Verschuivend uitgavenbeeld mt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND r«£/JSu2, Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 5 9 JULI 1971 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De derde dinsdag in september heeft naam gekregen als dag van presentatie van het regeringsprogramma. Uit troon rede, miljoenennota en de daarbij beho rende stukken kunnen wij zien wat een regering in een komend jaar gaat doen. Bij de vorming van de nieuwe regering krijgen wij ditmaal vrij gedetailleerd een regeringsprogramma voor vier jaar ge presenteerd. Men kan daarin lezen dat bestedingsbeperking en versobering in de staatshuishouding heilige woorden zullen worden. Het dikwijls op een breed front aangevallen uitgavenbeleid van de overheid is ditmaal geanalyseerd, al ge beurd zo'n analyse meer politiek dan bedrijfseconomisch. DRASTISCHE BEZUINIGING OP ONDERWIJS In het algemeen zullen de overheids uitgaven worden geherwaardeerd. In principe betekent dit dat elke uitgaven post opnieuw bekeken kan worden. Echter met name de onderwijsuitgaven zullen drastisch worden herzien. De hieraan verbonden 27% van het natio naal inkomen met een tendens tot stij gen wordt blijkbaar toch te gortig ge vonden. Vooral het wetenschappelijk on derwijs krijgt de wind van voren. Met snelheid zaJl gestreefd worden naar vierjarige academische studies met controle op de studieresultaten. De toe- Vloed van studenten zal worden afge remd door een drastische verhoging van de collegegelden. Dat betekent niet dat er alleen hoger onderwijs is voor dege nen die het betalen kunnen. Er zal een ruime voorschottenregeling komen, maar die zal rentedragend zijn. De uitgaven voor onderzoek zullen meer doelgericht worden. Bij de scholenbouw zal naar versobering worden gestreefd met een duiddlijk aksent op de bouw van semi- permanente gebouwen. Wij moeten afwachten of de hier te nemen maatregelen zoveel kostenbespa ring zullen brengen dat de geplande meerkosten voor werving en opleiding van leerkrachten, voor verbetering van kleuter- en lager onderwijs en voor de werkende jeugd kunnen worden opge vangen. Per saldo is er dan nog geen uitgavenbeperking, maar het regerings program voorziet voornamelijk in een zodanige uitgaven-verschuiving dat per saldo stijging wordt voorkomen. De staat zal haar risico in het kader van de Veewet beperken. De ruilverkavelin gen zullen meer op de beurs van de be trokkenen gaan drukken. Voorts zal er gestreefd worden naar afschaffing van de premiespaarwet, hetgeen moet wor den toegejuicht. De bevordering van het spaarloon zal er tegenover staan. Voor inflatiebestrijding kan het spaarloon in derdaad effekt sorteren mits op vol doende schaal toegepast. Kinderbijslag en A.O.W. Ook in het sociale vlak zal het bezui- nigingskoord worden aangetrokken. De uitvoering van de bijstandswet zal wor den herzien en andere sociale wetten zullen danig worden aangepast dat er daar hulp wordt gegeven waar dit wer kelijk nodig is. Hoe dit in de praktijk uitwerkt zullen wij moeten afwachten. Ook in de sfeer van de ziektekostenver zekering komt er verandering. Het vaak besproken beperkte eigen risico zal wor den geïntroduceerd. Daar zal wel flink tegen gemopperd worden, maar de ko gel moet nu door de kostenkerk. Ook de kinderbijslag zal worden aan getast. Om tc beginnen geen verhoging van de bijslag meer voor het eerste kind en mogeOijk algehele afschaffing van de bijslag voor het eerste kind. In een la ter stadium zal ook de bijslag voor het tweede kind worden aangetast. Ook te genover al deze bezuinigingen op soci aal gebied staan uitgaven-stijgingen te wachten. De optrekking van A.O.W. voor gehuwden tot het minimum-loon staat op het programma, evenals de in voering van een algemene verzekering voor arbeidsongeschiktheid. De vergrij zing van ons