VERKEERSSITUATIE BIJ MOLEN IN OOST-SOUBURG de scheldebode Na iang beraad toch bibliotheek in het centrum Scheldebode-kringetje de zuidwester combinatie GROTE OPKOMST HOORZITTING Vlissingse raad akkoord Voorstel uitbreiding riolering DE RUITER huis aan huis-blad Mutaties Perspectieven Meehollen Consument LIJDENSWEG 9 MEI MOEDERDAG Eelco Postpapier vanaf f 3,00 de scheldebode 22e JAARGANG No. 18 UITGAVE: N.V. UilGEVERSMAA(SCHAPPIJ DE S1EM - BREDA DONDERDAG 6 MEI 1971 Spreuken met rouwrand op hearing centrum Vlissingen VLISSINGEN „In feite bevinden wij ons niet verder dan big het officiële startpunt van het overleg met ieder die maar overleg over deze zaak wil voeren met burgemeester en wethouders, raadsleden enz.", aldus de wethouder van'financiën, de heer I. Filius tydens de hoorzitting betreffende de vestiging grootwinkelbedrijven, die in het Scheldekwartier werd gehouden. Deze hoorzitting, die werd bijge woond door ongeveer 500 mensen, werd opgesierd door een aantal horden met spreuken in rouwrand. Een daarvan was wel bijzonder treffend, n.l. „Wordt Vlissingen-centrum, Ritthem-Zuid" De Vlis- singse middenstand wil hiermee aantonen dat men de gang van zaken rond de vestiging van grootwinkelbedrijven in het bestemmingsplan Weyevliet en de problematiek winkelplanning in de binnenstad zeer onbevredigend vindt. Alvorens 20 sprekers het woord gingen voeren over deze zaak op de hoorzitting, kreeg de heer Filius eerst gelegenheid tot het houden van een inleiding. Hij vervolgde met o.a.: „Mocht blijken, dat argumenten voor of tegen, beter of sterker zijn dan de onze dan zullen wij ze zwaar laten wegen, waar mogelijk overne men en onze voorstellen aanpas sen. Daarom nodigen wij een ieder uit desgewenst een bezoek te brengen aan het stadhuis; daar zullen zoveel mogelijk gegevens worden verstrekt, ongeacht of men met de plannen wenst in te stemmen of deze wenst te bestrijden. Wij zullen niets ver bergen dat relevant is voor deze zaak". Te meer haalde de heer Filius aan, dat de Vlissingse middenstan ders om wie het hier in feite gaat, te weinig hun gezicht laten zien op het stadhuis. Want zo zegt de wet houder: „Ik ben altijd te spreken, maar ik zie niemand". „Meerdere malen hebben de organisaties in ei gen vergaderingen meegedeeld, dat in Vlissingen thans 47 winkelpanden (langdurig) leegstaan. Bovendien is nagenoeg algemeen bekend, dat een aantal zaken, welke thans nog in bedrijf zijn, te koop worden aange boden om diverse redenen, doch zeer moeilijk te verkopen zijn. Het aantal mutaties in de winkelvesti gingen is de laatste tijd zeer groot geweest en ware het niet, dat een aantal panden thans wordt gebruikt als pension, eetsalon, snackbar, nachtclub enz., dan zou het aantal leegstaande panden nog veel groter zijn dan thans het geval is". „Het wijst er ook. op, dat velen in Vlissingen-stad op langere termijn onvoldoende perspectief zien voor (kostbare) vestigingen van detailza ken. Het proces van opheffingen van zaken wegens leeftijd, te geringe opbrengst, te grote concurrentie, on- verkoopbaarheid, enz. zal in het ge hele land de komende 10 jaar nog doorgaan. Verwacht wordt, dat het aantal vestigingen in de detailhandel nog belangrijk zai afnemen. Ook Vlissingen zal in dit proces delen", aldus de heer Filius. „Alle pogingen om andere, veel publiek trekkende bedrijven in de binnenstad te krij gen, zijn op niets uitgelopen. AH, Lampe, C A, V en D, filialen van de landelijke schoenbedrijven en andere hebben het alle na min of meer oriëntatie laten afweten". De heer Filius ging ook verder in op de gewijzigde inzichten. „Geble ken is, dat bij sommigen de indruk bestaat, dat als het grootwinkelbe drijf tot andere inzichten komt, wij