NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Aardappelteelt kan rendabel worden Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 9 6 AUGUSTUS 1971 ook aan huis te ontbieden de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. AARDAPPELEN WORDEN EEN DROEVIG PRODUKT DOOR GEZAMENLIJK OVERLEG De aardappel is een van de land- bouwprodukten waarvoor in de E.E.G. geen prijsverhogingen of marktregelin gen bestaan. De prijzen laat men geheel afhangen van vraag en aanbod. Het is dus een zuiver spekulatief gewas en een boer die 10 ha aardappelen poot kan, zelfs wanneer de kg-opbrengst al goed te schatten is, op geen tien mille na zeggen wat hij ervoor maken zal, kon- traktteelt uitgesloten. De prijzen worden beïnvloed door ve le faktoren: uitgepoot areaal, gem. op brengst per ha, veel of weinig ziekten, veel of weinig kriel en doorwas, nacht vorsten, het weer tijdens groei en oogst en elders en de daarvan mede afhanke lijke uitvoer. Men kan spekuleren op hoge voorjaarsprijzen en de knollen dus lang bewaren. Komen de nieuwe aard appels echter vroeg (beter gezegd: is hun invloed op de prijzen vroeg merk baar) dan kan men ze naar de stomerij brengen. De vraag is, of men met dit systeem, inklusief de termijnhandel, nog lang zal kunnen doorgaan. TEELT BREIDDE ZICH UIT De teelt van eetaardappelen in Ne derland breidde zich uit van 79.200 ha in 1965 tot 91.700 ha in 1970. Die van fabrieksaardappelen steeg van 43.700 ha tot 66.50 Oha. Beide teelten linklusief pootgoed gerekend. De aardappel is dus een gewas waarvan men thans meer dan 158.000 ha teelt en dat is ruim 20% van het bouwland. De teelt van fabrieksaard appelen breidde zich vooral na 1967 uit, toen het gebruik van rassen met weer stand tegen aardappelmoeheid in com binatie met grondontsmetting ruimer werd. Er is belangstelling voor de teelt op de zuidelijke zandgronden, terwijl Belgë, Frankrijk en West-Duitsland thans nagaan in hoeverre zij de fa brieksaardappelteelt eveneens kunnen invoeren of uitbreiden. Dit wordt pas over enige jaren aktueöl en dan zal men wel verder zien, zo is de algemene op vatting. Wat de teelt van eetaardappelen be treft zijn er vele wolkjes aan de hemel. Wij hebben jaren gehad waarin de prij zen des voorjaars sterk stegen en de vroege verkopers scheel van afgunst keken naar de late verkopers. Het omgekeerde kwam echter vaker voor, zoals ook dit jaar. De telers gaan er gewoonlijk van uit, dat men voor de beoordeling van de rendabiliteit van de teelt een langdurig prijzengemiddelde moet nemen. Dat is echter een optimis tische beschouwing, want om dan aan een goede prijs te komen moet het jaar 1967 er steeds maar weer bij tellen. Wie met een bepaalde teelt drie jaar ach tereen niet goed uit de bus is gekomen moet erkennen dat hij fout zit en niet met vijf jaar terug gaan rekenen. Het geld van vijf jaar geleden bestaat n.l. niet meer. Grote wedijver In 15 jaar is de oogst geheel gemo derniseerd, van handwerk to machinaal oogsten. Het ziet er zelfs naar uit, dat de zelfrijdende, vierrijige rooier, die bij goed weer er zeker 10 ha per dag zal uitspitten, betekenis gaat krijgen bij loonwerkers en combinaties. Daarmee werd de aardappel een industrieel pro- dukt, dat thans gewassen gesorteerd en kleinverpakt overal te koop is. Daar mee werd de kontraktteelt belangrijk en fluks werd zij aangeprezen als het zalig makende middel. Hierbij vergeet men echter een paar kleinigheden. Allereerst bekonkurreren de verwer kers elkaar dermate, dat de geschetste ontwikkeling helemaal niet bijgedragen heeft to een betere prijs voor de teler. Op de tweede plaats daallt het verbruik van gekookte of gebakken aardappel tjes en wanneer deze daling opgevangen wordt door de stijging bij het verbruik