Vijftig jaar „Vlijt en Volharding in Oost-Souburgs muziekleven WALCHERENSE ZIEKENHUIZEN WERKEN SAMEN AAN ZIELZORG de scheldebode HH DE KLERK Scheldebodekringetje de zuidwester combinatie Transparant gordijnstof Veel muzikale trofeeën Met het oog op gemeenschappelijk ziekenhuis OPTREDEN MARINIERSKAPEL HOOGTEPUNT JUBILEUM Badstof huis aan huis-blad Tamboercorps VAAR ER EENS UIT! HOLLAND SEA FISHING TOURS Kiezen Opleiding de scheldebode 22e JAARGANG No. 23 UITGAVE: N.V. UIIGEVERSMAA1SCHAPPIJ DE SIEM - BREDA Donderdag 10 juni 1971 OOST-SOUBURG. De muziekvereniging „Vlijt en Volharding" bestaat op 8 augustus a.s. vijftig jaar. In deze halve eeuw is er heel wat gebeurd in het leven van deze vereniging. Als men de lijst van de concoursen sinds 1933 bekijkt komt men al snel tot de conclusie dat „Vlijt en Volharding!" tot grote successen is gekomen onder leiding van de dirigent, de heer Van Wallenburg, die dit werk sinds 1949 doet. Hij volgde toen de heer Van Soelen op, die eveneens met zijn musici vele prijzen wegsleepte. Vlijt en Volharding wil het 50- jarig bestaan niet ongemerkt voorbij laten gaan. Er werd een feestcom missie gevormd, bestaande uit de dames A. Wisse en I. Posthuma, alsmede de heren J- van Wallen burg, J.C. van Splunder en J. Pro voost. Deze commissie is erin ge slaagd om een bijzonder feestelijk programma op te stellen, waarin een uitvoering van de Marinierskapel der Koninklijke Marine, die hedena vond om 20 uur in de sporthal aan de Vlissingse President Roosevelt- laan begint, wel de hoofdmoot is. In een keurig verzorgd program ma voor deze uitvoering is te zien hoe Vlijt en Volharding eigenlijk tot stand is gekomen. Iedereen zal wel via de telvisie getuigie zijn geweest hoe de Heren van Zichem hun fan fare kregen. Zo ongeveer moet het ook toegegaan zijn met de oprich ting van de Christelijke harmonie „Tot Steun in den Strijd". De Heren van Souburg konden kennelijk hun draai niet vinden, of beter gezegd geen klarinettisten, want reeds op 25 november 1921 werd de harmonie „verkoperd" en was daarmee een fanfare. Op 7 mei 1925 werd de vereniging omgedoopt in „Vlijt en Volharding", aangezien er in de tijd tussen de twee wereldoorlogen wei nig te steunen viel. Een man, die tot een van de Heren van Souburg kon worden ge rekend en die als het enige nog actieve lid zelfs nog jonge muzikan ten opleidt, is de heer A. Baljeu. Samen met de vereniging viert hij zijn vijftigjarig jubileum en het is zijn nimmer aflatende steun in de strijd en vlijt en volharding, die hem ondanks de leeftijd van 72 jaar tot een moeilijk te missen kracht in de vereniging hebben gemaakt. V>i«ittg jaar-na de oprichting van de vereniging zijn de overgebleven Heren van Souburg, intussen reeds grootvader, opnieuw getuige van het ontstaan van een orkest; een jeugd orkest. Dit orkest behaalt meteen al een indrukwekkende reeks van muzikale successen waaronder het kampioenschap van de Zeeuwse Bond, een eervolle derde plaats op het Internationaal Jeugdconcours in Almelo en van de lagere afdelingen de hoogste score op het nationale topconcours te Arnhem in 1965. Eerst compleet echter wordt de vereniging op 5 november 1963 met de oprichting van een tamboer- en trompetterkorps. Ook deze band blijkt uit het goede hout gesneden, want reeds bij de eerste vijf con coursen van de Zeeuwse Bond wordt het hoogste aantal punten be haald, waardoor men even zoveel maal in het bezit komt van de wisselbeker. Hiernaast