als gemeentebestuur dan maar mee zouden hollen en naar de pijpen van die heren zouden dansen". Hij on derstreepte dat dat beslist niet zo is. „Het feit, dat men op grond van sterk stijgende kosten, door de hoge pecten gedwongen wordt een zo investeringen en produktiviteitsas- gunstig mogelijke vestigingsplaats te zoeken, in een vrij grote kopers markt, heeft met name ook de con cerns het standpunt doen innemen, voor wat Walcheren en omstreken betreft te streven naar een zo cen traal mogelijk gelegen belangrijke vestiging buiten de stadscentra, of in het uiterste geval daar tegenaan leunend, mits het voldoet aan voren- geschetste eisen. Op grond van deze eisen heeft men de vestigingsplaats aan de Spuistraat, aan de Coosje Buskenstraat en in de Spuikom af gewezen. Deze plaatsen zij door b. en w. aan de grootwinkelbedrijven aangeboden. Een van de aanwezige juristen, de heer Nijhuis, betoogde dat deze be stemmingsplannen als een bom bij de middenstand zijn ingeslagen. Na- OPLAGE 3&500 EX. Verschijnt wekelijks gratis hnls aan huis op Walcheren en in Breskens ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro: 1114111 BankAlg. Bank Ned, N.V., Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVEKTENTIE-EXFL. J J. van der Hoeven, Vlissingen Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE Mevr. B. F. Mulder-Kenter, Vlissingen, M. Hobbemalaan 88 Telefoon 01184 - 7778 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3. telefoon 01155 - 2320. OOST-SOUBURG Aan deze gevaarlgke situatie bg de molen, waar de voetgan gers over de rijweg moeten lopen, gaat een einde komen. In de raadsvergadering van de gemeente Vlissingen in de maand april is men accoord gegaan met een voorstel van B en W om een crediet van f 8500,beschikbaar te stel len teneinde een trottoir van 1,35 meter breed aan te leg gen. Daarmee is het gevaar, zowel voor voetgangers als weggebruikers bezworen. aat bekend werd wie op 'x industrie terrein zijn komen te zitten is dit de tweede bom die inslaat. De heer Nijhuis vroeg zich verder af, wie nu eigenlijk het beleid bepaalde, de gemeente Vlissingen of de groot winkelbedrijven. Hij was dan ook blij, dat hij niet op de stoel van Drs. D. Roemers zat of liever gezegd van diens voorganger Mr. B. Kolff. De burgemeester ontkende dat de be slissing buiten de raad om zou wor den genomen. Hij wees erop. dai de kwestie zeer democratisch behandeld wordt Ook de heer Leemreis, adj.-secreta ris van het Katholieke Ondernemers Verbond kwam aan het woord. Deze stelde o.m. dat het beleid wordt bepaald uit prestige-overwegingen i.p.v. sociaal-economische redenen Hij betreurde het dat deze zaak wordt opgehangen aan het touwtrek ken tussen Vlissingen en Middel burg. De burgemeester Drs. D. Roe mers ontkende in zijn antwoord ten stelligste dat beleid uit prestige overwegingen uitgestippeld zou zijn. Wel is er degelijk overwogen om de zaak aan Middelburg te laten, maar de grootwinkelbedrijven voelen niets voor het. plan Lange Geere i.v.m. de verkeersproblemen, aldus drs. Roe mers. Mevrouw Van Zanden vroeg zich namens de consument af, of de middenstanders wel nagedacht had den over de vraag: Wat wil de consument De heer Markies- kon spreekster hierop wel een antwoord geven Binnen enkele weken zal een en quête worden gehouden. Enkele an dere sprekers stelden het college nog wat vragen, waarvan duidelijk bleek, dat ook deze vragen van de actieleider van het Memo-Center afkomstig waren. VISSINGEN De Vlissingse gemeenteraad had veel tijd nodig om tot het besluit te komen om de openbare bibliotheek en de lees zaal te huisvesten in een pand aan de Spuistraat. Tegenstanders van deze plaats waren de raadsleden J. J. Kempe en