van frites, chips, sticks enz. enz., dan spint de boer daar nog geen zijde bij, doordat via deze ontwikkeling de kon traktteelt sterker wordt. Ten derde blijft de invloed van de doodgewone, ongewas sen en onverpakte aardappel groot doordat velen zelf hun aardappelen te len of bij de teler kopen en de langsko mende groenteboer óók nogal wat doet met aardappelen. Tenslotte is er de toe nemende wedijver met andere teeltge- bieden en buiten de E.E.G. Over deze laatste sprak dr. ir. D. E. v. d. Zaag op de aaardappelkontaktdag voor Zuid-West-Nederland onlangs in Willemstad. Hij schetste de produktie capaciteiten van N.O.-Franrijk, West- Duitsland en Zuid-Engeland. Hij had er aan toe kunnen voegen,, dat Z.-Frankrijk en Italië de teelt van zeer vroege aard appelen uitbreiden en vermoedelijk de teelt bij ons sterk negatief zullen gaan beïnvloeden. En dan kan men nog zo lang enzo goed spreken over rassen- keuze, teeltmaatregelen, houdbaarheid, knolgrootte, wijze van rooien, vervoeren en bewaren en afleveren, over de prach tig georganiseerde Nederlandse aardap- pelhandel, onze voorlichting, ons onder zoek en ons pootgoed ieder voelt dat dit langzamerhand nakaarten wordt. Want al deze dingen gaat men elders navolgen. Engels voorbeeld? Engeland houdt voorlopig vast aan zijn Potato Marketing Board, die als 'n marktregelend orgaan kan worden be schouwd. Men kan aan haar afleveren en verkopen en men kan het laten. Maar als de prijzen instorten grijpt de board in. Zo heeft zij vorig jaar voor 87 mil joen gulden aardappelen opgekocht en uit de markt genomen. Zij maakt zich gereed om dat ook dit jaar te doen, want tot dusver ziet het er naar uit dat de oogst wederom groot zal zijn. In Nederland voelen vele telers veel voor spekulatie. De aardigheid gaat er echter af als die alleen leidt tot een keuze tussen slechts^ of zeer slechte prij zen, terwijl de huisvrouw bereid is een goede prijs te betalen (en dat veelal ook doet), zelfs aJls de boer in de aardappel puree zit). Het is met de aardappel ongeveer ge steld als met de appel en het ei: men ziet alleen de industriële produktie-, verwerkings- én afzetmogelijkheden maar vergeet dat zij elkaar bekonkur reren op de rug van de boer. Hij is im mers toch maar leverancier van de grondstofAnderen wijzen een rege ling af met het oog op de exportbelan gen. Hierbij vergeet men, dat de uit voer volkomen afhankelijk is van de op brengsten elders en dus eveneens speku latief is. Het zou beter zijn als men 'n teeltregeling aanvaardde, het uitgepote areaal vroegtijdig inventariseerde en daarop gemeenschappelijke maatregelen grondde. Houdt men de teelt enigermate in de hand, dan zijn goede prijzen zon der meer gewaarborgd. Het is merk waardig, dat teelttechnisch thans vrij wel alles mogelijk is, maar dat men markttechnisch plotseling hele heirscha- ren leeuwen en ber^n op de weg ziet als men over teeltregeiing spreekt. Ook bij een goede marktordening is het verrassingselement voor de teler niet weg. Zijn opbrengsten wisselen van jaar tot jaar. De aardappelen tijdig en goed uit de grond krijgen is vaak óók een hele kunst en doordat de bewaring lonend gemaakt zou moeten worden via een oplopende prijstaffel kan men ook nog wel wat winnen of verliezen. Nu het er naar uitziet, dat de vette jus voor goed van de teelt af is dient men aan het bovenstaande aandacht te schenken. En liefst vroegtijdig. Er is thans voor men door schade en schande geleerd heeft dat het niet anders kan. Er is thans een hele rij van agrarische pro- 'dukten die aantonen dat men snel naar oplossingen in deze richting moeten zoe ken. De tuinbouw levert er ook weer tragische voorbeelden van. W. BOSHUIS (Nadruk verboden) Dat goud ook in progressieve vormen haar warme rijkdom handhaaft bewijst deze hoogst bizondere, kunstig bewerkte armband. HORLOGER JUWELIER OPTICIEN TELEFOON (01102) 1223 DIJKWELSESTRAAT 22 KAPELLE - BIEZELINGE Vrijdags tot 9 uur geopend. WEMELDINGE Van 8 tot en met 14 augustus 1971 Vrijdag 13 aug.: Laatste Kwartier v.m. