0h$ekth4e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 51 29 MEI 1971 LAND- EN TUINBOUW LANGS DE STRAAT REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling^ 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. NOG TE VINDEN IN NOORD-LIMBURG Wie volop genieten wil van de natuur, wie van wandelen houdt, wie graag in een goed en gezellig hotel logeert, wie van de bossen houdt, wie graag oude kastelen bewondert en wie deze zomer intens de watersport wil gaan beoefenen is op z'n plaats in Noord-Limburg, het prachtige land waar nog rust, gezellig heid en een gemoedelijke sfeer te vin den is. Zo kunnen we bijvoorbeeld in Kessel aan de Maas een plaats voor onze tent of caravan vinden op een watersport camping. Een eigen klein aanlegsteiger- tje is er voor elke boot en er zijn volop mogelijkheden voor waterskieën, zeilen en andere takken van watersport. Dat het er plezierig is bewijst het feit dat er in april al caravans, met hun bewoners te vinden waren. DE KABOUTERS VAN KASTEEL KESSEL Uniek voor Europa en zeer roman tisch is de mogelijkheid dat men in Lim burg, van Pinksteren tot oktober geheel verzorgde trektochten met ponies, klei ne paarden en huifkarren kan maken. Verder is de streek rond Ottersum be kend om zijn pottenbakkerijen en zijn bezienswaardig natuurreservaat. Te gelen biedt elke vijf jaar zijn Pas siespelen. Deze keer zullen meer dan driehonderd amateur-toneelspelers, allen geboren en getogen Tegelenaren, het eeuwenoude lijdensverhaal uitbeelden. Een merkwaardig en imponerend schouwspel, in een fraaie omgeving, waarin de gewone man zich inleeft in rollen, die van nu en altijd zijn. In Kessel, een kwartier autorijden ten zuiden van Venlo, beheerst de machtige ruïne van het vroegere kasteel Kessel het dorpsbeeld. Als een zware ruige steenkolos ligt hij in een trage bocht van de Maas, waarvan het water zijn stenen voeten overspoelt. De geschiedenis leert, dat graag Ans- friied, leenman van de roomse koning Otto I, de burcht gebouwd heeft tussen de jaren 950 en 1000. De volksoverleve ring vertelt, dat de laatste kasteelheer van Kessel, Frederik Hendrik Charles, baron van Keverborg, bij vergissing een eind heeft gemaakt aan het kabouterrijk dat in de loop van de jaren bezit had genomen van de onderaardse gangen van het kasteel. Wat was er namelijk gebeurd De ka boutertjes plachten 's avonds, of liever 's nachts de huizen langs te gaan om de ketels op te halen, 's Morgens brachten ze dan de ketels prachtig geschuurd te rug. Verdwenen Op zekere dag kwam baron Frits al heel vroeg van de jacht terug en ont waarde een schim die de trappen van het kasteel ophuppelde. Hij legde aan en schoot in de veronderstelling dat het een haas was. Groot was echter zijn ontsteltenis toen bleek dat het figuurtje geen haas, maar een kaboutertje was. De andere kaboutertjes vluchten weg uit de burcht en weenden zo, dat het „Boezenven" ontstond. Een plas, rijk be groeid met riet en biezen. In deze romantische en landelijke streek heeft in onze tijd de champignon teelt een enorme vlucht genomen. En nu tijdens het Pinksterweekend 1971, zal er champignonfeest in Kessel komen. Start en eindpunt is de ruïne van de vroegere burcht. Een speciale champignonroute voert langs een aantal van de mooiste plekjes in dit zuidelijk deel van Noord- Limburg, enkele bedrijven van champig non kwekers zullen ter bezichtiging opengesteld worden en deskundigen lei den de bezoekers rond. Terug op de ruïne wordt het feest voortgezet en des avonds is er een groot bal. Mens en Wereld In mei heeft het wijdse Noord-Lim- brugse land er naast zijn bossen, zandi ge hoogplateaus en uitgestrekte heide velden weer de bruin-golvende asperge bedden bij gekregen. Dan ziet men weer de gebukte, nijver scharrelende figuur tjes, die het „witte goud" van de streek delven. Dan is het weer tijd om eens 'n romantische aspergetocht te maken langs de landschappelijk mooiste plekjes aan de boorden van de Maas. Vennencomplex Er zijn vele wandelmogelijkheden met in het vooruitzicht een heerlijke asper