de scheldebode zeeuwse Atelier De Schapekop brengt volkskunst weer terug in Veere Scheldebode-kringetje de zuidwester combinatie 18.000 ▲RTIKELEN TOERISTISCHE ATTRACTIE huis aan huis-blad zelfbediening Indeling Edelstenen knipkunst 22e Jaargang no. 11 MRO WOENSDAG OPEN VIISSINGEN. Woensdag gaat het eerste Nederlandse zelfbe- dienngswarenhuis, Miro, open. De primeur valt Vlissingen te beurt. Alb<rt Heijn n.v. koos Walcheren (met een klantenpotentieel van 100.(00 inwoners) uit voor deze eerste Miro. Op het industriegebied aan de Vlissingseweg tussen Vlissingen en Middelburg, heeft A. H. 23.00 m2 beschikbaar voor dit warenhuis. Van de 6300 m2 bebouwde oppirvlakte (in laagbouw) is 2/3 voor het warenhuis 1/3 voor de Suprmart. Bij het parkeerterrein voor 800 auto's is een benzine station met 10 pompen. ht assortiment van het Miro- wcpnhuis omvat totaal 18.000 arkelen, die men kan indelen in de volgende artikelengroepen: au\-accessoiresbabyshop; ben zin boek- en kantoorboekhan del bijouteriën; camping artike len coffeeshop; doe-het-zelf-, she; drogisterij-parfumerie; fo- to-:>tiek-horloges; grammofoon plan; huishoudelijke artikelen; klemeubelen; lederwaren-kof ferparaplu's; radio-tv-elektra; rijielen; schoenen; sjaals-hoe- det speelgoed; textiel-confectie- lirarie en tuinartikelen. 1 prijzen zijn duidelijk aan geven en in principe „rond", d.ic. geen moeilijk te definiëren betagen van f 4,98 of f 9,95 mar ronde en duidelijk herken- bai prijzen van f 5,en f 10, of 9,50. Irormatie over artikelen krijgt me bij de afdeling klantenser- vic Bijkomende vormen van diestbetoon zijn nog: gratis opabare telefoon en toiletten. Ee1 jongeman van de klanten- serice is behulpzaam bij het webrengen en eventueel inla- de: van de aankopen, die aan de kasa reeds voor de klant wer- de: ingepakt. De jongste dochter van Albert Heijn n.v. heeft de naam Miro ge kregen omdat dat woord kort is en gemakkelijk in het gehoor ligt. Het Miroconeept onit; <x>nd uiit een zorg vuldige studie van de Nederlandse markt en van de wensen van de Nederlandse consument. Voor Albert Heijn n.v. zijn de Miro's geen sprong, maar een logisch volgend stadium in de groei, die tevoren reeds van kruidenierszaken via zelf bedieningswinkels leidde naar su- permarkts, waar men ook ad voor goederen buiten de voedingssector terecht kon. Voortkomend uit de behoefte van het publiek zijn de twee Miro- grondslagen: continuïteit en zelfbe diening. De zelfbediening is, volgens de Miro-directie, een dienst aan de klant en dus beslist geen service- beperking. Diri, aspect, wat Miro on derscheidt van het conventionele warenhuis, komt de consument te gemoet in zijn steeds sterker wor dende behoefte aan zelfstandige keus. Alleen waar hij zelf mondelin ge voorlichting wenst krijgt hij die, maar verder kijkt en keurt de klant in de Miro volkomen vrij. Het zelfbedieningssysteem bete kent wel, dat er door Miro niet wordt thuisbezorgd. Wel regelt men op verzoek de bezorging via een betrouwbare vervoerder. Zoals men ook bij A.H. gewend is, worden er in dit warenhuis spaarzegels ver kocht, ook in het benzinestation. De klant winkelt met een groot model winkelwagen: de aankopen worden aan de kassa ingepakt. Gro te apparaten worden door de klant op een speciale wagen vervoerd, die OPLAGE 32.500 EX Verschuilt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren en in Breskens. ADMINISTRATIE N.V. Uitgevers Mij. De Stem. Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600 - 22341 Postgiro: 1114111 Bank Alg. Bank Ned. N.V.. Breda Ned. Credietbank N.V. Breda ADVEKTENTIE-EXPL. J. van der Boeven, Vlissingen, Spuiplein 94 Telefoon 01184 - 6830 REDAKTIE Mevr. B. F. Mulder-Kenter. Vlissingen, M. Hobbemalaan 38 Telefoon 01184 -7778 kan worden meegenomen naar de auto. Alle artikelen worden volledig en gedurende de gebruikelijke ter mijnen gegarandeerd. Bovendien heeft men een drievoudige garantie. Als de prijs toch elders lager is, de kwaliteit niet bevalt, of het artikel bij gebruik niet voldeed, qua for maat of kleur, ontvangt de klant zijn of haar geld zonder discussie terug. grootverpakking voor horeca, pensi ons en particulieren), een slijterij, een miiro-cormer met 72 zitplaatsen (het menu bestaat uit dranken, ge- Pprannppl bak, snacks, soep en ijs, geserveerd ciauiico op wegwerpservies), het miro-wa renhuis en een benzinestation (10 pompen, een uurcapaciteit van 250 auto's). vriesruimte. Etalages zal men in de Miro's tevergeefs zoeken. Het Miro-center in Vlissingen be staat uit een groot formaat AH Su- perMarkt (met een speciale afdeling Alle afdelingen (ook het benzines tation) opereren op basis van zelf bediening, met afzonderlijke afre- kenplaatsen. De 18.000 artikelen zijn in principe massaal uitgebracht op ruim 1 km winkelstelling, waaron der 80 strekkende n. stars koel- en Het zelfbedieningssysteem heeft het voordeel, dat de loonkosten de helft zijn van het conventionele wa renhuis. Toch biedt de Miro in Vlis singen werkgelegenheid aan 100 personeelsleden full-time en 50 part time. Er is een leslokaal voor de opleiding van dc medewerkers. Uit dit alles blijkt dat men in dit zelf bedieningswarenhuis het publiek de grootst mogelijke service wil verle nen. Druk: Toezending techn. mat. n.v. Rotadruk Axel, Nassaustraat 3, telefoon 01155 -2320. Als u weer eens in het stadje Veere bent, moet u beslist eens binnenlopen in het atelier De Schapekop. Het atelier bevindt zich in het pand Markt 23, wat om het te bereiken wel enige speurtocht vereist. Op de hoek van de Kerkstraat treft men ech ter een bord aan, wat de weg naar het atelier van de heer J. Mos mans aangeeft. In het atelier wordt getoond hoe de ruwe wol, zo van het schaap, eerst wordt gesponnen, daarna gewassen en vervolgens tot lappen geweven. Van dit eindprodukt maakt men mantels, jasjes, lopers, tafelkleden, kussens, tasjes, poncho's, stola's, shawls, sloffen, wanten, truien en nog veel meer. Het atelier De Scha pekop heeft de wol weer terug naar Veere gebracht. Vanaf het jaar 1450 heeft de wolhandel vele eeuwen voorspoed en welvaart in Veere ge bracht. Historische bewijzen hiervan vindt men nog in „De Schotse Hui zen" op de kaai. en in de „Cisterne" bij de „Dom". Het atelier verwerkt de wol, af komstig van Texelse schapen. Vele soorten schapen zijn gekenmerkt door vetopeerihoping bij staartin- planting of in de staart. In Neder land treft njen voor 99 procent Texelse schapen aan (viees-wolras), terwijl men ze in België als inlands ras kent, namelijk Texelaars en Downschapen* Het bedrijf in Veere is thans het derde jqar ingegaan. Aanvankelijk deed mevrouw W. J. Mosmans-van Hal dit werk als lief hebberij. Thans heeft zij medewer king van enkele assistentes. De heer Mosmans zit al jaren in de kunstnij- verheidshandel, terwijl zijn echtge note een groot liefhebster is van spinnen en weven. De belangstelling van toeristen voor deze spinnerij is zeer groot. Vorig jaar bezochten ongeveer 50.000 belangstellenden het atelier, dat vroeger gehuisvest was in de boerderij aan de Veerse Weg onder Zanddijk. Het pand waar het atelier zich thans in gevestigd heeft is de voormalige garage van de firma Poppe. Dankzij de medewerking van de VVV in Veere heeft de familie Mosmans de beschikking over deze grote ruimte gekregen. In het atelier treffen wij drie oude en twee moderne weefgetou wen aan, alsmede een modem spin- wieltje. Vanaf de volgende winter periode wil men ook het atelier 's winters geopend houden. Men verwacht dan ook veel aanloop, 's Winters worden veel demonstra ties gehouden, onder andere op de Huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI en onlangs nog in Temeuzen. De heer Mosmans heeft een weefge touw aangeschaft om schapewollen en Berbervloerkleden te vervaardi gen tot een breedte van zes meter. Behalve het spinnen en weven heeft de familie Mosmans nog meer liefhebberijen. Uit Australië komen ruwe edelstenen, die dan in het Veerse atelier worden gekloofd, ge slepen, gepolijst en tot sieraden ver werkt. Ook hiervoor bestaat veel