c Nieuwe huurregeling voor bedrijfspanden geeft onrust NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 38STE JAARGANG No. 1 11 JUNI 1971 LANGS DE STRAAT U kunt niet alles weten de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De nieuwe wettelijke- regels over de huur en verhuur van bedrijfspanden heeft onverwachts meer stof doen op waaien dan eigenlijk mocht worden ver wacht. De nieuwe opgestelde regels be schermen immers de huurders veell meer dan voorheen. Met name in de mogelijk heden van opzegging van de huur is de verhuurder beperkt. Bij nieuwe contrac ten geldt immers een termijn van mini maal vijf jaar tenzij de partijen dit zelf uitsluitend en niet langer dan twee jaar overeenkomen. Daarna geldt van rechts wege een verlenging van nog eens vijf jaar, zij het dat de partijen het wel eens moeten worden over de geldende huur prijs. HOGERE HUUR IN BELANG VAN ONDERHOUD Het is de huurprijs van bedrijfspan den, die tot onrust in huurderskringen heeft geleid. Het huurbeleid van de over heid heeft de laatste jaren tot gevolg gehad dat eigenaren geen of weinig rendement meer hebben gekregen van hun eigendom. Dit heeft in vele geval len tot een aanzienlijke achterstand in het onderhoud geleid. Het gevolg daar van is weer dat op zichzelf gezellige winkelstraten in vele steden en dorpen een onaantrekkelijk beeld hebben gekre gen, dat schade toebrengt aan de ver koopmogelijkheden van de verhuurder, meer schade dan de eigenaar lijdt. Daarom heeft de wetgever er o.i. wel wijs aan gedaan om in beginsel de huur prijs per 1 mei j.l. geheel vrij te laten. Dan kan de huurprijs in ieder geval een peil bereiken, waarop een redelijk onder houd van het pand weer mogelijk wordt of waarop het pand aan de eisen des tijds kan worden aangepast. De ver huurder heeft daar belang bij om zijn rendement in stand te houden, de huur der heeft daar nog veel meer belang bij omdat hij in zijn bestaan van het uiter lijk van het pand geheel afhankelijk is. Vele eigenaren stellen nu een hogere huur voor de volgende reden. Zij willen met de huurder tot een gesprek komen om een hogere huur te krijgen. Of die huur daarbij zo hoog wordt als de eige naar wil is een geheel open vraag. Blijkt bij het gesprek dat de partijen niet tot overeenstemming komen dan kan de huurder zich tot de kantonrechter wen den binnen zes weken nadat hij de op zegging van de huur van de eigenaar heeft ontvangen. De kantonrechter stelt dan de huur vast. Hij zal daar wel de huuradvies-commissies bij inschakelen. De kantonrechter heeft daarbij een moeillijke taak. Stelt hij de huur laag vast dan zal het pand niet voldoende kunnen worden onderhouden. De hele buurt waar het pand ligt zal dan dalen in aantrekkelijkheid voor kopers, tot schade van de winkelstand, het ambacht of de horeca. Het is dus onzin om te stellen dat de winkeliers plotseling een veel hogere huur moeten betalen. De kantonrechter zal dat voorkomen want de veel beschimpte veel te hoge huren zulilen zelden of nooit voorkomen. Sanering. Als de kantonrechter 'n redelijk huur niveau vindt dan zal dat nietemin tot gevolg hebben dat een aantal winkeliers of ambachtsmensen de panden verlaat omdat er voor hen geen bestaan meer te vinden is. Deze ontwikkeling is niet te voorkomen en zelfs gewenst. De eco nomische verstarring van de traditionele winkelbuurten moet worden voorkomen. Hoe tragisch dit ook is, het is voor de goede zakenmensen noodzakelijk dat zij hun bedrijf uitoefenen in een omgeving waar gelijkwaardige zakenmensen zor gen voor een regelmatige aanpassing van hun bedrijven aan de eisen des tijds. Als dat niet gebeurt zullen nog veel meer bedrijven voortijdig ten onder gaan. We kunnen stelllen dat voor winkel- oentra in oude buurten het uur der waarheid is aangebroken. Of zij bewij zen door het opbrengen van een redelijk rendement voor eigenaar van bedrijfs pand en zichzelf dat zij het zelfstandig ondernemerschap nog waard zijn of zij moeten