gemaaltijd in één van de restaurants die aan de aspergeaktie deelnemen en in de maanden mei en juni een belangrijk stuk van hun menukaart voor deze ko ningin onder de groenten hebben inge ruimd. Er is veel wandelmogelijkheid in Noord-Limburg. Wie ter hoogte van het dorp Lomm de weg naar het industrie terrein oprijdt en vandaar uit, na de auto geparkeerd te hebben, bepaalde wandelpaden volgt, kan genieten van 'n fraai vennencomplex met daarnaast be boste zandduinen. Prachtige vergezich ten en een typisch flora in dit 250 ha grote gebied. Ten westen van de spoorlijn Venlo/ Venray liggen de Schuitewaters, de Schuitewaters, de langgerekte plassen die uit een oude Maasarm zijn overge bleven. Ze zijn rijkelijk begroeid met waterplanten en worden omzoomd door moeras dat overgaat in broekbos. Hier heerst een ongekende rust, die de indruk geeft alsof de tijd is blijven stilstaan. Ook hier kunnen we heerlijk wandelen. En zo is er nog veel meer te genieten en te ontdekken in dit deel van ons land, voor wie er voor enige dagen of voor 'n langere vakantieperiode wil heengaan. (Nadruk verboden) Bescherming van bloemen en planten tegen insekten en schimmels De tijd is weer aangebroken dat men de bescherming van onze sierplanten tegen insekten en schimmels ter hand moet nemen. Want rupsen, luizen, spint, wantsen en thrips kunnen door vreten en zuigen de sierplanten in het volle seizoen (mei-augustus) ernstig bescha digen en door het overbrengen van ziek ten doen afsterven. Daarnaast bestaan er vele schimmels die de plant ziek kunnen maken (o.a. sterrerietdauw en vooral het wit op ro zen, begonia's, enz.) Tegen schimmelziekten moet zoveel mogelijk voorbehoedend worden opgetre den, d.w.z. vóór dat infektie plaatsvindt. Voor de bestrijding van bovengenoem de insekten en schimmels, kan men ge bruik maken van een zeer praktische methode, n.l. door te nevelen met de Orgo-Fleur Super spuitbus. De plant wordt tijdens het spuiten met een fijn laagje werkzame stof be dekt. Deze doodt zuigende en vretende insekten en beschermt tegen schimmel aantasting. Voor het gebruik de spuitbus goed schudden en tijdens het spuiten rechtop houden op een afstand van 30 cm van de te bespuiten plant. Bij schimmelziek ten preventief éémn al per 14 dagen spuiten. Het is noodzakelijk dat steeds wordt gewezen op het grote belang van tijdige bestrijding. Door het gebruik van Orgo-Fleur Su per heeft men een direkte veilige me thode, het gehele jaar door houdt men hiermede de planten vrij van ziekten en plagen en daardoor in onbelemmerende groei. Gaat het om een vrij groot aantal planten, waarop insekten (luis, rups, kever) voorkomen, dan is er ook Orga- Fleur in flakan van 100 ml. Verdunnen en met handspuit of gieter toepassen. DE VERGEETACHTIGE „Zo'n vergeetachtige sukkel heb ik nog nooit gezien," zuchtte de politie rechter vertwijfeld, toen hij het springe rige mannetje voor de groene tafel ver oordeelde wegens mishandeling van 'n mannetje dat daarna niet meer kon springen. „Honderdvijftig gulden boete. En als u die vergeet te betalen, kunt u een paar weken de cel in." Het was allemaal begonnen met een boek met een erotische titel. Dat was deze verdachte van kort formaat al maandenlang vergeten terug te brengen. Toen hij eindelijk bij het opruimen van een stapel paperassen terugvond, was hij vergeten van wie hij het geleend had. Maar er kwam een briefkaart van de eigenaresse en toen besloot hij haar ei gendom die zelfde ochtend aan haar adres te bezorgen. „Ik had m'n dag niet," verklaarde het bewegelijke figuurtje. Eerst was ik ver geten, waar ik het boek klaargelegd had. Toen ik het vond, ontdekte ik dat ik vergeten was me te scheren. Na het scheren reed ik weg, maar toen was ik haar adres vergeten. Ik moest met de auto terug om die briefkaart te zoeken. Daar werd ik zenuwachtig van. Toen ik eindelijk die briefkaart met het adres had en het boek ook, bleef ik halverwe ge steken." „Had u toen de auto vergeten?" „Nee, hij wou niet verder. Ik had ver geten te tanken." „Vertel nou maar eerlijk, dat u uw