wordt door het tamboer- en trompetterkorps aan tal van andere concoursen en festi vals deelgenomen, waarbij eveneens opmerkelijke successen worden ge boekt, hetgeen aan de vele behaalde trofeeën valt te constateren. Het ju bilerende Vijt en Volharding heeft dus wel de middelbare leeftijd be reikt, maar is nog geenszins uitge teld als het op muzikale prestaties aankomt. Van deze muzikale prestaties kun nen dé inwoners van Souburg en omstreken met volle teugen gaan genieten op 4 september as. tijdens een taptoe op het Stadhuisplein te Vlissingen: terwijl op 18 september een marsconcours van de KNV wordt gehouden. Dit concours zal vermoedelijk plaatsvinden in de ka naalstraat te Oost-Souburg. Vlijt en Volharding houdt op 7 augustus (aan de vooravond van haar verjaardag) een receptie, maar de absolute top per is wel het optreden van de Marinierskapel van hedenavond. En mocht u nog geen kaarten hebben voor dit optreden; voor zover voor radig kunt u nog terecht aan de zaal, die om 7 uur opengaat. Om 8 uur beginnen het concert en de mu zikale show. Nu ook vanuit Vlissingen. Iedere dag, behoudens slechte weersom standigheden, vaart onze kotter .ZEEMEEUW" naar de Noordzee om daar op volle zee de zeevissport te beoetenen. VAAR MEE! VIS MEE! Een heerlijke dag ont spanning met de Afvaart iedere dag om 8.30 uur vanuit de Koop manshaven te Vlissingen. Terugkeer ca. 17.00 uur. Hengels aan boord te huur. Aas verkrijgbaar. 25.p.p. per dag, in clusief koffie, voor gezelschappen aan trekkelijke groepsprijzen. VLISSINGEN/MIDDELBURG. Na de ondertekening van het protocolovereenkomst tussen de drie Walcherse ziekenhuizen eind december 1969 en de oprichting van een overkoepelend orgiaan, zijn in de loop van 1970 enige commissies ingesteld, onder meer de com missie „Geestelijke Verzorging". In deze commissie kregen zitting: ds. J. W. Maris en-ds- J. Kwast, namens Bethesda; drs. W. C. M. van der Riet en pater J. G. de Bakker, namens St.-Joseph en mevrouw M. M. Ham-van der Eist en ds. A. van Santen, namens het Middel burgse Gasthuis. De commissie kreeg als opdracht, antwoord te geven op de vraag, op welke wijze de geestelijke verzor ging, in de tijd vóór de totstandko ming van het ene ziekenhuis voor Walcheren, volledig en op moderne wijze tot haar recht zou kunnen komen. In de loop van 1970 os door deze commissie een rapport uitgebracht. De commissie heeft zich laten leiden door een passage uit het rapport van de commissie Walcheren van 26 no vember 1969, die aan de onderteke ning van het genoemde protocol vooraf is gegaan en die luidt: „De grondslag voor het ene ziekenhuis berust op de samenwerking van de drie thans op Walcheren gelegen ziekenhuizen, reden waarom aan dit ziekenhuis het karakter van „ge meenschappelijk" ziekenhuis zou dienen te worden gegeven- Dit im pliceert dat de verworvenheden van de drie afzonderlijke ziekenhuizen zoveel mogelijk in het nieuwe zie kenhuis moeten worden geïnte greerd, waarbij met name wordt ge dacht aan waarborgen voor de be langen op godsdienstig en levensbe schouwelijk gebied zoals deze thans door de twee confessionele zieken huizen en het algemene ziekenhuis warden behartigd". omdat zij als verpleegster-verpleger te maken krijgen met patiënten van' diverse levensbeschouwingen. Ook vraagstukken van medische ethiek komen bij de opleiding aan de orde. Het ligt in de bedoeling dat de commissie dit laatste nog wat nader gaat bestuderen, waarbij ook contact gezocht zal