Nehalenniatentoonstelling in Middelburg is vandaag open Vlissingse burgemeester optimistisch over omzet de scheldebode Acryl zomerdekens HH DE KLERK zeeuwse I; ^3 Schelde - kringetje de zuidwester combinatie BIJ OPENING VISSERIJ -ACCOMMODATIE Tweedaags congres over Zeeuwse godin DE RUITER huis aan huis-blad Altaarfragmenten Pufhok Loswal Maten en prijzen van morgen: Vaderdag Voor elke VADER hebben wij wel IETS APARTS 22e JAARGANG No. 24 UITGAVE: N V. UI IGEVERSMAA fSCHAPPIJ DE SlEM - BREDA Donderdag 17 juni 197i MIDDELBURG De Commisssaris der Koningin in de provincie Zeeland, Mr. J. van Aartsen, heeft gisterenmiddag de Nehalennia tentoonstelling in de v.m. Vleeshal in het Middelburgse stadhuis of ficieel geopend. Deze grote tentoonstelling is gewijd aan de godin Nehalennia en aan Zeeland in de Romeinse tijd. Meer dan vyftig on langs uit de Oosterschelde opgeviste altaren, beelden en fragmenten zullen op deze expositie te zien zijn; een expositie die ingeleid wordt door een tweedaags Nehalennia-congres in het stadhuis van Middel burg en waar ondermeer wordt gesproken door Dr. P. J. J. Stuart, conservator by het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en Prof. Dr. J- E. Bogaers, hoogleraar klassieke archeologie en Romeinse, pre historische en vroeg-middeleeuwse oudheidkunde van de Nederlan den, aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Maar behalve deze twee deskundi- ie ze 1. gen komen er ook nog anderen het woord voeren. Het congres zal wor den besloten door een forumdiscus sie, en is georganiseerd door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap dér Wetenschappen. Aan deze tentoonstelling is een hele geschiedenis vooraf gegaan. Op 14 april 1870 werden door een visser bij toeval uiit de Oosterschelde bij Coldjtnsplaaf (Noord-Beveland) van een diepte van plm. 22 m. fragmen ten van twee z.g. voitiiefaltaren opge haald: Het waren stenen monumen ten uit de Romeinse tijd, ca 200 na Ghr., gewijd aan de godin Nehalen nia. Deze vondst werd voor het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den aanleiding tot het organiseren van een systematisch onderzoek in augustus en september 1970. Met de sleepnetten van de Tholen 6 werden asn een periode van bijna vier weken 101 altaren en 3 beelden opgevist. Deze methode van archeologisch on derzoek is nooit eerder in Nederland toegepast- Nooit tevoren is ook een zo groot aantal Romeinse monumen ten van een dergelijke kwaliteit op één plaats gevonden. Veel altaren dragen in een nis een beeltenis van Nehalennia. Zij was een inheemse godin die ook door de Romeinen werd vereerd. Handelaren en zeelieden en tal van anderen van wie wij alleen de namen kennen, offerden haar in de tempel bij het huidige Coldjnsplaat op hun altaren uit dankbaarheid voor de voorspoed die de godin hun gegeven had. De altaren werden rondom het heilig dom opgesteld. De teksten van de inscripties zijn in het Latijn. De milde gevers waren inheemsen, be woners van de noordwestelijke pro vincies van het Romeinse rijk. Som migen vermeldden dat zij uit Keu len of Trier of uit Frankrijk kwa men. Een groot gedeelte van de tegen woordige Oosterschelde was in de .mmmSrn-' fmmum m Romeinse tijd land. Daar stond op de oever van do rivier de tempel van Nehalennia. Er was toen al via de grote rivieren, Rijn, Maas en Schelde een druk handelsverkeer vanuit het Rijnland naar Engeland en de kustgebieden van het Romein- se rijk en omg^ eerd. Tegen het einde van de derde eeuw na Chr. was het met de