NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Meester Veswijk zet door 37STE JAARGANG No. 49 14 MEI 1971 Verschijnt des vrijdags LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 2,15 per kwartaal Franco per post f 4,40 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,50, verder 18 cent per mm Excl. 4 B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. STIJVE HARK De moeilijk naar voren gekomen, ken nelijk door spit geplaagde lange man stond stijf rechtop te luisteren naar de tenlastelegging van de officier van justitie. Hij zou met een stuk tuinge reedschap, nader omschreven als negen- tandige hark met lange steel, zijn buur man te lijf zijn gegaan en deze min of meer ernstig verwond hebben. Dit alles met de opzet hem te mishandelen. De stijve figuur bestreed die aan klacht. „Ik kan me nauwelijks bewegen" lispelde hij. „Ik heb al moeite met m'n mond open en dicht te doen „Dat is anders op die bewuste middag niet gebleken", constateerde de politie rechter. „Toen hebt u uw mondje aardig geroerd." „Dat zeggen ze. Maar dat zeg ik niet." „O nee, u kunt vandaag moeilijk spre ken. Nou ja, de getuigen hebben daar geen last van, dus die zullen het dan wel allemaal uitleggen." „Dan zult u wel van ze horen, dat ik uitgescholden ben." „Daarvoor staat u niet terecht. U bent opgeroepen, omdat u met een hark op uw buurman ingeslagen hebt." „Dat is schromelijk overdreven. Ik bleef stokstijf op m'n plaats staan, want ik heb last van rimmetiek." „U bleef staan. Zozo. Hebt u dan die hark over de heg naar uw buurman toegegooid?" „Edelachtbare, mag ik dat wel even uit de doeken doen? Ik staan voorzich tigjes m'n tuintje te harken. Niet met een metalen hark, zoals u soms denkt, maar met zo'n rieten grashark. Ik moest de blaren uit de perken vegen. Toen hoor ik die buurman weer roepen van „stijve hark". Omdat ik me zo slecht bewegen kan, begrijpt u. Wat doe ik? Ik til die grashark op en laat hem die zien, en ik zeg er nog bij: dit is geen stijve hark, maar een buigbare! Zet die kerel ineens een keel op, alsof ik 'm op vijf meter afstand geraakt zou hebben. Toen pas deden die getuigen d'r lui ra men open en kijken naar ons. Die getui gen kennen niks niemendal gezien heb ben as dat ik iemand met deze ongevaar lijke hark gewond zou hebben. Want er was nog niks an de knikker." „En hoe korm. uw buurman dan aan die verwondingen?" „Die kreeg die van z'n eige stommi teit door in een ijzeren hark te lopen, waar die op trapte. Toen sloeg de steel tegen z'n kop." De getuigen werden beurtelings on dervraagd. De getroffene wierp de hals starrige verdachte blaam en verwijten naar het hoofd, maar toen de politie rechter de anderen vroeg, hoe de hark nu tegen het hoofd van de buurman was aangekomen, bleken ze dat onderdeel van het verhaal gemist te hebben. Toen waren ze nog ergens binnenshuis aan het werk. Ze kwamen kijken, toen het al „gebeurd" was. De officier concludeerde tot vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. „Mag ik nou 'n klacht indienen?" informeerde de verdachte. „Iedereen mag een klacht indienen," antwoordde de politierechter. „Ja, die proleet doet maar, die wilde mijn persoontje laten opdraaien voor die bloeduitstorting, die de rzak aan zichzelf te wijten heeft. Maar hij heeft mijn uitgescholden voor stijve hark. En hij heeft een valse aanklacht ingediend. Zo, nou mag u hem voor laten kommen. Hij staat hier, dus u ken zó beginnen." De magistraten begonnen er niet aan. „Klachten indienen doet u maar bij de politie. En dan brengt u uw getuigen maar mee," zei de officier. „U wordt vrijgesproken", besliste de politierechter. „Wat?" stoof de stijve man op, „U begint nou al met hem vrij te spreken En die valse aanklacht dan?" „Ik heb 't over u. De nieuwe aan klacht heb ik nog niet gezien. En als ik u was, zou ik het maar eens uitpraten, inplaats van elkaar dwars te zitten met aanklachten." „D'r valt nogal mee te praten. Die scheldt alleen maar." Als de hamer niet gevallen was, zou de zaak nog voortduren, d' ARGENTY. (Nadruk