zeeuwse k Scheldebode-kringetje de scheldebode de zuidwester combinatie hardy optiek KUNSTWERK IN HAL BIJ DE SCHELDE STEMMEN BIJ VOLMACHT gashaarden DE RUITER huis aan huis-blad Alles thuis Liefde voor hebben Veel ontwerpen gasfornuizen warmtecentrum NIEUW! Oswald Wynd Kabelpiraten 18,90 de scheldebode 22e JAARGANG No. 14 UITGAVE: N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM - BREDA DONDERDAG 8 APRIL 1971 FRAAI SMEEDWERK VAN VLISSINGER TH. VAN BAKEL By Scheldepoort in het Sloegebied blqkt een man rond te lopen, die er een nou niet zo'n alledaagse hobby op na houdt. De heer Th. A. C. van Bakel heeft zich nameiyk bekwaamd in het smeden van allerlei kunstvoorwerpen. Vooral smeedyzer heeft zqn belangstelling. Enige tqd geleden is by hem het idee geboren zich eens op de moderne byous te werpen, doch dit heeft niet lang geduurd. Volgens de heer Van Bakel is het bewerken van yzer tot smeedgzer dankbaarder werk. De bqous die hy van roestvrij staal had gtemaakt vonden veel aftrek by zgn dochter, die het veel aparter vond een origineel ontwerp van vader te dragen dan de kettingen in de winkel. Dagen heeft de heer Van Bakel naar een oplossing gezocht en gevonden. Waaruit de oplossing bestond heeft de ontwerper niet willen vertel len. 99 Zelf maakt de heer van Bakel alles met de hand. Op onze vraag of hij hier bijzonder gereedschap voor nodig heeft, zei hij dat het gewone huis, tuin- en keukengereedschap hem het meest in de handen kwam. Natuurlijk heb je bij dit werk een lasapparaat nodig, aldus de heer Van Bakel. Doch daar deze doe-het- zelver autogeen lasser van beroep is, heeft zo'n apparaat geen geheimen voor hem. Als je zo om je been kijkt in de gezellige kamer waar mevrouw van Bakel een lekker kop je koffie schenkt, zie je overal de produkten van de heer des huizes staan of hangen. Maar niet alleen in de woning komen we de kunstwerkjes tegen, ook in de hal van de Medische dienst van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" staat een idee van deze hobbyist. Dit plastiek, dat de werf in zijn geheel weergeeft, toont een voordek van een schip, waarop de lasser, een bankwerker en een koperslager bezig zijn. Ook werd voor fotograaf de Grave een windij- zer gemaakt voorstellende de naam en het beroep van deze man. Een personeelslid van Scheldepoort heeft in zijn tuin een plastiek van de heer Van Baikel staan. Al deze dingen worden gemaakt van aifval uit een schroothoop of uit snippers van staal, die met een schaar afgeknipt zijn. Het materiaal voor de roestvrij stalen sieraden waren moeilijker verkrijgbaar. Al leen een pan bijvoorbeeld van een erg dunne kwaliteit kon dienst doen. Af en toe wordt er wel eens iets voor een familielid of kennis ge maakt, maar daar moet de heer van Bakel dan wel de tijd voor hebben. Werk dat onder dwang gemaakt is, kan volgens de heer Van Baked niet helemaal goed afgewerkt worden. Dan kan het werkstuk niet de volle liefde krijgen die het nodig heeft. Maar ook teveel liefde voor deze hobby is niet goed. Van veel dingen kun je geen afstand doen, omdat je er zo lang aan gewerkt hebt Dit is op het ogenblik ook de reden, dat de heer Van Bakel iets van zijn kunstvoorwerpjes verkopen wil. Want een soort aquarium van smeed, ijzeren vissen compleet met de bij behorende waterplanten komt toch het mooiste tot zijn recht als het aan de muur hangt. En alles ophangen wordt zelfs zijn echtgenote een beetje teveel van het goede. Onder het werk van deze Vlissingse edel smid bevindt zich een prachtig haardscherm dat het in een kasteel tje bjj een open vuur uitstekend zou doen. Doch dit is een van de weini