de scheldebode (muivvsc Scheldebode-kringetje Opel 1 in Nederland Opel 1 in Vlissingen G.P.M. JANSSENS Opel dealer de zuidwester combinatie DE HISTORISCHE VONDSTEN VAN COLIJNSPLAAT VOOR DE LAATSTE MAAL OP DIT TERREIN huis aan huis-blad COLIJNSPLAAT „Snoep gezond, eet een appel", moeten de Romeinse en in de tweede en derde eeuw na Christus ge boorte „inheemse" kooplieden, schippers en andere Engeland vaarders tegen Nehalennia gezegd hebben, de godin die zij in de tempel van Colijnsplaat om een „goede vaart en een be houden thuiskomst" baden. Vorig jaar zomer en herfst, en dit jaar winter en voorjaar, werden door archeologen van het rijksmuseum voor oudheden te Leiden samen met schipper K. J. Bout van de Tholen 6 en een duikersploeg van de Genie totaal zo'n slordige 150 altaren van die tempel uit de Ooster- schelde opgevist. Midi of maxi Enthousiasme Toeristen Romeinse Schelde Gemeente atlas van Zeeland 39,00 Kabinet van Zeeuwse gezichten 45,00 HMRUITER Wij hebben weer enkele auto's uit voorraad leverbaar. De beste service voor uw auto Vraag gratis, vrijblijvend proefrit Telefoon 7100. Vert. 7144, b.g.g. 3184 Pres. Rooseveltlaan 772 VLISSINGEN de scheldebode 22e JAARGANG No. 27 UITGAVE: N V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE SIEM - BREDA DONDERDAG 8 JULI 1971 NEHALENNIA: HET „ZEEUWS MEISJE" UIT DE OUDHEID Het puikje van het puikje van deze „Vondst van de eeuw" die het Noordbevelandse Colijnsplaat in één klap wereldvermaardheid gaf, staat nu in het Middelburgse stadhuis tentoongesteld en is in de eerste bezoekweek al door... ruim 2000 bui tenlanders en „inboorlingen" beke ken. Een speciaal Nehalennia-con- gres trok twee dagen lang allerlei deskundigen uit binnen- en buiten land naar Middelburg, maar dat kon niet verhinderen dat men het over allerlei door de geheimzinnige godin opgeroepen vragen niet eens kon worden- Een van die vragen was: waar heeft in de Romeinse tijd de Schelde gestroomd, stond de tempel op de noordoever en hoe zat het met de „inboorlingen" en andere aanbidders, die toen ook al uit bin nen- en buitenland naar Zeeland kwamen? Een van de opvallendste bijzon derheden van de altaren was het afgebeelde fruit, dat levensecht, „zo voor het grijpen", maar van steen, op de altaren was uitgehouwen. In enkele gevallen was het fruit op de altaren niet meer zichtbaar, maar werd slechts aangeduid door een schaaltje of „plat" waarop de Keul se, Franse, Belgische, Trierse of Zeeuwse gulle gevers écht fruit neerlegden. En dan echt niét omdat er toen ook al een fruitcrisis met appel- en peren-bergen bestond, maar gewoon omdat zij iets tegeno ver de door de godin geleverde prestatie wilden stellen. Meestal be trof het inderdaad appels en peren, maar op een een dezer dagen door de militaire duikers bovengehaald altaargedeelte (dat overigens precies bleek te passen op een al eerder opgeviste altaarhelft) stonden duide lijk andere vruchten afgebeeld, door een kruis in vier parten verdeeld, dus perziken of granaat-appels. De godin zelf hield ook wel van een appeltje voor de dorst op zijn tijd. U zult zich afvragen, wat er gebeurde, als eën Engelandvaarder niet door de godin beschermd werd. Welnu, dan kon hij het nooit meer navertellen en er waren op die ma nier ook nooit mensen die met godin „Lenny" een appeltje te schillen hadden. De godin had zelf trouwens ook altijd een mandje fruit naast zich staan, terwijl veelal op de zij kant van het altaar een hoorn des overvloeds (juist: met vruchten) of een „fruitboom" stonden afgebeeld: bewijzen dat Nehalennia in de ogen van op zijn minst de plaatselijke of regionale bevolking (men heeft evenwel niets van een dorp aange troffen) een vruchtbaarheidsgodin moet zijn geweest. Grappig is