Winsterosie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 50 21 MEI 1971 LANGS DE S TRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR i J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Onder winsterosie moet worden ver staan het inkrimpen van de winstmar ges door de steeds ongunstiger worden de verhouding tussen prijsstijging en kostenstijging. Het verschijnsel wordt bijvoorbeeld zichtbaar wanneer voor nieuwe investeringen leningen moeten worden aangegaan tegen een hoge ren te. Wanneer deze rente hoger is dan de winst die met het geleende geld kan worden verkregen, moet het te kort uit de overige winst komen die daardoor daalt. Een dergelijke gang van zaken tekende zich in het afgelopen jaar af bij bedrijven als Philips, Akzo en D.S.M. en wordt ook door Dr. Zijlstra gesignaleerd als president van de Nederlandsche Bank. Men mag zich als loontrekkende mis schien gelukkig prijzen dat deze kosten verhoging niet ten laste van de lonen komt maar daarmee is de kous niet af. De genoemde grote bedrijven hebben al aangekondigd dat zij de investeringen niet verder zullen uitbreiden boven de afschrijvingen plus ingehouden winst. In feite betekent dit een sterke inkrimping van de investeringsaktiviteit. Daarmee worden dus op langer zicht de basisin dustrieën van kapitaalgoederen getrof fen en dat zijn de grote aanbieders van werkgelegenheid. Niet alleen Dr. Zijl stra moet dit onaangenaam vinden want het opdrogen van werkgelegenheid zet zich als een sneeuwbal-effekt voort bij toeleveringsbedrijven en kleinere onder nemingen. Het resultaat van dit proces kan dus zijn een versnelde voortgang van be drijfssluitingen en inkrimping van de werkgelegenheid die zich het eerst open baart in de probleemgebieden, waar toch al onrust is en tekort aan werkge legenheid. Een snelle daling van de in- vesteringslust kan dus verstrekkende gevolgen hebben, die niemand wenst. Daarom heeft de president van de cen trale bank geltfk als hij bezorgd is over de investeringsaktiviteit. Want wij zijn dit niet minder. VERKIEZINGSLES Alle politieke partijen hebben hun toe ters en dubbeldeks-bussen weer opge borgen. De strijd is gestreden en zoals dat zo dikwijls gaat: niemand heeft ge wonnen. Ons land kent nu uitsluitend minderheidskabinetten en dito-groepe ringen. Zo heeft de kiezer het gewild en zo is het ook altijd geweest in dit overdemokratische land. Het meest spectaculaire verschijnsel bij dit alles was de snelle opkomst van de inmiddels niet meer zo jonge Drees junior, die alle voorgangers sloeg in snelheid en partij vorming, zelfs de heer van Mierlo. Bij het trekken van conclusies over de verkiezingsuitslag is er veel gebazeld over de oorzaken van verlies en winst. Alle commentatoren hebben echter over het hoofd gezien dat juist die nieuwe partijen winst hebben geboekt die het hardst gebeukt hebben op de financieel- economische politiek van de regering en op de grove geldverpilling. De heer Drees heeft dit duidelijk gedaan en als financieel specialist kon hij het met ge zag doen. Om andere reden maar niet minder duidelijk heeft de Nederlandse Middenstandspartij zich duidelijk verzet tegen verdere lastenverhoging, omdat bij duizenden kleine zakenmensen het wa ter tot aan de lippen is gestegen. De komst van deze twee nieuwe formaties in Tweede Kamer geeft duidelijk aan waar de regering bij haar besluitvor ming op dient te letten. De inflatie moet bestreden worden en de lasten zijn torenhoog gestegen. Voor duizenden. Wanneer de nu zetelende politici van mening zijn dat de heer Drees de ver kiezingen beheerste door de grote naam van zijn vader, dan zit daar iets tra gisch in. Want wanneer ons volk nu nog moet opzien naar de faam van een man die de tachtig reeds ruim gepasseerd is, dan tekent dit de armoede aan bestaand politiek leiderschap. Als wij deze drie elementen: inflatie, gebrek aan politiek leiderschap en hoge lasten als de zwak ke punten zien in ons bestaand staats bestel, dan heeft ons volk een schrander oordeel dat even duidelijk is