verboden). DIE SPEELSE SCHOENENMODE Het is niet met een paar woorden te zeggen welke schoen wij deze zomer zullen dragen, want er zijn enorm veel mogelijkheden. Wel valt onmiddellijk het speelse en kleurrijke van de schoe nen op. Er is" 'n duidelijke tendens naar slankere lijnen, langer-lijkende vormen. Ook de hakken zijn slanker van lijn, hoewel de doorloop of sleehak een zeer belangrijke plaats zal innemen. De hakhoogte varieert van drie tot zeven centimeter, en we zien beklede hakken, kurken hakken en hakken, op gebouwd uit leren plaatjes. De aller nieuwste „losse" hak staat even naar achteren, parallel met de hiel. Bij de sandalen voor de zomer zien we veel plateauzolen. Vrij zware zolen met een kuipvorm, waar de voet helemaal in rust. Ook zullen sandalen met zware kurkzolen deze zomer zeker opgang ma ken. Sandalen met losse hak of, vaker, met sleehak of volkomen platte sanda len en ook schoentjes zijn veelal voor zien van lange banden, al of niet van leer, die om het been gekruist worden. Soms tot aan, soms tot over de knie. Veel suède. En dan zijn er altijd weer de Chanel- sandaaltjes, die met één band over de voet en een rekbaar hielbandje. Speelse schoentjes worden gemaakt van suède en zachte leersoorten, zoals zeemleer, chevreaux en anilinecalf. Dit seizoen wordt ook veel linnen toegepast, ook worden leer en linnen samen ver werkt. Lak is momenteel minder „en vogue". De belangrijkste kleuren zijn vooral beige en bruin en blauw in diverse scha keringen. Daarnaast is er vieux-rose en wit, terwijl we zeker niet vergeefs hoe ven te zoeken naar een cyclamenkleuri- ge of paars schoentje. Beeldschoon is het dit voorjaar zo ge liefde handschoentje van suède. Zo'n schoentje is helemaal naar de laatste trend als de hak een sleehak is. Soms zijn deze schoentjes gegarneerd met een randje nippels langs het voorblad en op het wreef bandje zien we ook uitgevoerd in path-work-suède, in betoverende kleurcombinaties. Wie kiest voor een schoentje in geel, groen en paars, een schoentje waarbij in de sleehak de kleu ren gestreept verwerkt zijn, trekt paar se kousen aan. En een paars toiletje... Linnen wordt vaak met leer en suède gecombineerd, maar er zijn ook effen leren schoentjes. Maar ook laarzen. Leuk voor jonge mensen om bij broe ken te dragen zijn de semi-brook mo lières, in zwart-wit, bruin-wit en blauw wit. Er horen dan natuurlijk wel spor tieve kousen bij. De laarzen blijven deze zomer hun rol spelen, een belangrijke rol, zeker als de hot-pants zoveel opgang zullen maken als verwacht wordt. Suède laarzen, laar zen van het allerzachtste zeemleer, lin nen laarzen, laarzen van linnen met le der, blu jeans en denim. Laarzen met „beslag" versierd, geborduurd of hele maal zonder enig ornament, maar bij voorbeeld met een brede omslag aan de bovenkant. Een atraktief element van de huidige mode in accessoires is, dat ze zo bijzon der goed op elkaar zijn afgestemd. Zo is het mogelijk om schoenen of laarzen en ceintuurs, met daarbij nog een tas, van hetzelfde materiaal en met even tueel dezelfde garnering aan te schaffen. (Nadruk verboden) BETTY TEELING GRASLANDVERBETERING Het is bekend dat in ons land een be langrijk percentage van het grasland, als slecht staat gekwalificeerd. Menig perceel grasland komt dan ook voor ver- beteringg door herinzaai in aanmerking. Alvorens met deze verbetering een be gin te maken, zal men met de volgende factoren rekening moeten houden: 1. Goede ontwatering. 2. Bemestingstoestand. 3. Slechts verzorging en gebruik van het grasland. 