overstappen naar de loondienst. In vele gevallen zal dat voor de betrok kene en vooral voor zijn gezin alleen maar zegenrijk zijn. Ook voor het stads beeld of dorpsbeeld in welke gemeente dan ook is het gewenst dat er duidelijk heid komt over de koop- en verkoopmo gelijkheden in hoofdstraten en winkel- buurten. Als bepaalde winkdlbuurten in de loop der jaren uit de gunst van het publiek zijn geraakt dan moeten die gesaneerd worden. Dit is in het belang van het be drijfsleven en van de consumenten. An derzijds zulen andere buurten in de loop der jaren meer aantrekkingskracht heb ben verkregen. Paniek ten onrechte. Ook deze buurten moeten nu bewijzen wat zij waard zijn. De gemeentebesturen krijgen uit deze ontwikkeling een dui delijker beeld over de door hen te tref fen ruimtelijke ordeningsmaatregelen. Mocht het tot een herstrukturering van bepaalde buurten of straten komen, waarbij onteigeningsmaatregelen nodig zijn, dan bevinden de huurder zich als zakenmensen met de nieuwe wetgeving in de hand zich in een betere positie dan voorheen. Er worden nu op grond van verlies aan vermogenswaarden en inkomen rechtstreeks redelijke vergoe dingen toegekend aan de huurders, ter wijl voorheen alleen de eigenaren voor schadeloosstellingen in aanmerking kwamen. Wanneer him bij de veranderde wetge ving 'n aantal huurders in paniek raakt dan geschiedt dat ten onrechte. De goe de zakenman zal met vertrouwen kun nen steunen op de nieuwe rechtsregels. De onbekwame zakenman zal gefaald hebben in het tijdig kennis nemen van de nieuwe regeling. Hij heeft daarvan kennis kunnen nemen in allerlei vakbla den. Hij heeft tevens alle gelegenheid 'n goed advies in te winnen bij zijn vakor ganisatie of centrale middenstandsor ganisatie. Wanneer hij dat niet doet dan is hij in verzuim. Als wij in deze tijd van ingewikkelde rechtsverhoudingen pas in beweging komen op het moment dat het vuur ons na aan de schenen wordt gelegd dan zijn wij rijkelijk laat. Dan bewijst dat hoezeer wij achterblijven in het volgen van de economisch ontwikkeling. Vele kleine ondernemers zijn daar al aan ten prooi gevallen. De jongste uitingen van ongefundeerde emotie bewijzen helaas dat nog velen zullen volgen. Deskundig gen hebben daarop reeds bij herhaling gewezen. Drs. A. VAN MIERLO. (Nadruk verboden) DE SLAKKENSCHUWERS „Als ik u nou vertel, dat we verdron ken slakken te vreten kregen," onthul de een anders zo blijde zanger van het levenslied. En het zangerskoor voor de balie uitte zijn klachten in koor. Het bustochtje v£. i een der plaatselij ke zangclubs ruaar het virendelijke oord over de grens was niet zo'n succes ge worden als de bestuursleden lang tevo ren hadden aangekondigd. Er is op de terugweg een aantal zware woorden ge vallen over het etentje en de nasleep speelde zch af in het aloude clublokaal. Daar kreeg het bestuur op de kop. Een ambulance moest af eri aan rijden. De politierechter sloeg het menu op en las voor „Wijnbergslakken gesmoord in hete knoflookboter. Maar dat zijn es- cargots de Bourgogne," zei hij, met de heel even smakkende tong van de ken ner. „Dat is een heerlijk gerecht!" Ammenooitniet," schold een alt uit het gezelschap. „An mijn lijf geen polonaise," klonk een sonore bas. En samen duetteerden deze bas en deze alt nog even door, tot ze samen klonterden tot basa'lt. „Ik ben nog altijd baas in eigen buik", zo verhief zich de mezzo-sopraan van 'n slanke dolle Mina, „Ik hoef hier die mallotigheden uit andermans keuken niet in te proppen." En ze wapperde uit dagend met haar voorste jakpanden, waaronder een blanke navel prijkte. „Niemand vroeg je een slak in je na vel te proppen," bromde de voorzitter. De tenor van d ri chter klom tot een fortissimo, om de koorzang met een in drukwekkender solo te overstemmen „Nou goed, u kwam daar bij die Wijn berg en u kreeg van uw gastheren die heerlijke escargots. Een feestmaal. Maar u blieft die traktatie niet. Wat let u dan om ergens in een restaurantje, voor