volk en de perfektionering van de gezondheidszorg zullen zoveel middelen meer vragen dat de winst aan het ene front door de kostenstijging el ders ongedaan wordt gemaakt. De belastingen In het vlak van de belastingen, inko mens heeft de nieuwe regering ook ge wijzigde beleidspunten. In het algemeen zal de z.g. profijtgedachte ruim worden toegepast. Dit betekent dat telkens daar heffingen komen waar de burger ergens profijt heeft. Dit betekent een zoveel mogelijke verhoging van allerlei retri buties. In de belastingsfeer zal er verhoging komen bij de successierechten en bij de vermogensbelasting. Men zal belasting heffen op gerealiseerde vermogenswin sten met de daarbij behorende aanpas sing van de inkomstenbelasting. Er zul len fiscale faciliteiten komen voor spaar loon. De wiebeltax, zijnde een extra toe slag op de verschillende belastingen, zal ook in 1972 worden geheven. Topsalarissen. Topsalarissen en hogere inkomens zul len worden gematigd. Hierover zal over leg gepleegd worden met de organisa ties van vrije beroepen en men zal zich bezinnen op een aantal salarissen van de overheid. Voor zover men bedoelt dat 'n einde wil maken aan uitwassen als over matige wachtgeldregelingen e .d. moet dit worden toegejuicht. Bedoelt men echter dat men het salarisniveau in ambtelijke kringen wil drukken en daar naast het aantal vakatures tot de helft wil terugbrengen dan vrezen wij dat het overheidsapparaat binnen enkele ja ren met tweede kwaliteits arbeidskrach- tenwordt bemand. Het overheidsbedrijf is het grootste in het land. Wil men dat efficiënt 'laten werken dan zal men be kwame medewerkers moeten aantrek ken. Teamgeest noodzakelijk. Bij alle vraagtekens die er blijven moet gesteld worden dat het regeerak koord voor de toekomst is doortrokken van een geest van goede wil om het uitgavenspook te lijf te gaan. Als deze goede wil wordt gevolgd door goede teamgeest in het kabinet om het pro gram eensgezind uit te voeren dan zal ons volk van dit akoord profiteren. Als de aanwezige tegenstellingen in de nieu we regering niet worden onderdrukt zal de uitgavenverschuiving alleen maar tot gevolg hebben dat de stijgingen met spoed tot stand komen en de bezuinigin gen zullen worden uitgesteld of tegen gewerkt. In dat geval zal het kabinet geen twee jaar bestaan. (Nadruk verboden) ADVERTEREN IN DIT BLAD HEEFT ALTIJD NOG SUCCES GEHAD La Ligne Question van Hans Julio: DE EERSTE NEDERLANDSE HAARMODE De kortgeleden uit Canada terugge keerde Nederlands kapper Hans Julio heeft zojuist een nieuwe haarlijn gelan ceerd, die als eerste vertegenwoordig ster van een echte „Nederlandse haar mode" mag worden aangemerkt. In zijn kapsalon aan de De Clercqstr. te Amsterdam creëerde hij de „Ligne Question", een soepele lijn, die helemaal in deze tijd van zich vrij voelen en zich vrij bewegen thuishoort. Het wezenlijke kenmerk van deze lijn wordt gevormd door het losjes naar bui ten krullende onderhaar, dat lichter ge kleurd en langer is dan het bovenhaar'. Deze coiffure kan zowel op half-lang en lang als op kort haar worden toege past. Tegelijk mt de „Ligne Question" pre senteerde Hans Julio een aantal nieuwe haarkleuren, die speciaal geschikt zijn voor het Hollandse type vrouw. Het zijn zachte, matblonde tinten met grijseffekt, die het heel goed doen Dij de nieuwe mo dekleuren van kleding en make-up. Hans Julio heeft zich voorgenomen voortaan ieder jaar een nieuwe lijn te creëeren, zodat de modebewuste Neder landse vrouw niet langer afhankelijk behoeft te zijn van de strenge voorschrif ten der Franse haarkoningen. Bovendien is het zijn ideaal een haute coiffure te scheppen, die draagbaar is voor iedere vrouw. KALKOENTJE PILS De heer Van Brakel uit Wageningen, die aJl ruim 20 jaar behoort tot de vaste staf van kellners in Ouwehands Dieren park en bekend staat om