4. Gebruik maken van goed zaai zaad. Graslandverbetering is de laatste ja ren sterk toegenomen; herinzaai neemt hie»bij een belangrijke plaats in. De komst van de Lelyfrees heeft hiertoe veel bijgedragen. Het streven naar fre zen en zaaien in één werkgang is thans ook werkelijkheid geworden, door aan de Lelyfrees een kunstmeststrooier en een zaaiinrichting toe te voegen, twee drukrollen completeren het geheel. De belangstelling voor graslandverbetering zal door het aan de markt zijn van deze beide Lelyfrezen nog belangrijk toene men. Immers, graslandverbetering in één werkgang, waarbij het weerrisico tot een minimum wordt beperkt, zal te vens een belangrijke kosten en tijdbe sparing opleveren. Hierdoor ligt een graslandverbetering tegen lage kosten thans binnen ieders bereik. SLAAP STIMULEERT GROEI Een slapend varken zo blijkt in de praktijk is een varken, dat snel groeit en weipig problemen oplevert. Dat is kort geleden tijdens proefnemin gen nog eens nadrukkelijk vastgesteld. Een onrustiger soortgenoot. Varkens ra ken merkwaardigerwijze snel nerveus en dat moet worden voorkomen. Daarom is rust in een varkensstal van groot be lang voor de kwaliteit van het varkens vlees. Dit is geen nieuwtje, maar tot vergelijkende proeven was het tot voor kort nog niet gekomen. Rust of onrust kan voor de groei van onze krulstaar ten etelijke ponden per week verschil uitmaken. Met dit gegeven is men weer èen stapje vooruit op de weg die leidt naar nog beter en nog malser varkens vlees. Hoewel het Nederlandse varkens vlees kwalitatief tot het beste van Euro pa behoort, kan het vinden de var kensfokkers altijd nog beter. (DIA) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vakantiegeld. Een zetschipper op een binnenvaartschip (Rijnaak) heeft in ruim 7 jaar nog nooit vakantiegeld ontvangen. Tot welke instantie kan hij zich wenden om alsnog dit achterstal lige vakantiegeld in handen te krijgen Hij :is niet aangesloten bij een vakbond. De particuliere eigenaar van het schip zegt „hier nog nooit van gehoord te hebben". Wij vernamen van bevoegde zijde, dat in bijna alle gevallen zetschippers „op procenten" werken en dat de eigenaar van het schip niets te maken heeft en ook niets behoeft te weten van de so ciale lasten. Bovendien werd ons de mogelijkheid gewezen van een sociale verzekering voor schippers bij ANOZ, Kromme Nieuwegracht 56 te Utrecht, tel. 030-25643-15316, of bij Oranje, Em- maplein 6 te Groningen, tel. 050-39000. Mocht uw kennis niet op procenten wer ken, dan beslist het arbeidscontract over of niet toekennen van vakantiegeld. Mocht daartoe aanleiding zijn, dan zul len wij u gaarne opnieuw van advies dienen, maar dan graag meerdere ge gevens, zoals naam, adres van de eige naar en inzage van het contract enz. Vakblad. Welk vakblad wordt ge lezen door de meubelhandel resp. wo ninginrichting De door u bedoelde vakbladen zijn: Het maandblad voor de woninginrich ting „Ons Huis", jaarab. 23,adres uitgever: Biltstraat 143, Utrecht, tel. 030-13520. Het wekblad voor de meubel industrie „Meubel", jaarab. 24,96, adres uitgever Loosduinseweg 1079, Den Haag, tel. 070-643930. Van beide bladen ligt een proefexemplaar op ons kantoor Kruiningen, Markt 17, voor u gereed. Betonschutting. Ik heb een stukje betonschutting staan en wil daar een een stuk aanbouwen. De schutting staat precies tegen de erfscheiding en dat be staat nu 4% jaar. Mag dat op deze manier of moet ik verder van de schei ding afblijven en heb ik er vergunning voor nodig? Wij raden u aan even op het gemeen tehuis na te vragen of er in uw gemeen te een plaatselijk gebruik of gemeente lijke verordening bestaat die de aard van erfafscheidingen regelt. Is dit niet zo dan is het een kwestie die u met uw buurman moet opnemen. Een schutting die precies op de erfscheiding staat is namelijk „gemeen" dat wil zeggen van beide eigenaren samen, dus kunt u van uw buurman vergen dat hij voor de helft in de kosten deelt. Aaronskelk. Wij hebben een Aaronskelk die met Kerstmis in bloei stond maar sindsdien niet meer gebloeid heeft maar weelderigbladergroei heeft. Wat te doen? Vermoedelijk is dit niet bloeien het gevolg van het feit dat de plant niet in het volle licht staat, dus b.v. achter glasgordijnen. Om de plant in bloei te krijgen moet hij in het volle licht en in de zon staan, zonder gordijnen. Het is een tropische plant die rust wenst in on ze zomer. In juli-augustus dus een week of 6 k 7 laten rusten. Het blad sterft af en de plant kan zich herstellen. Haal de plant eind augustus, begin