mijn part in een automatiek of pa tattent wat anders to gaan eten? Waar om moet. dan uw e^n bestuur worden af getuigd Die mensen trakteerden toch, niet?" „Die hebben het menu uitgezocht," zo verklaarden de koorleden die geza- menllijk terecht stonden wegens mishan deling. „En we kregen niet anders. „En de penningmeester wilde geen geld ge ven." „Zelfs niet voor een broodje met kaas". „Jaja, en toen kreeg niet alleen de penningmeester het op z'n brood, maar ook de rest van uw bestuur," zuchtte de tenor van de rechter in mineur. „De liefde van dit koor voor de mu ziek gaat ook door de maag," zo sprak de officier forto en staccato. „Dat is be paald niet best voor de collegiale ver houdingen in de koorw'ereld. Als u zo doorgaat, hoeft u niet meer in te schrij ven op concoursen." Die opmerking deed een canon ont staan van stemmen die de concourslei ders va,n vriendjespolitiek en valsheid in geschrifte betichtten. „Ik dacht eerst nog met een zang koor te doen te hebben," sprak de poli tierechter, „maar als ik dit zo aanhoor is het een heel vals koor." De officier eiste tegen de koorleden die zich misdragen hadden door de be stuursleden ernstig toe te takelen, veer tig gulden de man, of anders vier da gen. Het koor protesteerde in koor. „Nou kunt u kiezen," stelde de poli tierechter voor, „of ieder veertig gulden of vier dagen lang in de gevangenis slakken eten van de binnenplaats. Toen pas deed het koor er het zwij gen toe. d' ARGENTY (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ontkiemen. Waarom ontkiemen graansoorten (mais e.d.) niet tijdens een zeereis (geïmporteerd uit b.v. Amerika), wanneer ze niet voor zaaigoed bestemd zijn? Voor het ontkiemen zijn nodig vocht, warmte en lucht (zuurstof). Tijdens de zeereis zullen de graansoorten wel een goede temperatuur hebben, maar het vocht en de lucht (zuurstof) ontbreken. Vandaar ook dat het te importeren graan in droge toestand vervoerd wordt. Houtworm. In een kamerwand van parapine houtschrootjes zit houtworm. Wat te doen? Er zijn goede houtwormverdelgings- middelen in de handel, o.a. in tube met spits, waarmee u de gaatjes kunt in spuiten. Als u zorgvuldig te werk gaat volgens de gebruiksaanwijzing is deze behandeling afdoende. Is de aantasting te uitgebreid hiervoor dan kunt u het beste een behandeling met blauwzuur- gas laten toepassen door een gespecia liseerd bedrijf of de gemeentereiniging. Membranen. Wat zijn membranen Een membraan is een dus vliesje, huidje of plaatje, dat tot afscheiding dient, b.v. in toepassing op de celwand bij planten. Het vindt ook toepassing in pompen (b.v. diaphragmapomp) door 'n bepaalde trilling die aan het membraan wordt gegeven ontstaat een zuigende en blazende werking, wanneer dit door een kleppenmechanisme wordt geregeld krijgt men b.v. een kanaal dat zuigt en een kanaal dat blaast. Theepot. Ik heb een 40 jaar oude Daalderop theepot (glimmend) die ik wil gaan gebruiken voor theezetten maar ik ben bang dat er een bijsmaak aan zit. Hoe krijg ik hem schoon? De theepot vullen met schoon water en aan de kook brengen, dus gewoon de theepot uitkoken. Dit water weggooien en met schoon water omspoelen. Hier na kimt u de pot normaal gebruiken. Als er aanslag in komt kunt u de thee pot afwassen en goed omspoelen. Oudste stad. Wat is nu de oudste stad Nijmegen of Maastricht? De stadsarchivarissen van Nijmegen en Maastricht deelden ons resp. het vol gende mee: In 230 werden door Rooms koning Hendrik VII aan Nijmegen de stadsrechten geschonken. Deze Hendrik VII was een zoon van keizer Frederik II, die hem in 1212 tot Siciliaans en in 1220 tot Duits koning liet kronen. In Maastricht liggen de zaken niet zo dui delijk. Er is voor zover bekend, geen stadsprivilege door een bepaalde vorst verleend, maar uit oude documenten blijkt dat in 1284 Maastricht reeds zon der twijfel als stad werd beschouwd. Werkloosheid. Ik werk ongeveer 25 uur per week als hulpverkoopster en betaal normaal