Romeinse invloed in Zeeland gedaan. De tempel werd door de zee verzwolgen. Ook bij Domburg op het eiland Walcheren heeft een heiligdom van dezelfde godin bestaan- Daar zijn reeds in 1647 altaren en beelden gevonden. In feburari 1971 werd opnieuw ge vist. De vangst bestond ditmaal uit 21 complete altaren. Het onderzoek, waaraan ook duikers meewerken, zal in de kamende jaren worden voortgezet Want het wordt steeds duidelijker dat men hier inderdaad van de „vondst van de eeuw" kan spreken. Een gedeelte van deze vondst van de eeuw, namelijk ruim vijftig alta ren, beelden en fragmenten zal op een tentoonstelling die van 17 juni tot en met 29 augustus a.a. wordt gehouden, te zien zijn. De exploitatie zal tevens een beeld geven van Zee land in de Romeinse tijd, o.a. ook aan de hand van andere belangrijke voorwerpen uit de Romeinse tijd die in Zeeland aangetroffen werden De tentoonstelling wordt gelardeerd met diaprojecties van de altaarvisse rij, foto's van opgravingen enz. Al met al is een bezoek aan deze voor Nederland unieke tentoonstel ling beslist de moeite waard. VLISSINGEN „De omzet van de Vlissingse vismijn is de eerste vijf maanden van dit jaar de 3Vi miljoen gulden reeds gepasseerd". Dit zei burgemeester drs. D. Roe mers tijdens de officiële opening van de visserij-accommodatie aan de Koningsweg te Vlissingen. Zijn me dedeling was des te meer verheu gend, aangezien in 1968, zoals hij zei, de omzet terug was gelopen. Ook voor de toekomst zijn er opti mistische verwachtingen. Verwacht mag worden, dat vissersvaartuigen, welke thans nog te Colijnsplaat mij nen, na de afsluiting van de Ooster schelde Vlissingen als hun thuisha ven zullen kiezen. Overigens wilde burgemeester Roemers niet op deze afsluiting, zo als dit thans door de Starten van Zeeland aangenomen is, ingaan. Wel schonk de eerste burger van Vlissin gen aandacht aan de totstandkoming van de vismijn- Volgens de overle vering moet ,bet oude Vlissingen reeds in 620 een vissersgehucht zijn geweest, waaruit moge blijken dat de stad van haar vroegste historie af een band met de visserij heeft ge kend. Wel heeft het een aantal eeu wen moeten duren alvorens er in het verhandelen van de vangst enige orde werd geschapen. De visserij betekende in die tijd beslist geen goudmijntje en vele -vissers waren dan ook aangewezen op economische en sociale steun. Hiet ontstaan van de gemeentelijke vismijn houdt daarmee zeer nauw verband. Het toenmalige bureau voor sociale za ken betaalde namelijk zowel de so ciale als de economische steun aan de vissers. Teneinde een goede con trole op de inkomsten van de vissers te hébben, werd een Vismijn ge sticht, en een verordening op die vismijn vastgesteld, waarin o.m. was bepaald dat alle te Vlissingen aan gevoerde vis op de vismijn moest worden verhandeld. In 1937 werd in de toenmalige raad van Vlissingen een voorstel tot het stichten van een vismijn aanvaard. In verband met mogelijk aan te brengen verbeteringen aan de Vis- sershav-en werd aan het besluit tot het bouwen van een vismijn geen onmiddellijke uitvoering gegeven. Het bedrijf werd dan ook aanvanke lijk gehuisvest in het zogenaamde „pufhok" op het De Ruyterplein, aldus burgemeester Roemers. Hoe wel de oorlog inmiddels uitgebroken was, werd nu besloten tot de bouw van een vismijngebouw over te gaan. De voortschrijdende ontwikke ling in de zeevisserij deed ook in Vlissingen zijn invloed gelden, waarbij factoren als te weinig los plaats en te weinig diep vaarwater voor de grotere schepen er