Nog geen doodsteek voor Ritthem VERKOPING VAN DOUANE GOEDEREN Scheldebodekringetje de scheldebode de zuidwester combinatie DE RUITER huis aan huis-blad Let op de advertentie elders in dit blad Opruiming BOEKEN EN POCKETS twee uur rijden kwart uur rust Stemming de scheldebode 22e JAARGANG No.27 UITGAVE: N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA DONDERDAG 15 JULI 1971 Nota voor uitbreiding zal opnieuw worden behandeld VLISSINGENApplaus klonk op-3 van* deovervolle publieke tribune, toen de heer P. Bikker (CCP) uitgesproken was op de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening te Vlis- singen. Applaus voor zijn woorden, waarmee hij te kennen gaf dat hq de hand boven het hoofd van de ten dode opgeschreven dorp Ritthem hield. Want in de nota inzake uitbreiding Ritthem was het college van b. en w. van Vlissingen tot de volgende drie con clusies gekomen. Dat ten eerste het uitgroeien van Ritthem tot een gyotere woonkern van b.v. 2000 inwoners dient te worden afge wezen, gezien de "hiertegen zowel in het verleden gebleken als nu weer te verwachten weerstand van de toezichthoudende organen (lees G.S.). Ten tweede is ook een dorpsuit breiding in de orde van grootte van 200 inwoners voor de Ritthemse ge meenschap een zaak die geen uit zicht biedt op het scheppen en handhaven van een leefbaar geheel. Ten derde (en dat was dan de doodsteek voor de Ritthemse ge meenschap) dient er gestreefd te worden naar bebouwingsmogelijkhe den op beperkte schaal, mede ter vervanging van onbewoonbaar te verklaren c.q. in verval verkerende woningen. Het College had het allemaal zo mooi uitgedokterd, maar de Com missieleden waren het met de ziens wijze van dit College oneens. De heer Bikker was van mening dat „onaanvaardba&r" een groot woord was en was duidelijk een voorstan der van een uitbreiding met plm. 60 woningen, omdat dit volgens hem wel degelijk uitzicht biedt op het scheppen van een leefbaar geheel. „Ritthem spreekt aan", zei hij. „Kijk eens naar de dominerende kerk in het centrum van het dorp en naar de omgeving". Hij verzocht daarom het College dringend om de uitbreiding van Ritthem nogmaals te bekijken. De heer Bikker stelde met nadruk, dat indien Ritthem „bevro ren" wordt, er niets meer van over blijft en dat moet voorkomen wor den. Het in niet het dorp Ritthem maar een deel van onze gemeente. Nadat het applaus opgeklonken had voor dit pleidooi, maakte burge meester Drs. D. Roemers de publie ke tribune erop attent, dat hij niet al te streng wilde zijn, maar dat hij niet wenste, - dat na iedere spreker instemming of afkeuring vanaf de publieke tribune bleek. De heer A. Lorier (CCP) wees erop dat de bevolking van Ritthem recht op leefbaarheid heeft. Wel was hij geschrokken van het exploitatie tekort. Hij vondt bovendien dat het college in de nota te zakelijk had geredeneerd en zag liever dat dit menselijker zou geschieden. Ook de heer Lorier sprak zijn duidelijke voorkeur uit voor een uitbreiding met plm. 2000 inwoners. Hij was van mening dat een leefbare ge meenschap aldaar een nuttig effect zou hebben op Vlissingen. Het recht dat de Ritthemse bevolking volgens hem had op de uitbreiding van de gemeente ontleende de heer Lorier onder andere aan de recreatieve functie die Ritthem heeft. De heer C. C. Verheul (PvdA/ PPR) vond dat het aanvaar den van de nota hetzelfde effect teweeg zal brengen als destijds het plan Havendorp. Want ook deze stadswijk bestaat niet meer. En als, aldus de heer Verheul, het College deze plannen koestert, waarom moest dan destijds de kerktoren van Ritthem gerestaureerd worden. Ook merkte dit commissielid op dat de stedebouwkundige kosten voor het alternatieve plan van b. en w. in feite kosten voor 't sterfhuis zijn. De overige woordvoerders spraken zich in dezelfde bewoordingen uit, al vond de WD-er A. A. Gillissen de argumentatie van het College niet misleidend, maar zwak en slap. In zijn weerwoord zed burgemees ter Roemers dat het College geen bloemen voor de nota verwachtte, maar brandnetels. Het College, is niet over een nacht ijs gegaan en had ook liever voor de 60 woningen gekozen. Maar er waren drie punten die het College tegenhield. Aller eerst de hoge kosten (f 135.000,-), en ook de vraag of er inderdaad woningen zouden komen, als de grond bouwrijp zou zijn en of het doel wel bereikt zou worden. Maar de Ritthemers in de snikhete Vlis- singse trouwzaal haalden opgelucht adem, toen de burgemeester de com missie de toezegging deed om de nota opnieuw in het College te be spreken. Velen verlieten daarop het stad- Ritthem zoals het nu is. het