belasting, a.o.w. premie enz. Als het filiaal wordt opgeheven, heb ik dan recht op uitkering volgens de w.w-wet? Als er voor u premie wordt ingehou den voor de W.W. enz. dan hebt u ook recht op uitkering als u onvrijwillig werkloos wordt. U hebt dan wel de plicht u te melden bij het arbeidsbureau om passend ander werk te vragen. Uitzichtbelemmering. Ik wil graag weten hoe hoog mag een buurman zijn bomen in de tuin laten groeien als zij één meter van de scheiding afstaan? In principe moeten bomen die door hun mogelijke groeihoogte u het uitzicht zouden kunnen belemmeren minstens 2 meter van de scheiding afstaan, doch daar er vaak plaatselijke verordening op dit gebied zijn raden wij u aan om even kontakt op te nemen met uw gemeente huis. Hier kan men in lichten hoe dit in uw woonplaats geregeld is. „De Dubbeldekkers". Hoe kan ik aar foto's van „de Dubbeldekkers" komen? U kunt foto's met eventueel een be schrijving van „de dubbeldekkers" aan vragen bij de N.O.S., Emmastraat 53 te Hilversum. Adressen. Kunt u mij het adres geven van Corry en de Rekels en van Sylvia de Leur? Corry (van de Rekels) Konings woont in de Dorpsstraat 149 te St. Wil- librord. Sylvia de Leur kunt u bereiken op de Westerjnarkt 12 te Amsterdam. Wanneer een dier veel aan hout knaagt, is dit een teken van verlangen naar wat zout. De blauwe mond door het eten van bos bessen maakt u schoon met citroen sap. U kunt het water in uw aquarium glas helder houden door in het aquarium het doomblad ceratophyilum te leg gen. Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Een enkel grijs geworden hoofdhaartje verdwijnt dikwijls reeds door toevoe ging van wat azijn in het waswater. Kamillenthee is een goed ontvettings- middel voor uw haren. De breedte van uw fiets mag, bij be pakking, niet meer bedragen dan 75 cm. Broodkruimels zijn niet geschikt voor goudvissen. Het brood gaat schimme len in het water, waardoor het onge schikt wordt voor deze visjes. Uw kleine hond mag gratis mee in de in de trein, mits in open tas, b.v. boodschappentas, vervoerd. Druiven blijven langer goed, als u ze niet op de fruitschaal legt, maar op hangt. Strijkijzers mag u nooit wegzetten met het snoer er om heen. Het snoer ver droogt en zou kunnen verbranden. Aardappelen worden mooi bruin, als u ze vóór het bakken eerst met wat meel bestuift. door GERRIT FRANSEN 26) Als Evert uitgesproken is, valt er een pijnlijke stilte. Pelsma trekt een paar keer heftig aan zijn sigaar en humt. Zijn vrouw moet nodig met de suiker pot naar de keuken om het bij te vul len. Tenslotte verbreekt de slager de stilte en zegt: „Kijk-es, meester u bent hier nieuw, dus is het u jiiet kwalijk te nemen, dat u nog niet zo goed bekend bent met de toestanden in Dalewoud. Ik zal de laatste zijn om het goed te keu ren, maar het feit ligt er en dat moeten we accepteren. We hebben hier verschil lende standen: de boerenstand, de mid denstand en de arbeidersstand. Ik weet het wel, we leven in een moderne tijd, waarin die verschillen eigenlijk niet meer bestaan, maar in Dalewoud is in dit opzicht nog niet zoveel veranderd. Dat begint al in de schooljaren, dan spelen boerenkinderen met boerenkinde ren en van ons soort met soortgenoten. Doortje heeft drie vriendinnetjes ze zal wel ergens achter het huis met ze zijn, veronderstel ik alle drie van onze stand. Het is heel aardig van u geweest om dat meisje van Alfers mee te laten spelen met onze kinderen, maar dat gaat een paar dagen goed en dan is er één, die het begint te vervelen. Of dat nu onze Doortje is geweest of een van de anderen, weet ik niet en doet er ook niet toe. Greet je Alfers is een boe rendochter, dus „En de boerendochters willen ook niet met haar spelen," antwoordt Evert op zachte toon, „want ze is een onecht kind. Dat hebben ze natuurlijk niet van zichzelf, want ik veronderstel, dat het merendeel nauwelijks zal weten, wat 'n onecht kind is, doch dat zullen ze wel thuis vernomen hebben." Mevrouw Pelsma is