hoofd vergeten was." „Nee, dat zit vast gelukkig, anders had ik dat al meer vergeten." „Na het tanken kreeg ik al ruzie met de pompbediende." „Jaja, dat lees ik in de stukken. U had vergeten te betalen." „Toen was ik helemaal kriebelig, want die vent schold me uit en ik be doelde het helemaal niet zo. Als ik daar nog aan denk!" „Wat zei die pompbediende dan?" „Tja, wat zei dieDat ben ik ver geten." „Afijn, toen kwam ik bij dat meisje en toen was ik eerst d'r naam vergeten. En d'r briefkaart kon ik zo gauw niet meer vinden, zodat ik heb lopen zoeken in die flat. En toen ze opendeed en ik zei dat ik iets terug kwam brengen, had ik vergeten dat verrekte boek mee te nemen uit de auto. Dus ik zei iets over de titel en over de inhoud." „Hé, die had u niet vergeten?" „Nee, want 'twas best een opwindend boek. En dat vond zij ook wel, geloof ik." „Waar kreeg u dan ruzie over?" „Met haar kreeg ik geen ruzie. Ze liet me heel vriendelijk binnen. Zonder dat boek nog wel, maar alleen vanwege de inhoud, begrijpt u." „En ik lees in de dagvaarding, dat u slaande ruzie kreeg en dat u vanwege een paar woorden, die iemand anders zei, er zo op losgeslagen hebt, dat die persoon met een kaakfraktuur in het ziekenhuis belandde „Jawel, toen heb ik mezelf even ver geten. Maar dat komt eigenlijk, omdat ik wat anders vergeten had." „Wat had u dan nog meer vergeten?" „Ik was vergeten, dat ze getrouwd was, edelachtbare." d'ARGENTY (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bgsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brie! Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Geschiedenis „Ter Boede". Kunt u mij iets vertellen over de geschiedenis van Ter Boede in Walcheren, ik meen in de gemeente Koudekerke? Uw kleindochter moet dus een onder werp maken over de tegenwoordige verpleeginrichting voor bejaarden Ter Boede, Vlissingsestraat 19, Koudekerke. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de lerares die haar deze opdracht gaf, dat wij dat werk in hoofdzaak voor haar doen. Wel kunnen en willen wij haar even op streek helpen. Zuster van Rooyen, de directrice, is bereid om uw kleindochter alle gewenste inlichtingen te verstrekken, daarvoor kan zij haar opbellen om een afspraak te maken on der nummer 01185-1216. Dan kan zij te vens de inrichting eens bezoeken. In middels zal het personeel moeite doen om over de geschiedenis van het huis enige gegegvens te verzamelen. Maar daar gaat het bij het maken van het onderwerp niet allereerst om, wel over de dienst, die men in deze inrichting aan de bejaarden bewijst en alles wat daarmee samenhangt. Kinderbijslag. Een veehouder doet zijn bedrijf over aan zijn zoon en gaat nu bij hem in loondienst. Heeft hij nu recht op kinderbijslag voor de le twee kinderen De Raad van Arbeid beschik te afwijzend hierop. Door het ontbreken van feitelijke ge gevens, zoals regeling overname van het bedrijf (het loon van de vader) leeftijd van de kinderen enz. kunnen wij deze zaak uiteraard niet beoordelen. Wij ra den u aan bij de Raad van Arbeid een beropsvatbare beschikking te vragen en daarmee zonodig in beroep te gaan vol gens de aanwijzingen in deze beschik king vermeldt. Hond invoeren. Kan ik zomaar uit het buitenland een hond invoeren? Door de Dienst voor Invoerrechten Accijnzen werd ons meegedeeld, dat vanuit een E.E.G. land, artikelen waar voor geen accijns verplicht is, dus ook een hond, vrij ingevoerd mogen worden tot een bedrag van 270,Verder is het aan te raden om in het land van herkomst te zorgen voor de benodigde gezondheidspapieren van een dierenarts. Dan behoeft de hond in het geheel niet in quarantaine gehouden te worden. Teakolievlek. Kunt u mij ook zeg gen hoe ik een teakolievlek uit een ma honiehouten tafel kan krijgen? Er zijn twee mogelijkheden; wij raden u aan om te begignnen met de eerste, als dit niet bevalt kunt u alsnog de 2de nemen. le. U kunt het gehele bovenblad van de tafel met teakolie insmeren (u moet zich echter niet laten misleiden door de naam teakolie, deze olie is echt niet voor teakhout alleen), dan valt de vlek zelf niet meer op en krijgt uw ta fel een mooie gloed. 