 6.09 6.51 Woensdag 1.35 2.05 7.22 7.53 Donderdag 2.31 2.56 8.14 8.42 Vrijdag 3.17 3.40 9.00 10.53 Zaterdag 3.57 4.17 9.37 10.00 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later ging gesteld wegens twee feiten: ten eerste poging tot verkrachting, subsi diair aanranding. En in de 2e plaats: mishandeling. Genoeg voor een jaar of twee, drie. Zoveel weet hij wel van recht en wet af. Als hij het epistel heeft gelezen, be gint hij eerst hard te lachen. Het is ge woon krankzinnig, deze beschuldiging. Men heeft alles precies omgedraaid. Maar dan komt de reaktie en begint hij te huilen. Dit is de ellendigste dag van zijn leven. Dat hem zoiets moet overko men! Was hij maar nooit naar dit dorp gegaan Scheuveler draait zijn vingers rood en probeert zo summier mogelijk de fami- lileden mee te delen, wat er zich in en kele uren allemaal heeft afgespeeld. Dat is erg moeilijk, maar hij probeert het zo goed mogelijk te doen. Eén van de adressen is Frans Ves wijk. Hij ligt nog in bed, als de telefoon 'gaat en mopperend komt hij onder de dekens vandaan om de telefoon in de hal op te nemen. Met de vaste wil om de idioot, die hem op zo'n onmogelijk uur het is nauwelijks half zes uit zijn nest te halen, in verschillende toon aarden uit te kafferen. Maar als hij de man aan de andere kant van de lijn heeft gehoord, begint hij rood aan te lo pen. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1