Vereenvoudiging sociale wetgeving Progressieve bezuiniging NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 6 16 JULI 1971 Verschijnt des vrijdags REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. MOET MOGELIJK ZIJN De sociale voorzieningen in Nederland zijn voortreffelijk, maar de wetgeving waarop ze steunen, is veel te ingewik keld. Vandaar dat er reeds jaren gele den stemmen zijn opgegaan om onze so ciale wetgeving drastisch te vereenvou digen. Zo zouden sommige sociale wet ten wellicht samengevoegd kunnen wor den, is een andere verdeling van de premielasten mogelijk, terwijl het ook de vraag is of er nu persé 26 bdrijfs- verenigingen in stand moeten worden gehouden, die de verschillende wetten uitvoeren. VAN 26 BEDRIJFSVERENIGINGEN NAAR EEN APPARAAT? Zo wordt het hoog trjd om de kinder bijslagwetten eens op hun merites te be kijken. Er bestaan nu liefst vier kinder bijslagwetten met ons inziens ongemo tiveerde verschillen tussen ambtenaren en gewone werknemers, met daarnaast nog een ingewikkelde kinderaftrek aan de fiscale kant. Het moet toch mogelijk zijn om tot uniforme tarieven voor iedereen te ko men en om de fiscale kinderaftrek ge woon op te nemen in de kinderbijslag. Eventueel kan dan ook worden overwo gen of de kinderaftrek bij een gelijk aantal kinderen voor iedereen even hoog moet zijn. Dat is nu niet het geval, zo dat merkwaardigerwijs de hogere inko mensgroepen het meest van de kinder aftrek profiteren. Voorts zouden de werkloosheidswet en de wet werkloosheidsvoorziening samen gevoegd kunnen worden. Thans wordt de eerste wet met een maximale uitke ringsduur van 6 maanden uitgevoerd door de bedrijfsvereniging en de andere met een maximale uitkeringsduur van twee jaar door de gemeentelijke dien sten van sociale zaken. De voordelen van zo'n samenvoeging zijn duidelijk: de werknemer heeft maar met één instantie te maken, gegevens behoeven slechts één keer te worden verzameld, een konsekwenter beleid is mogélijk. Nu verdoen de ambtenaren van sociale zaken duizenden manuren met het verzamelen van gegevens, die reeds lang bij de bedrijfsvereniging be kend zijn. Manuren, die door de ge meenschap moeten worden betaald. Lastenverdeling Ook in de verdeling van de premie lasten lijkt een vereenvoudiging moge lijk. Zo zouden de premies van de volks verzekeringen geheel door de werkne mers betaald kunnen worden, terwijl de premies voor de werknemersverzekering voor rekening van de werkgevers zou den komen. Ook dat bevordert de dui delijkheid. Voorts vragen wij ons af, of er nu werkelijk zo'n behoefte is aan maar liefst 26 bedrijfsverenigingen, die de werknemersverzekeringen (aww, wao, ziektewet) moeten uitvoeren. Het in standhouden van zoveel bedrijfsvereni gingen (waarvan 14 hun administratie overigens aan het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor hebben opgedra gen) wordt meestal verdedigt met het argument, dat de ziektewet- en wacht geldpremies in de verschillende bedrijfs takken niet precies gelijk zijn. Dit kan soms inderdaad enkele tiende procenten schelen. Toch moet het mogelijk zijn om deze gedifferentieerde ziektewet-en wachtgeldpremies om te vormen tot één uniforme premie voor het hele bedrijfs leven. Het verbaast ons zelfs dat dit nog steeds niet is gebeurd. Als zovele orga nisaties kost het de bedrijfsverenigingen kennelijk moeite zichzelf op te heffen. 