Sj ome aar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 52 4 JUNI 1971 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Druipsteengrotten, wonderlijke bouwsels van de natuur. Wie tijdens een vakantiereis in het buitenland de kans krijgt een van de ge renommeerde druipsteengrotten te be zoeken, mag deze gelegenheid beslist niet voorbij laten gaan. De bezoeker zal er zeker geen spijt van hebben, want een rondgang door een van die geheim zinnige grotten betekent een unieke be levenis. We komen daar in een geheel andere wereld, ja, je zou zeggen de wereld van het sprookje, want bodem, wanden en zoldering van de grote weerkaatsen on gelooflijk grillig in het kunstlicht. De schaduwen zijn diep, hetgeen tot my sterieuze effekten aanleiding geeft, ter wijl in het licht der lampen de druip steenpegels schitteren in véle kleuren. Zo wandelend zou men zich niet ver wonderen, wanneer er ploselingg kabou ters elfjes, ja, draken en wat al niet voor legendarische wezens, tevoorschijn zouden komen. Het bezoek aan zo'n druipsteengrot is een belevenis. Het is volkomen begrijpelijk, dat der- geiijKt grotten in vroeger tijden een diepe indruk maakten op" aS" ut/vO1,1?'11# van de streek, die minder reëel en meer bijgelovig dan de moderne mens was. Het behoeft echt geen verwondering te wekken, dat er rond dergelijke grotten en bergholen de nodige sprookjes en legenden zijn ontstaan, waarin feeën, bergkoningen, reuzen, rovers en mon sters een belangrijke rol speelden. Hoe ontstaan ze? De moderne wetenschap heeft al deze grotten onderzocht en heeft het gehele grillige aanzien op logische wijze kun nen verklaren. Druipsteengrotten ontstaan alleen in kalksteen. Zij zijn daarom ook niet over al te vinden, want er moet aan bepaal de voorwaarden worden voldaan, wil 'n dergelijk schouwentoneel kunnen ont staan. Ten eerste is het noodzakelijk, dat er zich boven een grot, de holte in de grond, een dikke laag kalksteen bevindt. Het regen- of sneeuwwater kan dan door de kleine en nauwe spleetjes in de kalk zakken en zo komen tot het pla fond van de grot. Tijdens dat zakken lost het microscopisch kleine deeltjes kalk op en die worden met het water meegevoerd. Ligt er nog een flinke laag humus boven de laag kalk, dan is dat nog beter, want het water neemt zak kend door de humuslaag koolzuur op en koolzuurhoudend water kan veel meer kalk oplossen dan normaal. Stalactieten en stalagmieten. Is het water met de opgeloste kalk tot het plafond van de grot doorgedron gen, dan kan het daar de kalk weer af zetten op het gesteente. Het best gaat dit wanneer de grot wijd en er een goe de luchtcirculatie is, waardoor het wa ter spoedig verdampt. Elke waterdrup pel zet dan een klein ringetje kalk op het gesteente af. Na vele duizenden ja ren vormen er zich op die manier afhan gende kalkpegels, de stalactieten, waar steeds weer druppels aanhangen. Ook komt het voor dat een druppel kalkwater niet aan de afhangende pe gel blijft hangen, maar tenslotte van de punt naar beneden valt en op de grond verdampt en daar zijn kalkringètje af zet. Na vele duizenden jaren ontstaan op die manier op de bodem van grot staande kalkpegels, de _^alagmieten, want het éric TxTL^tljeïfcalk komt op het andere. Kleur en muziek. De afhangende, zowel als de staande kalkzuiltjes hebben de meest grillige vormen en dikwijls ook nog schitteren de kleuren van wit, geel, bruin, rood en aille tussentinten, veroorzaakt door di verse mineralen, die in de oplossing te recht kwamen. Soms raken de hangen de en staande pegels elkaar en ontstaat er één zuil, die in zijn grillige vorm met andere zuilen als het ware het gewelf torst. Het is begrijpelijk, dat op deze ma nier de meest bizarre en sprookjesach tige interieurs in de grotten kunnen ont staan. Er bestaat zelfs een grot, waar als het ware orgelfront van staande en hangende pijpen oprijst uit het water van een ondergronds meer en zacht rui sende echte orgeltonen de bezoeker be vangen in een sfeer van onweerstaan