overigens dat Nehalen nia is afgebeeld in de Zeeuwse kle derdracht van haar tijd: een midi- of maxi-jurk met een schouderman teltje, pellerientje ofwel „Zeeuwse omslagdoek"... Hoewel er natuurlijk ontzaglijk veel meer over de enige tot nu toe bekende (eertijds ook al, zij het in mindere mate, in Domburg aangetroffen) „Zeeuwse godin" alias „Het Zeeuws meisje uit het land waar het leven toen nog goed was" te zeggen valt, beperken wij ons hier. Wel nog iets over de toenmali ge Schelde. De meest waarschijnlij ke theorie is, dat die vanuit België (Gallia Belgica) via het huidige smalste punt van Zuid-Beveland, bij Kortgene, verder via de huidige Oosterschelde, ten noorden van het Colijnsplaat van nu en ten zuiden Agrarische dagen weer van start te Oost-Kapelle OOSTKAPELLE Voor de negentiende maal zullen op Walcheren de Agrarische dagen worden gehouden en wel op het terrein van de heer A. Maljaars, Duinweg 107 te Oostkapelle. De dagen zjjn op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli a.s. Voor de laatste maal in de ge schiedenis van de agrarische dagen is het terrein te Oostkapelle be schikbaar en daarom wordt thans al omgekeken naar een ander terrein. Volgens de secretaris van het organiserende comité, de heer B. Koole jr., moet het terrein wel definitief zgn, want men is al een paar keer noodgedwongen verhuisd en thans moet men weer wijken, nu door bungalowbouw. Inmiddels is er al overleg gaande met ondermeer de gemeente Vlissingen, maar tot tastbare resul taten is men nog niet gekomen. De agrarische dagen zelf beloven weer een groot succes te worden. Behalve de traditionele keuringen is er een uitgebreid programma sa mengesteld dat de bezoeker en be zoekster twee plezierige en fijne dagen moet bieden. Op de eerste dag kan men van de levende have van het bedrijf in al zijn facetten genieten. Daarbij mag men wel eens even stil staan en zich realiseren dat de structurele veranderingen op de bedrijven het voor de deelnemers niet eenvoudiger maken om met hun dieren een dag het bedrijf te verla ten. Toch beseffen zij, en ook de toeschouwers, dat deze dag ontmoe tingskansen biedt. Hier blijkt uit de OPI.AtiË 32.50(1 EX Verschijnt wekelijks gratis buis aan buis op Walcheren en in Breskens. Al) V ËRTËNTIE-EXPL. t J. van der Hoeven, Vlissingen. Spuiplein 94 Telefoon 01184 6830 ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij De Stem. Breda Reigerstraat 16 Telefoon 01601' 22341 °ost.giro 1114111 Bank Alg Bank Ned N.V. Breda Ned Credietbank N-V. Breda REDAKTIË Mevr B F Mulder-Kenter. Vlissingen. M Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 -7778 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155 - 2320. discussies, het wedstrijdelement, de exterieurbeoordeling en de show dat dit alles waardevol en zinvol is om mee te maken- Ook nu weer zullen de inzenders van 142 stuks rundvee laten zien wat enthousiasme en inzet voor dee fok kerij vermag. De laatste jaren wordt steeds duidelijker, dat de rund veeteelt bedreven kan worden met behiulp van nauwkeurig rekenen met alle beschikbare gegevens. Alle or ganisaties, betrokken bij de rund- veefokkerij, trachten de onderne mers de nodige informatie te ver strekken. Verwacht mag worden dat dit in de toekomst een duidelijker gerichtheid krijgt waardoor het voor de veehouder eenvoudiger wordt zijn keuze te maken. Het programma voor de tweede dag is aantrekkelijk. Hier kan de consument in contact komen met de producent, hetgeen zeker in de te genwoordige tijd van groot belang is, nu beiden van elkaar af zijn komen te staan. Een van de attrac ties die te zien zijn is wel de stand van de Coöperatieve Melkinrichting „Walcheren". In onze vorige editie maakten wij melding dat deze melk inrichting met