De borrelende bromtol EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND NIEUWS' Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 7 23 JULI 1971 LAND- EN TUINBOUW Onze aardappel en onze gewoonten REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 scneldebode de Abonnementsprijs bij vooruitbetaling ƒ2,15 per kwartaal Franco per post 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Thans echter nu er tal van rassen bijgekomen zijn, waar kraak nog smaak aan is, wordt de consument kritischer. Men merkt dat overigens ook aan de noteringen, tussenb.v. Malta's en andere Italiaanse of Zuidfranse im port. Men merkt het ook aan de belang stelling voor aardappelen afkomstig van Belgische of Nederlandse bodem, welke speciaal geteeld worden voor de Nederlandse consument. Deze aardappel, waarvan Doré en Lekkerlander in kwaliteit hoog boven alle overige rassen uitsteekt, staan te recht bij de Nederlandse huisvrouw hoog genoteerd. Diezelfde Nederlandse huisvrouw stelt overigens hoge eisen. Zij wenst een aardappel met een gladde vorm zonder putten, een goede hak- en kook- kwaliteit, lichtgele kleur, en een heerlijke smaak. Aan deze eisen vol doet vooral de Lekkerlander, die men zou kunnen noemen, de moderne aard appel met de ouderwetse smaak. Voor lichting over de aardappel blijft noodzakelijk, want het genieten van een aardappelmaaltijd begint met de keuze van de soort. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met b(jsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. De onbegrijpelijke draaitol, die nu voor de groene tafel z'n draai probeerde te vinden, wendde zich tevergeefs links tot de officier, rechtg tot de griffier, ach ter zich tot het vrolijk meelevend pu bliek en soms nog schuins tot de pers tribune ook. Maar bij de laatste afdeling had hij het minste succes, want schrij vende collega's plegen niet welwillend te glimlachen of bemoedigend te knik ken. Ze maken hoogstens een extra no titie in de geest van .opgeblazen kikker' .stomme eigenwijs' of hardnekkige stijf kop'. Deze draaitol bromde ook nog, zodat in diverge opschrijfboekjes de woorden .borrelende bromtol' kunnen zijn ver schenen. De verdachte had namelijk op een kwade dag te lang geborreld, te breed gedraaid en te hoog getold, zo dat hij nu was gedagvaard wegens open bare dronkenschap en poging (en) tot oplichting. ,,Dakkèn pooit" bazuinde hij op z'n lage bromtoon rond tegen alle eerder genoemde instanties om hem heen. „Assie bezopen ben, kejje nieteens meer een verstandige bek opendoen, laat staan iemand oplichten. Hoe kennik er dan twee tegelijk een poot hebben uit gedraaid „Spreekt u nou maar in mijn richting," verzocht de politierechter, „u hebt voor lopig alleen met mij te maken. En u moet de volgorde niet omdraaien, want u staat mij al genoeg te draaien. U bent begonnen die dame geld te vra gen, zogenaamd voor die noodzakelijke reis naar uw kind .Wat was het ook weer, een jongen of een meisje „Ik gaan aleen met meissies uit, heren. Maar juist toen ik ketèk kreeg, had ik m'n portevulje thuis laten leggen. Van- daro, dat ik die bedoelde oudere dame beleefd vroeg om een voorschotje, dat ik de volgende dag zou hebben terug gebracht as die klabbak me niet bij' m'n kladden had gepakt." „Juist, dus u beweerde geld nodig te hebben voor een kind in nood, met het smoesje dat u dringend naar een zie kenhuis was ontboden, maar in feite had u het voornemen de avond gezel lig door te brengen en die som is dus verbrast in een of andere gtriptease- tent, als ik het wel begrijp. Het geld is nog steeds niet teruggegeven ook, al hoewel u toen nog maar een paar maan den op vrije voeten hebt rondgelopen. Want dat was vóór uw arrestatie." „Nee,, want ik dach nog ik zien die dame toch op de terechtzitting. Dus laat ik nou die extra reiskosten sparen en haar dan die paar tientjes geven." „Daar houd ik u dan aan, u verklaart zich bereid nu, tijdens de zitting, dat bedrag te vereffenen. Maar ik herinner u eraan, dat het niet ging om een paar tientjes, maar om driehonderdvijftig gulden. Ik moet nog