2e. U kunt ook het gehele bovenblad gaan behandelen met een ontvettende vloeistof als terpentine of aceton waarmee u dus al het vet (inclusief de vlek) van het bovenblad haalt. Hierna kunt u het opnieuw in de blanke was zetten. Paddestoelen. Er zitten in de gras mat van mijn tuin veel paddestoelen, wat is hieraan te doen? Vermoedelijk zitten er onder de gras mat organische delen, b.v. houtstukken, takjes e.d. Dit kan voorkomen wanneer het gazon is aangelegd op een oude houtwal. Op dat hout dan ontwikkelen zich paddestoelen en die blijven er net zo lang tot het hout verteerd is. Bestrij ding: de paddestoelen geregeld verwij deren, wat b.v. reeds geschiedt tijdens het maaien. Daar de paddestoelen zelf zorgdragen voor de vermeerdering, ver dwijnen ze dan langzamerhand wel. Ook kunt u op die plaatsen waar naar ver houding zeer veel paddestoelen staan, de zoden er af halen, de grond er onder vernieuwen, de eventueel aanwezige houtdelen verwijderen en dan de zoden er weer op leggen. Bespuiten helpt niet daar de oorzaak dieper zit. U moet ge duld hebben. Bekleding bankstel. Hoe kan ik de Draion Velours bekleding van mijn bankstel reinigen? Kan men meubilair laten stomen? De aangewezen weg om uw bankstel te reinigen is met een droogschuim pre paraat of een speciale meubelspray, wat u bij iedere goede drogist kunt ko pen. Heeft dit niet het gewenste resul taat, dan zien wij geen andere oplossing dan uw bankstel opnieuw te laten be kleden. Over het stomen van meubilair is niets bekend. Hummelo. Kunt u mij iets vertel len over het plaatsje Hummelo? Het plaatsje Hummelo in Gelderland is, zelfs nu nog, voor ca. eigendom van de Graaf van Rechteren Limpburg, vandaar dat vele huizen en boerderijen nog in de oude familiekleuren worden geschilderd. (verg. Haarzuilens bij Utrecht). Een van zijn voorvaderen heeft een Russchische veldtocht meege maakt. Bij zijn terugkeer zou hij veel huizen en boederijen de namen hebben gegeven van plaatsen waar hij in Rus land geweest was. In de volksmond wor den worden dit dus wel „Russische boerderijen" genoemd. door GERRIT FRANSEN 24) Dat gebeurde in de vorm van een brief je, dat Chris de volgende morgen mee genomen had en grijnslachend op zijn bureau had gedeponeerd met de woor den: „Ik ga toch over. Mien vaoder wil niet hè'n, dat ik blijf zitten!" Zoals zijn gewoonte was, had hij het briefje ongeopend op zijn lessenaar ge legd en was overgegaan tot de orde van de dag. Kwaadmaken deed hij zich al niet meer. Protesten accepteerde hij niet. Dan werd het een prestigekwestie. Of Chris blijft zitten, of ik neem de inspec teur in de arm. Zal ik hem het cijfer lijstje eens laten zien. Pas in het speelkwartier bleef hij even in het lokaal om het epistel te lezen. Het zittenblijven kon niet aanvaard worden en Bijvank begreep niet, waar om zijn zoon plotseling zulke lage cijfers had, omdat Veswijk's voorganger toch altijd nog zessen en zevens had gegeven. Maar Evert was vast besloten zich niet te laten intimideren, door wie ook. Die avond bezocht hij Chris' vader op de boerderij en legde op geduldige, doch klare wijze uit, waarom Chris zulke la ge cijfers had. „Het spijt me voor u, meneer Bijvank, maar ik heb slechts één conclusie: uw zoon wil niet. Niets interesseert hem in de schoolbank. Le zen heeft hij een hekel aan, dat vindt hij maar onzin. Zijn nederlandse taal we melt van fouten; vakken als aardrijks kunde en geschiedenis vindt hij flauwe kul; de lessen in deze gaan hem volko men voorbij. Het enige, waarvoor hij zich nog een beetje inspant verstaat u goed? Een beetje is rekenen, om dat hij toch nog zoveel gezond verstand heeft om te beseffen, dat hij dat in zijn latere leven als boer nodig zal hebben." En om zijn beweringen te staven, had Evert een aantal schriften meegenomen, waarmee hij de boer de „vorderingen" van zijn zoon aantoonde. Taalschriften met dertig tot veertig fouten per les. „Moet ik daarvoor een zes geven? Dan zou ik tegen m'n geweten ingaan