zijn olijke stre ken, heeft opnieuw van zich doen horen. Hij was de Betuwe ingetrokken met een vriend om wee jonge kalkoenen te gaan kopen, die zoals te doen gebruikelijk bij de Van Brakels, vet mest voor de in het verschiet zijnde Kerst. Toen de koop was gesloten op weg naar huis zo'n echt gezellig ouderwets Betuws cafeetje aan gedaan. De kalkoenen werden voor alle zekerheid mee naar binnen genomen. Beide heren gingen zitten en op de twee andere stodlen werd een kalkoen gezet. Toen de kastelijn kwam vragen wat de heren wilden gebruiken, antwoordde de heer Van Bragen: „Vier pils alstublieft." „Maar u bent toch met z'n tweeën," merkte de kastelijn verbaasd op. „En die beide heren dan?", aldus Van Brakel, onderwijl veelbetekenend wij zend op de beide kalkoentjes. De kaste lijn trok zich zonder commentaar terug. Hij bracht vier pils, Van Brakel reken de af en onder het nieuwsgierig oog van de kastelijn verdween het gerstennat in de dorstige kelen van de beide kalkoen kopers •(kalkoentje óók wijnflesje van 1/5 1.) GIROBETAALKAARTEN NU OOK IN OOSTENRIJK INWISSELBAAR Met ingang van 1 juli a.s. zal Oosten- rijkzich voegen bij de landen waar de girobetaalkaarten op de postkantoren kunnen worden ingewisseld voor vreem de valuta. Per girokaart kan een be drag van 1000 Oostenrijkse Schillingen worden opgenomen. De postkantoren, welke in de z.g. „Zollausschluszgebiete" gelegen zijn, zijn hier van uitgesloten. Oostenrijk is als negende land tot deze regeling toegetreden. De andere landen zijn Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Noorwegen, Finland, Zweden, Verenigd Koninkrijk en Luxemburg. HOTPANTS EN SUIKERKLONTJES Dat suikerklontjes het dragen van hotpants zouden vergemakkelijken be hoeft wel enige nadere verklaring. Hot pants zijn ideaal in het zomerseizoen, omdat het prachtige „bruinbranden" van de benen nu niet beperkt blijft tot het strand of het weekend. Het typisch vlashaar op de benen vormt soms een struikelblok. Een scheermesje of bepaal de crèmes willen wel 'helpen, maar het haar keert in hinderlijke mate weerom. En hier zouden nu suikerklontjes die andere middelen kunen vervangen. Vol gens een recept uit het Oosten zou het volgende middeltje tot goede resultaten leiden. In een kleine hoeveelheid lauw water worden wat scheutjes glycerine en drie suikerklontjes opgelost. De al dus verkregen stroperige massa nu in de huid gemaseerd. Het vlashaar moet nu vanzelf verdwijnen. En dan te be denken dat dit middeltje maar enkele centen kost. (Consu) li cf ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED, Boorwater. Weet u een recept om zelf boorwater te maken? Boorwater is een oplossing van 3% boorzuur in 97% water. Het is beter om het vers bereid te gebruiken en niet al te lang te bewaren. Koop huis. Wij kochten een huis in een andere plaats en hebben gezien dat alles goed was. Nu wij er ingaan was het hardboard van de muur af en nog op andere plaatsen en de verwarming in de douche was ook weg. Mag dat? Wij weten niet wat u bij de koop van dit huis bent overeengekomen. Is het hardboard op de muren ter sprake ge komen en zou dit blijven zitten? Evenzo met de verwarming in de douche. Wij nemen aan dat het hier om een losse elektrische kachel ging en die zou dus mogen worden verwijderd, indien niet nadrukkelijk was overeengekomen dat deze bij de koop was inbegrepen. Wel licht kunt u bij de notaris vragen wat uw rechten zijn in deze. Munt. Ik ben in het bezit van een gave munt uit 1766, met aan de ene kant „Zeelandia" en aan de andere kant een wapen met een leeuw en „Luctor et Emergo". Kunt u mij zeggen wat dit voor munt is en wat de evt. waarde is? Uw munt zal van koper zijn en onge veer met een middenlijn van 22 mm. Het is dan een duit. Acht duiten waren een stuiver; twintig stuiver een gulden. Destijds, tot in de