als moed gevend voor het politiek onderschei dingsvermogen van de Nederlander. LOONEISEN Het lijkt alsof de stemmenverhouding bij de uitslag van de verkiezingen tot een moeilijke kabinetsformatie zal lei- deh. Het is geen geringe zaak om een regering met een parlementaire meer derheid achter zich te formeren. Veel be langrijker is de inhoud die men aan het regeringsprogram zal moeten geven. Daarbij zal de loonmatiging als voor naamste punt van inflatiebestrijding moeten worden opgenomen. Het jaar verslag van de Ned. Bank geeft ons op dit punt nadere inlichtingen. Uitgaande van de aflopende loonmati- ginggsperiode zou de loonsom over 1971 liefst 13% hoger moeten uitvallen met een overloop naar 1972, van ca. 4 5%. Dit betekent dat met ingang van 1972 alweer een loonclaim zou liggen te wachten. Bij deze loonberekening is dan met reële loonsverbetering van 2%% gerekend. Als wij nu weten dat de bag geraars al 3% hebben geëist en gekre gen, dan kan een kind uitrekenen dat de bouwvakkers daarbij niet onder zul len willen doen. Werkgevers zien het gevaar duidelijker voor ogen dan werk nemers, maar kunnen onvoldoende te gengas geven, omdat lange stakingen hun liquiditeitspositie zodanig onder graaft dat hun onderneming ter ziele gaat. De reserves van veel ondernemin gen zijn al uitgeput. Geven de onderne mers toe dan wordt dit als een bewijs gezien van de aanwezige mogelijkheid tot loonsverbetering. Niets is minder waar. Zij kiezen van twee kansen de minst slechte en hopen door prijskorrektie de schade weer in te halen. De staat krijgt van dit proces de rekening thuis in de dalende belasting opbrengsten op ondememingswinsten. Bouw daar maar eens een begroting op met zich uitbreidende kollektieve voor zieningen. Beperkt men de overheids- aktiviteiten, hetgeen noodzakelijk is, dan pleegt men politieke zelfmoord, omdat dan de kiezer zich genomen voelt. Bij een dergelijke situatie zal geen partij in de rij gaan staan om regeringsverant woordelijkheid te dragen. De oppositie van morgen zal overmorgen met een zucht van verlichting door de kiezers naar de regeringstafel worden geroepen. (Nadruk verboden) gen. De opleiding is bedoeld voor het vakdiploma's Meubelmaken, Meubelstof fen, Woningstofferen, Kleinhandel in Meubelen en Komplete Woninginrich ting. Prospekti zijn aan te vragen bij de Stichting Vakopleiding Meubileringsgbe- drijven, Biltstraat 143, Utrecht en bij de heer Altena. Tel. 01184-3476. VAKCURSUS MEUBILERING ZEELAND Sind senkele jaren ontbeert de provin cie Zeeland een mondelinge opleiding voor de examens meubileringsbedrijven. Het is de Stichting Vakopleidingsbedrij- ven gelukt de heer Jac. Altena, Schelde- straat 29 te Vlissingen te bewegen als cursusleider voor de provincie Zeeland op te treden. De cursus begint uiteraard bij vol doend deelname in september a.s., vermoedelijk te Middelburg of Vlissin- 75 PLUS Nu de heftige verkiezingstrijd voorbij is, valt het moeilijk uit te maken of de Ondemocratische Gedupeerde Partij van lijst 29 dan wel de Ontbinding Gewone Man van lijst 37 de klappen uitdeelde aan de Roomse Bejaarde van 65+. Maar de dagvaarding vermeldde geen lijst- nummers en geen verantwoordelijke po litici. We mogen slechts aannemen, dat een politiek debat aan de bejaardenta fel van een plaatselijk café en enige de ciliters sterk spraakwater de gemoede ren hebben verhit. Daardoor is uiteinde lijk een vuist van een Gewone Gedupeer de Man van 75+ via het kleine ruitje van een voordeur terecht gekomen in het sprekend aangelaat van de Landerig R.K. Democraat. Met het gevolg, dat beide woordvoerders gezamenlijk naar het ziekenhuis moesten worden getran sporteerd. „Dat was dan een antwoord voor de vuist weg", begon de politierechter te gen de eigenaar van dit nog dik on- zwachteld lichaamsdeel. „Hij zee net iets teveel, edelachtbare", sprak de verdachte. „Hm, ik heb anders begrepen, dat hij niet zoveel zei, maar dat u die avond erg welsprekend bent geweest." „Ik zal maar niet herhalen, wattie al lemaal zee." „O, dat mag