'Nochthans achten wij het wenselijk dat alle bedrijfsverenigingen plus de Ge meenschappelijke Medische Dienst in één administratief apparaat worden sa mengebracht. Volksverzekering ziektekosten Ook het jaarlijkse gescharrel met de loongrens voor de ziekenfondswet schept voortdurend verwarring en is een bron van veel onbehagen. Deze loongrens zou kunnen verdwijnen wanneer wij evenals in Engeland een algemene volksverze kering voor ziektekosten zouden invoe ren, waarmee tevens het onderscheid tussen fonds- en particuliere patiënten zou kunnen verdwijnen. Zo'n integrale volksverzekering zou inderdaad de beste oplossing zijn. Een alternatief is een uitsluitend vrijwillige verzekering die gepaard gaat met een uitbreiding van de algemene wet bijzon dere ziektekosten (awbz), zoals de com missie-Vos heeft voorgesteld. Hoewel het ondenkbaar is om de so ciale verzekering in korte tijd te her vormen zou de nieuwe regering hiermee toch een begin kunnen maken. Mr. A. BRONSBERGEN Het zo juist geïnstalleerde kabinet Biesheuvel wil voor 1972 een bezuini ging doorvoeren van 900 miljoen. Dat is nog maar een begin want een (nog) geheim rapport van de nu afgetreden minister van financiën Wittevcen, zou voor de volgende jaren van de zittings periode een nog wat grotere jaarlijkse bezuiniging adviseren. Het is een poging om aan de hollende inflatie nu eindelijk eens een halt toe te ro ;pen, de bankbil- jettenpers zich niet dol te laten draaien. Door de Europese organen is trouwens reeds enkele jaren geleden daarop aan gedrongen, maar het kabinet De Jong durfde het niet stringent aan te pakken, met het gevolg dat de financiëél-econo- mische situatie van ons land ieder jaar wat hachelijker werd. De door de informateur Steenkamp ingestelde bezuiningscommissie Nelissen heeft veel van de adviezen van minister Witteveen overgenomen in de aan de informateur en zijn gesprekspartners overlegde nota. Waarop de bezuini gingsmaatregelen zullen neerkomen zal pas tot uiting komen in dé begin au gustus te verwachten kabinetsverkla ring. De nieuwe ministers moeten eerst nog nagaan op welke posten van hun departementsbegroting zij bezuiningen kunnen doorvoeren en hoeveel. Inmiddels is al wel uitgelekt dat er op het meest geld uitgevende departe ment van onderwijs in ieder geval ferm bezuinigd zal moeten worden en college- en schoolgelden flink worden verhoogd. De collegegelden zouden van 200 worden verhoogd tot 1000 gulden. Daar zullen agressieve studentengroepen wel weer hevig over te keer gaan als ze terug zijn van vakantie maar voor de stu denten maakt het weinig uit of ze nu een beurs van 200 of van 1000 gulden krijgen. De beurzen blijven, maar het verhindert misschien wel dat iemand voor 200 gulden per jaar de diverse fa ciliteiten, die de inschrijving aan een universiteit biedt, gaat genieten zonder er tevens voldoende bij te studeren. Ook bij de C.R.M., en vooral de kunst afdeling daarvan, zal vermoedelijk flink bezuinigd gaan worden op de subsidies. En Drees jr., de grote bezuiniger, zal op het onder hem ressorterende depar tement van Waterstaat ongetwijfeld ook diverse plannen gaan remmen en uitstel len. Het zal interessant zijn om in de ko mende maanden eens te noteren welke belangengroepen organisaties tegen dan openbaar gemaakte bezuiningsplannen van de regering zullen protesteren. En dan eens op te tellen wat toegeven aan de protesten en gestelde eisen zou gaan kosten. Er valt nu reeds te voorspellen dat dit alles bij elkaar eerder tot verhoging 'van de uitgaven (en dus van de belas tingen) zou leiden dan tot enige bezui niging. Bij het hoger- en lager onderwijs begint men nu reds te hoop te lopen en te zeggen dat dit en dat beslist niet kan en mag. Vele andere groepen zullen vol gen. Aan kritiek zal het de nieuwe rege ring na het openbaar maken van haar plannen zeker niet ontbreken. De oppo sitie plakt haar reeds het etiket „kon- servatief" op, maar diezelfde oppositie zou, aan de regering zijnde, ook met bezuinigingsmaatregelen moeten komen. De komende tijd zal nu uitwijzen of we in ons land kunnen spreken van een „loyale oppositie" zoals bij een demo- kratie hoort of van een afbrekende opportunistische, die het alleen om stemmenwinst gaat. Het afremmen van de inflatie vormt in wezen een