ge dingen die absoluut de deur niet uitgaat. Door de jaren heen heeft de familie heel wat dingetjes verza meld, zoals asbakken, vissen, de schicht van Ollie B. Bommel, de scharensliep, een balletpaartje en een stier met zijn toreador. In de verschillende werkstukken die in opdracht vervaardigd zijn, worden veel monogrammen ver werkt. Volgens de heer Van Bakel leeft ijzer. Vooral met vloeibaar ij zer is ontzettend veel te doen. Doch dit zijn nog toekomstdromen. Om ijzer te smelten heeft men zo'n hoge temperatuur nodig dat dit thuis niet te verwezenlijken is. En thuis ge beurt het allemaal. Bij hoge uitzon dering wordt gebruik gemaakt van de „Help U zelf-" werkplaats, maar deze keren zijn op de vingers van één hand te tellen. De doe-het-zel- ver doet zijn naam eer aan, want hij werkt liever in eigen „keuken". Ook de ontwerpen voor zijn werkstuk ken, tekent hij uit. Hiervoor moet men verdienstelijk kunnen tekenen. We kregen nog een ander staaltje van de heer Van Bakel te zien, toen hij ons een doodgwone bezemstok toonde, zo kunstig versierd, dat een gesprek over de artistieke gaven van de heer Van Bakel verder niet nodig was. De werkstukken spraken voor zich. Dit kunstvoorwerp is het symbool van kracht. De man en de stier geven uitstekend weer, dat het hier om de sterkste gaat. Dokter Stum- phius heeft zich er over verwonderd, dat de anatomische vormen uitste kend benaderd zijn. Ook de schei ding in het haar is niet vergeten. Verder zijn een paar dingetjes ver tegenwoordigd in vertint plaatwerk. Een \van deze modellen kreeg de naam spel, sport en industrie mee. Bij de verschillende diersoorten met vleugels heeft de heer Van Bakel getracht een produkt te ontdekken dat ook te kleuren was en wel zo dat deze kleur er niet meer afging. Dit heeft heel wat moeite gekost. VLISSINGEN - De inwoners van Vlissingen, die voornemens zyn voor de op 28 april ajs. te houden kamer verkiezingen gebruik te maken van de moglijkheid hun stem by volmacht uit te brengen, worden er op attent gemaakt, dat „aanvraagformulieren voor het stemmen by volmacht", be halve ten stadhuize (afdeling bevol king), tot en met woensdag 14 april 1971 ook verkrijgbaar zijn by het hoofdpostkantoor te Vlissingen, de postagentschappen te Vlissingen en Souburg, de Boerenleenbank te Ritt- hem, en de in Paauwenburg geves tigde banken (Algemene Bank Neder land, Nutsspaarbank, Raiffeisenbank en Amrobank). De ingevulde formu lieren dienen echter ter gemeente secretarie (afdeling bevolking) te worden ingeleverd. Het plastiek van de heer Van Bakel in het gebouw van de medische dienst van de Kon. Mij. De Schelde. kookplaten geysers koelkasten a verkoop: bellamypark 22 vlissingen, tel. 2954 EEN ZEESLEPERSDRANG een boek als „Hollands Glorie" Voorradig bij BOEKHANDEL PAUL KRUGERSTRAAT 85 -TEL. 2733- VLISSINGEN brillen bellamypark 38 v!i.u ige> Nou moe, wazzu soms lente moe? Geen vuiltje aan de lucht. Even een paar dagen bijladen en dan weer fluks aan de schoonmaak, eventueel met staalpillen of iets waar nieuwe energie inzit. Verder zal er zich niemand mee be „moeien" of moe over maken. Maar kijk, er bestaan vermoeidheden waar mee wel heel wat gemoeid is. En waar mensen zich mee be moeien. Aardappelmoeheid bij voorbeeld. Nou wil ik maar zeggen: Ik heb veel met onze landbouwprodukten op en ik lus wel eens een aardappeltje (ik ben dus zelf niet aardappelmoe) maar het zal me een zorg zijn als zo'n ding er zelfs eens wat moe en lusteloos rimpelig dat hebben ze in deze tijd van het jaar uitziet. Niet zo de Middel burgse rechtbank. Die deelde heel energiek boeten uit aan landbouwers die hun grond