inmiddels terug in de kamer met de gevulde suikerpot. Ze gaat zwijgend zitten en kijkt haar man veelbetekenend aan. De slager trekt weer een paar maal aan zijn si gaar, alvorens hij antwoord: „Tja, zo gaat dat, he? Dat zijn nare dingen, maar wat doe je er aan? Ze zeggen, dat het nogal een stiekemerd is, hè? Dat kind van Griet Alfers." Nu is het de beurt aan Evert om de slager te troefen. „Meneer Pelsma, u hebt haar niet elke dag bij u, dus neem ik het u ook niet kwalijk, dat u waar schijnlijk afgaat op geruchten. Greetje Alfers is minstens een even voorbeeldige leerling als uw dochter. Ze leert uitste kend en op haar rapport had ze meen ik een negen voor gedrag en vlijt. En dat zijn cijfers, die ik maar zelden geef. Van achterbaksheid heb ik nog nooit iets gemerkt. Nu is het best mogelijk, dat er hier nog standsverschil len zijn Jezus zei tot de overspelige vrouw: Als niemand u veroordeelt, doe ik het ook niet. Maar in Dalewoud be ginnen de kinderen op school een vol komen onschuldig kind al te veroorde len. Greetje Alfers kan het tenslotte niet helpen, dat haar moeder een mis stap begon." De slager trommelt wat met de vin gers op het tafelblad. „Tja, meester," zegt hij nog eens, „dat zijn nare dingen, maar wat doe je er aan? Als eenling kun je er toch niet tegenin gaan." Het afscheid van de vrouw des huizes is lïéel wat koeler als het welkom Evert verdenkt de vrouw ervan, dat zij haar dochtertje de omgang met Greetje heeft verboden. En terwijl hij naar huis fietst schiet het hem in de gedachten, dat ze de afgelopen zondag in de avonddienst nog gezongen hebben: „De liefdegeur moet elk tot liefde nopen Ja, ja, dat wordt hier in Dalewoud wdl in praktijk gebracht. HOOFDSTUK XI Gods levensverzekering In november is er ouderavond. Het is gewoonte, dat de vrouwen der onderwij zers meekomen, dus Dinie zit ook in de grote gymnastiekzaal tussen de goed moedige, mollige Ina Steenbeek en de wat statiger mevrouw Van Bragen. Ze kent beiden al voldoende, want het de corum vereist dat ze met Evert bij bei den een bezoek hebben gebracht. Omge keerd zijn het schoolhoofd met zijn vrouw en later het echtpaar Steenbeek een avondje bij Evert en Dinie geweest. Op het geïmproviseerde podium zit het voltallige schoolbestuur en de leer krachten. Bosseveld, de molenaar, opent als voorzitter van het schoolbestuur de avond op de gebruikelijke wijze. Daarna geeft hij een overzicht van de gebeurte nissen in het afgelopen jaar, zodat ook het feit, dat meester Veswijk de ont stane vakature in klas vier vervulde, gememoreerd wordt. „Voor zover ik kan beoordelen, een aanwinst voor onze school," voegt hij er, knipogend naar Dinie, aan toe. Het schoolhoofd brengt op zijn beurt verslag uit over het afgelopen jaar en dan wordt er wat gezongen, op het orgel begeleid door een meisje uit de hoog st kelas. Na hem komt Hanekam voor de lessenaar staan, die een verhandeling begint over het godsdienstonderwijs op de school. In gedachten haalt Evert zijn schouders op. Natuurlijk net iets voor diaken Hanekam. In de loop der maan den heeft hij een stille antipathie tegen deze droogstoppel gekregen. Hij weet het: dit is niet goed. Hanekam is een collega, met wie ik moet samenwerken, maar we staan zo ver van elkander en onze meningen over bepaalde onderwijs methoden lopen zo mijlenver uit elkaar, dat van samenwerking eigenlijk niet eens sprake is. De stof is droog en Evert kan zijn gedachten er niet bij bepalen. Hij laat zijn blikken dwalen over de mannen en vrouwen in de zaal. Verschillende ouders kent hij al. Bij alle vaders en moeders van de kinderen zijner klas is hij al eens op bezoek geweest. Ook nog een keer op boerderij Alfers. Ditmaal heeft hij de grootvader van Greetje ont moet: een vroeg-oude man als gevolg van het harde boerenwerk. Gedurende het uurtje, dat hij er vertoefde, heeft de man geen tien woorden gezegd en de moeder van Greetje geen vijf.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1