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. Zondag 4.39 4.56 10.20 10.43 Maandag 5.20 5.40 11.03 11.27 Dinsdag 5.59 6.18 11.43 Woensdag 6.42 6.59 0.03 0.19 Donderdag 7.21 7.35 0.39 0.56 Vrijdag 8.03 8.21 1.18 1.39 Zaterdag 8.52 9.15 2.11 2.40 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Chiropodist. Kunt u mij ook zeg gen wat chiropodist precies betekent? Een chiropodist is een beoefenaar van de chiropodie (voetverzorging)Dit be treft zowel de verzorging van de gezon de als van de zieke voet. Daar dit be roep momenteel nog onbeschermd is kan in principe iedereen zich chiropodist noemen. Men verwacht echter binnen afzienbare tijd een wettelijke regeling hiervoor, zodat dan dit beroep, onder deze naam, zal gaan vallen onder de groep Paramedici (net zoals Fysiother apeut) en kan worden ingeschreven bij ziekenfondsen, kruisverenigingen etc. De naam chiropodist is dan ook de hoogst bereikbare graad voor de voetverzor ging of pedicure. Teer. Hoe krijg ik teervlekken uit een terlenka broek? Teervlekken worden als ze droog zijn eerst afgeborsteld of eventueel wegge- brokkeld. Dan kan er met spiritus of met alcohol worden gewerkt. De vlek ken moeten dan echter ook nog gebet worden met tri of tetra of beter nog met terpentine (een vloeistof waarvan de geur echter nog vrij lang in de stof blijft hangen). Wij zijn echter bang dat de lichtgroene kleur door bovenstaande behandeling wel wat zal worden aange tast. U kunt de kwestie ook eens opne men met een chemische wasserij of sto merij. Kippen. Wat is er aan te doen, dat mijn kippen veren-pikken? Verenpikken behoort tot de onhebbelij ke gewoonten, welke onze kippen er af en toe plegen op na te houden. Met an dere ondeugden als tenen-pikken, pik ken aan de öloaca, kam-pikken enz. vat men dit wel samen onder „kannibalis me". Sommigen echter reserveren deze term alleen voor die gevallen, waarbij bloedingen en verwondingen optreden. Kannibalisme en veren-pikken verschil lende oorzaken hebben. Te kleine be huizing, ledigheid, tekort of gebrek aan bepaalde voedingsstoffen, jeukerige huid, al of niet door parasieten (veder- mijt) zijn faktoren, welke bij het vast stellen van een oorzaak in ogenschouw moeten worden genomen. De behande ling bestaat (allereerst) uit het opspo ren en uitschakelen van mogelijke oor zaken. Heeft men dit gedaan, dan kan men soms volgens mededelingen in de literatuur heel goede resultaten berei ken met het verhogen van het zoutge halte van het voer gedurende 2 k dagen. Deze verhoging van het zoutgehalte heeft geen preventieve voorkomen de) betekenis en kan dus niet uit voor zorg ingesteld worden. Als we aanne men, dat de gemiddelde pluim veevoeders 0,3% zout bevatten, dan kan dit gehalte bij een uitsluitende meelvoe- ding tot 2% worden verhoogd. Wordt naast medl ook graan gegeven, in de verhouding half om half bijvoorbeeld, dan kan men tot 4% totaal zout in het meelvoer geven. Deze percentages gel den voor volwasen dieren, die steeds over voldoende zuiver drinkwater kun nen beschikken. Kuikens zijn mogelijk wat gevoeliger voor zout en wanneer het erom gaat hierbij het veren-pikken op te heffen, moeten de percentages wat lager zijn. Is het zoutgehalte te hoog, zodat het slecht verdragen kan worden, dan bemerkt men dit aan verlies van eetlust, grote dorst, diaree en zwak voorkomen. Geeft de zoutbehandeling, die slechts een dag of drie mag duren, geen resultaat, dan kon nog worden overwogen om de boven-snavel in te