z.g. blockverpak- kïng op de markt is gekomen. De belangstellenden kunnen bij een be zoek aan deze stand zien hoe het allemaal in zijn werk gaat. De melk die verkregen wordt volgens koelke- ten in eenmalige blockverpakking zal op de Agrarische dagen tentoon worden gesteld. Daartoe is ook een melkkoeltank opgesteld alsmede de moderne uitrustingen die gebruikt worden bij het ^pezorgen van deze produkten. Op het terrein zijn ook stands aanwezig van de Coöperatie ve veevoederfabriek „Sloten" te Leeuwarden; de Handelsbedrijf Mei zon te Middelburg en Serooskerke en de heeer H. Jacobs uit O.-Souburg met een aantal dwerggeiten en bok ken. De gezamenlijke Plattelandsjonge- ren van Walcheren organiseren tij dens beide dagen een loterij- Met deze loterij wil men op deze agrari sche dagen de kosten van het jonge renwerk bestrijden. De prijzen voor deze loterij zullen dit jaar bestaan uit levende have. Op zaterdagmid dag wordt door de agrarische jon geren een kunstmarkt georganiseerd. Hiervoor heeft men een aantal men sen aangetrokken die demonstraties geven. Zo is er een sieradenmaker, een pottenbakker, een kunstschilder, een koperslager, iemand die het spinnewiel bedient en iemand aan het weeggetouw. Verder kan de be zoeker oude werktuigen en antieke spullen bezichtigen. Ook is er gele genheid om bepaalde dingen te ko pen. De agrarische dagen ziijn volgens de heer Koole beslist toeristische attracties. Hij baseert dit onder an dere op gegevens van 1970. In dat jaar kwamen onder meer bussen met toeschouwers uit België, maar ook veel vakantiegangers zullen het ter rein met een bezoek vereren. 7ii worden door duidelijke affiches de hoogte gebracht van wat er tv doen is. De heer Koole kan iedereen die dat maar wenst alle inlichtingen verschaffen. Zijn adres is Steen- wijkstraat 5 te Oost-Souburg, tele foon 01183-1345. Op dat adres is ook de fraai uitgevoerde catalogus gratis verkrijgbaar. Het bezoek aan de Agrarische dagen kost voor volwas senen per dag f 2,- en voor kinderen de helft, f 1,-, maar dat is het beslist wel waard. van het in de 17e eeuw verdwenen eiland „Orizant" gestroomd heeft. De Westerscheldemonding is pas veel later ontstaan toen de Honte uit Zeeuwsch-Vlaanderen zich samen voegde met een zij-doorbraak van de Schelde. De aanwezigheid van de Schelde als grensrivier tussen de Romeinse provincies Gallia Belgica en Germania Inferior maakt de aan wezigheid van twee gelijksoortige tempels op zeer korte afstand van elkaar (Domburg en Colijnsplaat) verklaarbaar- Daarbij hoort ook het vermoeden dat het eiland Orizant in de Ro meinse tijd heeft „vastgezeten" aan Schouwen. Een van de vele vragen waarmee men nog blijft zitten is: welke rivier stroomde er door Zuid- Beveland via Hoedekenskerke, Elle- woutsdijk en 's Heer Abtskerke naar Domburg? Volgens de Goese- naar I. Ovaa, bodemkundige van de Stichting voor bodemkartering te Wageningen, moet dit de Romeinse Schelde zijn geweest. In elk geval heeft men er sporen van Romeinse bewoning aangetroffen. Binnenkort gaat men in „Schrabbekerke" (zoals 's Heer Abtskerke genoemd wordt, een systematische opgraving begin nen. Misschien brengt die wel meer duidelijkheid. Voorlopig moet u het echter doen met de expositie die tot en met augustus in Middelburg te zien is, waar u een „fruitberg" aan informa tie kunt opdoen, al is het alleen al uit de voortreffelijke en goedkope catalogus met diverse populair-we- tenschappelijke verhandelingen, en waar u bovendien uw licht eens kunt laten schijnen op de vele onop geloste problemen. Wellicht levert enige meditatie bij het Nehalennia- beeld of bij een altaar-inscriptie (het betrof namelijk géén gevers, „die onbekend wensen te blijven") waar devolle theorieën op van de zijde van de „inboorlingen". Want het is en blijft tenslotte „hun" godin.