belangstelling. knipselmuseum te Westerbork. De expositie is dagelijks geopend van 10-17 uur. Behalve deze expositie staan er nog meer activiteiten op het programma. In juni verwacht men twee Foolse weefsters die dan demonstraties komen geven over de Poolse volkskunst. Men ziet onder andere kelims. Dit zijn hand gewe ven kleden uit Polen, geverfd met natuurlijke verven (uit kruiden be reid) en daarom prachtig van kleur. Een bezoek aan dit atelier is zeker de moeite waard. Ik probeer me wel eens voor te stellen hoe het ging. Batavie renvrouw laten we zeggen „Jetje" heeft samen met haar Batavierenman laten we zeg gen „Piet" de vaten gepar keerd en vindt dat het nu tijd wordt om de magen te voorzien van het eerste Hollandse voedsel. „Piet," zegt Jetje dan, „ik heb zojuist een pracht van een ever zwijn langs zien huppelen. En lijkt je ook niet dat een zwijne- karbonade er wel in zal gaan?" Piet, die zich juist verheugd had op een avondje lekker lui oer woud liggen, pakt zuchtend zijn speer in de ene en zijn pijl en boog in de andere hand en komt een uurtje later met de begeer de boodschap thuis. Zo ongeveer zal het wel ge gaan zijn. Want gegeten moest er worden en in de regel komt dat eten niet vanzelf op je af (of het moesten tamme varkens zijn ge weest). Weer een paar eeuwen later, toen het boeren er meer en meer in kwam, zorgde ieder voor zijn eigen eten en drinken. Later ruilde men zijn spullen met de buurman en toer. kwa men de dukaten al meer en meer in zwang en voor je het wist wa ren er prachtige winkeltjes. Per manent in een huisje, rijdend of varend, de goederen waren van af dat moment „te koop". Ach ja, en zo is het doorge gaan. Dank zij veeleisende Jet- jes, die het steeds gemakkelijker wilden hebben en steeds meer keus en zo kwam er in plaats van de piepkleine en iets grotere kruidenierszaken, de zelfbedie ningswinkel. Volgens mij met 'n knipoogje naar het jachtinstinct, dat we van de Batavieren heb ben overgehouden, want Piet moest weer mee op zaterdagmid dag om spullen voor de hele week uit te zoeken en het enige we zenlijke verschil met het vangen van het wilde zwijn was eigen lijk de kassa. Om een lang verhaal kort te maken. Het werd allemaal super en daar waren de supermarts, waar je in een paar uur tijds voor maanden allerlei spullen kunt kopen. Of je nou hemme- tjes nodig hebt of sokken, of ge woon een kilo suiker, dat maakt niets uit. Maar als u denkt dat dat het einde van de ontwikke ling is, vergist u zich. Neem nou Albert Heijn bijvoorbeeld. Die opent in Vlissingen een zoge naamde MIRO- Dat is een knoert van een zaak, die voor een derde uit superman en voor twee der de uit warenhuis bestaat. Je kan er op achttienduizend artikelen „jagen". Dat is wel even anders dan op dat ene wilde zwijn Trouwens, het zou me niets verwonderen als ze dat ever zwijn nog in hun assortiment hadden ook. Als ik het goed heb staan ze bij AH voor niets." (Trouwens over staan gespro ken, parkeerruimte genoeg, ook al kwamen er nog, ik weet niet hoeveel Batavieren hun vaten stallen.) Wie weet ruilen ze de zelfbedieningskarretjes nog wel eens in voor pijl en boog. Dan wordt het helemaal jofel. d'OESTER. ln deze extra-editie ook een extra-Scheldebodekringetje. De directie van het nieuwe Vlissingse warenhuis Miro heeft voor de winnares van dit „kringetje" een fraaie Ruton mixer beschikbaar gesteld. Het is een mixer met drie snelheden, twee garden, twee kneedbakken, een meng beker en een ophangbeugel, ter waarde van 50,De foto schoot onze fotograaf deze week in de A.H.-super in Vlissingen. De dame in het cirkeltje kan zaterdagmorgen het bewijsmateriaal afhalen aan het 'kantoor van De Scheldebode, Spuiplein 94 in Vlissingen. De prijs ligt te wachten in het nieuwe Miro-warenhuis. In de maand april wordt er in Veere een expositie gehouden over de knipkunst. Men ziet hier dan nieuwe en antieke knipsels uit het Een demonstratie van atelier De Schaepekop, enkele weken geleden in de A.H.-super in Terneuzen.

Scheldebode | 1971 | | pagina 1