zien, dat u die aan haar uitbetaalt, als ze zo wordt binnen geroepen." „Subiet, mijne heren" (hij wendde zich weer tot alle omritten den)., „u bent m'n getuigen." „En hoe zit het dan met die andere som Dat was zo'n zeven honderd gulden geloof ik „Ja, hoor 's effen, toen was ik al in wat verder gevorderde staat van ontnuchte ring. Dat is me allemaal niet precies bijgebleven. Dat zullen de heren ook wel weten uit ervaring (Hij tolde weer gebarend rond om z'n as). ,,U bedoelt, dat u toen niet meer zo nuchter was. U hebt toen aan getuige B. nog 'ns zo'n zelfde verzinseltje opgedist en van hem zeshonderdtachtig piek losgepraat met de boodschap, dat u onverwachts naar een ziekenhuis in Brussel moest wegens een auto-ongeluk van uw vrouw en kin deren en geen tijd had eerst naar huis te goan om geld te halen, daar anders de laatste trein vertrokken zou zijn. Een héél aandoenlijk verhaal, dat door deze tweede getuige geslikt werd, maar u gaf die man een vals adres op en ver dween met de poet. Niet naar de laatste trein maar naar uw laatste geliefde, naar ik aanneem. Want daarna bent u ergens in de goot gevonden, zonder geld en mèt uw geliefde of zonder die gelief de „Nee, mijne heren" (een nieuwe draai om iedereen het maar goed te kunnen toebrommen), „zonder geliefde rietuurlek, want die was er nou juist met die poen vandoor. Die had ze me ontfutseld vóór ik bij het station was." „Nou ja, dat station kunt u er gerust buitenlaten. U bent niet getrouwd en uw vrouw en kinderen kon dus ook niets overkomen zijn. U hoefde dus daarvoor niet op reis. U bent bovendien niet in de richting van een station gestapt, maar wel rechtstreeks naar een minder gunstig bekend staande kroeg. Daar hebt u zelf aangepapt met bedoelde vrouw en daarvan weet u noch naam, noch adres „Nou ja, hoe gaat dat, mijne heren (de draaitol tolde weer), je maakt kennis, noemt de namen, mompelt aangenaam en je vergeet op slag zo'n naam weer. Want je maakt kennis met meer pu bliek op zo'n avond, mijne heren „Jaja, over die publieke vrouwen zullen we het nou niet hebben. U wist trou wens heel goed in wat voor gezelschap u verzeilde want u stelde zelf voor er ,een dolle boel' van te maken. Zo lui den tenminste de getuigenverklaringen. U gaf verscheidene rondjes, omdat u, weer naar eigen zeggen, ,een meelevend mens had ontmoet', die u staat gtelde met de aanwezige meisjes ,iets te ver sieren'. Maar het kwam er dus op neer, dat u als een bezopen kat de deur uit- tolde, dat u ergens op straat bent blij ven liggen waar u bent opgenomen door een patrouillewagen van de politie en dat u na uw ontnuchteringsnachtje in de cel tot de eontdekking kwam, dat die 680,spoorloos verdwenen waren. Tenminste, u kon ze niet meer tevoor schijn halen, toen de eigenaar er om kwam." „Jaja, ik had beter eerst naar Brussel kennen gaan. Had ie niet zo'n trubbels gemaakt om dat leninkie. 't Kwam allemaal, omdat dat ongeluk op 'n vergissing berustte. Ik hoefde dus niet naar het ziekenhuis en daar was ik nou zo blij om, mijne heren, dat ik 'n feessie ging bouwe." En tot de pu blieke tribune „Wat zou u doen, als u éérst hoorde van 'n verschrikkelijk ongeluk en daarna, dat er niks gebeurd was „Ach man, u bent niet eens getrouwd. Hoe kunt u dan aankomen met die smoesjes van een ongeluk met vrouw en kinderen, en over blijdschap, dat ze niet verongelukt zijn „Ik kon toch aannemen, dat één van m'n lieffies met d'r peuters in dat zie kenhuis in Brussel lag." „Dat hebt u niet aangenomen, want u ging spoorslags zonder spoor naar de kroeg, zonder zelfs ergens geinformeerd te hebben naar ziekenhuizen in Brussel naar de treinenloop, naar de naam van uw nou ja, geliefden. U kunt zelfs de naam niet noemen van iemand die een dergelijke onheilsboodschap zou hebben gebracht." „Dat was een telefoontje uit Brussel. Kreeg ik die avond. Uit een ziekenhuis. Hoe heette dat ziekenhuis ook weer (en tot de griffier) Noem 's effe gauw een Brussels ziekenhuis, de naam is me ontschoten." „Dan zal ik u maar uit de droom hel pen," gprak de politierechter en hij nam een stapeltje brieven uit het dossier „Hier zijn de verklaringen van alle zie kenhuizen in heel België over opnamen wegens auto-ongevallen van die datum en van zeven dagen daarvoor. We heb ben al die namen laten natrekken en van al die patiënten is er niemand die ooit van u gehoord had, laat staan con necties met u gehad had. Zelfs niet met een willekeurige Nederlander onder an dere naam." „Nou, wat zei ik u Alle reden die avond voor 'n feessie. 