F. K. P. Schets (beiden PvdA/PPR). De heer Kempe stelde dat de PvdA/PPR- fractie verdeeld was over het voorstel van B en W. Met name hg en zgn fractiegenoot Schets wilde geen mede-verantwoordelijkheid dragen over de financiële consequenties die aanvaarding van het voorstel met zich mee zou brengen. Ook het puntSpuistraat is derma te lawaaierig, dat deze plaats niet voor huisvesting in aanmerking komt, aldus de heer Kempe. Ook vroeg dit raadslid zich af, waar de meeste bejaarden woonden. Dit is in de Breewaterstraat, Gravestraat en de zgn. Rode Buurt. Het diensten centrum zou dan beter in de binnen stad kunnen komen. Mevrouw MJ\4. Scheepers-Voet (CCP) zei dat haar fractie in princi pe achter het voorstel stond. De fractieleden waren van mening dat de binnenstad een injectie nodig had en dat die kon gegeven worden in de vorm van huisvesting van de bibliotheek in de binnenstad. De heer E. de Priester (PvdA-PPR) was eveneens van mening dat de bibliotheek in de binnenstad hoorde. Het D'66-raadslid L.A.C. Soeters pleitte voor een sociale supermarkt WEST-SOUBURG Laags de achterkant van een veertigtal wo ningen aan de Nieuwe Vlissingse- weg te West-Souburg zal een riole ring worden aangelegd, die aange sloten wordt op de bestaande riole ring. Een desbetreffend oniwerp-voor- stel van het college van b. en w. van Vlissingen wordt morgenavond in de vaste commissie van advies en bijstand voor de financiën behan deld. Om de werkzaamheden uit te voeren vragen b. en w. een krediet vanf. 150.000-, in het in aanbouw zijnde pand op de hoek Badhuisstraat - Paul Kruger- straat. Verder wilde hij eerst een rapport zien over de woongebieden van de bejaarden. Bovendien onderstreepte hij dat van CRM nog steeds geen antwoord op de voorstellen zijn ont vangen. Ook de WD staat volledig achter het voorsteL Woordvoerder de heer J. Verkerk stelde dat zijn fractie van mening was dat het win kelcentrum in de binnenstad een impuls nodig heeft. Betreffende de huurgarantie van f 72.000,-, zed de heer Verkerk: „Dit getuigt van moed, want angst is een slecht raadslid". De heer M.A. Kole (RPCÜ) vroeg zich af, waarom er, voordat de bouw op de hoek Badhuisstraat - Paul Krugerstraat was begonnen, niet on derhandeld is met de directie van de bibliotheek over de vestiging in de binnenstad. Ook vorig jaar ston den er al panden leeg. De heer S. Joustra (PvdA-PPR) noemde de eventuele aanvaarding een einde van de 10 jaar durende lijdensweg. Hij zei, dat als de raad het voorstel aanvaardt, dit een feestdag voor de bibliotheek zal zijn en een dubbele feestdag voor de directeur, die op de dag van behandeling in de raad zijn verjaardag vierde. De heer Joustra beklemtoonde evenwel dat het in wezen niet om deze huisvesting gaat, maar om de binnenstad meer aantrekkelijker te maken. In zijn verdediging van het voorstel merkte de wethouder van financiën, de heer I. Filius, op, dat het voorstel niet zonder risico's is. Bovendien heeft de direktie van de bibliotheek en leeszaal sterke voorkeur uitgespro ken voor vestiging in de binnenstad. Ook in de tweede ronde bleef de heer Kempe vasthouden aan de hui dige geprojecteerde plaats, maar de stemming wees uit dat alleen de heren Kemps en Schets tegen wa ren, zodat de openbare bibliotheek en leeszaal in de binnenstad Wij ven. Nogmaals mensen, het ts me net weekje wel geweest. Aller lei nationale gebeurtenissen kwamen over onze hoofden. Verkiezingen en konininnedag bijvoorbeeldwaarvan we dan weten dat de Zeeuwen bevjus- ter hebben gekozen dan andere jaren en dat ze uitbundig Oran jefeest hebben gevierd. Dat wos dan dat. Ik weet niet hoe het v- vergaat, maar ik krijg, als ik dat hoor van dat bewuste kie zen, allerlei visioenen