progressief beleid. Het is net zich los worstelen uit een jaren lang gevolgde gang van zaken, die alleen maar ogenschijnlijk doch niet wezenlijk tot welvaartsverbetering leidde. We moe ten eens af van het idee dat alleen maar steeds perfektionistischer verbeteringen en dus hogere uitgaven als een progres sief beleid aangemerkt kunnen worden. Weer zelfverantwoordelijkheid kweken is wel zo gedurfd en progressief. H. v. WERMESKERKEN (Nadruk verboden) ZWEMMEN MET DOLFIJNEN Rhenen. Voor de eerste maal sinds twee maanden dat de dolfijnenshow in Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg geopend is, is er 'n jeugdige toe schouwer in het bassin gedoken om sa men met de dolfijnen Suny en Sally rond te zwemmen. Het was de twaalfja rige Rog Ravenbergen, leerling van de „Farelschool", wonende aan de Park laan 2 in Katwijk aan Zee. Rob assi steerde al watertrappelend trainer Tek Yoon, toen de dolfijnen hun spectaculai re sprongen moesten maken. Rob, die zijn blouse en schoenen had uitgetrok ken, kreeg nog de boodschap van zijn zusje toegeroepen: „trek ook je broek uit, Rob!" maar dat deed hij voor het duizendkoppige publiek toch maar niet. De beide dolfijnen zwommen nieuwsgie rig om Rob heen, die het allemaal bij zonder interessant vond en na afloop 'n grandioos applaus van alle toeschouwers in ontvangst mocht nemen. Hij is straks de held van de „Farelschool", dat staat vast. HOOFDPIJN EN COFFEINE Koffie en andere coffeïnehoudende dranken kunnen bij sommige mensen oorzaak zijn van ernstige en langdurige hoofdpijn. Een Amerikaanse arts schreef daarover een artikel in een van de me dische vakbladen. Een van zijn vrouwe lijke patiënten had dag en nacht hoofd pijn. Na een groot aantal proefnemin gen wist hij haar daarvan te bevrijden. Hij verbood haar namelijk elke coffeïne houdende drank. Daarna was haar hoofdpijn binnen een paar dagen volko men verdwenen. Toch kwam die lastige kwaal nog éénmaal terug. Dat was toen zij een kopje zogenaamde coffeïnevrije koffie had gedronken. De haar geser veerde koffie bleek echter niet van cof- feïne. Hiermee is echter niet gezegd, dat hoofdpijn door het gebruik van die stof ontstaat, maar in Amerika houdt men rekening mee dat sommige vor men van hoofdpijn verband houden met de aanwezigheid van coffeïne in het menselijk lichaam. (Consu) ZORGELOOS DORSTLESSEN Wie op vakantie gaat in Tunesië, Griekenland, Spanje of een ander warm land, zal er steeds weer aan moeten denken: geen water drinken. Dat water is niet zo schoon als bij ons. Als je geen dagen met buikpijn in je bed wilt liggen, moet je geen water drinken. En wie al die waarschuwingen van reisbureau, buren en kennissen, die er ook geweest zijn, in de wind wilt slaan, zal het dan letterlijk aan den lijve on dervinden. Water is daar voor ons ta boe. Toch willen we in die warmte wel eens iets anders drinken dan wijn, cola of priklimonade. Voor één glaasje drink baar water zouden we de gekste dingen doen. Wie dit jaar op vakantie gaat met de ACF Drinkwaterset in de koffer, hoeft deze zomer niet eens van die gekke din gen te doen, om over normaal drinkbaar water te beschikken. Om zorgeloos en goedkoop zijn dorst te lessen. De witte en blauwe tabletten uit deze set kunnen gezamenlijk 75 liter water veilig maken. Het witte tablet, toege voegd aan een liter water, doodt in 30 minuten alle bakteriën die zich hierin bevinden, het blauwe tablet maakt een einde aan de 'lichte ehloorsmaak, die de witte tablet mogelijk achterlaat. Het is overigens wel noodzaak, de tabletten buiten bereik van kinderen te houden, en de gebruiksaanwijzing van deze drinkwaterset goed te lezen. Dan zult u ook zien, dat u om troebel water boven dien helder te maken, niet alleen ge bruik moet maken van de tabletten, maar ook van een filter of een doek, om het water te zeven. Deze drinkwaterset is ideaal voor 'n veilige vakantie, een onmisbaar ingre diënt voor uw tent, boot of caravan. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kauwgom. Enige tijd geleden be steedde de t.v. aandacht aan kauwgom die schadelijk, danwel niet schadelijk was voor het gebit. Kunt u mij ook zeg gen welke kauwgom niet schadelijk is voor het gebit? Daar wij in deze rubriek geen rekla- me mogen maken kunnen wij u slechts het volgende mededelen. Er is pas een nieuw merk Deense kauwgom op de markt gekomen (voorn, verkrijgbaar bij drogisten), dat geleverd wordt in vier smaken en dat naar verluidt een middel bevat tegen „caries" (tandbederf). Al dus de advertentietekst is bij gebruik van deze kauwgom tanden poetsen over bodig. Wij nemen aan dat u deze kauw gom bedoelt. Dubbele ramen. Ik heb zelf dub bele ramen in mijn huiskamer gemaakt en ze er goed droog voorgezet. Als de zon nu op de ramen schijnt komt er vochtaanslag tussen in. Kunt u mij zeg gen wat ik hierana kan doen? Deze condensvorming zal niet optre den als er een langzame ventilatie met de buitenlucht kan plaatsvjinden, dus door middel van enkele klein gaatjes in het kozijn aan de buitenkant. Verder moet de lucht tusen beide lagen vocht- vrij zijn. Hiervoor moet de afdichtings- rand soepel en luchtdicht zijn. Ook in dit geval zal geen condensvorming op treden. Lukt het u niet de situatie te verbeteren, vraagt u dan eens inlichtin gen bij het Bouwcentrum Weena 700, Rotterdam. Knipperlicht. Kimt u mij enige in lichtingen geven over de werking van een knipperlicht van een spoorwegover gang? Het witte knipperlicht bij en spoor wegovergang wordt veroorzaakt door een constante stroomkring, die door 'n aankomende trein verbroken wordt, waarna het rode knipperlicht in wer king treedt. Bij een storing van welke aard ook valt de bovenbedoelde stroom kring ook uit, zodat ook dan het rode knipperlicht gaat werken. Die stroom kring berust op het z.g. rust-stroom- principe. Het enige nadeel is dus dat het verkeer in geval van storing voor niets wacht. Tenslotte merken wij nog op dat er twee rode lampen branden, zodat er heel wat moet gebeuren tot ze beide kapot zijn. Valt het hele systeem uit, dan staat de overgang gelijk met een onbeveiligde. door GERRIT FRANSEN 31) „Ga eens naar die man, Evert. Hij woont een half uurtje fietsen van ons dorp: Bart Binneger heet hij. Hij heeft een klein spulletje aan de heiderand." Op een woensdagmiddag fietst Evert naar het naburige Disselberg, een kilo meter of zeven van zijn dorp. Na enige vragen aan een paar inboorlingen is hij al spoedig op weg naar de heide. Daar waan de groene weiden overgaan in het grauw van de heide, staat een laag boerderijtje. Er lopen wat kippen rond en ergens in de modder wroet een var ken. 'n Wolfshond verwelkomt hem met nijdig geblaf, maar Evert kan met die ren omgaan, toont zich niet bang en de hond laat, zij het nog wat wantrouwend toe, dat Evert met de fiets aan de hand het erf betreedt. De boer is nog binnen. Blijkbaar heeft hij net zijn middagdutje uit. Evert stelt zich voor en als hij er aan toevoegt, dat Greet je Alfers in zijn klas zit, worden de boer en zijn vrouw wat toeschietelij ker. Ze drukken flauwtjes zijn uitgesto ken hand en maken een bekende bewe ging: Ga maar ergens zitten. „Moeilijkheden met Greetje, meester?'' informeert de boerin, een dikke vrouw, maar met een innemend, hef gezicht. Evert schudt, als hij gezeten is, het hoofd. „Integendeel, zij is de beste leer ling van mijn klas en misschien wel van de hele school." „Dat valt me dan echt mee," bromt de boer, terwijl hij een pijp gaat stop pen. ,,U bent immers de toeziende voogd?" informeert Evert. „Zo noemen ze dat, geloof ik," ant woordt de ander, grinnekend. „Mag ik u vragen: Komt u wel eens in Dalewoud bij haar moeder?" De man denkt even na. „Zo'n