resultaat te bespreken- De heer W. H. de Lange, onderwijzer uit Ritthem en tevens voorzitter van het gelijknamige wijkcomité noemde het resultaat verheugend en bemoe digend. Hij was blij dat de oommis- sieraadsleden zo goed weerwerk ga- huls om in de zwoele zomeravond ven tegenover deze nota, temeer omdat het alternatieve plan niets inhield. Hij was dan ook niet bang dat de raad deze zaak nog tegen houdt als dit punt in de vergadering van 13 augustus of later wordt be handeld. Maar ook dan zullen de Rtthemers de publieke tribune weer overspoelen. vanaf 15 juli 1971 tegen sterk verlaagde prijzen BOEKHANDEL MUL KRUGERSTRAAT 85-TEL 2733-VLISSINGEN Weer Spelevaren met de showboot Flandria ii ou, de heer Bogerd heeft zijn paard dan toch. Ik heb er nog even over in m'n rats ge zeten, want de kranten hadden het over „op stal" houden en zo, maar gelukkig wist een hunner te melden dat het paard dan toch aangeboden is. In het ge heim, slechts in het bijzijn van die ene krant, want de rest was kennelijk te gevaarlijk. Wat er ook gevaarlijk is: plankton. Daar kun je allerlei vergiftigingen van krijgen als mossel of alikruik zijnde en als kwal wordtj e er enorm groot van. Waardoor we dan voortaan met recht kunnen spreken van „grote kwal". Wilt u er dan wel even de afmeting bijgeven, want die aan de Zeeuwse kust zijn iets bescheidener van grootte dan in de rest van de Nederlandse wateren. Zijn wij altijd al een beschei den volk geweest. Als we het hoofd maar boven water hielden. Luctor et emergo. Maar je kan het ook overdrij ven, zoals die kwallen. Die gooien meteen hun hele lijf op het strand. Volgens de geruchten zijn ze in Kruiningen - een potvis kwijt. Iemand heeft hem gezien, maar hij is er weer vandoor. Nu schijnt hij achter de plankton aan te zijn. Datis goed voor de groei en dat heeft zo'n potvis wel nodig. Wordt het een „ton- vis". Intussen maakt de Zeeuwse koorschool het erg goed op En gelse grond. De Engelsen zijn een muzikaal volk en ze weten het Zeeuwse talent te waarde ren. Ook de BBC is laaiend enthousiast. Om het gemis van dit grandi ose koor wat te vergoeden heeft koning Boudewijn van België een bezoek gebracht aan Mid delburg. Hij heeft zijn opwach ting gemaakt bij Nehalennia onze Zeeuwse godin, die zoveel fruit op haar altaren doet. Misschien zoekt hij ook af- neemsters voor het overschotaan Belgisch fruit. Nou, daar hebben we hier ge noeg van altijd. Misschien dat het dit jaar wat beter gaat. De mensen moeten toch iets eten, nu. er geen mosselen genuttigd kunnen worden. En nu „het zo warm is helpt niets beter dan een appeltje voor de dorst. d'OESTER VLISSINGEN Het was even over half acht, toen de tros werd losgesmeten en het vlaggeschip van de Belgische redertf Flandria uit Antwerpen, de „Flandria 20" koers zette naar de middelgrote sluis bij het Vlissingse station. Nog geen tiental meters van de walle- kant klonk de heldere stem van de 17-jarige Vlissingse vakantie- werker Rob Vader over de showboat. Een showboat, die met vele genodigden, maar ook met Nederlandse en buitenlandse vakantie gangers enkele uren ging spelevaren op de Westerschelde. En Rob Vader leverde in de Nederlandse en Duitse taal zijn aandeel, dat bestond uit het opmerkzaam maken van de opvarenden op alles wat zjj tegenkwamen op het water. Onder de bekwame hand van de Belgische kapitein R. Rottiers en de stuurman D. Lejon ging de showboat na de sluizen te hebben verlaten de richting van Westkapelle op. Aan de rechterhand gleed het eiland en het strandbeeld van Michiel Adriaans- zoon De Ruyter voorbij. Terwijl de zon als een vuurrode bal langzaam maar zeker achter de horizon begon OPLAGE 32.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en In Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 °ostgiro 1114111 Bank Alg. Bank Ned. N.V„ Breda Ned. Credietbank N.V. Breda Druk: Toezending techn. mat n.v. telefoon 01155 - 2320. ADVERTENTIE-EXPL. I J. van der Hoeven, Vlissingen. SpuipleiD 94 Telefoon 01184-6830 REDAKTIE Mevr. B. F. Mulder-Kenter, Vlissingen. M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 7778 Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, weg te zakken, zwaaiden de opva renden naar de talrijke passanten op Neer lands unieke boulevard, waar het gebouw van de Zeevaartschool en de bomvrije toren als grote bol werken oprezen. Verder ging de reds. Langs de plaats waar de Nollediigk als een ware golfbreker in het water ligt. Daar waar de duinen beginnen en het strand als een lint langs de Walcherse kust loopt. Een enkele badgast zien wij daar op het strand lopen. Bij Dishoek brandt een