best. Dat waren maar enkele woorden. Als u maar niet gaat herhalen, wat u toen uitvoerde." „Hij zee: je ben bezopen!" „En wou u soms beweren, dat het niet waar was?" De deurwaarder moest enkele passen naderbij komen, want de vitije vuist balde zich en de niet ingepakte arm rees omhoog. Maar hij werd door de groene tafel opgevangen, toen hij neer kwam. Tegelijk bleek, dat de onbeheer ste gepensioneerde 75-plusser nog een overvloed aan verkiezingspropaganda in reserve had gehouden. Die liet hij nu los van de magistraten. De rechter ver anderde daardoor niet van gedachten, laat staan van politieke overtuiging. „Als u dat ook allemaal gezegd hebt tegen uw slachtoffer, dan kan ik me nu wel voorstellen, dat hij snel de voordeur sloot," zuchtte hij. „Aan die voordeur heb ik niks gezeid" beweerde de verdachte. „Nee, als u het bij woorden had ge laten, stond u nou niet terecht wegens mishandeling. Hoogstens voor beledi ging. Dacht u hem met geweld te kun nen dwingen om uw partij te kiezen?" „Ik zou 'm allang omver gepraat hebben, als die de deur niet had dicht- gemept." „Zo, en daarom wilde u hem met een vuistslag omver kegelen." „Ik wou allenig 't deurraampje open stoten om verder te kunnen praten." „Nou, dan zullen wij u toch nog moe ten leren, dat daar niet zoveel kracht voor nodig is. En ook geen liederlijke taal, zoals de getuigen hebben gehoord uit uw mond." „Ik heb heel geen liederen gebruikt!" De getuigen kwamen vertellen, dat het nachtelijk tumult hen naar het ven ster had gelokt. Toen zagen ze van ver schillende zijden, hoe de opgewonden fi guur buiten met een hevige slag het glas stuksloeg en toen zij in nachtge waad te hulp snelden, ontdekten ze dat hun buurman ernstig 'in 't gezicht ver wond was. Door de vuist en door een aantal glassplinters. De officier eiste tweehonderd gulden boete of drie weken. „Betaal ik nooit," baste de verouder de geweldenaar. „Dan liever drie weken?" vroeg de politierechter. „Assik in termijnen betaal, ken 'twel van me a.o.w." Het werd tenslotte honderd gulden, maar niet in termijnen, Korzelig stam pend verliet de mislukte politicus het zaaltje. 'd ARGENTY (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Platenimporteur. Kunt u mij het adres geven van de importeur van het „Deutsche Grammophon Gesellschaft" In ons land is dit merk een onderlabei van: Polydor, Piet Heinplein 6 te 's-Gra- venhage. Herkenning. Hoe kan men het ver schil tussen een mannetjes- en een vrouwtjesgans zien? De kenmerken zijn zeer moeilijk te onderscheiden tussen gent en gans. Bij de gewone gans heeft de gent een knob bel op de kop en in het algemeen is het geluid (gakgok) van de gent luider en scheller dan van de gans. Verder is het goed, tijdens de paartijd te letten op de gedragingen van de dieren. Geslachtsverandering. Als men al leen vrouwtjesslakken in een aquarium houdt, is het dan waar dat de slakken een geslachtsverandering ondergaan? Is dat ook zo bij kikkers? Slakken zijn z.g. hermaphrodiet, dat wil zeggen dat elke slak zowel vrouwe lijke als manlijke geslachtsorganen be zit. Ieder exemplaar is dus in staat te paren en eieren te leggen. Vandaar de mening, dat een vrouwelijk exemplaar veranderen kan in een manlijk. Bij kik kers is dit niet zo. Daar treft men zo wel manlijke als vrouwelijke exemplaren aan. Huuropzegging. Abonné stelt een aantal vragen over de gang van zaken bij het opzeggen der huur van een huur woning. v Elke huuropzegging is geldig, mits zjj duidelijk is, dus ook een mondelinge huuropzegging. Alleen, mocht het tot 'n proces komen over de ontruiming dan is het wel zaak dat de huuropzegging te bewijzen is en daarom verdient het in zulke gevallen aanbeveling de huurop zegging tenminste aangetekend te doen of door bemiddeling van een deurwaar der. De huur kan worden opgezegd met inachtneming van een betalingstermijn, betaalt huurder dus per maand, dan met een maand opzegtermijn. Of de wo ning dan ook moet worden ontruimd als de huurder er niet mee instemt is uiter aard niet zeker. De huurder geniet