Aanvullende huursubsidie de scheldebode Plasticzak-perikelen in Vlissingse straat Bandenspeciaalzaak Van Kleef is open Scheldebodekringet j e de zuidwester combinatie AMATEURCURSUSSEN DRUK BEZOCHT Standbeeld Doel Cop emieus DE RUITER HOOG WATER IN VLISSINGEN huis aan huis-blad de Avonturen van Kapitein Rob ƒ7,90 de scheldebode 22e JAARGANG NO. 20 UITGAVE: N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA' WOENSDAG 19 MEI 1971 Volkssterrenwacht zoekt ruimte om sterren te kijken MIDDELBURG. De Stichting Volkssterremvacht „Philippus Lansbergen", opgericht in 1967, is volgens de statuten gevestigd in Middelburg. Maar dat wil niet zeggen, aldus de heer J. T. H. C. Schepman, stichtingsvoorzitter van de sterrenwacht, dat de volks sterrenwacht zich alleen in de Zeeuwse hoofdstad beweegt. De volkssterrenwacht heeft momenteel de beschikking over twee kleine lokalen en een zeer vochtige kelder van de Chr. Kweekschool aan de Middelburgse Herengracht. Het probleem van de huisvesting de thans bestaande lokaliteiten zijn te klein kan inderdaad op gelost worden. nen- en buitenland in beroering. Veel van zijn werken zijn voorzien van lofdichten door Vadertje Cats. Het Stichtingsbestuur heeft met name zijn oog op een bepaald pand in de nabijheid van het Miniatuur Walcheren laten vallen. Het voor naamste punt van overweging is ook gelegen in het feit dat de volksster renwacht voor iedereen gemakkelijk bereikbaar moet blijven. In de cul tuurnota die onlangs is verschenen wordt eveneens gesteld dat de be staande accommodatie onvoldoende is, zowel wat plaats en ruimte be treft en van gemeentewege bestaat er een grote mate van welwillendheid om medewerking te verlenen bij verwezenlijking van de plannen van „Philippus Lansbergen". De ge meente Middelburg heeft de stich ting een mo|en aangeboden voor huisvesting, maar dit is door de S.V.M. afgewezen, omdat de kosten (ruim 2 ton) om de molen te restau reren dermate groot zijn, dat nieuw bouw niet of weinig duurder is, maar ook een aantal andere argu menten waren doorslaggevend. Maar wat is nu het doel van de volkssterrenwacht? De statuten zeg gen hierover: „Astronomie in de ruimste zin genomen te bevorderen onder alle lagen van de bevolking en een contactcentrum zijn voor alle sterrenkundige amateurs". Willem Dekker, een 21-jarige student aan de HTS te Vlissingen, zegt hierover: Alle amateurs kunnen advies bij de volkssterrenwacht inwinnen. De meeste bezoekers van onze volks- sterrenwacht komen, waardoor er een vaste kern van 25 a 30 mensen is ontstaan; over het algemeen jon geren. Deze jongeren zijn iedere vrijdagavond en zaterdagmiddag en -avond met hun hobby bezig". De volkssterrenwacht heeft veel contacten gelegd met andere ster renwachten, maar ook met industrie, radio en televisie. Met Teleac is de mogelijkheid geopend tot ondersteu ning van de Teleac-cursus „Sterren kunde voor beginners". Iedere zater dagavond kunnen de cursisten op de Herengracht met al hun vragen te recht. Maar grotere belangstelling blijft bestaan voor de corresponden tie over de astronomie, aldus de heer Dekker. Met name uit België komen er veel brieven binnen. De volkssterrenwacht geeft ook intern cursussen. Opvallend is hierbij de generatiekloof. Bij de ene cursus zitten jongeren tot. 15 jaar en bij de andere cursus, die voor mensen boven 15 jaar is sa men gsteld, zitten amateurs van de categorie 65 plus. Bij de sterren wacht betreurt men het dan ook dat amateurs van plm. 35 a 40 jaar blijkbaar geen interesse in deze cur sussen hebben. De naam van de volksterrenwacht „Philippus Lansbergen" is gekozen omdat men deze theoloog op deze wijze wilde eren. Philippus Lans bergen, geboren op 25 augustus 1561 te Gent, was theoloog, wiskundige en astronoom. Na zijn theologische studies in Enigeland, vestigde hij zich als predikant in Antwerpen. In 1585 moest hij uitwijken naar de Noordelijke Nederlanden en kwam via studies te Leiden in Goes als predikant terecht. In Goes werd hij in 1613 uit het ambt ontslagen we gen bemoeiingen met de politiek. Op 52-jarige leeftijd vestigde hij zich in Middelbure, waar hij zich verder geheel wijdde aan wiskundi ge en astronomische studies. LansT bergen, die in de tijd van Galilei en Kepler leefde, was. de eerste Neder landse predikant die het stelsel van