Franse tijd toe, ga ven de gewesten him eigen munten uit. Deze duit is dus van het gewest Zee land, geslagen te Middelburg, met als muntteken een toren of burcht boven de provincienaam. Luctor et Emergo is de Zeeuwse wapenspreuk, die betekent: ik worstel en kom boven. De waarde van deze munt varieert met de kwali teit, van normaal gebruikt tot gaaf en zeer gaaf, tot perfekt (stempelnieuw) van rond 1,50 tot 4,tot 8, Zonnewijzer. Ik wilde in mijn tuin een zonnewijzer gaan zetten, doch daar ik hem zelf wilde gaan maken vraag ik u, hoe moet ik de cirkelvormige ba nen t.o.v. elkaar plaatsen en hoe moet het geheel in de tuin geplaatst worden Van de Vereniging voor Handenarbeid te Utrecht vernamen wij dat het juni- nummer 1971 van „Vrije Tijd" (uitgave van de Spaamestad, Haarlem, gironum mer 9229) een artikel bevatte over het vervaardigen van een zonnewijzer. U kunt een los nummer 0,95 bestellen bij het hierboven genoemde adres. Erfpacht. De kerkvoogdij heeft zo'n kleine 100 jaar geleden stukjes grond in erfpacht uitgegeven voor 15 cent per vierkante roede per jaar. Voor eeuwigdurend aan mensen die daar een huis op wilden bouwen. Kan en mag de prijs, die steeds zo is gebleven, aan de tegenwoordige worden aangepast en wanneer een huiseigenaar het huis ver koopt aan een lidmaat der Herv. kerk, wat verplicht is. kan dan de prijs wor den opgevoerd? Bij een eeuwigdurende erfpacht kunt u, zolang de erfpachter zijn verplichtin gen nakomt, niet aan de pachtprijs ver anderen. Gedurende de erfpacht is het de erfpachter, die over de opstal (het huis) beschikt en zelfs zijn erfpacht kan overdoen. Degene die de erfpacht uitgaf staat hierbuiten en 'heeft noch zeggenschap in noch deel aan het geen de erfpachter deswege doet. Autokosten. Mijn dochter is in het bezit van een Fiat 850 special, daar zij samen met haar vriendin op vakantie wil gaan, wij willen graag weten hoe veel haar vriendin per kilometer moet bijdragen aan de autokosten. Wij raden u aan om een formulier met kilometerprijsberekening aan te vra gen bij de A.N.W.B. Dit is een zeer ge- specificerde berekening waar o.a. bij zijn ingecalculeerd verzekeringen, wegenbe lasting, afschrijvingen, reparatie enz. door GERRIT FRANSEN 30) In feite is het hotel van haar, maar ik heb vernomen, dat ze er uit wil en als Tollebririk in zijn eentje het gaat be heren, moet je maar afwachten, wat er van terecht komt. In de raad is hij en fant terrible, gooit op alle slakken zout, maar men neemt hem al lang niet meer serieus. In het verleden heeft hij wel eens wat gehad met een kamermeisje. Dat schijnt zijn moeder met geld glad gestreken te hebben. In ieder geval was het kind meteen verdwenen en niemand heeft ooit meer wat van haar gehoord. En de laatste tijd reist hij nog al eens naar de stad. Wie weet, wat hij daar heeft zitten Te hooi en te gras informeerde Evert ook nog bij enkele winkeliers, die hij wat beter kende, doordat hun kinderen bij hem in de klas zaten, maar veel wij zer werd hij er niet van. Eén ding was hem wel duidelijk: de meerderheid van Dalewoud was bevooroordeeld, omdat Tollebrink buitenkerkelijk was. En bui tenkerkelijken werden in deze contreien nog als „heidenen" gedoodverfd. Of het al of niet waar was van dat kamermeisje, kon hij niet controleren. Ik kan moeilijk naar zijn moeder gaan vragen wat hij indertijd heeft uitge haald. En zelfs als het waar is menigeen haalt in zijn jonge jaren wel eens iets uit, wat niet helemaal door de beugel kan. Moeten we hem dan maar meteen veroordelen? Na het verstrijken van de week schreef Evert een briefje, waarin hij zo veel mogelijk op de vlakte hield. Gaat het later mis, dan zal ze mij in elk ge val niiets kunnen verwijten. In het voorjaar trouwden Pim Tolle brink en Alie Stavenisse in de woon plaats van de bruid. Evert en Dinie wa ren uitgenodigd