't Be richt bleek een vergissing en bij mijn telefonische navraag bleek er niks aan de knikker." „D'r was wel wat aan de knikker, want u nam onder valse voor wendselen tooh die ƒ680,mee en die is opgesoupeerd. Door wie dan ook. Maar u hebt dat geld niet teruggege ven. Dat betekent toch verduistering." Het getuigenverhoor bevestigde de fei ten. Toen draaide de bromtol helemaal rond vanaf zijn plaats, omdat ie ook nog de getuigen trachtte toe te spreken maar de deurwaarder kwam het hem beletten en dreigde hem de gang op te sleuren, tollend en al. „Ho, baas, ik mot ze nog betale. Ik zal ze d'r geld teruggeven!" kreet de ver dachte. En hij tastte in z'n binnenzak. Daar kwam zowaar een groot cheque boek uit. „Laat die cheques maar zit ten, die zijn toch ongedekt, want u staat heel ver onder de rode lijn bij uw bank. Bij alle drie banken zelfs", wist de officier en hij eiste wegens brutale oplichting, meermalen gepleegd, en de zien de mentaliteit van de verdachte, een gevangenisstraf van vier maanden. „Kennu d'r nou niet een boetetje van make," zoemde de bromtol op z'n zoet ste zangtoon. „Dat zullen we maar niet doen," besligte de politierechter, "want u zou op slag een aandoenlijk verhaal opdissen en hier bij het publiek nog durven aankloppen om 't even voor te schieten bij de griffie: We houden 't op vier maanden met aftrek van 't voor arrest, dan gaat er nog anderhalve maand af, dus dat is dan meegenomen. Maar als ik u hier terugzie, zet ik u 'langer in de cel." Nog links en rechts z'n nood zoemend, draaide de bromtol de zaal uit, de gevangeniswagen in. (Nadruk verboden) d'Argenty Zoals alle gewoonten, verandert ook het gebruik van het aardappeleten. Voor de ',2e wereldoorlog vormde de aardappel het hoofdvoedsel en het ver bruik per hoofd lag ongeveer 170 kg. a.ardappelen per persoon per jaar. Thans, nu vlees, gevogelte, groenten de soep voor en na, de aardappel naar de kroon steken, bedraagt het eet- gemiddelde 80 kg per persoon per jaar, waarvan 15% wordt genuttigd in de vorm van frites en chips en andere veredelde vormen. Wel is de aardappel nog steeds van de partij, al zijn de hoeveelheden dan ook wat geringer. Er is echter nog wat aan het ver- andereh. Voorheen toen de aardappel als hoofd voedsel werd gebruikt was men over het algemeen kritisch bij de aankoop en wist men vaak de toen niet zo tal rijke rassen met name van elkaar te onderscheiden. Daarna kwam een periode waarin het wel leek dat de interesse voor de smaak wat vervaagde. Begonia Al enige tijd vertonen zich op mijn bgonia's schimmels. Ik heb ze afgesneden, maar als ze weer uitlopen begint het opnieuw. In januari kreeg ik 3 nieuwe maar ze vertonen hetzelfde beeld. Men gaf mij de raad te spuiten met sop waarin wat spiritus maar dat helpt niet. Deze schimmal wordt vaak veroor zaakt door teveel vocht. U kunt de schimmel bestrijden met een oplossing van 1 gram kopercarbonaat per liter water. Hiermede bespuiten. Ook kunt u stuiven me stuifzwavel, maar dan moet de temperatuur minstens 20 25 gr. C. zijn. Na 10 dagen bestuiving of bespui ting herhalen. Zonodig nog eens tot alle schimmel verdwenen is. Houdt de plan ten nu aan de droge kant en niet meer bijmesten. Wel in het volle licht. Hunterkleding. Kunt u mij adres sen geven waar Hunter damesconfectie verkrijgbaar is? Voor opgave van winkeliers in uw omgeving, waar deze kleding verkocht wordt, kunt u zich wenden tot de fa briek die gevestigd is te Waalwijk, Burg. v. d. Klokkenlaan 63. Tornado skelters en fietsen. Kunt u mij helpen aan het adres van de fabriek van Tornado fietsen en skel ters Mijn zoontje zou graag in de vakantie