- Mensen, mensen waar moet het naar toe, als ze bij de PTT niet eens meer op de klok kunnen kijken. Ik had er al vaker iets over horen ruisen in mijn oester schelp in de Oosterschelde. Maar nu heb ik het dan toch eens aan de lijve ondervonden. Drie mi nuten voor tijd gaat de deur dicht en ook al verwacht u een brief of iets anders van de ko ningin van Sheba, hoe u ook smeekt of bidt u komt zo'n post kantoor niet meer in. De deur is dicht ....en blijft dicht. Ei genlijk is het wel verklaarbaar. De klok binnen loopt drie minu ten voorNet genoeg om „op de klok" bij het fietsenhok of de parkeerplaats te zijnWaar ergens in Zeeland Dat hebt u zelf misschien al eens ervaren. Zo nietdes te beter Ik kan het niet helpen hoor, maar ik heb nog meer grieven in mijn schelp verborgen. Nou, zegt u nu zelf. U bent toch ook wel een beetje geschrokken van die zaak in s' Gravenpolder. Wo nen ze daar aan de Bosseweide in keurige woningwetwoningen. Die echter bij slecht weer wind en regen doorlaten. Dan is het geen huis meer maar een tocht- schuur, wat u? Nou, dat vonden ze in 's Gravenpolder ook en daarom vroegen ze de gemeen te om verbeteringen. Nu is het dan zover. De klachten zullen worden verholpen, maar, zegt gemeentewerken, dat is dan wel een reëele verbetering van de woning en daarom moet er een tientje meer huur per maand worden betaald. Komen ze wel even letterlijk van de regen in de drup daar op de Bosseweide Nu we het toch over nattigheid, hebben. Volgens het visserij weekblad Schuttevaer wordt het Zeeuwse water dood water. Dat heeft dan met vervuiling van de Rijn, het Bodenmeer en de af sluiting van de Oosterschelde te maken. Ze praten over mosterd- na-de-maaltijd zullen ze uit dat dode water trouwens niet meer halen. Ik zal toch eens bij huis vesting om een andere woning moeten gaan vragenDes noods voor een tientje meer huur d'OESTEP Ha, Ha, moet de heer J- Koolwijk gedacht hebben, dat zal me 't week endje wel worden. Al die fijne prijzen die de verschillende winke liers voor het Scheldebodekringetje beschikbaar stellen hebben hun plaats al gevonden in het huis aan de, Vincent van Goghlaan 253 te Vlissingen. Ja, wat dacht u, ook mannen vinden het wel eens leuk een taart te winnen om moeder de vrouw mee te verrassen. En wij houden nog lang niet op met het kringetje dus iedere week kan uw foto daarin staan. Wie zou het deze week weer zijn. Wij wachten af. De gelukkige kan zijn bewijsmateriaal afhalen op ons kantoor aan het Spuiplein. De gulle gevers zijn van deze week: Banketbakkerij Faber, Bad huisstraat 28, de bekende kwaliteits taart; Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon bad- schuim; Foto De Grave, Walstraat 74, Waardebon van f 2,50 voor foto- artikelen; Kleddngbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 31, kamerthermometer Sporthuis Roovers, Walstraat 129, een pruiken borstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rode Mistel- la; Smits Kaas, Marktkraam pond kaas naar keuze; Fabro N.V., Dom- burgs Schuitvlot 3, Middelburg, pla ten bon ter waarde van f 5,-; De Drie Tonnetjes, St.-Jacobastraat 4, koffie met gebak -oor twee personen; Sla gerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, winkelcentrum Pauwenhof een Okey ijstaart t.w.v. f4,-; Firma 't Goudoppertje, Walstraat, waarde bon f 5,-Potterie Jaap, St-Jaooba- sfxaat 33, Vlissingen, waardebon ƒ5; Midgetgolfbaan „Delta", Burge meester Woelderlaan, Vlissingen, met gratis ronde plus koffie en Vio la, Lange Voorstr. 47 in Goes, een Falke fantasiepanty t.w.v. f 10,95. Zojuist verschenen (herdruk van 1871) BOEKHANDEL PAUL KHUGERSTRAAT S» -TEL.27M- VLISSINGEN

Scheldebode | 1971 | | pagina 1