worden met de leiding van de cursus: de directies en de specialisten. Tevens zal worden na gegaan in hoeverre meer contact tussen behandelende artsen en gees telijke verzorgers ten behoeve van de individuele patiënten gewenst en mogelijk is. OPLAGE 32.500 EX, Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE ADVERTENTIE-EXPL. N.V. Uitgevers Mij. De Stem, J. van der Hoeven, Vlissingen, Breda. Reigerstraat 16 Spuiplein 94 Telefoon 01600 - 22341 Telefoon 01184-6830 °ostgiro: 1114111 BankAlg. Bank Ned. N.V„ REDAKT1E Breda MevT. B. F. Mul der-Ken ter. Ned. Credietbank N.V. Vlissingen. M, Hobbemalaan 38 Breda Telefoon 01184 - 7778 Druk: Toezending techn. mat n.v. Rota druk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155- 2320. Zich hierop baserend heeft de commissie gemeend dat in de gang van zaken betreffende de geestelijke verzorging in Vlissingen en Middel burg, reeds thans zoveel mogelijk eenheid gebracht moet worden. Het in deze geest gevoerde overleg heeft tot een aantal conclusies en adviezen geleid, welke in het genoemde rap port zijn verwerkt. Daarna is de aandacht vooral gericht geweest op de samenvoeging van de beide Vlis singse ziekenhuizen „Bethesda" en het „St.-Joseph-ziekenhuis" en de consequenties hiervan voor de gees telijke verzorging. In overleg met de besturen en directies te Middelburg en Vlissin gen is, zowel voor het Gasthuis als voor Bethesda-St.-Joseph, tot de vol gende regeling besloten: Bij opname van een patiënt wordt de vraag gesteld: „Hoe wenst u in verband met geestelijke verzorging inge schreven te worden?" De bedoeling is, dat patiënten de geestelijke ver zorging krijgen die zij wensen, maar ook vrij zijn om te kiezen voor geeD geestelijke verzorging. Voorts is de commissie tot de conclusie gekomen, dat hier voor patiënten op Walcheren allereerst een taak ligt voor hun eigen geeste lijke verzorgers. Deze zullen dan ook bericht van de opname of het ontslag krijgen. In Middelburg en Vlissingen gaaf dat via contactadres sen per kerkgenootschap en daarbui ten rechtstreeks. Hiervoor zijn lijs ten bij de administraties beschik baar met alle adressen van instellin gen die zich met geestelijke verzor ging bezighouden, waaronder ook het Humanistisch Verbond. Zoals bekend is de opleiding voor verplegenden, ook voor het Gas thuis, gecentraliseerd in Vlissingen. Er wordt door vertegenwoordigers van verschillende levensbeschouwin gen les gegeven in „geestelijke oriëntatie en vorming", hetgeen door alle leerlingen gevolgd moet worden Morgen bij de Klerk Open weave Acribel stoffen. Daar heeft u geen centje pijn mee. U hangt ze op, wast ze uit en hangt ze weer. En dat,,transparant" het in onze hedendaagse interieurs erg goed doetoch, dat weet u immers al. De Klerk heeft een hele keuze-partij, waarin echt foutjes kunnen voorkomen. Daarom uniek-laag geprijsd: 150 cm breed van 9,75 voor 2,98 per meter; 112 en 120 cm breed van 7,90 per meter voor slechts 138 Effen of vrolijk gestreept. Voor gezellige badkamer gordijnen of om zelf heel grote lakens en baddoeken van te maken. 