bare wijding. Zij die dergelijke druip steengrotten wel eens bezocht hebben zullen het er over eens zijn dat het een van de mooiste scheppingen van de na tuur is. (Nadruk verboden) aan te dragen om op indirekt niveau ook de hoogste heffingen te brengen. In die sfeer mondt men uit in een kollek- tieve bereidheid om zich aan de opsta pelend lasten te onttrekken. Vandaar diie afwenteling bij alle groeperingen. De demissionaire staatsseretaris van financiën, dr. Grapperhaus, heeft zich nog eens geuit over de bijna onafwend bare toenemende belastingdruk in de komende jaren. Die toeneming zal zo wel merkbaar zijn bij de indirekte als bij de direkte belastingen. Als oorzaak van die noodzaak ziet hij de aandrang naar meer kollektieve voorzieningen zoals onderwijs, de infrastruktuur, de woningbouw enz. enz. Voorts zal de ver dere harminisatie van de belastingen in de E.E.G. vooral offers eisen van Ne derland in de tarieven van de accijnzen. De heer Grapperhaus is van mening dat een deel van de kollektieve voorzie ningen zou moeten worden betaald door degenen die er gebruik van maken. Zo zouden maatregelen tegen vervuiling be taald kunnen worden door de veroor zakende bedrijven. Goede parkeermoge- lijk heden zouden betaald kunnen wor den door een heffing op parkeren langs de openbare weg. Er zijn meer voor beelden te vinden. Deze heffingen zou den wel tot prijsverhogingen leiden, want iedereen probeert hogere lasten af te wentelen op naderen. Alleen een kol lektieve bereidheid zou ons in staat moeten stellen deze problmatiek op te lossen. Wij. zijn het van harte met de heer Grapperhaus eens. Aan de bereidheid zou dan die van de overheid moeten wor den toegevoegd om overal daar kollek tieve uitgaven te vermijden, waar zij overbodig zijn of aanleiding geven tot lekken. Zo zou er een eind moeten wor den gemaakt aan uitkeringen van bij stand aan hen, die deze wet misbruiken. Moet het onderwijs in die mate door de overheid worden betaald als thans het geval is? Voorts heeft de bewindsman vergeten dat ons al enkele jaren verla ging van direkte belastingen is toege zegd als compensatie voor de stijgende indirekte belastingen in E.E.G.-verband. Nadat wij in Europees verband al kop lopers zijn in de sfeer van de direkte belastingen begint men nu argumenten KRANTENSTRUKTUUR Het is geen geheim dat de financiële positie van een aantal" landelijke dagbla den niet benijdenswaardig is. De drei gende ondergang van „De Tijd" heeft dit probleem opnieuw in het centrum van de belangsgtelling geplaatst. Van journalistieke zijde wordt nu gesteld dat een voldoende pluriforme voorlichting van ons volk ernstig in gevaar komt. Daarmee wordt, zo zegt men, de demo cratie geschaad en daarom moet er subsidiie aan dagbladen worden gegeven. Een subsidie van tenminst 50 miljoen per jaar zou nodig zijn om ons volk te redden van de ondergang van de dag bladcultuur. De feiten liggen volkomen in het eco nomisch vlak. Ook binnen de markt van nieuws- en voorlichting voltrekt zich een flinke struktuurwijzi.ging. De grote en kleine krantenhp£rijVen moeten ook de markt volgeft. Deze verplaatst zich voor de^ hQ*3£dzaken naar radio en voor al ttfevisie. Voor streeknieuws en plaat selijke berichtgeving hebben provinciale en plaatselijke dag- en nieuwsbladen in de loop der jaren een apparaat opge bouwd dat zich in de gunst van de con sument mag verheugen. Daarmee wordt een dagblad deels overbodig en krimpt derhalve de belangstelling daarvoor in. Dat gaat slachtoffers vragen zoals dat overal in het bedrijfsleven gebeurt. Er is daarom geen reden om de dagbladen te subsidiëren en de kleinere nieuws- en voorlichtingsmedia de eigen boontjes te laten doppen. Er isi imogelijk wel reden om een struktuuronderzoek te subsidiëren om te zien hoe de toekomstige markt voor het kranten bedrijf te peilen. Daarvan pro- fitert dan het bdrijfsleven en de consu ment. Voor het overige zullen de kran- tenbedrijven zich aan de markt van he den moeten aanpassen. Van