van- Zeeuwen die bij een vorige ver kiezing slaapwandelend ter stembus togen. En dat lean ik me nauwelijks indenken... er gebeurt hier genoeg om ons toakker te houden. Al was het alleen maar zo'n inbreker die je 's -nachts in je slaap komt sto ren. Het gebeurt hier niet zo vaak, maar het gebeurt, laten toe eerlijk wezen. Afijn, die ene die de firma Hollestelle in Goes bezocht, deed alle moeite voor niks. Er was niets te vinden, geen sou... Wakkere broeders, die bij Hollestelle. Afijn, bij alles weten we nu ook dat de KVP iedereen die op haar gestemd heeft dankbaar is. Via een advertentie liet die par tij weten dat zij het vertrouwen waar zal maken... ze hebben kennelijk o.l -vastomlijnde, plan ven voor de komende vier jaar... En dan heeft burgemees ter Wolters van Middelburg in tussen er al weer een fijn fiets tochtje opzitten. Met mevrouw Stikkelorum dan wel, die we ons allemaal nog herinneren uit de Stikkelorum-kwestie. Burge meester Wolters besloot tot dat fietstochtje om samen met de voormalige secretaresse van de VMZ uit te vinden hoe vies de berm.en en sloten van de Zeeuwse wegen wel zijn... bij al dat beluste gestem schijnt er nog heel wat onbewust wegge gooid te worden... 't is jammer... want het is nog mooi hier in Zeeland, vooral nu in de lente. En dan vraag ik me zo, in mijn oesterschelp weggedoken, af wat die onderwijzer vu Kloosterzande wil gaan doen met de school waar hij vroeger hoofd was. Hij mag hem kopen van de gemeenteraad en van GS. Lijkt me helemaal niet zo gek om eigenaar te worden van je vroegere werkomgeving. U wel? O, u werkt bij Pechiney en hebt al optie aangevraagd op de fabriek, als hij er soms eens mee mocht stoppen... Lekker veel ruimte... dOESTER Hoera, mevrouw Vercammen, Gra vestraat 8a uit Vlissingen was deze week de winnares van ons kringe tje. Hebben alle geschenken 'n goede bestemming gekregen, mevrouw? In de lijst van deelnemers is weer uitbreiding gekomen. Potterie Jaap, St. Jacobsstraat 31 in Vlissingen geeft vanaf deze week een artikel ter waarde van 5,Ook deze week is onze fotograaf weer op stap ge weest en schoot bovenstaande foto op het parkeerterrein bij Miro te Vlissingen. De dame in het cirkeltje kan zaterdag het bewijsmateriaal af halen op ons kantoor op het Spui plein, waarna de feesttocht langs onze adverteerders kan beginnen. De prijzenschenkers van deze week zijn: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwali- teits-taart; Slagerij De Vnes, Wal- straat 46, een pond biefstuk; Vis handel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zeikt 50 luxe fla con badschuit; Foto de Grave, Wal- straat 74, waardebon van ƒ2,50 voor foto-artikelen. Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas- Optiek Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 80, een knipplaat Fabeltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruikenborstel; de Wijnkelder, Wal straat 104, een fles Rode Mistella: Kaashuis Smits marktkraam, pond kaas naar keuze; Discobar Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, grammofoonplaat van ƒ4,50: Coöp D'stel'ete, Van Dishoeckstraat 40. fles iijne cognac; Fabro N.V., Dom- burgs Schuitvlot 3, Middelburg, pla- tenbon ter waarde van ƒ5,-; De Drie Tonnetjes, St. Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee personen; Sla gerij D. Oosterom, Walstraat- 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, Winkelcentrum Pauwenhof, een Okay ijstaart t.w.v. ƒ4,-; Firma Goudkloppertje, Walstraat, waarde bon ƒ5,-; Potterie Jaap, St. Jacobs straat 31, Vlissingen, waardebon ƒ5,-. Doe moeder een plezier en verras Haar met een doos prijzen BOEKHANDEL PAUL KRUGERSTRAAT 55 -TEL. 2TJ3- VLISSINGEN

Scheldebode | 1971 | | pagina 1