120 cm breed. De normale prijzen -10,95 en 13,75 per meter - worden morgen in de aanbieding 4,90 en 6,90 per meter. II n I Oude Markt 9, Vlissingen. Filialen in Rotterdam, Utrecht, Den Haag, De Lier. Puh, puh, die slag hebben we weer gehad. Het zijn me de dagjes wel geweest met Pink steren. Ach ja, al die files heb ben toch wel voordelen hoor. Wie een goede kaart van Zee land heeft doet dan eens zijn best de grote weg te ontwijken en een zijweggetje in te slaan. Nou en daar is het knap prach tig; geen berm-lucht of veldver- vuiling niks, alleen maar twin- kelierende vogeltjes en Zeeuwse boerderijen. Eigenlijk zouden we allemaal zo'n kaart in huis moeten hebben voor bezoekende familièleden en kennissen. Hebt u ook al eens gemerkt dat je als familielid in Zeeland veel aan trekkelijker bent, dan als fami lielid in Enschede bijvoorbeeld. Nee, dan moet u het eens pro beren, als u er een verhuizing voor over hebt. Buiten kijf: we wonen in een aantrekkelijk land. Maar dan is het toch nog niet nodig om eens lekker toe ristje te gaan pesten. Ik kan u verzekeren dat het gebeurt. Door enkele wegenbouwbedrij ven, die op zeer eigenaardige manieren zelf het verkeer rege len op plaatsen waar ze een baan van de rijweg nieuwe „vloerbedekking" geven. Ze houden dan rustig aan een kant een kwartier (1) het verkeer op, terwijl er van de andere kant niks aan komt. Maar ja. wegenbouwers zijn nu eenmaal amateurs op het gebied van verkeersregeling. Goed dat er (verkeers) politie is. Ze zouden juichend aan de toeristenboezem worden gedrukt als ze zich in een zo'n situatie, die nog al eens her en der op de Zeeuwse wegen voorkomt, lieten zien. Het liefst met stoplichten. Tja mensen, en zo blijft er altijd wat te wensen en kletsen over. Zo heeft de provinciale raad voor de recreatie in Zee land zich uitgebreid bezonnen over de wenselijkheid van casi no's in Zeeland. De VW schijnt er voor te zijn, maar de recrea- tieraad is er nog niet helemaal uit. En zo blijven de gemoede ren nog wel even verhit. Maar goed dat we zoveel koud zout water hebben om weer in af te koelen. De recreatieraad was het trouwens wel eens over jeugdcampings in Zeeland. Er zal een proef worden genomen met zo'n camping, al dan niet met steun van de overheid. Fijn, voor uw neven nichten rnz. Scheelt weer wat logeerbed den voor u d'OESTER. Alle winkeliers die deelnemen aan het Scheldebodekringetje hebben deze week een zucht van verlichting geslaakt. Zij konden weer iemand blij maken met alle geschenken die ze voor het kringetje beschikbaar stellen. Deze week kwam als winna* res uit de bus mevr. Boogaard-Taal, Veerseweg 37 te Middelburg. Harte lijk gelukgewenst mevrouw. En wie zal deze week weer de gelukkige zijn? Degene die zijn of haar foto in het kringetje ziet kan het bewijsma teriaal afhalen zoals gewoonlijk op ons kantoor, Spuiplein te Vlissin gen. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart; Sla gerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagr-^la me; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50. luxe flacon badschuim; Foto De Grave, Walstraat 74, waar debon van ƒ2,50 voor fotoartikelen; Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 129, een pruiken borstel; De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella; Smits Kaas, marktkraam, pond kaas noah keuze; Fabro N.V., Domburgs Schuitvlot 3. Middelburg, platenbon ter waarde van f5,-; De Drie Ton netjes, St.-Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee personen; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, winkelcentrum Pauwenhof, een Okay ijstaart tw.v- 4,-; Firma Goukloppestje, Walstraat, waardebon ƒ5,-; Potterie Jaap, St.-Jacobastraat 33, Vlissingen, waardebon 5,- en Midgetgolfbaan „Delta".' Burgemees ter Woelderlaan, Vlissingen, met gratis ronde plus koffie. I i

Scheldebode | 1971 | | pagina 1