korten. Dit geeft voor 2 k 3 weken ver betering. Bij een goede uitvoering kan dit zonder pijn verlopen. Dit voorbehoe dend oogpunt zal men er goed aan doen de dieren zoveel mogelijk een vrije uit loop te geven met veel groen. Het voer moet van goede samenstelling zijn, waarbij vooral aandacht moet worden besteed aan eiwitten en ruwvezel. Het wordt ook wel aanbevolen om de dieren ;in de hokken te houden en de ramen met een rode kleurstof te bestrijken of in een donker gemaakt hok een rood licht te laten branden. Het schijnt dat vooral de rode of roze kleur van de jonge veerpennen en de huid een bijzon dere aantrekkingskracht op de dieren uitoefend, door deze verlichting valt het e.e.a niet zo op. Betekenis „Tamarinda". Kunt u mij zeggen wat het woord Tamarinda betekent Tamarinda is een verwante vorm van de tamarinde, of tamarindus indica, in het Nederlands weergegeven door „In dische dadell". Deze boom groeit in Ame rika, Zuid-Azië en Afrika. De reuk van de vrucht is zuurzoet. Van de bruin zwarte moes wordt een geneeskundig gebruik gemaakt, n.l. als laxeermiddel. Verder wordt het in tabak verwerkt en in sausen. In Indonesië worden er ver schillende „derivaten" van gemaakt, zo als tamarindestroop en -limonade, even als de tamarinde- of assemkoekjes. Daar u ons niet meedeelt in welk verband het afgeleide woord „Tamarinda" voorkwam kunen wij er voorlopig niet meer van zeggen. Bijbaan ambtenaar. Mag een rijks ambtenaar betaalde bijbaantjes hebben? Bij ons is een sluiswachter (ambtenaar bij rijkswaterstaat) wethouder in de ge meenteraad; hij neemt tevens voor de gemeente huizen aan om te slopen, mag hij dit wel doen als hij in vaste dienst bij rijkswaterstaat is? Daar u ons te weinig gefundeerde ge gevens verstrekt is het voor ons niet mogelijk om hierin een exact antwoord te geven. Het is beslist wel mogelijk dat deze man toestemming heeft om deze betaalde bijbaantjes te hebben. Volgens het ambtenarenbesluit is het de ambtenaar wel degelijk toege staan om betaalde bijbanen te hebben, zolang dit zijn aanzien als ambtenaar maar niet schaadt. door GERRIT FRANSEN 34) Met Dime is alles zo goed als het maar kan. Met blijde verwachtingen ziet het echtpaar de dag tegemoet, waarop hun beider hartewens: een baby, in ver vulling zal gaan. En Evert gaat van tijd tot tijd naar de ouders van zijn leer- leeaHingen om een praatje te maken over de vorderingen. Het is op een winderige september- avond, als Evert terugfietst naar huis na een bezoek gebracht te hebben aan de brugwachter en zijn vrouw, die op enkele kilometers afstand van Dalewoud aan het kanaal wonen. Coops is nog maar enkele weken in dze functie werk zaam. Hij komt met zijn gezin uit het noorden van het land en heeft vier kin deren, waarvan de oudste, een brutaal zwartje, bij Evert in de klas terecht is gekomen. Er zijn wel eens wat moei lijkheden met het vrolijke, levenslustige wicht, zodat Evert besloot eens met de ouders te gaan praten. Hij wordt hartelijk verwelkomd en kennelijk is men erg verguld met het bezoek van de meester. Het is geen groot probleem, dat Evert te bespreken heeft. De ouders luisteren en beloven daarna hun dochtertje eens onderhan den te nemen. Er zit voor geen cent kwaad in het kind, maar ze is erg vrij- buiterig en kan niet zo gemakkelijk aan de blijkbaar grotere discipline op deze school wennen. Het is half negen, als hij terugfietst naar huis. Terwijl hij de oprijlaan van boerderij Alfers paseert, werpt hij on willekeurig oen blik op het donkere huis, waaruit slechts één lichtstraal naar buiten schijnt. Maar plotseling remt hij af en stopt. Hoorde hij daar een noodkreet Het leek wel van een vrouw. Hoewel de wind sterk is en door de bomen fluit, 'luister hij scherp. Ja, daar klinkt