nale samenleving afspelen en van het klemmende beroep dat met name christenen in de arme delen van de wereld doen op hun medechristenen in de rijke delen van de wereld om het met het oog op deze ontwikkelingen niet bij beschouwingen al leen te laten. Uppsala - Mont re ux. Het gaat hierbij om de problematiek van de arme en rijke landen, aan de orde gesteld tijdens de vierde assemblee van de Wereldraad van ker ken, in juli 1968 in Uppsala, nader uitgewerkt in een aanbeveling door een beraad ter zake in januari 1970 in Montreux. Op grond hiervan be sloot het uitvoerend comité van de wereldraad in februari 1970 tot het instellen van een com missie voor ontwikkelingssamenwerking met als taak het beleid inzake de ontwikkelingsproble matiek vast te stellen, te coördineren en te sti muleren. De helft van het aantal leden van deze commissie van 20 - 25 personen zal uit ontwik kelingslanden afkomstig moeten zijn. Als doel voor ontwikkeling wordt gezien: bevorderen van sociale gerechtigheid en echte zelfstandigheid, met eco nomische groei als belangrijk middel. Ten tweede werd besloten om de leden-kerken op te roepen om tenminste 2 °/o van hun totale inkomen voor ontwikkelingssamenwerking te be stemmen, voor driekwart te besteden voor steun aan werk voor ontwikkeling in de „derde wereld", en voor één kwart voor „thuiswerk" in de rijke landen zelf, zoals programma's voor vorming, mo bilisatie van de publieke opinie en politieke actie, gericht op doorbreking van de knelpunten in de ontwikkelingssamenwerking. Ten derde werd besloten een oecumenisch ont wikkelingsfonds in het leven te roepen, dat zich vooral richt op uitvoerige programma's en onder zoekingen ter bevordering van sociale gerechtig heid, werkelijke zelfstandigheid en economische groei. De brief behelst een praktische uitwerking van het „ja" van de hervormde synode tegen deze aanpak. Ook worden nog enkele algemene over wegingen vermeld. Al sinds lang houden zending en diakonale organen van veel kerken zich in vele delen van de wereld bezig met de daar be staande armoede, en droegen zij bij tot aandacht in de rijke landen voor dit vraagstuk. Voor be langrijke ontwikkelingen gedurende de laatste jaren wordt verwezen naar het studierapport „Kerken en ontwikkelingssamenleving", inclusief het toegenomen besef van de noodzaak van ingrij pende veranderingen ook in de rijke landen, op dat zij niet langer door hun macht en door hun op eigenbelang (ook bij ontwikkelingssteun) gerichte denk- en handelswijzen de eigen ontwikkeling van de arme landen in de weg te staan. Gemeenschappelijk. Het vraagstuk werd bezien door een gezamen lijke commissie „O.D.Z." vanuit de hervormde raad voor Overheid en Samenleving, de Generale Diakonale Raad met de sectie internationale hulp verlening (het hervormd werelddiakonaat) en de raad voor de Zending. De hervormde synode be sloot tenslotte op 16 november j.l. om zich ver antwoordelijk te stellen voor de verwerving van een jaarlijkse extra bijdrage uit het geregeld in komen der kerk voor ontwikkelingssamenwerking, waarbij er naar zal worden gestreefd om uiterlijk in 1972 te komen tot een bijdrage die gelijk is aan 2 #/o van het gezamenlijk budget van de plaatselijke gemeenten. Wat de besteding betreft gaat de hervormde kerk in ons land mee met de besluiten en voor stellen vanuit de wereldraad, waarbij het werk ter positieve beïnvloeding van het „thuisfront", na overleg en waar mogelijk in samenwerking met andere kerken, zal geschieden vanuit een eigen orgaan van de Nederlandse Hervormde Kerk. De overige opbrengst, ongeveer driekwart van de 2%, zal ter beschikking worden gesteld van het al genoemde oec. ontwikkelingsfonds, zonder na dere eisen te stellen ten aanzien van de besteding door de ontvangende landen. In de brief'van het breed moderamen wordt duidelijk gesteld, dat het nieuw te verwerven geld niet mag worden opgebracht ten koste van zending en werelddiakonaat. Het verdient ook geen aanbeveling het geld bijeen te brengen door het houden van een spe ciale collecte-actie of een dergelijke vorm van in komstenverhoging. De „twee procent" voor ont wikkelingssamenwerking dient een vaste plaats te krijgen op de jaarlijkse begroting van de plaatse lijke gemeente (bij zowel kerkvoogdij als ook diakonie). Gezamenlijk budgettering. Het breed moderamen herinnert aan de opmer king, dat ook de armste gemeente rijk is in de ogen van de ontwikkelingslanden. Tevens wordt gewezen op de noodzaak van budgetteren, ook los van de nu als regelmatig weerkerende prioriteit, juist ook als kerken zelf, 2 °/o te