middenstan ders, boeren, banken en fabrieken wordt hetzelfde gevraagd. Jammer voor die verkeerd geïnvesteerde kapitalen, maar dat constateren we op vele andere ge bieden eveneens. GREN SHEFFINGEN Bij de revaluatie-perikelen blijken die op korte termijn in de landbouw het meest ernstig te zijn. De invoer van land- en tuinbouwprodukten uit landen met laag gewaardeerde valuta wordt in West-Duitsland en Nederland goedko per. Dit zal de Duitse en Nederlandse boeren zó schaden dat zij een systeem van heffingen en subsidies aan de gren zen hebben ontworpen voor zover de koersen van de munten meer dan 2V2% gaan afwijken van de officiële koers. Met name Westduitse boeren zullen van dit systeem profiteren. Wij hebben begrip voor de problemen van onze agrarische bevolking, die het toch al zwaar te verduren heeft. Wij zien in dat een plotselinge waarde-ver- andering van de munt in de overgangs periode tot bijzondere maatregelen noopt. De eerste vraag die echter bij ie der moer 'op'könien is of Jiet_. overige "economische leven met "evenzeer, zeer zeker ten dele, met dezelfde aanpassing kampt. Vervolgens is het duidelijk dat er opnieuwe slagbomen worden neerge laten tussen de Europese landen, die andere volken zal aanmoedigen aan hun grenzen hetzelfde te doen. Men verwijt de Ver. Staten de protektie, die men zelf binnen haalt. Om het stemmenvoer in de bak van de Bondsregering in een te laten, aarzelt men niet om met name de monetaire unie in Europa weer ge heel op losse schroeven te zetten. En steeds zijn het de grote Europese lan den die de kleine naties voor een vol dongen feit stellen. Helaas heeft men niet de moed kun nen opbrengen de voortgang naar Eu ropese eenheid voorrang te geven boven nationaal belang. Daarmee is het ver keerde uitgangspunt in de Europa-poli tiek blootgelegd. Nederland moet veel sterker nog de gedachte uitdragen dat de belanghebbende landen zelf de gevol gen van de inter-Europese verschuivin gen moeten opvangen. Die gevolgen moet men niet afwentelen via grenshef- fingen. Bij zijn heengaan kan men mini ster Luns nog een extra dankbare groet meegeven: hij heeft in internationale za ken bepaald niet alleen op de Europese eenheidskaart gewed. Gelukkig maar! (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wtf willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Roestvlekken. Kunt u mij ook zeg gen hoe ik roestvlekken uit een Astra- lon vest kan krijgen? U zult er waarschijnlijk het beste baat bij hebben deze vlekken te behan delen met een verdunde oplossing zu ringzout, welk u bij elke goede drogist kimt verkrijgen. Dit middel wordt ver kocht in kleine ronde doosjes voorzien van een gebruiksaanwijzing. Hemelvaartsdag. Kunt u mij ook zeggen op welke datum Hemelvaartsdag het jaar 1943 viel? In 1943 viel Hemelvaartsdag op don derdag 3 juni. Perzikboompje. De bladeren van mijn perzikboompje krullen om en er komen aan de achterkant allemaal rode bolletjes op, wat mankeert het en wat is eraan te doen. Dit perzikboompje is aangetast door de „krulziekte" (Taphrina deformam). Deze ziekte treedt al vroeg in het voor jaar op, vooral als het koud weer is, in de zomer verdwijnt ze echter vanzelf, doch de bomen hebben er dan sterk on der geleden, de groei is dan achteruit gegaan en van de vruchten komt weinig terecht. Bestrijding: Zodra de knoppen in het voorjaar beginnen te schuiven, dus langzamerhand opengaan, moet u gaan bespuiten met 8 ltr. Laliformische pap per 92 liter water of met 175 gr. ziram per 100 liter water. Deze bestrij dingsmiddelen kunt u verkrijgen in een goede zaak van bestrijdingsmiddelen. Nog beter kunt u een loonsproeier vra gen dit voor u te doen. Nu is het al te laat, dus voor volgend voorjaar. Zwemmen. Kunt u mij zeggen wie in 1969. het Engelse Kanaal heeft over gezwommen, van Engeland naar Frank rijk visa versa? En wat zijn de records op dit moment? Wanneer heeft Judith de Nijs dit gedaan, hoe lang heeft ze er over gedaan en was dit een record? PL K?n: Ned" Zwemb°nd kon ons slechts helpen aan de door Ai 'gewenste gegevens over Judith de Nijs (thans me vrouw^ van Berkel). Z;4j stak in 1969 het 0yfr-- De start en finish waren resp. te^e&pe Griz Nez en Dover. De _tgd w-as 12 uur en 15 minuten, hetgeen een Nederlands record betekende. Voor de overige vragen zullen wij informeren bij de organisatie van de Kanaalrace. Daar dit wel enige tijd zal vergen, ho pen wij u die antwoorden bij een latere gelegenheid te verstrekken. Wormpjes. In de aarde van som mige potplanten tref ik kleine witte dui zendpootachtige wormpjes aan, zijn ze schadelijk en wat is er aan te doen? Wij menen dat we hier te maken heb ben met de wortelduizendpoot (scutige- rella immaculata), kleine, vlugge, witte duizendpoten die aan de wortels vreten en zodoende de groei belemmeren. Be strijding: de wortelkluiten ca. 24 uur in vrij warm water dompelen. Door iets keukenzout er aan toe te voegen, zal de dodende werking nog beter zijn. De pot grond bestuiven met lindaan-stuif 7%. De kluit begieten met ml. parathion. 25% per 10 1. water. Per plant ca. literoplossing. Opmerking: Bestuift u de grond, vooral dan de lucht niet ademen, daar parathion zéér giftig is. Deze mid delen zijn bij een loonsproeier of een goede zaak in bestrijdingsmiddelen ver krijgbaar. Adres. Kunt u mij helpen aan de adressen van Vasovic (Ajax) en Epi Drost (F.C. Twente) De door u gevraagde voetballer-adres sen zijn: Vasovic via Ajax-secretaris, de heer J. H. Westrik, Kastelenstraat 21 te Amsterdam, Epi Drost, Mirastraat 5 te Enschede. Staanplaats. Wat is de prijs per jaar voor de staanplaats van een cara van op een camping? De seizoenprijs voor de staanplaats van een caravan of tent is over het he le land verschillend, het is n.l. mede afhankelijk van de omgeving van de camping. Doch voor een caravan op een mooie omgeving kunt u wel rekenen op ca. 700,per jaar. Ruimtevaart. In welk jaar ver richtte Joeri Gagarin de eerste Russi sche ruimtevlucht Is hg overleden aan een ziekte of aan een ongeluk bij een onfortuinlijke ruimtevlucht en wanneer? De eerste Russische ruimtevlucht vond plaats op 12 april 1961. De daar door bekend geworden ruimtevaarder Gagarin is op 27 maart 19-68 overleden tengevolge van een ongeluk met een gewoon vliegtuig. Snelheden vliegtuigen. Gaarne wil den wij weten wat de snelheid van een verkeersvliegtuig is bij het opstijgen en landen. Daar de vliegtuigen gebonden zijn aan de lengte van de landinggs (start) baan zijn de start- en landingsnelheden voor alle vliegtuigen vrijwel gelijk, n.l. ca. 250 km per uur. door GERRIT FRANSEN 25) Van Bragen heeft het feit, dat Evert zes kinderen in klas vier laat doubleren zonder meer geaccepteerd. Toen Evert het hem een paar dagen voor de uitde ling der rapporten had verteld, haalde het hoofd zijn schouders op. Evert, ik heb je al eens verteld, dat dit helemaal een kwestie is van de onderwijzer of onderwijzeres. Daarvoor draag jij de verantwoording. Hoewel ik wel zo mo dem ben, dat ik doubleren slechts in zeer bizondere gevallen toepas, laat ik de leerkrachten in dit opzicht volkomen vrij. Jij en Steenbeek en Hanekam en de dames Vinker en Tommessen hebben een heel jaar je kinderen. Niemand kan beter over hun vorderingen, hun al of niet willen, hun intelligentiepeil en wat dies meer zij oordelen dan ik. Als jij nodig acht, dat je zes kinderen in vier achterlaat, is dat jouw goed recht en als de ouders of het schoolbestuur op welke manier dan ook daartegen prote steren, zul jij jezelf moeten verantwoor den." Hanekam had zijn twee en dertig kin deren laten overgaan naar de hoogste klas, zodat Evert met zijn overgebleven vijf en dertig in een leeg lokaal kwam. Steenbeek had er één laten zitten en van juffrouw Tommessen kreeg Hane kam er acht en dertig bij. Zelf ging Steenbeek met zes en dertig kinderen naar vier, waar er zes overgebleven waren, zodat hij de grootste klas had. Maar de altijd onverstoorbare Bert Steenbeek vond dit geen bezwaar. „Zo lang het