Copernicus verdedigde. Zijn publi- katies brachten vele pennen in bin- Philippus Lansbergen heeft zich op de Zeeuwse bodem en daarbuiten be kende en beroemd gemaakt. Als we in ,Le Protestantisme Beige' van 1856 lezen dat hij zelfs in zijn land geen standbeeld heeft, dan is het een gelukkig initiatief van de Middel burgse sterrenwacht de naam van deze dynamische figuur te verbin den om op deze manier een stand beeld voor hem op te richten. De heer Schepman zegt hierover: dat het interessant is om zijn publika- ties op de voet te volgen. „Een voorzichtige conclusie uit de volgor de van publiceren leert ons dat hij zijn hele leven systematisch en nauwgezet aan de bestudering van de beweging der aarde en de stil stand van de zon gewerkt moet hebben. Hij heeft boeken geschre ven over de driehoeksmeting, de oppervlakte en de omtrek van de cirkel en over het astronomisch qua drant, aldus de heer Schepman. Wij mogen dan ook gerust stellen, dat de amateurs op dit gebied bij de volkssterrenwacht alles te weten kunnen komen, wat zij voor hun hobby willen weten. Een bezoek aan Herengracht 52 te Middelburg is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Voor het eerst in boekvorm verschenen de delen 20 en 21 van BOEKHANDEL MUL KRUGERSTRAAT99 -TEL. 2733- VLISSINGEN Het gemeentebestuur van Vlissingen vestigt er de aan dacht op dat de huurders van woningen, waarop de onder staande punten van toepassing zijn, in beginsel in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de „beschikking aan vullende huursubsidie" van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De woning. De bijdrage kan alleen worden verstrekt aan huurders van 'gesubsidieerde woningen, waarvoor het rijks subsidie na 31 maart 1960 is verleend. Of het een zogenaam de woningwetwoning of een particuliere huurwoning betreft is niet van belang. Het inkomen. De bijdrage wordt alleen verstrekt als uw inkomen minder dan 17.000 per jaar bedraagt. Onder inko men wordt verstaan: dat deel van het inkomen, waarover loonbelasting of inkomstenbe lasting wordt betaald, het zoge naamde belastbaar inkomen. Als in het inkomen kinderen zijn, wordt op het belastbaar inko men nog een aftrek toegepast. Voor de toepassing van de rege ling wordt gemakshalve aange houden het inkomen over het afgelopen jaar verhoogd met 5%. Als het huidige inkomen meer dan 25% hoger of lager is dan in het voorafgaande jaar, wordt in bepaalde gevallen uit gegaan van het inkomen in het lopende jaar. Als man en vrouw beiden werken, wordt het inko men van de vrouw meegere kend. De huurprijs. Als huurprijs geldt het bedrag, dat per 1 april voor het gebruik van de woning aan de eigenaar werd betaald Voor het bepalen van de bijdra ge wordt de huurprijs vermin derd met ƒ240 per jaar, als in de huurprijs een bedrag zit voor de centrale verwarmings- installatie en bovendien met ƒ300 per jaar, als in de huur prijs ook een bedrag voor de stookkosten is begrepen. De bijdrage. U komt voor subsi die in aanmerking wanneer u méér dan 15 a 17% van uw belastbaar inkomen aan huur betaalt. Bij een huurprijs van minder dan 1100 per jaar wordt geen bijdrage toegekend. Van de regeling zijn uitgesloten de huurders, die krachtens de Algemene Bijstandwet een peri- odieke uitkering genieten ter voorziening in de algemene noodzakelijke bestaanskosten; niet uit/gesloten zijn degenen, die een uitkering krachtens de z.g. Rijksgroepsregelingen ont vangen. De bijdrage kan uiteen lopen van ƒ120 tot ƒ900 per jaar qn wordt van jaar tot jaar vastgesteld aan de hand van het inkomen en de huur. De huur der, die voor aanvullende huur subsidie in aanmerking wenst te komen, moet jaarlijks een aanvrage bij het gemeentebe stuur indienen. Op de aanvrage wordt beslist door de minister na advies van het gemeentebe stuur. In 1971 moeten aanvra gen worden ingediend voor 1 juli en bij tussentijds betrekken van een woning binnen 3 maan den daarna. Ter gemeentesecretarie, afd. algemene zaken, bureau ruimte lijke ordening, kamer 130 (tel. 01184-5100, toestel 319), kunnen aanvraagformulieren en nadere inlichtingen worden verkre gen. OPLAG 32.500 ËX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 °ostgiro1114111 BankAlg. Bank Ned. N.V„ Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADV ËKTENTIE-EXPL. J. van der