september uit de pot, klop alle grond er uit en snijdt de dode wortels af. Pot hem weer op in vrij zware voedzame grond, b.v. 1 deel bladgrond, 2 delen verteerde gras- zodengrond of goede tuingrond en 1 deel verteerde stalmest en giet ze dan flink aan. Is de plant eenmaal aan de groei (in de tussentijd niet of zeer weinig gie ten), dan geregeld gieten en om de acht dagen verdunde plantenmest toe dienen. De plant zal dan wel gaan groeien en bloeien. Vocht in bed. Hoeveel liter vocht kan in het bedde goed geabsorbeerd wor den zonder gebruik van een elektrische deken Bij informatie met de industrie werd ons al dadelijk gewaagd naar de be doeling van uw vraag. Want het is be trekkelijk eenvoudig op te geven hoe veel liter vocht een deken opneemt vóór dat hij gaat druipen, maar daar een dergelijke situatie zich in de praktijk niet voordoet, heeft deze vraag, zowel als de beantwoording ervan weinig zin. Wij zouden dus graag vóór wij uw vraag behandelen van u vernemen hoe u tot het stellen van deze vraag gekomen bent en de eigenlijke bedoeling ervan. Vocht. Wij hebben veel last van vochtige muren en hebben er verschil lende vakmensen bijgehaald die alles ge probeerd hebben maar de oorzaak niet konden vinden. Is er een instantie die mijn woning kan onderzoeken? U zoudt zich tot de bouwinspectie in uw gemeente kunnen wenden. Als u ech ter een goede aannemer vraagt na te gaan waar dit vocht vandaan komt zal deze toch in staat zijn te constateren of er sprake is van lekkage of van grond water. Het kan b.v. zijn dat de klinker- laag niet hoog genoeg is opgetrokken. Normaal legt men 7 maar minstens 5 lagen klinkers hardgebakken stenen, die geen vocht opzuigen, waardoor het grondwater niet in de muren kan op trekken. Een nam/keurig onderzoek ter plaatse zal moeten uitwijzen waarin de oorzaak van de vochtoverlast die u on dervindt, gelegen is. En zolang die oor zaak niet vast staat zijn alle toegepaste middelen maar lapwerk. Aardleiding. Het waterleidingsbe drijf vervangt in onze straat de hoofd leiding door een plastic buis en raadt ons met klem aan de aarding van de elektrische installatie opnieuw te rege len. Is dit noodzakelijk En of, als uw leven (en dat van uw huisgenoten) u lief is. Bij een metalen waterleiding kan aarding van wasmachi nes en allerlei andere toestellen gemak kelijk geschieden door de wandcontact dozen, resp. de massa van de apparaten, met een koperen draad en speciale klem te verbinden aan het metaal van de wa terleiding. Bij sluiting In de apparaten kiest de stroom dan haar weg niet door het lichaam van de mens, maar vloeit af door het water. Nu de buizen om eco nomische en praktische redenen door plastic pijp worden vervangen, gaat de ze geleidingsmogelijkheid verloren en is inplaats daarvan een flinke staaf nodig geleidend materiaal die ongeveer een meter in het grondwater staat. De aar ding dient te worden verzorgd door een erkend installateur, opdat u er zeker van bent dat u en de uwen niet in le vensgevaar kunnen komen. door GERRIT FRANSEN 22) „Wat, dat je aan 'twinkelen was en zij jou zag?" „Doe niet zo gek, Evert. Dat ze mor genavond een poosje komt." „Allicht. Waarom niet?" Maar Alie Stavenise kwam reeds die middag met haar dochter langs lopen en betrad het erf. Dinie en Evert lagen achter het huis te zonnen, toen de bel ging. Dinie sprong op en hulde zich in een kimono. „Wie kan dat nu zijn, met deze hitte?" Even later zaten ze gevieren in de koele voorkamer. „Neem me niet kwa lijk, dat ik jullie siësta heb verstoord, maar we gaan vanavond al weer weg." Dinie keek stom verbaasd de bezoek ster aan. „Waarom? Is er wat ge beurd?" Alie knikte. „Zeg dat wel. Wat is dit hier voor een achterlijk dorp? Weet je nog, dat wij vanmorgen bij die groente winkel stonden te praten? Intussen was Evelien een andere winkel ingegaan om een fotorolletje te kopen. Komt ze weer buiten, passeert er een politieman, die hardstikke lelijk tegen het kind doet en haar meeneemt." „Meeneemt? Waar naar toe?" „Hij wilde haar eerst meenemen naar het