er nog geen vijftig zijn De eerste dagen na de vakantie lette Evert tijdens de speelkwartiertjes wat meer op Greetje Alfers. Zoals altijd stond het meisje aan de kant en nam geen deel aan de spelletjes. Als hun blikken elkander ontmoetten, schrok het kind en gedachtig aan eerder gegeven advies, ging het dan maar een eindje lopen. Evert kreeg met het kind te doen. Af en toe gaf hij haar in de klas een pluimpje of een knipoogje en omdat het kind een mooie hand van schrijven had, haalde hij haar wel eens voor de klas en liiet het meisje wat op het bord schrijven. Het isoleren van Greetje Alfers ge durende de vrije kwartiertjes begon hem op zijn zenuwen te werken. Op een mor gen, enkele weken na de vakantie, liet hij vier meisjes even blijven en vroeg kort en bondig: „Waarom laten jullie Greetje Alfers nooit meespelen?" Er kwam geen antwoord op deze vraag. Evert keek het viertal een voor een aan en liet zijn blik tenslotte rusten op het gezicht van de blonde Doortje, de slagersdochter. Een flink uit de klui ten gewassen elfjarige. „Hoe zou jij het vinden, Doortje, als men jou links liet liggen en helemaal niet met je bemoei de?" „Nou, rot natuurlijk." Evert ging maar niet in op deze ter minologie. „Kom, zijn jullie eens lief voor haar en vraag of ze met jullie meedoet? Ja? Ik weet zeker, dat ze het erg fijn zal vinden." Vijf minuten later loopt Evert ook op het speelplein en ziet, dat Greetje in de kring van het viertal is betrokken en vrolijk meedoet. Met een hoogrode kleur van inspanning op haar gezicht. Het gaat de rest van de week goed. Het is najaar en dan sparen en ruilen de kinderen poëzieplaatjes. Greetje heeft er ook. Het clubje is in het speelkwar tier druk aan het bekijken en ruilen. Maar de maandag daarop staat Greetje weer alleen bij de schoolmuur. Het vier tal speelt weer samen. Evert heeft even gelegenheid om Doortje terzijde te ne men. „Wat nu, Doortje, ruzie gehad met Greetje?" „Nee, meester, o nee!" „Wil ze niet meer meedoen?" Een kleur en geen antwoord. En dan begrijpt Evert het wel. „Ga maar weer spelen, meisje," zegt hij zacht, haar even over het blonde haar strijkend. Na schooltijd fietst hij naar slager Pelsma. De man staat in en hagelwitte jas achter het hakblok. Een glimlach komt over zijn gezicht, als hij de nieu we meester, zoals Evert nog altijd in het dorp wordt genoemd, ziet binnenko men. „Middag, meester, nog mooi weer voor de tijd van het jaar, niet?" „Dat is het meneer Pelsma. Hebt u een ogenblikje of hebt u het druk?" De slager schudt zijn hoofd. „Druk? Welnee, 's Maandgs is de meeste men sen het vlees nog te vers, dus dan is het m'n stilste dag. Kom maar mee naar achteren. De vrouw heeft wel een kopje thee." Maar halverwege de verbindingsdeur blijft hij staan en kijkt de onderwijzer met gefronste wenkbrouwen aan. „Toch geen moeilijkheden met onze Doortje?" Evert schudt lachend het hoofd. „Geen sprake van. Ik wilde wel, dat al le kinderen zo waren als uw dochterje, dan had ik de voorbeeldigste klas van heel Dalewoud." De slager is gevoelig voor deze lof. Schouderkloppend gaat hij achter de on derwijzer aan naar binnen, waar een corpulente vrouw bij het raam zit te lezen. „De nieuwe meester," zegt ze, op staande, „wel, wel, toch geen klachten over Doortje, hoop ik?" Ze drukken elkander de hand. Op nieuw betuigt Evert, dat ze een voor beeldige leerling is. Er wordt thee ge schonken en Evert moet een grote si gaar accepteren. Dinie zou zeggen: val niet voorover. Maar alia, je kunt niet weigeren. En dan vertelt Evert. Van de kleine Greetje Alfers, die door de andere kin deren helemaal genegeerd wordt. Dat hij op de hoogte is van de familietoe stand in het gezin. En dat hij ook een poging heeft gewaagd om met mede werking onder andere van Doortje het meisje in hun kring te betrekken. Dat het enkele dagen goed is gegaan, maar dat hij ontdekt heeft, dat Greetje deze morgen opnieuw geïsoleerd werd door het viertal. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1