huur- bescherming en de verhuurder zal dan zonodig de kantonrechter te hulp moe ten roepen om een uitspraak te vragen. De kantonrechter bepaalt dan wie het meest belang heeft bij de bewoning van het huis en of de woning al of niet moet worden ontruimd en tegen welke ter mijn. Hangende het proces kan de ver huurder evenmin onmatig huurverho ging vragen als onder normale omstan digheden. De huurder kan dus zeker weigeren een eigenmachtige huurverho ging te betalen. Desgewenst kan hij het advies vragen van de huuradviescom missie. Stenenpot. Wij hebben een stenen- pot, waarin op de bodem een laagje teer ligt, hoe is dit te verwijderen? Het Verfinstituut van het T.N.O. ad viseert om in de buitenlucht (ter voor koming van brandgevaar). Een laagje benzeen of xyleen in de kruik te gieten, waarin de teer oplost. Mocht het na één behandeling niet volledig zijn opgelost, dat kunt u het herhaaldelijk doen ech- er met tussenpozen van enige dagen. Weerpoppetje. Ik zou graag willen weten waarin men een lapje kan was sen of apprèteren om het „Het Weer" te laten aangeven. Mijn grootmoeder waste vroeger n.l. de kleertjes van een poppetje in een of andere vloeistof waar na, al naar gelang het weer, de kleur Van de kleertjes verandere. Van het Vezelinstituut van het TNO ontvingen wij het volgende door u ge wenste recept. Men dient de blanke pop- pekleertjes te dompelen in een mengsel bestaande uit de volgende bestanddelen: 10 delen kobaltchloride, 15 delen na- triumchloride (keukenzout), 7 delen Arabische Gom, 5 delen calciumchloride en 90 delen water. Dan nemen de kleer tjes de volgende kleuren aan: bij regen helder rood; bij zeer vochtig weer bleek rood; bij vochtig weer blauw rood; bij droog weer lavendelblauw en bij zeer droog weer blauw. Old Timers. Daar ik zeer geïnteres seerd ben in klassieke auto's, zou ik graag de titels, schrijvers, uitgevers e.d. willen weten van enkele goede boeken op dit gebied. Zonder eventuele anderen tekort te doen menen wij dat, een van de beste boeken die er op het gebied van Old Timers zijn verschenen wel het boek „De grote Automerken" klassieke Ras auto's uit de historie is door Ralph Stein, Ned. bew. Piet Olyslager, dit is een uitgave van de Geïllustreerde Pers te Amsterdam. De prijs is voor abon nees van hun bladen 14,95, voor niet- abonnees enkele guldens duurder. Ver dere informaties op dit gebied kunt u ook verkrijgen bij het Nationaal Auto mobielmuseum, Veursestraatweg 28, Leidschendam, tel. 01761-5402. ADVERTEREN IN DIT BLAD HEEFT ALTIJD NOG SUCCES GEHAD door GERRIT FRANSEN 23) HOOFDSTUK X De liefdegeur. Hoewel de kalender nog midden au gustus wijst en de zomer maar weinig van zijn kracht heeft ingeboet, is de schoolvakantie afgelopen. Vier en een halve week, dat vindt men hier op het platteland klaarblijkelijk ruim voldoen de. Waarschijnlijk houdt het hoofd, dat in samenwerking met het schoolbestuur voor het hele schooljaar het rooster vaststelt, rekening met de extra, feite lijk ongeoorloofde verzuimen in de vorm van helpen op de boerderij. Met een wat kortere vakantie komt men dan toch nog ruimschoots op het minimum aan tal lesuren. Op het platteland leg je in dit opzicht waarschijnlijk andere maat staven aan dan in de stad. Ook de in specteur zal in dit opzicht wel een oogje dichtknijpen. Evert heeft hem een keer op de school ontmoet en kennis met hem gemaakt. Een boerenzoon, is zijn oordeel. En zo iemand begrijpt dan best, hoe in een dorp als Dalewoud de (hooi) vork in de steel zit. Van Bragen is gedurende de volle va kantieperiode vier en een halve week met zijn vrouw het dorp uit geweekt. Pas de dag vóór de school herbegon, kwam het echtpaar, beladen met koffers en tassen, terug in Dalewoud. Van Steen beek wist Evert, dat hij met zijn gezin tien dagen naar het strand was geweest. En de beide onderwijzeressen had hij in die vier vakantieweken ook niet gezien, zodat ook zij wel geprofiteerd zouden hebben van hun verlof. Alleen Hanekam was prompt elke zondag in de kerk aanwezig. Gedurende do