het opnieuw, net of het uit een gesmoorde mond komt. Is het uit de richting van de hof? Wat kan er aan de hand zijn Op de weg nadert ook een auto met felle lich ten en als deze bij een bocht even het erf van Alfers beschijnt, slingert hij zijn benen over de fiets en rijdt zo snel hij kan naar de plek, waar hij de vechten de mensen meent te hebben gezien. In ieder geval is er één fn nood. Dat staat voor hem vast. Het is een bewolkte avond en pikke donker. Een enkele regendrup begint te vallen. Maar Evert heeft er geen erg in. Hij spoedt zich naar de plek, die naar schatting een veertig meter van de weg is. Vlakbij gekomen ziet hij inderdaad de twee mensen; één van hen is een vrouw. Hij gooit zijn fiets neer en pakt de zwarte gedaante die dat ziet hij ta melijk duidelijk een vrouw probeert te overweldigen, stevig beet en trekt hem achterover. Eén ogenblik ziet hij vaag een gezicht en zonder zich te be denken plant hij uit alle macht zijn vuist er op. Er klinkt een woedende kreet. Of is het een Vloek? Everts ogen zijn nu een beetje aan de duisternis gewend. Bovendien zijn ze maar enkele meters van de hofstede, vanwaar uit een raam het felle lamp licht straalt. Bij dit schijnsel ontwaart hij goed de vrouw, die languit op de grond ligt en nu probeert overeind te krabbelen, gelijk pogend haar kleren in orde te brengen. „Rustig aan, juffrouw," klinkt Everts kalme stem. „Nu kan u niets meer over komen." En dan gebeurt alles in seconden. De auto, die over de weg reed, is de oprij laan ingedraaid en de felle (lampen be schijnen het toneel. Evert knippert even met zijn ogen en als hij zijn gezicht om draait, ziet hij ook, wie de belager was van de vrouw, in wie hij nu Griet Alfers, de moeder van Greet herkent. En de be lager is Willem Hanekam, zijn collega van de school. „Idioot," vallt Evert woe dend uit, ,wat ga je nu op je hals ha len?" Intussen is de auto vlakbij en stopt. Een man springt er uit en vloekt. „Wat verdheeft dit te betekenen?" Evert staat nog gebogen over Griet Alfers, die een beetje tot zichzelf schijnt te komen en pogingen doet overeind te komen. Dan klinkt de luide stem van Hanekam: „Pak die) vent! Hij wilde Griet aanranden. Ik heb geprobeerd het hem te beletten, maar hij sloeg me half bewusteloos HOOFDSTUK XV Rampzalige gevolgen Dalewoud staat de volgende dag op stelten, als het gerucht door het dorp gaat: die nieuwe meester is gearresteerd en opgesloten. Hij heeft geprobeerd Griet Alfers aan te randen. Meester Hanekam, die toevallig naar de boerde rij moest, heeft pogingen in het werk gesteld de vrouw te ontzetten, maar Veswijk heeft hem bewusteloos gesla gen De meningen zijn zeer verdeeld. In derdaad is het juist, dat meester Ves wijk die morgen niet op school is ge komen. Trouwens Hanekam evenmin. Die ligt thuis in bed met een hersen schudding. Van Bragen wist eerst niet, wat hij moest beginnen, doch heeft voor deze dag de derde en vijfde klas naar huis gestuurd. Twee onderwijzers min der, 't is me nogal wat! Er zijn mensen in het dorp, die rond uit zeggen: ik geloof er geen woord van. Meester Veswijk, die aardige man Als het Hanekam nou nog was, zou ik het misschien geloven, maar de nieu weNee, dat kan er bij mij niet in. Anderen zijn spoediger klaar met hun oordeel: Zo zie je maar, he? Je kunt de mensen wel voor de kop, maar niet erin kijken. Vast altijd een stiekemerd geweest, die Veswijk. Wie weet, wat-ie in het verleden al met kinderen heeft uitgehaald Doch voor Dinie heeft de mededeling van de rijkspolitie, dat haar man in voorlopige hechtenis zit wegens poging tot aanranding rampzalige gevolgen. Ze krijgt een zenuwcrisis en moet in al lerijl naar het ziekenhuis worden ge bracht. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1