deze fabriek eens willen be zichtigen. De skelters worden o.a. ver huurd door de heer L. Wisge, eigenaar van de Camping ,Zon en Zee', Yerseke. Antwoord Bij navraag is ons geble ken dat de heer Wisse, zelf importeur van deze skelters en fietsen is. Hij heeft zich bereid verklaard zelf de door u gewenste informatie aan u te verstrek ken. Ons wilde hij het adres van de fabriek niet geven. Zijn telefoonnummer is 01131-1860. Spinnetjes In mijn pindaplantjes bloeien reeds mooie gele bloempjes, maar er zitten kleine spinnetjes in, waardoor de planten op den duur ver welken. Wat kan ik hieraan doen Antwoord Deze spinnetjes kimt u bestrijden door te spuiten met Basudine, deryl, Aglukon, Etisol of Poliflor-ins. U moet dit in 10 tot 14 dagen nog eens herhalen, vermoedelijk bent u dan van uw probleem verlost. Ruimtevaart Tijdens de Apollo- maanvluchten hebben wij op de televi sie vaak beelden van de aarde gezien. Deze opnamen werden dan gemaakt vanuit de ruimtecabine. Ongeacht de verschillende afstanden waarvan de fo to's werden gemaakt, wat steeds het werelddeel Amerika naar de cabine ge richt. Aangezien de aarde in 24 uur om haar asdraait, moeten de continenten Azië en Australië toch ook wel eens naar het ruimteschip gericht zijn ge weest Of zit dit i.v.m. het draaien van maan om aarde Antwoord U hebt gelijk, dat u bij de televisie-uitzendingen van de Apollo- vluchten steeds beelden te zien kreeg van het westelijk halfrond. Van de afd. Ruimteonderzoek van het Sterrekundig Instituut der Rijksuniversiteit, Utrecht, vernamen wij, dat dit verband hield met de DIREKTE uitzending ervan. Het is n.l. slechtg mogelijk om beelden op te vangen in Amerika als deze zijde van het aardoppervlak naar de plaats waar de Apollo zich bevindt, toegekeerd is. Het zou wel mogelijk zijn, met behulp van schakelstations, ook beelden van andere delen van het aardoppervlak di- rekt uit te zenden. In Spanje is n.l. zo'n schakelstation, maar daarvan heeft men toen geen gebruik gemaakt. Wel zijn er dus opnamen van andere werelddelen maar deze zijn niet direct opgevangen en weer uitgezonden. Abortus Kunt u mij zeggen hoeveel abortussen er in een stad als New York zijn gepleegd gedurende de eerste negen maanden na de legalisatie Hoe staat het met de overlijdensgevallen Antwoord In de eerste 9 maanden na de legalisatie (1 juli 1971) werden er in New York ca. 100.000 abortussen gepleegd (helaas kan dit niet exact wor den opgegeven, daar er geen meldings plicht is). Inmiddels is dit aantal reeds gestegen tot gem. 15.000 per maand en het stijgt nog steeds. Ongeveer 56% van de behandelde vrouwen was tussen de 20 - 30 jaar oud, 20% onder de 20 en 20% boven de 30. Naar schatting de helft was getrouwd. Van deze 100000 in New York verrichte abortussen zijn er officieel 8 (officieus 14) gevallen met dodelijke afloop gemeld. In Hongarije was dit 31 op de ca. 1.500.000 in En geland 17 op de eerste 100.000. door GERRIT FRANSEN 32) ,,,En u vermoedt het ook niet Mij dunkt, als we bewijzen hadden, zouden we de man toch kunnen dwingen mee te betalen aan de opvoeding van Greet- je." Nomaals 'n schouderophalen. "Ver moeden wat koop je voor vermoe dens Griet was negentien, toen ze in verwachting raakte. In die tijd ging ze vaak uit met jongens. Wie kan dan uitmaken hij is de vader Toch zegt Evert bij zijn vertrek Ik reken ondanks allés op uw medewer king, meneer Pinnegerm u bent toe ziend voogd en als het noodzakelijk mocht blijken), zal ik een beroep doen op uw medewerking. En de wet ver plicht u tot medewerking. Gaat u dat maar eens informeren." Nog diezelfde middag fietst hij naar de boerderij van Alfers. Het loopt weer te gen meikerstijd. Ergens op het land heeft hij Griet zien lopen met emmers, samen met een knecht. Bij het inrijhek zet hij zijn fiets op slot en de boerderij negerend, loopt hij door de weiden naar de plek waar de koeien bijeengedreven zijn. Het is mei en de koeien zijn waar schijnlijk nog maar enkele dagen van de stal. Als hij de plek genaderd is, waar een vijftiental koeien staan, zien twee paar