enkele maanden, dat Evert nu in Da lewoud woonde, was hij te weten geko men, dat Hanekam nog vrijgezel was en bij zijn moeder aan het eind van het dorp, op de weg naar de stad woonde. Vrouw Hanekam in Dalewoud wa ren enkel de vrouwen der notabelen „mevrouw" had na de dood van haar man de boerderij verkocht, omdat haar enige zoon er toch geen belangstelling voor had en had een huisje laten bou wen aan periforie van het dorp. Daar versleet ze haar tijd met het turen door ramen en het zorgen voor haar zoon, die ze verafgoodde. En dat hij nog vrij gezel was, verwonderde Evert niet. Voor een vrouw zou er maar weinig aantrek kelijks aan Hanekam zijn, temeer om dat de man zich zondags en in de week zich altijd in het zwart vertoonde. Dominee Galhuizen is nog met vakan tie, dus is er elke zondag een prediker. Soms een jonge pas afgestudeerde kan didaat, één keer een emeritus predikant, die in de buurt met vakantie is en ver der dominees uit steden en dorpen. Van dichtbij en ver weg. Maar allen min of meer zwaar. De kerkeraad heeft ze blijkbaar met zorg uitgezocht. Desondanks vindt Evert het een welkome afwisseling. Hij heeft niets tegen de oude dominee Galhuizen, als is hij het met zijn exegese niet altijd eens, integendeel. Desondanks ervaart hij een draad door de preken van deze predi kant: die van de liefde. Iets, wat hij in dit dorp niet altijd en overal tegenkomt. Integendeel. Dinie is in deze maanden zo'n beetje geacclimatiseerd. Weliswaar vindt ze nog altijd alles duur in het dorp, vooral de levensmiddelen, maar als het weer zulks toelaat fietsen ze getweeën zater dags naar de stad, waar ze allerlei inko pen doen. Terug in huis constateert de huisvrouw dan met voldoening, dat ze guldens heeft verdiend. Evert heeft ge lukkig een goed salaris, maar je weet in deze tijd niet, waar het geld blijft. Dus is het uitkijken geblazen, want je wilt toch ook wel wat sparen. Hanekam heeft alles door. Gewoon griezelig, wat die man allemaal ziet. Hij heeft Evert al eens gewaarschuwd: „Denk er om, de kinderen van de meeste neringdoenden zijn op onze school. Die kun je niet voor het hoofd stoten door in de stad te kopen. Zo goed als ik je het dorp zie binnenrijden, bepakt en be zakt met boodschappen, zien anderen het ook." Evert heeft hem op sarcastische wijze bedankt voor zijn goede bedoelingen. Met de klemtoon op goede. En maakt voortaan met Dinie een omweg, als ze stadwaarts rijden en terugkeren, zodat ze niet meer langs de woning van moe en zoon Hanekam behoeven te gaan. Moeten ze in het dorp maar wat rede lijker prijzen berekenen! In de school is het de eerste dagen nog wat rommelig; niet alle kinderen zijn present. Er zijn nog ouders met va kantie en die hebben hun kinderen mee genomen. Daar kun je niets aan doen. Niet iedereen kan zijn vakanktie zo re gelen, dat die gelijk valt met het schoolverlof. En op de boerderijen is het nog altijd druk. Is er geen hooioogst, dan is men bezig met het koren. Er wordt in de omgeving van Dalewoud veel rogge ver bouwd en in mindere mate tarwe. Evert en Dinie zijn al enkele malen door de omgeving gefietst, dwars tussen de gol vende korenvelden. Het is een mooi ge zicht, maar het moet gemaaid en ge dorst worden en elke morgen mist Evert een paar boerenzoons. Dan weet hij het wel: ze moeten helpen aanpakken. Op vele boederijen beschouwt men de school als een noodzakelijk kwaad. Hier gelden nu eenmaal andere normen en Evert begreep, dat hij zich op de een of andere wijze moest aanpassen. Toch snijd ik deze verzuimenkwestie eens aan op de vergadering van het schoolbestuur. Tenminste, als ze me aan het woord la ten. De protesten van schoolbestuurslid en kerkvoogd Brjvank had hij op zeer be sliste wijze afgewezen. Van de een en veertig kinderen in zijn klas liet hij er zes doubleren, waaronder Chris Bijvank. Met een rapport vol drieën, vieren en vijven had hij de jongen naar huis ge zonden, wel wetende, dat binnen een paar uur de machtige boer zou reage ren. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1