toe bij droegen dat de omzet over 1968 achterbleef bij diie van 1967. De in de naaste toekomst uit te voeren Deltawerken aan de boulevards te Vlissingen, waarbij naar het zich laat aanzien de vissershaven en de Koopmanshaven van de zee zullen OPLAGE 32.500 EX. Verschünt wekelijks gratis huls aan hols op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda. Reigeretraat 16 Telefoon 01600 - 22341 °ostgiro1114111 BankAlg. Bank Ned. N.V„ Breda Ned. Credietbank N.V. Breda advertentie-expl. J. van der Hoeven, Vlissingen. SpuipleiD 94 Telefoon 01184 6830 REDAKT1E Mevr. B. F. Mulder-Kenter. Vlissingen. M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 -7778 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat S, telefoon 01155-2320. worden afgesloten, alsmede onzeker heid over de termijn waarop ver vangende havenaccommodatae be schikbaar komt, hebben het gemeen tebestuur genoodzaakt teneinde de visserij voor Vlissingen te behou den om te zien naar een tijdelij ke opleiding. „Een bloeiende visserij moet voor een stad als Vlissingen van grote betekenis worden geacht- Niet alleen brengt het een grote bedrijvigheid met zich mee, waar door het een attractie voor de stad vormt, maar -ook de werkgelegen heid wordt er door bevorderd", al dus burgemeester Roemers. De afmetingen van het gebouw, waarvoor in 1969 een krediet van f 780.000 werd verstrekt en in 1970 nog een aanvullend krediet van f 200.000, zijn 52 x 10 meter, waarvan het eigenlijke mijnoppervlak circa 40 x 10 meter in beslag neemt. Ter vergelijking: het mijnoppervlak van de oude vismijn bedroeg circa 130 m2. De burgemeester zei nog wel, dat .hij het jammer vond dat de visserijhaven nu uit de binnenstad verdwenen is, maar legde de nadruk op het feit, dat alhoewel de haven achter de sluizen ligt, men geen last heeft van eb en vloed. De heer M. Siereveld, die namens de visserijvereniging „Draagt Elkan ders Lasten" het woord voerde, sprak de wens uit dat van b. en w. dezelfde medewerking verkregen kan worden als het gaat om de verlenging van de loswal en de ver groting van de vismijn. Behalve dit had de heer Siereveld nog meer wensen op het verlanglijstje staan. Zo verzocht hij als spreekbuis van de vissers om geen havengeld te behoeven te betalen als de vissers aan een stukje loswal ijs moeten laden. Ook de heer A. Thurmer had nog een wens: ,,Als de vissers een ac commodatie hebben waar zij kunnen liggen nadat zij gelost hebben om hun schepen schoon te maken, dan kunnen wij spreken dat Vissingen een v oortreffelijke accommodatie heeft. Maar ondanks dat is de outil lage van deze aanvoerplaats voor treffelijk geslaagd". Na de heer Thurmer kwamen nog enkele andere sprekers aan het woord, waarna een geanimeerde receptie de officiële opening afsloot. Morgen bij de Klerk Acryl dekens zijn ideale lichtgewicht zomer dekens. Geven niet dat benauwde gevoel. Zijn gegarandeerd stofvrij en bezorgen mensen die last hebben van allergie geen enkel probleem! Een kwaliteitsdeken die - tot in de puntjes afgewerkt- rondom is afgezet met perion sierband. Koop er maar twee van, de prijs is er op berekend! 220 x 240 cm, per stuk 69,50 twee voor 119, 200 x 240 cm, per stuk 59,50, twee voor 99, 150 x 220 cm, per stuk 47,50, twee voor 79.