en Evert nam een vrije dag van de school zodat hij het huwelijk kon bijwonen. Hoewel Alie al bijna veer tig was, zag ze er op haar huwelijksdag uit als een stralende, jonge bruid. Evert moest toegeven, dat Tollebrink 'n knap pe vrouw in zijn huis kreeg. Hoewel de knapste van allen ontegenzeggelijk de dochter was. Als die in Dalewoud kwam wonen, kon dat nog wel eens moeilijk heden geven. Dalewoud zelf nam het bericht, dat Tollebrink getrouwd was met een knap pe weduwe, die nog een veel knappere dochter bezat, met weinig interesse op. Eentje uit de stad, concludeerden de Dalewoudse vrouwen, dus veel bizonders zal het wel niet zijn. Op de een of andere manier was Ha- nekam er achter gekomen, dat Evert met zijn vrouw bij het huwelijk aanwe zig waren geweest. „Dat jij zoiets doet, als christelijk onderwijzer, Veswijk, kan ik niet begrijpen. Die mam stoort zich aan God noch zijn gebod. Met zulke mensen moeten wij ons niet bemoeien. We moeten aan onze positie in dit dorp denken." Op afgemeten toon had Evert geant woord: „Luister eens, Willem, m'n vrouw en die van Tollebrink waren vroeger collega's. Ze werkten op hetzelfde be drijf. Wegblijven zou een belediging zijn geweest. In de tweede plaats heeft een ander niet met mijn privéleven te ma ken. Ik weet niet, hoe men daarover in dit dorp denkt, maar ik wens geen in menging in mijn privacy. Als je dat nu eens goed in je oren knoopt?" Hanekam was misschien wel even ge schrokken. „Ik meende er goed aan te doen je te waarschuwen. Wij zitten nu eenmaal, gezien onze positie als onder wijzer aan een christelijke school, in een glazen huisje." Evert besloot het maar van de humo ristische kant te bekijken. „Ik zal Dinie vragen een paar gordijnen te maken. Dan is mijn glazen huisje tenminste on- doorzichtbaar. HOOFDSTUK XIII Evert heeft geen medewerking In het voorjaar wist Dinie: Ik ben in verwachting. Terwijl ze dag naar het ouderlijk huis was, maakte ze van de gelegenheid gebruik om haar oude huis dokter te bezoeken. De arts in Dale woud was met vakantie en zijn vervan ger was haar helemaal onbekend, zodat ze zich liever tot haar oude, vertrouwde dokter in de stad wendde. En deze be vestigde, wat ze zelf al enige weken vermoeddebegin november zullen Evert en ik een baby hebben. Toen ze het aan Evert vertelde, was deze minstens even blij en enthousiast als zijzelf. En hij realiseerde zich terde ge: dit zal heel wat veranderingen te weeg brengen. Dinie zal zich wat meer moeten ontzien. Bovendien moeten we extra gaan sparen, want een kind kost vandaag de dag een schep geld. Hoewel het dochtertje van Griet Al ters, dank zij de voorzichtige en tacti sche duwtjes van Evert Veswijk wat meer, zij het schoorvoetend, door enke le andere meisjes op de school werd ge accepteerd, maakte Evert zich toch nog zorgen over haar toekomst. Greetje was ontegenzeggelijk de beste leerling van zijn Mas. Ze stak met kop en schouders uit boven alle anderen en op een mor gen, toen hij haar taalschrift corrigeer de en als gewoonlijk geen enkele fout kon vinden, kwam de gedachte in hem op: „Dit kind is uiterst begaafd, dat moet doorleren. Maar hoe zal ik dat voor elkaar krijgen Tien tegen één, dat men haar nadat ze de leerplichtige leef tijd te boven is, op de boerderij haalt. Hoewel hij de grootmoeder kende als Iemand waarmee niet te praten viel, kwam het plan bij hem op eens met de moeder te gaan praten. Tenslotte moest uiteindelijk zij beslissen. En tevens eens informeren, wie de toeziende voogd zou zijn. Dit laatste kwam hij te weten van zijn hoofd, met wie hij een keer over de toekomst van het meisje sprak. Van Bragen was op de hoogte van de uit stekende vorderingen, welke dit kind op school maakte, maar veel kans gaf hij Evert niet. „Ga eens naar die man, Evert. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1