bestemmen voor ontwikkelingssamenwerking. Hierbij zou een zo breed mogelijk samengestelde plaatselijke advies- budgetteringscommissie goede diensten kunnen be wijzen, opdat de financiële zorgen door een zo groot mogelijke groep gemeenteleden gedragen gaat worden. Het zal dan, aldus de brief, „overal plaatselijk in een fundamentele discussie over de prioriteiten van actie voor de kerk mogelijk zijn te komen tot een in gezamenlijk overleg vastge stelde begroting van kerkvoogdij en diakonie", waarop plaats is ingeruimd voor: a. eredienst; b. jeugdwerk; c. organen van de landelijke kerk; d. diakonaat; e. zending; f. oecumene en tenslotte g. ontwikkelingssamenwerking. In de brief wordt gezegd, dat gezien de moeilijke financiële situatie van veel gemeenten het afzon deren van de „twee procent" meestal alleen mo gelijk zal zijn door bestedingsverschuiving. Het breed moderamen hoopt, „dat het indringende beroep, dat vanuit de kerken in de ontwikkelings landen op de kerken in de rijke landen wordt ge daan, voor de gemeenten in de Hervormde Kerk de aanleiding zal zijn om een begin te maken met een nieuwe wijze van vaststelling van het fi nanciële beleid", waartoe, zoals bekend, in enkele gemeenten al pogingen worden ondernomen. Nadere informatie en toelichting kan worden verkregen bij de drie organen van de hervormde kerk, die samenwerken in de commissie O.D.Z. 1. De raad voor de zaken Overheid en Samen leving, Carnegielaan 9, 's Gravenhage; tel. 070- 65 39 15; 2. de Generale Diakonale Raad met de sectie Internationale Hulpverlening, Maliesingel 26, Utrecht; tel. 030 -33 24 26; 3. de raad voor de Zending, Leidsestraat 11, Oegstgeest, tel. 01710 -5 29 40. (Hervormd Persbureau). CURSUS OVER DRUGGEBRUIK VOOR HERVORMDE LERAREN Nog in de eex-ste helft van dit jaar zullen de leerkrachten van de hervormde scholen in Am sterdam een driedaagse voorlichtingscursus over het gebruik van drugs door jongeren gaan volgen. De directie van de Jellinekkliniek in Amsterdam heeft in nauw overleg met het bestuur van de stichting Hervormde Scholen een éénmalige cur sus van drie dagen ontworpen, waarop school artsen en leraren zich over het druggebruik op scholen kunnen oriënteren. Het is de bedoeling dat iedere school, die met het drugprobleem kampt, tenminste twee leerkrachten afvaardigt. De Jel linekkliniek aan de Keizersgracht heeft voor deze cursus, die waarschijnlijk model zal staan voor dergelijke cursussen op landelijk niveau, over- I heidssubsidie ontvangen. Bij de stichting Hervorm de Scholen te Amsterdam zijn 48 scholen (6 mavo, 23 lagere, 2 L.O.M., l schippers en 18 kleuter scholen) aangesloten. Er zijn ongeveer 450 le raren. (Hervormd Persbureau). GDR-CONFERENTIE OVER THEMA „TIENERS, TACHTIGERS EN DE KERK" Op 21 en 22 mei a.s. vindt onder het thema „Tie ners, tachtigers en de kerk" op het Evert Kupers- oord te Amersfoort, de 43ste voorjaarsconferentie plaats van de hervormde landelijke Generale dia konale raad. Aan deze conferentie werken o.a. mede drs. J. Matse, wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; drs. J. Heiner, weten schappelijk medewerker bij het Paedagogisch In stituut en een panel o.l.v. drs. A. D. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Een volledig programma en alle verdere inlich tingen zijn te verkrijgen bij de Generale diakonale raad, afdeling publiciteit en voorlichting, Malie singel 26, Utrecht. (Hervormd Persbureau). AFRIKAANSE KERKEN-ORGANISATIE MET WERELDRAAD MEE NAAR Z.-AFRIKA De algemene commissie van de AACC (Confe rentie van kerken in heel Afrika) heeft op haar vergadering in de Kenyase hoofdstad Nairobi be sloten vertegenwoordigers van de AACC mee te sturen met leden van de Wereldraad van kerken op hun reis naar Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika zal gesproken worden met kerkleiders over de gift van de wereldraad aan de Afrikaanse vrijheids bewegingen, waaraan ook de AACC haar steun heeft gegeven. Tevens besloot de AACC schriftelijk bij de Afrikaanse regeringen er op aan te dringen dat zij oplossingen zoeken voor het vluchtelingenpro bleem. In Afrika zijn als gevolg van oorlogen en revoluties meer dan anderhalf miljoen vluchte lingen. (Hervorm Persbureau). MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Federatie voor Prot. Chr. In stellingen voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg in Noord- en Zuid-Be veland, V. d. Spiegelstraat 63 te Goes. Telefoon 01100 - 52 68. Spreekuur maatschappelijk werkster maandag tot en met vrijdagmorgen van 8.30 - 9.30 uur.

Scheldebode | 1971 | | pagina 18