Hoeven, Vlissingen. Spuiplein 94 Telefoon 01184 6830 REDAKTIE Mevr. B. F. Mulder-Kenter. Vlissingen. M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184-7778 Drak: Toezending techn. mat n.v. Rota druk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155-2320. Donderdag 20 mei 10.16 22.45 Vrijdag 21 mei 11.22 23.46 Zaterdag 22 mei 12.17 Zondag 23 mei 0.35 13.02 Maandag 24 mei n.m. 13.31 1.15 13.44 Dinsdag 25 mei 1.52 14.43 Woensdag 26 mei 2.41 15.09 VLISSINGEN Nn we in Vlis singen ruim een maand met het ophalen van huisvuil zijn „overge schakeld" op de plastic zak is het goed' om eens na te gaan welke tekortkomingen er bij het ophalen door de reinigingsdienst worden ge constateerd. In de komende weken zal daarop in kleine artikeltjes in dit blad de aandacht worden geves tigd. Deze week: De plastic zak zelf. Zoals u in de door de gemeente Vlissingen verspreide folder hebt kunnen lezen dienen de zakken aan bepaalde eisen te voldoen. Hier vol gen ze nog eens. De zakken moeten ondoorzichtig zijn. Minimumdikte moet 0,05 mm, d« maximumdikte mag 0,06 mm zijn. De afmetingen moeten 80 x 60 x 60 cm bedragen. De zakken moeten het liefst voorzien zijn van het zgn. KOMO- kleur. Let u hier voortaan op bij de aanschaf? Want wat de reinigings dienst tot op heden is tegengeko men, gaat alle perken te buiten. Een plastic zak is een plastic zak schijnt men te denken. En dat kan natuur lijk niet worden ontkend. Maar elke plastic zak is nog geen plastic vuil niszak! Dus: geen plastic boterham- zakjes meer neerzetten en geen zak ken waar men dwars doorheen kijkt en alle vuilnis ziet zitten! De bedoe ling is, dat de zakken in de trommel van de vuilnisauto kapot gaan, dus ook geen zakken meer gebruiken van twee millimeter en meer dikte, die met geen houweel kapot te krij gen zijn.... Gebruikt u ook alstu blieft dat „draadbindertje" (dat bij de zakken wordt verpakt) om de zak dicht te binden? Dan hoeft u er geen kluwen touw rond te doen. Niets er omheen (zoals nogal eens wordt geconstateerd) is ook niet goed, dat begrijpt u w*i Daarmee is namelijk de netheid van onze stad beslist niet gediend! VLISSINGEN Met de opening van haar filiaal in Vlissingen heeft bandenspeciaalzaak Van Kleef haar zesde zaak in gebruik genomen. Het bedrfjf is begonnen in de Monsterse- straat te Den Haag en beleefde spoedig een grote bloei. Na een aantal jaren had het bedrijf 3 filia len in Den Haag, één in Schevenin- gen, één in Breda en nu ook heeft men de Zeeuwse grond ontdekt'met de opening van een filiaal in de Cruquiusstraat. De opening werd begeleid door een unieke reclameactie. Ruim 200 auto's in Vlissingen en omgeving zijn door de fotograaf van Van Kleef Autobanden gefotografeerd. De eigenaars van deze auto's kun nen bij Van Kleef langskomen om een prijs in ontvangst te nemen zonder enige verdere verplichting. Vele automobilisten hebben reeds kennis gemaakt met dit uiterst mo derne bedrijf. De prijzen die men kan winnen lopen sterk uiteen. Van laten balanceren van beide voorwie len tot een autoradio toe. Deze actie ia volgens bedrijfsleider, de heer A. H. van der Werf, zelf geen onbeken de in de bandenhandel, een enorm succes geworden. De modernste apparatuur heeft men ter beschikking. Wij noemen hier onder meer een volautomatische bandenoplegger, tubelessbandenvul- ler, balanceerapparatuur, die zowel los als elektronisch werkt, een spe ciale bandenbrug en een speciale uitlij nbrug. Deze uitlijnbrug werkt met- een projectie op schermen, zo dat men tot 0,1 mm nauwkeurig kan stellen. Van Kleef Autobanden heeft ook een enorme sortering banden. De grootste en bekendste merken die het bedrijf in voorraad heeft zijn wel de banden van Goodrich, Michelin en Goodyear. Dat het be drijf met zijn tijd meegaat, wordt ook bewezen door het feit, dat men beschikt over een doorzichtige dom- pelbak. Zodoende kan men ook een eventuele lek aan de zijkant zien. Uniek is de lifetime-garantie. Wie daar meer over wil weten moet beslist eens langs deze zaak gaan, die over ongeveer een half jaar weer wordt uitgebreid met een spe ciale afdeling voor vrachtwagens. Momenteel kunnen deze wagens ook terecht bij Van Kleef. Maar het is beslist niet zo, dat iedereen naar het bedrijf in de Cruquiusstraat moet komen, want men beschikt voor die gevallen ook nog over een