paar keer per jaar. Moet dat?" Evert houdt zich op de vlakte. „Dat moet u zelf uitmaken, meneer Pinpeger. De kwestie is, zoals ik al zei: Dit kind beschikt over een bizonder goed stel hersens. Met alle respect voor de boe renstand, zou het jammer zijn, als dit kind niet in de gelegenheid werd gesteld om verder te leren." Nu zetten de boer en zijn vrouw gro te ogen op. Even kijken ze de onderwij zers half begrijpend aan. Dan begint de boer te lachen. „Doorlerendat moet u eens aan haar grootmoeder vertellen." Evert steekt zijn stekels op. „Ik meen meneer Pinneger, dat ik in dit geval uitsluitend te maken heb met de moe der en de toeziende voogd. Het oordeel van de verdere familie is van geen be lang." „U vergeet dat Griet, de moeder van Greetje nog thuis is en geen bron van inkomsten heeft. Ze is hele maal afhankelijk van haar ouders." Evert gaat rechtop zitten. „Luister eens, meneer Pinneger, ik ben een paar maal op de boerderij geweest en ik heb eigen ogen gezien, dat Greetje's moeder van de vroege morgen tot de late avond werkt. Ze heeft nauwelijks tijd voor haar dochtertje. Die vrouw verdient ruimschoots het eten en drinken voor zichzelf en Greetje. Wat zouden die twee oude mensen moeten beginnen zonder hun dochter?" „Nou nou, ze hebben ook nog een knecht. En in de zomer zijn er altijd wel losse krachten voor de oogstwerk- zaamheden. Maar wat dat doorleren be treftik geef u geen enkele kans. Als Greet van school komt, blijft ze op de boerderij. Dat is zo de gewoonte bij ons." „Hebt u zelf bezwaren?" „Bezwaren? Waartegen?" „Dat ze na de lagere school doorlo pen te heben gaat doorleren." Opnieuw lacht de boer, zijn vrouw aankijkend. „Denkt u, dat de oude zich aan mijn advies zal storen? Die heeft, zolang ze met mijn oom getrouwd is, op de boerderij beslist zo gebeurt het en niet anders. Als ik met zo'n plan zou komen, zou ze in staat zijn me van de stee af te schoppen." „Nou ja, zo bij wijze van spreken. Ik heb gelukkig verder niks met haar van doen." „Luistert u eens goed, meneer Pin neger, u bent toeziende voogd en sa men met Greetje's moeder beslist u over haar toekomst. Verder niemand anders. En als die oude vrouw het er niet mee eens is, waarom haalt u moeder en dochter dan niet hierheen? Die moge lijkheid bestaat. Als haar onderwijzer ben ik van mening, dat het milieu, waarin Greetje wordt grootgebracht, niet deugt. Hebt u zelf kinderen?" „Zes, meneer," antwoordt de boerin. „Twee ervan zijn op het land en de an dere vier zijn nog op school." Ze maakt met haar vlezige handen een wijd ge baar in de kamer. „U hebt ons huis gezien. Het is eigenlijk al te klein voor acht mensen. Waar zouden we er nog twee moeten laten? Bovendien twee vrouwen? Zelf hebben we zes zoons." Evert heeft het huis inderdaad goed bekeken, toen hij aan kwam fietsen. En begrijpt, dat er waarheid schuilt in haar woorden. Ze praten nog een half uurtje en dan weet Evert: Deze man is een sul, die nooit zelfstandig beslissingen zal nemen. Zeker niet in zijn funktie als toeziend voogd, welke kwalificatie hij enkel als een formaliteit beschouwt. Welke moge lijkheden er zijn om zijn functie als toe ziende voogd daadwerkelijk uit te oefe nen, dringt totaal niet tot hem door. Veel medewerking zal hij beslist niet krijgen van Bart Pinneger. Aan het eind van het gesprek stelt .Evert de vraag, die hij al verschillende malen aan anderen heeft willen stellen, maar iets heeft hem telkens weerhou den. Doch ditmaal komt die vraag over zijn lippen „Wie is eigenlijk de natuur lijke vader van Greetje De boerin haalt haar schouders op. Blijkbaar is zij van oordeel, dat op zo'n vraag een antwoord gegeven moet wor den door een vrouw. Tenminste, de boer blijft zwijgen, als de vrouw zegt: „Griet heeft het nooit willen vertellen. We we ten het niet."

Scheldebode | 1971 | | pagina 1