en schiep ik een precedent ten opzicht van andere leerlingen." Er werd die avond lang en breed ge praat, maar Evert hield voet bij stuk. Voor hem was het een prestigekwestie geworden en dat begreep de grote boer, zodat hij; uiteindelijk zwichtte. Laat in de avond terug, vertelde Evert het resultaat van het onderhoud met boer Bijvank aan zijn vrouw. Deze was er niet helemaal gerust op. „Als je later maar geen moeilijkheden met hem krijgt Evert. Ik heb wel bekeken, dat je hier terdege moet oppassen. In ieder opzicht." „Liefje, waar blijft mijn prestige, te genover'het hoofd, tegenover mijn col lega's en tegenover de andere ouders? Om van mezelf nog maar te zwijgen als ik zou toegeven. Die jongen is feitelijk nog te stom voor de derde klas, die wil eenvoudig niet. Dat moet hij nu maar eens goed voelen. Toen ik hem van de week vertelde, dat hij de vierde klas nog een jaartje moest overdoen, grin nikte hij enkel en antwoordde: „Dat neemt mijn vader toch niet." Nu zal hij spoedig genoeg merken, dat zijn vader het wel moet nemen, of hij wil of niet. Ik heb Bijvank zelfs voorgesteld zijn zoon van deze school te nemen en hem naar de stad te sturen. Daar is zo'n school voor individueel onderwijs. Mijns inziens zouden ze daar nog wel wat van hem kunnen maken, temeer ook, omdat hij dan in een vreemd mil jeu terecht komt, begrijp je? Waar hij niemand kent Hier is hij op de weg en op het speelterrëin de branie, de grote bink. Chris Bijvank, de zoon van een der grootste boeren uit de wijde omgeving, wiens vader bovendien schoolbestuurder, kerkvoogd en bestuurslid van een aan tal agrarische verenigingen is. Noem maar op. Doch in de stad is hij één der velen, niet meer en niet minder in tel dan al de anderen. Haha, dat kun je net denken! Daar piekert Bijvank niet over. In de eerste plaats gaat dat geld kosten en voorzover ik het vanavond heb beke ken, is hij behoorlijk op de penning. In de tweede plaats is zijn zoon dan veel later thuis en kan hij niet onmiddellijk uit school vandaan meehelpen op de boerderij. Liefje, ik heb die boer met zijn eigen wapens verslagen. Heb ik hem niet een paar maal gewaarschuwd, dat zijn zoon geen enkele les kon missen? Maar toch moest hij Chris af en toe thuishouden, ondermeer in de hooitijd. En dat wreekt zich nu. Die Bijvank is heus niet achterlijk, Dinie. Hij heeft wel zoveel verstand om te begrijpen, dat er tussen mijn redeneringen geen speld te steken is. Hij moest me gelijk geven." Dinie Veswijk haalde haar welge vormde schouders op. „Nu ja, Evert, jij zult het wel beter weten dan ik. Maar tochwees voorzichtig." „Ik kan niet schipperen, liefje. Of het één, of het ander. Ik heb nog zo'n twij felachtige leerling in mijn klas: Bertus van Doeveren. Het éne moment zit hij volledig geconcentreerd te werken, doet zijn best en als ik dan zijn schriften be kijk, zeg ik: hij is geen licht, maar hij heeft in ieder geval perioden, dat hij zijn best doet. Een dag later is hij hele maal van de kaart, hangt er een beetje bij en laat zich opwarmen door Chris Bijvank. Hij heeft enkele onvoldoendes op zijn rapport. Ik heb hem van de week na schooltijd laten blijven en ern stig met hem gesproken. Hem proberen duidelijk te maken, dat het ditmaal een dubeltje op z'n kant is geweest. Als hij over een jaar niet met betere cijfers uit de bus komt, blijft hij doubleren. Denk je, dat het indruk op hem heeft ge maakt? Achteraf denk ik, dat hij nog liever bij Chris in de vierde was geble ven. Kijk, die jongen zal moeite hebben om mee te komen, maar als hij doorzet, kan hij het. Doch bij Chris is het ge woon onwil. Die beschouwt de hele school als flauwekul. Dat is zijn stop woord. Aannemende, dat hij tezijner tijd, dank zij het ouderlijke kruiwagentje, net zoveel in de melk te brokken zal hebben als zijn vader, kunnen we deze nul in het kwadraat alvast beschouwen als toekomstig schoolbestuurslid. En nu begrijp je misschien wel, waarom we hier in Dalewoud nog zo'n mooie school hebben uit het jaar 1911.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1