service wagen, die eveneens met de mo dernste apparatuur is uitgerust. Men denkt hier Onder andere aan land bouwers, die moeilijk met hun trac toren naar Vlissingen kunnen ko men. In ieder geval kunnen wij gerust stellen, dat Vlissingen weer een moderne speciaalzaak rijker De week was nog maar enke le dagen oud, of er was al weer heel wat gebeurd. Om maar eens een voorbeeld te noemen: de „actiegroep Oosterschelde open" maakte haar strijdlied bekend. Op de wijze van „De Vlaamse Leeuw" componeerde de actiegroep een achtregelige indrukwekkende protestsong waarvan de regel: Zij zullen hem niet temmende Ooster- schelde-Leeuw, ons wel het meest trof. Ik zal nooit meer zo lekker zwemmen in die Ooster schei de, maar altijd bang zijn een klauw van die leeuw in mijn nek te vinden. Och en dan blijf ik nog even doorzeuren over het stemmen. Het is een heel gebeuren ge weest, wat u, en zo lang we nog geen kabinet hebben is het nog actueel. Welnu, de stemmachi- nes in Goes hebben gesproken. Zij deelden metaalachtig mee dat vier procent van de Goese stemmers een blanco stem uit bracht: vrij vertaald: vier van de honderd Goesenaren hobbel den voor noppes naar de bus. Louter en alleen om de gang. Geen wonder dat de gang er in Goes zo goed inzat. Die vier procent zijn er het bewijs van. Wat ook een „stemfeest" was. De publikatie van het gelijkna mig dagblad over dat wat er wringt tussen Vlissingen en Middelburg en het schrijven van de heer J .C. Verkerk in het Zeeuws Tijdschrift over de legende van de Maneblussers. Och mensen, en dat in deze tijd van maanvaarders... Wist u trouwens dat de helft van alle kampeerders op Walcheren Bra banders zijn? Wellicht tijd om het Brabantse volkslied in te gaan studeren. Misschien iets voor de actiegroep Oosterschel de open, die getuige boven staande, thuis is in het liederen zingen. Tja en dan zit mevrouw Van de Bulck in Terneuzen er maar mee. Al tien jaar geeft zij trouw een van haar kamerplan ten water, zonder te weten wat het voor plant is. Doodeng, want het ding schijnt een felle gelijkenis te vertonen met zo wel de kop van een cobraslang als een uilekop. Dat gaat goed tot de een het van de ander ontdekt en wie zal dan wie op etenMaar zonder gein, die me vrouw wil graag weten wat voor bloem ze in haar venster bank heeft staan en tot nu toe heeft niemand haar dat kunnen vertellen. Zo ziet u. Er blijft genoeg te raden over. Zelfs in deze tijd. d'OESTER Winnares van deze week was mevr. Van de Ketterij, Clijverstraat 42 te Vlissingen, die onverwachts met allerlei geschenken werd overladen. Inmiddels is er al weer een goede gever bij gekomen: Midgetgolfbaan „Delta" aan de Burgemeester van Woeldesenlaan in Vlissingen, die een gratis speelronde voor twee personen uitlooft en ze tracteert op een kopje koffie. Enige tijd geleden liet onze fotograaf een foto in het winkelcentrum Spui plein te Vlissingen, waar een huisvader geduldig zit te wachten tot zijn vrouw klaar is met winkelen. Hij kan zijn moeite beloond zien als hij zater dag, samen met de baby die in het stoeltje zit op de foto, even naar ons kantoor op het Spuiplein komt om het bewijsmateriaal af te halen. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart; Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuit; Foto de Grave, Walstraat 74, waardebon van f2,50 voor foto artikelen; Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 80, een knipplaat Fa beltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129. een pruiken borstel; de Wijnkelder, Walstraat 104, een fles Rode Mistella; Kaashuis Smits markt kraam, pond kaas naar keuze; Discobar Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, grammofoonplaat van f4,50; Coöp. Distellete, Van Dishoeckstraat 40, fles fijne cognac; Fabro N.V., Domburgs Schuitvlot 3, Middelburg, platen- bon ter waarde van f5,-; De Drie Tonnetjes. St. Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee personen; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, Winkelcentrum Pauwenhof, een Okay ijstaart t.w.v. f4,-; Firma Goudkloppertje, Walstraat, waardebon f5-: Potterie Jaap, St. Jacobstraat 31, Vlissingen, waardebon f 5,-: en Midgetgolfbaan „Delta", Burgemeester van Woelderenlaan, Vlissingen, met gratis ronde plus kothe.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1