politiebureau, maar tenslotte bege leidde hij haar naar ons hotel. En nu mag jij raden waarom." „Geen idee, Alie." „Omdat ze een short aan had. Nou vraag ik je! Dat heette meneer onfat soenlijk. Tegen een broek had hij geen bezwaar, maar dan een lange. Moet je wat? Een kind van vijftien jaar! Toen ik terugkwam in het hotel, zat ze op haar kamer te huilen. Er waren wat mensen bij gekomen, onderweg naar het hotel en die scholden haar uit. Ik zal het maar niet herhalen. Maar daar zei die tuut niks van". „En gaan jullie daarom weg?" „Allicht, ^zeg. Ik ben nog naar dat politiebureau geweest. De man scherm de met één of ander artikel van de plaatselijke politieverordening. Ik zeg: Goed, maak dan maar proces-verbaal op. Wil ik wel eens zien, of dat doorgaat. Maar dat deed-ie niet." Dinie keek van de bezoekster naar haar dochter, die zat te kijken. En van daar naar Evert, die zwijgend had ge luisterd. „Wat ellendig, zeg. Ik snap het niet; we hebben hier maar drie man rijkspolitie en ze zijn alle drie even ge schikt, niet Evert?" „Ik heb tegen Evelien gezegd: „We gaan de rest van de vakantie naar zee, daar kun je in bikini lopen. Het is jam mer, vooral omdat we voor de hele pe riode vooruitbetaald hadden." „Kun je het niet terugkrijgen?" „Dacht je dat? Ik heb een half uur zitten redeneren met die hotelhouder, maar hij antwoordde, dat hij daar niet aan kan beginnen, dan is het hek van de dam." „Daar zit wel wat in", meende Evert voorzichtig te moeten opmerken. „Dat zegt u. Maar dan had hij ons van te voren wel eens op de hoogte mo gen stellen van de voorhstorische opvat tingen in dit dorp." „Wat zei hij daarop?" „O, hij vond het schromelijk overdre ven en beloofde, dat hij er in de eerst volgende raadsvergadering over zou spreken. Hij is ook raadslid, niet?" „Dan bent u zeker in „De Linde boom?" Tollebrink is eigenaar en inder daad lid van de raad." „O, we hebben het er uitstekend, daar niet van. Maar de kolder om zo'n kind op te brengen als misdadiger, enkel en alleen omdat ze een short draagt." „Dalewoud houdt er inderdaad nog wel wat ouderwetse begrippen op na," gaf Evert toe. Dinie kwam overeind. „Nou, zet het uit je hoofd, Alie. Je er niet druk over maken, daarvoor is het veel te warm. Hebben jullie zin in ijs?" „Heb je dat?" „Dank zij m'n ijskast. Zeg, Evert, geef jij Alie eens een sigaret. Een ogenblik, kinders, ik ben er zo met het ijs." De volgende avond waren Alie en haar dochter er toch. Verontschuldigend lachend legde de vrouw uit: „Ik heb me laten ompraten door de hotelhouder; hij is een aardige man en weet niet, wat hij moet doen om het ons zo prettig en ge zellig mogelijk te maken. En daarom wil ik niet zo honds zijn. We zullen ons deze dagen maar aan de regels van het houden. Overigens zijn we doorgaans toch in het bos, wat jij, Evelien?" „Fijn, dat je je bedacht hebt, Alie. Och, de mensen zrjn hier niet ongeschikt maar een beetje behoudend zullen we maar zeggen. Het heeft z'n voor en z'n tegen." Nog één keer kwam Alie even langs. „Zegik zie jullie misschien van het najaar nog eens. Die meneer Tollebrink heeft ons, als een soort schadeloosstel ling uitgenogdigd om in het naseizoen een lang weekeind te komen. Helemaal kosteloos. Zeg, Dinie, kan ik dat aanne men?" De vrouw dacht na „Ik zou denken van wel. Waarom niet?" „Ik wil geen verplichtingen hebben." „Tja, als je het zo ziet „Het isik ben een vrouw alleen." „Maar Evelien is toch zeker ook uit genodigd? Of niet?" „Zeker. Hij is ontzettend aardig voor ons, sinds die shorthistorie. Eigenlijk kan ik het niet weigeren, vind je wel?" „Ik zie eerlijk gezegd geen en kel bezwaar. Tollebrink ken ik wel niet zo goed, maar wat ik van hem gehoord heb, moet hij een vooraanstaande inge zetene zijn. Overigens, anders hadden ze hem niet gekozen als raadslid." „Enfin, ik denk er nog wel over na, als ik thuis ben. Zeg, jullie gaan mor gen met vakantie, niet? Als je terug bent, zijn wij alweer weg. Veel plezier en mooi weer, he?" (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1971 | | pagina 1