mensenogen hem aan. Nieuwsgierig en ook een tikkeltje verstoord. Het gebeurt blijkbaar nooit, dat dit domein door een vreemdeling wordt betreden. Evert groet vriendelijk en zegt tot de vrouw „U kent me natuurlijk, niet waar Ik ben de meester van Gr eet je. Ze zal u wel eens over me verteld heb ben. Ik wil eens met u praten over de toekomst van uw dochtertje. Ze kan uitstekend leren en daarom willen we proberen of we een weg kunnen vinden, zodat ze zich verder kan bekwamen. Als het u mogelijk is, komt u dan vanavond eens naar mijn huis. Kunnen we het eens rustig bepraten. Ik woon in de Luythovenstraat nummer zeventien. Het is net om de hoek." De vrouw krijgt een rode kleur, ter wijl ze ononderbroken aan de spenen blijft trekken. „Ik eh ik weet niet of „U bent haar moeder nietwaar Dan bent u verantwoordelijk voor haar toe komst. Vergeet u dat niet. Ik ben van middag bij uw neef geweest, in Dissel- berg, en heb het met hem al besproken. Voorzover ik het heb begrepen, voegt de man er voorzichtig aan toe, heeft hij geen bezwaren. Komt u dus vana vond een uurtje, dan kunnen we het samen rustig bepraten. M'n vrouw zorgt wel voor eeen kopje koffie." Zonder verder haar antwoord af te wachten, groet hij en draait zich weer om. Als hij bij de oprijlaan zijn fiets slot opent, ziet hij op het erf de oude boerin staan, met de handen in de zij. Hij groet ook haar, maar krijgt geen wedergroet. Als hij al meters ver weg i4 en nog eens omkijkt, fciet hij de vrouw nog steeds op het erf staan. Die avond wacht hij tevergeefs op Griet Alfers. Om tien uur weet hij ze komt niet. Die oude heks zal het haar wel verboden hebben." HOOFDSTUK 14 In een kwaad daglicht Evert Veswijk is niet het type, dat zich na de eerste teleurstelling laat ont moedigen. Integendeel. In bepaalde ge vallen is hij zo vasthoudend als een ter rier. Hij heeft er met Dinie over ge sproken. Soms heeft ze originele idee ën en half en half verwacht hij, dat ze hem een tip zal kunnen geven, waar door hij een mogelijkheid zal zien om zijn plan Greetje te laten doorleren, zal kunnen uitvoeren. Maar Dinie is in ver wachting en leeft al geheel naar de dag van de geboorte van haar eersteling toe. Aan haar heeft hij in deze tijd dus niet veel. Hij denkt er nog eens een week over na. Dan rijdt hij op een zonnige mei middag na schooltijd naar de oude pas torie naast de kerk. En heeft daarin 'n gesprek met dominee Galhuizen. Binnen een kwartier weet hij aan deze man heb ik al evenmin wat. Nadat Evert uitgesproken was, gaf de dominee zijn repliek. "Een kind, zo diep in zonden ontvangen en geboren, kan in dit leven beter op een bescheiden plaatsje blijven. In dit geval de boerderij. Het geeft, geen pas dat men en kind, dat niet eens de naam van haar vader kan dragen, naar voren schuift om op te leiden voor een of andere positie in het maatschappe- lijk leven. Ondanks de talenten, die de goede God haar blijkbaar meegeeft op haar levensweg; Ze is 'n boerendochter „Waarschijnlijk slechts voor vijftig pro cent" interumpeert Evert wat onbeleefd. De dominee is even van zijn stuk ge bracht. „Hoezo Weet u dan wie de vader is „Nee," pareert Evert droog. „U soms „Nee natuurlijk niet, stottert de oude man. „En zelfs als ik het wist, zou ik er met geen woord over spre ken. Dat verbiedt mijn ambtggeheim." Evert is gebelgd. „Ik bemerk wel, dat ik uw medewerking niet zal krijgen, dominee, en dat stélt mij geweldig te leur. En wat u zei over in zonden ont vangen en geboren dat zijn we al lemaal, u en ik. En rat maakt voor God niets uit. Greetje heeft het zegel van de Heilige Doop op haar voorhoofd, do minee, en dat betekent, dat ze voor God volkomen gelijk is. Want de doop verzegelt de afwassing der zonden door Jezus Christus. Zo staat het in ons doopformulier. Greetje is evenzeer een kind van onze kerk als alle anderen. Juist omdat Greetje een onecht kind is, zullen we meer aandacht aan haar moe ten besteden en moeten helpen en steu nen op haar levensweg, die toch al meer moeilijkheden zal geven.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1