- n i I Oude Markt 9, Vlissingen. Filialen in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, De Lier. Weer nieuws genoeg deze week, vindt u niet? Neem nou die PZEM- kwestie. Daar wordt wat over afge- kletst en afgeschreven. Maar, het schijnt nu toch bijna afgehandeld te zijn. De PZEM-directeur moet ƒ26.388,65 terugbetalen aan zijn be drijf. Mag hij nog blij zijn dat het geen gewone lektra-rekening is. Als je die niet binnen korte tijd betaalt krijg je een boete waar je van achterover valt. Kijk, en op zo'n bedrag valt er dan heel wat te verdienen voor de PZEM. Miar het zal wel nietwant de heer Bogerd schijnt wel meer verbruikt te heb ben dan wat stroom voor zijn lamp jes en zijn boiler. Tja. Er Komt wel BTW bij. Dal wel. Nieuwe hoop voor fietsende Goe- senaren! De politie daar geeft eige naars van zo'n vervoermiddel die het op verklaarbare of onverklaar bare wijze zijn kwijtgeraakt, gele genheid om de vehikels op het poli tiebureau te komen bekijker en er hun eigendom, indien daar aanwe zig, tussen uit te plukken. In Vlissingen moet u beslist bood schappen gaan doen, als u een auto hebt. De middenstanders in de bin nenstad die de handen stevig in eikaar slaan om de zuuk levend e houden gaan benzinebonnen ca deau doen. Het is niet bekend of er dan nog edelsteentjes, schelp jes. muntjes of vlaggetjes bij gegeven worden. Minder leuk nieuws: het is hél duikerspeloton van de genie niei gelukt nog meer eigendommen aan de. godin Nehalennia te ontfutselen. Ze schijnt te vinden dat het welle tjes is geweest en dat lijkt ook wel zo, want ze hebben al zoveel altaren en andere dingen te pakken dat ze er in Middelburg een pracht van een tentoonstelling van kunnen gaan houden. En wie wil haar nu kwalijk nemen, dat ze ook nog wat voor zichzelf wil houden? En in Kloetinge hebben ze slecht geslapen. Niet van spijt over boven staande, maar omdat de klok van de hervormde kerk zo maar midden in de nacht het op een luiden zette. Zo zagen de Kloetingse straten de in woners van het fraaie dorp ook eens in nachtkleding. Er was geen brand en niemand weet waarom de klok het deed. Maar je kunt ook nier alles weten, we iveten al veel ie veel... d'OESTER Winnares van ons kringetje was deze week mevr. Meerman-Meul- meester, De Manstraat 2 in Arne- rnuiden. Proficiat mevrouw! Dat was zeker een zware boodschappentas die u mee naar huis moest nemen! Bovenstaande foto is gemaakt bij de Miro in Vlissingen. Deze meneer kan het bewijsmateriaal afhalen bij ons kantoor, Spuilaan te Vlissingen. De gulle gevers zijn van deze week: Banketbakkerij Faber, Bad huisstraat 28, de bekende kwaliteits taart; Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel. Frans de Muijnck, Oude Markt 12, een kilo gebakken vis uit de zater- dagreclaime; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon bad- schuim; Foto De Grave, Walstraat 74, waardebon van f. 2,50 voor foto- artikelen; Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 81, kaTnerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 129, een pruiken borstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rade Mistel- la; Smits Kaas, marktkraam pond "kaas naar keuze; Fabro N.V., Dom- burgs Schuitvlot 3, Middelburg, pla- ienbon ter waarde van f. 5,-; De Drie Tonnetjes, St.-Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee perso nen; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, winkelcentrum Pauwenhof. een Okay ijstaart t.w.v. 4,-; Fir ma' 'f Goudoppertje Walstraat, waardebon f. 5,-; Potterie Jaap, St.- Jacobastraat 33, Vlissingen, waarde bon f. 5,- en Midgetgolfbaan „Del ta". Burgemeester Woelderlaan. Vlissingen. met gratis ronde plus koffie. 20 juni Kom en overtuig u BOEKHANDEL PAUL KRUGERSTRAAT53 -TEL.2733-VLISSINGEN

Scheldebode | 1971 | | pagina 1