klein kampvuur wat ons met weemoed aan onze kinderjaren deed denken, toen wii als kleine kinderen op het strand bezig waren met stokbrood bakken. Een enkel zeiljacht zien wij aan de horizon. Aan boord van de onvolprezen Flandria '20 wordt de stemming steeds, beter. Grote zee schepen die wij normaliter vlaik langs de boulevard zien varen pas seren de showboat op slechts enkele meters. De frisse zeewind waait om de oren van de opvarenden als onder het toeziend oog van de vuurtoren van Westkapelle de „Kaap Westka pelle" wordlt gerond. Op de terug weg wondt die feestvreugde aan boond groter. Nu worden alle tafels aan de kant geschoven en een enke ling laat zien dat hij op de woelige baren met beide benen op de grond of liever gezegd het dek staat. Met ware zeemansbenen worden de eer ste danspassen gezet. Een groepje vakantiegangers laat zich nu duchtig horen, hoewel ook zij stil waren toen de boot enigszins ging schom melen. En tussendoor vloeit het vocht n gaan de verschillende har tige hapjes van voor naar achteren en van boven naar beneden door de hele showboat. Inmiddels is de zon achter de horizon gezakt en worden overal de lichten ontstoken. In de verte zien wij de vlam en de daarbij behoren de rookontwikkeling (en uiteraard luchtverontreiniging), in het Sloege- bied, maar ook de lichtjes van Dow uit Terneuzen komen naderbij. In de buurt van Vlissingen zien wij de beloodsing der zeeschepen van zeer nabij. Maar hoewel weer op de rede van Vlissingen is de vaartocht nog niet voorbij. Het gaat nog wat ver der tot het schip ter hoogte Van de van Cittershaven vaart om daar met een ruime bocht weer naar Vlissin gen terug te varen. Even werden alle passagiers nog opgeschrikt, toen boven de dijk in de buurt van Fort Rammekens een enorme rookont wikkeling werd waargenomen en men de vlammen boven de dijk uitzag komen. Onze neus rook nieuws en snelden met enkele colle ga's naar de commandobrug. Daar bleek echter geen berichten binnen gekomen en toen bleek dat wij ook beschamend onze hoofden af moes ten wenden, want het was niets anders dan een kleine verbranding van vermoedelijk wat afval. Een showboat die op iedere vrij dagmiddag om 2 uur en 's avonds om half acht vanaf de Piet Heinka- de in d* maand juli vertrekt. Maar ook op 6 en 20 augustus kan men genieten van deze ongeveer drie urn- durende tocht. To n de sluizen weer achter ons lagen en ook uw verslag geefster van boord ging konden wij tevreden vaststellen dat deze tocht een grandioze belevenis is. Voor slechts f 6,- per persoon en voor kinderen- tot 12 jaar f 3,- kan men genieten van het spel der golven. En wij kunnen dan ook gerust met d nitiatiefnemers juichen: „Hoera, de showboat „Flandria" vaart weer!" Mogen wij ook u eens aan boord van diit feestelijke schip zien. Mevrouw Riemens, Plein 1940 nr.5 te Middelburg, kwam terug van va kantie en bij het doorbladeren van alle kranten kwam zij plotseling haar portret tegen in ons kringetje. Wat een verrassing! Zaterdagmorgen heeft ze haar vakantiereis nog even voortgezet in de vorm van prijzen- reis. Heerlijk hè mevrouw dit ex traatje, meestal geef je in de vakan tie meer uit dan dc bedoeling is en dan kan zo iets wel eens in zeei goede aarde vallen. Wie zal volgen de week de prijzenreis mogen ma ken? Degene die haar foto in hei kringetje tegenkomt kan het bewijs materiaal op ons kantoor, Spuipleir 94, Vlissingen ophalen. De gulle gevers zijn van dez< week: Banketbakkerij Faber, Bad huisstraat 28, DE BEKENDE KWA- LITEITSTAARTSlagerij De Vries, Waalstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, EEN KILO GEBAKKEN VIS UIT DE ZATERDAGRECLA ME: Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto De Grave, Walstraat 74, Waar debon van ƒ2,50 voor fotoartikelen; Kledingbokser, Lange Zelke 26, STROPDASOptiek Tiiroe, Walstraat 31, kaïnerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 129, een pruikeh- borstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella; Smits Kaas, Marktkraam pond kaas .naar vlot 3 Middelburg, Platenbon ter keuze; Fabro n.v., Domburgs Schuit- waarde van ƒ5,-; De Drie Tonnetjes, St.-Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee personen; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, Win kelcentrum Pauwen hof een Okay ijstaart t.w.v. ƒ4,-; 't Goudoppertje Walstraat, waardebon ƒ5,-; Potterie ■Jaap, St. Jacobastraat 33, Vlissingen, Waardebon ƒ5,- Midgetgolfbaan Delta Burgemeester Woelderlaan, Vlissingen, met gratis ronde plus koffie en Viola, Lange Voonstr. 47 in Goes een Falke -fantasiepanty- t.w.v. 10.95. t

Scheldebode | 1971 | | pagina 1