en hun aardappelen niet met vol doende egards behandelden, waardoor beide lichtelijk ver moeid raakten. Ik wil maar even zeggen, ja aan u mevrouw uit de stad, hebt u soms al vaak op uw balkonnetje geraniums gepoot in dezelfde grond? Daar wordt die grond doodmoe van. Ik zou maar uitkijken als ik u was. Ach ja mensen, zo kan een mens heel wat afpraten, maar als het nog even duurt word ik compleet en helemaal overbo dig. Moei u nou weer eens kij ken, wat de gemeente Borsele gaat doen. Die gaat overal aan plakborden neerzetten, waarop iedereen zijn eigen mening kwijt kan. En nu zit ik zo te dubben, of ik mijn zegje dan ook maar niet „aan zo'n bord zal gaan hangen". Het is in ieder geval een opluchting voor ons, die overigens toch als een zwijgzaam en nadenkend volk bekend staan, dat we medede lingen niet meer op hoeven te kroppen, maar ze op kunnen hangen. Ook een manier bij voorbeeld om te weten te ko men dat mr. Van Aartsen een pan heeft gekregen van de Leidse studenten. Op zichzelf niet zo gek, zo'n panware het geen dakpan geweest. Het is wel een Nehalennia dakpan, maar er is me niks bekend over nieuwbouwplannen van de heer Van Aartsen, dus wat moet zo'n man daar nu mee? Wellicht kan hij hem cadeau doen aan de bouwers van het Finse dorp aan het VeerSe Meer. Ook zal dat grotendeels van Fins hout zijn. Er komen ook sauna's bij hoor den we. Voor naakt en heet getoef. Goed voor de gezond heid, beweert men. En dat kon den we dan nog wel eens nodig hebbenkoudemoe als we zijn. D'OESTEF De winnares van het vorige Scheldebode-kringetje was mevr. Hendriks, Baljuwlaan 52, Middelburg. Zij heeft inmiddels de prijzen in ontvangst genomen. Deze week nam onze fotograaf een kijkje op de markt in Vlissingen. De heer in het kringetje kan zaterdag het bewgsmateriaal afhalen aan ons kantoor, Spuiplein 94 in Vlissingen. De prijzenschenkers van deze week zijn: Banketbakkerij Faber, Bad huisstraat 28, de bekende kwaliteits-taart; Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk; Vishandel Frans de Muijnck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag-reclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 50, luxe flacon badschuim; Foto De Grave, Walstraat 74. waardebon van f 2,50 voor foto-artikelen; Jo Fibbe, Walstraat 29, lede ren huishoudbeurs; De Kledingbokser, Lange Zelke 26, stropdas; Optiek Tilroe, Walstraat 31, kamerthemometer; Sporthuis Roovers, Walstraat 80, een knipplaat fabeltjeskrant; Boutique La Perruque, Walstraat 129, een pruikenborstel; de Wijnkelder, Walstraat 104, een fles Rode Mis- tella; Kaashuis Smith, Marktkraam, pond kaas naar keuze; Discobar Firma Kloosterman, hoek Lange Zelke, grammofoonplaat van f 4,50; Co-op Distilette, Van Dishoeckstraat 40, fles fijne cognac; Fabro N.V., Domburgs Schuitvlot 3, Middelburg, 1 platenbon ter waarde van f 5,-; De Drie Tonnetjes, St.-Jacobastraat 4, koffie met gebak voor twee per sonen; Slagerij D. Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; Snackbar Remco, Winkelcentrum Pauwenhof, een Okay ijstaart t.w.v. f 4,Firma Gouddoppertje, Walstraat, waardebon f 5, OPLAGE 32.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem, Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 °ostgiro 1114111 BankAlg. Bank Ned. N.V„ Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVERTENTIE-EXPL. J. van der Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE Mevr. B. F. Mulder-Kenter, Vlissingen, M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 - 7778 Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat telefoon 01155-2320.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1